Chief Whip Kerknieuws. Rechtszaken. 00K met kurk en goud mondstuk mijnhardt» Staai-Tabfetton se - Maag-Table'faft.IS Zenuw-Tab! elS©ri.75» Laxaar-TabSettan Hoofcf oiË^T abtottan «He DroeteMCL. en mogelijk ook door financieelen steun kreeg de heer van Popkensburg en ook de latere bewoners van 't kasteel oenige voor rechten. Zoo werden zij vrijgesteld van tol, welke even voorbij de'Noordpoort geheven werd. Ook kregen zij het plantrecht langs den weg'van af den Leliëndaalschen weg tot even voorbij den molen aan de west zijde van den weg en van 't liofsteedje, waar thans dhr G. Marinissen woont tot aan de Geerheul aan beide zijden. Bij openbare verkooping van de heerlijkheid St. Laurens op 4 Juni 1924 heeft de Pol der Walcheren dit plantrecht gekocht voor f 5980. Het laatste gedeelte van den Noordweg werd in 1665 gelegd, toen de straatweg van af 't Huis OM doorgetrokken werd door 't dorp Serooskerke tot het hek van de buitenplaats Zoetendale. 'tWas voor namelijk de heer Steengracht, toenmalige bewoner van 't prachtige Zoetendale, die steun verleende. Zoo is dus de Noordweg binnen een tijdsbestek van 55 jaar bestraat geworden. Deze bestrating bestond uit keien of zoo gen. „calcijen". In 't midden der vorige eeuw is men be gonnen den weg nog te bestraten met klin kers, ook bij gedeelten. Men begon echter nu van af Serooskerke. In 1841 werden straatklinkers gelegd van Serooskerke tot de Geerheul, in 1842 van de Geerheul tot St. Laurens en in 1843 van St. Laurens tot voorbij den molen. Blijkbaar was 't verdere gedeelte al vroe ger met klinkers belegd, want uit de reke ningen van den Polder Walcheren blijkt, dat in de jaren 1820, '25, '27, '28, '30, '32 en '37 voor den Noordweg straatsteenon zijn gekocht. Uit die rekeningen is echter niet op te maken of het bepaald straatklin kers geweest zijn. Voor het onderhoud van den Noordweg werd spoedig even voorbij de Noordpoort bij Middelburg een tol geheven. Deze werd jaarlijks verpacht. De opbrengst was soms 260 pond Vlaamsch (f 1560). Voor dien tijd was dat een belangrijke som. Het ver keer was dan ook druk. Reeds vroeg was Domburg het doel van het spele- of duin rijden. Voor een rijtuig moest echter 4 maal zooveel betaald worden als voor een boerenwagen. Het tarief was dan ook: boerenwagen, sleebak, kar of rijpaard 5 cent, voor alle andere rijtuigen 20 cent. Later is in deze tolheffing natuurlijk ver andering gekomen. Ook was er een tol aan den Veerschen weg. Het bijzondere hiervan was echter, dat zelfs tolgeld gevraagd werd van eiken voetganger. In 1669, dus 20 jaar na de totstandkoming van den weg. kwam men wellicht maar eerst tot de overtuiging, dat door de voetgangers meer aan hun schoe nen of klompen gesleten werd dan aan de harde calcijen en werd de tol voor voet gangers afgeschaft. Wij weten, dat over eenige jaren alle tollen op Walcheren zijn opgeheven, tot groot gemak van het verkeer. (Slot volgt.) Ritthem. B. J. DE MEIJ. Dammen- Deze week werden voor het kampioenschap van Zeeland de vol gende partijen gespeeld: L. Goedbloed J. Strooband 02, C. M. van Poelje iW. Sinke 11, Jac. BoogaardJ. van Wijck 20, J. StroobandJ. van Wijck 20, A. DekkerJ. Boogaard 20. Volgende week voortzetting. Gisterenavond speelde te Goes hef tweede tiental van de Goesche Damclub een competitiewedstrijd tegen M. D. C. II uit Middelburg. Van de Goesche spelers wist slechts één, namelijk J. Crucq te winnen van J. van Wijck. De overige par tijen, namelijk I. van HouteJ. Roelans, C- MerisonP. Sanders, G. Schrijver H. P. Staal, P. Gornelisse—C. A. de Beste M. r. d. BergG. A. Wessels, P. van LieieW. van Loenhout, A. Hendrikse L- Alewijnse, H. WeezepoelJ. Montanari en J. J. BuitendijkJ. Alewijnse vielen allen in het voordeel van Middelburg uit, idat dus met 182 gewonnen had. Tot gemeentegeneesheer te Ouddorp is benoemd dhr P. Polderman te Oud- Vosmeer. Met ingang van 1 April a.s. is door den Commissaris der Koningin aan Arij de Kraker te 's-Gravenpolder, eervol ont slag verleend als veldwachter aldaar. Directe belastingen. Ver plaatst met ingang van 21 Jan. j.l. de kommies 2a kl. O. F. Ruijtenbeek van kan Dordrecht naar Beekbergen. Middelburg. Binnenkort zal worden overgegaan om Tiet station alhier van etectrisch licht te voorzien. Dhr A. Guinée 3r. te Vlissingen is daarmede belast. Gisteren waren twee in Klein Vlaan deren alhier wonend© jongens, twee broertjes van resp. 7 en 5 jaar aan 'het Bloedje rijden op het Rolwerk. Toen zij van oen der tot Klein Vlaanderen toegang gevende hoogten slierden, kwam juist een auto, bestuurd door den heer Verheijden, (arts, door de straat. De heer V. kon niet meer stoppen en had het ongeluk beide jongens aan te rijden. Een van hen had een arm en een been gebroken, ter- wiji do andere kleine ook bloedend ver wond was De heer Verheijden verleende üireet geneeskundige hulp en bracht eerst genoemde ter verpleging naar het gast huis over. Dat er door heit damescomité, be staande uit vertegenwoordigers van den R. K. Vrouwenbond, den Ghr. Vrouwen bond en da Nederl. Vereen, van Huis vrouwen hard gewerkt is, moge blijken ,uit de mededeellng, dat niet minder dan .ongeveer 2000 stuks kleeding aan het R. K. Huisvestingscomité te 's Hertogen bosch zijn verzonden. Gaarne zijn wij de tolk van do dames als wij de schenk sters en schenkers van dit alles dank brengen. Goes. Verwijzende naar de in dit nr voorkomende advertentie, wekken wij gaarne op tot een druk bezoek der open bare vergadering op Maandagav. a.s. in het vergaderlokaal der Chr. Bewaarschool (ingang Wijngaardstraat), waar ds Den Boeft van Kruiningen in Goes geen onbekende een rede zal uitspreken over het onderwerp: „Tijden, die roepen". De lezing is voor ieder, dames zoowel als lieeren, gratis toegankelijk. Oudelande. Gisteren werd alhier de eindles gehouden van den cursus in sor- teeren en verpakken van fruit, ,in tegen woordigheid van den Rijkstuinbouwconsu- lent dhr A. W. v. d. Plassche en enkele belangstellenden- Nadat de cursisten blij ken van hun bekwaamheid hadden ge geven, werd er een diploma uitgereikt aan de heeren Ant. Westveer, J. Mol, J. Schouwenaar, Johs van Baaien, J. de Meester, Johs C. Meulenberg, Jacs Hart- hoorn, Cors Jacs Harthoom, Johs van 'tVeer, M. de Booy en Jacob Zandee. Nu richtte dhr A. Buteijn zich als onder wijzer tot de cursisten en spoort ben aan het geleerde in practijk te brengen. Ver volgens neemt de beer v. d. Plassche liet woord, die den onderwijzer Buteijn dankt voor zijn geleverd werk en de leer lingen wijst op het noodzakelijke van ziek tebestrijding in verband met de goede kwaliteit van liet fruit- Het buitenland, inzonderheid Amerika en Engeland moet ons ten voorbeeld dienen, willen wij een waardig product op de wereld markt brengen- Nadat ook dhr v. d. Plas sche is bpdankt voor zijn woorden, ging men uitéén. Krabbendijke. Vrijdagavond kwamen 21 leden va het comité in do raadzaal van het gemeentehuis samen onder .leiding van den eere-voorzitter, burgemeester Welleman. De inzameling bad plaats ge had en de gelden werden aan den secr.- penningim. dhr Valk afgedragen. Slechts twee wijken bleven beneden de f 100, één naderde al heel dicht de f200. Tot laller blijdschap wras het totaalbedrag voor den watersnood f 1446.70. Dhr Valk dankte voor den arbeid en deze.kreeg on der instemming van allen den dank voor zijh velerlei bemoeiingen en omvangrij ken arbeid. De voorz. Ds. Andree sloot de vei-g. met dankgebed. Sluis. Volgons geruchten zou de steen fabriek alhier, waarvan de heer Par men- tier, wonende In België, de leiding heeft, in financieel© moeilijkheden verkeeren. Bij informatie werd van betrouwbare zijde medegedeeld, dat de deurwaarder van Ter- neuzen beslag heeft gelegd op de goederen toebehoorende aan genoemde naaml. vennootschap. Bovendien schijht de be taling van de werklieden ongeregeld plaats te hebben. (M. Ct.) Domburg. Bij beschikking van den Mi nister van Fin. is verplaatst de ontvanger P. Padmos van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Budel naar hietr. Driewegen. Dhr Jb. Krijger (a.r.) be noemd tot lid van den gemeenteraad in de plaats van wijlen O. de Jager, heeft deze benoeming aangenomen. Meliskerke. Gisteren werd do 4de jaar vergadering gehouden van de Kolenver- ©eniging „Samenwerking". Zij telt thans 118 leden en boekte in ontv. f4104.06V2 en een uitgaaf van f3781.28. Het saldo ad f 322.78Va werd bestemd voor de ad ministratie in 1926 en voor vermindering der vrachtprijzen. De aftredende bestuurs leden A. Rademaker, C- Davids© en H. Schoe werden herkozen. Geleverd werden 20697Ó K.G. kolen in verschillende soort en 8000 turven, wat gemiddeld per lid 1770 k.g. of 22 H.L. bedraagt. De Ver een iging ging een brandwaarborg aan bij de onderlinge te Serooskerke „Helpt el kaar". Zoutetande. Op initiatief van den bur gemeester is alhier een comité gevormd met het doel gelden in te 'zamelen voor hen die Aloor de „Wa tersnood" zijin getroffen. In het comité hebben met den burgemeester zitting de heeren Jac. Koppojan Ez., F. de Witte, G. de Visser, C. Janse, A. Maljaars, J. Stroo, J. S. Adriaans©, II. Maas, K. do Witte en P. Geschiere. De inzameling zal gehouden worden in de week van 25 tot 30 Januari a.s. Oostkapelle. Donderdagavond hield de aid. Patrimonium een openbare vergade ring in de Geref. Kerk. De voorz., dhr P. Gornelisse, opende op gewone wijze, sprak naar aanleiding van hetgeen hij uit de Heilige Schrift had voorgelezen een openingswoord. Gelezen waren dr'e korte gedeelten, n.l. dat waar E i wordt gezegd bet oordeel over zijn huis, dat waar Saul moet hooren dat het koninkrijk van hem afgescheurd zal worden en ten laatste als Nathan aan David zegt 's Heeren straf over ziju persoonlijke zonden. Hierin doet Eli zijin lijdelijkheid hooren, ais hij1 gezegd beeft: De Heere doe wat goed is in Zijd oogen, laat Saul zijn egoisme zien als hij zegt: eer mij toch voor de oudsten mijns volks en is het alleen D'avid die in schuldbesef uitroept: Ik heb gezondigd tegen den Heere. Na deze ernstige veel zeggende, waarschuwend© voorheelden van personen en zonden voor pogen ge steld te hebben gaf de voorz. het woord aan Ds A. C. Hei} van Koudekerkc om te spreken over: „De beteekenis der Chr. Sociale beginselen voor dezen tijd". Baar de geachte spreker nog voor enkele afd. dit onderwerp moet behandelen, wordt nu volstaan met deze mededeeling. Er waren aanwezig ongeveer 50 personen, Aan het einde der vergadering ging ds Heij in dankgebed voor. Souburg. De bevolking bestond op 31 Dec. 1924 uil 2206 m. en 2146 vr., totaal 4352 personen. In 1925 vermeerderde de bevolking door vestiging met 192 m. en 205 vr., totaal 397 personen en vermin derde door vertrek met 211 m. en 220 vr., totaal met; 431 personen. Geboren wer den 47 m. kinderen en 44 vr., totaal 91 geboorten, terwijl het aantal sterfge vallen 31 bedroeg, n.l. 14 m. en 17 vr. Op 31 Dec. 1925 bestond de bevolking dus uit 2220 m. en 2158 vr., totaal 4378 personen, alzoo een vermeerdering van 26 personen. Gesloten werden 39 huwe lijken. Souburg. Vrijdag vergaderde do Raad. De burgemeester opende met gebed, en dankte voor de gelukwenschen, compli menteerde den heer de Priester met zijn herstel- Dhr S. de Pag ter bracht namens den Raad den burgemeester dank. Mede gedeeld wordt, dat de kosten Keizersbaan zijn f 1277.80. Aan de orde is benoeming lid schat tingscommissie. Benoemd wordt de heer N. Cijsouw met 5 stemmen tegen 4 stem men op den heer Jansen en 1 blanco. Vervolgens verkiezing voor 2 leden van het Burg. Armbestuur. 1ste voordracht M. Arendse Mz. en C. de Visser, 2de voor dracht A. I. Haartsen en L. Abrahamse- De Priester stelt voor, de zaak aan te houden tot volgende vergadering. De st. staken daarover 5 tegen 5, dus aange houden- Behandeld wordt een adres der Geitenfokvereeniging om f 25 subsidie. De heer De Priester drukt zijn bevreemding uit, dat het adres weer is ingekomen- Dhr Arendse gaat met het adres acooorJ- Dhr de Priester zegt bezoek te hebben gehad van den voorzitter der geitenfok vereeniging. Hij kan zich bij het besluit van B. en W. neerleggen om afwijzend te beschikken- Dhr Jansen verwacht, dat de heeren nog eens terug zullen komen- Dhr de Priester zou verschijnen voor de gei tenfokvereeniging en kon zulks wegens zijn ongesteldheid niet. Het voorstel van den heer Arendse wordt niet ondersteund dus het voorstel van B- en W. om af wijzend te beschikken wordt aangenomen- Behandeld wordt het voorstel de Pagter La Soe en Marijs tot het openbaar aanbe steden van alle gemeentewerken. De voor zitter zegt, dat er bezwaren aan verbon den zijn. Dhr La Soe licht toe. Hij meent te mogen zeggen, dat er veel geld ver waarloosd wordt, adres aan Keizersbaan en Nieuwstraat, daar is veel ondeskundig werk. Als de gemeente-architect bestek en teekening gemaakt heeft, brengt dhr Melis daarin verandering is hem ter oore gekomen. Dhr De Priester wijst op enkele dingen. Er zijn veel werkeloozen, deze moeten geholpen worden- Men legt nu een rioleering op het Oranjeplein, daarin helpen de werkeloozen, volgens het voor- stel-de Pagter zou dit nu aanbesteed moe ten worden. Men zou kunnen bepalen, Jat werkeloozen bij zulke werken moeten hel pen, dan zou hij bij wijze van proef er voor willen zijn- Vervolgens wijst spreker eenige wegen aan voor het gemeentewerk. Dhr Kodde bepleit beter toezicht bij gemeentewerken. Hij is niet voor open bare aanbesteding. Dhr Melis heeft zich de vraag gesteld of publieke aanbesteding in het belang der gemeente is Spreker gelooft niet, dat we moeten voortgaan de hooge posten te betalen. Hij slaat ©enigszins huiverig tegen aan besteding. Dhr Jobs© is voor aanbesteding en noemt enkele voorbeelden van hooge onkosten voor geringe werkzaamheden. Dhr De Pagter noemt ook enkele ge vallen van hooge kosten. Dhr Suurmond gelooft, dat de gedachtevan den heer De Priester om een degelijk vakman aan te stellen _een zeer goede is. Het voor stel van B. en W. om alleen bij wijze van proef openbaar aan te besteden wordt met 9 tegen 1 stem, die van dhr Melis, aangenomen. Verzoek van bewoners Burchtslraat aangehouden tot volgende vergadering. Behandeld wordt voorstel B. en W. tot aankoop brandkast en het bou wen van een kluis. Dhr. Kodde zegt, dat in Vlissingen nog een goede brandkast te koop is en stelt voor daarnaar een onderzoek in te stellen. Dhr De Priester zou voorstellen, dat B. en W. een gron dig onderzoek instellen of de kluis werke lijk brandvrij is. De Raad besluit de brandkast van dhr Buleux voor f 65 over te nemen. Dhr De Priester vraagt inlich ting over Spoorstraat. Dhr Jansen vraagt wanneer de vergadering komt over de woningbouwvereeniging. Dhr La Soe vraagt inlichting' over het pontveer. Dhr Jobse zegt, dat in Vlissingen zijn aange kocht dingen op een technisch bureau, die op Souburg door ingezetenen konden geleverd worden. Medegedeeld wordt, dat op het uurwerk va nden toren geen 2de wijzer kan worden aangebracht. Ten op zichte van een bliksemafleider, dat er op Souburg iemand is, die deze kan maken en de kosten berekenen. Verder een schrijven van de Nieuwjaarscommis sie, dat de collecte bedroeg f 307.87, een dankbetuiging van de Zwemvereeniging, een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, een voorstel-De Pries ter en Janssen omtrent wijziging school geldheffing wordt in handen van B. en W. gesteld. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Simonshaven komt voor ds J. C. Kamsteeg te 's-Heer Hen drikskinderen. Aangenomen naar Halle, door B'. C. Goedhart te A vereest; naar Oude- mirdum, door P. Kruyt te Nieuwe Tonge. Bedankt voor Papendrecht, door S. C. van Wijngaarden te Linsclioten. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Haarlem (2e pred.), J. Jongeleen te Hilversum. Geref. Kerken. Aangenomen naar Duiirswoude, doob candidaat J. van. Dijk te Oudega, die bedankt heeft voor Nieuwlande en Hij- laard. Geref. Gemeenten. Beroepen te Meliskerke, J. R. van Gordt te Oplieusden. Ziekenbezoek. „Bij ziekenbe zoek ben ik graag alleen", schreef Ds Laman in de „Asser Kerkbode". „Wanneer anderen er bij zijn, praten de menschen niet. Alleen zijnde doen ze het wel. Daarom is het ziekenbezoek zoo on vrij. Er zijn zoovele luisterende ooren rondom, vooral op de algemeene zaal. In de huisgezinnen is dat ook vaak zoo. De menschen spreken dan hun hart niet uit, en hebben er toch soms zoo'n behoefte aan. Daarom zit ik graag met een^zieke alleen. We kunnen van buiten niet zien, wat er van binnen omgaat. Ik heb aan sommig'b ziekbedden soms zoo stil en aandachtig toegeluisterd. En dan af en toe een woordje gesproken. Dokters zeg gen wel eens: „de zieken vertellen, ons alles". Maar er zijn dingen, die ze aan hun dominee vertéllen, waar de dokter niet van weel. Dan moet er een heilige stilte zijn, waar niemand is dan God, d9 patiënt en de zielzorger." Tot zoover Ds Laman, met wiens woor den Ds Lindeboom, van Amsterdam, vol komen instemt en waaraan deze het vol gende toevoegt: Dat men een zieke met zijn dominee alleen moet laten, wordt slechts door weinigen begrepen. D© meeste schijnen het eisch van beleefdheid te achten, dat althans een der liuisgenooten er bij te genwoordig zij. 'tGaat niet altijd even gemakkelijk, te vragen, dat men zich ver- wijdere. Wanneer een dergelijk verzoek gedaan moet worden in tegenwoordig heid van den zieke, bereikt men toch geen resultaat, ook al wordt er aan vol daan. De gewenschte „sfeer" is er niet meer: het alleen-zijn heeft iets gewilds gekregen. Ook wordt niet altijd zoo'n ver zoek goed opgenomen. We 'deden wel eens de ervaring op, dat de huisgenoo- ten er zich door gekrenkt voelden. Lat hun tegenwoordigheid het bezoek grootendeels onvruchtbaar maakte, zagen ze niet in. „Dominéé kan toch wel zeg gen wat hij zeggen moet, als wij er bij zijn?" Hoe in dezen niet de publieke, maar dan toch de gemeentelijke opinie om te zetten? Er kan op ingewerkt worden in de prediking, bij het huisbezoek, zelfs reeds op de catechisatie. Maar ook de pers heeft "hier een taak. Daarom geven we de wijze woorden van Ds Laman door. Cand. S. J. Koster, te Terneuzen, slaagde voor het praep.-examen in de classis Axel en zal een eventueel be roep uit de Geref. Kerken direct in over weging nemen. bondag 24 Jan. 1926. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds. Homburg, n.m. ds de Vries, av. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. geen dienst. Geslaagd voor 't examen boekhouden, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, de heeren A. A. C. Klijberg, P. A. v. d. Eijk en II. F. Ke- terse, allen te Vlissingen en J. J. Brugge te Breskens. Voor het examen Nederlandsch de heer M. de Bruyne te Vlissingen. Voor het examen Duitsch, de heer M. J. Cabboord te Goes. Voor het examen Engelsch de heeren N. G. v. d. Maden, A. Theune, P. Kruide nier en mej. A. C. de Groot, allen te Vlissingen. Geslaagd aan de Universiteit te Leiden voor Candidaatsexamen rechten: mej. W. F. M. Kroeze; en aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen voor cand. Nederlandschen boschbouw de heer F. W. Burger. Bij Kon. besl. is aan de Rijkshoogore- burgerschool te Zierikzee: lo. met ingang van 16 Januari 1926, aan A. J. Schneiders, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar; 2o. tijdelijk benoemd tot leerares mej. A. E. Smelt te 's-Gravenhage. Rechtbank te Middelburg. Politie-re ch ter. Ter terechtzitting van den Politie-rech- ter te Middelburg werden gisterenmiddag de volgende zaken behandeld: VIRGINIA ARDATH C LONDON. J. P., 28 jaar, arbeider, en A. D., 23 jaar, werkman/beiden te Vrouwepolder, beklaagd van diefstal van een hoeveelheid hout ten nadeele van den Staat, gepleegd te Vrouwepolder op 29 November 1925; Eisch f25 of 25 d. h. Uitspraak f20 o£ 20 d. h. voor le beklaagde. De 0e bekl. was ter terechtzitting verschenen en ont kende het hem ten laste gelegde- Getuige K. Osté, strandvonder, verklaarde niet gezien te hebben, dat beklaagde het hou/ vervoerde. Getuige Polderman, weigerde den vereischten eed af te leggen. Hij verklaarde niet gezien te hebben dat be klaagde D. hout heeft gebracht in de schuur van S. Duvekot te Vrouwepolder. De politierechter maakt hem opmerk zaam, dat hij de waarheid moet zeggen wil hij geen nadeelige gevolgen onder vinden- Aan den verbalisant Franse heefi liij verklaard, dat hij wel gezien heeff dat bekl. D. bet hout in een schuur bracht. Getuige Franse, gom.-veldwachter te Vrouwepolder gehoord, blijft bij zijn ambtseedig opgemaakt proces-verbaal. Da zaak wordt geschorst om getuige eea bedenktijd te geven om op zijn verklaring terug te komen. Na de schorsing komt getuige terug op zijn verklaring, en er kent, dat het waar is ,dat bekl. hout ia de schuur van Duvekot heeft gebracht. De zaak wordt uitgesteld tot 12 Fe bruari a.s. tot het hooren van een zooa van den strandvonder. A- P. C. den B., 20 jaar, "arbeider: J. den B., arbeider, 46 jaar; en P. C. den B., 19 jaar, arbeider, allen wonende te Zaamslag, beklaagd van mishandeling van A. J. van de Velde te Zaamslag op 30 November 1925; eisch en uitspraak voor ieder f 10 of 10 d. h. L. de V.. 30 jaar, arbeider te Middel burg, beklaagd van diefstal vaii 4 konijnen ten nadeele van M. Marinisse te St. Lau rens op 15 December 1925; eisch f25 of 25 d. h., uitspraak f20 of 20 d. h.; H. Z., 47 jaar, winkelier te Haamstede, beklaagd van beleediging van M. Thrjsse te'Haamstede,op 17 December 1925; eiscli en uitspraak f 10 of 10 d. h.; L. S., 30 jaar, chauffeur te Goes, be klaagd van mishandeling van C- van Strien te Goes op 25 November 1925; eisch en uitspraak f25 of 25 d- h. J- G. 24 jaar, werkman te Rilland-Bath beklaagd van diefstal van een zaaizeil tea nadeele van L. van de Voorde te Rilland- Bath op 19 November 1925; eisch f25 of 25 d- h. Uitspraak f 15 of 15 d. h. J. J. de M.. 42 jaar, petroleumventer te Duivendijke, beklaagd van diefstal van een plank toebehoorende aan den Staat, eisch en uitspraak f20 of 20 d. h. J. F., 61 jaar, sclieepsslooper te Brou wershaven, beklaagd van het niet vol doen aan een bevel gegeven door den havenmeester te Brouwershaven op 1 December 1925 om met zijn schip de haven te verlaten, omreden beklaagde geen vergunning had van B. en W. om in die haven ligplaats te nemen. Eisch en uit spraak f 15 of 15 d. h. Eedsweigering. Voor het kan tongerecht te Apeldoorn was in eene zaak wegens overtreding der bouwverordening, o.m. als getuige gedagvaard de heer K. van Trigt, wethouder van Openbare Wer ken. Getuige weigerde evenwel de ge vorderde eedsformule af te leggen op grond, dat hij aan die woorden niet de minste waarde hechttte- De. kantonrech ter wees getuige er op, dat dit geen reden was tot weigering. De wet eischt die for mule af te leggen, tenzij godsdienstige overtuigingen dat verbieden. En in dit ge val is in het geheel geen sprake van gods dienstige overtuiging- De heer van Trigt bleef evenwel bij zijne weigering vol harden, waarna eerst de overige getuige* in deze zaak werden gehoord- Daarna weder voorgeroepen, verklaarde de heer Van Trigt, dat, als de wet het hem verplicht, hij er toe zal overgaan, doch onder de uitdrukkelijke verklaring, dat hij het als ongeloovige van geen beteekenis acht- Onder dergelijk voorbe houd kon de eedsaflegging niet worden toegestaan, waarna de zaak verder voort gang kon hebben. Het uitgeven van vftlsche guldens. Het 0. M. bij de rechtbank te Winschoten heeft vier jaar gevangenis straf geëischt tegen den 51-jarigen J- B. rijwielhersteller te Blijham, terzake va* het uitgeven van nagemaakte guldens, zulks in vereeniging met de gedetineerde* J. H. en J. N. te Winschoten. Dienstweigering- Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 24-jarige* soldaat van het regiment grenadiers, T- D. S., die door den Krijgsraad te 's Her togenbosch wegens dienstweigering was veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De advocaat-fiscaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Uit de sententie bleek, dat het hof tot de overtuiging was gekomen, dat bij gedaagde ernstige gewetensbezwaren bestaan tegen verdere vervulling van den krijgsdienst, op grond waarvan het hof kan volstaan met het opleggen van een straf, welke den ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2