40e Jaargang Ho 101 Vrijdag SO Januari 1926 CROKA Buitenland. it ie Provincie. Binnenland. .S1AOIIE OWfcliW* WAAROM? C. TH. VOORHOEVE Co., Apotheker, Den Haag Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 3d ct. Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. Te Moskou zijn de laatste weken tal van gevallen van slaapziekte voorgekomen waarvan de meeste met doodelijken af loop. In het 'hoogverraadsproces tegen de Saksische communisten zijn de zes be klaagden veroordeeld tot straffen., die vari- eeren tusschen drie en 1 jaar gevangenis straf. Te Chemnitz in Saksen is voor het schepengericht het proces begonnen te gen dr Asmus, landsadvocaat te. Freiberg, die wordt beklaagd in een aantal geval len van vervolging te hebben afgezien om zijn politieke vrienden aan hun gerechte straf te onttrekken. Dr Asmus was aan vankelijk democraat en na de executie van de rijksweer tegen Saksen sociaal-dem. Het O. M. te Dresden heeft appel aangeteekend tegen het vrijsprekend von nis tegen luitenant Poelzing en vice-wacht- meester Pruefert, die te Perlach twaalf arbeiders hebben laten fusilleeren, waar toe zij zich volgens hen verstrekte bevelen gerechtigd achtten- De prins van Wales heeft bij het (gisteren door ons gemelde- jachtongeluk) in Leicestershire, waarbij hij weer van zijn paard viel, zijn sleutelbeen gebroken.. De laatste Belgische troepen, die in de zóne van Krefeld (Rijnland) zijn ge- kantonneerd, zullen morgen Duitschland verlaten. De regeering meende dit te moe ten laten samenvallen met de ontruiming door de .laatste Engelsche troepen van de Êeulsche zone. I De gouverneur van de Belgische provincie Luik tracht de regeering te be wegen 'tot de ontbinding van den raad dezer provincie over te gaan, wijl deze begrooting tot tweemaal toe is verworpen bij staking van stemmen. De regeering heeft dit verzoek afgewezen. Mr J. A. de Wilde over de crisis. Het A.R. Kamerlid mr J. A. de Wilde heeft voor de A.R. Kiesvereeniging te Eindhoven een politieke rede gehouden over de kabinetscrisis. Spreker heeft daar in o.m. gezegd, dat a..-r. .thans staan voor het feit, <lat. zij in 1925 jubelden over een .rechtsche overwinning en nu toch onmachtig zijn een rechtsch kabinet te steunen. Wat nu? Weer een kabinet- Colijn? Spr. wil hierop in den meest beslisten zin van het woord ontkennend ant woorden. Nu niet meer. Ware dr de Vis ser geslaagd, dan wel- Als dit kabinet aanbleef en over een maand volgde weer een crisis, dan zou deze veel erger zijn dan de tegenwoordige De Anti-Revolutionaire Partij heeft de laatste jaren steeds in de vuurlinie gestaan. Haar vragen was eerst naar het lands-, daarna pas naar partijbelang- Al leen in 's lands belang kan medegedaan worden, doch ook het bestaan der A.R. Partij is een landsbelang, omdat de anti revolutionaire beginselen strekken tot heil van ons geheele volk. Het belang nu onzer partij brengt mede, dat Colijn weg gaat, en spr. hoopt daarom van harte, dat Mr Limburg slaagt, omdat dr De Vis ser niet is geslaagd, zoodat wij dus krij gen een extra-parlementair Kabinet, een kabinet om zaken te doen zonder meer. Onder de gegeven omstandigheden is dit nog de beste oplossing. Mr Limburg heeft voorts nooit getoond, ons vijandig te zijn, is internationaal be kend, en een man van groote bekwaam heden. Wel is hij van vrijzinnigdemocro- tischen huize, doch let spr. op de rede van mr Marchant te Hilversum, dan zal hij door den Vrijz- Dem. Bond wel spoedig de woestijn worden ingezonden, naar het voorbeeld van de heeren Van Beresteyn Teenstra en consorten. Spr. hoopt intusschen, dat mr Lim burg slaagt, maar ook, dat geen enkel anti revolutionair in dit kabinet zitting neemt, want Slaagt mr Limburg niet, dan kan de Koningin, Omdat alle mogelijkheden zijn beproefd, de ontslagaanvrage van het kabinet-Colijn intrekken. Als dit kabinet dan weer terugkeert, is het eigenlijk een extra-parlementair kabinet, .omdat het niet meer steunt op de meerderheid en spr- zou het betreuren, indien Colijn gedwon gen Werd te blijven- De kwestie van het gezantschap is naar spr.'s meening opgeblazen. Voor hem gold alleen het motief, dat de mi nister van buitenlandsche zaken dezen post noodzakelijk achtte; niet om de R.K. een genoegen te doen, was hij er voor. Er zijn heel wat andere gevaren voor de protestanten dan dit gezantschap, dat geen gevaar is. FACRIHANTECt WORMtpytEA 0 HOLLAND Hu-ldiging van de Marine te yiissingen. 'Gisterenavond hield de Vereen. Vlissingen Vooruit in de Al- hambra-Bioiscoop te Vüssing'en de aan gekondigde bijeenkomst ter huldiging van de matrozen en mariniers', liggende t'e Vlissingem, die hebben deelgenomen aan de hulpverleening aan de slachtoffers van den watersnood. Tegen 8 uur vulde zich de zaal voor een .groot deel met marine-mannen met hun vrouwen of meisjes, terwijl boven de marine- en burgerautoriteiten en andere belangstellenden een plaatsje von den; aan den ingang boden jonge dames bloemen aan. Bij ontstentenis van den voorzitter, heette de vioe-voorzitter van Vlissingen Vooruit, de heer S. J. Fonteijn de aanwe zigen hartelijk welkom en 'sprak hij zijn voldoening uit over de drukke opkomst. Spr. hoopt, dat de avond zal slagen en dat de vereeniging met genoegen er op zal kunnen terugzien. Die heer J. P. van Krieken, bestuurslid van V.V., zeiide dat de vereeniging de tolk van heel Vlissingen heeft willen zijin om hulde te brengen aan de mannen. Waar zij direct bereid was indertijd toen het gold den zeeman Frans Naerebout die zooveel personen redde, te huldigen, wilde zij niet achter blijven nu het gold de mannen, die zoovele onzer landgemoo- ton .van een wissen dood redden. D© oudst aanwezige zeeofficier, do ko lonel W. Lam, bracht hulde aan Vlissin- singen Vooruit voor het initiatief voor dezen avond en bracht een leve „Vlissin gen Vooruit' 'naar voren, waarmede de mannen van harto instemden. Hierna werd als eerste film een opname van den watersnood in de omgeving van Roermond op het doek gebracht, waarbij een der leden van de vereen. „Kunst naar Kracht" van het Marine Sanatorium- Fonds een toepasselijk lied zong. Ook andere leden dezer vereen, maakten zich in den loop van den avond door zang en voordracht verdienstelijk. Voor de pauze werden nog een drietal films, waaronder een schitterende natuur opname uit Canada vertoond, terwijl het woord werd gevoerd door den burgemees ter van Vlissingen, den heer C. A. fan Woelderen, die o.a. zeide, dat het plan om de mannen der marine te huldigen hem zeer sympathiek was, niet alleen omdat zij hun plicht hebben gedaan, want men had niet anders verwacht; men weet dat de Janmaats altijd hun plicht zullen doen als hulp noodig is. Maar sp;r. heeft deze huldiging ten zeerste gewaardeerd, omdat men nu eens kan toonen hoe zeer da aanwezigheid der marine te Vlissingen op prijs wordt gesteld en hoe zeer zij hier gezien is. Het is een oude traditie dat fle- marine te Vlissingen aanwezig is. Heel de geschiedenis wijst er op. Die vjoot is indertijd voor een'groot deel door Vlissingers gesticht en spr. noemt de na men van de Ruijter, de Evertsen, Joost do Moor en Blanker!. De Ruijter klom van kajuitsjongen tot admiraal, maar toen was de techniek heel eenvoudig, thans gaat het niet meer. Ook nu nog is Vlissingen nauw met' de marine verbonden, gezien o.a. bet bouwen op de Schold© van Hr. Ms. Kruiser „Java" en van verschillen de onderzeeërs, waarvan de K 3 onder hevel van den luitenant ter ze© Ooster van uit Vlissingen de eerste reis naar Indië maakte. Spr .weet dat de marine weder- keerig 'igaarne te Vlissingen ligt. Met een door allen krachtig ondersteund „Leve do Marine" eindigde spr.. Kolonel Lam nam daarop nogmaals het woord en zeide, dat het juist is, dat de Marine gaarne te Vlissingen ligt. Het komt, volgens' _spr., niet dikwijls voor, dat men 3 maal op één dag gehuldigd wordt en dit is nu de manschappen het geval. Eerst werd aan boord melding ge maakt van een schrijven van den minister, toen van den admiraal "en hu deze 'hul diging, die zeker niet bet minst op prijs wordt gesteld. Spr. meent, dat de mannen hij het zien van den eersten film met trots zullen hebben gedacht aan het "door 'hun ver richte werk. Zeker i,s de marine uit den aard der zaak het eerst aangewezen vooi' oorlogsdaden, maar de vredestaak is toch zeker veel mooier en men weet dan waar voor men werkt. Die 'kolonel bracht ten slotte dank aan 'de vereeniging Vlissingen Vooruit voor dezen avond en aan den burgemeester voor de gesproken woorden. D|e heer van Krieken bracht dank aan den burgemeester, aan de directie van do Alhambra, die de zaal gratis beschikbaar stelde, aan het M. S. F., voor zijn krach- tigen steun, aan de dames, die bloemen aanboden en aan allen die verder mede werkten. Da heei' M. J. Smits' gaf de verklaring, dat de directie vanzelf voor zooiets als dezen avond haar medewerking gaarne verleent. Namens zijn moeder bracht spr. dank voor Sa haar gebrachte bloemen hulde. Nadat staande het door het Al- hambra-strijkje, dat voor passende mu ziek zorgde; gespeelde volkslied was aan gehoord, ging de pauze in, tijdens welke da manschappen onthaald werden, voor wolkje tractatie de dranken en spijzen door verschillende firma's waren ge schonken. Na de pauze werd de film „Hartstocht" vertoond en werden nog enkele liederen en voordrachten ten beste gegeven. Het- was een in alle opzichten welge slaagde avond en een goede huldiging der marinemannen. Bij koninklijk besluit is de termijn van benoeming als zoodanig van verschil lende reserve-officieren van gezondheid, o.a. artsen J. Dekker en J. W. Linden- bergh, voor den tijd van ten minste vijf jaar verlengd. Officier van den marinestoomvaart dienst L. de Wilde, die geplaatst was aan boord van de mijnenlegger Hydra te Vlis singen, is ter beschikking gesteld. Middelburg. Be R.K. Middenstands ver. „de Hanze" alhier heeft thans ook haar en- quete gehouden onder de leden der ver eeniging, aan B. en W. toegezonden en daaruit blijkt, dat ongeveer 75 pet. zich verklaarde voor algeheel© sluiting der winkels op Zondag, terwijl de overige wenals tot nu toe de menschen vriji zou den willen laten. Bijna algemeen was.men voor vrijheid van sluitingsuur voor den Zaterdagavond ie.n dus ook tegen het voor stel om 9 uur te bepalen. Vlissingen. De hedenmiddag gehouden, eerste vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen werd door den burgemees ter, den heer C- A. van Woelderen, ge opend met eene rede, waarin hij den leden zijn beste wenschen aanbood en de hoop uitsprak, dat de raad in 1926 voor droef verlies zooals in het afgeloo- pen door het overlijden van den hoogge- achten wethouder Landsman, bespaard moge blijven- Wanneer men bedenkt, dat groote dee- len van ons land in het afgeloopen jaar door een zeer ernstige stormramp en 'n watersnood zijn getroffen, dan mag men eigen nöoden niet te veel op den voor grond stellen. Ook zou het ondankbaar zijn, hoofdzakelijk te klagen over de ma laise, die in 1925 heersclite en die vooral de bouwvakken en den winkelstand ge troffen heeft, nu de havenverbetering met kracht wordt voortgezet en in 1926 aan nieuwe havenwerken 'voor bijna 1.6 milli oen zal worden verwerkt. Dat is echter pas een begin en men mag nu vóór alles, niet in de fout van 1873 vervallen, door te verwachten, dat thans maar vanzelf de internationale scheepvaart van de Vlis- singsche haven zal gaan gebruik maken., ning wordt nu vereischt- En tevens past de weinig kapitaalkrachtige Vlissingers bescheidenheid, zelfstandig kunnen zij groote dingen niet tot stand brengen, zoo dat elkeen, die het goed met Vlissingen meent, onvermoeid moet trachten groot kapitaal naar Vlissingen te trekken en in vloedrijke relaties voor Vlissingen te in teresseeren. Inmiddels is reeds in Jan.. 1927 de haven gereed als bunkerstation en zal men er zich over verbazen, welk een bedrijvigheid dat dan reeds dadelijk zal kunnen geven, waarbij niet te ver geten valt, dat elk schip, dat Vlissingen, aanloopt, den gemeentenaren voordeel zal brengen. De bevolking bedroeg op 1 Januari j.l. 21.601 zielen, zoodat het aantal inwoners met 199 is verminderd- Voor dezen terug gang bestaat echter een bijzondere reden, n.l. het vertrek van o.a. 61 Belgische loodsgezinnen, omvattende 265 personen. Ook het vertrek van personeel van ma rine landmacht, en spoorwegwerkplaat- sen is" in het afgeloopen jaar pas ten volle verdisconteerd. De reserve in do naburige gemeente, die nog 928 be talende forensen omvat., heeft de verliezen gedeeltelijk aangevuld- De Belgische be volking telt nu nog slechts 880 zielen. De genjeente-financiën hadden in het afgeloopen jaar voortdurend de bijzon dere aandacht en eischten groote voor zichtigheid- Overal is zooveel mogelijk bezuinigd en de gemeente-organisatie in gekrompen, door de uitgaven zoo sterk mogelijk te beperken, kon het vermenig- vuldigingscijfer worden gehandhaafd. Dit laatste was mogelijk niettegenstaan de het belastbaar inkomen van ruim f8.5 millioen van het vorige belastingjaar daal de tot ruim f 7.4 millioen. De gewone dienst van 1924 sloot met een voordeelig saldo groot f 154.000, dat naar den dienst 1926 is overgebracht, doch waarvan op den post Onvoorziene uitgaven f70.000 gereserveerd is voor den dienst 1927, leeningen werden aangegaan togen 5 en 41/2 pCt ter aflossing van leeningen met rentetypen ad 7 en 6 pCt- De wo ningnood heerscht te Vlissingen niet meer, voorstellen tot het onbewoonbaar verkla ren van enkele perceelen den raad bin nenkort bereiken. Door toetreding der Scheldekas met 1050 werklieden, steeg het aantal volgens het werkloosheidsbe sluit 1917 aangesloten werkloozenkassen to t34 met 1935 leden. Ingeschreven wa ren 423 werkzoekenden op 31 December tegen 252 een jaar te voren. Op 31 Dec. j.l. waren 50 werkloozen te werk gesteld. Sindsdien is hun aantal belangrijk aange groeid. Fr werd voor werkverschaffing uitgegeven f 19806.45, waarvan het rijk 25 pCt bijdraagt- Na enkele werken op genoemd te hebben, die in werkverschaf fing zijn uitgevoerd, deelde spr. mede, dat de aanleg van een rijwielpad van Zwanenburg naar Zoutelande financiëel is verzekerd, er is reeds meer dan 50 procent aan subsidies verleend, eene ver eeniging Rijwielpad Walcheren zal binnen kort "worden opgericht, en een gedeelte van bet rijwielpad kan door de gemeente in werkverschaffing worden aangelegd, als de betrokken autoriteiten hun medewer king tot het aanleggen van het rijwielpad zullen willen verleenen- Het combineeren van de eiscben van de drie partijen, de gemeenten Middelburg en Vlissingen en de St. Mij „Zeeland" voor den bouw van een gemeenschappelijk abattoir eischt veel geduld, een ontwerp met rentabili- teitsberekening, dat naar burg. en weth. hopen, de gewenschte oplossing zal bren gen, is dezer dagen gereed gekomen- Spr- noemde vervolgens enkele in 1925 genomen raadsbesluiten. De zeevaartschool werd in totaal door 286 leerlingen bezocht, van de 114 ver schillende examinandi behaalden er ruim 63 pCt een diploma; het aantal leerlingen van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij zal worden verdubbeld. Het stedelijk museum wordt na de re organisatie geregeld door de leerlingen der scholen onder deskundige leiding be zocht. De schoolarts onderzocht 1149 kinde ren, onder wie 354 van het voorberei dend lager onderwijs; 27 kinderen wer den genoteerd voor uitzending naar va- cantiekolonies- De gezondheidstoestand was ook in het afgeloopen jaar weer zeer gunstig, epidemieën kwamen niet voor- Het gemeentelijk ziekenhuisvraagstuk en ide splitsing van de verpleging van ouden van dagen en zieken is nu na langdurige voorbereiding eindelijk op het eerste plan geraakt, binnenkort zal den raad eene uitvoerige uiteenzetting bereiken. Plannen tot reorganisatie van den gemeentelijken geneeskundigen Dienst zijn in voorberei ding. Op de politie is belangrijk bezuinigd, het systeem van wijkagenten voldoet in de practijk bijzonder goed- De vrijwillige brandweer en de politie verrichtte vooral goed preventief werk, waardoor in 1925 slechts 15 kleineren en grootere binnen branden en 26 schoorsteenbranden heb ben plaats gehad. Het afgeloopen jaar is voor het ge meentelijk "havenbedrijf niet. gunstig ge weest, het aantal zeeschepen ten dien ste van de locale industrie was zeer gering en de Belgische stoomloodsvaar- tuigen, die bijna dagelijks bunkerden, ver trokken naar Antwerpen; inmiddels gaat ook het binnenhavenbedrijf door de ha venverbetering hetere tijden tegemoet- De opbrengst van de veilingen was wederom grooter dan he tvorig jaar, ook het aantal telers, dat gemiddeld 95 per veiling bedroeg. Het grondbedrijf verkocht slechts voor f 15340. Het vreemdelingenbezoek was in het afgeloopen jaar bijzonder groot, zoodal er zelfs een zeer gevoelig tekort aan hotel en pensionruimte merkbaar was- De N. V. tot Exploitatie van Pensionruimte gaat nuttig werk verrichten. Grooten dank brengt spr. voor den vooruitgang van de badplaats vooral aan de krachtige en kun dige propaganda van de St. M. Zeeland, die het Grand hotel Britannia uitstekend exploiteert- Het badbedrijf heeft een gun stig jaar achter zich, einde Augustus werd reeds het 40.000ste bad genomen, van den I is het van zulk een groot belang.dat gij Uw Homoeopathische middelen be trekt uit een speciale inrichting Omdat alléén in zulk een inrichting deze middelen met alle voorzorgen kunnen bereid worden. Vertegenwoordiger W. F. DEN HERDER, Groote Kade, GOES behaalde winst zal een springtoren kunnen worden gebouwd. Het naast elkaar werken van verschil lende lichamen lichamen voor de bad plaats te voorkomen, wordt door spr. overwogen op te richten eene algemeene Vereeniging tot het behartigen van do belangen van de badplaats Vlissingen- De Kon. Mij „De Schelde had op 31 Dec. 1790 werklieden en "250 ambtenaren aan' het werk, aan loon werd uitbetaald irt 1925 ruim f3 millioen- Afgeleverd wer den II. M. Kruiser Java; het motorschip „Indrapoera" voor den Rotterdamschen Lloyd. een ketelinstallatie voor de N. V. P.N.E.M. en een machine- en ketelinstal latie voor het gemeente -electriciteits-b e- drijf te Rotterdam, bovendien ©enig repa- ratiewerk. Door eenige stagnatie in den geleidelijken gang der werkzaamheden werkten sedert het einde van het afge loopen 'jaar een 200-tal werklieden om de andere week. Bij de Stoomvaart-Mij Zeeland Kon- Ned. Postvaart bleef het totale passagiersver voer ongeveer gelijk aan dat in 1924, tegen een kleine afname van liet transito-ver keer stond een gelijke toename van het excursieverkeer van Engeland naar Vlis singen, dat zich op bevredifende wijze blijft ontwikkelen- Het stukgoederenver- voei' vertoont eenigen vooruitgang in '23 terwijl het vleeschvervoer bijzonder gun stig was. Voor "de Kon- Electro Tinfabriek was het afgeloopen jaar ongunstig door een groot gebrek aan grondstoffen, door da nieuwe contracten is thans echter een geregeld bedrijf voor 1926 gewaarborgd. De Nedpam heeft in de laatste maanden van het afgeloopen jaar weer een gedeelte van haar bedrijf hervat, terwijl de N. V. Fijnwerk na zeer moeilijke jaren te heb ben doorgemaakt, thans betere vooruit zichten heeft en het jaar beëindigd heef.' met eene toename van 35 arbeiders- Bij het Nederlandsche Loodswezen ver meerderde het aantal binnengeloodste vaartuigen niet onaanzienlijk. Het Neder landsche zeeloodspersoneel onderging geene uitbreiding, daarentegen werd het binnenloodspersoneel met enkele loodsen uitgebreid, wegens toenemende loodsdiensj- ten op Antwerpen. Het dekpersoneel en het personeel van den technischen dienst van het Belgische loodswezen werd overgeplaatst naar Ant- Antwerpen, behalve een reserve stoom- loodsvaart.uig, dat te Vlissingen gestation- neerd werd, werden alle stoomloodsvaar- tuigen naar Antwerpen overgebracht, al waar ook de voorziening vaii steenkolen enz- plaats vindt. Propagandavliegtochten van de K-L.M. op het vliegveld Vlissingen hadden vee) succes. Door den Rijkswaterstaat is een hangar aanbesteed, die 31 Mei a.s. ge reed moet zijn. De K. L. M. overweegt om gedurende de zomermaanden een vliegdienst Vlissingen-Rotterdam in te stellen- Het Walchersch Propaganda Com. voor de Luchtvaart zal echter eerst moe ten trachten een garantiefonds hijeen te brengen. Al hebben vele der gemeentenaren nog ernstige zorgen en moeilijkheden en al blijft een voorzichtig beleid voor de ge meente-aangelegenheden vereischt, vooral zal men er stipt voor moeten zorgen, zich "nauwkeurig aan de begrooting te houden, toch hebben zich in 1925 voor do gemeente gunstiger perspectieven geopend Mogen, aldus spr-, daardoor eindelijk eens hetere tijden voor de gemeente aanbreken en mogen cle gemeentenaren daarvan in de eerste plaats spoedig voordeel ge nieten- j De heer M. Laernoes dankte als oudste lid in jaren den burgemeester voor de door hem gegeven uitgebreide beschou wingen- De belangrijke mededeelingenten opzichte van de haven, js voor allen een verblijdend bericht- Nu voor zoo'n gnoot bedrag werk is aanbesteed, mag verwacht worden, dat in het loopende jaar de werk verschaffing kan worden afgeschaft, daar nu voorzeker niet anders Alan de z.g.n. beroepswerkloozen (dat zijn zij, die nooit werken) zullen overblijven en waarvoor men niet kan verwachten, dat een gemeen telijke werkverschaffing zal worden irt stand gehouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1