Ho 88 Donderdag 14 Januari 1936 40e Jaargang rjïih®i geneest, Mesland. winlmhandm - Wmi&imeh-n scfi/iaie Xififwi'ïiwte huid:. Getrouw tot in den dood. Overspannen Zenuwen Brukkers-Exploilanten: OOSTKRBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 68—70, Goes Tel.: Resiasiie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 360GQ. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 25S ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersfO.I Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 36 et. Bij abonnement belangrijke korting. HET EERSTE SOCIAAL CONGRES. Een 10en November van het vorige jaar was het 35 jaar geleden aat te Am- sterdam in een voor-vergadering van de tien-ac jaarvergadering van het ''Neder landse!» Werkliedenverbond „Patrimo nium" besloten «werd om als punt 1 der voorstellen op het program ter behande ling ep genoemde jaarvergadering te plaatsen: Een sociaal program. Aandrang hiertoe was uitgegaan van Friesche broederen, met name van <3e afdeeling Leeuwarden, in welker ver gadering ds J. van Anndol dit onderwerp bet «eist had ter sprake gebracht. Na een bespreking met dr A. Kuyper werd besloten zich in verbinding te stel len met het Centraal Comité van Antire volutionaire Kiesverenigingen met 't ver zoek dat dit Comité in overleg met Patri monium een Christelijk Sociaal Congres' z-pu bijeenroepen. Het Centraal Comité ging op dit verzoek in en besloot saamwerking te zoeken, «iet alken met Patrimonium, maar ook o.a. smet den Chr. Volksbond. He torste vergadering der Regelingls1- commissi© voor dit Chr. sociaal congres had plaats te Amsterdam. In die Com missie hadden zitting: Voor het Centraal Comité: dr Kuyper, H. Waller en J. A. Wornaser; voor Patrimonium K- Kater, Pi .van Vliet en glegt; voor den Chr. Volksbond: dr F. van Gheel Gildenieester; voor de A. R- Kamerclub de hoeren Van Alpha*, Van Kempen Van Löhen Seis. i Vmicht van deze samenwerking was dat hetgeen toen nog mogelijk was het Congres bijleen kwam en uit leden be stond, uit allé bekende kerkfaimaties. Hervorm Jen, Doleerenden, Chr. Gerefor meerden, Bv. Lutherschen, Hersteld Ev. Lutbarschen, Broeders 'Dprbisten, elk le- verdo zijn contingent. Wjj herhalen: dit kon toen nog ge schieden. Tegenwoordig, niettegenstaande de tij de» zooveel ernstiger werden, zou dit al licht *iet meer mogelijk zijh. Onbegrijpelijk toch, terwijl alle Glu'istenen elkander zoo noodtg hebben. Besloten werd het Congres te openen met «an rede van den voorzitter op 31 Maart; en daarna drie dagen achtereen zitting te houden, en wel zoo dat 's mor gens «en godsdienstige wijding zou zijn, daarna sectie-vergadering ter bespreking der in druk te geven referaten der ver schillende sprekers, en des avonds alge meen© vergadering. Aan de pers werd vrije toegang Ver leend. Et zouden drie sectiën zijn. De eer ste sectie zou gewijd zijn aan: .de sociale kwestie en haar verhouding tot de Chr. religie. De tweede aan: de Sociale kwestie en het particulier initiatief. De derde aan; de Sociale kwestie en de overheid. Uk dezer onderwerpen waren weer on derverdeeld. A. De Sociale kwestie en de Chr. re ligie bevatte de volgende vijf punten. 1«. Welke algemeen© beginselen be- beerscben volgens de H- Schrift, de op lossing der Sociale kwestie, en welke vingerwijzing voor die oplossing ligt in de cwncretc toepassing, wc-lke deze begin selen voor Israël in het Mozaïsch recht gevonden hebben? 2*. Welke beginselen stelt de Heilige Schrift voor het bezit van goed en de bcteekenis van den Arbeid? 3«. Welke van het huisgezin en zijn onderscheidene leden, met het oog op den Arbeid. FEUILLETON. Sefref8 uit de Russische revolutie. 2) Geen middel was het tweetal te laag om den dokter het leven te vergallen. .Toen verdachtmaking en laster niet hielpen, om hem van zijn post te doen heengaan, wer den krasser methoden toegepast. Men poogde hen, die den ketter bezochten of ontboden, in hun bestaan te treffen. De winkeliers, die de hulp van den dokter inriepen, zagen hun klanten verdwijnen; de ambtenaren, die hem raadpleegden, warden bevit en ontslagen; den boeren, in wier huis Dr Brenzilof was geweest, werd de markt onder allerlei voorwendsels ver boden. Weliswaar werd de stroom van patiën ten door deze schandelijke practijken der geestelijke en militaire overheid niet ge stuit; doch de toestand werd voor den dokter hoogst onaangenaam en zelfs on houdbaar. Overtuigd, dat schriftelijke klachten de regeering niet bereiken zou den, besloot Dr Brenzilof persoonlijk naar Moakow te gaan en den betrokken minis ter verslag te doen. Het was een onderneming, waarmee een 4o. Welke voor de roepinng der Kerk tegenover de sociale nooden? 5o. Welke voor den Dienst der Barm hartigheid B- De Sociale kwestie en het particulier initiatief beantwoordde de volgende vijf vragen: lo. wat vermag heit particulier initia tief ter bestrijding van do sociale volks zonden Particuliere Philantropie. 2o. Wat, om door vrijle corporaties het organisch verband ook op het 'terrein van den arbeid te herstellen? Vereenigin- gen van patroons. Idem van arbeiders. Recht van werkstaking. 3o. Wat, in bot belang van den klein handel, de lagere ambtenaren, klerken en dienstboden? 4o. Wat tot sterking van dein nationa- len arbeid, door verhooguig van den kunstzin, verbetering van het 'leerlingen- stelsel, het openen van wedstrijden en het handhaven van het nationaal karakter 'ook in den arbeid! De sociale kwestie en de Overheid pre senteerde de volgende vijf onderwerpen. lo. Welke houding moet onzerzijds Aan genomen tegenover de vraagstukken van burgerlijk recht, die invloed oefenen op de sociale verhoudingen? Eigendomsrecht, erfrecht, landbezit, huwelijk. 2o. Kamers van Arbeid. Arbeidscon tract. Gilden. 3o. Wat vermag de Staat om do so ciale misstanden op 'het gebied van den Landbouw weg te nemen? 4o. De Regeeripgszorg voor den arbei der. Duur van den Arbeid. Vrouwen- en kinderarbeid. Verzekering tegen on gelukken. Arbeiderspensioenen. Staats armenzorg, Rustdagen. 5o. Die wetgeving voor het belasting wezen en de heffing van accijnzen en in voerrechten. Tevens werden aan hot Bestuur van het Verbond „Patrimonium" tal van vragen gezonden, om die door de afcleelingien te doen beantwoorden. Men ziet, dat in de 35 jaren die se dert deze samenkomsten zijn voorbijge gaan, verschillende vraagstukken op het congres gesteld, zijn opgelost, zoodat her innering aan de hierover gehouden be sprekingen geen zin meer heeft. Ook gaan wij de verschillende vóór vergaderingen, die destijds zijn noodi'g ge weest om dit eerste G'hr. C|ongres-plan op Deernen te zetten, voorbij. Alleen herinneren wij er aan, dat op verzoek van» Patrimonium het „Congres werd verzet naar het najaar; da,t het gehouden is op 9 November 1891 en volgende dagen; en dat de eerste algemeen© zitting van het congres gehou den werd des avonds 8 uur onder voor zitterschap van dr H. Pierson. De ver gadering zong: „De llgoedo God zij ons genadig", enz. Daarna het ernstig openingswoord van den voorzitter, en als goede Christenen, die hun Overheid eeren, een telegram ver- vijftal dagen gemoeid zou zijn; maar het was het eenige, wat er op zat. "Weinig vermoedde de arts, toen hij op den morgen van zijn vertrek zijn vrouw in de armen sloot, dat hij haar hier beneden niet levend zou wederzien. De ontvangst bij den minister was koel en voor den arts zeer teleurstellend. Er werd een onderzoek toegezegd; echter op zulk een toon,' dat Dr Brenzilof aan de uitvoering twijfelde en er, mocht het al worden ingesteld, niets van verwachtte. In 'n neerslachtige stemming, vervuld van droefheid en verontwaardiging over het weinig belovend resultaat der audiëntie, dat zulk een treurig licht wierp op de toestanden in zijn vaderland, aanvaardde hij de terugreis, eerst per trein, daarna per tarantasse. Dr Brenzilof had haast om thuis te ko men. Waarom? Hij zou het zelf niet hebben kunnen zeg gen. Maar er was iets, dat hem tot spoed aandreef, dat hem joeg, dat hem deed smachten naar huis. Binnen tien minuten, na het verlaten van den trein, had de dokter afgerekend met den waard van het logementje, waar hij zijn paarden en zijn tarantasse had gestald, en zat hij in het plompe, sterke voertuig. Hij lei de zweep over de dieren en met de vaart van den wolf, die het spoor van zijn prooi afrent? schoten de zonden aan H. M- de Koningin Regentes; daarna ging dr Pierson voor in gebed. Hierop sprak dr Kuyper zijn bekende magistrale openingsrede uit, onvergetelijk voor wie haar hoorden, en aan het eind geestdriftvol toegejuicht. Dr Pierson vertolkte aller gevoelen, toen hij 'den spreker dankte voor zijn „met grobtc belangstelling en vaak met diepe aandoening gehoorde" woord. Slechte tijd voor den scheepsbouwer. Uit de opgaven van Lloyd's Register over het laatste kwartaal van 1925 blijkt, dat er andermaal een vermindering heeft plaats gevonden in den nieuwen aan bouw van schepen in Groot-Brittannic en Ierland. De geheele in aanbouw zijnde scheepsruimte bedroeg 885.013 ton, het geen lager is dan sedert September 1909 het geval is geweest- De tonnage, die in andere landen op stapel staat, bedraagt 1.187.532 ton, waar van in Italië 309.578 ton, Duitschland 234.145, in Frankrijk 167.256, in Neder land 108.894, en in de Vereenigde Staten 105.211 ton. Voor de eerste maal staat Italië, na Engeland', vooraan in de rij van de schepenbouwend e landen. De tonnage van schepen in aanbouw met machines tot inwendige verbranding bedraagt thans over de geheele wereld 1.007.381 ton. tegen 1.041.119 ton aan schepen met stoomvermogen. De ton nage in Denemarken, Duitschland, Ne derland. Italië cn Zweden in aanbouw zijnde motorschepen overtreft die der stoomschepen aanzienlijk. De activiteit van den Vesuvius. De vulcanische uitbarsting van den Vesuvius dreigt een ernstiger karakter te zullen aannemen, dan men aanvanke lijk vermoedde, ofschoon de omliggende plaatsen nog geenszins gevaar loopen- Professor Malladra, directeur van hel Vesuvius-observatorium, heeft nu enkele inlichtingen gegeven over de nieuwe ac tiviteit van den beroemden vuurspuwen- den berg. Volgens Malladra is het ver schijnsel der huidige erupties een nor» maal 'iets, dat als een teeken van „goede gezondheid" van den vulcaan moet be schouwd worden. Deze uitbarstingen van den kiemen krater komen vrij geregeld! voor, soms tot twee of driemaal per jaar. Hef was nu verontrustend, dat geen erup tie meer was geregistreerd sinds April van het vorige jaar. Het uitwerpen dor lava zooals Jiet thans gebeurt is een veilig teeken, dat de berg goed functi oneert. Met zekerheid mag derhalve wor den aangenomen, dat elk gevaar voor het zich openen van nieuwe kraters af wezig is. Sneeuwstormen in Amerika- In de Ooststaten van Noord-Amerika heeft een geweldige sneeuwstorm ge woed, waarvan in de stad New-York 4 en in New-Engeland 10 personen het slachtoffer zijn geworden. Vermoed wordt echter, dat het aantal dooden nog groo- ter zal zijn. Volgens de „Chicago Tri bune" zijn verscheidene telefoon- en tele- graafleidingen vernield. Oókj het spoor wegverkeer op de groote lijnen zou groo- tendeels zijn lam gelegd. De „Ango!a"-zaak. Ejr is ©en bevel tot arrestatie uitge vaardigd tegen den gewezen 'Poitugee- lenige rossen over den langen, rechten steppenweg vooruit. Het werd herfst. De dos der boomen van het woud, waaraan de tarantasse voorbijjoeg, werd gelig en sober, terwijl de steppe reeds het bruine kleed van den ouderdom droeg, dat straks door het witte van den winter zou vervangen worden. De eenzaamheid greep Dr Brenzilof aan. Ze drukte hem. Ze was in volkomen har monie met het stervensschoon der natuur om hem heen, maar 't was de harmonie van een klaagzang, beklemmend in haar schoonheid. Geen sterveling vertoonde zich op de vlakte of in de wouden. Slechts vloog van tijd tot tijd met schorren kreet een kraai op en kruiste een verschrikte haas den weg der tarantasse. Eindelijk werden in de verte de roode daken der huizen en de drie of vier to renspitsen van het stadje zichtbaar. Nog een half uur, dan zou Dr Brenzilof thuis zijn. 't Was vreemd; maar naarmate hij dichter bij huis kwam, klom zijn onrust. Uit één der eerste huizen van het stadje, een armoedige woning, met stroo gedekt, kwam een man naar buiten en hief de armen op, ten teeken aan den arts om zijn span in te houden. De dokter kende dien man. 't Was Tanowitsj, een moujik (boer) die jaren onder de verdenking had geleefd schen minister van handel, Nuna Simoes, daar hij betrokken moet zijn in de af faire van de Angola-Bank. Naar wij vernemen, zal de chef der justitieel© afdeeling van de politie in Portugal, dia «enigen tijd in Den Haag heeft Vertoefd in verband met de Portu- geesche bankbi jetten-kwestie, eerstdaags ons land weer verlaten. Hij zal nog aan enkele groote buitonlamdsche hoofdsteden een bezoek brengen, om ook daar een onderzoek in te stellen naar mogelijke 'vertakkingen van 'het complot, dat men ontdekt zou hebben. Men verwacht, dat ook in deze bank biljetbenzaak nog vel© opzienbarende ar restaties in het buitenland en onthullingen zullen volgen. Nog kan gemald worden, dat do bank biljetten ter waarde van 12Vz millioen gulden, welke in Portugal in beslag geno men zijd, door den heer Mnrang bij! het gezantschap van Venezuela te Lissabon waren in bewaring1 gegeven. Als contra-prestatie daarvoor zouden door den heer M- verschillende geschen ken aan personen in Portugal gegeven zijn. zeer waarschijnlijk zal de beer Ma- rang voor den Hollandschen rechter te recht staan. Korte Berichten De Duilsche kabinetsformateur, dr Luther, is gisteren zijn besprekingen be gonnen met de partijleiders. De democra ten hebben besloten, aan de regeering deel te nemen; het centrum zal heden een definitieve beslissing nemen. In verband met een regeeringsbesluit in België betreffende den militairen dienst tijd wordt het aftreden van tien minister van landsverdediging, Kestens, verwacht- vragen een Kalmecrend en Zenuwsterkend middel. Mifnhardt's Zenuwtabletten beant woorden volkomen aan dit doel- Glazen buisje 75 et. Bij Apothekers cn Drogisten. Binnenland. (Een militair fascist- p a r t ij. De Residentiebode verneemt, dat eind van dqze maand te 's-Gravenhage de op richtingsvergadering zal plaats hebben van de Militair Fascistische Partij- Deze Partij staat geheel afzijdig van het Ver bond van Actualisten. Gouverneu r-G en. Fock treedt in 't h u we 1 ijk. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal de Gouverneur-Generaal van Ned- Indië, Mr D. Fock, zich in het hu welijk begeven met mevr. A. F. Diemont vroeger de echtgenoote van den gepen- sionneerden generaal-majoor Mollinger te Medan. Thans vertoeft zij hier te lande en zal zij zich einde Maart a-s. naar Indië begeven. Opkomst van dienstplichtigen. De dienstplichtigen, wier opkomst in verband met den watersnood voorloopig tot 15 Januari is uitgesteld, moeten op Maandag 18 Januari, in werkelijken dienst komen, behalve degenen, wier opkomst naar hot oordeel van den burgemeester in verband met den watersnood alsnog overwegende bezwaren oplevert. Aan deze laatsten wordt verlenging van uitstel varf opkomst verleend tot 1 Februari. Tot laatstgenoemden datum wordt ook nihilist (anarchist) te zijn. Hij had in be stendig gevaar verkeerd, gearresteerd en naar Siberië verbannen te worden. Dat dit niet gebeurd was, had hij te danken, naar men zei, aan de omstandigheid, dat hij groenten kon kweeken als geen ander en de tafels van den gouverneur en de popes (priesters) geregeld van zijn gezochte pro ducten voorzag. Véél meer dan het behoud van zijn vrijheid oogstte Tanowitsj niet met zijn bekwaamheid; want de priesters betaalden slecht en de gouverneur in 't geheel niet, terwijl den anderen stedelin gen door de machtige heeren duidelijk te verstaan was gegeven, dat het hun kwalijk genomen zou worden, indien ze van Tano witsj kochten. Hij genoot dus de twijfel achtige eer, privé-kweekei' van den gou verneur en de geestelijken te zijn. Eenige jaren geleden was de man plot seling' ernstig ziek geworden. De kwak zalverskunsten van den zoon van den gou verneur hadden tegen de ziekte niets ver mocht. De kranke scheen verloren.Toen in den uitersten nood, had zijn vrouw de hulp van Dr Brenzilof ingeroepen en een onmiddellijk uitgevoerde operatie had Ta nowitsj gered. Doch dat niet alleen; maar de samensprekingen met den arts hadden de oogen van den moujik geopend voor- de ziekte zijner ziel en hem uitgedreven naar den Grooten Heelmeester van gebroken harten. Een der zeven kinderen van Tano- Vasellne 23 Chesebrough Onmisbaar in tal van gevallen: voor gevoe lige huid van Babies: om schrammen, snij- en brandwonden te verzachten en te genezen, om de huid tegen scherpen wind en verbran dingdoor de zon te beschermen. Voor roode en ruwe handen na het dageiijksche werk. uitgesteld de opkomst van dienstplichtige*, die in het tijdvak van 1531 Januari moeten opkomen ter inlijving of in wer kelijken dienst voor eerste oefening, voor: herhalingsoefeningen of voor andere re den, voor zoover ook hun opkomst naai het oordeel van den burgemeester in ver band met den watersnood overwegende bezwaren oplevert. Posterijen en Telegrafie- Naar men meldt, staat het thans vast,, dat voor het Staatsbedrijf der P. T. T. een directorium, bestaande i^it 3 personal ingesteld zal worden. Het betrekkelijk Kon. besluit is binnen zeer korten tijd te verwachten. Het feest van Patrimonium. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van het Chr. Werkliedenverbond! Patrimonium, of bever van de Amster- damsche afdeeling, de moederafdeeling, werd gisteren een druk bezochte recep tie gehouden- In de met palmen en bloe men versierde zaal ontving het Bestuur da talrijke gelukwenschen. Ook de burge meester en vijf wethouders kwamen tel receptie. De burgemeester hield een harte lijke toespraak en reikte de jubileerenda vereeniging de groote zilveren medaille van de stad Amsterdam over. 's Avonds werd in het Concertgebouw een groote feestvergadering gehouden- De groote zaal was tot de laatste plaat» bezet; aan do bestuurstafel had ook plaats genomen de burgemeester van Amsterdaral de lieer W. de Vlugt De bijeenkomst is geopend met orgel spel van den heer A- van der Horst, D« voorzitter, de heer J- Douwes, zeide daar na dat een telegram was ingekomen vam' minister H. Colijn, waarin deze mede deelde, tot zijn leedwezen verhinderd t« zijn in deze vergadering het woord te komen voeren- In gedachte zoo seinde de heer Colijn ben ik in uw midde* en in den gebede beu ik uwe vereeniging indachtig geweest. In de plaats van den minister trad als feestredenaar op de heer C. Smeenk, re dacteur van Patrimonium. Hij herinnerde er aan, dat de stichters van Patrimonium! nu een halve eeuw geleden leefden ondeii andere verhoudingen dan de huidige. Maal hun werk was, aldus spr-, gebaseerd op het geloof, dat zij met ons gemeen heb ben- De positie der arbeiders is thans veel beter geworden, is stoffelijk vooruit gegaan, gelijk de positie van het christe lijk volk in het algemeen- Groote dinge* heeft God in ons land gedaan; de chris tenen in de geheele wereld gewagen meK jaloezie van wat'hier tot stand gekome* is op het gebied van christelijk onderwijl vrijheid in geestelijke dingen en verbete ringen op maatschappelijk gebied- Het geheim daarvan' is geweest, dat hef wits, een veertienjarige jongen, kon een weinig lezen en wist den inhoud der blaadjes van den dokter en van een door dezen aan de familie geschonken Nieuw- Testament te ontcijferen. Deze lectuur was ook de vrouw ten zegen geworden. Ook zij had den vrede gevonden, die in het wijde Rusland zoo weinig wordt gekend, en die toch alle verstand verre te boven gaat. Tanowitsj had openlijk beleden, het ni hilisme te zijn toegedaan geweest, maar zijn dwaling te hebben ingezien. Hij was echter van den eenen boozen geest ver lost, om door den anderen in bezit geno men te worden, beweerden de priesters. Ze betaalden hem nog kariger dan voor heen. En de „privé-kweefeer" der popes kon er niets tegen doen; want het minste protest had hem een verbanning naar de mijnen van Siberië kunnen kosten. 't Werd een zware strijd om het bestaan voor hem. 't Zou een t e zware strijd ge worden zijn, ware de dokter niet te hulp gekomen, door den'14-jarigen Iwan tegen een hoog loon in dienst te nemen als loop jongen. De dokter had namelijk zijn apo theek aan huis en Catharina bereidde daar onder zijn toezicht de recepten. Yoor zoover de geneesmiddelen bezorgd moes ten worden, deed nu Iwan Tanowitsj dit. (Wordt vervolgd.) ,i L. I 1 -a! l.il

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1