Iföberf 105 Woensdag 3 Februari 1996 40e Jaargang V Ze eten het met graagte. HOFBERG ORGEL Firma A. S. J. DEKKER, GOES. Buitenland. Het is toch zoo heerlijk Binnenland. r kinderen graag te zien eten. Meestal is het een gesukkel met de voeding r vooral bij jongere kinderen. Geef ze r dan eens pap van DURYEA MAÏZENA; U heeft er beslist succes mee. i- DURYEA is licht verteerbaar, smakelijk, en wat ook nog van groot belang is, zoo uiterst voordeelig. V/labletten Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Rédactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Dien kant niet uit. „Het Handelsblad" bevat een artikel iran <mn „antirevolutionair geïnteresseer de", hetwelk zoowel om de geïnteres- jeeerdheid van den schrijver als om den inhoud van diens stuk onze aandacht trok. Bedoeld liberaal blad houdt er wel rare medewerkers op na; leugenaars en lasteraars schijnt er ook wel eens een enkele onder door te loopen, en voorts nog enkele „van-gereformeerde-" of „van- roomsch-katholieke-zijden' Hu ook weer deze antirevolutionaire geïnteresseerde. Deze schrijft: „als rechts een extra parlementair kabinet wi', is het alleen in de hoop dat na een kortere of langere tusschenregeering de coalitie weer her steld kan worden." Wanneer hier met „rechts" ook de antirevolutionaire partij bedoeld is, dan kunnen wij den man het -Jan ook een vrouw zijh! verzekeren dat hij' of zij het mis heeft. Hetwelk hem (liaar). trouwens' uit de gansche antirevolutionaire pers bekend kan zijn. Van den beginne toch is door deze vast gesteld, dat de coalitie verbroken is èn daarmee ook de saamwerking der recht- Sche partijen en van elk dier partijen met dit kabinet; dat de rechtsche par tijen voor langen tijd en misschien wel voor goed uit elkander geslagen zijn; en een rechtscb kabinet misschien wel voor goed onmogelijk zal zijn. Wij halen alleen aan wat door ons op 11 en 16 Nov. geschreven werd, in overeenstemming met alle overgo anti revolutionaire bladen. Nog altijd zijn wij van meening dat van een coalitie als die wij nu gehad heb ben geen sprake meer kan zijn; en dat de tijd gekomen is dat de A.-R. partij zich in 'haar isolement moet gaan terug trekken. Trouwens do A.-R.(?) schrijver in „Het Handelsblad" wijst op Roomsclie wen- schen die door de C.-H. en grootendeels ook door de: A.-R. m geen geval ingewil ligd zullen worden, als o.a. integraal her stel van het gezantschap, missie-vrijheid, processievrijheid, wijziging der huwelijks wetgeving. Wij laten de juistheid of onjuistheid der onderstelling in het midden. Wij zijn er nog lang niet aan toe. Doch vestigen slechts de aandacht op 's maas ver van antirevolutionair advies om een Coalitie: 4e vormen van Clhr.-Hist., A.-R- en Vrij heidsbond. Hoe een antirevolutionair een dergelijk denkbeeld aan de band kan doen, en een geïnteresseerde zoo iets onmogelijks kan voorstellen, schijnt ons raadselachtig toe. Immers de Anti's bezetten met de Historischen en de Vrijheidsbonders in de Tweede Kamer hoogstens 30 zetels; hoe kan daar nu een coalitie uit worden ge vormd, en hoe kan er een kabinet uit voortkomen dat op een dergelijke minder heid steunt! Waarbij dan nog het veel grootere bezwaar komt, dat althans de Anti-Revolutionair© partij nimmer een bondgenootschap zal kunnen aangaan met haren ouden tegenstander, wiens dootle- lijken haat jegens haar van de dagen barer wording af zij zich nog maar al te goed herinnert; terwijl, al moge de partijstrijd veel van haar felheid hebben verloren, dezelfde gezindheid als die hun ner vaderen de zonen drijft. Uit den Btrijd om de vrijheid in school en kerk zijn den antirevolutionairen zeer veel bit tere ervaringen van liberale zijde bij ge bleven, die voor altijd een coalitie tus- schen Anti-revolutionaire partij en Vrij heidsbond onmogelijk gemaakt hebben. Onverschillig welk kabinet er optreedt, van de A.-R. partij behoeft geen animosi teit, eer het tegendeel te worden ver wacht. Zij wacht met gelatenheid de vol gende kabinetsformatie af. Zij heeft geen schuld aan de droeve scènes die de laatste maanden zijn afgespeeld. Zij' heeft in den Strijd om 't beginsel nooit van achteren gestaan. De laatste jaren onder Colijn, doch ook reeds vroeger onder Kuyper, heeft zij zich steeds bevonden in den hoek waar de meeste en zwaarste slagen vielen. Ook nu zal zij den principieelen strijd niet ontwijken. Maar van accoord maken met principieel© tegenstanders, en nog wol uit den conservatieven hoek, moet zij niets hebben. De politieke Ismaël. 1 Zou één politicus zich in de laatste jaren meer geblameerd hebben dan Mr Marchant? Die vergooit nu letterlijk zijn politieke reputatie- Het wordt een reeks van staat kundige blunders- En al luider roept men aan allen kant: als er één is, die alleen zijn eigen partij zoekt en in de partij zichzelf, dan is het deze man van de democratische allures- 'Zijn reputatie had toch al veel ge leden- De vrijzinnig-demokraten, die aan Bos en Drucker herinnerden, waren ach teraf gerSakt en de leiding ging er niet op vooruit. Denk slechts aan de volte face ten aanzien van de landsverdediging- Maar op 11 November deed Mr Mar- chant een fijne politieke zet- Hij, de mi- nisterslachter, richtte nu ©en waar bloed bad aan- Hij kogelde alles omver. Wa teen voldoening 1 En als bij spoedbestelling kreeg hij het honorarium thuis: kabinetsformateur- Wat de S. D. A. P. in jaren niet kon, zou hij in dagen tot stand brengen. Hij op den bok, want meneer moest zelf mennen: Albarda en Nolens palfrenier- Ach, al spoedig bleek, dat hij slechts een stokpaardje voor een Neurenberger karretje kon spannen. Van 'dat oogenblik af, ..oefende hij zich als politieke Ismaëlz ij n hand was tegen allen en dienvolgens aller hand tegen hem- Van de anti-rev. fractie had hij natuur lijk nimmer eenige verwachting; dus was minister Colijn reeds bij voorbaat grof beleedigd. Nu kreeg D,ï Nolens den bons- Alsof deze al gereed stond om Mr Marchant in „zijn" kabinet op te nemen, moest hij hooren: In een roomsche politieke pro cessie loop ik nooit mee. Eerst tegen het gezantschap toen er hartelijk vóór; nu er weer mordicus tegen Principiëele politiek Maar hij krijgt zijn trekken thuis- De partijgenoot, Mr Limburg, zal pogen de crisis op te lossen- Mr Marchant weet het nog niet eens, of hij giet de fiolen van zijn bruisenden toom over hem uil en hij geeft hem aan de verachting over- Zijn eenige troost is: och, Limburg was toch reeds een .halve renegaat- Hoe is het mogelijk, dat er onder zoo'n leiding nog renegaten gevormd worden? Of, zou Mr Marchant in zijn eigen poli tieke huis even „bitter" zijn als op de politieke' markt? 't Is do democratie van den dictator; de welwillendheid van den '16-eeuwschen planter. „Ik zal het parlementarisme red den, als ge maar doet, wat ik zeg; anders vertrap ik liet tot gruis- Een parlementair stelsel, ja, als ik aan den top sta." Doch daarvoor is Nederland nog niet rijp. l om het zacht te zeggen- Dus gaat Mr Marchant „amok maken". Zijn hand tegen allen- Ismaël! (Rotterd.) HET «oor den kenner wan goede muziek. „The best of best". Gebruikte instrumenten worden ingeruild. Afbeeldingen en demonstratie gratis op aanvraag. De vallende prins. Woensdag reed de prins van Wales paard; het dier hrak een ader en stierf onder den rijder. Donderdag was de prins van Wales op jacht; zijn paard wierp hem af bij een sprong en de En- gelsche troonopvolger brak het linker sleu telbeen. Twee incidenten in twee dagen. Twee incidenten uit de ze'er lange reeks waarvan enkele hieronder volgen: November 1920: Val tijdens een jacht in Norfolk. December 1920: Val tijdens een jacht- Maart 1921Afgeworpen in een steeple chase der Garde-grenadiers. Juni 1921: Afgeworpen en gekwetst bij het polospel te Aldershot. Mei 1921: Gekwetst tijdens een polo match te Manilla. November 1922: Afgeworpen tijdens een jacht. Verscheidene dagen moest hij bij het loopen krukken gebruiken. December 1922Afgeworpen in een hin dernis-rit. Februari 1923: Knie gekwetst tijdens een jacht. Maart 1923Val bij de races te Tethury- Maart 1923: Afgeworpen bij wedrennen te Arborfield Cross- Februari 1924: Sleutelbeenbreuk bij hel galoppeeren met een zijner jachtpaarden. Maart 1924: Lichte hersenschudding bij een val in de buurt van Wokingham- November 1925: Twee vallen op tweo achtereenvolgende dagen. Aan dit lijstje kunnen de incidenten van Woensdag en Donderdag 1.1. nog toege voegd worden. En dan? Want de prins wil het paardrijden er niet aan geven, ondanks de welgemeende raadgevingen van zijn vrienden en van de kranten om zijn leven, dat waarde voor Engeland heef! meer dan gewone waarde, niet langer in de waagschaal te stellen- (Tel.) Opzienbarend ontslag aan de Gentsche Hoogeschool. De Standaard meldt, dat professor Van Bogaert, wiens Vlaamsche leergangen her haaldelijk door studenten werden in de war gestuurd, terwijl dezen zich niet ont zagen hem op straat en aan zijn woning te komen lastig vallen, zonder dat de aca demische overheid optrad, zijn ontslag bij den minister van Kunsten, en Weten schappen. den heer Huysmans, heeft inge diend, omdat het hom onder deze om standigheden niet mogelijk is zijn leer gangen te hervatten- Het blad dringt aan op een streng op treden van den minister tegen de onduld bare houding der academische overheid van Gent en spreekt de hoop uit, dat de minister het hem aangeboden ontslag niet zal aanvaarden- De postzak-kwestie. Terzake van de in beslag genomen post zak door den Duitschen consul-generaal te Tiflis aan den Duitschen gezant te Moskou gezonden, heeft de sovjet-regee ring thans meegedeeld, dat haar bij het ingestelde onderzoek gebleken is, dat een ambtenaar der Kaukasische republiek hier eigenmachtig is opgetreden. De ambtenaar is reeds ontslagen en zal zich nader moe ten verantwoorden, terwijl de spoorweg ambtenaar die hem assisteerde, gearres teerd is, en eveneens ter verantwoording zal worden geroepen- De sovjet-regeering heeft den Duitschen gezant verder haar leedwezen over het incident betuigd, dat hiermede gesloten is. Een te royale sowjet-gezante. De controle-commissie der communis tische partij heeft een onderzoek ingesteld naar de financieel© gestie van het sowjet- gezantschap te Oslo- Aan het hoofd van dit gezantschap staat, zooals bekend, een vrouw: Lydia Kolontaj. Deze dame nu schijnt zoo royaal met de staatsgelden om te springen, dat zelfs de sowjet-leiders die overigens zeer op een goede repre- i sentatie gesteld zijn, het wel wat bar vinden. Zij heeft zich in een tijdsverloop van een jaar ongeveer 50 kostbare toilet ten aangeschaft, voor rekening van het gezantschap. Reeds zijn de voor *1926 aan het gezantschap toegestane gelden met 35 pCt verminderd. Het gerucht gaat, dat mevrouw Kolontaj hierover dermate gebelgd is, dat zij voornemens is,'met 1 Maart ontslag aan te vragen. Soechomlinof. f Het staat voor velen vast, dat de oor log van 1914 is ontketend geworden, door Rusland, en dat niet door den Tsaar, maar door ©en drietal generaals, die op eigen gezag op 27 Juli het leger mobili seerden en den Tsaar om den tuin leid den. Het zijn de opperbevelhebber Ja- noeskewi'tsj en den toenmaligen minister van oorlog evengenoemden Soechomlinof. verzekerde zelfs" op genoemden datum aan den Duitschen militairen attaché op zijtn ©erewoord, dat nog geen enkel Rus sisch soldaat gemobiliseerd was!, en dat terwijl er al enkelen over de grenzen waren. Kort na 't uitbreken van den oorlog werd hij ontmaskerd door do D|oema en tot levenslange dwangarbeid veroordeeld; een straf welke hij wegens zijn 70jarigen leeftijd niet behoefde te ondergaan. Hij vertrok hierop naar Diuitschland, waar hij in bekrompen omstandigheden met zijn bevlekten naam in vergetelheid in een Rerlijhsch ziekenhuis is overleden. Korte berichten, De zomertijd zal in België in den nacht van Zaterdag 17 op Zondag 18 April ingaan. Het gemeentebestuur van Praag be gint een actie op groote schaal tot be strijding der tuberculose in de scholen. Alle zeventigduizend schoolkinderen te Praag worden geneeskundig onderzocht, waarna de prae-tuberculose kindexen van de andere gescheiden zullen worden eü in daarvoor speciaal te stichten scholen worden ondergebracht- Verleden jaar zijn er bij een storm tal van visschers uit Penmarch, aan de Bretonsche kust, om het leven gekomen. Voor hun nabestaanden, zes-en-twintig weduwen en zes-en-dertig kinderen en voor de redders is er toen geld ingeza meld- Er is meer dan een millioen frank bijeengebracht. Een bericht uit Detroit meldt,, dat de Ford Motor Company in 1925 in totaal 2.103.588 wagens heeft gemaakt. Behalve de vliegmachines, welke een nieuwe af- deeling der maatschappij vormen betee- DURVEA'3 ■f icjtf >m*j HjufOcu as. Hl IDYP A is tced* L^LArV 1 L>/-\ dan 80 laren als Kifldervoedsel beroemd. Het Is geen chemisch preparaat doch het zuiver, ste zetmeel uit de maiskorrel. daaruit op natuurlijke wijze gewonnen. ffcfcr Kmuw&I DURYEA kent deze productie een toename van 20.033 eenheden boven 1924. De Duitsche kruiser „Berlin" is te Montevideo aangekomen, alwaar hij door de bevolking zeer vriendelijk is ontvangen. De vlootcommandant gaf een lunch en maakte met de Duitschers en de Uruguay- sche adelborsten eene rondvaart. De grootste grondbezitter van Oos tenrijk, graaf Max Ilardegg, is wegens verkwisting onder curateoïe gesteld. Hij heeft bij valuta-speculaties enorme verlie zen geleden. Maarschalk Petain is naar Madrid vertrokken teneinde aldaar de plannen voor een gemeenschappelijk voorjaars offensief in Marokko te bespreken. Een Russische groep heeft 12000 Fordtractors gekocht. Ford verleent een crediet van 10 maanden. Rijkspresident v. Hindenburg zal op 22 en 23 Maajt de bevrijde ge bieden, met name de steden Keulen, Bonn 'en Krefeld bezoeken. tegen hoest. Dte Kabinetsformatie. Naar de „Tel." verneemt is jhr. ir. R. R. L. de Muralt, lid van de Eerste Kamer 'en burgemeester van Borculo, aangezocht voor de portefeuille van Wa terstaat. Schade aan militaire voorra den te Deventer. Het „Deventer Dagblad" meldt: Het isi, naar wij vernemen, thans bij deskundig onderzoek gebleken, dat het hooge water te Deventer ook belangrijke schade heeft toegebracht aan militaire voorraden, opge slagen in de nieuwe munitiebergplaatsen, die niet watervrij zijn gebouwd, nadat de vroegere bergplaatsen op het Hoornwerk zijd vervallen. Zooals wij tijdens de over strooming van Knutteldorp en Hoornwerk reeds mededeelden, hebben eenige mili tairen, toen in de kazerne geconsigneerd, nog een poging gedaan, tot het kruithuis door te dringen, doch zij vonden daar in de nieuw aangelegde munitiebergplaats alles diep onder water en moesten terug- kceren De toestand, waarin nu de aanwe zige stoffen en patronen, die een z.g. jaarvoorraad uitmaken en nog niet lang aanwezig waren, is nagegaan door artil lerie-deskundigen, wier bevindingen van dien aard moeten zijn, dat belangrijke schade is geconstateerd. Men sprak van een globale raming van een ton. Of 'de geweer- en mitrailleurpatronen, die gebor gen zijn in dichtgesoldeerde kisten, on bruikbaar zijn geworden, zal door onder zoek moeten worden uitgemaakt. Anders staat bet met niet aldus verpakte gtroole voorraden ontplofbare stoffen en pyro- teehnische militaire hulpmiddelen ten ge- bruike bij het nachtelijk seinen e.d. Die zullen het water ongetwijfeld geen Weer stand hebben geboden. Het ingestelde on derzoek betrof natuurlijk mede de ver vanging van hetgeen verloren ging. Dr de Moor en „Stemmen des Tijds". Stemmen des Tijds onder redactie van ds P. Molenaar, en anderen (uitg. G. J- A- Ruys, Utrecht) begint met een artikel in het Februari-nummer van ds Molenaar (den eindredacteur) naar aanleiding van bet onverwachte sterven van dr de Moor. Die gchrijjjver tsekent als het ware In drie penseeltrekken dezen mede-red acteur „Drie trekken kenmerkten zijn Optre den. „Sterk trof het ordelijke, biet precieste in al zijn bedrijvigheid. Het geheim! van zijn schier onbegrenzde werkkracht lag in de ijzeren regelmaat waaraan hij rich had leeren wennen. „Die preciesheid ontaardde bij hem niet in dorre scholastische detailstudie, want ©en tweede eigenschap die bij Dir D© Moor opviel was bet veel-omvatlende, Liet ar tistieke ook van zijln vluggen geest. Hij was ©en goed theoloog, een geliefd pre diker, een vaardig debater, en ook eert kunstzinnig stylist. „Wondere preciesheid, rijkdom en artis ticiteit van geest 'het zijn bewonde- derenswaardig© dingen. Maar boven deze twee staat toch ©en derde kwaliteit die bij hem opviel: godvruchtigheid. Atè jongen, als student, als man heeft zij hem ge sierd en heel zijn optreden gestempeld Ook in wat hij voor ons tijdschrift ver richtte kwam zij uit. Hoe mild hij ook overigens in de beoordeel ing van bet aangebodene mocht wezen, steeds was hij onverzoenlijk wanneer naar zijn oordeel aan den band van Christendom en Cul tuur werd te kort gedaan. „Zoo was de Moor het typ© van eert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1