DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Getrouw tot in den dood. Leestafel. Uit de ProvinGie. FEUILLETON. VAN- MAANDAG 25 JAN. 1926, No. 97. VOLK EN OVERHEID. Over onze volksvertegenwoordiging en over het parlementaire stelsel in het al gemeen, wordt vaak weinig gunstig geoor deeld den laatsten tijd. Hgt is een beetje mode geworden op de parlementen af te geven. En wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat. Men heeft zelfs door overigens ver standige en bezadigde personen de mo gelijkheid van een staatsgreep hooren be spreken en telkens weer kan men hooren, dat het toch wel goed zou zijn indien een soort dictator opstond die zijn wil als wet kon laten gelden. Tot op zekere hoogte is dit eenigszins verklaarbaar. Een mensch valt nu een maal graag in uitersten. Jarenlang was „democratie" hct_ wacht woord. Volksinvloed was niet vol doende, maar het volk moest zelf de wet stellen en zelf regeeren. Het geroep om algemeen kiesrecht was niet van de lucht- Als dat maar eenmaal veroverd was, dan zou een nieuwe dag aanbreken en dan zou het tot nu toe ge knechte volk, vrij en zelfstandig over zijn lot beslissen. He teleurstelling is niet uitgebleven. En nu, bijl wijze van reactie, valt men weer in een ander uiterste, en roept men niet alleen in ons land, maar hier toch 'óók om „een sterke man" die leiding kan geven, die zijn gezag kan1 laten gelden, en óie zonder zich om die Grondwette lijke bepalingen te bekommeren de volksvertegenwoordiging eenvoudig uit schakelt. Toegegeven kan worden, dat het par lement hier niet geheel vrij uit gaat. Er is onmiskenbaar een streven, om zijn invloedsfeer zooveel mogelijk uit te breiden en inplaats van het vclk te ver tegenwoordigen en de belangen des volks bij de Regeering te bepleiten, zelf te re geeren en op den stoel van de Overheid plaats te nemen. Daarvan getuigen de tallooze inter- pellatiën en sfchriftelijke vragen, de veel vuldige initiatief-ontwerpen en de wijze waarop vaak van bet recht van amen dement gebruik, wordt gemaakt- Inplaats van de regeering te steunen en voor de volksbelangen te waken is ei- meermalen 'een meer of minder geslaag de poging om de Regeering op zij te dringen, en de werkzaamheden te be moeilijken, met het gevolg dat het aanzien van het parlement niet werd verhoogd. En het feit, dat in dezen tijd, nu be langrijke onderwerpen de aandacht vra gen, de gebeele wetgevende machine om een punt van zeer ondergeschikte betee- kenis wordt stopgezet en een in zichzelf krachtig kabinet tot werkloosheid ge doemd, heeft er zeker niet toe bijgedragen de positie van het parlement te verster ken. Maar al is jtet dus tot op zekere hoogte verklaarbaar, dat er vaak met weinig waarde®ring over de volksvertegen woordiging wordt gesproken, toch moe ten wij de voorzichtigheid betrachten en maar niet gedachtenloos meezingen 'in het koor, waarin op afschaffing van het par lementaire stelsel en het optreden van een dictator wordt aangedrongen. De bedoeling is toch in de meeste gevallen niet om het recht te dienen en de Overheid te beter aan haar goddelijke roeping te doen beantwoorden, maar om eigen beginselen te doen zegevieren en eigen wenschen te vervullen. Zoo was het in 1913, tóen Mr Troel stra een greep deed naar de macht- En zoo is het ook nog wel in onze dagen, nu soms getracht wordt onze Vorstin en andere vooraanstaande perso nen 'tot ongrondwettige handelingen te prikkelen en den volksinvloed te beperken. Als Anti-Revolutionairen mogen wij daaraan niet meedoen- Maar wel hebben we mee te werken om het parlementaire pad zuiver te hou den en de volksvertegenwoordiging te houden op de plaats, waar zij behoort- Voor hen, die niet staan op Anti-Rev. Schets uit tfe Russische revolutie. 9-) o— „Mooi! Dien spreken- we dan straks wet. Ik wensch je geluk, Lotz, dat je zoo oprecht hebt geantwoord op wat ik je vroeg. Je zult er geen spijt van 'hieb- ben. En nu ga ik even naar Joessof kij ken. Inspecteur, ik stel den kozak Lotz onder- uw bevel. Ik verzoek u, met hem in deze kamer te blijven en te zorgen dat niemand hfer zonder mijn toestemming binnenkomt. Zuster, ga als 'tu belieft mee. Het is bepaald noodig, dat de ge wonde knecht, Boris, zonder verwijl naar deize kamer wordt overgebracht. Het lijk der dienstbode vindt een plaats in de kamer en suite, waar ook het stoffelijk overschot van mevrouw rust. U, dokter, zal ik de bedoeling van deze strikt nood zakelijke maatregelen straks wel verkla ren." Vijf minuten later legden de detectieve en zuster Olga den zwaargewonden Bo- ris op een divan, in 'de kamer waar de dokter, de inspecteur en de kozak Lotz zich bevonden, behoedzaam neer. De beide patiënten, de knecht èn het kind, waren nu onder het oog van den dokter en de zuster. Enkele oogenblikken daar- standpunt en die niet erkennen dat de Overheid regeert bij de gratie Gods is dat vrijwel onmogelijk. Als de Overheid regeert uit kracht van haar macht, dan moet dat altijd tot wil lekeur leiden- Want dan zijn er aan die macht geen grenzen, tenzij er een andere macht opstaat, die sterker is en aan wie dan ook het recht moet worden toege kend, zich van het gezag meester te maken. Een .voortdurende strijd om de macht kan zoo niet uitblijven. Maar volgens Anti-Rev. beginsel, staal de zaak anders- Wij belijden dat de Overheid regeert bij de gratie Gods- Daardoor staat het gezag van de Over heid onwankelbaar vast- Want daaruit volgt, dat wij hebben te gehoorzamen om Gods wil, omdat zij optreedt als dienaresse Gods. Maar daaruit volgt tevens, dat de Over heid niet naar willekeur kan optreden. Haar macht vindt een begrenzing in de goddelijke ordinantiën, die ook voor an dere levensterreinen geiden- Van bet gezinsleven heeft zjj af te blijven en ook in de Kerk beeft zij niets te zeggen. En in den loop der historie heeft ook het volk zékere rechten en vrijheden gekregen, die in da Grondwet zijn vastgelegd en die de Overheid heeft te eerbiedigen. En nu is het de taak van het parle ment om voor die vrijheden en die rech ten te waken. Wij moeten daarover niet gering den ken. Het is een groot voorrecht, dat wij op prijs hebben te stellen. In landen met weinig politieke ontwik keling en een weinig georganiseerd volks leven, moet vanzelf de volksinvloed ge ring zijn. Maar in ons land met zijn rijke historie en zijn krachtig ontwikkeld volks leven is dat anders en wij mogen dien invloed en die rechten niet moedwillig in de waagschaal stellen- De Overheid regeert- En wij erkennen haar gezag. Wij eeren haar als dienaresse Gods- Maar aan het volk is het gegeven in vloed uit te oefenen- Dat is van niet geringe beteekenis. 'tWaren voor ons land niet de beste dagen, toen die volksinvloed niet tot zijn recht kwam en' wij moeten ons van een toestand, waarin een dictator zijn zon dige wil aan het volk oplegt, geen illusies vormen. Zal aan de machteloosheid op politiek gebied een einde komen, dan moet dat niet geschieden door een staatsgreep, maar dan moeten volk en Overheid hun plaats leeren kennen en gemeenschappe lijk buigen voor het recht Gods- Dan moet de Overheid zichzelf leeren zien als dienaresse Gods, het volk ten goede. En dan moet het volk en de volks vertegenwoordiging de Overheid erkennen als regeerende bij de gratie Gods en moet van alles wat naar volkssouvereiniteit zweemt, radicaal afstand worden gedaan. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Alvorens nader terug te komen op de in de vergadering van Vrijdag j.l. gevoerde dis cussies, zij gemeld, dat de heeren Kielstra, Enzlin, de Vos en Witkam bericht van ver hindering hadden' gezonden. Bij het vo#rstel om voor de controle op het Handelsregister een tijdelijke hulp aan te stellen, wees de voorzitter er nog eens op, dat ook in de Kamer er meermalen op gewezen is, dat velen ten onrechte niet zijn ingeschreven. Het bureau ontkent niet de mo gelijkheid, dat de baten de kosten niet zullen dekken. Men wil voorioopig niet verder gaan dan de betrokkenen te waarschuwen, en hen nog niet vervolgen, doch daarover kan de Kamer na het onderzoek nog altijd beslissen. De heer Chamuleau zegt, dat er in Goes 2 bakkers zijn', die betalen en 26 die niet zijn ingeschreven. Als dit zoo is, is het toch wel de moeite waard een goede con trole te doen plaats hebben. Dhr Jeronimus meent, dat het Handelsre gister moet voldoen aan de hoogste eischen en zelfs als de baten minder zijn dan de kosten moet toch tot controle worden over gegaan. Dhr Lindenberg, eenig aanwezig lid van de commissie voor de financiën, zegt, dat als alles direct aan de commissie bekend na weru bet lichaam van Brigitta naast dat van mevrouw Brenzilof gelegd. Toen -keerde de detective naar de kamer terug waar Joessof en de gendarme zirih! nog steeds ophielden. De beide mannen zaten zwijgend op «enigen afstand van elkaar. „Mijnheer1 Pjetrof", zoo sprak de gen darme, „ik ben blij, dat u hier Weer is." „Zoo, en waarom?" „Er keek zooeven door het raam daar in den hoek een gemaskerd gelaat naar binnen." „Zag je dat toevallig?" „Neen, niet toevallig mijnheer. Ik zat met mijn rag naar het raam', zóó, dat ik overeenkomstig iiw bevel dien lange daar Joessof noemt u hém geloof ik in 'toog kon houden. Plotseling bemerkte ik, dat de lange man een teeken gaf naar het raam. Hij stak drie vingers op. Na*- tuurlijk keerde ik mij dadelijk óm en zag nog juist een masker verdwijnen. Ik vat niet, wat dat beduidt, maar gevoel mij niet op mijn gemak. Wjat denkt u van die gékke verschoning?" „Boei dien man!" gebood Petrof, op Joessof wijzend, „en breng hem naar de kamer, waar- je collega en de gouver neur zitten." De gendarme naderde den langen poli tieagent; maar hij kwam niet ver. Snel besloten greep Joessof een stoel, was geweest, haar advies wellicht anders had geluid. De Coöperatieve leenbanken ver keerden in de overtuiging, dat zjj niet tot inschrijving verplicht zijn. Dhr Jeronimus vraagt of als blijkt dat een ingeschrevene over de laatste drie jaar min der dan f2000 heeft verdiend, hij wordt ge schrapt. De secretaris zegt, dat iemand, dis eenmaal ingeschreven is, ook ingeschreven blijft. Het voorstel wordt hierop z.h.s. aan genomen. Bij het voorstel tot wijziging van de be grooting 1926, omdat de minister bezwaar maakte tegen den post, waardoor teruggava van een deel der bijdragen wordt bedoeld, betreurde dhr Jeronimus het,' dat geen me- moriepost in deze is uitgetrokken, hij zou de post als memorie willen handhaven. De voorzitter zegt, dat men ook bü het uittrekken van een memoriepost de begroo ting terugkrijgt, omdat het niet om de som doch om het principe gaat. Als de Kamer toch doorgaat zal de minister ingrijpen in gevolge art. 42 5de alinea der wet. Dhr. M. Laernoes zegt, dat de eenige weg is te vragen om een wetswijziging, men kan niet vechten tegen de bierkaai. De begrootings- wjjziging wordt aangenomen, waarbij dhr Je ronimus wenscht geacht te worden te heb ben tegengestemd. Bij het voorstel om adhaesie te verleenen aan het denkbeeld van de Kamer te Breda, tot het toekennen van vacatiegelden aan de leden voor het bijwonen van de vergaderin gen van de Kamer, zegt de 'heer Olthoff, dat hü nog steeds tegen vacatiegelden is, evenals toen het indertijd in deze Kamer werd behandeld, hij zal dan ook tegen het voorstel stemmen. Het voorstel wordt aan genomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren Anker, Olthoff en Wesseling. Bij het voorstel om geen adhaesie te be tuigen aan het verzoek van de Bredasche Kamer om de tremen uit Parijs weer te Roosendaal te doen' stoppen, was het dhr jeronimus, die aan de hand van de dienst regeling meende, dat ei- ook voor Zeeland wel degelijk belang is bij het stoppen van die treinen. De kwestie werd aangehouden. Bü het voorstel om aan de Kamer te Parijs te melden, dat de Kamer niets voelt voor een onderzoek door Fransche ambtenaren in Nederlandsohe fabrieken naar den oorsprong der gefabriceerde artikelen, verdedigde dhr van Niftrik het eerst hooren van belangheb benden. Dhr M. Laernoes heeft van enkele betrok kenen gehoord, dat zu dan nog veel li ex-er van export afzien. Vele fabrikanten toch heb ben een fabrieksgeheim. Het voorgestelde geeft blijk van een groote mate van wan trouwen in onze regeering, die door de be- eedigde nijverheidsconsulenten certificaten doet afgeven. Dhr Massee acht het ongehoord, dat de Nederlandsehe Kamer te Parijs met de yraag komt. Dhr Jeronimus meent, dat het feite lijk handelsspionnage is. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Het laatste voorstel, dat, om aan B. en W. van Middelburg te adviseeren geen wijziging te brengen in de winkelsluitingverordening ten opzichte van den Zondag en van den. Za terdagavond, gaf dhr Olthoff aanleiding om te zeggen, dat hij had gehoopt, dat er zou wor den geadviseerd om te komen tot gebeele sluiting op Zondag. Die dag moet volgens den Hoogsten Wetgever worden geheiligd. En dan is het ook in het belang van handel en nijverheid, als die dag wordt geheiligd. Te makkelijker kan dit te Middelburg ge schieden, waar volgens het bureau slechts enkele winkels op Zondag geopend zijn. Spr. zou de zaak in drieën willen behandelen. Punt A, geheele sluiting op Zondag zou hij willen zien aangenomen; B, Zondagsslniting om 4 uur zou daardoor vervallen en C, Zaterdags sluiting zou hij vrij willen laten. De voorzitter heeft geen bezwaar de zaak te splitsen. Dhr Massee zegt, dat vele personen op een heel ander standpunt staan, dan dhr Olthoff en daarom hoort het niet in de Kamer thuis daarover te discusseeren. Men moet het hier alleen uit oogpunt van handel be zien en dan moet men. komen tot vrijlaten in de kwestie der winkelsluiting. Dhr Jero nimus wijst op het vreemdelingenbozoek, dat onder de Zondagssluiting zou lijden. Het voor- stel-Olthoff, om te adviseeren .Zondags alles te sluiten, werd verworpen met 12 tegen 4 stemmen, die der heeren v. d. Berg, Cha muleau, P. G. Laernoes en Olthoff. Het voor stel van het bureau werd nu aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die der bovenge noemde heeren, waarna sluiting. wierp dit meubelstuk den gendarme tus- scben de beenen, verbrijzelde met een tweeden stoel een glasruit en strong naar buiten, om in de invallende duisternis te verdwijnen. De browning van Petrof Had de Jaat- ste bewegingen van den agent gevolgd; maar de detective blad het wapen weer in den zak laten glijden. „Ik héb meer aan een levenden, dan aan een dooden Joessof", mompelde „hij. „Heeft Mj je bezeerd?" vervolgde hij, zich tot den gestruikelden, doch! onmiddellijk weer overeind gekrabbelden gendarme wendende. „Dat niet mijnbeer!" was het ant- woord; „maar een poets gebakken beeft hij mij wel." „O, 'dat verrekenen we wel met hlem. Ben beetje geduld slechts! Maar nu moe ten we dadelijk naar den gouverneur. Neem eerst even dat glas water op en zet het onder die kast, daar 'in dien hloek. Zoo, juist! En kom nu mee!" De twee mannen begaven zichj naar de spreekkamer van 'Dr Brenzilof. De heer Petrof had nu genoeg gegevens om het verhoor van den gouverneur voort te zetten. Deze ontving hen verre van vriendelijk. ..Mijnheer," riep hij hit, met de van woede sidderende hand naar den bij hem zjgjnden gendarme wijzend, „die man belet „Timotheus" (uitg- La Riviere en Voorhoeve) hoofdred. J. N. Voorhoeve, Den Haag, wordt iedere week door velen en in ieder gezin waai' hij komt met een gevoel van belangstelling ontvangen. Dat komt omdat Timotheus in de WaarheiJ leeft en alle gebeurtenissen van den dag door die Waarheid laat beschijnen- Dat wil nu niet zeggen, dat in ieder epistel die Waarheid genoemd of naar haar ver wezen wordt; doch wel dat de lezer be merkt, Üat liet allen ernstige menschen zijn die in het Tijdschrift schrijven, wier wensch het is, dat al hunne lezers en lezeressen kinderen zullen zijn, die in de Waarheid wandelen- Hiervan getuigen de epistelen van den hoofdredacteur, ook in dit no.; Geschiedenis van den Dag, en Schaam u niet. En het feuilleton Worste ling, van Vincator. Het feest van het nieu we Italië. Het Ex Libris. De Gletschers (met illustraties)- De Roode Prins, van Brouwer. En niet het minst „Een en ander in verband met den Watersnood". „Het Schouwvenster" (uitg. fir ma E. J. Bosch te Baarn) bevat iedere week een schat van artikelen; en bijzonder mooie photo's. Het jongste no. bevat o.m. een photo van de ramp der overstroo ming. Photo's in herinnering aan de fees telijke samenkomst van Patrimonium te Amsterdam- Ook een degelijke rubriek voor de Vrouwen; en een Bijvoegsel voor de Jeugd. Ook dit tijdschrift biedt Weke lijks deu jongen en ouden, een ieder naar behoefte, veel genot- Vooral de pho to's zijn voortreffelijk. Paketboot VUssingenDto- v e r Du i n k er ken Volgens een Fransch blad zou er sprake ziju van het instellen gedurende het badseizoen van een passagiersdienst tusschen Vlissingen, Dover en Duinkerken, met bet doel naar deze badplaatsen zooveel mogelijk vreem delingen te brengen. In verband met den lagen koers van den Franschen franc ver wacht men, dat de Belgische badplaatsen weinig zullen bezocht worden, doordat de badgasten naar de Fransche kust zul len gaan. Door nu practischs en snelle middelen van vervoer in te stellen, meent m'eh in Duinkerken een grooten vloed van bezoekers te krijgen, welke den bloei der stad ten goede zal komen. De West-Hinder aangeva ren. Het Belgische stoomschip „Persier" op reis van Buenos-Ayres naar Antwer pen, is Vrijdagavond met hét .vuurschip „West-Hinder' 'in aanvaring geweest. De bemanning is door de „Percier" gered. Het schip beeft de reis naar Antwerpen voortgezet, geassisteerd door een stoom- loodsboot. De stoomloodsboot is Zaterdag weder met de bemanning van de West-Hinder naar de plaats waar het vuurschip is gestationeerd teruggekeerd, teneinde te on derzoeken of de West-Hinder nog behou den kan worden. Toen het Belgische schip met het vuur schip in aanvaring kwam, stond er een hooge zee. Er waren oogenblikken dat van het vuurschip niets meer te zien yas. wat bet vermoeden deed ontstaan, dat de West-Hinder gezonken was. Zaterdagmor gen bleek, dat het lichtschip op zijin plaats was blijven liggen, echter met brandende vuren, en geheel verlaten. Colijnsplaat. De zuivere opbrengst van den alhier gehouden bazar ten behoeve van de vereen. Het Groene Kruis bedraagt f 1181.21. Kats. De commissie, ingesteld tot het inzamelen van gelden voor de door den watersnood geteisterde streken, heeft te dezer plaatse een bedrag van f306 30 in gezameld. Westkapelle. Ten bate van den wa tersnood is alhier gecollecteerd bij intee- kening een bedrag van f840.66pa, waar van f90 afgedragen zal worden aan het comité „Zeeland" en de rest a f 750.66Vi' aan het nat. comité te Amsterdam. Souburg. Vrijdag had een buitengewone ledenvergadering plaats van de vereen. mij dit vertrek te verlaten; met welk rechlt doet hij had?" „Dat doet hij op mijn last, mijnheer de gouverneur", antwoordde Petrof be daard. i „Ei! Doet liij dat op uw bevel! Dan zult u de verantwoordelijkheid daarvoor moeten aanvaarden." „Ik aanvaard die ten volle: maar ik zal desondanks minder te verantwoorden heb ben dan u." De gouverneur lachite raw. „Ik bemerk," zoo hoonde hij, „dat gij uw verstand begint te verliezen." „Gij zoudt wel willen, dat dit zoo was", gaf Betrof terug; „uw geweten en mijn verstand zouden dan niet dezelfde taal spreken. Ik heb u een heel verhaal te doen, gouverneurIk zal echiter daar mee wachten tot een toehoorder, dien ik er bij wensch, aangekomen zal zijn; 'n «kwestie van een half uur overigens maar." „Ik zie daar een matras op die onder- zoektaM liggen", vervolgde hij, zich tot één der gendarmes richtende. „Wil dat ding er op zijn kant in 't raamkozijn leg gen. Ik verwacht, dat het daar nut zal kunnen doen. Steek jij," zoo beval hij den tweeden gendarme, „de lamp aan en plaats de tafel en de stoelen een einde van het raam met de matras af en precies er achter." voor Chr. Wijkverpleging SouburgRit- them in ..Concordia". Na opening door den voorzitter Ds van Willenswaard bracht de secretaresse Mevr. Plugge het jaarverslag uit. Zij begon mede te rleelen, dat er een groote verandering in de ver eeniging heeft plaats gehad en wenschte daarom een terugblik te werpen op dat gene, wat er vanaf 1909 vpor de zieken verpleging gedaan is. In dit jaar werd door spreekster de Diaconesse-arbeid ter hand genomen, die met 57 leden begon; zij kon toen in overleg met het bestuur van de Z. H. D. A. te Vlissingen ten allen tijde de hulp van de diacones krij gen. Het ledental slonk echter door over lijden en vertrek langzamerhand. Daar de ingekomen gelden niet meer toereikend waren om de hulp der diacones' te verkrij gen, breidde spreekster in 1920 de werk zaamheden uit en werd er een klein be stuur gevormd, dat uit voorzitter, secre taris en penningmeester bestond, om zoo doende wat meer geld te krijgen. Door uitbreiding van de Vlissingsche H- D. A. en de moeilijkheid dier vereeniging om meer hulp te krijgen, was de Vlis singsche vereeniging genoodzaakt de over eenkomst met Souburg op te zeggen, wat dan met 1 Oct. 1925 is geschied. Het bestuur wilde de eenmaal opgenomen ar beid toch voortzetten en nu ook aan haar lang gekoesterde wensch, om Rit them ook zusterhui p te geven, gevolg geven. Dank zij de groote financieele steun van de gemeenten Souburg en Ritthem, hun diaconiën, het groene kruis en de belang rijke steun van de inwoners van beide gemeenten is het bestuur nu in staat gesteld een eigen zuster te benoemen. Zoo is dus door deze verandering onze oude vereeniging ontbonden en hebben wij een nieuwe zelfstandige Vereeniging opgericht. Aan het slot brengt Mevr. Plug ge een hartelijk woord van dank aan don voorzitter, Ds v. Willenswaard, die hedenavond voor het laatst de vergadering leidt. Vanaf zijn komen, als predikant, in onze gemeente heeft hij voor onze ver eeniging geen moeite of tijd gespaard. Ze hoopt uit naam van allen te spreken, als ze hem hartelijk dank zegt voor alles, wat hij in het belang van de ziekenver pleging heeft gedaan. De penningmeester P. Puijpe dolet hier na rekening en verantwoording. Do ont vangsten bedroegen f838.621/', de uitga ven f796.76V2> saldo f41.86- Het aantal leden te Souburg gedraagt thans 550, te Ritthem 63. Te Souburg is het getal leden met 200 vermeerderd. De commissie van controle deelde bij monde van den heer Hollestelle mede, de boeken en bescheiden in goede orde te hebben bevonden. Tot het nazien der boeken werden gekozen dhrn. L- P- Olij- slagcr en J. M. Gevaat. Een nieuw regle ment wordt besproken en aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. Plugge, P. Puijpe, 'Ds Willenswaard en echtgenoote, Ds Wurth en echtgenoote, Dhr Poelman, Herv. Diaconie Ritthem. Aan de besturen der gemeenten wordt overgelaten zelf een vertegenwoordiger te kiezen, eveneens aan „Het Groene Kruis", De beide burgemeesters en hun vrouwe» zijin tot eereleden benoemd. Dhr Leen- houts vraagt inlichtingen omtrent arbeidsl- voorwaarden der zuster. In de vergadering der werkliedenver- een. „De vooruitgang" werd medegedeeld dat op 31 Dec. j.l. heit ledental 227 was. In het afgeloopen jaar werden 791 zie kendagen uitgekeerd. Sinds de oprichting is uitgekeerd aan onder^puning Voor roeier dan f28000. Ingekomen waren f 1528.43, uitgaven f 1562.52, te kort f32.09. Vorig jaar over f62.99, zoodat in kas is f 30.90. Bij acclamatie werden herkozen de aftredende bestuursleden. Herbenoemd tot bode J. de Nooijer en salaris bepaald op 2 ct. p. lid met een minimum van f3.50 p- week. Den oud- secretaris W. Brouwer, werd als blijk van waardeering een aandenken gezonden, wat in dank werd aanvaard. Raak nooit electrische kachels of ap paraten aan, terwijl gij u in het bad of in andere vochtige ruimten bevindt- Draai ook geen lichtlamp aan, terwijl ge met één hand de aardleiding of een „ge aard" deel van Uw radio-toestel aanraakt- Het zou u het leven kunnen kosten- „Het lijkt wol, alsof ge u barricadeeren wilt", grijnsde de gouverneur kwaad aardig. „Ik barricadeer mij ook", erkende Pe trof. „Ik ken zoo'n beetje de manieren iii sommige politiecorpsen, moet u weten. Er zijn al meer revolverkogels gebruikt om iastige menschen het zwijgen op te leggen. Een kleine voorzorgsmaatregel kan daarom geen kwaad. Van Joessofs ontsnapping zweeg de detective. „Ik heb merkwaardige ontdekkingen ge daan en nog merkwaardiger bekentenissen geboord, mijnheer de gouverneur", ging. hij, voort, na zich zoo te hebben neerge zet, dat de matras hem beschermde tegen mogelijke schoten van buiten. „Bekentenissen gehoord?" vroeg de gouverneur, „van wie?" I „Dat zult u straks vernemen. Thans wil ik n alleen maar zeggen, dat ik de moordenaars op 'tspoor hen." „Dan moet ik bekennen, dat gje ver bazend glad zijt. Ge kunt den misdadiger misschien al wel aanwijzen ook?" „■ook aat." „Noem hem dan eens." „Hen bedoelt ge. Ge moet in 'tmeer voud spreken.'-' (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5