Ho HI Maandag 18 Januari 1926 40e Jaargang Menlaai Binlanl Pit de Provincie. I Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 63—70, Gces Te!.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Teï. no. 259 De regeeringscrisis in Duitschland. In den Rijksdag werd Zaterdagavond da volgende samenstelling van het nieu we kabinet waarschijnlijk geacht: Rijkskanselier: Dr Luther; Huister van buitenlandscho zaken: Stresemann; Minis ter van binnenlandsche zaken: Koch (de mocraat); Minister van economie: Rürgers uit Keulen (centrum); Minister van fi nanciën: Reinhold (democraat); Minister van Arbeid: Brauns (centrum); Minister van verkeer: Krohne (Duitsche volks partij): Minister van Justitie en van bezet gebied: Marx; Minister van posterijen: Stinglo (Beiersche volkspartij)minister v. rijles weer: Gessier. De Beiersche volkspartij, die deze lijst nog niet heeft goedgekeurd, zal heden- namiddag ter zake een definitief besluit nemen. Rouwpiec'htigheid en vuistslagen in de Itaüaansche Kamer. De vergaderzaal der Italiaansche Kamer was met rouwfloers bekleed vanwege het overlijden van de Koningin-Moeder. Er- waren vele Kamerleden aanwezig, waar onder ook van de oppositie van den Aventijnschen berg. De Kamervoorzitter- en de minister van binnenlandsche za ken herdachten de overleden vorstin. De Kamer hoorde de toespraken staande aan en ging daarna ten teeken van rouw uiteen. Na de vergadering had er in de wandel gangen van de Kamer een vuistgevecht plaats tusschen fascistische Kamerleden en Kamerleden van de Aventijnsche partij. i Korte Berichten Naar uit Rome wordt gemeld, heeft do koning de villa van wijlen koningin Margberita afgestaan aan de vereeniging van oorlogsweduwen. De prachtige villa zal dienen als herstellingsoord en vacan- tiekoloni© voor leden van genoemden bond. Het Amerikaansche huis van af gevaardigden heeft de Italiaansch-Ameri- kaaanscbe schuldenregeling met 257 tegen gen 133 stemmen goedgekeurd. Volgens de „Vorw-aerts" zal in Fe bruari waarschijnlijk een samenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Frankrijk plaats heb ben om te trachten tot overeenstemming te geraken omtrent de verschillende strijd vragen in verband met het bezette gebied. Door bet tot stand komen van het compromis tusschen de regeering en den minister van financiën is een regeerings- crisis in Frankrijk vermeden. De ge- heeie pers begroet het. compromis enthou siast. De directeuren van de dagbladen te Boekarest hebben besloten, hun kran ten niet te laten verschijnen, als de cen suur niet wordt opgeheven. ^Tabletten, voor zangers De crisis- De poging van dr de Visser om 'te komen tot samenstelling van een zoo genaamd zelfstandig rechtsch kabinet, waarin de thans demissionaire ministers allen zouden zitting hebben, is niet ge lukt. Ingevolge de ruime opdracht hem door de Koningin gegeven wendt de for mateur thans pogingen aan tot samen stelling van een extra-parlementair Ka binet- H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag te kwart over 4 uur dr Th. de Visser- in gehoor ontvangen. Naar het „Centrum" verneemt, zijn de pogingen, door dr De Visser aangewend om de crisis door een compromis te be ëindigen, mislukt, wijl een deel der Chr.- Historische Kamerleden er aan' vast hield om, ook al kwam het compromis tot stand, toch in de Tweede Kamer een motie voor te stellen, waarbij zij hun te leurstelling over de aanvaarde oplossing uitspreken, een eisch, waarmee, zooals te begrijpen valt, noch de Anti-revoluti onairen, noch de katholieken zich kon den vereenigen. De Maasbode schrijft: Wat de laatste dagen: meer en meer waarschijnlijk werd, is geschied- Dr De Visser heeft thans officiéél kennis gege ven, dat zijn poging tot vorming van' wat hij noemde een zelfstandig rechtsch kabinet (maar dat, gezien de onderhande VERSGH1JNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 et. Bij abonnement belangrijke korting. lingen van de ministers met de fracties, in wezen niets anders zou zijn dan een parlementair kabinet) voor de tw.eede maal mislukt is- Thans zal hij trachten een extra-parlementair kabinet te vormen, waarmede we de vierde phase der zoo langdurige crisis zijn ingetreden. Dr De Visser achten we, zoo schrijft dit R- K. blad, op grond van den weinigen invloed, dien liij in eigen partij blijkt te hebben en na het mislukken van zijn beide pogingen tot vorming van een ka binet, niet de aangewezen man om nu een extra-parlementair kabinet te vormen- Op goede gronden mag verondersteld worden, dat hij zal zoeken in rechtsch conservatieve richting- Iets anders kan van hem, gezien zijn verleden, niet ver wacht worden. Steun voor een dergelijk kabinet is bij de samenstelling van de Kamer niet in voldoende mate te vinden- Nog enkele dagen en het record van de ministeriëele crisis van 73 dagen na do verwerping van de vlootwet is geslagen. Der ij_w ielplaatjes. Door den heer Drop (s--d.) zijn tot den Minister van Financiën de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat op Donderdag 7 Januari 1926 de. politie in de mijnstreek, bij de controle op de aan schaffing van nieuwe rijwielplaatjes (ter voldoening aan de Rijwielbelasting) niet alleen waarschuwingen heeft gegeven aan en proces-verlaal heeft opgemaakt tegen houders van rijwielen, doch van dezen ook rijwielen in beslag genomen beeft? 2. Moet de Minister niet erkennen, dat dit optreden der politie-autoriteiten on behoorlijk was, wijl een aantal mijnwer kers daardoor niet tijdig de mijn, wFaarop zij werkzaam zijn, konden bereiken, al- zoo werkverzuim hadden en bovendien blootgesteld werden aan straf (bestaande in bet betalen van boete) wegens te laat komen? 3. Is de Minister bereid publiekelijk mede te d'eelen, dat de inbeslagname van rijwielen wegens gebrek aan het bewijs dat 'do rijwielbelasting betaald is, alleen mag jilaats hebben na herhaalde waar schuwing en vervolging van de betrok kenen la'ngs den gewonen rechterlijken weg? Radiotoestellen en-personeel© bieilasting. Naar aanleiding van mededee'ingen om trent de al of niet berekening van een radio-toestel bij de schatting voor de Por- soneele Belasting, deelt de voorzitter van den Ned. Bond van Radiohandelaren mede dat ingevolge een verzoek van het be stuur van dien bond, minister 'Colijn heeft toegezegd, dat radio-toestellen als belasting-object uit het ontwerp-Weelde- bclasting zoudeh worden weggenomen, terwijl overwogen zal worden de radio toestellen op te nemen in de Rersoneele Belasting. Uit deze toezegging van Mi nister Colijn aan genoemden bond volgt, dat 't Depart, van Financiën op het oogen- blik radio-toestellen niet beschouwt als belastbaar object onder de Personeele Be lasting. Tegen onecht zilver. De bond van Edelmetaalvereenigingen heeft zich in een uitvoerig adres tot den minister van Arbeid gewend, waarin wordt uiteengezet, dat de handel in zil veren werken veel nadeel ondervindt van het in den handel brengen van artikelen, die onder den naam „zilver" aan het publiek worden aangeboden en welke in werkelijkheid vervaardigd zijn uit een n iet-zilverhoudend onedel-wi (metaal en slechts galvanisch verzilverd zijn. De Bond verzoekt den minister zoo danige maatregelen te treffen, dat, zoo wel in bet belang van het publiek, als van den handel indeze ongewenschten toekan a op afdoende wijze verbetering wondt gebracht. Braat's vraag b eatw o o r d. Door. den heer Braat was aan den ■minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, spoedig maatre gelen te nemen om de door den jongsten watersnood geteisterde personen en ge meenten aan de openbare liefdadigheid te ontrukken, door hen uit 's Rijks schat kist. schadeloos te stellen? Hierop heeft Minister de Geer als volgt van antwoord gediend: Ondergeteekende heeft zich in h'ooge ma to verheugd, dat ook thans, evenals na de stormramp in den jongsten zomer, het leed, dat aan vele landgenooten over komen is, door de natie als een gezamen lijk leed is gevoeld en dat zij, die per soonlijk van schade ziin vrijgebleven, door dankbaarheid en deelneming worden op gewekt, de lasten der anderen mee te dra gen. Indien deze treffende uiting van het nationaal saamhoorigheidsbesef als open bare liefdadigheid moet worden aange duid, zou die zelfde benaming zeker niet minder gelden voor een uitkeering uit 's Rijks schatkist. Ondergeteekende ziet in haar nog iets anders en hooger en is niet voornemens, haar te oiooven door ■een toezegging als gevraagd wordt. Be Watersnood. Vrijdagavond 'werd uit Grave gemeld: Ofschoon er nog wat water door een 35 M. lang en li/s M. diep gat in de Veerstraat te Neclerasselt naar de door braak in den Maasdijk te Overasselt stroomt, kan thans van geen verval meer gesproken worden. Zaterdag hoopte men reeds met twee ploegen aan het leg gen van den dijk te beginnen. Deze Maasdijk, want het zal de definitieve dijk worden, zal een voet krijgen van 29 M. breed. Daar het verwerken van klei op het oogenblik nog niet te doen is, begint men eerst boogvormig om de doorbraak een kern van Zand te storten. Men wilde de diepte van do doorbraak peilen, maar met de 5 M. lange lat, kon men geen grond krijgen. D'e stroom heeft het zand 1 M. dik op vele "landerijen gebracht. Zelfs op den dorpsweg bij; het rhadhuis zit het zand soms meer dan een halven Meter dik. Gisternacht werd gewerkt bij groote car bidlampen. Ook was men bezig vele ga ten te dichten om de op sommige plaat sen geheel vernielde Veerstraat te Neder- asselt weer berijdbaar te maken. Een hoer vertelde, dat in zijn huis, dat goed gesloten was geweest, het zand en slib wel 10 c.M. dik op den vloer "zat. Andere huizen, die nu droog zijn, zijn niet te openen, omdat binnen en buiten alles bevroren is. De bakkers te Grave moeten dag en nacht bakken, want- in de overstroom de dorpen in het Rijk van Nijmegen zijn alle aardappelen bevroren en zijn de groenten verloren gegaan, e.n is men aan gewezen op het eten van brood. Men brengt het thans per hondekar naar de boerderijen. Allerlei. De Coöp. Melkfabriek „de Ommelan den" te Groningen publiceert, dat de volle melk door haar voortaan verkocht wordt voor 13 cent per Liter. D"0 Foirensenbelastingj. Bij'Kon, besluit van 21 Dec. 1925 no. 62 is ongegrond verklaard het be roep ingesteld tegen de uitspraak van God Staten van*"Zeeland op een bezwaar- -schrift tegen ©en aanslag als forens in de gemeentelijke inkomstenbelasting te Vlislsingem. Bij de uitspraak van Ged. Sta ten werd het bezwaar ongegjrond ver klaard uit overweging" dat de reclamant van oordeel was, dat deze aanslag ten onrechte was opgelegd, omdat hij te V. zou vertoeven ter tijdelijke waarneming van ©en© apenbare betrekking, zoodat op hem art. 244b der gemeentewet van toe passing, zou zijn; dat de reclamant belast is met het tijdelijk bevel over het wacht schip te V-; dat onderscheiden dient te worden tusschen ©en zoodanig bevel en de tijdelijke waarneming van eene open bare betrekking buiten de gemeente van inwoning; dat tijdelijke waarneming eener openbare betrekking, als bedoeld .in art. 244b der gemeentewet, inhoudt, dat de gene, die de betrekking tijdelijk waar neemt, to eeniger tijd weder terugkeert tot de vervulling zijiner eigenlijke functie; dat daarentegen de uitoefening van een tijdelijk bevel, als aan den reclament is opgedragen, niet is te beschouwen als een intermezzo, waardoor de uitoefening van zijn eigenlijke functie voor hem, die met zoodanig tijdelijk bevel is belast, wordt onderbroken, doch dat 'dit bevel is do eigenlijke functie van hem', aan wien het is opgedragen en het tijdelijk karakter niet is gelegen in eon onderbreking van den gewonen gang van zaken, die daarna weder wordt hervat, doch in de omstan digheid, dat deze opdracht, als de meeste aan militairen verstrekte opdrachten, slechts zoolang duurt, als door de over hem gestelde machten in hi'et belang van den dienst nuttig on nooüig geoordeeld tvordt; dat nu de reclamant niet met onderbreking van de uitoefening van zijn functie, belast ïs met de tijdelijke waar neming eener openbare betrekking buiten de gemeente zijner inwoning, zijnjjeroep op art. 244b. der gemeentewet met op gaat. Do Kroon overweegt, aat de aangesla gene op meer dan 90 dagen van hef belastingjaar te V- aanwezig 'is geweest tot vervulling eener betrekking en dat de bepaling van art. 244b der gemeen tewet, waarop hij zich beroept, niet op hem van toepassing is, daar hij te V niet ter tijdelijke waarneming van een openbare betrekking buiten 'de gemeente als Kindervoedsel beroemd Het ïs geen chemisch preparaat docht het zuiverste zetmeel uit de maïs korrel, daaruit op eenvoudige wijze gewonnen, DUR Ze eten het met graagte van zijh hoofdverblijf M- vertoefde, doen hij in de gemeente V. tijdelijk zijde be trekking bekleedde. Vliegveld Vlissingen. Eenige bladen hebben een gedeeltelijk onjuist bericht over het vliegveld Vlis singen gehad. Eokel© jaren geleden is met opzet de naam; officieel veranderd van Vliegveld Souburg 'in vliegVeld Vli&sin- gen (niet vliegveld bij Vlissingen), om dat ten eerste het ru,im 30 H A- groote vliegveld geheel in de gemeente Vlissin gen ligt, mot uitzondering slechts van het N.-O-uitcinde, groot 0.4 HA. in Souburg, maar vooral, ook omdat men voor een internationaal noodlandingsterrein aan een in het buitenland bekenden naam als Vlissingen de voorkeur gaf. Het is slechts een zuiver toeval, dat de hangar die voor het Vliegveld Vlissin gen door de Rijkswaterstaat ,is aanbe steed, en die voor 31 Mei a.s. gereed moet zijn, op de Souburgsch© strook! wordt gebouwd, omdat de pachter en bewa ker van het" vliegveld daar ter plaatse woont. Naai' wij vernemen, houdt de Kon. Luchtvaart-Mij- bij hare plannen voor den a.s. zomer reeds ernstig rekening met het bc-ter geoutilleerde vliegveld Vlissingen. Jongensdag. Door de leiders der Knapenvereenigingen in het N. J. V. op Zuid-Beveland was op Zaterdagmiddag te Goes een jongensdag belegd. Een groot aantal jongens met hun lei ders uit de verschillende plaatsen van ons eiland waren opgekomen. De heer H. Gordeau, alg.-secr. voor het jongenswerk van het N. J. V. had de leiding. Nadat hij de vergadering met gebed geopend had, hield hij een bijbelinleiding over Gen. 22: Izak's Offerande. Een korte pauze werd gehouden Dhr D- Rooze, opperde het plan, hetwelk in over weging werd gegeven, om dezen Zomer een gezamenlijk uitstapje te maken. Een lid 'der knapenvereeUiging gaf een voor dracht ten beste- De fluitclub van de afdeeling Wblfaarts- dijk onder leiding van den heer W. Haart- sen, voerde op verdienstelijke wijze ver schillende nummers uit, welke aandach tig en stil werden aangehoord; en be geleidde enkele liederen, die door de ver gadering werden gezongen- Dhr Gordeau deelde nog een en ander mee uit zijn ervaringen en stelde de jon gens de vraag: Wat heb je aan je ver eeniging? V-oorts wees hij op de vruchten van de Knapenvereeniging om ten slotte te eindigen met iets over het werk van het N. J. V. te zeggen en haar financiëele actie: de groene Pyramide- Ds Mantz van Wolfertsdijk sloot deze goed geslaagde bijeenkomst met dankgebed- Des avonds hield de Ring Goes van het N. J. V. een buitengewone ringvergadering. Na ope ning op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, hield de heer Gordeau eert bijbelinleiding over Jozua 5:1315, waar op een goede bespreking volgde. Na de pauze .beantwoordde dhr Gordeau ver schillende vragen betreffende het Ronds- werk en sloot de bijeenkomst met dank zegging- De Diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Middelburg ontving uit het fa miliefonds „Hiugronje" f375. Zuigelingensterfte. De hieer L. Ondtrdijk, lid der Prov. Staten van Zeeland heeft het volgende onder de aan dacht van Ged. Staten gebracht; Ongetwijfeld is aan Ged- Staten bekend de in November 1924 verschenen bro chure van den Nederlandschen Bond tot Bescherming van Zuigelingen met als titel „Dalende, hoewel nog niet bevredigend© zuigelingensterfte". Het zal Ged Staten, bij aandachtige lezing dezer brochure en beschouwing der bijgevoegde kaart, niet ontgaan zijn, dat Zeeland over het tijd vak 19191923 met 815 pet- per 100 levend aangegevenen een zeer ongunstig cijfer vertoont ten opzichte der zuige lingensterfte, vergeleken met andere pro vincies, en enkel Noord-Brabant en Lim burg daarboven uitgaan met respectie velijk 10.79 en 10-36 pet., terwijl het cijfer over bet geheele rijk in hetzelfde tijdvak 7.12 was. Dit. ongunstig1 cijfer de monstreert zich nog sterker als men da gegevens der afzonderlijk© gemeenten aan een nadere beschouwing onderwerpt. Vela dier gemeenten gaan dan ook ver uit boven het gemiddelde en vertoonen sterftecijfers tot 18-63 pet. per 100 le vend aangegevenen over hetzelfde tijdvak. Do oorzaken van deze abnormale zuige lingensterfte, die niet alleen noodeloosj verlies van menschen levens doet ont slaan, maar noodwendig ook ongunstig moeten werken op den algemeenen ge zondheidstoestand der overlevenden, dus op het geluk en de kracht der bevol king, dienen te worden onderzocht en waar mogelijk tegengegaan. In verband hiermede stelt de heer Onderdijk de vol gende vragen aan Ged. Staten: Hebben Ged. Staten hierin reeds aan leiding gevonden handelend op te treden, door de betrokken gemeenten, en voor al de op de kaart donker getinte, hier-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1