Mo 104 Dinsdag 2 Februari 19136 40e «Jaargang Binnenland. Dit de Provincie. C.TH. V0DRII8EVE S CoDen Daag. Hoofdpijn KENT U HENSEL'S TONICUM? Drukkers-ExploitanSen: 4J0STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. In Frankrijk noemt de óntevreden heid over de hulpeloosheid van. regeering en parlement, inzake de financiee'e crisis toe. Er hebben weer overal manifestaties plaats gehad en er ontwikkelt z'.ch een actie van hooge ambtenaren van finan ciën die een opdracht eisehlen, om. huiten het park-ment om, de financieel© zuive ring te mogen doorvoeren. De eerste zitting der commissie van voorbereiding der ontwapenings-oon- ferentie zal worden uitgesteld tot uiterlijk vijftien Mei. Naar verluidt, is de Belgische re geering voornemens, binnenkort een rege ling to treffen volgens dewelke de tegen woordige wet inzake de huishuren gelei delijk zal worden afgeschaft. Die vol ledige afschaffing zal in 1930 plaats heb ben. Ben telegram uit Parijs meldt: De mijneigenaren in centraal en Zuid-Frank- rijik hebben geweigerd, de door de mijn werkers verlangde duurtetoeslagen te ge ven. Dia executieve commissie der Fran- jsche mijhw. rkersbonden heeft daarop gis teren besloten, een referendum uit te schrijven, over de vraag, of de aJgemeene staking zal worden afgekond gd. Men ver wacht, dat de regeering -een bemiddelings voorstel zal indienen. Do commissie uit den Bu'lijlnschen gemeenteraad heeft -een nieuwe auto-be lasting aanvaard. Da opbrengst daarvan zal dienen om het onderhoud der wegen te- bekostigen. lp het D'uitscho grensgebied, vooral in Emmerik en omgeving werden veel vals'che pfenning en 1 mark-stukken uit gegeven. Het valsch geld is vermoedelijk afkomstig uit het industriegebied. Generaal Pangalos, de dictator van Griekenland treft krasse maatregelen. Na e-erst do bekende verordening inzake de lengte van vrouwenrokken te hebben uit gevaardigd, heeft de d'ctator thans be paald, dat jongens en meisjes onder de 16 jaar 's avonds na 10 uur zich niet me-er op straat of in openbare gebouwen mogen bevinden. De radicale groep der Engelsche liberale fractie verzette zich tegen 'de herkiezing van Lloyd George als voorzit ter der partij gedurende de nieuwe zitting. Ten slotte werd Lloyd George herkozen met 17 tegen 7 stemmen en 5 onthoudin gen. Van Betuwe tot Veluwe. „Die Gelderlander' 'meldt omtrent de doorbraak bij Overasselt het volgende; Op sommige plaatsen is het zand wel één tot twee meter hoog opgestapeld en istaan de vruchtboom-en tot den kroon in het gele zand, dat den humusbo-dem verstikt. Deskund gen deelden ons mede, dat -er op die wijze' Vel m'nstens dertig SELA. en nog meer uitstekend bouw- en weiland van -een gemiddelde waarde van f2500 tot f 3000 per H.A., totaal onder het zand bedolven is. Dat beteekent voor de eenvoudige land bouwers, die onmiddellijk in het gebied van de Maasdjjkbrerak hun bedrijf hadden, verlies van "pun broodwinning. Hot is nog de vraag, of de eigenlijke teelgrond niet door het schraapzuchtige watermon ster in zijn feilen tocht door het land -geheel i-s weggespoeld. Het is voor enkele menschen onbegon nen werk dat zand weg te graven. Een boer, die er mee bezig geweest was, had eenige karren weggeschopt, maar hel ■was precies of er een mol gewroet had, zoo weinig beteekende dat vervoer. Men vreest, dat het hier een woestijln zal blijven en een zandverstuiving zal worden in den zomer. Meest kleine boertjes of veehouders worden door deze zandmisère benadeeld. Dtezo harde werkers van het land bezaten teen tot drie H-A. van den grond, waarvan zij him oogsten haalden, tot onderhoud van zichzelf en T gezin. Wij ontmoetten een bejaard boertje, een warmoe-zier, die veel kweekte voor de groc-nfcenmarkten in de stad hij had in dit verzand land anderhalve H A. besten grond beteren had hij nergens kunnen vinden, verklaart hij. Door noesten arbeid en deskundige bewerking had hij dien grond zoo vruchtbaar- gemaakt, dat hij fer drie groenten-oogsten per seizoen kon afhalen. Dit stukje grond leverde hem ruim schoots verdiensten op -om in do behoefte van zijn gezin met elf kinderen te voor zien. En nu? Daar lag zij'n moeshof verzand de waarde -er van was vernietigd. En hoe moest hij, bejaarde man, al dat zand nu nog wagkrijgen? Dit is e-en voorbeeld uit de veel ge troffen boerengezinnen, w'er woning er nog wel staat, maar wier broodwinning verzand ligt. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijinhardt's H oofd pijntabletten. Glazen buisje 60 ct- Bij Apoth. en Drog. Dammen. Vóór-ronde's kampioenschap voor Zeeland. Go-esche Damclub. Stand van 29 Januari. Namen A. Corstanje Jac.v.Zweeden L. Kramer CH CD ai Totaal A. Corstanje 0 0 Jac.v.Zweeden 2 2 L. Kramer J. Lep P. J. v. Mervennee te Amsterdam is heistenid voor den Indische-n Dienst als gouvernements-arts bij den dienst der Volksgezondheid. Middelburg. Dezelfde commissie, die verleden jaar de derde Tentoonstelling voor Hand-el en Nijverheid alhier met succes organiseerde, besloot cok dit jaar een tentoonstelling, de vierde dus, te hou den in d-e zalen, en den tuin van het Schuttershof. Zooals men zich 'zal her inneren bestaat de commissie uit de liee r-en A. G. v. d. Hooft, voorzitter, J. A. van Dix'hoorn, secretaris, J. M. Hooge- feteger, penningmeester, A. v. d. Mijle en L. B. van Hou te. Dto burgemeester, de heer p. Dumon Tak, heeft ton amore het eere-voor- zitterschap ook ditmaal weer aanvaard. In een gisteravond gehouden vergadering besloot d-e commissie de tentoonstelling te houden van af Donderdag 6 tot en met Zaterdag 15 Mei. Op 6 Mei 'des morgens te 11 uur zal de officieel® opening plaats hebben en te 12 uur wordt dan de ten toonstelling voor bet publiek opengesteld Die commissie besloot rekening te hou den met de malaise in den handel en heeft daarom de prijzen voor hiet huren van stands belangrijk verlaagd. Dit zal o.i-. ook voor zakenmenschen in Mid delburg en omgeving zeker aanleiding zijtn ook -eens ernstig te overwegen of er voor ben geen aanleiding is om te exposee- ren, zo-oals bijv. in B jrgen op Zoom de zakenmenschen uit die gemeente in zo-o'n groote getale deden, dat er voor andere bijna geen plaats meer over bleef. Middelburg. In het jaarverslag van den Christelijken Besturenbond wordt er aller eerst op gewezen, dat de tijden verge leken bij verleden jaar niet minder ern stig zijn, de werkloosheid niet minder groot, de strijd om het bestaan niet min der fel-. Wat de werkloosheid betreft, op het einde van 1925 was het aantal werk- loozen 370, voor een plaats als Middel burg een ontstellend cijfer. Verder wordt gewezen op den strijd in de bouwvakken en de metaal-nijverheid- Het teruggaan van de ledentallen bij de vakcentrale® is ook nog niet gekeerd, al is de achter uitgang sterk verminderd- Bij het C. N.V. werd in het tweede kwartaal 1925 een kleine ledenwinst geboekt, doch deze werd in het derde kwartaal weer te niet ge daan. Dat dit veranderen moet. heeft het C- N. V. ingezien door het uitvoeren van het propagandaplan in November. Het hiervoren genoemde zou ten zeer ste kunnen ontmoedigen, indien de Chris tenarbeiders niet wisten, dat God hen in alle dingen leidt. Hem brengen wij dan ook ootmoedig -dank, dat Hij hen dit af- geloopen jaar heeft gespaard en bekrach tigd tot het, werk, waartoe zij zich op het terrein der Chr. vakbeweging geroe pen voelden- Na een opgave van de werkzaamheden van het bestuur en van den Bond in zijn geheel, door het houden van openbare bijeenkomst en het zenden van adressen, wordt er o.a. op gewezen, dat de Bond niet medewerkte aan een adres om in stelling van een ophaal- en stortingsdienst doch wel lid werd van het Bureau voor Beroepskeuze, waarin de heer D. bodewijk als afgevaardigde werd aangewezen. Door het rechtskundig bureau werden 23 adviezen verstrekt, waarvan 14 be taalde, tot een gezamenlijk bedrag van f 22.34. Van deze adviezen betroffen 5 het arbeidscontract, 4 huurkwestie, 2 be lasting, 3 aanneming, 3 verzekering, 2 in vordering, 1 spaarkas, 1 contract-uitleg en 1 arbeidswet. In 1924 waren gegeven 38 adviezen, w-o. 19 betaalde. Aan den ad viseur, den heer C. Willeboordse wordt dank gebracht voor bet gehouden beheer- Van de bibliotheek werden 34 boeken uitgegeven. De bibliothecaris meent, dat er zoo weinig gebruik van gemaakt wordt, omdat de bibliotheek nog steeds in de afdeelingen te weinig bekendheid wordt gegeven. Het ledental van den bond be droeg op 31 December 1925 in totaal 409, van wie 261 leden van vakafdeelingen en 148 leden van Christelijk sociale bonden, nml- Patrimonium en Chr. Nat. Werkmans bond. Door het T.B.C.-fonds, Draagt elk anders Lasten werd ontvangen van den bloempjesverkoop in Augustus f413.18 en van verkoop van bloempjes door een lid te Tholen f 143.89, terwijl de bazar bruto f 1338-95 opbracht. De ontvangsten der commissie beliepen f2315.87. Van de uit gaven worden genoemd financiëele hulp aan 4 patiënten f469.06, terwijl de on kosten voor bazar en bloemendagen be droegen f 495.271/2- Onder de uilgaven acl f 2232.76V2 is f 1252.13 voor afdracht aan het hoofdbestuur. De secretaris -eindigt dit overzicht met allen, in het bijzonder het dagelijksch be stuur van den C- B. B., dank te zeggen voor den ondervonden steun in het afge- loopen jaar. Laten wij, aldus de secretaris, moedig voorwaarts gaan, niet verflauwende, maar elkander aansporende, tot eere bovenal van onzen God, tot heil onzer Chr. Vak beweging! Achter haar vaandel scharen wij ons! Volgens het verslag van den penning meester werd 'in totaal ontvangen f 230-09 en uitgegeven f 216.635, alzoo een batig saldo Van f 13.455. Goes. Bij de voor de Raadszitting inge komen stukken is een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, waarin wordt me degedeeld,-dat behoudens goedkeuring van Ged- Staten besloten is voor de werk verschaffing, gedurende het winterseizoen 1925—'26 eeh bijdrage van f2500 te ver- leenen aan de gemeente Goes- De Vereen, van Melkslijters verzoekt den Raad een verordening in het leven te roepen, waarin het venten met melk op Zondag verboden wordt- De Vereen, is zoo noodig wel genegen, des Zondags een uur vast te stellen, waarin melk kan worden afgehaald voor ziekeninrichtingen, zieken en tekortkoming. Ingekomen is ook het rapport inzake het verkeersvraagstuk- De Raadscommissie ingesteld om voor stellen uit te werken, inzake het verkeers vraagstuk stelt resumeerende voor, le om over te gaan tot geheele of gedeeltelijke af sluiting van verschillende straten. 2e te besluiten tot het verbieden van de Groote Markt als standplaats voor autobussen en het verkeer daarvan in de z.g.n. oude stad op marktdagen, kermis- en toondagen en andere dagen, -door B. en W. vast te stellen. 3e. te beslissen, of een dergelijke rege ling voor alle dagen zal moeten gelden. 4e- te besluiten tot het treffen van maatregelen, om te voorkomen, dat parti culiere automobielen in de straten stati oneeren, zullende de Groote Markt, uit gezonderd des Dinsdags, als standplaats daarvoor worden aangewezen. In de z-g.n. oude stad zijn slechts enkele straten, die een zoodanige breedte hebben, dat verkeer in heide richtingen zonder bezwaar kan plaats hebben- Deze straten zijn: de Nieuwstraat, de Beesten markt (met in achtneming van een verleg ging van de rijbaan), de Groote-, de Turf- en de Bierkade, de Groote Markt, Korte Kerkstraat het Kerkplein en de Keizersdijk De overige straten zijn van zoo geringe breedte, ook in verband met de- daarin voorkomende vreemde hoeken en boch-' ten, dat verkeer slechts in één richting toelaatbaar is, tenzij de praktijk tot het maken van uitzonderingen noopt- De commissie heeft gemeend een zoo danige uitzondering te moeten maken, voor de Opril van de Groote Markt naar de Koningstraat en voor de Koningstr- zelve. De commissie verdeelt nu de straten in: le. straten, waarin verkeer voor mo torrijtuigen in beide richtingen is toege staan; 2e- straten, waarin verkeer voor motorrijtuigen in één richting is toege staan. 3e- straten, waarin het verkeer met alle voertuigen slechts is toegestaan in één richting. 4e- .Straten, die geheel voor het ver keer gesloten moeten zijn. De bedoeling is nu, dat het verkeer van' de onder 2e aangeduide straten voor mo torrijtuigen uitsluitend in één richting is toegestaan, terwijl des Dinsdag van 11 'tof 3 (uur die regeling geldt voor alle voer tuigen breeder dan 1 meter- De Rijfelaarstraat, de Waterstraat en! de Klokstraat moeten altijd voor alle voer tuigen breeder dan 1 meter slechts van een zijde te berijden zijn, en zijn dus respectievelijk aan d-e zijde van de Vlas- markt, de Beestenmarkt en de Lange Kerkstraat niet toegankelijk- Door de voorgestelde regeling wordt bet doorgaand verkeer zooveel mogelijk in een bepaalde richting geleid, terwijl het plaatselijk verkeer niet in sterke mate aan banden wordt gelegd- Het gevaar op speciaal beruchte punten wordt door deze regeling aanmerkelijk beperkt- Toch zal de beste verkeersregeling niet kunnen beletten, dat het verkeer in Goes meer dan noodig, gevaarlijk blijft, indien niet gestreefd 'wordt naar verdere regeling van het autobussenverkeer- Daarom meent de commissie (zie eerste conclusie) de standplaats voor autobussen op de Gr. Markt niet te moeten toeslaan op markt dagen. kermisdagen, toondagen, dagen van hengstenkeuring en andere drukke dagen, door B- en W. vast te stellen. Op deze dagen kunnen de autobussen een plaats vinden hetzij bij het station, hetzij aan het uileinde van de Wijngaardstraat en de Westwal. Zelfs beeft het in de com missie ce.il punt van ernstige overweging uitgemaakt, deze regeling voor alle de dagen vast te stellen- Het aantal personen, dat Goes per autobus zal bezoeken, zal er zeker "niet "door verminderen, terwijl de afstanden in G-oes zoo klein zijn, dat de bezoekers slechts een zeer gering nadeel van dezen maatregel zullen ondervinden. Het komt de commissie gewenscht voor, dat de Raad zich hierover uitspreke- Tenslotte meent de commissie, dat eert einde dient gemaakt te worden aan het veelvuldig stationeeren van particuliere auto's in de straten (zie vierde conclusie) De commissie merkt op, dat de boven staande regelingen eerst in zullen gaan, indien de Middelburgsche straat voor het verkeer geopend zal zijn- Ged. Staten deelen mede, hun beslis sing -omtrent de begrooting 1926 verdaagd te hebben tot 1 April a.s. De afd. Goes der Ned. Vereen, van Huisvrouwen verzoekt dringend (naar aan leiding van het adres der melkslijters)y om geen Verordening tot stand te doen komen, die het melkslijten op Zondag verbiedt. De Rekening van het gasthuis over 1924 wijst aan ontvangsten f 53936.06, uitgaven f 51184.621/2, goed slot de som van f 2751.431/2- De fin- commissie adviseert om ten aanzien van den aannemer van den ver bouw der Vakschool voor Meisjes de helft der boete toe te passen- Die presidente van den R.K. Vrou wenbond heeft onder dagfeekening van, 30 Jan. j.l. van 't bestuur van het Nederl. R.K. Huisvestings-oomité een schrijven ontvangen waarin hartelijk dank wordt betuigd voor de prachtige zending goe deren welke op initiatief van genoemden Bond ten bate van de slachtoffers van den watersnood bij onze stadgenooten is ingezameld. Do goederen zullen onder de noodlijdenden zonder onderscheid van gezindte worden verdeeld. Vlissitigen. Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat de aanleg van het rijwielpad VlissingenDishoek—Zoutelan- de, en verder aansluitend op het bestaan de pad naar Diomburg, vaststaat. Met aanleg zal weldra een aanvang worden gemaakt, opdat de talrijke wielrijders, die ongetwijfeld op een behoorlijk fietspad langis de duinen zullen prijsstellen, nog dezen zomer hiervan kunnen prof teeren. Op Maandag 15 Febr. zal hier een ge combineerde vergadering plaats hebben van de sub-commissies, in verschillende plaatsen op Walcheren reeds tot stand gekomen, teneinde te geraken tot stichting van een vereen. „Rijwielpad Walcheren" Op 1 Jan. 1925 bestond de bevol king uit 10801 mannen en 10999 vrou wen, alzoo te samen 21.800 personen. Er vestigden zich 881 m. en 713 vr., totaal 1594 personen, ér werden geboren 182 m. en 201 vr., samen 383 personen; totaal dus een vermeerdering met 1063 m. en 914 vr., samen 1977 personen. Er vertrokken 1059 m. en 932 vr., samen 1991 personen en er overleden 84 m. en 101 vr., samen 185 personen, alzoo een totale vermindering met 1142 m. en 1033 vr. samen 2176 pers. Dlit geeft dus een aftrek van 80 m. en 119 vrouwen of 199 personen. Op 31 Diec. 1925 telde de gemeente dus 10721 m. en 10880 vr., totaal 21601 pers. Het vertrek overtrof die vestiging met 178 m. en 219 vr., of in totaal met 397 personen. Dit verlies werd ten doel© gecompenseerd door dat het aantal geborenen dat der overledenen overtrof met 98 m. en 100 vr. te samen 198 personen. De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIM0NA0E. Vele homoeopathische artsen schrijven het geregeld voor. Er zijn weinig staalpreparaten, zoo aangenaam te nemen als dit. Prijzen f0.60, f0 90, f I 60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GOES. Oudelande. Zaterdagavond zijn bij wed. J., nadat een winkelraam was opgescho ven, 10 a 12 chocoladere-epen weggeno men; kort daarna werd iets verdachts gehoord waarop voornoemde een onder zoek ging instellen en zag enkele ben gels het hazenpad kiezen. De politie doet onderzoek. Krabbendijke. In de gehouden vergade ring van de ingelanden van de Karei- polder werden op de voordracht voor dijkgraaf (vacature wijlen J. A. Krijger) geplaatst: no. 1 dhr. J. M- Krijger te Rilland; no. 2. dhr. S- Frelier; no. 3 clbr J. Kop, beiden te Krabbendijke. In de gehouden vergadering der Herv. School vereen, heeft Dis A. Dekker als voorzitter bedankt en is in zijn plaats benoemd dhr C. Lamper. (G. O.) Kapelle. Diaartoe uitgenoodigd door het Oomité van Ghr. Winterlezingen trad gis terenavond in de Geref. Kerk op ds. H. Janssen uit Dien Haag, met het on derwerp „Reiservaringen en indrukken bezoek Ned. Indië". Door dhr F. P- de Graaf ,voorz. van hetComité, werd ds Janssen ingeleid, die op zeer onderhou dende wijze, zijn talrijk opgekomen gehoor aan zich wist te boeien. Het plan be staat om nog één spreker in dit seizoen uit te noodigen. In de collecte werd een briefje gevonden met f50, bestemd voor Hongarije, te overhandigen aan Ds Jans sen. Waarde. Maandagavond hield het Groe ne Kruis haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer W- E. de Jager. Aanwezig 35 van de 94 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat was ontvangen in 1925 f293.75. uit gegeven f93.17, blijft f200.58 en kas saldo f42815 en tuberculose ;-bestrijding f 179.09, totaal in kas f807.80. Het aftr. bestuurslid dhr P. Schrier, werd met groote meerderheid van stemmen her kozen. Op voorstel van 't bestuur werd da minimum-contributie bepaald op 75 cent. 1 EllewoutsdijK. Zaterdagmiddag verga derden de aandeelhouders der Weegbrug „Algemeen Belang" alhier en werd re kening en verantwoording gedaan over bet boekjaar 1925- Gewogen werden 8.109.590 k.g. bieten, 4 222.492 kg aard appelen, 1.171.206 kg. pulp, 1.054.746 ajuin, benevens 742-096 k.g. andere pro ducten. Uitgekeerd werd f 10.50 p. aan deel. Die aftr. bestuursleden dhrn. M. Meu- lenberg, Dl. Meulenberg, en C. v. d Vel de werden bij acclamatie herbenoemd. De opbrengst der collecte gehouden ten bate van den watersnood, heeft opge bracht f401,15. Voor Ellcwoutsdijk een mooi bedrag, hiervan zal 10 pet. aan bet Prov. Comité worden afgezonden en 90 pet. aan bet alg. Watersnood-comité le Amsterdam. Hoetfekenskerke. Door Mej. M. de Jonge werd beden de dag herdacht, waarop zij 25 jaar in dienst der gemeente als klok- luidster was. Namens het gemeentebe stuur werd haar een geschenk in enve loppe door 'den burgemeester aangebo den. Hansweert Dhr G. Dubbeld, kommies bij de Invoerrechten en Accijnzen te Nieuw Namen is met ingang van 1 Febr. overgeplaatst naar Hansweert. Serooskerke. (W.) De watersnood col lecte heeft alhier opgebracht de Som van f 1603.40, waarvan f 1440 is gezonden aan 't algemeen watersnoodcomité en aan 't provinciaal comité f 16340. N. en St. Joösland. In de vergadering de coöp. winkel vereen. „Ons Belang", werd medegedeeld, dat het ledental be droeg op 1 Januari 1926 130. In 1925 werd ontvangen f23390 en uitgegeven f 22700. Na de gewone afschrijving kon een dividend worden uitgekeerd van; 3 pet. In de plaats van A. Rareman werd lals lid der financieel© commissie gekozen P. Poppie.Als bestuursleden werden herko zen Jac. Spruit, H. Luitwieler, en J. W-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1