tenumgfl Nieuws. Teleiraeü. Allerlei Posterijen en Telegrafie. HarktkerteUuL Burgerlijke Stand. Advertenties. TANDARTS TICHELMAN, J. HOOGKAMER In geen enkel huis VALDA Pastilles VALDA Pastilles VALDA Adverteert ia dit Blad heeft Woensdag 27 Januari GEEN spreekuur. Ir A. M. Kuysten, leider van liet Bouw bureau dat voor het overstroomde gebied is ingericht, die zich bij het gezelschap heeft gevoegd vertelt van de schade, die alleen -reeds in het Land van Maas en Ward is. aangericht. Naar schatting zijn vijfhonderd huizen totaal verwoest en zeshonderd gedeel telijk waarvan er ook nog vele zullen moeten werden afgebroken. Alleen aan de huizen is naar zijn meening, zeker een schade be rokkend van vier millioen gulden. Er is, zegt hij, thans ongeveer 1,3 millioen gulden bij eengebracht tot leniging van den nood. Om te helpen waar dit noodig is, zal Jiet decimaalteeken een plaatsje naar rechts ver schoven moeten worden. Dan kan er ge holpen worden, d.w.z. dertien millioen gul den zal zeker noodig zijn. Zooals do toestand te Dreumel is, zoo is hü in Alphen, in Maasbommel, in Altforst, in alle plaatsen, die door de ovorstrooming diep in het water zijn komenv té liggen. Nog steeds stroomt het water door de gaten in den Maasdijk bij Alphen aan de Maas, die do genie daar heeft gemaakt om het water, dat bij Neder-Asselt het Rijk van Nij megen binnenstroomt, hier weer kwijt te ra ken. Het verval is nog maar gering en spoe dig zal de tijd zijn aangebroken, dat -hier een aanvang zal moeten worden gemaakt met het dichten der gaten. Er is zoo ver telde Baron van Heemstra in het Oostelijk deel van het overstroomde gebied gemop perd over het maken van deze gaten in den dijk, omdat daardoor een sterke stroom is het Land van Maas en Waal is ontstaan, tengevolge waarvan vele huizen zijn medege- sleurd. Rit is waar, doch, indien de gaten niet gemaakt waren, dan zou het water in het Land van Maas en Waal zeker nog V/a Meter hooger gestegen zijn. Ran zou alles van de dijken ^jjn gespoeld, ook de honder den vluchtelingen uit Alphen, Rreumel, Ap peltere enz. Tusschen de zesduizend en zevenduizend vluchtelingen zijn uit deze streken wegge bracht naar veiliger oorden. Maar als het water zal zijn verdwenen, als de -krachtige stoomgemalen den vijand zullen hebben te ruggebracht naar de plaats, waar hij be hoort, dan zullen de bewoners moeten wor den teruggebracht naar de plaatsen, waar zij vandaan zijn gekomen. Ran zullen er over al nieuwe woningen moeten worden gebouwd en worden ingericht. Het grootste gedeelte der bevolking van de overstroomde gebieden bestaat uit pacht boeren, met als eenigste bezitting him thans verwtieBte huis. i 1 !- Re Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland vraagt steun, van de ge- heele Nederlandsche bevolking en wfr twij felen niet: zijn beroep op allen, die iets kunnen geven, hoe gering ook, zal niet ver geefs zijn. Ongelukken. Terwijl zekere v. G. op den rijksweg van Princenhage naar Etten, wilde uitwijken voor de naderende stoomtram, werd zij aangereden door een vrachtauto. Zwaar gewond werd de 67-jarige vrouw op genomen en naar het .Lucia Gesticht te Prin cenhage overgebracht. Raar bleek, dat zij een schedelbreuk had bekomen en een heup had gebroken. Haar toestand is zorgwekkend. - Aan boord van een te Rotterdam liggend stoomschip heeft de havenarbeider E., bij het lossen van telefoonpalen, het uiteinde van een dier palen, dat uit de lijn schopt, op -het hoofd gekregen. Re man is met een zware schedelbreuk in het ziekenhuis opge nomen. Gistermiddag zakte een 11-jarig jongetje en een 13-jarig meisje van een sein huiswachter te Waalwijk door het ijs. Op het hulpgeschrei der moeder snelden eenige redders toe. Het duurde echter geruimen tijd, voor do plaats des onheils was bereikt. Re ideineti bleken toen reeds door de koude bezweken. Een inmiddels ontboden genees heer -kon slechts den dood constateeren. (Tel.) Re moordaanslag te Rotter dam. Omtrent den moordaanslag aan de Put schebocht te Rotterdam valt nog het volgen de te melden. Woensdag heeft de vrouw de echtelijke woning aan de West© Wagenstraat Terlaten en haar intrek genomen bij1 de fa milie T. Raar kwam -haar man, de motor hersteller H. Vrijdagnamiddag met een ken nis van hem en vroeg zijn echtgenoot© te spreken. Hij zeide, dat hij zich met haar verzoenen wilde. In het bijzijn van het echt paar T. heeft daarop een onderhoud tusschen de echtelieden plaats gevonden; ook de -ken nis van den dader was -hierbij- tegenwoordig. Reze laatste vroeg ten slotte, zijn vrouw «enige oogenblikken alleen te mogen spre ken. Dit werd hem echter geweigerd, waar op hiji, in een plotselinge aanval van woe de, volgens zijn bij de politie afgelegde ver klaringen, z'n zakmes trok, ©enige keeren naar de vrouw stak en toen de vlucht nam. De tennis is hem gevolgd en heeft hem op straat aan een agent van politie aangewe zen. Toen ze gestoken was, is dé vrouw di rect naar boven geloop-en, want op de tweede verdieping van het bewuste pand woonde een verpleger van den Geneeskundigen Dienst, door wien ze ter plaatse is verbonden. Als de w y nAls de wijn is in den man, zit de wijsheid in de kan, zegt een heel oud spreekwoord, en late wandelaars «waren er Zaterdagavond omstreeks half twaalf op den Schiedamschesingel te Rotterdam ge tuige van, dat er veel waarheid in schuilt, Tot hun verwondering zagen ze op een gc- gevem oogenblik een oud mannetje, dat later de vier-en-zeventig jarige K. de H. bleek te zijn, zich op het ijs van den Singel begeven. Het mannetje huppelde er vroolijk over, blijk baar in de veronderstelling, dat het weer jong geworden was en als een bengel de dikte van het ijs probeerde, een vermaak, door de Rotterdamsche jongens met „ij-ssie- thepeo" aangeduid. Aanvankelijk ging alles soed, doch het ijs was glad en nat en voor 't mannetje het wist, zat het op z n ach terste. Weg alle droomen van jong zijn, van levenskracht, van jeugdige vlugheid. Met een vochtige pantalon en een verwonde -knie ble ken cle wereld en het leven heel somber. De wind woei en de regen was koud. Hulp vaardige menschen hebben zich daarop over den oude, die een bloeduitstorting inde knie had bekomen, ontfermd. Hiji verkeerde onder den invloed van sterken drank en met een taxi is hijl naar zijn woning ergens op Charlois gebracht. Een luchtsc hommel in elkaar gestort. Op een kermis te Valencia is het groote rad, waaraan 16 schuitjes met kermisgasten hingen bij het aanzetten van den motor in elkaar gestort. Er zijn 5 dooden en 40 zwaar gewonden onder den warwin kel van hout en ijzer te voorschijn gehaald. Een deel van het gevaarte is blijven staan en uit 4 of 5 sch-uitjes zijn de passagiers met brandweerladders bevrijd. Boot omgeslagen. Bij Malta is een -kleine motorboot, die den kapitein en 4 matrozen van den torpedojager Witch naar den wal zou brengen, omgeslagen. Alle 5 inzit tenden zij-n verdronken. Stink bommenaanval. Zaterdag avond hebben eenige stakende musici of hun medestanders gejpoogd in -het City-Theater te Den Haag de prde te verstoren door het wer pen van stinkbommen. In 't bijzonder wer den deze projectielen gericht op 't orkest, terwijl do muzikanten werdén uitgescholden voor „duikbooten", als variant op onderkrui pers. De politie was dadelijk bij de hand en nam de boosdoeners hij- dén kraag, zoo- dat ze weldra op straat stonden. Een on aangename lucht viel daarna echter nog waar te nemen. Stormen in Zevenburgen. Naar uit Boekarest gemeld wordt woeden in Ze venburgen weer heftige sneeuwstormen, die hoofdzakelijk spoorwegen en telegraafverbin dingen hebb(en verwoest. In de Zwarte Zeo zonk gedurende den storm het ss Sinope met twintig man. Het vermiste vliegtuig. Van de zijde der landmacht zijn de- pogingen om -het vermiste vliegtuig op te sporen thans definitief gestaakt. De vele mijnongelukken. Naar aanleiding van de vele mijongelukken, welke den laatsten tijd voorkomen, is, naar de Limb. Koer. meldt, op elke Staatsmijn een opzich ter aangesteld, die speciaal belast is met het toezicht op de veiligheidsmaatregelen. Ernstig vliegongeluk. Bij een- vliegtuigoefening te Compiegne is een vlieg tuig omlaag gestort, met het gevolg, dat 5 personen van de toeschouwers gedood en 40 anderen gewond werden, o.w. verscheidene ernstig. Voor vele gewonden is weinig Jioop op herstel. De aardbeving in den nacht van 5 op 6 Januari. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt deelt het vol gende mee; Op het verzoek om mededoelin- gen over de aardbeving in den nacht van 5 op 6 Januari ontving -het Meteorologisch In stituut te De Bilt 160 berichten. Het dankt allen, die een bijdrage jnzonden, hiervoor zeer. De oorsprong van de aard beving was gelegen in West-Duitsohland in de streek van den Eifel; zij werd in ons land het krachtigst gevoeld in Limburg, doch ook nog, hoewel zwak, ~in de noordelijke en westelijke provinciën. Boot aangevaren. Vrijdagavond is een passagiersboot der reederij Fop Smit en Co te Rotterdam op de Merwede onder de ge meente Sliedrecht aangevaren door een sleep boot, met het gevolg, dat de boot van Fop Smit lekkage kreeg. De passagiers zijn er met een ander vaartuig afgehaald. De dr ank. Zaterdagavond is een 31- jarige landbouwer bij de politie te Haarlem gekomen. Hij- was onder den invloed van sterken drank en vertelde, dat hij- in Am sterdam eenige café's had bezocht en toen een auto had gehuurd om een ritje te maken door de stad. Hij herinnerde zich alleen nog, dat er opeens een man naast hem zat. Later is hij wakker geworden in een demnenboschje in Heemstede of bij Haarlem. Hij miste toen f 160 uit zijn notitieboekje en een. portemon- naie met geld. De man is naar Amsterdam teruggekeerd. De parachute. Een vlieger, die op het vliegveld van Istres was opgestegen, heeft aan de parachuut het leven te danken. Toen de man n.l. op duizend meter hoogte rond vloog, geraakte zijn toestel in brand, het gelukte hem niet het vuur te dooven, waar op hij uit het vliegtuig sprong. Hoewel er een sterke wind stond, is de man behouden neergekomen. Zijn machine is vernietigd. DEN HAAG. V.D. Naar in parlemen taire kringen verluidt, zal het door mr Limburg te vormen kabinet beslist naar links zij-n georiënteerd, al sluit het extra parlementair karakter daarvan uit den aard der zaak geenszins uit, dat persoonlijk heden van rechts daarin zitting nemen. Waarschijnlijk zal ook de formateur zelf zich met een portefeuille in het kabinet belasten. LONDEN. V.D. Tengevolge van den aan houdenden regen en den dooi der laat ste dagen, wast het water opnieuw en overstroomt weer een groot gebied. 'MOSCOU. V.D. De Chineesche regeefing zal de onmiddellijke invrijheidstelling van Iwanof bevelen. EINDHOVEN. V. D. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken op het kantoor van den graanhandelaar v. d. Putten. De brandkast werd opengebroken en ongeveer f25000 gestolen. Te W-oen s-el heeft dien nacht een soortgelijke inbraak plaats gehad in het kantoor der bakkerij Volksbelang. Daar is uit een brandkast) f300 gestolen. APELDOORN. V. D. De Koninklijke fa milie w-ordt Vrijdag op het Loo verwacht waar volgende week in familiekring het zilveren huwelijksfeest van het Konink lijk echtpaar zal gevierd worden- De Geneeskundige kan alle gevaar bij de geboorte van het kind voorkomen, mits hij vooraf de omstandigheden kent- Daarom moet de jonge vrouw zich vroeg tijdig tot haar dokter wenden, liefst vóór het huwelijk. Probaat middel. Re beroemde bad arts Professor Spindl in Karlsbad leed gelijk zoovele van zijn, collega's aan verstrooidheid. Op- 'n keer vroeg hij aan een patiënt: „Hoe gaat 't met de -kuur?" „Niet goed", zei de patiënt. „Na het eerste glas -krijg ik -hartkloppingen en maagpijn". „En na het tweede glas vroeg de profes sor verder. „Dan gaat het beter", antwoordde de pa tiënt l „Welnu", zei de professor' gewichtig, „dan zou ik maar dadelijk met het tweede glas beginnen". Het middel. Iemand beklaagde zich, dat -hij1 duizend gulden geleend had aan een bekende, maar -het geld niet kon terugkrijgen. En -het ergste was, hij had geen schuldbekente nis, zoodat -hij den betrokken persoon niet kon aanpakken. „Schrijf hem een brief", zei de advocaat, „dat je die tweeduizend per omgaande moet terug hebben, daar je ze noodig hebt". „Maar 't waren slechts duizend gulden I" „Juist daarom, dat zal hij zelf ook schrijven, en dan heb je meteen de schuldbekentenis", Wat kan gebeuren. De "Ooster- houtsche gemeente-omroeper kondigde deze week met luider stemme aan; „Edenmiddag groot hijsvormaak haan de houde Hoostereroutsche Aven. Voor goede hijs- banen zal worden gezorgd I" (We dachten, dat de to alleen maar in Zeeland mishandeld! werd I) Vrees elijke val. Mijnheer Pastoor wacht op Hannus; in diens plaats komt het knechtje. Meneer Pastoor, de boer kan niet ko men 'hij is gevallen. Zoo Jan. Wat is er eigenlijk gebeurd? De boer viel uit -het zolderluik boven op de dorsohmachine. Verschrikkelijk, en erg Ja meneer Pastoor, heel 't machi-em, kapot. (Msb.) Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Middelburg en zijne hulppost kantoren. Maand December 1925. Aan bo vengenoemde. kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 57.019.75 en terugbetaald f 56731.43. Der halve meer ingelegd dan .terugbetaald f 288.32. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroe-g; 47. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f300. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f500. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Goes en zijne hulppostkantoren. Maand December 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 53.809.91 en terugbetaald f 35.927.13. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 17.882.78. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 54. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldb-oekjes afgeschre ven f 650. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000. Rotterdam, 25 Jan. 1926. Graanmarkt. Tarwe met ruim aan bod in de puikste soort -onveranderd, ove rigens alles lager. Puike f 14.50f 15, ove rigens f12f 12.75, Rogge lager f8f9, Gerst Chevallier f 10-50—f 11.25, Haver f9.50f 10.25, Kleine groene Erwten on veranderd f 12f 15, Bruine Boonen f 12 f 15, alles per 100 K.G. Veemarkt. Aanvoer: 441 vette Run deren, 181 vette kalveren, 595 schapen en lammeren, 1366 varkens. Prijzen per pond: Kooien 35, 50, 57,560; ossen 47, 51, 57V2- vette kalveren 67,5, 7577,5, 92,5—95, scha pen binnenl. 28, 34, buitoni. 41, 43, 45, lammeren f26—f33 p. stuk; varkens 44 45, 46. Koeien en ossen aanvoer goed, handel redelijk, prijzen vrijiwel onveranderd. En kele puik beste koeien 1,5 ct. boven no teering. Stieren aanvoer weinig, bijna- geen: handel- Vandaar geen n-oteering gemaakt. Vette kalveren was de aanvoer tamelijk, handel redelijk, prijzen ongeveer op de zelfde hoogte. Enkele puik beste 5 ct. boven noteering. Schapen en lammeren aanvo-er kort, handel slecht, prijzen per pond met moeite bedongen, per stuk iets lager. Varkens aanvoer 'ruim, handel ta melijk, prijjz-en iets flauwer. Lichte var kens beneden 100 k g. 1 ct. boven notee- rinig. Voor "de Londensche varkens werd tot 49 ct. besteed. Flauwe afloop wordt verwacht. Zaden- Blauw Maanzaad f 60f 62, Karwijzaad f23.50—24, Lijnzaad (blauw) f 17.50f 18, Lijnzaad (wit) f 20f 21, Ka nariezaad f 20—f 21. Vlas. 23000 K.G. blauw f0.95f 1.45, 6100 K.G. wit Zeeuwsch f 0.90f 1.15, 4200 K.G. Heil. geel f 0.95—f 1.50, 10.000 K.G. Groningsch f0.95f 1.25, 250 K. G- Dauw root f0.90f 1.15. Aardappelen- Brielsche Eigenhei mer f 3.40f 3.80, Zeeuwsche Eigenhei mers f 3.25f 3.50, Blauwe Eigenheimers f 3.25f 3.50, Zeeuwsche Bonte f 4.25 4.75, Z. Blauwe idem, Poters f2f2.50, Red Star f 3.20f 3.50. Bravo's f 3.50f 4. Eieren- f7.50f9.50. VLISSINGEN. Het verruimen en verdiepen van de bestaande huitenliaven, het opspui ten van een terrein beoosten de haven, het maken van djj-k- en oeverwerken en verdere bijkomende werken, alsmede het onderhoud der bodemdiepte in de bestaande buitenhaven, is opgedragen ana dhr L. Volkers Azn te Sliedrecht voor f 419.000 hij toepassing van een 55-urige arbeidsweek. Zaterdagmiddag werd door den architect J. J. Notenboom namens de directie der N.V. tot Exploitatie van Pensionruimte aanbe steed: het bouwen van drie woningen op een terrein, gelegen ten westen van het Grand Hotel „Britannia". Ingeschreven werd A vol gens bestek; B met een pannendakbedekking en C met gazen afheining. Inschrijvers wa ren de heeren J. Looise voor A f 18098, B f18196 en C f17970; L. Boone resp. f18083, f18181 en f17955; Joh. Loods Hzn f17875, f18025 en f17825; W. Huson W.Lzn f17175, f17375 en f17125; J. J. Krijger f16624, f16800 en f16800; Firma de Muijnck f16190, f 16293 en f 16096J. Paauwe, Kloetinge f 15849, f 15949 en f 15774de Vlissingsche Bouwassociatie f 14996.95, f 15161.45 en f 14956.95. (VI. C.) •Wissel kemes. Amsterdam, 25 Jan., 2.15 u. Berlijn 59.22—59.26 Brussel 1.1,321/2—11.37i/2 Parijs 9.27V2—9.32V2 Londen 12. ll3/s-12.11% New-York 2.492.491/2 GOES. Geboren; Marinus Boudewijn, z. v. Willem Traas en Maria Piotemella Schipper. Bastiaan Pieter, z. v. Antonie Adriaan van Maris en Cornelia Maria de Munck. Overleden: Wilhelmientje Bakker, 11 m., 4 v. Pieter Bakker en Adriana Brouwer. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 25 Jan., medegedeeld do-or het Kon. 'Meteor. Instituut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 775.3 te "Zue- rich, laagste 721.4 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 26 Jan.: Stormachtige tot krachtige, tijdelijk af nemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Betrokken of zwaarbewolkt met tij delijke opklaring. Waarschijnlijk regen buien. Zelfde temperatuur. Geseind hedenmorgen 7 u. 35 aan alle posten: Verwacht wordt storm uit het Zuid-Westen. Heden overleed zacht en kalm na een geduldig lijden tot onze diepe droefheid onze geliefde Dochter en Zuster, MARGARETHA JOHANNA RIJKAARD, in den ouderdom van 23 jaar. D. L. RIJKAARD. M. RIJKAARD— v. Weef. C. I. RIJKAARD. I. F. RIJKAARD. Middelburg, 23 Jan. 1926. Heden overleed zacht en kalm mijn teerbeminde GRETHA, oud 23 jaar. Haar innig liefhebbende COR BAURDOUX. Nieuw en St.-Joosland, 23 Jan. 1926. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, FRANS0IS DEKKER, in den ouderdom van 63 jaar. Allen die den overledene gekend hebben zullen besef fen wat wij in hem verliezen. L. DEKKERDekker. F. DEKKER J. DEKKER en Verloofde, J. DEKKER. F. DEKKER. Oostkapelle, 23 Jan. 1926 raapt U, als U de kippen E. VER- BEENI'S 0CHÏEN0V0ER geeft. Het kost 85 cent per 2*/2 K.G. met bon, per 25 K.G. f6.50, met 3 groene bons. Verkrijgbaar bij alle flinke winkeliers. n H Vrijdag 29 Januari a.s. hopen jgj onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, I. J. E. FELEUS «g en I DIRKJE FLIPSE, ffl te Kattendijke, hunne 40- jarige Echtvereeniging te her- Si denken. U Dat zij nog lang gespaard jj mogen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, W Behuwd-en Kleinkinderen. Janu ri 1926. Voor de vele en innige bewij zen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het over igden van onzen onvergetelijken Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, den heer CORNELIS DE JAGER Gz., betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. C. DE JAGER. Driewegen, 22 Jan. 1926. Aan hen, die blijk gaven van deelneming bij het overlijden van ons innig geliefd Zoontje en Broertje PIETER WILLEM, betuigen wij onzen oprechten dank. W. CHRISTIAANSE. M. CHRISTIAANSE— v. Vlaanderen. Brigdamme, 25 Januari 1926. MIDDELBURG, Geneesheer-Specialist Vlissingen, hoopt spreekuur te houden te Vlissingen, Donderdag a.s. van 10—12 en van 1.30—3 uur, Badhuisstraat 58 Axel, Dinsdag 2 Februari va» 2.30 tot 4.30 bij M. A. KOÜLE, West straat (voorheen Dieleman) voor Neus- Keel-, en Oor ziekten. mag een doos echte ontbreken. Dit Krachtige geneesmiddel beschermt U tegen de gevaren van Koude, Mist en Vocht en geneest alle Aandoe ningen der Ademha lingsorganen. worden nooit los ver kocht. Uitsluitend in doo- zen met Holl, opschrift. Prijs fip. doos met den neem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3