Donderdag Februari 19&6 40e Jaargang ft© 106 Buitenland. Getrouw tot in den dood. Mannen Binnenland. FEUILLETON. DOET UW SCHOENEN 60ED Gemeenteraad van Middelburg. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No.. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Ee'nzaam in de wildernis. 't Is om medelijden te krijgen met vrouwe Liberia, alias de Vrijheidsbond, die eenzaam door de politieke wildernis dwaalt. i Zij is de eenzame, die door iedereen vergeten wordt. Alle fracties, tot soms de "'eenlingen en de dwergpartijen toe, worden voor en na in de crisis betrokken, doch aan haar denkt niemand. De ,,pers van Nijgh", schijnbaar mach tiger dan ooit, zweet eiken dag van de richting-gevende" copie, maar riiemand neemt er notitie van. Hoogstens schok schoudert men met twijfelachtig mede lijden. ,,'t Is zielig", zegt de een of an der en gaat door met zijn werk. 'tHad anders kunnen zijn. Niet zoo, dat de liberale gedachte maatgevend en baan brekend kon zijn. Die tijd is onherroepe lijk voorbij. Maar de Vrijheidsbond had althans iets kunnen zijn, wanneer hij zich niet den dood at aan het anti- clericalisme. Dit goede werk heeft de „Nationale Unie" gedaan, dat ze Mej. Mr van Dorp tot de erkenning bracht: De Vrijheidsbond z e i uit b e z u i n i g i n g s m o t i e v e n te gen het Gezantschap te stemmen, doch 't ging feitelijk tegen de Coalitie. Maar daarmee is deze partij dan ook volkomen geoordeeld. Zij moet erkennen, dat het zittend kabinet eigenlijk te verkie zen is boven elke andere combinatie, om dat men deze toch niet vindt; maar ze kon haar anti-clericalisme niet opgeven. Tot op zekere hoogte zeggen we: geluk kig. Want het zou een goede zet op het politieke schaakbord zijn geweest, als de Vrijheidsbond de Coalitie gered had. Hij had dan eenigen invloed op de Regeering kunnen oefenen. En daarop zijn we vol strekt niet gesteld. Geen oriënteering in de richting van het oude en oud-libera- lisme. De Vrijheidsbond had echter, van zijn standpunt, wijzer kunnen zijn en had de zelfwegcrjfering niet zoo ver behoeven door te drijven. i Intusschen, 't is voor de „Nat. Unie", die door de Coalitie hoen de Coalitie wil de breken, ook een teleurstelling. Zij meende waarlijk, dat er met de nazaten der vroegere liberalen wel iets te begin nen was en nu vallen ze haar zoo danig uit de hand. Ze mbet nu haar eigen vriendin naar naar de woestijn verwijzen. Tragisch joor den een; zielig voor den ander. (Rott.) De toezichtlooze kinderen in Rusland. Een van de smartelijkste en verschrik kelijkste gevolgen van de bolsjewieksche destructie in Rusland is de toestand, waarin ©en ontzaglijke massa kinderen gekomen zijn. Het hoofdstuk der toezicht looze: kinderen is zeker een der allerergste uit de annalen van het bolsjewisme; Jhiet probleem is ook op bet oogenblik nog het meest teekenende voor den buidigein toestand en blijft met ontzetting vervul len. Merkwaardig is' een uiting van Kroe- skaja, de weduwe van Lenin, over dit vraagstuk in dc- Prawda. „Ik heb tot nog toe, schrijft zij:, altijd g'ezegd,^ geschreven en goedacht, dat dit verschijnsel een .gevolg is van den oor- Schets suit de Russische revolutie. 16) -o_ „Mag ik u vragen", zoo informeerde Raspin, „of u zelfverdediging geoorloofd acht?" „Ongetwijfeld is zelfverdediging geoor loofd en zelfs plichtmatig", zei ix. „Nu dan", hernam hij; „dan zult u rmj ook toegeven, dat we moeten trachten, 'het revólutionair comité onschadelijk te maken." „Onschadelijk maken? Wat bedoelt u daarmee?" „Wij geestelijken, hebben onze spionnen en weten wel een en ander uit te vis- schen." Ja, dat wist ik maar al te goed! De ■clerus had ook weten uit te visschen, welke menschen een open' oor leenden aan het Evangelie en geen middel, hoe laag en verachtelijk ook, ontzien, om hen tot de blinde gehoorzaamheid aan de kerk terug te brengen- „Zoo 'ben ik er ook achter gekomen", vervolgde Raspin, „uit wat voor personen het revolutionaire comité bestaat- Ben ik goed ingelicht en dat ben ik stellig dan ken ik hun namen." log en de daardoor veroorzaakte sociale en economische ontwrichting. Maar thans ben ik tot de conclusie gekomen, dat het verschijnsel niet wortelt in het verleden, maar in het heden." Zonder het recht streeks te zeggten, betoogt zij dan verder, dat het euvel voor driekwart het product is van de communistische politiek, die de werkloosheid heeft bevorderd en de ver arming der p'atteland bevolking heeft ver oorzaakt. Vooral volscommissaris Loe- natsjarski heeft er schuld aan en aan zijn adres uit Kroiepskaja heftige verwijd ten. „Hij is uitsluitend vervuld met zijn schouwburgen en kunstgrillen ©n onder- wijd groeien in de onder zijn toezicht staande kindertehuizen de kinderen op tot bandieten, terwijl velen het leven van armoede en misdaad buiten de 'tehuizen nog verkiezen voor dat daar binnen. f Mussolini en het dansen. Onlangs werden te Rome op last van Mussolini zeer strenge maatregelen ge nomen tegen zekere niet zeer gunstige bekend staande dansgelegenheden. Thans is deze maatregel algemeen gemaakt. Do prefecten hebben order gekregen allo danszalen te sluiten, daar volgens de circulaire der rogeering deze zalen slechts oorden des verderfs zijn. Alleen familie hals worden toegelaten, maar de danse ressen moeten boven de 16 jaar zijn en haar ouders moetc-n haar vergezellen en ze niet' uit het oog te verliezen. Ook moeten de dansers vooraf blijk geven van goed zedelijk gedrag, In acht dagen tijds zijn er meer dan 1009 zalen gesloten. Eeln aanslag in het Russisch gezantschap te Parijs. Die „Journal" meldt: Gisterochtend ver scheen herhaaldelijk een Georgiër, oud officier Georges Molidge, op het Rus sisch gezantschap te Parijs, waar hij' den gezantschapssecretaris Yabouboski te spreken wenschte. Hij werd ten slotte bij gc-no-emden functionaris toegelaten. Dia Georgiër sprong onmiddellijk op den Rus toe en sloeg hem herhaaldelijk met groote kracht in het gelaat. De aanvaller werd onmiddellijk gearresteerd, hij weigerde op heldering te geven over de motieven van zijn daad. Yabouboski verklaart zijn aan valler niet te kennen. Volgens pen an der bericht uit Parijis is de toestand van den aangevallene niet zonder levensgei- vaar. i I Een mislukte staatsgreep in Portugal. Volgens te Parijs uit Lissabon ontvan gen berichten is Dinsdagavond getracht een staatsgreep uit te voeren. De opstandelingen poogden eerst een kazerne te overrompelen, welke aanval echter door de republikeinsche garde af geslagen werd. Een kleine afdeeling op standelingen met zes kanonnen trok zich op den linker Taagoever terug, waar zij zich verschansten Deze opstandelingen werden door een aantal burgers en enkele officieren van de schietschool gecomman deerd. Bevelhebber was de vroegere majoor Lacerto Almeida, die tijdens den oorlog opleidingsofficier bij de zware artillerie in Engeland is geweest. Nadat door de regee- ringstroepen gedreigd was, dat de stelling gebombardeerd zou worden, hebben de op standelingen zich overgegeven. De president der republiek, die juist op reis was naar Noord-Portugal, is per extra-trein naar Lissabon teruggekeerd en heeft daar met de leden der regeering „Ja, maar wat meent u eigenlijk met dat „onschadelijk maken?" „Een oogenblik, als 'tuÉ belieft! Ik ga het h zeggen. Al die revolutionaire co mité-leden lijden armoede, zelfs honger. Ik maak me sterk, dat een mand met levensmiddelen, hen thuis gestuurd, spoe dig verorberd zou zijn." Het begon vaag tot mij door te dringen, wat volgen zou en ofschoon ik in het eerst nauwelijks aan de juistheid van mijn veronderstelling gelooven kon, bleek ik mij toch niet vergist te hebben. „Kijk eens", ging Raspin voort, terwijl hij zijn stem liet dalen en een blik op de deur wierp, als vreesde hij beluisterd te worden; „kijk eens, het is zij of wij. We ten de revolutionairen zich hoven te wors telen, wat u waarschijnlijk acht naar u zegt, dan zal het comité woord houden en ons uit den weg ruimen, u en mij, he nevens verschillende anderen- Laat ons den comité-leden een mand levensmidde len zenden, zoogenaamd van onbekende kameraden en laat ons daar wat in doen." De gelaatsuitdrukking van Raspin was nog .wolfachtiger dan tevoren. Met ge spannen verwachting keek hij mij aan ■om mijn antwoord te vernemen. „Man!" riep uk uit, „bedoelt ge, dat w© die menschen moeten vergiftigen? En komt het in u op, dat ik me daartoe zou leenen?" „Hm!" was het antwoord, „u acht in de Carmen-kazerne geconfereerd. Naar verzekerd wordt, is de regeering den toe stand meester, en kan zij staat maken op de troepen en de matrozen, terwijl de toe stand elders in het land rustig is. Korte berichten. "Volgens een bericht uit Parijs heb ben de Duitsch-Fransche economische on derhandelingen een gunstig verloop. Men hoopt reeds over twee weken tastbare resultaten bereikt te hebben. Dei vlieger Menard, van de lijn Am sterdamParijs, die bij Cateau op 300 M. hoogte zijn vliegtuig in brand zag vliegen en, gruwelijk aan handen en ge zicht verbrand, toch wist te dalen, krijgt het Legioen van eer. Hij wordt te Saint Dienis in een ziekenhuis verpleegd. Een telegram uit Douarnenez meldt: D'aar de fabrikanten en visscbers niet tot overeenstemming konden komen in zake den aankoop van sprot de fabri kanten verklaarden, dat zij te grooten overvloed van dit artikel hadden, heb ben de visschers tegen morgen een alge- meiene staking aangekondigd. De conferentie van mijneigenaren en mijnwerkers te Philadelphia tot beëindi ging van de staking in de anthracietmij- nen is mislukt, zoodat de staking wordt voortgezet. Naar de Roel meldt, heeft het uit voerend comité der communistische inter nationale besloten een bijzondere afdee ling in het 'leven te roepen voor de or ganisatie van werkloozen irj. de West- Europeescbe staten en Amerika. Die be doeling is onder deze menschen propa ganda te maken voor do communistische beginselen. De Duitsche rijksregeering heeft de verhooging der spoorwegtarieven, welke de rijksspoorwegmaatschappij overwoog, niet goedgekeurd. De Engelsche arbeiderspartij treedt krachtig op tegen de.communistische or ganisaties. Op de conferentie te Liverpool is enkele maanden geleden besloten, dat communisten niet tot eenige afdeeling van de arbeiderspartij kunnen behooren. Drie Londensche communistische vakvereeni- gingsbesturen hebben tot nu toe zich aan deze motie niet gestoord, en de arbeiders partij heeft thans maatregelen genomen om hen te verwijderen. Raak nooit electrische kachels of ap paraten aan, terwijl gij u in het bad of in andere vochtige ruimten bevindt- Draai ook geen lichüamp aan, terwjjl ge met 'één hand de aardleiding of een „ge aard" deel van Uw radio-toestel aanraakt- Het kou u het leven kunnen kosten. - N toch zelfverdediging geoorloofd en plicht matig?" „Maar niet op die wijze! Niet door middel van sluipmoord 1" „Tut, tut! u gebruikt zulk een dik en leelijk woord! SluipmoordMen kan ook zeggen list. Overigens zie ik eir 'wei nig verschil in, of men do tegenpartij met den kogel of met vergif treft, 'tkomt allebei op 'tzelfde neer...." Mijnbeer 1" zoo viel ik. den opperpries ter in de rede; „hoe u, die zich een dienstknecht van God noemt, met een zoo verfoeielijk plan bij mij kunt komen, is mij een raadsel. Geloof mij1, wanneer in ons ongelukkig land nog een justitie bestond, klaagde ik u bij haar aan! Wat! U zou dwalende menschen, die toch, al er kennen ze 'tniet, voor een eeuwigheid geboren zijn en met hen hun gezinnen door vergif om 't leven willen brengen als waren ze schadelijk gedierte 1 Het 'is ischandielijk, ongehoord!" Raspin stond op. „Red u met uw fraaie beginselen dan look", siste hij mij toe, „"indien men u istraks levenrl gaat braden. U wijst sa menwerking af goed! ik zal mij dan zonder u weten te verdedigen." Met deze woorden trad hij op de deur toe, zonder mij een groet te gunnen en vertrok." Met verontwaardiging had Catharina Het relaas haars vaders aangehoord. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 et. PUROL De munitie bergplaats te Deventer. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is de schade, door overstrooming der munitiebergplaats te Deventer ver oorzaakt, niet van dien aard, als het „De venter Dagblad" heeft gemeld. Zeer veel materiaal zal, na een kort drogingsproces, weer bruikbaar zijn, zoodat het genoemde bedrag van een ton veel te hoog is geschat. Afgezien echter van de hoegrootheid der aan de militaire voorraden toegebrachte schade, kan dit muisje voor de gemeente Deventer nog een onaangenaam staartje krijgen, daar, zooals verluidt, indertijd een ruiling van grond tusschen het Rijk en de gemeente heeft plaats gehad, waar bij laatstgenoemde zich verbond om het terrein, waarop de nieuwe munitieberg- plaals is gebouwd, watervrij aan het Rijk op te leveren, in.ruil voor de terreinen van het vroegere Hoornwerk. De koninklijke familie- H. K. H. Prinses Juliana, die naar men weet na het vertrek van de Koningin nog eenige dagen in Den Haag zou blij ven, heeft zich vanmorgen per Staats spoor van 10.24 naar het Loo begeven. Z. K. H. de Prins, die Dinsdagmorgen in Den Haag aankwam, keert vanavond naar Het Loo terug. De watersnood- Maandag 8 dezer zal de dienst op den spoorweg Nij me ge n -s -Hertogen bo s c h vol ledig worden hervat. Naar wij vernemen is de toestand in Maas en Waal thans zoo verbeterd, dat de tramlijn Nijmegen-Druten-Wamel weer hersteld is- Op 4 Februari wordt de ge wone dienst naar Wamel hervat- De Maas toonde reeds eenige dagen weer neiging tot was. Gistermorgen om 8 uur bleek de Maas bij Maastricht 67 c.M. gewassen in de laatste 24 uur. Te Venlo bedroeg de was gistermorgen 28 c.M. Volgens opgaven van den burgemeester van Dreumel wordt alleen voor die ge meente de overstroomingsschade ge raamd op één millioen gulden. De gewezen kroonprins van Duitschland te Doorn- Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias schrijft: Gedurende den korten tijd, dat ik te Doorn heb doorgebracht, heb ik den ex- kroonprins zeker wel viermaal ontmoet- Des morgens omstreeks elf uur, nadat hij zijn vader naar een plekje in het bosch had gebracht, waar de ex-keizer zijn da- gelijksch werk 't doorzagen van eenige hoornen hervatte, nam de ex-kroon prins in een touringcar plaats achter het stuur, Naast hem zat zijn zwager, de hertog van Wurtemberg, terwijl ook in de auto had plaats genomen prins Hein- rich. de broer van den ex-keizer- In den omtrek van „Huize Doorn" had den zich vele persfotografen en eenige filmoperateurs opgesteld die na uren heett en weer geloopen te hebben, maar gee* snapschot konden maken. Omstreeks 2 uur gaf een der pers-fotografen het sein' dat de ex-keizer met den ex-kroonprins een wandeling door het bosch maakten.* Inderdaad werden de beide heeren door het rasterwerk zichtbaar- Vader en zoon •bleken in een geanimeerd gesprek te zijn gewikkeld. Hun gang leidde naar het Poortgebouw^ waarin de logeerkamers zijn van den ex-kroonprins, die tijdens de wandeling naast zijn rijwiel liep. Eenige malen vertoonde de ex-kroonprins zich voor de vensters van zijn logeerkamer. Kort daarop werd de poort geopend en kwam hij op zijn fiets., een race-car, ge zeten, naar buiten- Een groote opwin ding maakte zich van de buiten wach tende fotografen meester. „Ach Majesteit", riepen ze nerveus den ex-kroonprins toe, „wilt u even poseeren?" Maar de aange sprokene 'reed snel door, den fotografen in duidelijk Hollandsch toeroepende: „Ik kom dadelijk terug 1" Het was intusschen bekend geworden, dat hij een boodschap in het dorp ging doen. Hij was een boekwinkel binnen ge gaan, waar hij verschillende Engelsdie en Hollandsche boekwerken kocht- Toen hij weer buiten was gekomen, stapte ik op den ex-kroonprins toe en verzocht hem mij in de gelegenheid te stellen een kort persgesprek met hem te mogen voeren De ex-kroonprins gaf zeer hoffelijk te kennen daartegen geen enkel bezwaar te hebben". Zegt u mij maar welke vragen u mij wilt stellen", zeide hij. Van deze gelegenheid maakte ik dade lijk gebruik door hem te vragen of hij hier gekomen was om den ex-keizer met diens verjaardag, dien deze eenige dagen geleden vierde, geluk te wenschen- „Natuurlijk" zeide hij „ben ik daarvoor naar Doom gekomen- Ik had reeds lang het verlangen om mijn vader weer eens te spreken, maar kon tot dus ver de gelegenheid daartoe niet vinden". „Hoe lang blijft gij hier vertoeven?" was de tweede vraag- „Ik ben slechts vopr eenige dagen' hier en blijf vermoedelijk tot Vrijdag of Zater dag." „Gaat u ,ook nog naar Wieringen?" „Dit zou ik heel graag doen, maar ik vrees, dat ik daartoe in den korten tijd, dat ik hier te lande verblijf, geen ge legenheid zal hebben- Vermoedelijk ga ik dus niet naar Wieringen". Toen ik hem daarop een vraag van eenige strekking stelde, maakte de ex- kroonprins 'een afwijzende, doch overi gens hoffelijke beweging, zeggende: „Mijn heer de journalist, voor vandaag is het voldoende geweest!" De ex-kroonprins sprong weer op zijn fiets en begaf zich daarop weer naar „Huize Doorn", na vriendelijk afscheid te hebben genomen- In de gisterenmiddag gehouden Raads vergadering waren alle leden aanwezig. De toespraak van den voorzitter en het ant woord van den heer Boas son werden met applaus begroet. Behalve de reeds eerder vermelde stuk ken was o-a. nog ingekomen een adres van dhr Geensen, eigenaar van twee wo ningen aan den Dampoortsihgel, die on bewoonbaar waren verklaard- mededee- lende, dat hij verbeteringen in die wonin- „Wie had kunnen denken, dat de pries ters in Rusland zoo slecht zouden zijn", riep zij uit. „Ge moet niet spreken van de pries ters, Catharina. Diat is te algemeen. Ik ben ook geestelijken van een heel ander en veel beter allooi. Raspin is niet de vertegenwoordiger van het priesterdom, wat zijn gezindheid betreft. Er zijln er, zooals hij is; maar ze zijn niet allen zoo. Intusschen heeft de opperpriester zichzelf laten zien als iemand, die tot alles in staat is. Ik geloof, dat hij zelfs, wanneer hij anders geen uitweg meer weet, tot de revolutionairen zal overloopen." „En hebt u uw waarschuwing al ent- I vangen, vader?" „Ja; ze kwam ©en uur na het vertrek van Raspin in 't ziekenhuis in de bus. Hier is ze." De dokter haalde een papiertje uit den zak, dat, er precies uitzag en op dezelfde j manier geschreven was als dat, 't welk de opperpriester hem had getoond. Catharina nam 'het aan en las: Ondanks het daaraan voor mij verbonden levens gevaar deel ik u mede, dat u door het revolutionair comité ter dood veroordeeld is wegens propaganda voor den Gods dienst. Erkentelijkheid voor diensten, mij' door u bewezen, nopen mij, U te waar schuwen, opdat u zich in acht kunt ne men. Ik raad u, zoo spoedig mogelijk te vluchten." „En wat denkt u nu te 'doen, vader?" „Niets. Wat zou ik kunnen doen? Toch niet heengaan en al mijn patiënten achter laten? Neen, mijn kind, den polst te ver laten, waarop God mij geplaatsjt beeft, dat komt niet in mij op." „Maar u kunt toch voorzichtig zijn."' „Diat is wat anders. Ik zal in 't vervolg gewapend uitgaan en ©ogen en öoren openhouden. En voor 't overige stel ik mij in de hand van God, zonder Wiens toelating mij niets kan overkomen. Gij echter moet Vertrekken, en dat wel reeds morgen. Ik heb het gevaar zien naderen en reeds enkele dagen geleden mij de noodige papieren verschaft, voor uw afreis naar Moskou. Ga moet u daar vervoegen bij een D'uitsche familie die uw moeder zeer goed gekend heeft. Dje vrouw des huizes is jaren lang de intiemste vriendin van uw moeder géweest. Zij Woonde toen ook in Breslau. Haat" 'echtgenoot is koop man. Hij: heeft een paar vacanties met mij doorgebracht in den Harz en de Aange name herinnering daaraan heeft lange jaren de correspondentie tusschen ons le vendig gehouden. Die familie bestaat uit vader, moeder en een dochter van jou jaren. Zie zijn allen geloovige menschen! bij wie je een ©ven genoegelijk als veilig verblijf zult vinden. Neuhaüs is de naam." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1