PUROL 30° Bo 93 Woensdag 30 Januari 1936 40e Jaargang w\ SwnafuhiTi EERSTE BLAD. Buitenland. Bit te Provincie. dit nummer bestaat uit twee bladen Kiespijn W^'JP verdrijft men spoedig met Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68 70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.1 Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Nieuw gevaar voor overstroomingen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, valt in heel Duitschland geweldig veel sneeuw zoodat bij plotseling optredenden dooi op nieuw watersnood dreigt- Ook in België is in den nacht vart Zondag op Maandag weer een dik pak sneeuw gevallen, terwijl het ook Maan dag, in den loop van den dag, schier zonder ophouden heeft gesneeuwd. In de laaggelegen streken vreest men voor weer nieuwe overstroomingen. In geheel boven-Italië duurt eveneens de sneeuwval voort- Dr August Borms. Naar men uit Brussel meldt, hebben verscheidene 'katholiek-democratische en sociaal-democratische Kamerleden uit het Vlaamsche land dezer dagen nogmaals hij de regeering aangedrongen op de on middellijke en onvoorwaardelijke invrij heidstelling van dr August Borms. Ook hestaat het plan binnen enkele weken in een aantal plaatsen van het Vlaamsche land, straatbetoogingen te houden voor dr Borms en daarna, in den loop van den zomer, verscheidene massa-demon straties te organiseeren te Leuven, waar de gewezen Vlaamsch-activistische lei-der nu reeds ruim zes jaar gevangen zit- Dit plan gaat uit van de Vlaamsche Natio nalisten. Een eerste betooging zal reeds plaats hebben op 21 Februari te1 Turn hout. De regularisatie yan de Maas. De bond van mijneigenaren en fabri kanten in de .provincie Luik heeft een! adres gericht tot koning Albert, waarin' dringend gevraagd wordt, dat men er ein delijk eens zou toe overgaan den loop van de Maas te regelen, eerstens om overstroomingsrampen te voorkomen, tweedens om een natuurlijken vervoerweg te hebben naar Frankrijk en Nederland- De regeling van de Maas boven en be neden Luik is noodig uit economisch oog punt en ook als middel om in de toe komst overstroomingen tegen te gaan. De bond stelt daarom aan den koning voor een speciale organisatie in het leven te roepen met het doel deze hoogst nood zakelijke werken te verwezenlijken. Hei nieuwe Duitsche ministerie. De partijen in Duitschland zijn het on derling eens geworden, zoodat het nieuwe kabinet er thans is. Het bestaat uit de ministers Rijkskanselier: Luther; Buitenlandsche zaken:' .Stresemdnn; Binnenlandsche za ken: Kuelz (dem.); Financiën: Reinhold (dem.); Economische zaken: Curtius (D. volkspartij); Arbeid: Brauns (centrum); RijksweerbaarheidGessier; Posterijen: Stingl (Beiersche volkspartij) en Verkeers wezen: Krohne. President Hindenburg heeft nog gister avond de benoemingen van de nieuwe ministers bekrachtigd- Korte berichten. Volgens een bericht uit Constanti- tiopel is tijdens een orkaan op de Zwarte zee een Turksch stoomschip vergaan, waarbij 21 zeelieden het leven verloren. Uit Belgrado wordt gemeld: Naar de bladen uit Constantinopel vernemenis het bericht over het tot stand komen van een militaire overeenkomst tusschen Griekenland en Engeland in Turkije zeer ernstig opgenomen. Ten einde het groote tekort op den Franschen postdienst te verminderen heeft de administratie een verhooging der ta rieven voorgesteld. Het enkelvoudig brief port zou op veertig centimes worden ge bracht- Uit Warschau wordt gemeld: Voor de rechtbank te Samósz begint op 25 Januari het proces tegen 54 Oekrainische communisten, die aangeklaagd zijn we gens poging tot het uitlokken van eei> revolutie in Wolhynië. Y^plgens berichten uit Peking moet er tusschen China en de sovjetregeering een conflict zijn uitgebroken, in verband met de exploitatie van den Chineeschen Oosterspoorweg. De Berlijnsche bladen verwachten dat de laatste Engelsche bezettingstroe pen op 29 dezer de Keulsche zóne zullen verlaten- Volgens een bericht uit Londen, zouden Be Engelsch-Italiaansche onder handelingen over de oorlogsschulden thans op den goeden weg zijn- Do toestand van kardinaal Mercier is steeds achteraitgaande. y/Jl/ll MUNHARDT i Buisje75ct.Bij Apoth.en Drogisten De schuldigen. Die Msb. schrijft; Eindelijk is het sinds een week aan gekondigde communique der Katholieke Kamerfractie1 gepubliceerd. (Zie telegram men in ons no. van gisteren. Red. Z-) Er blijlkt uit, 'dat de Kathblieke frac- tie inderdaad als „uiterste noodzaak" een regeling van de gezantschaps-kwestie heeft willen aanvaarden, die hoe weinig gewenscht op zich zelf in elk geval aan den gestelden eisch, zijl het op mi nimale wijze, tegemoet kwam. Van den kant der Katholieken werd hiermede onge twijfeld de uiterste grens der concessie bereikt. Doch zelfs voor zulk een com promis schenen de Qhristelijfc-Histori- schle Tweede Kamerleden beter gezegd; sommigen hunner niet te vinden. Rei serve-ka der. Ter kennis van de jongelieden, die voor den dienstplicht, lichting 1927, zijln of alsnog zullen warden ingeschreven, wordt gebracht, dat de aanneming ala vrijwilliger voor het Reserve-kader slechts kan ge schieden tot en met 31 Juli van dit jaar en dat zij zich, tot het verkrijgen van inlichtingen betreffende het Reser vekader kunnen wenden tot den inspec teur der Infanterie bovenbedoeld (afd. Reservekader) te 's Gravenhage, Hofweg 2- De rijksmiddelen in 1925- De Msb. schrijft: Als wij aan do band van de gepubliceer de cijfers een blik werpen op de resul taten der Rijksmiddelen, over het thans achter ons liggende dienstjaar 1925 'dan zullen wij slechts moeilijk een gevoel van tevredenheid kunnen onderdrukken. Het jaaar 1925 bracht ons een totaal van f 464 millioen en overschrijdt dus de ra ming met niet minder dan f46,1 mil lioen, de opbrengst over 1924 met f26-8 millioen. Nog onlangs werd gewezen op het groote belang van de financiën voor de politiek en op het juiste inzicht van Colijn, die zich allereerst een goede financieële positie ten doel stelde. Die optimistische verwachting is door de definitieve cijfers geheel beantwoord en wij kunnen met gerustheid constateeren, dat het thans tot éen definitieven keer is gekomen in de financiën van het rijk. Over 1924 be droeg de raming f369 9 mill., de werke lijke opbrengst f4319 millioen (tegen f428 8 millioen) waarbij zich dan later nog f5 3 millioen voegde van de rijwiel belasting. Op de basis der cijfers over het eerste halfjaar 1924 dorst de regeering voor 1925 een raming aan van f417.9 millioen, dus afgezien van de f 5 millioen rijwiel- belasting, f21 mill, meer dan de raming 1924, maar fl9-3 millioen minder dan de opbrengst over 1924- De regeering bleef dus aan den veiligen kant, een houding waarmede men, mits niet over dreven, in het financieele zeker vrede moet hebben. Inmiddels heeft 1925 de verwachtingen verre overtroffen, en wat nog meer zegt, op een dergelijke wijze, dat dit ook voor de toekomst nog een goede ontwikkeling belooft. Wij kunnen aan de hand van de resul taten van 1925 zeker met gerustheid het nieuwe jaar ingaan. De raming voor 1926 door de regeering voor eenige maanden opgesteld bedraagt een f40 millioen meer dan die van 1925. Een schatting, die gezien de resultaten 1925, zeker niet licht vaardig genoemd mag worden, en de ver wachting wekt dat ook 1926 weer een overschot boven de raming zal te zien geven. De knoeierijen te R- op Zoom. Die Telegraaf publiceert de hoofdzaken uit het „vertrouwelijk" aan da raadsleden toegezonden rapport der raadscommissie over de knoeierijen in cle gemeentefinan- ciën. De commissie bestond uit de boeren J. B- v. As., H. Walder, Hjub. Beckers, A. Vriens en Adriaan Juten. In hlaar voorwoord tot dit uitvoerige rapport zegt de commissie o.m., dat deze gehteele ad ministratie een hbpelooze warboel is. 't Lijkt soms of een kind de boogstverant- woordelijke betrekking van gemeente-ont vanger heeft waargenomen, soms lijkt het of een buitengewoon behendig man de onregelmatigheden camoufleerde; vast staat, dat de gemeente-administratie op onbegrijpelijke wijze ineen is geloopen, en dat de gemeente financieel groote nadoe len heeft geleden. De administratie van den ontvanger in de jaren 19211925 is, volgens de commissie in lange niet zulk een war boel geweest, als in 1919 en 1920. Wel deelt, de commissie o.m. mede,, dat de ontvanger de houders van uitgelote stuk ken in de meening liet, dat de stukken niet waren uitgeloot, zoodat hij coupons uitbetaalde, in 1925 op s tukken, die reeds op 3 Augustus 1920 waren uitgeloot. Ook vernam de commissie; dat zeer groote bedragen voor zijn privé-gebiuik uit de gemeentekas zijn betaald, terwijl zij gaal betwijfelen, of die wel ooit door den gr.meento-ontvanger zijn terugbetaald. De secretaris heeft, volgens de com missie in de jaren 1919 tot 1925 de zaken te Bergen op Zoom op schromelijke wijze: behandeld, als ware deze gemeente een Russisch, dorp, vèr van iedere mo gelijkheid tot controle. Zij wenscht alleen nog, na wat hekend is, te vermelden, dat de gewezen secretaris de legesgelden over 1920 ook niet heeft afgedragen. Bij een bespreking van de verantwoor delijkheid van de colleges van R en W-, den raad en do commissies, is de com- mïsie van oordeel, dat tot de malversar ties inzonderheid een lid van het col lege van R. en W. uit die jaren heeft midegobolpen; dat is wethouder Verlïn- den. Volgens het rapport zou wethouder Verlinden n.l. zijln belasting niet hebben betaald., Hij betaalde volgens den ontvan ger niet de gelden als penningmeester van den Kunstkring (het lid do heer Ree kers is hot met deze zienswijze niet eens). Hij was door den secretaris gewaar schuwd, dat het financieel beheer niet in orde was. Het is naar de opvatting der commissie de taak van de justitie na te gaan in hoeverre er sprake is van strafrechterlijke aansprakelijkheid van B. en W. Wie geen belasting betaal den. Het rapport geeft een lijstje van ambtenaren, die alleen een waarschuwing hadden ontvangen en allen meerdere ma len zijn aangemaand door den heer Van Veen, klsrk van den ontvanger. Allen wisten, dat zij niet hadden betaald. Vol gens afgelegde verklaringen van den ge meente-ontvanger, en den heer Van Veen,, werden de betcekeningen van de dwang bevelen met ironisch gejuich begroet. Men beriep er zich op, dat de wethouder Ver- linden en de secretaris Van Liempt ook niet betaalden. De beer Van Liempt heeft over 1920, 1921, 1922 niet betaald: wel is f 80-86, zijn aanslag over 1922 afgehou den van zijn salaris, gedurende de waar neming door den heer Van Veen, dus na het onderzoek. In 1920 zofii door Van Liempt betaald zijln, volgens den gewezen ontvanger, doch de tellingen door de com missie gemaakt, spraken dat vierkant te- een. De commissie zegt voorts in het rap port, dat drie en vier jaar te laat eenige personen, die niet op> de lijst van open staande posten en ook niet op die van oninvorderbare posten voorkomen, hun belasting betalen. Met opzet werden dan deze te betalen bedragen verdonkere maand en de bevoegde personen maakten dus misbruik van de hun bekende slor digheid van den ontvanger. En wij lezen dan het volgende: „Zij die het voorbeeld moesten geven, betaalden hun belasting niet, en deelden dat mede aan 'familie en minderen. Het niet betalen werd een kanker en woeker de voort van jaar tot jaar. Ten slotte zou er niemand meer betaald hebben. De wethouder voor de financiën heeft drie jaar lang geweten, dat zijn bedrag wel was ingevuld, doch niet was betaald." Aan het slot van het rapport schrijft de oommissie, dat er jaren met groote geraffineerdheid een kluwen van malversatiën is ineenge vlochten, waardoor niemand meer in staat is deze 'te ontwarren en door ge brek aan bescheiden elk onderzoek moet vastloopen. Men kan den draad der knoeierijen niet volgen. Hij is telkens gebroken. De commissie raadt dan ook in volle overtuiging een verder onderzoek, dat geld moet kosten af, en acht de werk zaamheid van den raad en het dagelijksch bestuur beter "besteed aan de toekomst, dan aan biet 'Verleden. Aan den raad doet de commissie dan de volgende voorstellen: Wat betreft het resultaat van het ac countantsonderzoek 192119241925 wijst de commissie er op, dat de accoun tants komen tot een geldelijk tekort van f 71.798-04. De commissie meent, dat daaraan nog verschillende tekorten en verschillende rente-verliezen moeten wor de ntoegevoegd. Het ontbrekende zal door den ontvanger moeten worden aangezui verd. De commissie verwacht, dat dit spoe dig zal geschieden. De voorzitter heeft immers medegedeeld, dat de gemeente voor 100 pet. gedekt is. De commissie s'telt zich voor, haar rapport ten konnis te brengen van den strafrechter, opdat die ten opzichte van de in het rapport genoemde personen kan optreden. Allerlei. De samenkomst in de Groote Kerk te 's Gra.venhage op Maandag 15 Februari a.s., ter herinnering van het zilveren hu welijk van de Koningin en den Prins zal door het Koninklijk Echtpaar wor den bijgewoond. Foster's Zalf verdrijft onuitstaanbare kwellingen van aambeien en gaat ont steking tegen- Inderdaad een probaat ge neesmiddel- Per doos f 1.75, per tube f 1. Landbouwonderwijs. Door den h'eer J. Wellema.n, lid der Prov. Sta ten van Zeeland is tot 'den Commissaris der Koningin een schrijven gericht, waarin hij verzoekt de volgende vragen aan het college van God. Staten te willen over brengen: Is het juist, dat door Ged. Staten be zwaren zijn gemaakt tegen besluiten vain gemeenteraden, waarbij een lokaal van een openbare school gratis ter beschik king werd gesteld voor he-t gteven van landbouwonderwijs Zoo ja, is hlet college dan niet met ondergeteekende van meening', dat dit het geven van landbouwonderwijs belemmert en dat dit ook indruisch't tegen het be sluit der Staten, waarbij aan de land- bouwonderwijzers een surplus wordt toe gekend boven het lesgeld, dat het Rijk uitkeert, juist om bet landbouwonderwijs aan te moedigen? Middelburg. Vereen, van volks tuinen „K weeklu st". Gisteravond hield bovenstaande vereenigiing in Mercu- rius haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer J. F. Vermeulen. Door den secretaris, den heer J. L- Wi- g'ard, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat de vereeniiging zich in een bloeienden toestand mag verheu gen. Het aantal leden bedraagt thans 165- Door de verhooging der contributie kon door het bestuur meer gedaan worden aan de verbetering van de terreinen. Als ook het onderhoud door de leden goed is, zullen de volkstuinen een sieraad der stad worden. Do penningmeester, de heer L- P. de Bree, bracht daarna het financieele ver slag uit en wel het eerst over de ge- exploiteerde gronden. Gepacht is van de gemeente 60464 vierk. M- voor'f 1391.05 en van den heer J. M- Urchard 5650 vierk. M- voor f 166.25, dus in totaal 67114 vierk. M- voor f 1557.30- Aan de leden en één particulier werd die grond verpacht voor f 1727 62V2, alzoo een over schot van f 170-32V2. De vpreenigings-rekening wijist een eind bedrag aan van f310.87, het batig saldo daalde van f 78-73 tot f 56-38. Die kas der vereeniging bedroeg op 1 Dec. j.l. f 1619.48. De begroeting voor de pacht- exploita.tie voor 19251926 wijst een eindbedrag aan van f 172910 met een goed slot van fl71-80, en die voor de vereeniging f272.88, met een goed slot van f182 88. ,D© inventaris van de be zittingen der vereeniging wijst een eind cijfer van f 201 aan. r,e secretaris van de grondcommissie, de heer J. Roone, deed daarna verslag én zeide o.a., dat in tegenstelling met de laatste drie 'jaar niet voor nieuwen grond behoefde te worden gezorgd, wat wellicht mede is toe te schrijven aan het feit, dat aardappelen en andere pro ducten veel goedkooper zijn geworden. Nu konden alle leden, behalve 6 nieuwe, aan een tuin worden geholpen. Tot bestuursleden werden herkozen de beeren L. P- de Bree en N. J. Step en gekozen de heer M- Kleinepier, inplaats van den heer W- Verstraate. Alsnu kwam in bespreking een ver zoek van het bestuur van ;,Uit het Volk Voor hét Volk" in verband met een door die vereeniging opgevat plan „Flo- ralia" weer in eere te herstellen. De voorzitter deelde mede, dat de bedoeling is evenals vroeger plantjes ter opkweeking uit te geven, en deze later op een ten toonstelling te doen bijeen brengen, maar daarnaast zou men dan willen doen inzen den eigen gekweekte planten, bloemen, vruchten, enz. en daarbij kan de vereeni ging „Kweeklust" daadwerkelijk medewer ken. Het bestuur zou daartoe willen be sluiten en met „Uit hiet VolkVoor het Volk" willen samenwerken. Algemeen vond dil voorstel instemming. By Apoth. en Drogisten Een collecte voor de slachtoffers van! den watersnood bracht f969 op. Goes. Vanwege de „Qanadian Pacific Railway Company" (afd. colonisatie en ontginning) die te Rotterdam een bureau heeft voor Nederland en hier ter stede een vertegenwoordiger in den heer Ma gi else op de Groote Markt, werd Dinsdag namiddag in de Landbouwbioscoop aan de Korte Vorststraat voor een overvolle zaal een lezing gegeven over „Canada" als gun stig land voor landbouwers-landverhui zers door den heer W. van Heeckeren Van Keil. Mede was ter voorlichting aanwezig de heer H. M. Hennequin, Zeeuwsch-Vlaming van geboorte, die 33 jaar in Canada lieeft doorgebracht waar van ruim 25 jaar als zelfstandig landbou wer en thans voor eenigen tijd hier te lande verblijft. 1 Eerst werd, na een welkomstwoord van den heer Van Heeckeren tot de vergader den een fihnbeeld vertoond van de Lloyd Minster en Balford districten m West- Canada met hun ontgonnen en nog te ont ginnen prairiën, hun-farms en nederzet tingen, het aldaar uitgeoefende bedrijf van Jandbouw en veeteelt, zuivelfabricage enz., benevens een filmbeeld van het kunstmatig bevloeide gebied in Zuid-AI- berta met de sluizen, aquaducten en ver dere daaraan verbonden kunstwerken té Calgary, Bassano, Brooks, enz. Zoodoende kreeg de aspirant-kolonist een beeld van het land en het daar uitge oefende boerenbedrijf. Vervolgens nam de heer Van Heeckeren hét woord, om te betoogen1, dat de overbe volking in ons laud en de geringe kansen om in het boerenbedrijf hier te lande zich een zelfstandig bestaan te verschaffen tal van lieden op emigratie bedacht doen zijn. Voor Nederlandsche boerenzoons, boerenknechts en landbouwers levert Ca nada en speciaal West-Canada onder de landen die voor emigratie in aanmerking komen: Vereenigde Staten, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië, de beste be staansmogelijkheden op, omdat Canada dun bevolkt is en op bewoners wacht, uitgestrekte vruchtbare gronden bezit, dio slechts ontgonnen behoeven te worden en er zoowel de groote spoorwegmaatschap pijen als de Staat de bestaansmogelijk heden vergemakkelijken, door den emi grant aanstonds een werkkring als land arbeider te waarborgen, zelfs hem met zijn familie een huis bezorgen en de eerste hulpmiddelen om te leven en zich een bestaan te veroveren tegen de storting van de matige som van 400 dollar (circa f 1000). Toch blijft het voor den emigrant een zaak van doortasten en doorzetten ondanks alle moeilijkheden die 'n vreemd land met vreemde taal en vreemde ge woonten als vanzelf biedt. Is hij door de moeilijke jaren heen en wil hiji boer wor den in eigen bedrijf dan kan hij tegen gemakkelijke betalingscondities voor ge- ringen prijs land koopen van de C. P. R. of van den Staat. De „Irrigation Council", een Cana- deesch regeeringslichaam, dat in de be vloeide gebieden den bietenbouw bevor dert en aanwakkert, plaatst op gunstige voorwaarden bietenverbouwers, ook ge huwd mits de kinderen niet al te klein zijn in die streek, die met vlijt en spaarzaamheid het allicht tot een 1000 dollar per jaar kunnen brengen; in door snee wordt 23 dollar per acre (21/2 acres zijn gelijk aan één Hectare) betaald. Daarna werd een filmbeeld van de vee teelt en zuivelbereiding in de zuivelfabrie- ke nvertoond en passeerden ook een paar stadsbeelden in de nieuwe gebieden de revue. Daarna verhaalde de heer Henne quin, die speciaal van de toestanden in Sasjkatchewan en Manitoba op de hoogte is, van zijn langjarige ervaring,. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat voor wils krachtige, energieke, flink werkende land bouwersemigranten Canada prachtige be staansmogelijkheden oplevert- Nog deelde hij mede, dat in de stad zijner inwoning sinds 1924 door Hollandschie kolonisten aldaar een vereeniging is gesticht, om nieuwe aankomelingen een goede plaats als boerenknecht te verschaffen. In het afgeloopen jaar werden ruim 80 Nederlanders op die wijze geholpen. Thans was bij door die vereeniging naar Nederland gezonden om 300 boerenzoons voor bet landbouwbedrijf in zijn streek aan te werven. Ook pleitte hij zeer voor bel emigreeren van tal van families nit dezelfde streek; Gelderland, Noord-Bra bant, Zeeland naar West-Canada om daar H,ollandscbe nederzettingen te vormen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1