Wyberf rEUlLLETOH. ft© 10© Donderdag Januari 1926 4©e Jaargang (Setrouw tot ijl den dood. De Zeeuw Een grootsch plan. De gemeente Weenen, die de opbrengst barer belastingen gebruikt, om door den bouw van huizen de werkloosheid te be strijden en den woningnood te lenigen, heeft voor het komende voorjaar een in derdaad grootsch plan ontworpen- Op een terrein van ruim 117.000 M2 in de wijk Floridsdorf, dus midden in de stad gelegen, zullen ongeveer 2600 arbeiderswoningen worden gebouwd, die ruimte zullen bieden voor 7000 tot 8000 personen- Het departement van openbare werken vau de stad raamt de kosten van ilit werk op 200 tot 220 milliard kronen, ongeveer 8 millioen gld welk bedrag in zijn geheel voor arbeidsloon en bouw materiaal zal worden uitgegeven, de grond is eigendom van de stad, zoodat het veel zal kunnen bijdragen om de heer- schende werkloosheid te doen vermin deren- In ronde cijfers zal van dit bedrag 90 milliard kr. voor bouwmaterialen noo- dig zijn, waarvan uiteraard ook weer een deel als arbeidsloon aan de werkloozen !ten goede zal komen, daar b.v. 60 milli oen steenen noodig zijn, die nu in de steenovens Worden gebrand, terwijl de rest als arbeidsloon voor den bouw zal worden uitgegeven- De ingenieurs mee- nen, dat ruim 15000 menschen dezen zo mer bij dit werk hun brood zullen kun nen verdienen- Als voorwaarde was van de zijde der stad gesteld, dat het geheel het karakter van een tuinstad moet hebben. Alle huizen staan geheel vrij te midden van tuinen en tenminste één zijde van elke woning is naar het Zuiden gekeerd. De woningen zijn voor 25 pCt 48 Ms groot, bestaande uit woonkeuken, kamer, voorkamer en provisiekamer, voor 75 pCt daarentegen 382 groot, bestaande uit voorkamer, ka mer en woonkeuken- Met dit plan hoopt de stad Weenen haar bouwprogramma dat den bouw van 25000 woningen omvat, dit jaar te vol tooien- De Kindermoord in China. Pater Cassiam 0- F. M-, oud-missiona ris in Hupeh, bespreekt in het Belgische tijdschrift Kerk en Missie het vraagstuk van den kindermoord in China- Uit de getuigenissen van honderden missiona rissen staat, zegt hij, onomstootelijk vast, dat kindermoord in China voorkomt-Men wachte zich er voor niet te overdrijven of te generaliseeren- China is zoo onmete lijk groot, en de plaag woedt niet overal op dezelfde schaal; zelfs kunnen er stre den zijn. waar althans nu van geen kin dermoord meer sprake is- Daarenboven hebben vele Chineezen zelf, mandarijnen en geletterden, die beter van aard waren, tegen den kindermoord gewaarschuwd en het volk tot betere gevoelens trachten te brengen- In de provincies werden door manda rijnen en anderen op koperen tafeltjes vermaningen tegen den Kindermoord on der het volk verspreid. Keizers en mandarijnen hebben, naar aanleiding van die plaag van den kinder moord, het volk bedreigd, en bevelen uit gevaardigd, dat men in alle steden von delingenhuizen moest stichten, om de kinderen te redden. Men moet nu ook niet denken, dat men de weggeworpen kindjes zoo maar op hoek en straat op te rapen heeft- Zeker, bet komt wel voor, dat er worden gevon den, op gracht of kant, maar niet zoo algemeen, als men zich dat soms in Europa voorstelt- Wil men zich van een kindje afmaken, dan wordt het wichtje óf met de hand voor neus en mond, óf in een zak, óf in een emmer water verstikt- Ook wordt het nog al eens in de rivier geworpen, of buiten de huizen neergelegd, zoodat een voorbijganger het moge opnemen of een dier wolf, hond of varken het zou verslinden. Wat zijn de oorzaken Van kindermoord? 1- De bijzonderste drijfveer is te zoeken in China's afgodendienst 2. Een tweede oorzaak is het egoïsme van den Heidenschen Chinees. Ieder Chi nees is berekenbaar en egoïst van huis uit, dus ongevoelig voor zijn evenmensch zonder medelijden, zonder liefde. Komt er ee nfundje bij, ja zegt hij, dan zal ik zuiniger moeien leven. Is het een meisje,! wat zal het mij opbrengen als het ver kocht wordt als bruid? Wellicht zullen de uitgaven om het groot te brengen den verkoopprijs te boven gaan- Een jon getje is aan het gevaar minder bloot ge steld; want dit zal later geld verdienen, misschien een geleerd man worden en tot eer van de familie strekken! Door zijn huwelijk zal de familie machtiger worden; kleinere families zal zij niet moe ten vreezen ten tijde van geschillen- Het is daarom een groot ongeluk voor de jongen, als er geen jongen wordt go- boren; 't wordt beschouwd als een vloek, 3. Een andere reden om het wichtje van kant te helpen is de groote armoede, waarin zoovele Chineezen verkeeren; een armoede, waarvan men zich in Europa geen denkbeeld kan maken. D eoorzaak daarvan ligt niet in de z-g.n. luiheid van den Chinees, gelijk vele Euro peanen denken. Neen, de Chinees werkt bard. om aan zijn karig brood te komen- En dat voedsel is niet veel; op het plat-' teland driemaal daags eenige gevulde tas sen rijst en een weinig ingelegde groen ten- Voor de bergbewoners is de dagelijk- sche kost Turksche tarwe en wat groen ten; heeft hij dat, dan is de Chinees» zeer 'tevreden- Maar hoe dikwijls gebeurt het niet, dat in China de oogst mislukti, door overstroomingen of door droogte? Als dan in jaren van slechten oogst de vrouw moeder moet worden, zegt de man al van te voren: Vrouw, we gaan het niet houden, nietwaar, we zullen het wegcloen, hoe zouden wij het ook voeden en kleeden? 4- Superstitie speelt natuurlijk ook een groote rol bij het wegmaken van kinde ren- Komt b.v. het kindje op een onge wone wijze ter wereld, dan brengt het zeker ongeluk mede voor de familie; dus moet het van kant- Zoo ook, als het plekken heeft over het lijfje, z-gn. moe dervlekken- En als zij zich inbeelden, da tde duivel ermede gemoeid is (b.v. als er verschillende meisjes achtereen volgen) dan kan zelfs het wichtje levend verbrand worden, om den boozezr geest te dooden! En dat moet geschieden met gesloten deuren, zooals ik zelf beleefd heb in 1918 te Hankow, op enkele min- van het Centraal Station. Niet alle heidenen zijn altijd even on gevoelig geweest voor het lot van weg geworpen, verlaten of te koop aangeboden kindjes- In vele streken hebben de over heden huizen opgericht om de vonde- lingskens op te nemen en aan den dood te onttrekken. Ongelukkig worden die hui zen doorgaans bediend door menschen zonder hart en zonder medelijden, die er maar op uit zijn pm voor zichzelf te zorgen en uit de ellende der kleintjes munt te slaan voor hun eigen. Het egoïs me is hun eenige drijfveer. De voedsters, die er dienst doen, raken gewoonlijk aan hun post, door omkoo- perij van een of ander oppasser- Liefde voor de kleintjes kennen zij niet, en dik wijls laten zij ze honger lijden en be- rooven ze van het noodige om het voed sel of de stoffen, voor de kleinen be stemd. aphterduims te verknopen- Zij behandelen de arme .bloedjes zon der medelijden, laten ze schreien zonder er naar om te zien en zonder ze te ver zorgen. Zoo zien de schepseltjes er dik wijls uit als met melaatschheid geslagen; zijn ze doodelijk ziek, .dan laat men ze dikwijls liggen, tot de dood komt: waar toe immers al die zorg, als het kindje toch moet sterven? Het bestuur is met hetzelfde sop over goten: zjj ook zoeken winst te slaan onder allerlei voorwendsels; ieder krijgt een part en zoo blijft alles geheim- Zelfs de mandarijnen moeten hun deel hebben, en alleman steekt wat op zak ten na- deele van sde kindertjes, die toch niets zullen verklappen Ten slotte schetst de schrijver het red dend werk der R- K. Kindsheden. „Men mag gerust aannemen, dat de groote meerderheid der 24.411.701 hei-1 denkinderen, die van 1843 tot 1921 door de zorgen der H. Kindsheid werden ge doopt op rekening van China komen- In 1918 werd door het werk der Kindsheid bijgedragen tot het doop en van 607.448 kinderen, tot de opvoeding en het onder wijs van 304-759 kinderen, en tot het onderhoud van 1170 weeshuizen, 8831 scholen ien 1206 werkplaatsen: hiervan kreeg China vast het grootste deel." Perzië. Volgens een bericht uit de hoofdstad Teheran heeft de sovjet-regeering gewei gerd het graan te leveren, dat aan de Per zische regeering was verkocht onder voor geven, dat Rusland zelf door hongersnood wordt bedreigd en dit graan dus zelf noo dig heeft. De Amerikaansche financieele missie, die zich met de bevoorrading heeft belast, staat dientengevolge voor groote moeilijk heden, temeer daar het transport door de ongunstige weersgesteldheid zeer wordt bemoeilijkt. De missie heeft thans in Indië en Australië graan besteld. Dit is voor de eerste keer in de geschiedenis van Perzië, dat op zoover verwijderde markten wordt gekocht. Wolkenkrabbers. Herman van Meerland schrijft in „De Maatschappij" Een andere naam voor de New-York- sche handelskathedralen. Maar niet min der sprekend. ^Tabletten. voor rookers Wolkenkrabbers! Welk een gewaagde naam- Maar zijn deze gebouwen niet hon derden meters hoog, beslaan ze niet ge- heele „bloes"? Deze kantoorgebouwen dragen dien' naam met eere. Wolkenkrabbers is huw naam, en met recht- Zulk een colossus is een stad op zich zelf, met zijn liften, watersysteem, brand- bluschapparaten, verlichting, verwarming post en telegraafkantoor, restaurants en winkels; de kooper kan als het ware ondet één dak al zijn inkoopen doen; hij heeft vrije beschikking over telefoon en tele graaf, post zijn brieven op de bus, welke op elke verdieping aanwezig is, en' die alle met elkaar in verbinding staan; -hij kan lunchen in het restaurant op de eene verdieping, een levensverzekering! sluiten op een andere, ^ijn cheques in- casseeren bij een bank qp een derde- Hij kan zijn dokter raadplegen, zich tot zijn advocaat wenden, zijn kleermaker, bar bier of zijn schoenmaker bezoeken, zijs sigaren, dagbladen, bloemen en bonbons koopen. Het is niet te sterk uitgedrukt: hef is ee nstad op zichzelf- Met al zijn ge rieflijkheden en duizenden bedienden. De eerste wolkenkrabber was de Tower Building, gebouwd in 1889. Steeds voort snelde de techniek, tot zij eindelijk haar hoogtepunt bereikte in het bouwen' van den wereldberoemden Woolworth, de schoonste en grootste vq,n de rij dezer! handelspaleizen. Het bestaat uit 55 ver diepingen, is 7931/2 voet hoog, boven het trottoir, de totale kosten' voor den bouw bedroegen 14 millioen Dollar. Het nieuwste, tevens duurste gebouw is dat der Equitable Life Insurance Comp. Het is 537 voet hoog, en bestaat uit 38 verdiepingen. Het zijn eigenlijk twee ge bouwen, naast elkander oprijzend- Maat de benedenste verdiepingen hebben ze gemeen: zoodoende heeft men aan alle zijden helder daglicht m dit geweldige paleis. Dagelijks arbeiden hier 15.000 men schen. Het gebouw bevat 55 liften,waar van sommige zelfs den naam „snellifteiï dragen, en welke een rechtstreeksche ver binding vormen tusschen b.v. verdieping 1 en 10; 1 en 20; 1 en 30; 1 en 38- Boven de beide deelen van' het huis is een uitkijk, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op den koninklijken Hud son, en op Manhattan. Dit gebouw is het duurste der wereld, dat behoort aan één eigenaar. De bouw kosten bedroegen 29.000.000 Dollar. Maat1 reeds gaan er geruchten over pen nog hooger gebouw, te Chicago, „De Tempel van den Landbouw". Steeds hooger!Wanneer het einde- Maar waarom toch die enorm hooge gebouwen, zult ge wellicht vragen- Om dat de prijs van den grond op Manhat tan zoo geweldig hoog is, dat de han delsondernemingen wel genoodzaakt wer den, zulke enorme huizen te bouwen.! Kon "het niet in de diepte en breedte, dan maar in de hoogte- De New-Yorksche bodem bestaat bovendien uit graniet, zoo dat het bouwen dezer wolkenkrabbers mo gelijk werd gemaakt. In Chicago is' de grond echter zeer moerassig, en het iy daarom zeer 'de vraag, of men daar zulk een gebouw zal kunnen doen verrijzen» Drukkers-Exploitanten: 00STBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het Gezantschap. D's antirevolutionairen hebben van het {gezantschap bij den Paus nooit 'n begin ne] kwestie gemaakt. Het was voor hen zuiver een nuttigt heids vraag bij welker beoordeeling zij zich lieten leiden door het vertrouwen, dat zij stelden in de Regeeringj dis het gezant schap noodig oordeelde. Er werd naar het Vaticaan een ge zant gezonden niet om den Paus daar-' mee to erkennen als het hoofd der Chris telijke Kerk, die macht uitoefent over de geesten en politieke placht in de we reld, maar ornaat hij nu eenmaal krach tens de geschiedenis een positie inneemt, volgens welke hij gezanten ontvaqg|en kan «n ook inderdaad ontvangt. Op bet Vaticaan zijn niet minder dan 24 Staten vertegenwoordigd. Het is daar- door geworden ©en diplomatiek centrum, waar ons land naar het oordeel van den minister van buitenlandsche zaken zonder zijne belangen te schaden niet mocht ont breken. Een luisterpost werd heslist nood zakelijk geacht. Op die gronden hebben de Anti-revohn tionairen met een gezantschap genoegen genomen 't Was eenvoudig ©en kwestie van nut tigheid. Al het geschrijf over hot protestantse!) beginsel dat door het zenden van een gtezant in gevaar zoiu worden gpbracht, was dan ook niet ter zak© dienende. 't Mag' voor sommige partijen gewenscht zijn voor 'de propaganda en men mocht het noodig hebben om de A-R. partij verdacht te maken, wie de zaken objectie! beziet, moet erkenen, dat dit alles weinig werkelijke beteekenis had. Nta is echter door den loop der om standigheden de zaak in een ander sta dium gekomen. Bij de de laatste weken gevoerde onder handelingen over de oplossing van do crisis is gebleken, dat ©en oplossing zou te vindein zijn indien het gezantschap zou worden waargenomen door den gezant te Barn of te Weenen. Het is verklaarbaar dat een qplosslng in dozen geest van R. K. zij'de als voor waarde werd gesteld. Die Wijze waarop deze zaak behandeld werd, was voor hen krenkend. Maar dit verandert niets aan het feit, dat het karakter van het gezantschap op deze wijze geheel zou veranderen. Ernstig© bezwaren behoeven tegen een gezantschap in dezen vorm niet te wor den gemaakt. Het landsbelang wordt er niet door geschaad. En het Protestantsche beginsel al even min. Maar wel komt de vraag op, of het *u het gezantschap blijkbaar minder nood- zakel^c is dan enkel© jaren geleden ©n nu ook zonder dezen luisterpost 's lands belangen behoorlijk kunnen worden behar tigd, nog wel noodig is, het gezantschap in wolken vorm dan ook te bandhaven. Als 'tin 'silands belang .noodzakelijk is, dan behoeft niets pns te beletten het te steunen en dan kunnen smaad en ver dachtmaking zonder meer voor kennisge ving worden aangenomen. Maar als aan dezen luisterpost geen behoefte bestaat, dan is er ook geen bezwaar dezen twistappel, waarvan reeds zooveel ©n zoolang misbruik is1 gemaakt op te ruimen. (N. Leidsch© .Crt.)1 aea geven aan de instructie. Trot men den dokter op een wijze, waardoor zijn leven werd verwoest, maar zijn diensten ter be schikking van zijn invloedrijke cliëntèle bleven, dan zou het eigenbelang de auto riteiten niet tot vergelding prikkelen en zouden de nasporingen niet op buitenge woon nauwkeurige wijze worden verricht. Ook de geestelijkheid, die den dokter om des goloofs wille haatte, wenschte zijn dood niet. De reden daarvan is gemakke lijk te radèn. Stierf de dokter, dan kwa men zijn bezittingen aan zijn erfgenamen, Maar de kerk loerde niet alleen op het on geluk van den arts, zij aasde ook op zijn goed. Gelukte het, dek dokters verban ning te beh'erken, dan zouden zijn goede ren worden verbeurd verklaard en zou de kerk van die goederen haar aandeel krij gen. Ziedaar, mijnheer de officier, twee mij bekend geworden feiten, Op grond waarvan ik meende te mogen vaststellen, dat men niet naar het leven van Dr Brenzilof stond maar er op doelde hem geestelijk te bre ken. Slaagde dit streven, en verloor de ge- neesheer zijn energie of trok hij zich lus teloos uit de practijk terug, dan zou het bovenste publiek geen belang meer hebben bij zijn behoud en dan kon men met veel minder gevaar op zijn verbanning gaan aansturen." „Het is demonisch, satanisch!" zoo viel de officier in brandende verontwaardiging Petrof in de rede. „Geen straf is voor de 5 ontwerpers van zulke gruwelen te zwaar!" De detective knikte toestemmend en ver volgde: „Het was de politie natuurlijk bekend, dat de dokter 'n correspondentie met den minister van justitie had, verzoekend om een onderhoud. De minister had immers via de politie op het verzoek geantwoord en voor de audiëntie een tijdstip bepaald. De dokter zou een kleine week van huis zijn. Dat was een kans, die Kremsky en zijn handlangers zich niet lieten ontglip pen. Eenige dagen, voordat de dokter de reis naar Moskou zou ondernemen, liet de gouverneur eenige woningen in de buurt van des dokters huis onder zeker voor wendsel inspecteeren. Het was echter om de dokterswoning te doen. Joessof heeft vermoedelijk bij mevrouw Brenzilof naar de wijze van sluiting geïnformeerd, en, vernemende dat de voordeur en de achter deur niet met kettingen of grendels, maar alleen met een sleutel des nachts gesloten werden, drukte hij ongemerkt den sleutel der achterdeur in stopverf af en liet zich naar het model een exemplaar maken. Dit heeft gediend om de achterdeur te openen in den avond van den moord, waarvan Joessof de leiding had, geholpen door een drietal agenten, wier namen ik nog niet weet. In den loop van morgen zal ik ze echter wel weten. Het is, zooals u weet, een veel voorko mend verschijnsel, dat misdadigers te slim willen zijn en zichzelf juist daardoor ver raden. Zulk een geval hebben we nu hier. Kremsky wilde niet, dat de moord te spoe dig ontdekt zou worden. Waarom niet? Hoogstwaarschijnlijk om eenige sporen te doen verdwijnen. Hoe licht blijft niet 'n bloedvlek zitten op de kleeding der moor- denaars. Hoe vaak blijft niet op de plaats der misdaad iets liggen, dat de speurhon den op het goede spoor brengt. Hoe verra derlijk is niet de zenuwachtigheid, die kort na het vergrijp den moordenaar nog uit zijn evenwicht brengt. In elk geval vermin dert de kans op ontdekking, wanneer de euveldader kalm te werk kan gaan en tijd heeft zich onvindbaar te maken. Dit overwegende wilde de gouverneur het tijdstip der ontdekking verschuiven; de loopjongen, die 's middags bij den dokter in- en uitging, moest daarom onschadelijk gemaakt worden. Alles wijst er op, dat men de komst van den jongen Tanowitsj vóór het wegwerken der sporen verhinde ren wilde. Vandaar de opdracht aan de kozakken, den knaap ondersteboven te rij den. Het was echter juist deze geweldple ging, die heenwees naar de politie, bij het zoeken der daders. Ik kom nu tot de resultaten van ons on derzoek hier in huis. In de eerste plaats", ging de heer Pe trof voort, „viel mij de gelaatsuitdrukking VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfö.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. van den gouverneur op, toen ik plotseling voor hem stond. Het plotselinge in het handelen door de politie heeft altijd waar de. Het beneemt de misdaad de gelegen heid, zich in te leven in de rol, die ze wil spelen. Het gezicht van den gouverneur, waarmee hij mij het eerste oogenblik aan zag, was echt; het latere was gemaakt. Het eerste spiegelde af, wat in zijn hart om ging; het latere was er op berekend, dit te bedekken. Die eerste aanblik nu was vol komen die van een schuldige. U en ik, die in de uitoefening van ons ambt geleerd hebben, door iemands oogen als door ven sters in het hart te lezen, vergissen ons in zulk een oogopslag niet. Bij de overtuiging van Kremsky's schuld door den blik zijner oogen, kwam al aan stonds een tweede sterke aanduiding voor zijn deelname aan het drama. Dat was het boeien, om niet te zeggen het martelen van zuster Olga. De zuster was niet slechts de assistente, maar ook de vriendin des hui zes bij Dr Brenzilof. De gouverneur heeft dat natuurlijk even goed geweten als ik^. en reeds deze wetenschap was voor hem reden genoeg om het meisje te haten en te folteren, of liever te laten folteren door zijn handlanger Joessof. (Wordt rerrotófl.) i I I I l Sefoets uit de Russische revolutie. 12» -0— Ik nun mijn maatregelen en stelde al spoedig vast, dat de geneeskundige een voorwerp was van aanhoudende politie- spionnage. Vreezend voor het leven van de* man, wiens bekwaamheid mijn vrouw middelijkerwijze van den dood gered had, stelde ik een onderzoek in, 't welk mij leer de, dat de wraakzucht der politie-chefs de* dokter vroeg of laat zou treffen, maar dat zijn leven geen gevaar liep. Vooreerst scheen Kremsky voor een «rastig justitioneel onderzoek te vreezen, voor het geval de dokter door moorde naarshanden kwam te vallen. Immers, vele invloedrijke families maakten van de diensten van Dr Brenzilof gebruik. Zij zonde» zijn dood een ramp achten voor eigen gezinnen en uit verbittering daarover een misdaad, op hem gepleegd, veel ernstiger opnemen dan een moord op iemand anders. De slechte verstandhou ding tusschen Dr Brenzilof en de Krems ky's zou bekend worden en richting kun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1