Uit de ProïiBEie. Kertnienws. Allerlei. Naar de Nederl. meldt, zullen dr De Visser en zijn echtgenoote mofgen de re sidentie verlaten, voor een kort verblijf in het buitenland, in het belang van de minder sterke gezondheid van mevrouw De Visser. Het vertrek was aanvankelijk bepaald op 16 December, maar moest toen worden uitgesteld, in verband met de opdracht tot Kabinetsformatie, door de Koningin aan dr De Visser verleend. "Weldadigheidspostzegels. Gedurende het tijdvak 16 December 1925 tot 16 Januari 1926 werden in Walcheren (behalve Vlissingen) verkocht: 5907 ze gels van 4 cent (frankeerwaarde 2 cent); 3538 zegels van 11 cent (frankeerwaarde 71/2 cent) 7756 zegels van I2V2 (frankeer waarde 10 cent) totaal 17.201 zegels tot een' gezamenlijk bedrag van f 1594.96. Hiervan werden verkocht door het Co mité te Middelburg 7200 zegels tot oeiï bedrag yan f695.75, nl. 1150 zegels van 11 cent, 2200 zegels van 4 cent, 3350 ze gels van I21/2 cent. Het comité betuigt aan allen, die aan dit gunstig resultaat hebben medegewerkt, zijn warmen dank- Schip gezonken. Ziaterdag- namiddag is het Belgische sleepschip „Re- gulaxité II" schipper van Brussel, gela den met kolen uit Dnitschland met be stemming naar Gent, Voor "Hoedekensker- ke lek geslagen en naar Hansweert gesleept, waar het in de buitenhaven gezonken is. Het schip zit met laag water geheel onder, alleen de mast is zichtbaar. Die bemanning is gered. Op de Nationale Tentoonstelling van Pluimvee en konijinen te Leeuwarden be haalde de heer A. P. Dingemanse van St. Laurens een eersten en eereprijë met zijn Pappilon voedster. Goes. Het bestuur der Vereen. Ijs vermaak te Goes besloot in haar verga dering van 22 Jan. j 1. tot het uitloten van 15 der resteerende rentelooze aan deden. Tevens werd besloten dat over de uitgelote aandeden tot 6 Febr. hij den penningmeester dhr den Boer, Nieuw- etraat, kan worden beschikt. Bovenstaande is een bewijs dat niette genstaande den slechten toestand van de baan der vereeniging dezen winter, er tocli een gezonde geest in de vereeriiging Ijsvermaak beerscht. Wij namen vanmorgen een kijkje, in hét gedeelte van het veilingsgebouw, waai- morgen en Woensdag de tweede provinciale pluimvee en konijnententoon stelling zal worden gehouden. Het was «er reeds druk, want vele zendingen 'kip pen en watervogels waren als gearriveerd en werden in de kooien ondergebracht. 'Het belooft een mooie tentoonstelling te worden. Er zijn nog iets meer inzendingen dan op de vorige tentoonstelling! (in 1924). «Maar het zal zijn een zuiver provin ei ale expositie en geen nationale of internationale. Behalve de kippen en wa tervogels, -noemen wij nog als geëxpo seerd; pauwen, kalko«enen, de z.g.n. pioele- petanen, zelfs zwarte zwanen. Voor de eierveiling der V- P- Zi. wordt ook een pakkende reclame gemaakt. Een stand, met vlag'gedoek en groen versierd, vertoont de hoorn des overvloeds, waaruit een massa, eieren zijn gerold, en deelt den bezoekers mede: In 1925 zijn door de eierveiling verkocht 970.812 eieren voor f 62.124.771/2. De tentoonstellingsruimte is smaakvol versierd met groen. Wij wekken onze lezers gaarne op tot een druk bezoek aan deze expositie. De entree-prijs (30 ct„ inclusief stedelijke belasting) behoeft geen bezwaar te zijln. Den ondernemers wen- schen wij succesvolle dagen. 'Waarde. Op initiatief van den Burge meester is alhier een comité gevormd piet het doel gelden in te zamelen voor hen, die door den watersnood zijn ge troffen. De collecte heeft opgebracht de •somma van f553.34. Kruiningen. De collecte gehouden 'in de gemeente Kruiningen, Hansweert, Oostdijk, ten bate voor de slachtoffers van den watersnood heeft opgebracht de som van f 1242.66. Oudelande. Vrijdagavond hield de ver eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarvergadering welke door 33 van van de 84 leden werd bijgewoond. De voorz. D. Meulenberg sprak na gebruike lijke opening een openingswoord waarin hij herinnerde aan het Schriftwoord: Wij hebben hier geen blijvende stad". Spr. Ideelde mede, dat bet bestuurslid Johy v. d. Repe, die vanaf de oprichting der vereeniging (1903) zijn krachten aan de school gewijd heeft, om gezondheidsre denen ontslag heeft genomen, en sprak zijn dank uit voor alles wat door hem in het belang der vereeniging is gedaan- Vervolgens deelde hij mede dat aan Mej. ïtagut, als overtollige leerkracht ontslag is verleend, en waar deze zaak in ver band met de benoeming van dhr Smit tot hoofd der school te De Waver, vele ton gen in beweging heeft gebracht, deelde hij Ide houding van het bestuur mede, Idle .door niemand werd gelaakt. Na de lezing der notulen volgde jaarverslag van den secretaris, uitwelk bleek, dat 3 nieu we leden toetraden en door 67 kinderen Onderwijs wordt ontvangen, De commissie tot nazien der rekening van den penning meester rapporteerde hij monde van W. Ide Jager tot goedkeuring, zij bestond, zonder wat door Rijk en Gemeente is gesubsidieerd, met goed slot 1924 ad {250.34V2 in ontvangsten f4571.66, in Bitgaven f 3489.34 goed slot f 1082.32. Tot bestuursleden werden herkozen D. Meu lenberg en P. de Dreu en gekozen, in de vac.-v. d. Repe, M. van Hekken. Bij voor komende zaken werd gevraagd waarom nog geen ouderavond is gehouden. Het bestuur deelde mede dat het om ver schillende redenen daarvan heeft afgezien doch als het verlangd wordt, wenscht het daartoe over te gaan. Voorgesteld wordt om een ouderavond of een openbare les te houden, welke laatste met kleine meerderheid wordt aan genomen- Daar dhr Smit, onderwijzer, met Maart de school verlaat, richt de voor zitter waardeerende woorden tot hem, die 8 jaar de school heeft gediend. Dhr Smit dankt den voorz. en het bestuur voor den goeden wil steeds bij hen aangetroffen, en wenscht dit in bijzonder te zeggen daar ,,men" de school een kerkelijk cachet toedicht, hetwelk nooit is gebleken, en de statuten, welke door den voorz- op verzoek worden voorgelezen, reppen daar van niet. Ds Wijngaarden sloot de ver gadering met dankgebed- Alhier is een comité gevormd om giffen in te zamelen voor noodlijdenden van den watersnood bestaande uit de heeren P. Bruggeman, Burgem., A. Re- mijnse. D. Meulenberg, A. J. Mol, P. Baart, Ds Wagter, W- de Jager, en dlir Overbeeke Hoofd openbare school- Nisse. In de Zaterdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Een suppl. kohier hondenbelasting werd opgemaakt met 6 aanslagen a f 1.50. Herbenoemd werd als lid van de com missie van toezicht op het L.O. dhr M. Nieuwenhuijse. Besloten werd het ach terste gedeelte van de begraafplaats rond om met een haag te beplanten, en zoo noodig, in gebruik te nemen. Een ver zoek van den heer M. Mol inzake beplan ting van den nieuwen weg w«erd behan deld, besloten werd om de daaraanstaan- de hoornen te laten taxeeren- en een vol gende vergadering hieromtrent te beslis sen- De gewone gratificatie aan de politie zal worden gegeven. B. en W. werden ge machtigd om samen te spreken met het kerkbestuur der Ned- Herv. gemeente over mogelijke rioleering vanaf de gemeenteput naar 'de sloot aan den achterweg. Souburg. Rest ons nu verslag te geven van de finantieele debatten in de Raadszitting van Vrijdag, waarvoor wij Zaterdag geen plaats hadden. Naar aanleiding van de notulen volgt een bespreking der financiën. Dhr Melis geeft een volledig overzicht. Zooals de heeren bekend is, werd in de vergadering van 27 October 1924 be sloten om 100 opcenten op de R. I. B. te heffen, waarbij het percentage kon dalen tot 3.5, voorstel de Priester! Een voorstel Cysouw was om de gemeente lijke inkomstenbelasting zoo te laten maar 30 opcenten te heffen op de R. I. B. Met beide voorstellen was de begrooting sluitend gemaakt. In het begin van 1925, voornamelijk de maanden FebruariMaart ontving men aan belasting belangrijk minder dan de berekening was, in plaats van f5000 ontving men Februari f 700 en in Maart in plaats van f 5000 f 1200, alzoo dus een aanmerkelijk verschil, terwijl en Inspec teur en ontvanger als ook onze oud-ge- meente-ontvanger voortdurend riepen wat zullen jullie vast loopen, er komt te laag bedrag in de gemeentekas. Toen dan ook in de maand April 1925 het per centage moest worden vastgesteld is door het B'. B. deze zaak ernstig onder de oogen gezien en lettende op'de gegevens die het D1. B. toen 'had, kon men niet anders den raad voorstellen dan een per centage te heffen van 6 en was het met de gegevens die B. en W. toen hadden onverantwoordelijk geweest om minder te heffen. In de maand April deelde do ontvanger mede, dat de kas ledig was, en moest eene geldleening worden aange gaan groot f 10.000. Wat mede de oor zaak was van de mindere ontvangsten in de voorgaande maanden. In de maanden Augustus en September daaropvolgende: toen maandelijks de be dragen binnen kwamen, kreeg het de schijn, dat het belastbaar inkomen zou meevallen, wat meer en meer vastigheid kreeg, doordat de daarop volgende maan den eveneens meevielen. Zoo dat we dus in plaats van een tegenvaller een meeval ler kregen, wat dan ook een van de redenen is, dat we thans goed bij/ kas zijn. Nu is door mij aangetoond in eene vorige vergadering, dat belangrijk min der moet worden uitgekeerd aan salaris sen, wat dus minder uitgaven zijn, ter wijl we thans midden in de ontvangsten zijn, en in de maanden April, Mei en Juni hoegenaamd niets meer wordt ontvangen. De vraag is dus nu, hoe het kpmt, dat er zulke kleine bedragen in het begin van 1925 zijn uitbetaald? waardoor de raad genoodzaakt werd om een percen tage van 6 vast te stellen. Over 19241925 was de bruto op brengst f 60245,19 en de raming f 50.000. Van het eerste bedrag moesten dus de kwade posten nog worden afgetrokken. Doordat nu in het begin van het jaar veel bevelschriften wegens ontheffing en vermindering enz. kwamen, werd de uit- keering in de maanden Febr. en Maart belangrijk minder, waar nog bij komt, dat van de f60245,19 opbrengst 1924 1925 de p.m. 500 forensen niet waren afgehouden, 'm.a.w. met deze forensen was geen rekening gehouden. De aansla gen van alle personen die elders als forens werden aangemerkt zijn toen biet 1/2 moeten worden verminderd, wat in de maanden Febr. en Maart heeft plaats ge had en enkele duizenden bedraagt. En hiermede is dus de vraag beant woord waarom in Febr. en Maart zoo weinig is ontvangen. En nu nog een laatste mededeeling die van groote beteekenis is voor onze ge meentekas. Namelijk dat de raming van den Inspecteur p. m. 25 pet. hooger is dan de eigen aangifte op de biljetten van de R. I. B., waar nu op betaald wordt. Juist hierdoor ontstaat de hooge op brengst. Nu we voor het eerst dan ook de kohieren ter inzage hebben ontvangen, is ons gebleken, dat door velen is ge profiteerd geworden, doordat de gemeen tebesturen deze kohieren zelf iliet meer mochten opmaken. We krijgen dus door .de aanmerkelijke verhooging door het rijk, ook een aan merkelijk hooger bedrag der 100 op centen, alsmede der gemeentebelasting in kas. En waar men nu al aan 't cijferen is geweest en al bedragen noemt hoeveel dit zijn zal, ja zelfs schuldigen aanwijst, waardoor een te hooge belasting moet worden betaald, zoo wil ik thans waar schuwen heeren laten wij toeh geen zand strooien in de oogen der belasting betalers, maar met niets meer, en ook niet minder clan de waarheid voor den dag komen. Niemand die op dit oogenblik zeggen kan wat te veel zal zijn ontvangen, fei telijk is dit eerst bekend, nadat alle ont vangsten en betalingen zijn gedaan, dus na 30 Juni 1926 te meer nog als men ziet op de veis bezwaarschriften, die zijn ingediend en op de besluiten die zul len worden genomen. En waar het dus nu vrijwel vaststaat, dat meer belasting zal worden ontvan gen dan benoodigd is, zoo zou m.i. het beste zijn teruggave.' van het teveel betaalde, maar zooals reeds is aange toond, is het thans niet te zeggen hoeveel dit zijn zal. Na 30 Juni 1926 zal dit pas bekend zijn, terwijl dan wat terugbe taald zal worden, nog moet worden ver deeld over de dienstjaren 19251926, om dat een deel van de belasting komt ten bate van het dienstjaar 1926, laten we dus besluiten het teveel ontvangen© na 30 Juni terug te betalen en zien welke beslissing Ged. Staten in deze nemen zullen. Veel eenvoudiger en juister is het den belastingplichtige ten goede te komen door voor 1926-'27 een zoo gunstig mo gelijk percentage vast te stellen, even wel voor degene, die het noodig hebben minder aangenaam. Na deze toelichting' hoop ik, dat de heeren een betere kijk zullen hebben op dit zoo belangrijke punt en dat de be lastingbetalers er hunne winst mede zul len doen. De Burgemeester heeft met den Inspec teur gesproken, deze heeft gezegd, dat het juist is, dat het percentage toen niet lager kon. Jobse zegt, toen te pessimis tisch te zijn gestemd en geweest. Behandeid wordt een voorstel-de Pag- ter La Soe en Marijs om het percentage gem-inkomstenbelasting van 6 tot 4 te brengen. De voorz. zegt, dat de Inspec teur tot voorzichtigheid aanmaant. Dhr Jobse ziet niet in, waarom we moeten wachten, hij zou de poging der heeren willen steunen. Dhr de Pagter zou wen- schen, dat de Inspecteur gevraagd wordt zijn medewerking te verleenen. D'hr Cij- souw zegt, dat er veel bezwaarschriften' zijn, veel menschen zijn naar hun mee ning' te hoog aangeslagen. Blijkt dit ge- Igrond, dan komen er veel oninbare posten. Dlir De Priester zegt: We hebben in de eerste plaats te maken met Kroon en Ged. Staten. Wanneer we een bedrag aan betalers willen teruggeven, komen We in strijd met art. 213 der Gemeentewet. Beter was geweest, dat de bedoelde raads leden een onderzoek hadden ingesteld, of zulks kon. Spr. zou voorstellen aan genoemde raadsleden hun voorstel in te trekken en aan B. en W. verzoeken een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid. Dhr Jobse zegt, dat in vorige zitting de gedachte is geweld;, dat de belastingbetalers ta veel betalen. 'Op welke manier, dat nu terugkomt,, is hetzelfde, als zulks maar geschiedt. Dhr De Pagter zegt nogmaals, dat de bedoeling is de medewerking van den Inspecteur te vra gen. Dhr Suurmond zegt, dat de heeren een wending aan hun voorstel geven. Spr. zou willen bij het bepalen van het percentage in April in overleg met den Inspecteur het percentage zoo gunstig mo gelijk te malcen. D'hr De Priester zegt, dat hij betoogd heeft, dat de menschen van het te heffen percentage 25 pet. te veel hebben betaald, niet van hun inkomen. Nogmaals vraagt hij met klem aan de voorstellers trek uw voorstel in en ver zoek B. en W. een onderzoek in tg stel len. Eo voorstellers wijzigen hun voor stel in den geest van het verzoek van dhr De Priester. St. Laurens. De collecte voor den wa tersnood heeft alhier opgebracht f 477. Het comité besloot van dit bedrag f77 af te zonderen voor Zeeland en f 400 voor het Algemeen Watersnood-Comité. Veere. Vrijdag hield het Varkensfonds in het lokaal van den heer P- J. Goeman zijn jaarlijksche vergadering onder voor zitterschap van den heer F. J. Castel waarbij tevens het 20-jarige bestaan dier vereeniging werd herdacht- Van de 90 leden waren er 60 tegenwoordig- De voor zitter gaf een terugblik over die 20 jaren 3480 varkens waren in die jaren opge geven waarbij geconstateerd werd, dat er 120 ongevallen hadden plaats gehadAls Bestuurslid werd gekozen de heer II. Roe ting, in de plaats van G- M. Poppe, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld wegens drukke werkzaamheden- Da heer Hoogstra, dierenarts te Middelburg,, was zoo welwillend om dezen feestavond bij te wonen, waarbij hij op initiatief de aan wezigen het onderwerp „Vlekziekte" op zeer duidelijke wijze uiteenzette, o- a. waar komt vlekziekte voor en bij welke dieren, ziekte verschijnselen, verschillen de vormen van vlekziekte, serum-behan deling, inenting tegen vlekziekte en be handeling van zieke varkens- De bijeen komst was gezellig, waarbij in de pauze enkele muziekstukjes op de piano ten ge- hoore werden gegeven- De vergadering, .die om half zeven werd aangevangen, werd om half één door den voorzitter ge sloten. Arnemuiden. Aan het slot van de win- teruitvoering van het muziekgezelschap „Arne's Genoegen", werd gecollecteerd voor de geteisterde streken door den wa tersnood hetgeen f 11.371/2 opbracht. Zoutelande. Vrijdagavond werd door de Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria al hier, een openbare uitvoering gegeven in de Clir- school. Aangezien het ongunstige weer was de opkomst vrij bevredigend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt vertegenwoordigers van uifcgenoodigde zus ter-vereenigingen te Meliskerke, Gapinge en Serooskerke. De voorzitter, de neer D. Ie Coq opende met een inleidend Woord en ging voor in gebed. Het programma dat bestond uit 16 nummers werd op voortreffelijke wijze gezongen, dat den Voorzitter-Directeur alle eer aandoet voor het geven van het zang-onderwijs aan de leden. In de pauze werd gecollecteerd voor de noodlijdenden van den watersnood. Deze collecte bracht Op, de som van f 24.30. Door den vice-voorzitter, de heer J. Verhage werd een slotwoord gesproken met oen opwekking aan de aanwezigen om als lid tot de vereeniging toe te treden. De voorzitter eindigde met dank zegging. Donderdagavond had op verzoek van het bestuur der landbouwveroeniging in de herberg „De Roode Leeuw'' alhier, een bijeenkomst piaats, waarin de beer Kieistra uit Goes, secretaris der Z.L.M. als spreker zou optreden- De bijeenkomst die uit een groot aantal belangstellenden! bestond, werd door den beer A- Maljaars als voorz- geopend en de aanwezigen wel kom geheeten, inzonderheid de heer Kiei stra. De heer Kieistra had tot onder werp gekozen: „het Organisatiewezen". Op duidelijke wijze gaf spr. weer, hoe nuttig en noodig het is, dat wij organiseeren en vooral ook op landbouwgebied, waarvoor een uitmuntende gelegenheid bestaat bij de Z. L. M. Hij vindt het jammer, dat er nog zoovelen zijn, die niet aansluiten, omdat ze nog geen direct voordeel er in zien. Men vindt in de organisatie toch vraagstukken van zulk groot belang. Het landbouwonderwijs is er goed verzorgd, de boekhouding, die noodzakelijk is voor den fiscus, het rechtskundig bureau, bet Zeeuwsch pachtbureau, keuring van ge wassen, zaaizaden en pootgoed, ook de uitgave van een eigen orgaan „Het Land bouwblad- Hoe sterker de organisatie is, hoe meer kracht er van uit kan gaan- Ver volgens deed de spr. mededeeling van een excursie die hij had meegemaakt naar Zwitserland, hoe daar de landbouw, de wetgeving en het organisatieleven is ge regeld. Hierna ging hij over tot het ver- toonen van lichtbeelden. Allereerst wer den op liet doek gebracht eenige kiekjes voorstellende hoe de landbouw en vee teelt in Zwitserland beoefend wordt- Dui delijk kon men ook waarnemen met wel ke moeilijkheden ze daar te worstelen hebben met vervoermiddelen- Vervolgens eenige plaatjes met groeiende planten uit ons land, en daarna een film van de ten toonstelling der Z. L. M. die zeer schit terend was- Door den heer G. de Visser werd de vraag gedaan, wat het best is te doen tegen de voortwoekering der mollen op Walcheren. De heer Kieistra kon op deze vraag niet dadelijk een afdoend ant woord geven, hij had die vraag niet ver wacht, maar beloofde in het Zeeuwsch Landbouwblad daarover te schrijven- Meiiskerke. Vrijdag word ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen den oud-wethouder Wisse- Aan het graf sprak allereerst Burgemeester J. J. de Keijzer als hoofd der gemeente en als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Hij schetste de trouw en den ijver waar mede de overledene had gewerkt zoo een lange reeks van jarëïr als raadslid, als wethouder en als lid van het Burgerb Armbestuur. Spr. zegt ook, met genoegen denken wij terug aan zijn vriendelijken jovialen omgang. Ook sprak ds Dijkstra nog een ernstig woord tot de aanwezigen over het „Gedenk te sterven". De schoon zoon van den overledene dankte voor de woorden van waardeering en troost, wel ke waren gesproken. Donderdagav. hield de Chr. school- vereen, haar jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr G- Vlieger. Twintig jaar bestaat thans deze Vereeniging- Do voorzitter sprak een openingswoord, dal in bet teeken stond: „Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen"- De secretaris- penningmeester, dhr J. Gesehiere, bracht de verslagen uit en gaf ook een kort his torisch overzicht- Een en ander getuigde van .bloei- Destijds begonnen naast de openbare school, is deze laatste thans op geheven en wordt aan al de kinderen der gemeente Chr. onderwijs gegeven. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren A- Rademaker en J. Gesehiere. Voor de Unie-collecte zullen dit jaar rondgaan de heeren Jan Boogaard en J- de Bruijne. Na de pauze hield dhr Rademaker nog een referaat over Elia en Eliza- Gewezen werd op hun verschil in karakter, optreden en arbeid- Beide Godsmannen hadden een groote taak te vervullen- Wat was de afval in Israël groot, daarom kwam God met de roede- Eenige bespreking volgde op dit degelijk werk- Hierna werd de ver gadering gesloten met dankzegging door het hoofd der school dhr A- F Lach. Oostkapelle. Vrijdagavond was door de Prov- vereen, tot verbetering va» het Gei tenras in Zeeland, een vergadering be- legd bij dhr Goeman- Wegens bijna onbe gaanbare gladde wegen was 'de opkomst niet groot, 20 personen waren aanwezig. Dhr J. Versluijs van Serooskerke hield een lezing over den arbeid van de Prov. Vereen. Op duidelijke wijze is uiteengezet en zijn inlichtingen gegeven hoe fle Prov. vereen, werkt, wolk doel ze beoogt en hoe veel nut zij wil brengen in de gezinnen van den arbeidenden stand- Daarom wil de P. V. ook op Oostkapelle een vereen, oprichten. Alle aanwezigen gaven zich op om, wanneer er binnenkort weer een ver gadering wordt gehouden, weer aanwezig te zijn en met meerderen dan een ver eeniging te zullen oprichten- Eén persoon gaf zich op als bokhouder de straks op te richten vereeniging te dienen. Een voor- loopig comité zal, voor er weer vergaderd wordt nog voorbereidende werkzaamheden doe ft- Ook zal dhr Versluijs weer aan wezig zijn om de besprekingen te leiden Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Buiksloot, dr J. J. Wol- dendorp te Warmond. Geref. Kerken. Aangenomen naar Westmaas en bedankt voor Leidschendam, Oostburg, Houwerzijl, Baambiugge, Oud-Loosdrecht en Zeven bergen, door J. P. C. ten Brink, cand. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen to Zwaagwesteinde, A. Grap pen te Vlissingen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam, D'. C. Over- duin te Giessendam. Geslaagd Voor cand.-ex. Godgeleerd- heid aan de Vrije Universiteit te Am sterdam dhr J. C. Haartsen te "Oost- Souburg. De overstroomingsramp in ons land. De best geslaagde foto's uit het overstroom de gebied kunnen geen beeld geven van den omvang van den ramp, die in ons Nederland door den koogen waterstand der rivieren is veroorzaakt. Velen kennen, of kunnen zich althans een voorstelling maken van den angst voor het water, dat seteds maar wast, dat steeds hooger wordt, dat eerst laaggelegen landen overstroomt, dat langzaam maar ze ker de woningen binnendringtzoodat ten slotte de bewoners op do daken moeten vluch ten Velen kennen dezen toestand omdat helaas ons land zoo vaak orerstroomin- gen medemaakt. Maar niet velen kennen de gevolgen van een ramp als deze, die gevolgd is op de overstrooming, toen het water begon te zakken en veranderde in onafzienbare ijs velden, waarin alles ineengedrukt wordt, waar in de in den regel niet zoo stevig gebouwde boerenhuizen als kaartenhuisjes gekraakt en verwoest worden. Vrijdag j.l. heeft de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Gelderland een aantal journalisten in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in het door water en vorst geteisterde Land van Maas en Waal. De moeilijkst te bereiken plaatsen zouden worden bezocht, niet omdat daar de toestand het ernstigst is ,doch omdat men zich daar te midden der aangerichte ruïnes e enigs zins een denkbeeld -kan vormen van den toestand in nagenoeg alle overstroomde ge bieden na de vorst: in het land ran Maas en Waal, in het Rijk van Nijmegen, in den Ooypolder en in -het stroomgebied van de Reersche Maas. Voorzichtig reden de auto's langs den smal- len .gladden Lagen Dijk naar Droumel. Rechts en links overal ijs. Doordat het vrater, dat tot aan de -kruin van den djjk hoeft gestaan, en hier en daar zelfs er over heen is ge weest, ongeveer l1^ a 2 M. gezakt is, nadat de vorst haar vernielingswerk had aangevan gen, is het ijs overal aan blijven rasthangen. Wilgen vormen paddestoelen; in deurposten, waaruit, mét de vensters en inboedel van het huis, de deur gerukt is, ziet men op driekwart hoogte ijsvloeren, die als het ware in de lucht hangen Ilier en daar ziet men van hout en stroo opgerichte veestallen langs den dqk, kippen loopen langs den dijk en op de zolders der verlaten huizen. Verlaten huizenBreu- mel, midden in het ijs, dat ter nauwemood houdt, zoodat men vele meters van elkaar verwijderd achter elkaar moet loopen, een dorp van ongeveer 6000 inwoners, is ver laten, doodsehMen ziet niets, dan half in het ijs .verdwenen huizen, sommige nog vrü goed, maar het grootste deel wankel, met geheel of .gedeeltelijk ingestorte gevels, zij- of binnenmuren, alles zonder deuren en vensters Men ziet plaatsen, waar- eens huizen ston den en nu een ijsvloer ligt. Zoo zijn er volgens den burgemeester A. J. J. van Erp in Dreumel ruim 150 huizen geheel ver dwenen en meer dan 200 grootendeels ver woest. Langs de Velgerd, Lageweg en Berg- steeg, waar eens de huizen gerijd stonden, ziet men niets dan ijs, zonder spoor zelfs van de vroegere bebouwing. Groote schade is toegebracht aan de vruchl- boomgaarden. De boomen, ook zeer sterke, kon den do ijsvracht, na het zakken van het water, niet dragen. De meeste zijn gespleten en onherstelbaar verloren. Als men weet, dat een niet te groote boomgaard een waarde heeft van f 10.000 tot f 20.000 en dat de meeste boomgaarden in het Land van Maas en Waal, vruchten van jarenlangen, moeizamen arbeid, thans in enkele dagon door de vorst zijn verwoest, dan begint men eenig begrip te krijgen van de aangebrachte schade.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2