Zaterdag 16 Januari 1926 Binnenland. ffco öO 4<j#e Jartrjfiilig EERSTE BLAD. HET ADRES A- Wi LK 8 HG GOES HULST arukkers-Exploilanten: ©OSTERBAAM LE CQINTRE GOES Bur0O«K: Lange Vorsislraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening Wo. 26Ü0Q. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. rso. 259 VJUKXWl' "V -mi «„■ciMnraai» VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ft. Losse nummersf9.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. tóaMnwwwvmoww? s ,M ■smm' Siastaat uit twee blata EEN VERKEERDE REMEDIE. In het Novembcr-nummer van „Vragen des Tijds" heeft Mr W- F. Treub een, artikel geschreven (we vestigden gisteren er de aandacht bereids op in ons Pers overzicht), dat in breede kringen de aan dacht heeft getrokken- Hij wijst er allereerst op, (lat nu de zwakte van het democratisch parlemen tarisme. door hem gekarakteriseerd .als oogendienarij voor „Koning Kiezer" steeds duidelijker aan het licht treedt, velen beginnen te» vragen om een dictato raal bewind- Deze remedie acht hij erger dan de kwaal, omdat onder het dictator schap de staatsburgerlijke vrijheid ten: gronde gaat- Tegelijkertijd echter is hij van meening, dat het parlementarisme grondig moet worden herzien, omdat er bij de depar tementen een neiging is om mede te re- geeren en zich met allerlei kleinigheden te bemoeien, inplaats van zich te bepalen tot haar eigenlijke taak, het oefenen van controle op de regeeringen- Verwacht mag z-i. worden, dat het Ne.- üerlandsche parlement uit eigen bewe ging tot een grondige herziening van zijn werkwijze zal komen. Is dat evenwel niet het geval, dan zal de Regeering in het welbegrepen landsbelang verplicht zijn in te grijpen en met voorstellen te komen, die de Kamer zullen dwingen, binnen fle perken van de liaar in een gezond par lementair stelsel toekomende taak te blij ven- Mocht een poging in deze richting niet het gewensebte gevolg hebben en dat is. nu de verkiezingen geheel staan in het teeken der partij-politiek en de meeste partijleiders die aan het euvel mede debet ■zijn in de Kanier zitting hebben, zeer waar schijnlijk dan kan de Regeering op de sympathie van het volk rekenen, wan neer zij niet terugschrikt van buitenge wone maatregelen. „Dekt in den uitersten „nood, een staatsgreep", vraagt Mr Treub? Eu het antwoord luidt „Als het niet anders kan, zal dit van twee kwaden het minste zijn. Zooals het nu gaat in de meeste parlementen tan Europa en speciaal in onze Kamer, gaat het niet langer- Het landsbelang wordt onder het eindeloos gepraat over allerlei futiliteiten bedolven- Het zou getuigen van «en jammerlijk gebrek aan wezenlijke volkskracht, indien het land een Regeering welke den moed had hieraan een einde te maken, nie tzou steunen- No-geens, het is te hopen, dat het tot dit ultimum, "(«medium niet zal behoeven te komen. Maar indien dit toch onvermijdelijk mocht blijken, dan zou de schuld niet liggen bij de Regeering, die er ten einde raad toe. overging, doch bij het parlement, dat haar ■er toe dwong." Mr Treub zou dus niet terugdeinzen, voor een, met terzijdestelling van de Grondwet, plotselinge en gewelddadige staatshervorming. Ontkend kan niet worden, dat de heer Treub hier duidelijk heeft uitgesproken, wat in veler harten meer of minder be wust leeft- Ook in onze kringen worden soms JXJI1 WJHWwnai— I mi -FEtiattCTTm Getrouw tot in den dood. Schets uit tie Russische revolutie. 4) —o Bleek als de dooden en alsof hij vreesde, "deze wakker te maken, sloop Tanowitsj de kamer binnen. „Tanowitsj", zei de arts, „loop wat je kunt naar zuster Olga, je weet wel, de verpleegster aan 't eind van de straat, en zend haar met spoed hierheen. Ga vervol gens naar den gouverneur en deel hem mee, dat hier een meervoudige moord is •gepleegd. Huur daarna het beste stel paarden, dat je krijgen kunt, en haal den detective Petrof uit Penza. Zeg, dat het voor mij is, dan komt hij zonder mankee- ren mee. Haast je nu!" Weg ijlde Tanawitsj en tien minuten la ter stond reeds zuster Olga naast den dokter. Nadat de dokter een half uur met het kind was bezig geweest, begon dit zacht te kreunen. Voor enkele oogenblikken liet Dr Brenzilof het aan de zorgen der zuster over. Toen nam hij het lijk zijner vrouw in zijn sterke armen en legde het in een aangrenzende kamer op een bed. Hij druk te het een kus op het bleeke voorhoofd en haastte zich vervolgens naar de gang. De keukenmeid, Brigitta, was dood. Bo ris echter scheen nog te leven. Hij had, evenals de oude Brigitta, twee dolksteken in de borst; maar terwijl bij haar het hart stemmen beluisterd, waaruit blijkt, dat men aan het „parlementair gedoe" ge noeg heeft, en dat men niet ongaarne zou zien, dat een dictator optrad, die zonder zich aan de volksvertegenwoordiging te storen, die maatregelen zou nemen, die in het belang van het land noodig worden geacht. Bekend-,is ook, dat onder leiding van den heer v. d. Voor! van Zijp een soisrt fascistische vereeniging is opgericht, die zich ten doel stelt het nationaal besef te versterken en alle aanslagen op het Vor stenhuis, de persoonlijke vrijheid en de openbare orde met. alle middelen, ook met de daad, tegen te gaan en dat .mede een fascistische jjlcweging onder de militairen» tot 'uiting is gekomen- De heer Treub vindt voor zijn denk beelden blijkbaar veel meer aanhangers, dan men oppervlakkig wel zou denken. En juist daarom schijnt bet ons niet overbodig, tegen dit revolutionair en on- grondwettig optreden, met klem te waar schuwen. Er zijn zeker op het parlementaire stel sel, vooral dat zich den laatsten tijd heeft ontwikkeld, gegronde aanmerkingen te ma ken, maar het hier aanbevolen remedie schijnt ons erger dan de kwaal. Wij mogen toch niet uit het oog ver liezen, dat een staatsgreep als door Mr Treub verdedigd, op precies dezelfde lijn ligt als het optreden van Mr Troelslra. c-s. in 1918, die ook met terzijdestelling van de grondwet, de minderheid over de meerderheid wilde doen heerschen- Door theorieën als de boven aange haalde te verkondigen, speelt men veel meer dan men vermoedt in de kaart van lien, die op gewelddadige omverwerping van de bestaande maatschappelijke orde bedacht zijn, en die nog altijd wachten op het geschikte oogenblik om een revolu- tionnaire omwenteling te veroorzaken. Wat de lieer Treub verdedigt, ligt niet minder dan de theorieën van communisten en socialisten op de revolutionnaire lijn. De bedoeling is, aan het drijven der revolutionaire partijen paal en perk te stellen, naar de middelen die men daartoe wenscht te bezigen, dragen hetzelfde re volutionaire karakter- Het is een uitvloeisel van dezelfde be ginselen, die ook door de revolutionaire partijen worden aangeprezen en waar mo gelijk, toegepast- Op deze wijze wordt de deur wagen wijd opengezet voor geweld en willekeur- Met de burgervrijheid, die men meent te verdedigen, loopt het zoo op een. eind- De kracht van de Regeering, die nu be doelt te sterken, wordt onherstelbaar ge schokt. De positie van ons Vorstenhuis die men meent 'te verstevigen, wordt hopeloos ondermijnd. Immers, niet het recht, maar het geweld geeft den doorslag. En wan neer het zoover mocht komen, dat een strijd gevoerd werd, niet om het recht maar om de macht,, dan zou het zeer de vraag zijn of de uitslag niet een geheel andere zal zijn, dan men meent te mogen verwachten. Men bedoelt de revolutie te bestrijden, maar hoe zou dat mogelijk zijn, wanneer men zelf revolutionaire theorieën in toe passing brengt en zich van revolutionaire middelen gaat bedienen! Neen, 'de taak Van de Anti-Revoluti onaire partij is niet om een optreden als door Mr Treub, zij het als uiterste re- was geraakt, bleek dit bij hem niet ge troffen te zijn. Nadat de dokter, bijgestaan door zuster Olga, een verband gelegd en den knecht in een kamertje naast de keuken op een rustbed bezorgd had, verscheen de gou verneur, aan het hoofd van een drietal politiemannen. „Wat een misdaad! Wat een ongeluk!" riep hij uit. „Vier dooden! Zooiets is in geen jaren in onze stad gebeurd!" „Geen vier dooden", zei de dokter. „Twee der slachtoffers zullen vermoedelijk nog te redden zijn". „Wat zegt u?" De dokter plaatste zich vlak voor den gouverneur en zag dezen strak aan. Het ontging zijn scherpen blik niet, dat de chef der politie een tint bleeker werd. „Ja; mijn dochtertje en de knecht zullen waarschijnlijk het leven er af brengen", hernam Dr Brenzilof; en ik hoop, dat de verklaringen van den laatste tot de aan houding der moordenaars zullen leiden". „Dathoop ik ook", stotterde de gouverneur. „In allen geval zullen we reeds nu het onderzoek beginnen en niets nalaten om het tot een goed einde te bren gen. Hebt u eenig vermoeden of eenige aanwijzing omtrent de manier, waarop de daders zijn binnengekomen?" „Ja, ze zijn gekomen en weer heenge gaan door de achterdeur". „Is u daar zeker van?" „Volkomen zeker! En ik voeg er bij, dat ze de voordeur bij hun vertrek gegrendeld medio •aanbevolen, te steunen. Revolutie, dat is opstand tegen God. Het is een zich keeren tegen de goddelijke ordinantiën. Het is een verkrachten van het recht, naar welke zijde dan ook. En tegen die revolutie, die meer dan in de daad, in het uitgangspunt, in de beginselen moet worden gezocht, past slechts één remedie: terugkeer naar hot Woord van God, Oen buigen voor de goddelijke wetten en een rekenen met wat is geschied, maar boven alles, met wat staat geschreven. Dat aan het parlementaire stelsel, zoo als zich dat langzamerhand heeft ont wikkeld, ernst/go bezwaren kleven en dat dit tot schade is van het land, kan worRen toegegeven Maar dat is juist oen gevolg1 van het verlaten van het anti-revolutionaire pad, en het huldigen van de revolutionaire theorie van de volkssouvereiniteit waar door de grenzen tusschen Regeering en Parlement zijn weggedoezeld. Om dit euvel te bestrijden, moet niel een ander minder gevaarlijk schijnend re volutionair pad warden ingeslagen, maar is het noodig een anderen, don antirevolu tionairen koers te volgen. D'aaróm rust op ons de taak, niet het grijpen naar ongrondwettige, revolutio naire middelen aan te bevelen, maar on vermoeid te pogen om de antirevolutio naire bqghselen te propiageeren en tot toepassing te brengen. voor ESlaiiiifae'SurEtü Darmes-©bi Kiirdercenfectie Tapijten - Gordijnen GSedden - Ledikanten en aanverwante artikeien ie Onrust in Roemenië. Een telegram uit Boekarest meldt, dat er bij da openbare meening In Roemenië ©en buitengewoon sterke ag: tatiie héerscht wat betreft de officieel© verklaringen over het aftreden van kroonprins Carol, zoo zelfs, dat het tot gebeurtenissen van een ernstig karakter is gekomen. Die laatste dagen hebben er te Boedapest groot© de monstraties voor den Kroonprins plaats gehad, waarbijl krachtig geprotesteerd werd tegen de aanvaarding van zijin ont slag. Ér zijn ernstige teekenen van onrust in het leiger waargenomen, dat sterk met kroonprins Carol sympathiseert. Die re- goeiing heeft het noodig geoordeeld twin tig generaals op non-activiteit te stel) len. In verband met het dreigende en wij 1 verspreide karakter der volksontstem ming is de pers- de laatste week aan strenge censuur onderworpen. De bezetting in het Rijnland. Het bericht uit Parijs dat de s-ubcom. missie van den gezantenraad heeft voor- en de achterdeur gesloten hebben. Ik heb de voordeur eerst een kwartier geleden ontgrendeld." De witte snorharen van den gouverneur trilden en hij wierp een steelschen blik op den inspecteur naast hem. „We moesten het onderzoek nu maar dadelijk ter hand nemen," zei hij, zich naar de gang begevende, gevolgd door den inspecteur en de beide agenten. „Jij, Joes- sof, posteert je in 't vertrek waar de knecht ligt en verlaat dat niet, versta je?" Joessof, een lange vent met een uiterlijk als een galeiboef, tikte aan zijn muts en begaf zich met langzame passen naar de kamer, waar Boris te bed lag. „Hem na!" fluisterde Dr Brenzilof zus ter Olga toe, „en om niets ter wereld den zieke met dien Joessof alleen laten." Zuster Olga begreep den dokter. Zij kende Joessof als een spitsboef, die voor geen booze daad terugdeinsde, als hij daarmee de gunst van zijn chef, den gouverneur, meende te kunnen verwerven. De geheele stad vreesde hem. Hij was de uitvoerder van allerlei manoeuvres, waar door de gouverneur zich wist te ontslaan van mensehen, die hem tot last waren. Sluipmoord en valsche aanklachten, ge volgd door de veroordeeling der onschul- digen, waren de gewone en steeds doel treffende middelen, waarvan Joessof, ge- ruggesteund door zijn lastgever, zich be diende. Het spreekt vanzelf, dat de macht van Joessof daardoor groot was; hij wist zóó veel en zou, als 't in zijn kraam te pas geer,ril ne sterkte van de bezettingstroe pen in de tweede en derde Rijn', and zone op 75.000 man te bepalen (60 000 Fran- schen, 8000 Eigelschen en 7000 Belgen) baart in Du'tichiand heel wat opzien. Dta pers trekt er "tegen van leer en herinnert aan de verzekering te Locarno a,an do Duitsch.e gedelegeerden, gegeven, dat dc troepensterkte tot 45.000 man zou wor den verminderd. De Taglich© Rundschau (volkspartij!) schrijft, dat bij' bevestiging van "liet be richt, van een vervulling der t.e Locarno gegeven beloften geen sprake meer is. De Ge rman ia wijjst op de ernstige te leurstelling, we'fcé dit besluit zou wekken. De Duilsch-nat: onale pers ziet in het voorstel het beste bewijs voor de juist heid van bet verzet tegen Locarno. Over Oostenrijk. Mr. Zimmerman, de Vo.kenbondscom- missaris voor Oostenrijk, heeft te Praag een rede gehouden over: „Drie jaar sa neering van Oostenrijk". Het verklaarde, dat do grondgedachte van het saneeringisplan z.i.. niet in vollen omvang is bereikt. Wel is waar Zijn tot dusver 80 000 ambtenaren ontslagen, doch bezuinigingen zijn hierdoor niet verkre gen, daar do salarissen verhoogd, en de pensioenen en wachtgelden in Oostenrijk zeer hoog zijn. Ook thans bezit Oostenrijk nog een te groot aantal ambtenaren. Do ■uitgaven voor het leger daarentegen zijln slechts gering. Diank zij zijn van nature guTistige ligging voor het handels- en bankbedrijf in Oost-, Ziuid-oost- en Midden Europa is Oostenrijk ook na den oorlog een centraal punt va.n groot economisch belang gebleven. Aan dit feit is het te danken, ,dat de tjegrooting' in evenwicht kon worden gebracht. Zoolang echter de productiekosten niet worden verlaagd, kan van een werkelijken wederopbouw van Oostenrijk niet worden gesproken. De schadeloosstelling van de Fransche Kamerleden. Die tijl'd, do g;oede oud© tijd van vóór den oorlog, dat de Kamerleden jaarlijks ©en schadeloosstelling genoten van 15-000 frank, ligt lang achter ons en het dure leven, niet waar? de jaarwedde der afgevaardigden is inmiddels tot 27-000 frank verhoogd. Men kan niet ontkennen dat de duurte echter aanhoudt en zoo heeft de commissie uit de Kamer voor de comptabiliteit, ondanks het drukke be schrijf en gepraat "6<ver bezuiniging, met op twee na algeraoene stemmen een wets ontwerp goedgekeurd, waarbijl de schade loosstelling dar Kamerleden wordt gelijk gesteld met de jaarwedde van 'de staats raden. Dieze bedraagt 40000 frank, maar de Action Francaisa beweert, dat ze bin nenkort tot 42.000 frank zal worden ver hoogd. (N. R. Ct.) Korte berichten. Naar uit Moskou wordt gemeld, ver trekt van daar dezer dagen een delegatie uit de vakbonden naar Londen, om al daar met de Rritsche vakbewegingsleiders de mogelijkheid van samengaan te over wegen. Na Londen zal de commissie met hetzelfde doel Nederland en Duitschland bezoeken. -- Dezer dagen is ©en overval gedaan op het bijkantoor der Russische staats bank to Clbarkof, dia evenwel m'slukt is. Twee deelnemers aan den overval werden gWCWOH—I— Hi 11 f,n»-K fc» f ■JTJf'l WBjM IWII Ml i kwam, zóó veel tegen den gouyerneur kun nen bewijzen, dat deze hem tot eiken prijs te vriend moest houden. En hierin lag de verklaring van het verschijnsel, dat de lange politieagent een veel mooier huis kon bewonen dan zijn collega's en zich uitgaven kon veroorloven, waarover on- ingewijden zich zouden verbaasd hebben. Joessof keerde zich, in het vertrekje van Boris gekomen, met de langzaamheid die al zijn bewegingen kenmerkte, om, om de deur te sluiten. Tot zijn verbazing schoof juist zuster Olga het vertrek binnen. „Wat moet dat?" bromde Joessof haar toe. „Heeft de gouverneur u vergunning gegeven, hier binnen te komen?" „De dokter heeft het mij bevolen", ant woordde de zuster; en die staat in dit ge val boven den gouverneur". „Zou u dat denken?" „Zeker denk ik dat. En al gebood de gouverneur het me tienmaal, dan ging ik hier nog niet vandaan Dat doe ik alleen op last van den dokter". Joessofs vuisten balden zich, terwijl hij de zuster, die zich over den zieke heen- boog, een woedenden blik nagaf. Die blik van 's gouverneurs handlanger zou menigeen hebben doen huiveren; zus ter Olga zag hem echter niet; want haar aandacht was niet op Joessof, maar op den gewonde gevestigd. Doch ze had niet gesidderd, al had ze den politiedienaar in de oogen gezien. Er was iets, wat zuster Olga beschermde; en dat was de gunst gewond en één gedood. Volgens de sovjet bladen droeg deze overval een „politiek" karakter; men wild© namelijk geld rooven, teneinde daarmede een 'anti-bolsjewisti sche actie te financieren. In verband met de houding der com missie van financiën in Frankrijk ten op zichte van de plannen van Deurnar is de positie der regeering zeer critiefc. Mogelijk zal reeds heden het debat over de finan cieel© voorstellen van Doumer in 'de Franscbe Kamer een aanvang nemen. E'e to estand van kardinaal Merci ar bleef ook gisteren zorgwekkend. In de om geving van den kardinaal heeft men wei nig hoop op herstel. j i De kabinetscrisis. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de kans op den terugkeer van het kabinet- Colijn inderdaad niet bijster groot. Dit kabinet zou 'in den gedachtengang van den formateur, Dr De Visser, optreden als een zelfstandig rechtscji kabinet. Het feit echter, dat de ministers, met welke dr De Visser uitsluitend in geregelde ver binding stond, contact gezocht hebben met diverse rechtsche fracties, wijst er reeds op, dat de figuur van een „zelf standig" ministerie, los van de partijen, aan den ministerraad niet bijzonder sym pathiek was. Dit bracht raadpleging van de Kamer- clubs mede, van welke die der anti-revo lutionairen en katholieken onlangs, gelijk men' weet, zijn bijeengeweest. (In een vorig stadium haddon de christelijk-histo- rischen driemaal vergaderd). Mede in ver band met die jongste bijeenkomsten van een tweetal fracties schijnen waarborgen gevraagd te zijn, die vermoedelijk niet te verkrijgen zijn. Onder die omstandig heden mo<et het geenszins onwaarschijn lijk worden geacht, dat dr De Visser in andere richting gaat zoeken, wellicht zelfs reeds zoekende is. Hij zou thans een extra-parlementair kabinet, geheel of grootendeels uit niet-politieke personen bestaande, op het oog hebben. De crisis is dus nog geenszins opge lost. Zelfs hoorden wij een bekend Kamer lid verzuchten: „Wij zijn nog even ver als op 11 November 1925". van de voornaamste kringen der stad. De gouverneur had groote macht, maar hij kon niet alles doen, wat hij wilde. In Penza woonden rechters en deze waren zijn meerderen. Sommige families in de stad waren aan die rechters verwant en juist in deze families maakte men van de diensten van zuster Olga gaarne gebruik. Men zou er ook met kracht zijn opgeko men tegen een haar aangedane geweld pleging. De gouverneur wist dit en Joes sof wist het, en ze namen zich uit vrees voor het verzet van het bovenste publiek in acht tegenover zuster Olga en tegenover Dr Brenzilof. Want ook de dokter had door zijn toewijding en bekwaamheid per sonen van invloed aan zich verplicht, die niet aarzelen zouden voor hem in de bres te springen, indien het ging tusschen hem en het hoofd der politie. Men moest Dr Brenzilof op zoodanige wijze het verblijf in de kleine stad onmogelijk maken, zoo had de gouverneur zijn handlanger in 't oor gefluisterd, dat de publieke opinie zich niet tegen de politie kon keeren, wan neer hij verdween. En Joessof had ge grijnsd met een Satanischen grijns. Zuster Olga zag den zieke tot bewust zijn komen. Ze wist, dat zijn eerste woord een vraag om water zou zijn en ze keerde zich om, naar een tafeltje achter haar, waarop een karaf met water en een glas stonden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1