1! fle Provmck Kerknieuws. Onderwijs. HET ADRES VOOR UW BRIL GOEDKOOP EN VAKKUNDIG BEWERKT NAAR DOKTERS RECEPT MIDDELBURO VLISSINGEN LANGE DELFT 34 BELLAMUPARK38 17- Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Vrijzinnig-Democratische Bond werd opgericht- Ter herdenking* van dit feit zal Zaterdag 20 Maart te Amster dam een feestvergadering worden ge houden- Blijkens een bericht van de officiëèle iWiener Ztg is prof- mr Van Gijn ontheven van zijn ambt van adviseur der Oosten- rijksche Nationale Bank- De Bondspresi dent heeft mr van Gijn warmen dank ge bracht voor zijn vooïtreffelijken arbeid in dienst van de Nationale Bank en van Oostenrijk. Naar de „Tel." verneemt, stelt de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen zich voor om tegelijkertijd met de electrificatio van clen spoorweg AmsterdamRotter dam, oo"k over te gaan Tot de electrificati© van de lijn HaarlemIJmuiden. De be doeling is, genoemde lijnen omstreeks Mei van het volgend jaar voor het publiek te openen. Te Maarssen overleed na een kort stondige ziekte in den ouderdom van 63 jaar, de heer N- G. Servaas, die van 1898 tot 1908 directeur was van het post- en telegraafkantoor te Krabbendijke- Middelburg. Door de afdeeling Middel burg van de vereeniging voor den Chris- telijken Handeldrijvend-en en Industriëelen Middenstand in Nederland, is aan den gemeenteraad een adres gezonden, waar in zij kennis genomen hebbende van de bij den raad ingediende voorstellen: a- om te komen tot algeheel© sluiting van winkels enz- op Zondag; b. winkelslui ting op Zondag te vier uur 's namiddags, c- winkelsluiting op Zaterdag, 's avonds lom 9 uur, deze voorstellen in hare ledenvergade ring van 19 'Januari breedvoerig heeft besproken en hieromtrent het volgende aan den raad adviseert: a- om des Zondags de winkels enz., als zijnde den Dag des Heeren, den gan- schen dag te sluiten, opdat, iedereen in de gelegenheid gesteld worde, dien dag te rusten en te heiligen; b- om 's Zaterdagsavonds het uur voor winkelsluiting geheel vrij te laten, zoo als het thans is, omdat: 1- ook zonder wettelijke regeling, de meeste winkeliers op Zaterdagavond om 9 uur hun zaak sluiten; 2. er steeds nog vele winkeliers zijn, die voedings- en genotmiddelen produ- ceeren en verkoop-en, wier belang in niet geringe mate geschaad zou zijn, indien bet verplichte sluitingsuur op 9 uur werd gesteld. Gedurende 1925 heeft de gemeente aan steun aan werkloozen uitgegeven f7427.86, tegen f6754.69 in 1924, en aan werkverschaffing f21.970.47 (voor 296 personen) tegen f 14-495.43 (154) in 1924- Goes. Lezing ds den Boeft. De Chr- Besturenbond had tegen Maandag avond m de vergaderzaal der Chr- Be waarschool alhier een openbare vergade ring uitgeschreven, waarin als spreker zou optreden ds den Boeft uit Kruiningen, met het onderwerp: „Tijden, die roepen". Deze vergadering was zeer druk bezocht, zoodat nagenoeg alle plaatsen bezet wa ren. Na gebruikelijke opening wees de voorzitter in zijn inleidend woord op den plicht aller Christenen om te doen wat in bun vermogen is om den stroom van on geloof en revolutie te stuiten. Spr. be treurde het, dat zoovele Christenen, ook in onze omgeving op maatschappelijk ge bied zoo laksch zijn, terwijl de vijand, Ide S- D. A. P., juist zoo ijverig in de weer is, om in het bijzonder de Zeeuw- sche en Brabantsche Katholieke en Prot- Chr. arbeiders door woord en geschrift voor het socialisme te winnen. Ds den Boeft, daarna het woord ver krijgend, wees er op, dat de uiterlijkheid Op politiek, sociaal en kerkelijk terrein in onze dagen wel in orde is, maar hoe ®taat het met de innerlijkheid? Is er vaak miet een pijnlijke verhouding tusschen in nerlijkheid en uiterlijkheid? Worden wij juist nu niet scherp geroepen om te ko men tot het zuiver trekken der scheidslijn tusschen Christenen en niet Christenen? Spr- wil gaarne de volgende vragen trach ten te beantwoorden: Wat is eigenlijk Onze sociale roeping in onzen tijd? Hoe zullen we die roeping betrachten? Wat zullen we zoo kunnen beteekenen in deze wereld en waar zal dat alles op uitloop-en? Is het wel noodig, dat we als Christe nen apart gaan staan, vraagt spreker- Deze vraag beantwoordt Spr- bevestigend. De samenleving moet beheerscht worden door de vreeze Gods- Daarom is ook de scheiding, die sommige Christenen tus schen het dagelijksch leven en het leven der bekeering maken zoo zondig- Wij moe ten overal de scheidslijn: 'Koninkrijk GodsWereld aanvaarden- Gelooven in den Schepper en Verlosser is tegelijk het verlossingswerk in toepassing brengen voor het sociale leven Kerk en wereld, geloof en ongeloof, God en Satan is de tegenstelling en niet: patroon en arbei der. Daarom heeft neutraliteit geen zin. De Heilige Schrift geeft ook voor het sociale leven wel richtlijnen- Spr. denkt aan de Mozaïsche wetgeving (al betreurt spr- het, dat hierover door de theologen zoo weinig voorlichting wordt gegeven), aan de Bergrede, aan de uitspraken van Paulus en aan de Openbaring van Jo hannes- Een rijk veld van arbeid is hier voor de Chr- sociale organisaties, om hier het goud op te delven. De sociale strijd moet van liefde uitgaan- Daarom staat tegenover den klassenstrijd de Christe lijke liefde- Het gaat in dispster instantie om de gerechtigheid van 'het Koninkrijk Gods- De godsdienst is er, om God te verheer lijken, niet om den mensch- De echto sociale strijd kan alleen door ware Chris tenen gestreden worden. Er moet zijn onder ons een hongeren en dorsten naar de gerechtigheid èn voor den naaste èn voor ons- Daarom is b.v. de opvatting: „in den handel moet men lie gen", zoo door en door goddeloos. Nooit mogen we berusten in een toe stand van onrecht- In dit verband criti- seert Spr- scherp de houding van hen, die den mond vol hebben over sociale misstanden, maar niets in dezen doen. Het laat-maar-waaien-systeem is anti- Christelijk. Maar de strijd moet zuiver gehouden- Geen gebruik van ongeoorloofde machts middelen- Bij Jezus Christus vinden we de waar achtige oplossing van het sociale vraag stuk. En ook weten wij het, dat wij aan gaande de toekomst niet onzeker behoe ven te zijn- In het laatst der dagen zal weliswaar de toestand bang zijn voor Gods kinderen, maar God zal komen en in Jezus Christus Zijn recht vol voeren- Adama van Scheltema zingt van een „machteloos medelij"- Gods kinderen ju belen het: „De bergen zullen vrede dra gen. De heuvels heilig recht". Nadat de voorzitter den spreker dank had gebracht voor zijn diep-ernstig en warm-bezielend woord, dat door de vele aanwezigen met stille aandacht was aan gehoord, werd gezamenlijk gezongen Ps- 73:13 en eindigde ds den Boeft met dank gebed- De Chr. Besturenbond mag met dank baarheid terugzien op dezen avond- Voor velen is weer de noodzakelijkheid van Chr. sociale actie bepleit. Moge de vrucht van dezen avond ook daarin gezien wor den, dat velen zich opgeven als lid eener Chr. vak- of sociale organisatie. Vlissingen. Gisteravond hield de Anti- Rev. Kicsvereeniging in het Militair Te huis haar zeer druk bezochte jaarverga dering onder voorzitterschap van dhr P. G. Laernoes. In zijn openingswoord her innerde de voorzitter a'an het overlijden van den heer P. Landsman, die als ge meenteraadslid slechts kort met zijn rijke gaven de belangen der gemeente mocht behartigen en al spoed'g tot wethouder van onderwijs werd geroepen. Spr. Wees op den grooten invloed, welke daar van hem uitging, en de hooge achting en waardeering, die de heer Landsman bij allo partijen genoot. Spr. stond stil hij het groote verlies,dat de Anti-Rev. par lij door hot verscheiden van den heer Lands man heeft geleden. Zijrn nagedachtenis zal bij ons nog lang in cere zijn. Vervolgens besprak de voorz. breedvoerig de cri sis op politiek gebied, welke ons land doorworstelt en deelde mede, dat voor de kicsvereeniging in do eerstvolgende maan den nog enkele sprekers zullen optreden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar van gTOote offervaardigheid door de leden e.a. heeft blijk gegeven, zoodat niettegenstaande de groote uitgaven in verband met de ge houden Tweede Kamerverkiezingen, do kas met ©en flink batig saldo sloot. Als bestuurslid werd herkozen de heer A- M- Luitwieler. Hierna volgde nog een breed voerig© bespreking over do te voeren pro paganda, waaraan zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen en hield de voor zitter ten slotte ©en warm pleidooi om dei Christelijke pers te steunen. D© heer G- v. d. Putte sloot dezen goed geslaagden avond mot Kloetinge. Van de opbrengst der col lecte voor "de slachtoffers van den wa tersnood zijnde f 1392201/2, is f 1200 be stemd voor het algemeen comité en f 192.201/2 voor het Prov. Comité. Wissenkerke. Op initiatief van den bur gemeester was alhier een commissie ge vormd met het doel gelden in te zamelen voor hen, die door den watersnood zijn getroffen- Die collecte beeft opgebracht te Wissenkerke en Geersdijk f 1506-65. Kamperland f 1362.69. Samen f 2869.34. Grijpskerke- De collecte voor den Wa tersnood heeft alhier opgebracht f583.55 benevens een bedrag van f 10 van de Ned- Herv. gemeente. Het comité besloot dit bedrag in zijn geheel af te dragen aan het Algemeen Watersnood-Comité te Amsterdam, uit overweging, dat, waar ons gewest niet in die mate door den waters nood is geteisterd, dan wel andere pro vinciën van ons land, bij gebleken be hoeften voor de noodlijdenden in eigen provincie, men zich dan ter verkrijging van steun kan wenden tot het Algemeen Comité- Oostkapelle. De opbrengst dor collecte voor den Watersnood is f 1347.33. Zeker een mooi resultaat voor een gemeente met 1327 inwoners- Er is alleeen gewerkt met een 'inteekenlijst- Een woord van dank past zeker aan allen die zoo mild gaven. St. Maartensdijk. De ten behoeve der overstroomde streken langs de huizen ge houden collecte l'ieeft zuiver opgebracht f 1067.59. Zaamslag. Donderdagmorgen moest de vrouw van den melkslijter en winkelier .1. de R., to half acht uur even hare woning verlaten. Zij sloot daarbij de voor deur, doch de achterdeur was niet op slot of grendel- Toen zij kort nadien te rugkwam, bemerkte zij, dat in hare af wezigheid iemand in de woning was ge weest en bij het nazien van het geld constateerde zij dat uit de gelden die in het winkelhuis aanwezig waren en uit de toonbanklade ongeveer f 10 ontvreemd (Tern. Crt.) was- Gereif. Kerken. Beroepen te Rotterdam A. M. Boe-ijèn- ■ga ta Sassenheim; te Haarlem J. W. Siert- sexna te Zeist. Beroepbaar in de Geref. Kerken cand. J. F. de Gier te Kampen. Generale Synode der Ge ref. Kerken. Eerste dag. Te half twee werd gisteren de vergadering her vat. Als adviseerend lid werd nog be noemd Ds T. Gerber van Assen. De voor zitter deelt mede dat Dr K. Dijk bedankt heeft voor lid der Pers-commissie. In zijn plaats wordt benoemd Ds Gerber- De voorzitter merkt op dat eerst aan de orde is de praealabele vraag: a. Is deze Generale Synode wettig samenge roepen- b. Zijn er gronden in de kerken orde om te wraken de afvaardiging van de Particuliere Synode van Noord-Hol land en de uitno-odiging tot de Hoog leeraren, om prae-adviseurs le wezen. Om de eerste vraag onder de oogen te zien wordt eene commissie van prae- advies benoemd uit de predikanten Mie- dema te Groningen, Klaarhamer te Dok- kum, "Dr Dijk te Den Haag, Dr Thijs, te Meppel en de Voorzitter der Synode 'be nevens de ouderlingen Muijs, te Rotter dam, Velthuis te Bedum, Scheffer te Assen, Brandsma te Middelburg en Hek man te Schoonebeek. De voorzitter hoopt, dat deze commissie om 4 uur gereed zal zijn met haar ar beid en schorst tot dat uur de bijeen komst- Nader deelt de voorzitter mede dat de commissie geen kans ziet om 4 uur met haar prae-advies gereed te zijn en dien tengevolge de vergadering eerst des avonds 8 uur kan worden hervat. Beraadslaagd werd des avonds over het rapport, dat eerst vandaag gep.ubliceerd zal worden, betreffende de formeele bevoegd heid van de synode, n.l. of enkele leden der synode bevoegd zijn- Dit rapport waarover in den breede gediscussiëerd is, werd aangenomen. Vanmiddag om 2 uur worden de be raadslagingen hervat over de materiëele bevoegdheid der synode ,n.l. of de sy node zelve, in haar geheel^ bevoegd is- Later werd gemeld: D© commissie, benoemd om uit te ma ken, of de Synode der Gereformeerde Ker ken, gehouden to Assen, rechtsgeldig is, heeft uitspraak gedaan. Zij hoeft de Sy node rechtsgeldig verklaar 1. Gisteravond is ©en commissie benoemd, bestaande uit de predikanten ds .Van Es van Leeuwarden, ds Heida van Vlaar- dingen yds Kunst van Arnhem, ds Mete ring van Delfzijl, ds Milo* van Almelo en Dr de Moor van Utrecht, bijfgestaan door vier ouderlingen en de hoogleoraren Kuy- per en Bouwman als adviseurs, die hoeft te onderzoeken, of de quaesli© Geelker ken terecht op de Synode is gebracht. Hedenmiddag twee uur zal deze com missi© rapport uitbrengen, waarna de Sy node zal worden voortgezet. Tegen en voor de Waarheid. Dr de Moor, die aangewezen was om voor te gaan in de ure des geb-eds voor do generale synode der geref- kerken te As sen, heeft hieraan j.l. Maandagavond vol daan en het gebed doen voorafgaan dooi een rede aan de hand van het bekende Schriftwoord: Wij vermogen niets tegen maar voor de Waarheid- Door dit sobere, ernstjge woord heeft de Utrechtsche doctor de taak der Sy node gezet in het teeken der verootmoe diging, der bescheidenheid en van den troost, maar ook in dat van het geloof, hetwelk de leugen 'tegenstaat, de waar heid ontvouwt, en God bidt om de hulpe Zijns Geestes. Zoowel in de keuze van den tekst eü van de psalmverzen, welke ter afwisse ling moesten weerklinken, spreekt 't be sef van den aangrijpenden ernst van 't oogenblik, waarop de Synode saamkomt, en de inhoud der rede was gansch en al gericht op de noodzakelijkheid den strijd voor de Waarheid gezamenlijk te voeren, en daarbij eiken invloed te verzaken, wel ke dien gezamenlijken arbeid zou kun nen belemmeren- Onder dien indruk brengt de lezing dezer rede den lezer(es); wij maken ons sterk dat ook het hooren van dit diep ernstig woord eenzelfden indruk zal gemaakt hebben; althans aan velen een gevoel van ontspanning zaj geschonken hebben. Moge de vrucht van dezen avond weldra gezien worden- To Wageiiiufen is geslaagd voor het candidaatsexan**» Tuinbouw de heer A. K. Zweed©. Kanker en zij n oorzaken. Het was bekend, dat Prof. Or R. P... van -Calcar, hoogleeraar in de gezondheidsleer, bacterio logie en geneeskundige politie aan de Uni versiteit te Leiden, zich sedert jaren bezig hield met de studie van liet kankervraagstuk. Meer ingewijden wisten, dat hij een studie over dat vraagstuk voorbereidde, dat binnen niet te langen tijd in druk zou verschijnen1). Het spreekt van zelf, dat do hoogleeraar daarover ook reeds medodéelingen deed op z(jn colleges, doch dat zijn studiën op dit gobied zóó spoedig van zich zouden doen spreken, had niemand kunnen jlenken. In het college dat de hoogieeraar Zater dagmorgen aan studenten en oud-studenten gaf, hoeft h(j in verband met de eerstdaagsch verschijnende monografie: „Die Ursache des Carcinoms" den uitslag van zijn veeljarig on derzoek over de oorzaak van den kanker uiteengezet. Waren zijn leerlingen over deze mededeelingen verrast, niet minder zijn dit do belangstellenden, en wie stelt geen be- lang in dit onderwerp Nauwelijks waren de deuren van de col legezaal weder gesloten, of het nieuws ver breidde zich door de stad, dat Prof. Van Calcar geweldige ontdekkingen had gedaan op het gebied der kankerbestrijding. Dé hoog leeraar zelf werd niet met rust gelaten. Do telefoon stond niet stil en in telegrammen van buiten Leiden werd hü om een onder houd gevraagd. Men moet echter dezen ge- leerde kennen om te weten, dat hij voor ondervraging vooral van de zijde van leeken weinig tijd heeft. Hij kon niet anders doen. dan de belang- stellenden naar zijn boek verwijzen, dit dezer dagen by de firma S. C. van Doesbnrgh is verschenen. De „Tel." had even een kort onderhoud met den hoogieeraar. Voorkomend joviaal als steeds-, wees hü toch beslist een vraaggesprek over het re sultaat zijner studiën en onderzoekingen met groote stelligheid af. Maar of de hoogleeraar ons dan niet den inhoud van het laatste ooilege kon meedee- len En zonder van zijn principe af te wij- ken, stelde hij ons in staat een zeer kort overzicht te verkrijgen van deze belangwek kende rede. In de eerste plaats is het uitgangspunt, de „idéo prae concue", om met Pasteur te spre ken, behandeld, de theoretische overwegingen, die aan het practische onderzoek moesten voorafgaan en die voel tijd in beslag hadden genomen. Daarna zijn deze overwegingen ge toetst aan en vergeleken met die van anderen, inzonderheid aan de onderzoekingen van Cohnheim, Ribbert en Boveri, wier woor den op dit gebied ongetwijfeld gezaghebbend zyn. De oorzaak van den kanker, aldus Prof. Van Calcar's conclusie, moet in een proto- zoaire infectie worden gezocht. De hoogleeraar heeft het experimenteel on derzoek van de laatste jaren behandeld, waar bij hy heeft doen uitkomen, dat de werking van protozoën nergens kan worden buitenge sloten. Vervolgens heeft Prof. v. Calcar mededee lingen gedaan van de resultaten van zijn ex perimenteel onderzoek en de vvyze, waarop door middel van gekweekte protozoën bij- die ren kanker kan worden, verwekt. Zoo werd een hond, met afgekrabt maagslijmvlies, ge voed met deze protozoën en kreeg kanker. De kanker trad echter veel vlugger en dui delijker op, wanneer de hond tevoren ach- vlish was gemaakt, d.w.z. wanneer te voren de maag vrij van zoutzuur was gemaakt. De resultaten, van het onderzoek zijn zoo als boven medegedeeld, neergelegd in een monografie, welker verschijning ongetwijfeld met groote belangstelling zal worden tegemoet- gezien. D Inmiddels verschenen. (Red. Z.) Uit een oude Reisgids. In vele plaatsen van ons land bestaan vereenigingen tot 't bevorderen van bet vreemdelingenverkeer en de meeste van deze nuttige instellingen geven goed ver zorgde gidsen uit, welke de noodig© be langstelling moeten wekken voor plaats en omgeving en waarin al die geigevcns wor den verstrekt, die van belang kunnen zijn voor den verwachten toerist. Wat de gewestelijke organisaties doen voor eigen kring, doet de Algemeen© Ne derlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te 's Gravenhage voor 't heel© land. Veel en mooi zijn do uitgaven over ons land, die deze vereeniging verspreidt met de bedoeling landgenoot en vreemde ling van de gewenschte voor- en toe lichting tei voorzien. Hoewel sporadisch, werden er in vroe ger tijden ook reisgidsen uitgegeven. Zoo- zag in 1689 te Amsterdam een tweede en in 1700 ©en derde druk het licht van een reisboek, dat betrekking had op de Vc-recnigde Nederlandsche Provinciën ©n de overige landen van Europa, met uit zondering van Zweden en Denemarken. Daarin werd -een nauwkeurige beschrijving gegeven der voornaamste steden met een aanwijzing der verschillende verkeersmid delen schuit- en wagen vaarten be nevens een opsomming der voornaamste hotels. In dit opzicht kwam heit werk dus hoelemaal overeen met de tegenwoor dig© uitgaven. Doch verder bevatte de Gids een eeu wigdurende almanak, d'e zonder eenige verandering ten allen tijde gebruikt kon worden en tabellen over het verschil in gewichten der voornaamste sleden. Bovendien kwam er in voor een opsom ming van eenige korte „geapprobeerde re- mediën", voor ziekten en kwalen, welke iemand op reis kan overkomen „Door het hotsen van wagens komt het dikwijls te gebeuren, dat do neus aan het bloeden geraakt. Noemt dan ecu sluk krijt in uw handen, of drukt een duit tegen het voorhoofd aan, of neemt het afschraapse! van een koperen ketel, steekt dat met wat pluksel van binnen in de neus -en het bloeden wordt ge- stuit." „Krijgt iemand keelpijn, zojoi moet hij nemen, gekapte rapen met wat koe mest, dat dooreenmengen, in bier ko ken en om den hals binden." „Het gebeurt, dat reizigers hij wij len op bedsteden komen'te slapen, die somtijds met luizen bezaaid zijn. Men neme dan een band van zeemleer, waar in men moet naaien eenig kwikzilver en drag© dien op het lichaam, 't Is af doende tegen genoemd ongemak. Ook he-t mos, dat op kisteesten groeit op de kerkhoven is een probaat middel." Verder achtte de samensteller zich ook verplicht de noodig© waarschuwing te do-en hooren voor ljsten 011 lagen van slechte lieden. Hij meende, dat in de allereerste plaats de reizigers moesten ge waarschuwd worden voor de volgende vier „.zwarigheden" n.l. „Speelders, Roo- vers, Dieven en Vrouwen". De laatste categorie was volgens hem even gevaarlijk als de drie eerstgenoemde gezamenlijk. Pas op voor lieden, die kwansuis uit tijdverdrijf met u willen spelen. In 'teerst zullen zij u maar laten winnen. Gij zult de inzetten verdubbelen en dat is het juist, waarop zij loeren. Gij zult g'a-an verliezen, totdat gij niets meer bezit." „■Maar zoo gij begeert te weten van welk soort da vreemdelingen zijn, die zich ■onderweg bevinden, 'tzij voor of ach ter u, zoo let wel op hun bewegingen en wacht hen in, zo-o ze achter u zijn en volgt hen stoutmoedig na, zoo ze voor u rijden. Maar zoo zij hun tred zoodanig vertragen, dat gij1 hen nood zakelijk voorbij' moet rijden, wees dan o-p uw hoede en zoekt liever een goed heenkomen." Ook waren ter voorlichting niet ver geten opmerkelijke reislessen, henevens stichtelijke gebeden voor de reizigers', af zonderlijk voor eiken avond on morgen, genoemd. De -eenig© afbeelding in het zeer in teressante en 656 pag. bevattende boekdeel was e©n hand, waarin een stroohalm was gelegd. Door do schaduw van deze op afwisselende plaatsen dor vingers was het mogelijk he-t uur van den dag to hopalen. Een soort zonnewijzer -dus. Evenals in de moderne gidsen menige tocht pasklaar in elkaar ge-zet is, vond men dit ook reeds gedaan in het oude reisboek. Een reis van 's Gravenhage naar het Loo werd als volgt aangegeven: „Voor eerst vaart man naar Leiden, en van daar op Utrecht mot de schuit van 9 uren, welke 's morgens to 6 uur aankomt. H-ier beeft men twee maal 's weeks -een Postwagen, tw-, Dinsdags ■en Vrijdags, staande- gereed 's morgens ten 6 ure, als de voornoemde schuit aankomt en rijdende af ten half zeven over Amersfoort. Dan is] do eerste pleisterplaats, in de voornaamste her berg „do Swaan". Van Amersfoort door Hoevelaken op Voorthuijison. Hier komt meii omtrent 's middags om 12 uur en pleistert er twee uren lang in „de Roskam", 'tHuis daar Besje heeft ge woond en nu de zoon, genaamd lange Jacob. Van Voorthuijsen op 'tLoo door 'tHoogsoercnsche Bosch is 5 uur wegs. Die rijdt men zonder pleisteren. Dto voornaamste herberg is bij Jan den Boer, of „Moddck-evuil, anders Juf frouw van Wijk, wonende naast malkan- ders deur." Ten opzichte van Amsterdam werd o.m. als een buitengewoon iets m^e;gedeeld: „dat tot beveiliging der straten ze kere Lamplantaarns z'ijn geplaatst, wel ke bij duistere, maan, den ganschen nacht alle straten en grachten beschij nen. Dezo Lantaarns, in totaal 2400. worden op ©en zelfde oo-genblik aange stoken en gaan ook allemaal tegelijk uit, doordat de, oli-e volgens de lange -of korte duisterheid is afgepast." Voor de wagens ,die van Rotterdam op Dordrecht red-en, gold de bepaling, dat zoo '1, 2 of 3 personen begeerden weg te rijden, de vo-erman, wiens beurt het was, direct zulks moest doen, zonder dus te wachten op meerdere passagiers. Indien de voerman bet ongeluk had onderweg met zijn wagen te kantelen of in de sloot te rijden, moest hij' 25 gulden boete betalen en mocht in geen 4 weken rij den. Deze bepaling zou in onzen tijd nog opgeld kunnen doen mot betrekking tot het autobusvervoer. H. Ongelukken. In een kelder in Den Haag is gistermorgen een carbid- to-estel uiteen gesprongen. D© autogeen- lasscher P., die zich in de nabijheid van het toestel bevond, werd ernstig aan het hoofd verwond; hij is naar hot zieken huis overgebracht. Te Laren is een 7-jarige jongen door een auto overreden; het jongetje is eenige oogenblikken later overleden. Gisteravond is te Rijswijk een 61-jarige man aangereden door een aulo. B'e man werd ernstig verwond naar D'elft vervoerd, waar hij in liet gasthuis is opgenomen. Gisteren stapte do 19-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2