No 99 Woensdag %7Januari 1926 441e Jaargang BaseifeüÉ. Buitenland. F EIS3 LLETO^ Cretrouw tot in den dood. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Geen spoorwegstaking in Engeland. Waarschijnlijk is in" Engeland het drei gende gevaar van spoorwegstaking afge wend. Naar «aen weet verzette het personeel er zich tegen, dat nieuw aangestelden en tot een andere functie bevorderden voortaan geen duurtebijlslag meer zouden ontvangen. Tevens eischten zij de toe zegging, dat de huidige loonschaal als een onaantastbaar minimum beschouwd zou worden. Die inhoud van het antwoord der maat schappijen is nog niet precies bekend, doch op een vergadering van de afgevaar digden van het nationaal verbond, die na de bijeenkomst gehouden werd, waren twee moties ingediend, een tot verwerping van de aanbeveling en uitroeping van de staking tegen Vrijdag en een tot het aan nemen der aanbeveling. De laatste motie is met een zeer kleine meerderheid aange nomen. Hiermede schijnt liet gevaar voor staking voorbij te zijn. Een nader bericht meldt, dat de afge vaardigden van de spoorwegmannen het besluit om niet te staken genomen heb ben m-rt 41 tegen 36 stemmen. Griekenland en de monarchie. Ex-koning George van Griekenland heeft in een interview met een corres pondent van de „British United Press" te Rome gezegd: „Ik zal opnieuw den Griakschen troon bestijgen; ik weet wel niet wanneer, maar ik ben er zeker van, dat het eens zal gebeuren." Verder ver klaarde hij, tegen elke militaire poging tot herstel en tegen iedere propaganda ten gunste van de monarchie te zijn. Vroeger of later zal het Grieksche volk, dat monarchistisch gezind is, de dynastie terugwenschen, zei de ex-koning. Korte berichten. Do bladen te Boedapest maken mel ding van geruchten uit Athene, volgens welke Pangalos het plan zou hebben prins Andreas, die te Londen vertoeft, tot koning van Griekenland te maken. Het indexcijfer, dat 15 dezer in Pa rijs vast is gesteld, geeft een algemeen© verhooging aan. Voor Parijs was de index in het laatste kwartaal van 1925 gemid deld 4*21, tegen 377 in het laatste kwar taal van 1924 en 100 in 1914. Gistermiddag is de artillerieluitenant 'Karl Reicliwein bij een oefeningsvlucht boven het vliegveld Duebendorf bij Zurich naar beneden gestort en om het leven gekomen. Uit St. Vincent, een der Kaap-Ver- dische eilanden, wordt gemeld, dat de Spaansche vlieger Franco., die bezig is van Spanje naar Zuid-Amerika te vlie gen aldaar (St. Vincent) is gearriveerd. Gemeld wordt, dat de bevolking van het arrondissement Yperen zeer ont stemd is over de trage wijze waarop de vergoedingen der oorlogsschade wor den uitgekeerd. De burgemeesters en wet houders der gemeenten van dit arrondisse ment bomen 30 dezer te Yperen bijeen om o.ver een voorstel tot collectieve ont slagneming een definitief besluit te ne me». Baldwin hoeft gezegd, dat bet huis- vestLugprobleem in Engeland vrijwel op gelost was, doch dat de toestand in Schot land nog zoo onvoldoende was, dat men Schets uit de Russische revolutie. 11) o— Kort en barsch antwoordde de betman op de vragen van den officier van justitie. Hij erkende, met een dochter van den gou verneur verloofd te zijn en veel bij dezen aan buis te komen. Hij gaf ook toe, den kozak Lotz gelast te hebben, den jongen Tanowitsj ondersteboven te rijden. „Hoe kwam u daartoe?" vroeg de offi cier. „'I "Was me bevolen „Door wien?" „Door Joessof." „Heeft Joessof u te bevelen?" „Joessof brengt mij in den regel beve len van den gouverneur over. Ik meende, dat dit ook nu zoo was." „Vroeg u ook niet aan Joessof, waarom die jongen onder den voet gereden moest worden?" „Die vraag was niet noodig; Joessof zei, dat de jonge Tanowitsj een spion der nihilisten was." „En u geloofde dat?" „Ja, waarom niet? Zulke kwajongens bewijzen den geheimen revolutionairen or ganisaties wel meer diensten." aldaar moest rekenen op den aanbouw van 20.000 huizen per jaar gedurende 15 opvolgende jaren, om den woningnood te overwinnen. In den Duitschen Rijiksdag' heeft Dtr "Luther gisteren de aangekondigde re- ge&ringisverklaring afgelegd. Heden en morgen zullen de debatten over da ver klaring' plaats hebben. Dra .Franscbe kamer begon 'gisteren bet g'roota debat over de financieel© plan nen van Dommer. De jeuk en ontsteking van alle jeu kende huidaandoeningen als gordelroos, dauwworm, eczeem, enz. moeten spoe dig zwichten voor de antiseptische en ge nezende eigenschappen van Foister's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube fl.W Sten h u i sB o n g e r. De ruzie in de S- Dl A. P- tusschen Stenhuis en Bonger is nog' niet bijgelegd (zie rubriek „Uit de Pers" in ons nr. van gisteren). Prof. Bonger zegt o.a.: „Namen noemen", buldert Stenhnis mij toe. Laat ik hem verzekeren, dat, wanneer ik los van ©en partijverband stond, ik zonder aarzelen aan die sommatie zou voldoen. Ik moet zelfs bekennen; mijn vin gers jeuken. Maarik ben lid van de Partij en wenscb mei naar haar belan gen te richten." „Mijn besluit staat vast, al buldert deze generaal, met den stijl en in den toon van een sergeant, ook "nog zoo." Ten slotte nog een opmerking over wal Stenbuis aan het ©inde van zijn stukje gelieft te scbrijiven: „Het is een typi sc-he eigenschap van een bourgeois een ar beider te prijzen zoolang deze handelt in overeenstemming met zijn opvattingen en hem minachtend te kwalificeeren, zoodra hij het tegendeel doet." Hierop antwoordt prof. Bonger: Ik kom voort uit de „Bourgeoisie" en ik schaam mij voor mijn afkomst niet. Decli daarom mogen nog niet diskwalifikaties op mij', op' mijn ook ,,bourgeois"-partijr genooten, en evenmin op duizenden en duizenden andere „bourgeois" worden toe gepast, wijl zij zich volkomen vrij weten van deze verfoeilijke eigenschappen. Te meenen dat een „bourgeois" die de zijlde der arbeiders heeft gekozen, eigenlijk niets liever beeft dan dat zij hem naar den mond praten en prijzen, is een even in fame als onzinnige beschuldiging. Hoe ernstig het geval ook is, de humor ont breekt gelukkig niet! Het is eenvoudig potsierlijk, dat iemand hier als (handen),, „arbeider" poseert, die al vele jaren niel meer met zijn handen werkt, doch mei zijn hoofd, en dus lang tot „de intellectu eel-en" behoort, die ook een goed midden klasse-inkomen geniet en daarmede in overeenstemming leeft. Ik gun bet Sten- huis en zijn collega's van harte, het komt hun toe voor hun zwaar'en verantwoorde lijk werk, maar dan ook geien demagogisch gehuichel van „wij (handen)arbeiiders" meer. Die Kabinetscrisis. Naar bet Vad. van rechts-polifeke zijl- de verneemt, is het zeker, dat het Kabinet Limburg, als .liet 'tot stand komt, bet gezantschap bij den Paus zal handhaven. Alleien wanneer bet dat doet, kan liet „Waarom koos u juist Lotz voor het volbrengen ,der opdracht uit?" „Ik moest iemand hebben, die dien Iwan Tanowitsj kende. Dus onderzocht ik of een van mijn mannen den jongen wel eens ontmoet had. Nu, Lotz had hem ontmoet. Daarom nam ik dien en zijn kameraad." „Maar Lotz zegt, dat Joessof hem den jongen aanwees." „Dat zal Joessof dan ten overvloede ge daan hebben." „Laten we 't nu voor een oogenblik aan nemen; het is niet van overwegend belang. Van veel belang is echter, dat je Lotz met den dood bedreigde, voor 't geval, dat bij iets van zijn opdracht aan anderen ver telde. Waarom deed je dat?" „Ik wist niet, welk complot bet gold en wilde dat Lotz en zijn makker over de zaak zouden zwijgen om baar niet te bederven." „En vindt u het dan de manier voor een officier, aan zijn ondergeschikten een be vel tot zwijgen te geven met een revolver onder bun neus en hen toe te snauwen: als je praat ga je er om koud?" „Dat is inderdaad onder de kozakken een veelvuldig, toegepaste metbode, mijn heer." „Door u? Of ook door anderen?" Hetman Sowjef bepaalde 'zich er toe, lompweg de schouders op te balen. „Ik veronderstel, dat u van de uitvoe ring van elke opdracht een rapport krijgt. rekenen op de stemmen der Katholieken. De Chr.-Historiscbeii zullen "dan tegen stemmen en de Vrijheidsbondors ook, wanneer althans bet gezantschap te Rome blijft. Mr. Marchant handhaaft zijn oppositie ,ook" tegenover bet kabinet-Limburg. In de sociaal-democratische pers echter zijin reeds beschouwingen verschenen, waaruit men kan opmaken, dat de Socialisten wel bereid zijn onder zekere voorwaarden bun oppositie op te geven. Op1 het ooigen- blik zoekt men dan ook een oplossing door belangrijk© concessies 'Aan de So- ciaal-D'cmocraten, welke 'zich dan van hun leant bereid zouden verklaren voor het ge zantschap te stemmen. Voor Koloniën wordt onderhandeld met van Limburg'-Stïrum. Dr C- Laly heeft zich reeds bereid verklaard de portefeuille van Waterstaat over te nemen. Met mr R. J. H. Patijn zijn onderhandelingen aan geknoopt over financiën. Behalve mr de Geer zou nog een ander Chr.-IIist. staats man (waarschijnlijk prof. -Slotomaker de Bruine, Red. Zi.) in het kabinet Limburg plaats nemen, wiens medewerking tot het in stand houden van het gezantschap bij den Paus voor de eigen partijgenootem echter volkomen onverklaarbaar zou 'ziji Mr Heemskerk o ver de crisis In een te .Amsterdam gehouden ver gadering van het Prov. comité van A.-R. Kiesvcreenïgingen in Noord-Holland heef! Mr Heemskerk een rede gehouden over de A.-R. Partij en da crisis. Over liet feit, dat thans aan mr Lim burg de opdracht tot Kabinetsformatie ia verstrekt, zeide de oud-minister: Het is ©en treurig geval en een geval, dat iets te zeggen heeft. Wij weten niet oi hij in zijn pogingen slagen zal. Maar spr. acht bet niet waarschijnlijk, dat hij veel menschen van rechts er voor vinden zal, en ©en Kabinet met een linkscbe signatuur is ook niet gemakkelijk samen te stellen. Indien hij echter wel slaagt, dan zullen de A.-R- volkomen los staan. Dat mag echter niet beteekenen: zich geroepen ge voelen tot ©en systematische oppjositie, De Ministers zijn verantwoordelijk, maar ook het Parlement. Wanneer iets omver geworpen wordt, moet iets kunnen worden opgebouwd. En in de gegeven omstandig heden moeten wiji hopen, dat hij in het vervullen 'zijner opdracht slaagt. Als de pogingen van Mr Limburg niel gelukken en spr. hoopt dat een re sultaat gauw bekend worde dan zou misschien hetzelfde kunnen gebeuren ala bij de Vlootwet, n.l. dat de Ministers zeggen: wij zijn genoodzaakt te hlijVen. Dit wenscht dei A.-R. partij echter niet. Want -zij is zich dan bewust, dat het Kabinet-Oolijln zijn werk onder zeer on gunstige omstand'gheden zou moeten her vatten. In antwoord op een vraag van een der aanwezigen, zeide mr Heemskerk nog, dat hij de noodzakelijkheid, om tot Kameront binding over tei gaan, nog; niet zag. Dit is ook ©en zeer lastige zaak. Verondersteld, dat men dan onder dezelfde formatie te rugkomt, dan zitten w© nog met dezelfde moeilijkheid. De R.K. zullen wellicht niet verzwakt uit den strijd komen. En de A.R.? Spr. wil niets voorspellen. Opp'er- vlakkigen zullen ons misschien verlaten, doch zij, die nadenken en leven in de beginselen ongetwijfeld niet. In elk geval ©en gezantschap bij den Paus mag de politiek niet Keheerschen en mag aller minst oorzaak zijn voor Kamerontbinding. MBWHI1IIWIMWIHB Lotz zal u dus ook verteld hebben, hoe de aanslag op Iwan Tanowitsj was afgeloo- pen. Zei hij ook, dat dokter Kremskij, de zoon van den gouverneur, den gewonden jongen in zijn rijtuig opnam, waarmee hij, verbazend toevallig, juist aan de plaats des onheils voorbij kwam?" „Ja, dat zei Lotz." „Nu, ik weet, wat ik weten wilde. U kunt gaan." De hetman stond op, salueerde den offi cier, wierp Petrof een even moorddadigen blik toe als bij zijn komst en verdween. „Aan hem hebben we niet veel houvast", zei de officier, toen Sowjef vertrokken was; „maar zijn verklaring omtrent Joes sof is belangrijk. Hadden we dien vent al vast maar hier!" „Ik vermoed, dat u hem niet spoedig in handen zult hebben", merkte de heer Pe trof op. „Ik heb ook den man zelf wel niet, maar toch één van zijn schoenen, een voorwerp, mij bezorgd door een inspec teur. Mag ik u verzoeken, mee te gaan naar Catliarina, de kleine patiënte, en haar heupwonden te' vergelijken met het beslag op de zool van dezen schoen?" Nieuwsgierig volgde de officier den heer Petrof naar de ziekenkamer. Op hun ver zoek nam de dokter nog eenmaal het ver hand weg, om het onderlijf van het kreu nende lijderesje. „Kijk u eens", zei de detective, den Spr. althans zou er het advies niet toe geven. Carnaval. Ged. Staten van Limburg hebben aan burgemeesters en wethouders der ge meenten in Limburg den volgenden brief gezonden Nu tengevolge van de ramp, welke eenige weken geleden -ook een groot deel van ons gewest geteisterd heeft, vele on zer gewestgenooten in kommer en zoig gedompeld zijn en men overal in den lande zich opmaakt om door het bijeenbrengen van giften in geld en goed den nood eenigermate te helpen lenigen, hebben wij -ons bij de nadering van het Carnavalsfeest de vraag gesteld of het wel oirbaar is dit feest te vieren op de wijze 'als waarop dat in deze provincie op vele plaatsen nog steeds pleegt te ge schieden. Deze vraag stellen is, meenen wij, haar beantwoorden- Het is ons bekend, dat reeds vroeger in meerdere gemeenten de raad tot al- geheele afschaffing van het carnavalsfeest is overgegaan. Wij willen u thans niet vragen dit loffelijk voorbeeld te volgen, maar meenen in dezen ernstigen tijd toch niet te mogen nalaten een beroep te doen op de bekturen van die gemeenten, waar men daartoe nog niet gekomen is, om den raad maatregelen voor te stellen, die ertoe leiden, dat althans voor dit jaar de openbare viering van het car navalsfeest achterwege blijft- Het komt ons voor, dat de gemeente besturen de gelegenheid niet mogen laten voorbijgaan om door aan ons beroep ge volg te geven, tegenover dat deel der .gewestelijke bevolking in de prov., dat door de waterramp zoo ernstig getroffen is, alsook tegenover de hulpvaardigheid, die in het .geheel© land zoo schoon aan het licht treedt, blijk te geven van een juist inzicht in den droeven toestand en van een passend kieschheidsgevoel. (Wellicht heeft dit schrijven ook wel iets te zeggen tot de meerderheid in den Raad van Sas van Gent, die aldaar het zotte en dwaze Carnavalsfeest wel wil doordrijven. Red. Z.) Marchan tL imburg. Gisteravond sprak mr Marchant een rede te Hilversum uit over de kabinets crisis en behandelde ook de opdracht aan mr Limburg. Een eerste eisch zoo zei mr Marchant aan een vooraan staand lid eener partij te stellen is, dat men iets dergelijks niet doet buiten zijn eigen geestverwanten om. Als men een extra-parlementair kabi net naar links georiënteerd in elkander zet, dan geeft men den vroegeren coa- litiegenooten lucht en de gelegenheid om uit het slop te komen. Dit acht spr. een politieke fout- De formatie-Limburg is eigenlijk een formatie-De Geer. Men heeft te beslissen over de vraag of het Nederlandsche volk de zeggen schap heeft over de wijze, waarop hef geregeerd zal worden, zal behbuden ja dan neen- Het parlementaire stelsel wil, dat er een voortdurend verband zal be staan tusschen de regeering en volk. Gaat men van dezen weg af door een èxtra-parlementair of door koninklijke ka binetten, zooals dat van Cort van der Linden, te vormen, dan gaat de invloed van het volk te loor. Nationaal Pluimvee Waters- n o o d-C o m i t In een der zalen van het Ministerie schoen naast de wond houdende; „in deze zool bevinden zich eenige spijkers met groote platte koppen. Zij doen dienst als beslag. De sporen van die spijkers staan afgedrukt in de huid; de vorm, de grootte, de onderlinge afstand; - 't komt alles precies uit." „Het komt precies uit", herhaalde de officier; „en het verschaft mij een grond te meer om het volgende vast te stellen Of, wilt u vertellen wat hier gebeurd is?" „Met genoegen", antwoordde de heer Petrof; „u vult me wel aan of verbetert me wel, als u dit noodig acht." Detective Petrof nam een sigaar uit den hem aangeboden koker van den officier van justitie, stak haar op, zette zich tegen over den" officier in een leuningstoel en begon: „Een drama als dat, 't welk wij thans hebben zien afspelen, werpt een ontstel lend licht op de toestanden in ons onge lukkig Rusland. U, mijnheer de officier, weet even goed als ik, dat vele politie autoriteiten in Russische steden van hun macht misbruik maken op een wijze, die ten hemel schreit. God alleen weet, hoe groot het aantal ongelukkigen is, dat on schuldig wegkwijnt in onze sombere ge vangenissen, of zich doodzwoegt in de mij nen van Siberië. Wanneer iemand, om welke reden ook, de politie onaangenaam is, doet hij goed, zijn zaken te regelen en Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. van Binncnlandsche Zaken kwam. Maan dagmiddag bijeen het op initiatief van de Kon. Nederl. Vereeniging Avicultura opge richte Pluimvee-Watersnood -Comité. Het ligt in de bedoeling van het cömité allen, die hun pluimvee tengevolge van den watersnood geheel of gedeeltelijk ver loren of hun pluimveebehuizingen door het water zagen vernield, te helpen. Ge tracht zal worden den pluimveehouders zooveel mogelijk goede rasdieren, van de door de N. P. F. erkende bedrijfsdassen te bezorgen, dus Witte en Patrijskleuriga Leghorns, Witte Wyandottes, Barnevel ders, Rhode Islands Reds. Daar het niet mogelijk zal zijn, volwassen dieren vap deze rassen in voldoende aantal te be komen, zullen worden verschaft broed- eieren en kuikens. Waar de pluimveehou ders niet in de gelegenheid zijn, de eieren onder kloeken te doen uitbroeden, zal de hulp worden ingeroepen van broed- centrales van de groote broedmachine- fabrieken, terwijl verder ook het Rijks- proeffokstation te Beekbergen, voorzoo ver de dienst zulks toelaat, zal worden: in dienst gesteld voor het op peil brén gen van den pluimveestapel. De hulp zal verder worden ingeroepen van alle irt Nederland op pluimveegebied werkende vereenigingen en organisaties, zoowel voof het verzamelen onder hun leden van de benoodigde gelden of giften in natura, als broedeieren, ééndagskuikens, voedermid delen, en materialen, als voor het con troleeren van de inkomende aanvragen om steun. De formulieren, in te vullen, door hen die op steun aanspraak maken, kunnen worden aangevraagd bij het lid der com missie Bern. H. Vos, p.a. Oostel. Pluim vee-Coöperatie te Enschede, alwaar deze formulieren na invulling en na contro- leering door het bestuur der daartoe aan gewezen vereeniging ook weer moeten' worden ingezonden, voor 1 Maart a.s. De toezeggingen van beschikbaarstel ling van geld als anderszins worden ver zameld door den heer A. F. van den' Broek, administrateur van de Kon- Nederl. Vereen- Avicultura, Atjehstraat 117, Den Haag- Behalve van een aanbod van een zeer belangrijk kwantum voeder werd staande de vergadering nog mededeeling gedaan, door den secretaris van den R- v. B. dat deze vereeniging een bedrag van 1000 gulden ter beschikking stelt van het co mité- Voor opslag van voeder en mate rialen werd door tusschenkomst van 'n pluimveeliefhebber te Ede de beschikking aangeboden over een terrein en pakhui zen Aldaar, terwijl verder nog verschil lende toezeggingen, zooals 600 eendags- kuikens en 1000 broedeieren werden ver meld. Het comité richt zich door dezen tot allen, die belangstellen in de pluimvee teelt met verzoek zijn werk te steunen, hetzij door het beschikbaarstellen van broedeieren, ©endagskuikens (bij voor keur van een der bovengenoemde be drijfsrassen) of materialen, hetzij door een' gift in geld- Toezeggingen worden bij voor keur tegemioetgezien op formulieren, ver krijgbaar bij den administrateur van' de Kon. Nederl. Vereen. „Avicultura", A. F- van den Broek, Atjehstraat 117, Den Haag 5 gelden op de postrekening der Kon. Ned. Vereen. Avicultura, Nr 24344) Den Haag, onder vermelding van de bestemming. Allerlei- I Vandaag viert de gewezen Duitsch'e kei zer zijn 67en verjaardag. afscheid te nemen van zijn familie. U is een man met een geweten. U handhaaft zonder aanzien van menschen wet en recht. Maar u is daardoor een uitzonde ring. Het terrein, waarop u en ik samen werken, is als een oase, midden in een woestijn van dwingelandij en tyrannie. En waren wij 't is in alle bescheidenheid, dat ik in den eersten persoon meervoud spreek waren wij er niet geweest, dan zouden hier nog erger dingen zijn ge beurd. Het staat toch vast, dat de gouverneur Kremsky een ambtenaar is, die God niet vreest en geen mensch ontziet. Sinds Dr Brenzilof den zoon van den gouverneur in zijn geneeskundige practijk trof, was des dokters vonnis geteekend. Hij moest on schadelijk gemaakt worden. Het wachten was nog slechts op een geschikte gelegen heid om het vonnis te voltrekken. Met Joessof en den kozakken-betman, welke laatste als-verloofde van de dochter van den gouverneur veel bh Kremsky aan huis kwam en in alle familie-aangelegen heden ingewijd was, bespiedde de gouver neur al de gangen van den dokter. Mis schien heeft de arts met zijn drukke prac tijk dit nooit gemerkt, maar toen hij mijn vrouw behandelde en eiken dag bh mij aan huis kwam, nam ik dingen waar, die mij vreemd voorkwamen. t 1 .11 (Wprdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1