I Kerknieuws. Onderwijs. ÏFE UIL LET O W Getrouw tot in den dood. Gestnigi Nieuws. I Fritz, als penningmeester. Die voorz. Leu nis Goedhart had wegens ongesteldheid zijn ontslag genomen. In zijn plaats werd benoemd Jacob Knuijt. Dloor invoering der nieuwe coöperatewet was het noodig het reglement te wijzigen. Oostkapelle. Zaterdagmiddag vercenigde zich ten huize van den heer W. Bal, ge neesheer voor de gemeenten Oostkapelle en Grijpskerke, een comité uit ingezetenen dier beide gemeenten, om dhr Bal, die zich genoopt gezien heeft, wegens g zondheidsredenen de practijk neer 'te leg gen, een aandenken aan te bieden. Diit aandenken, bestaande uit een enveloppe met inhoud, werd hem bij monde van den burgemeester Jhr W. Z. van Teijl- lingien, overhandigd, waarbij deze er pp wees, dat .zeer vele ingezetenen en 'ook enkelen van buiten deze gemeenten blijkens een opgemaakte en mede aange boden lijst van deelnemers, bevattende ruim 300 namen behoefte hadden hier door blijk te geven van hun waardeering voor de trouw waarmede hij gedurende ruim 20 jaar zijn practijk steeds heeft behartigd. In verband met de door den heer Bal onder Oostkapelle te bouwen villa, meende het comité, dat deze vorm van geschenk h;em allicht de meest aange name zou zijn, om daarmede te handelen naar welgevallen. Mocht het geschenk op 't oog ietwat prozaïsch zijn, de poëzie bleek uit de groote deelname, een bewijls dat de harten van heel veel zijner patiën ten voor hem kloppen en zijl met hem medeleven. Spr. eindigde met den wensch, dat dokter Bal nog menig gelukkig jaar van de genomen rust, te midden zijner ingezetenen zou mogen genieten. Dia heer Bal betuigde zijn groote er kentelijkheid voor dit gewaardeerde blijk van sympathie. "(M. Ct.) Domburg. In de (Vrijdagavond) gehou den alg. vergadering van de afd. Dom burg van den Volksbond, vereen, tegen Drankmisbruik, deed de voorz. uitvoerig mededeeling van de vergeefsche pogingen die door het Bestuur waren aangewend ürn een geschikt lokaal te verkrijgen voor. de bibliotheek, daar de huur van hetwelk thans gebruikt wordt, was opgezegd. Die vereen, werd nu echter in de gelegenheid gesteld op zeer gunstige voorwaarden een perceel bouwgrond in erfpacht te ver krijgen, zij heeft een begrooting doen Opmaken tot bet plaatsen van een eigen gebouwtje en meent dat dit de beste op lossing zal zijln. Na êenige discussie werd besloten tot het stichten van een gebouw tje voor de Bibliotheek en opverschiüende wijze te trachten de inkomsten van de vereen, te verhoogen, Tliolen. Het lijlk van een der slachtof fers van de ramp op; 29 Diec. j.l. mej. G- Francke, is tot op heden nog niet 'ge vonden. Daar ter plaatse .waar het onge val plaats greep de Eendracht zeer diep is en aldaar veel ijzer en staaldraad op den bodem moeten liggen, vermoedt men, dat het lijk aan een dezer is blij ven vasthaken. Te meer vermoedt men dat, daar men ter plaatse baar hoed en jsjaal van den bodem heeft opgedregd. (Nieuwsbode.); Zaamslag. Wijlen mej. Janna Cornelia Dieies, wed. van den heer Dirk Dekker, overleden alhier op 3 Januari j.l., heeft gelegateerd aan A. M. Buijze, thans 'te Heerenveen, de som van f 10.000, aan de vereen, van 'Clhr. Volksonderwijs de som van f1500; aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk de Som van flOQO, en aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk, de som .van i 1000, laatstgenoemde onder Hie voorwaarde, dat genoemde diaconie jaar lijks de rente daarvan ten bedrage van f50 zal doen toekomen aan E- Lagraa, haar gehbele leven. Alles vrij van rechten. (Tern. Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Geertruidenberg, G. J. J. Rensink te Westzaan. Aangenomen naar Amsterdam, door B. Gijzel te IJlst; naar Halle, door D. P. Goedhart, emeritus-pred. te Avereest; naar Workum, door C. J. Schweitzer to [Maassluis. Schets uit de Russische revolutie. 15) o— Toen ik de wachtkamer binnentrad, stond Raspin dadelijk van zijn stoel op en maakte ,een beweging, alsof hij mij de hand wilde geven. Hij bedacht zich ech ter, zeker bang zijnde, dat ik den aan geboden handdruk weigeren zou, en maak te alleen een beleefde buiging. Het viel mij onmiddellijk op, dat de man een gansch andere uitdrukking in zijn oogen had, dan gewoonlijk. De brutaal-Ioeren- de blikken waren angstig-loerend gewor den. De opper priester scheen zenuw achtig te zijn. Ik behoefde niet lang naar de oorzaak van dit verschijnsel te raden. „Dokter", zei hij, nadat wij tegenover elkander hadden plaats genomen, „het mag u verwonderen, mij hier te zien en ik wil ook maar aanstonds bekennen, dat ik hier niet zou zijn gekomen, indien geen even vreemde als onrustbarende ge beurtenis mij tot u had gedreven. Ik was namelijk gisteravond op ziekenbezoek in het stadsgedeelte, dat wij kennen als de arbeidersbuurt. Het begon al donker te worden, toen ik naar de pastorie terug keerde- Juist bij het omslaan van den Bedankt voor toez. Bossum, door G. Bolkestein te Apeldoorn; voor Peperga, door W. Th. Klumper, cand. te Gorssel. Geref. Kerken. Beroepen' te Tholen, S. J. Koster, cand. te Terneuzen; te AugustinusgaSur- huizum, U. Buwalda te Oude-Bildtzij] te Schoonoord, B. Bouma, cand. te Kou- dum. Bedankt voor 's-Gravenhage-West, door N. Btiffinga te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Lisse, door J. Jongeleen te Hilversum. De afd. Middelburg van den Geref. Bond schrijft ons, dat zij wederom in de gelegenheid is gesteld om enkele kerk- beurten te doen vervullen door Ned. Herv. (Geref.) predikanten. De eerste kerkbeurt zal D.V. a.s. Zondag V Febr., 's morgens 10 uur in de Oostkerk bediend worden door den Bondsvoorzitter Ds |M. v. Grieken van Rotterdam. Deze beurten zijn weder om welwillend afgestaan dooi' Dr J. P. Cannegieter, waarvoor het bestuur der afd. hem hartelijk dankt. f D r J. C. de AI oo r. Aan 't verslag van de herdenking en de begrafenis (in „De Rotterdammer") is onderstaande ontleend. 1 Geen morgen, 'dat de stille stoet niet nadert, Gedost in 't eerekleed van koning Dood, De zwarte wagen door de kiezels radert, Die 't zwijgend samenzijn met één vergroot. In vrijwel alle Geref. Kerken in ons vaderland is Zondagmorgen in de gods dienstoefeningen het plotseling overlijden van Dr J. C. de Moor, Geref. predikant te Utrecht en lid van de, buitengewone Synode der Geref. Kerken, herdacht. In de Alolenstraatkerk te Assen, waar Dr de Moor Maandagavond in den bid stond voor de Synode voorging, trad voor een talrijk gehoor op Ds K. Schilder, van Oegstgeest. Te Utrecht, waar Dr de Moor stond, ging in de Zuiderkerk, aan de totstandkoming waarvan de overledene zulk een groot aandeel had, zijn huis vriend, Ds R. E. van Arkel, voor. In de Oosterkerk trad Dr II. Kaajan op; in de Noorderkerk Ds P. Ch. van der Vliet; in de Begijnekerk Ds G. B. Wurth, van Oost- en West-Souburg; en in de Wester- kerk Prof. Dr C. van Gelderen, van Am sterdam. Inzonderheid in deze diensten werd gewezen op het beteekenisvol ver lies dat de Kerk van Utrecht geleden had. Te 's-Gravenhage, waar Dr de Moor elf jaar heeft gestaan, werd de gemeente eveneens speciaal bepaald bij het groote verlies, dat door het verscheiden van Dr de Moor is geleden. In de Westerkerk trad Dr S. O. Los op; in de Oosterkerk Ds D. Ringnalda; in de Noorderkerk Ds J. Domna; in de Westduinkerk Ds Jac. van Nes; in de Hulpkerk Ds M. Schuur man; en in de Nieuwe Zuiderkerk Dr K. Dijk, eveneens lid van de Asser Synode en medewerker en vriend van den over ledene sinds jaren. Aan het begin der godsdienstoefening door dr Dijk zong de gemeente Ps. 897, 8 en aan het einde Ps. 43:5. Onder het spelen van „Rust mijn ziel, uw God is Koning" stroomde het kerkgebouw leeg. Maandagmorgen had de begrafenis te Utrecht plaats. Met breed© drommen be gaven de duizenden menschen zich naar de-Zuiderkerk of naar de begrafenis. Niet alleen uit Utrecht was de belang stelling groot. Ook uit 's-Gravenhage en Amsterdam zaïgen we tientallen belang stellenden. Om 12 uur werd de Zuiderkerk opengesteld. Het prachtige kerk gebouw, dat 900 zitplaatsen heeft, stroom de in een oogwenkvol en honderden konden geen plaats meer bekomen. Afgevaardigden van onderscheiden cor poraties en vereenigingen waren aanwe zig; onder anderen: het moderamen der Asser Generale Synode der Geref. Kerken, n.l. Ds IC. Fernhout, Dr G. Keizer en Ds J. P. Klaarhamer (Ds H. W. Laman moest zich met het oog op zijn gezondheidstoe stand doen verontschuldigen). Verder Ds hoek, gevormd door de Triton- en de Sarakow straten passeerde mij een man, wiens gelaatstrekken ik door de inval lende duisternis niet onderscheiden kon, en die als werkman gekleed was. Hij stopte mij onder het voorbijgaan een briefje in de hand en was dadelijk daarop verdwenen- Thuis gekomen maakte ik de bedui melde enveloppe, waarop geen adres stond open, in de meening een bedelbriefje te zullen vinden. Ataar ik vergiste me zeer. In slecht geteekende drukletters, natuur lijk om herkenning van een handschrift te voorkomen, was een waarschuwing neergeschreven, waaraan in deze bewogen dagen zeker wel de aandacht mag wor den geschonken. Ik verzoek u, zelf de onheilspellende mededeeling te lezen." De geestelijke reikte mij een geelachtig stuk papier over van slechte kwaliteit, een afgeknipt stuk wit pakpapier naar het mij voorkwam. Een ongeoefende hand had met potlood en in drukletters daarop het volgende geschreven: „Het revolutionair comité heeft u, in afwachting van het signaal van het hoofd comité te Aloskou, ter dood veroordeeld. Alles wat eenigen godsdienst belijdt, on verschillig welken, zal sterven, als schul dig aan volksvergiftiging. Aangezien gij mij -eenmaal een dienst bewezen hebt, wil ik u waarschuwen, opdat gij u bijtijds in veiligheid kunt stellen. Ik zal ook Dr W. H. Gispen, van Scheveningen en Ds J- van Herksen, van Hillegom, vertegen woordigend het hoofdbestuur van de Ge ref- vereen, voor 'drankbestrijding, waar van Dr de Moor deel uitmaakte en Ds J. Douma voor het Bestuur der Kon. Wil- helminaschool te 's Gravenhage, waarvan Dr de Aloor oprichter en eere-voorzitter was. Namens den Raad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost Ds D. Ringnalda en namens dien van West Ds M- Schuur man, elk meteen ouderling en een diaken; en namens dien van Amsterdam dr B. Wielenga die met den overledene den preekenbundel „Alenigeriei Genade" redi geerde. Het bestuur van de vereen, voor Chr. AI. O. te Den Haag, waarvan de mede door Dr de Aloor gestichte Chr- H. B. sch. uitgaat, was vertegenwoordigd door Dr IC. Dijk en Air A. E. Lisman. Eerstge noemde was ook aanwezig als curator der Theol- School te Kampen en als De- putaat voor de commissie voor de Litur gie-vraagstukken en de verstrooide Gere formeerden in Ned.-Indië, beide commis sies waarvan Dr de Aloor eveneens depu- taat was. Van laatstgenoemde commissie waren oa. ook aanwezig Dr W. II. Harren- stein en Ds C- Lindeboom, beiden van Amsterdam- Voorts de president-curator -der Theol. School Ds R. J. v. d. Veen, van Goes, en 3e curatoren der Vrije Uni versiteit, oud-AIinister S. de Vries, Ds B. van Schelven en het Tweede Kamerlid Dr J. G. Scheurer. Van de Kamper profes soren waren aanwezig Dr Honig, Dr Hoek stra, Dr Bouwman, Dr Ridderbos en Dr Greydanus- Van de hoogleeraren der Vr.' Universiteit Dr II. H. Kuyper (die mede voor de redactie van „De Heraut", waar van Dr de Aloor deel uitmaakte, aanwezig was), Dr Geesink, Dr van Gelderen, Dr Grosheide, Dr Aalders en Dr Hepp, (eind redacteur van het Geref. weekblad „De Reformatie", waarvan de overledene me de werker was) alsmede de Utrechtsche collega's van den overledene, de predi kanten Rullmann, Dr Kaajan, van Arkel en v. d. Vliet en tal van collega's, zoo uit den omtrek als uit heel ons land- Voorts waren aanwezig minister H. Co- lijn en Th. van Eeghen, directeuren van de V. U., oud-minister Idenburg; prof. dr Slotemaker de Bruine, lid van de Eerste Kamer, namens Euklasteia en het tijd schrift „Stemmen des Tijds"; H. van An- del, lid van gedeputeerde staten van Utrecht, terwijl het .dagelijksch bestuur der stad vertegenwoordigd was door den burgemeester dr J. P. Fockema Andrcae, den secretaris dr J. de Lange en den wethouder mr J. J. de Waal Alalefijt. Voorts mr J. Terpstra, secretaris van den Schoolraad, ds J. A. Rust, predikant van de Luthersche gemeente; dr D. Scher mers, oud-directeur van het het Chr. Sa natorium te Zeist, benevens afgevaardig den van den Bond van J.V. op geref. grondslag en van de Geref. J.V. te Utrecht, van welke de overledene eerevoorzitter was. De rouwdienst, die vooraf aan het sterf huis werd gehouden, werd, geleid door den huisvriend en collega van Dr de Aloor Ds R. E. van Arkel van Utrecht. In de Zuiderkerk werd een dienst ge houden welke door ds van Arkel geopend werd, waarna Utrecht's oudste predikant Ds .T. C. Rullmann, sprekend namens den Kerkeraad, het groote verlies dat zoowel Ide gemeente als dit college leed, vertolkte; ds Fernhout de beteekenis van den over ledene als lid der verschillende Synodes alsmede voor de plaatselijke kerken, het onderwijs, de pers en den opbouw der Igeref. kerken uiteenzette; prof. Grosheide, die als rector van de Vrije Un., en mede namens directeuren van de Vereen- voor Ilooger Onderwijs op Geref. Grondslag, en in opdracht der curatoren, doch ook als vriend van den overledene een woord van herinnering wijdde aan dezen voorbeel- digen oud-leerling, die den doctorstitel aan de V. U. behaald, tot een ©eretitel harentwege had gemaakt, ook als curator aan haar al zijn gaven schonk en met groote 'teederheid van gemoed heeft ge poogd haar zakèn in het rechte spoor te leiden; en dr IC. Dijk, die vooral een' persoonlijk woord sprak en, evenals dr Grosheide, woorden van troost richtte tot de weduwe en de kinderen. Ds van Arkel dankte alle aanwezigen namens de familie- Toen de lijkkist de kerk werd uitge dragen, Waarbij allen in de kerk opstonden Brenzilof waarschuwen, omdat ik ook aan hem verplichtingen heb- Wilt gij de onder u dienstdoende priesters inlichten, dan moet ge dit zelf weten- Ik doe het niet- Acht deze kennisgeving van uw ter- dood veroordeeling geen bangmakerij', waarvan ge u niets behoeft aan 'te trek ken; ik verzeker u, dat in dit geval de gebeurtenissen u op ontzettende wijze ver rassen zullen. Red u, voor het te laat is! Een lid van het revolutionair comité". Ik voelde, dat Raspin's blikken in span ning op mij rustten, terwijl ik het briefje las- „Welnu, dokter", vroeg hij, toen ik ge daan had en hem het papier teruggaf; „wat zegt n er van? Hebt u ook al uw waarschuwing ontvangen? En gelooft u, dat de revolutionairen onder leiding- van Lenin er in zullen slagen, de macht aan zich te trekken en hun bedreiging uit te voeren?" „Ja, mijnheer", zei ik; ,„dat is mijn stellige overtuiging"- Verschrikt stond de opperpriester van zijn stoel op. Hij had blijkbaar op een andere verklaring gerekend. „En dat zegt u zoo bedaard, alsof het niets is!" riep hij opgewonden uit- „Is u dan onverschillig voor wat ons boven het hoofd hangt?" i „Dat allerminst, mijnheer", antwoord de ik. „Geloof mij, indien ik een middel speelde het orgel Psalm 42. Toen de lijkstoet op de begraafplaats aankwam, had zich daar reeds een dichte menigte verzameld. Daar.bevond zicli ook dr A. F. van Lynden, oud-burgemeester van Utrecht, als vertegenwoordiger der Vereeniging voor Armenzorg en Liefdadig heid, waarvan de overledene bestuurslid is geweest. Toen de kist in de groeve was neer gelaten las Ds van Arkel de Apostolische Geloofsbelijdenis voor, waarop óp zijn ver zoek de aanwezigen zongen Psalm 42: 7. Ds L. E. Smilde uit Haastrecht, zwager v. d. overledene, bedankte namens de we duwe voor de betoonde deelneming, waar op ds van Arkel de plechtigheid met een gebed besloot. Oudelande. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier (vacature-Smit) is be- ■fioemd mej. J. de Vries te Wilhelmina- dorp. Voor den Indïscben dienst zijia be stemd dr J. B. Tielroóy to Haarlem als leer aar bijl het AI.O. en A. A. Kol© te Rozendaal als onderwijzer hij het mulo. Een vergoedingskw es tie van een na-akte. In een openbare vergadering der Ged. Staten van Zuid- Holland werd gisteren behandeld hét be roep krachtens art. 103, 5e lid der La ger Onderwijswet 1920 van het bestuur der vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel te Heerjansdam tegen het besluit van den Baad van die Gemeente, als Bedoeld in art. 101, 8e lid L. O.-wet 1920- Rappor teur was het lid van Ged. Staten de heer Th. Heukels. Het gaat om de kwestie der weigering tot uitkeering van een vergoeding aan deze vereeniging voor het bezit der z.g.n. na-aktc. Het schoolbestuur is van mee ning, dat hiervoor wel degelijk een vergoe ding van f300 moet worden betaald. Diei burgemeester van Heerjansdam merkte op dat de na-akte voor 'gods dienstonderwijs volgens de bepalingen der wet niet voor vergoeding in aanmerking komt. In gelijken zin verklaarde weth. de Koning die wees op de gevolgen voor een kleine gemeente al.S ieder die do na-akte haalt, daarvoor vergoeding krijgt; spr. acht de tuinbouwakte veel nuttiger. De heer Heukels deelde nog mede-, dat het advies van den Onderwijlsraad gunstig luidt voor het schoolbestuur, dat niet ter zitting vertegenwoordigd was. Die beslis sing volgt later. Ongelukken. Een 64-jarige we duwe te Scheveningen is in een perceel aan den Badhuisweg in een kelder geval len. Zij bekwam een hersenschudding. Te Dien Haag is ©en motorrijwiel ge slipt. Die bestuurder kneusde zijn linker heup, teiwijl de duo-rijder het bewustzijn verloor. Vijf uren onder een trein. In het avonduur van Zaterdag bemerkte een beambte van het Centraal Station te Utrecht, dat er zich op een emplacement dat voor het publiek verboden is, een man bevond, die mank liep- De beambte ging op verkenning uit en toen bleek, dat men te doen had met een z-g. blinde passagier, boerenarbeider van beroep uit Hamrover afkomstig. Hij wilde in Amster dam trachten werk te vinden en wijl hij geen geld voor zijn verdere reis had, was hij op het station te Osnabrück onder een trein gekropen, welke voor vertrek naar Holland gereed stond- Hij wrong zich daar op de as van een der wagens, met zijn rug tegen den onderkant van het rijtuig, "hierbij zijn koffertje in de hand houdende- Zoo bracht de trein hem Hol land binnen. Toen echter de trein het station Amersfoort uitstoomde, keerden de kansen. De „reiziger" toch liet zijn koffertje ontglippen en bij een poging op zijn "bezit weer te grijpen, raakte hij in een zoo pénibele positie, dat hij rug en heupbeen kneusde. Dit noopte hem hier in Utrecht zijn reis op te geven. Toen de spoorwegbeambte hem aansprak, was hij wist, om de naderende revolutie af te wenden, dan zou ik het toepassen, wat het ook kosten mocht- Ook mij bekruipt soms de angst, wanneer ik denk aan het lot, dat mijn eenig kind wacht, ge zwegen nog van de mij even goed als u ingeboren vrees voor vervolging en lijden- Alaar ik weet mij met alles wat mij lief is in de hand mijns Gods, en ik ge loof, dat zonder 'sHeeren' wil geen haar van mijn hoofd kan worden gekrenkt. Al mocht echter in Gods raad besloten zijn. dat ik om Zijns Naams wil lijden en sterven moest, dan nog zou ik rustig kunnen blijven, in het vertrouwen, dat Hij mij kracht zal geven om alles te doorstaan en mij daarna zal opnemen in Zijn heerlijkheid." De grootste verbazing stond op het gelaat van den opperpriester uitgedrukt toen hij mij aanhoorde. „Zijt gij dan een heilige?" vroeg hij scherp. „Ja", zei ik; „ik ben een heilige. Ech ter niet in den zin waarin n dat bedoelt. In mij zelf ben ik een zondaar, een melaat- sche van den hoofdschedel af tot de voet zool toe; maar ik weet, dat ik in het bloed Van Jezus Christus, den Zoon van God, van alle onreinheid gezuiverd en dus heilig ben- Ik wil daarover gaarne verder met u spreken, maar heb er op dit oogenblik den tijd niet toe, aangezien mijn plicht als geneesheer mij roept- Alag zoo uitgeput van koude en- vermoeienis dat hij bijna niet meer kon staan. Op het station werd terstond een geneesheer ge roepen en deze achtte, opneming in het ziekenhuis gewenscht, ten einde te kunnen nagaan of do avontuurlijke reis voor den werkzoeker nog nadeelige gevolgen zal hebben. (U. D.) AI oord. De heer A. J. Bijsterbosch uit Oene was Zaterdag op bezoek bij zijn oom die dicht bij het dorp woont- Laatst genoemde, die zenuwpatiënt is en aan vallende ziekte lijdt, was bezig den stal uit te mesten. Aangezien de dokter hem zwaar werk had verboden, wilde zijn neef Bijsterbosch dit voor hem doen- S. maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij zijn neef met de mestvork zoodanig op het hoofd sloeg, dat de schedel werd verbrijzeld. Hij is aan de bekomen verwondingen over leden. (Crt.) Het verlaten bruidje. „Het Volk" meldt uit (JJtrecht: Woens dag waren ze getrouwd, officieel door den ambtenaar ten stadhuize, en voor de bur gerlijke wet. was alles in orde- Alaar als goede katholieken zou de band voor.het leven voor hèïi eerst gesloten worden, bij hét in ontvangst nemen van de II. Alis en dit zou Donderdag geschieden. De familie was .vroegtijdig naar de kerk gegaan, het bruidje zou thuis wachten op den bruidegom. De vastgestelde tijd naderde- In de kerk zat de familie. Thuis op haar kamer, zat het bruidje verlangend te wachten op haar bruidegom, die zich blijkbaar wat verlaat had. Het tijdstip, waarop de II. Alis zou worden .opgedragen, brak aan. Het ge dempte keuvelen van de familie in de kerk was gestaakt, en vol spanning wacht ten allen op het binnentreden van hef bruidje en den bruidegomdie eigen lijk gezegd toch wel op het nippertje kwa men. Op haar kamer stapte het bruidje, geheel gereed om dadelijk over straat te gaan, zenuwachtig op en neer en keek door de ruilen; of baar bruidegom nog steeds maar niet aan kwam loopen. De tijd verstreek. Vijf minuten, tien minutenIn de kerk haalden vader, ooms en broers om beurten horloges voor den dag, bestudeerden die nauwkeurig, spraken over horloges die vóór, en over andere, die achter waren, en een van de ooms verzekerde resoluut, dat het zijne gelijk was met de Domklok, en dat het nu al kwartier over tijd was- Aloeders snoten haar neus met breede vegen langs de oogen, tantes mopperden stilletjes over het schandaal, om zóó lang te laten wach ten, zusjes vroegen zich angstig af, wat er wel gebeurd kon zijn- Op haar kamer zat het bruidje te schrei en, te schreien zoo hevig En zoo snikkend vond de oom haar, die twintig minuten over tijd uit de kerk was weggeloopen, om eens te Rijken, „waar die twee nu eigenlijk wel hieven." De bruidegom is niet gekomen, en de II. Alis is niet doorgegaan. Brand in een woonschuit. Te Weesp ontstond brand in een woon schuit. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, bevonden zich de drie kinderen, oud 7, 4 en 2 jaar, alleen in het schip. De vader, die stoker is aan de gemeente lijke gasfabriek, was aan het werk, de moeder was boodschappen doende. De drie kinderen lagen Ie bed, doch zij slie pen niet. Door tot nu toe niet opgehel derde oorzaak, is op de slaapkamer eert brandend petroleumlampje omgevallen, waardoor in een oogenblik de vlammen om zich heen grepen. De doodelijk ont stelde kinderen vluchtten in hun nacht- kleeding naar het voorste gedeelte van de woonschuit, ten einde zoo vlug moge lijk het schip te verlaten, doch tot hun ontzetting bemerkten zij, dat de deur door de moeder was afgesloten- Dè arme kleinen hieven bij deze ontdekking een luid angstgegil aan. Omwonenden en de schuit ligt op een vooral des avonds zeer stil gedeelte eenige voorbijgangers snelden op hot gegil toe- Het 7-jarige meisje riep door eeh open raampje den hulpbiedenden toe, dat moeder den sleutel waarschijnlijk buiten de deur op het schip had neergelegd, doch in de algemeene verwarring welke door het in het achter gedeelte van het schip hevig oplaaiende vuur, er niet minder op werd, werd de sleutel niet zoo spoedig gevonden, waarom ik dus van u vernemen, met welk doel u tot mij gekomen is?" „Alet welk doel ik tot u gekomen ben?" vroeg de opperpriester- „Wel, dat kunt u toch gemakkelijk begrijpen. Om met u de maatregelen te bespreken, die we nemen kunnen tegen het ons bedreigende gevaar." Ik las in de blikken van den geeste lijke, dat hij reeds een plan had, maar zag niet in, wat dat wezen kon en nog minder, hoe ik hem bij de uitvoering zou kunnen helpen. „U begrijpt", zei ik, ,„dat ik over even- tueele verdedigingsmaatregelen nog eens moet nadenken. Ik hoor nu eerst uit uw mond van het kwaad, dat ons bedreigt en moet deze mededeeling wat laten be zinken- Of had u misschien een voor stel?" „Natuurlijk heb ik over de bedreiging nagedacht"gaf Raspin ten antwoord; „en mij zijn daarbij wel plannen door het hoofd gegaan, doch een vasten vorm heb ben ze nog niet aangenomen." Dat loog de man. De wolfachtige trek op zijn gelaat verried zulks- Ik was over tuigd, dat hij zich iets moest hebben voor; genomen, doch dat hij aarzelde, het mij bloot te leggen- Ik zweeg, wachtende op wat verder komen zou, maar zag op mijn horloge, bij wijze van aanspóring om voort te maken- (Wordt vervolgd.) w de deur geforceerd de kinderen eindeli den gebracht. Da: schingswerk snel ter de ruiten der slaaj geslagen, laaiden Men slaagde er echt< ten in, het vuur m< kleederen en al het den geheel- De scb verzekering gedekt- Pok ke n- De neeskundigen diens mede, dat het ver. pokken bij een der denten bij nader pokken is gebleken- De kuitens in den laatsten tijc maakt door het pjel jonge dames lieett wèer kans gezien maken. De 17-jarig< terdag in hare rechte de 15-jarige Al. op slachtoffer werd van ten van het onbek politie zet haar one Schip in n uit New-York meldt sclie vraelitstoomscf weg is van Rotterda zich ter hoogte vai zinkenden toestand schip AYestphalia var rikalijn verleent asE had Zaterdag bcrich schip met zwaar stc pen gehad, waarbij opgeloopen. Later w bemanning gered is. verloren. Bandieten Roovers zijn op 25 wijk van Damaskus hebben een Dekend Zijn uitlevering wor 500 pond sterling, overvallen, waarbij plaats. Boven den val. De Engelsche weg van Londen n boven den Victoria-w nende oogenblikken den Victoria waterval vloog hij; over de Z dicht bij den waterv overspat werd met in den carburator dro lijke oogenblikken be werkende motor wee het water raakte e hij volbracht zijn toe een unieke film van opgenomen te hebbe Hiermede geven kennis van het overlij onze geliefde Dochter en Tante ANNA P0LDERMA in den ouderdom van Uit aller n P. POLDE Kloetinge, 31 Januar Heden -overleed to diepe droefheid, tijdi| zien van de HH. Sac ten der Stervenden,- geduldig lijden, zacht e onze veelgeliefde Behuwd- en Grootmoe Weduwe van MARINUS in den ouderdom va 72 jaar. L. RIJK. P. RIJKBuijsrogge) er CATHa. RIJK. P. RIJK. J. RIJK. ADR. RIJK. Missionaris Philip Wed. J. STIEGER—I en Kii Wed. R. HUEKESHO Rijk en Kii M. BUIJSROGGE—Ri G. BUIJSROGGE en Kir C. M. RIJK. J. RIJKBorgiigraef en Kir Goes, 1 Februari 1926 Verzoeke van rouwb verschoond te blijv Voor de vele blijken meming, ontvangen tijdens en na het overlijden van liefde Echtgenoote, Mot huwd-, Groot en Overgro ^ANS JASPERS! betuigen wij.onzenhartelijl Uit aller P.. MAAI Koudekerke, Februari 191

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2