Dit lie Premie. Binnenland. Gemengd Nieuws. Land- en Tninlionw. Allerlei. lea ea de daders van de vervalsching vastgesteld evenals de medeplichtigen en ia personen, die zich aan het in omloop! krengen der biljetten hadden schuldig ge maakt. Het bleek, dat de biljetten vervaardigd ware* in de kelders van het cartografi sche instituut door enkele ambtenaren en employe's, die allen in voorloopige hechtenis werden genomen. Het gelukte vast te stellen, met welke machines te vervaardiging had plaats gehad, doch de cliché's waren op last van Gerö vernie tigd door een zekeren Franz Parragh, Op 2 Januari werd van de politie te Hamburg een telegram ontvangen, waarin meedegedeeld werd, dat de Boedapester Edmund Olchvary gearresteerd was, we gens het uitgeven van valsche bankbil jetten. In den loop van dit onderzoek! werd diens broeder Eugen Olchvary door de politie te Boedapest gearresteerd, die met Andreas Ander Jr, die voor het in omloop brengen van valsche biljetten naar Milaan was vertrokken, van Weenen uit telegrammen had gewisseld- Toen Andreas Ander uit Milaan terugkeerde, werd deze eveneens in hechtenis genomen. Behalve de genoemde personen zijn verder gear resteerd: Stefan Winkler, Joseph Szoert- sey, Alexander Kurez, Ladislaus Hajts, Joseph Haz Haala, Ladislaus Spannring, Ludwig Kiss, Johann Viragy, Ferdinand Scharff, Bela Veloesy, Arpat Agoston en Franz Hampel. In een bank te Boedapest werden 150 stuks valsche biljetten ontdekt- Deze wa ren door Mankowics voor zijn vertrek! naar Holland in onderpand gegeven voor een leening van 330 millioen kronen. Bit onderpand is terstond na het ont dekken van de zaak vernietigd. Het on derzoek daarover wordt nog voortgezet. Overigens zijn te Boedapest nergens val sche 1000 francsbiljetten in omloop ge bracht. Verder is gebleken, dat de valsche munters met het uitzoeken van de bil jetten eerst in het begin van December gereed waren gekomen- Het verslag stelt vast, dat er op grond van hetgeen tot! nu toe vastgesteld is, geen bewijs is, dat de voorbereiding of het uitvoeren van de strafbare handeling is uitgegaan' of bevorderd door eenige politieke partij of groep van eenige maatschappelijk ver- eeniging of organisatie- De daad moet worden beschouwd als een individueele handeling van afzonder lijke personen, die zich voor dit doel tot eetn' groep hadden vereenigd. Uitvoering waterbouwkundige werken, in België. In de Belgische kamer is gisterenna middag de watersnood ter sprake geko men. Achtereenvolgens brachten president Brunet en de premier Poullet een eere- saluut aan de geteisterde bevolking, die zich zeer moedig heeft gedragen. Vervolgens gaf de minister van binnen- Iandsche zaken, baron Rolin Jacquemins, een overzicht van de uitgestrektheid der ramp en van wat er reeds voor de ge troffenen werd gedaan. Hij profiteerde van de gelegenheid om, in tegenspraak met zekere berichten, hulde te brengen aan den Nederlandschen waterstaat, die, aldus de minister, door zijn energiek en welwillend optreden bet spuien langs het kanaal van Terneuzen heeft vergemakke lijkt en daardoor op gelukkige wijze de overstrooming van de stad Gent heeft voorkomen. De minister van spoorwegen, Anseele, sloot zich spontaan bij deze hul de aan. Vervolgens het woord voerende namens den ongestelden minister van openbare werken, zei Anseele nog, dat voor de in dijking van de Maas sedert den wapen stilstand reeds voor 15 millioen francs werken zijn uitgevoerd, terwijl er nog voor elf millioen francs in aanbesteding zijn. Andere werken zijn voorzien voor het voorkomen van Maasoverstroomingon. Deze zullen tientallen millioenen kosten en over een periode van tien jaar worden verdeeld. Ook voor de Schelde en andere rivieren zijn verbeteringswerken ontwor pen. De politieke toestand. De vergadering van de R.-K. Kamer fractie heeft gisteren buitengewoon lang geduurd. Om twee uur begonnen was ze «erst te half zes geëindigd. Vier leden, die in het Zuiden wonen, hadden om half vijf de vergadering verlaten. Afwezig wa ren de heeren Fleskens, Rutten en Loer akker. Over bet resultaat van de vergadering kan binnen enkele dagen een communiqué worden tegemoet gezien. In hoever een zoo langdurige vergadering als deze als een goed teeken voor de oplossing der crisis moet worden beschouwd, durft de Msb. niet zeggen. Het feit, dat er een communiqué zal worden uitgegeven, wijst er op, dat in atrijd met de verwachting, het niet waar schijnlijk is, dat deze week de crisis al zal zijn opgelost. Terband van Ant i-R e v. Propa- gandaclubs. De algemeene vergadering van bet ver band van A.-R. Propagandaclubs in Ne derland, welke 20 Januari a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, des morgens te 11 uur, wordt gehouden, zal worden Bezocht door ongeveer 200 personen. Emigratie naar Canada. De directeur van het Informatiebureau rajn 0e Ned- vereeniging „Landverhui zing" deelt mede, dat zich in Nederland •en vertegenwoordiger bevindt van de Bolland Colonization Board, welke zetelt fef de provincie Saskatchewan in Canada. welke vertegenwoordiger hier gezinnen zal werven voor vestiging in die Canadeeschej provincie. De aanbiedingen van de Holland Colo nization Board zijn bij genoemd Informa tie-bureau nog onvoldoende bekend om daarover een afdoend oordeel te kunnen uitspreken, maar de directeur acht het niettemin noodig allen, die er over moch ten denken om op die voorstellen in te gaan. in hun eigen belang dringend aan te raden géén besluit te nemen, vóórdat zij aan de „Nederlandsche Vereeniging !„Landverhuizing"', Bezuidenhout 97, den Haag, voorlichting en raad hebben ge vraagd. Een grondkoopschandaal te Weesp? Door eenige raadsleden te Weesp, is een' spoedeischende raadsvergadering aan gevraagd naar aanleiding van mededeelin- gen', dat een perceel grond, die in handen was o.a. van de raadsleden Plaat en Raadsheer, onderhands is verkocht aan het R.K. Kerkbestuur, teneinde daarop een R.-K. school te stichten. Volgens de verkoopvoorwaarden echter, en ook vol gens afspraak in den Raad was dezei grond bestemd uitsluitend voor den bouw? van arbeiderswoningen- De heeren Plaat en Raadsheer moeten er een aardige duit aan verdiend hebben, meldt „Het Volk". Belasting betalen op de post kantoren. Naar het Orgaan van den C- B. P. T. T. verneemt, is voorloopig afgezien van het voornemen om de betaling van belasting op de postkantoren te doen geschieden. Rekenkamer en departementen. Aan het verslag der commissie voor de staatsuitgaven over het verslag van) de Algemeene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1925 is het! volgende ontleend: Hoe noodig het was de regeering er toe te brengen om de opmerkingen der1 Algemeene Rekenkamer meer ter harte te nemen en de brieven van dat collegrA spoediger te beantwoorden, blijkt uit het feif, dat thans over verschillende punteii inlichtingen zijn verstrekt, waarop de Re kenkamer zeer langen tijd had gewacht. Gewezen wordt o.m. op het geval be treffende de bijdrage van de gemeente Rotterdam in de kosten van de rijks kweekschool voor vroedvrouwen aldaar, eveneens betreffende gelijktijdig genot van bezoldiging in twee verschillende be trekkingen- De commissie acht het ongehoord, dat, zooals b. v. in het laatst genoemde geval, de minister van oorlog de Reken kamer 3i/2 jaar op antwoord heeftlaten'wachten, zoodat aan de zaak, waarover het ging niets meer te doen was. Vele in het verslag der Rekenkamer vermelde gevallen geven blijk van een gebrek aan nauwgezetheid bij de admini stratie. De commissie vestigt b.v. de aan dacht op de mededeeling, voorkomende op blz. 67 van het verslag, dat bij het! departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, bij de berekening van voorschotten aan bijzondere lagere scho len en van rijksbijdragen voor het nijver heids-, het handels- en het mid delbaar en voorbereidend hooger on derwijs verscheidene fouten waren ge maakt, tengevolge waarvan ruim f 38-000 in totaal moest worden teruggegeven. On oplettendheid van dit departement blijkt ook uit het fe;t. dat als rijksbijdrage; aan het alg. prov., stads- en academisch ziekenh. te Groningen over 1922 f 10.075 te veel werd uitgekeerd- De commissie vestigt er voorts de aan dacht op, dat meermalen extra-belooning aan een ambtenaar wordt toegekend, we gens werkzaamheden, die feitelijk geacht kunnnen worden tot zijn werkkring te behooren. Ook in andere gevallen bleek,, dat door het rijk een te groote royaliteit werd betracht. Be commissie meent haar afkeuring te moeten uitspreken over het feit, dat door de directie der Staats mijnen bijdragen werden gegeven voor doeleinden waarbij het belang van dit staatsbedrijf zelfs niet indirect betrokken was- Wij ontvingen f 1 van P. M. S. te Schore voor het Militairen Tehuis te Mid delburg. Hartelijk dank. De Watersnood. Door den Comm. der Koningin in Zeeland is d.d. 12 dezer aan de burgemeesters der ge meenten in Zeeland het volgende schrijven gericht: „Bij mijn circulaire van 17 Oct. 1924 is aan U verzocht, bij het intreden van een ramp van algemeenen aard, U ©ogen blikkelijk rechtstreeks met den voorzit ter van het provinciaal Watersnood- Comité in verbinding te stellen en U te onthouden van elk beroep op de particu liere liefdadigheid. Door dit verzoek wenschte ik te voorkomen, dat de bijl ver schillende Comité's ingekomen giften op ongelijke) wijze zouden worden verdeeld. Beheer en verdeeling der gelden moet bijl een algemeenen ramp in Zeeland door het daartoe aangewezen lichaam, n.I. het Prov. Watersnood-Comité plaats vinden. Terwijl vorenbedoelde circulaire onge wijzigd van kracht blijft, zal ik het thans, waar de watersnood niet slechts enkele plaatsen in dit gewest maar daarnaast ook groote gedeelten van andere provinciën heeft geteisterd, zeer op prijis stellen, wan neer ten behoeve van de slachtoffers (voor zoover zulks nog niet mocht zijn (geschied) alsnog onder Uwe leiding of toezicht een plaatselijke commissie wordt gevormd en inzamelingen worden gehou den, mits de gelden, voor zoover Bestemd voor de schadelijdenden in Zeeland, wor den overgemaakt aan den penningmeester van het Provinciaal Watersnood-Comité, den heer mr. J. PI. van Deinse te Mid delburg. De giften, bestemd voor de slachtoffers in andere provinciën, gelieve u rechtstreeks (dus zonder bemiddeling van het Prov. Watersnood-comité) te zen den aan den penningmeester van de Al gemeene Vereenigde Oommissie tot leni ging van rampen door watersnood in Nederland, den heer Jhr. H- M- van Loon, Keizersgracht 579581, Amsterdam. De verdeeling van de opbrengst der gelden over deze Provincie ©enerzijds en de andere provinciën anderzijds (voor zoo ver althans een bepaalde bestemming niet uitdrukkelijk is aaugegeven) meen ik aan Uw beleid te moeten overlaten." Dammen. Te Vlissingen speelde Vlissingen II tegen Goes II met 713 tot uitslag. Vlissingen. Gisteren is door de politie een 14-jarig meisje aangehouden, die met een man op stap was gegaan. Het meisjo werd onder het ouderlijk gezag terugge bracht. Van het alhier ingezamelde geld voor de slachtoffers van den Watersnood zal f 250 worden afgedragen aan het Prov. Watersnoodcomité en het overige aan het Algem. Comité te Amsterdam. Goes. Gisteravond werd in de Prins van Oranje een door ruim 30 personen bijgewoonde openbare voordracht gehou den over de genezing van allerlei ziekten door middel van electriciteit. Spreker was volgens de aankondiging dr Boesnach, arts, die wees op de groote rol, welke do electriciteit speelt in het moderne le ven. De stoom wordt schier overal ver drongen door de electriciteit. Maar ook op geneeskundig gebied heeft ze grooten invloed gekregen. Ze is volgens Spr. de levenskracht. Zonder electriciteit is geen leven denkbaar. Men heeft twee soorten van electriciteit, n.I. de staande of statische electriciteit en de stroomende electriciteit, waarbij wij weer onderscheiden de gelijk- of gal vanische stroom en de wissel- of fara- dische stroom. Do galvanische stroom nu wordt door levende wezens, dus ook door den mensch, ontwikkeld, waarbij men zelfs de sterkte heeft gemeten. Daarom is ook de toepas sing van electriciteit in de geneeskunde de zjg.n. electro-thcrapie van zoo groote beteekenis. De electriciteit heeft gunstigen invloed op de stofwisseling. En daar wel 99 pCt. van de ziekten stofwisselingsziekten zijn (rheumatiek, jicht, neuralgie, hoofdpijnen, ischias, huidziekten, suikerziekte, "Steen vorming, enz.) is dit van veel belang. Bij chronische jicht heeft men b.v. bij zwakstroom-behandeling, met geduld toe gepast, mooie resultaten. Spr. noemt ook de scrofulose kinderen, waarbij de con stitutie wordt verbeterd door deze bei- handeling, meer nog dan door het drin ken van levertraan. Spr. behandelt nu de storingen van den bloedsomloop, waarhij de zwak stroom-behandeling gunstig werkt, zonder dat ze gevaarlijke nawerking heeft. Dit laatste kan niet van de allopathische ge neesmiddelen gezegd worden. Spr. meent, dat met zwakstroom-behandeling bij bloed armoede meer resultaten worden bereikt dan met staalpillen. Ook voor het zenuwgestel heeft ge noemde behandeling groote waarde. Ja zelfs op het gemoedsleven heeft ze in vloed. Spr. schetst nu uitvoerig de werking, die er in het lichaam plaats heeft bij toepassing van den galvanischen zwak stroom. Zoo worden electrisch oplosbare stoffen ontbonden en naar buiten ge bracht, terwijl ook genezende stoffen in het lichaam worden gebracht, b.v. bij electro-galvanische baden. Spr. vertoonde ten slotte verschillen de afbeeldingen, om te laten zien, hoe de bedoelde behandeling practisch krui wor den toegepast. Spr. meende, dat bij meer toepassing van deze methode veel minder operaties zouden noodig zijn. Ook zouden minder artsenijen geslikt behoeven te worden. Spr. gewaagde zelfs van een revolutie op medisch gebied, die zou plaats hebben bij algemeene toepassing dezer methode. (Naschrift. Het plaatsen van dit ver slag wil natuurlijk niet zeggen, dat wij met al het gesprokene sympathiseeren. Het is waar, dat de electro-therapie, toe gepast door bevoegde genees kundigen, getoond heeft groote waarde te hebben, wat alle medici zeker zullen be amen. Maar de vraag, of het raadzaam is, de toepassng der zwakistroombehandeling aan leeken over te laten, vaak zonder dat de diagnose is gesteld, is zeker verschil lend te beantwoorden. Red.) De noodklok klept! De stormklok klept., de dijk breekt door! Het water, reeds te lang bedwongen, Heeft 't menschenwerk terzij gedrongen En eischt weer op, wat 't eens verloor. Vol angst springt men uit krib of bedden en steekt het spaargeld in den zak, om daarna, op het rieten dak, met vrouw en kind het lijf te redden. De moeder grijpt haar weenend kind en troost het zelf nog angstig trillend van koude nachtlucht koortsig rillend, en tranen bigg'len langs 't gezicht. Het water klimt omhoog in 't huis en breekt zich baan door schuur en stallen Het stort zich toornig tegen wallen on werpt ze neer met woest gedr*iscb. Het spoelt de meubels van de vloeren en werpt ze door de vensters uit; doch niet tevreden met dien buit, is 't monster verder reeds aan 't loeren. Een zieke, jaren reeds te bed? Naar 't dak! Het zal haar leeren loopen Al moet zij 't met den dood bekoopen, het water is hier heer en wet. Het monster bruist al loeiend voort; het spaart de armen noch de rijken en sleurt het vee langs hof en dijken, niet achtende wien het behoort. Het ondermijnt de hechtste steden en trekt de muren naar beneên. Het sleept het zaaisel met zich heen en let op tranen noch gebeden. Wèl hem, die op zijn droge plek, bij 't haardvuur, van de ramp kan lezen, die niets van 't water heeft te vreezen, straks, liggend onder 't warme dek. Wèl hem, die thans met milde hand, een gift in geld en goed kan schenken O, menschen, wilt toch allen denken, aan hen daarzonder huis of land (Hbld.) Zijn „compagnon". Een paar maan den geleden deed een koopman in meubelen bij de politie te Amsterdam aangifte, dat hij was opgelicht voor f 1400. Iemand, die in den oorlogstijd een beetje aan „ketting- handel" bad gedaan, was naar hem toege komen en had hem voorgespiegeld, ook in meubelen goede zaken te kunnen doen. Do meubelmaker schonk den ex-kettinghandelaar zijn vertrouwen en gaf hem eonig© voorschot ten om zaken te kunnen doen. Ziji liepen op tot een bedrag van ongeveer f 1400. Maai' do „compagnon" kocht er geen meubelen voor doch gebruikte het geld voor eigen pleizier. Thans is de „compagnon", die al het geld er heeft doorgebracht, gearresteerd. De moord te Rotterdam. Bij den commissaris van politie te Rotterdam is peï postbestelling een ongefrankeerde, ongeteeken- de en met potlood geschreven brief ingekomen betreffende den moord in de Beverstraat, al daar. De commissaris verzoekt den schrijver van dezen brief zich bekend te maken, ten einde over de mededeelingen in zijn brief vervat, te worden gehoord. Vernomo nwordt, dat reeds dadelijk bij! do politie en de justitie vermoedens gerezen zijn, dat de verdachte A. v. S. een medeplichtige zou gehad hebben. Deze vermoedens hebbed in de laatste dagen vasteren vorm aange nomen. De autoriteiten, die het onderzoek in han den hebben, moeten meer en meer over hellen tot de veronderstelling, dat de mis daad in de alcoof geschied is, en het lijk daarna in den kelder is verborgen. En het zou vrijwel onmogelijk geweest zijn voor den verdachte, het lijk of den ouden man in zwaar gewonden toestand, alleen de steile keldertrap af te dragen en in de houding te brengen, waarin het door de politiemannen gevonden is. Maar ook voor het geval, dat de moord in den kelder heeft plaats ge had, zijn er aanduidingen gevonden, die op het bestaan van een medeplichtig© wijzen. De afsluitdijk hij Wieringen. Het mooie weer was oorzaak, dat tientallen Wieringers per fiets er op uittrokken om over den afsluitdijk een kijkje te nemen aan den vasten wal (zooals het liier nog steeds gebruikelijk is te zeggen). Hoewel de dijk nog niet voor het verkeer is opengesteld, wordt hiertegen geen bezwaar gemaakt. Nu echter de vinger eenmaal gegeven was, werd weldra ook aanspraak gemaakt op de geheele hand. Zoo kon men gisteren n.I. al een paar auto's en ook een veewagen van Wierin gen over den dijk zien vertrekken. Dit werd den dienst der Zuiderzeewerken natuurlijk te bar, zoodat gisteren over den straatweg een hek is geplaatst en deze weer is afgesloten. Roovers in een klooster. Gis terennacht drongen roovers binnen in een nonnenklooster bij Bergamo. De nonnen wer den uit hun slaap gewekt, konden echter geen hulp ontbieden, daar het klooster ta melijk ver van de buitenwereld is afgesloten en niet eens over een telefoon beschikt. Te vergeefs riepen de nonnen om hulp. Om 4 uur 's ochtends slaagden zij er eindelijk in eenige boeren te waarschuwen. Dezen trok ken, gewapend met hooivorken en gaffels naar het klooster, maar de roovers waren intus- schen weder verdwenen. Zij hadden tal van kostbare relequien o.a. de met juweelen ver sierde mantels van een madonnabeeld en voorts 25 kippen uit den kloostertuin mede genomen. Drie menschen verdronken. Een zestienjarig dochtertje en een veertien jarig zoontje van den heer C. J. D. van Rooyen, employé van de firma G. Kolff en Co. te Batavia, zijn Zondag, tezamen met den 25-jarigen Delhof, bij het baden in zee door den stroom gegrepen, meegesleept en ver dronken. Een Nederlandsoh priester bestolen. Naar „Het Laatste Nieuws" uit Brussel meldt, is een Nederlandsche R.-Kath. priester, de heer Kiene, wonende te 's-Gra- venhage, met den sneltrein, uit Rome, over Brussel, naar Den Haag terugkeeread, be stolen. Bü Namen liet de heer Kiene zijn bagage in den' wagen liggen en begaf zich naar den eetwagen. Toen hij, dicht bij Brus- sel-Leopoldswijk gekomen zijn plaa,ts weer wilde innemen, bleek de verdwijning van zijn reisgoed, kleederen, gewijde voorwerpen en het plan van een basiliek bevattend, dat hij aan de goedkeuring van den Paus had onderworpen. Te zamen met den koffer was een reiziger verdwenen, die thans wordt op gespoord. Ban kroot Op de trappen van het filiaal van de Rijksbank te Nordhausen zijn twee beambten, die «en zwa» £j»ck bankpapier wilden afleveren, dkwc (kjg i"'1 dieten overvallen en ondanks boa. f™®, neergeslagen en beroofd. De bandief^^j' ten met medeneming van de tasoh ule 05,, r1' mark bankpapier bevatte. Bij <1® ofcnidd 'ir door politie en Schupo-agenten be^ooni® volging is een der roovers i* bet a,"? Ilfeld neergeschoten, een ander ia awa^ wond, maar de derde is met de* bnu komen. on! Smokkelen langs de grens r worden nog steeds groote hoeveelheden t fie en tabak naar Buitschland gesmokt u In de laatste maanden werden to Palend en op den weg SoherpenzeelRhnburg RimburgBruchhausen 350 personen, die i.'* fie en tabak smokkelden, aangehouden, y., de overstrooming van het riviertje do \y0r wordt door de smokkelaars dankbaar gebruf gemaakt. Goed afgeloopen. Maandagavond btf het vertrek van den trein van is to Bergen op Zoom ee nzekere v g uit Roosendaal, terwijl hij op den reeds beweging zijnden trein wilde springen, vallen, tengevolge waarvan hij tusachen d® trein en den muur van het perron vieL V machinist van den trein, gewaarschuwd doo: het stationspersoneel, stopte, na «rca ij M. door te hebben gereden, r. H. bekwam slechts enkele onbeduidende ontvellingen kwam er dus wonder boven wonder ze« goed af. Tegen hem zal proces-verbaal vaj een en ander worden opgemaakt. Laffe wraak. Het water in deo put van den arbeider Nicolaas ie Tweed. Exloërmond is bedorven, doordat kwaadwil. ligen uit wraak daarin petroleum hebben go worpen. Keizer-Borax-vervalsching Eenigen tyd geleden deed een bericht in j, pers de ronde over vervalschte Keizer-&, rax en Saparol-verpakkingen, die uit Belg;, zouden worden ingevoerd. Het ia thans gebfe ken, dat een drogist te Bussum, die levenj een Apotheek aldaar exploiteert, de fabr.- kant dezer vervalschingen is. De doosjes lid liy te Delft vervaardigen, de etiketten irerda te Amsterdam gedrukt. De inhoud der Sapi rol-verpakking was speksteenpoeder, dat drogist van een chemicaliënhandel te Zaan dam betrok. Een groot quantum moet reeè vervaardigd zijn. Groote juweelenroof. Reuk seint ons uit New-York: Twee dieven hebkta na twee juweliers met groote revolvers mid den. op straat to hebben neergeschoten, ziel meester gemaakt van twee zakken met ruw> diamanten ter waarde van meer dan 100.000 dollar. De twee dieven ontvluchtten in ea auto, ondanks het feit, dat een hagel va kogels door de politie op hen werd afge zonden. Vereen, van oud-leerlingen der Rijks- Landbouvminterschooi te Goes. (Slot Jaarvergadering) Bij de Rondvraag adviseert dhr ConstSte vens hen, die zich naar Canada zouden wil len begeven, om zich met hem in verbinding te stellen. Spr. deelt mee, dat Prof. Visser te Wageningen bereid is een lezing Ie komen houden over de geschiedenis der Kromhout motoren. Voorts bespreekt spr. do normali satie van den Nederlandschen boerenwagen. In 1926 is een verhandeling daarover te wachten. De voorz. zegt, dat enkele kringen zich reeds met Prof. Visser in verbinding hebben gesteld. Dhr A. C. Zandee, Kloetinge, dringt bij de leden aan op een snelle beslissing i.z. deelname aan proefvelden-aanleg. Daama werden een aantal lantaarnplaatjes vertoond, in verband met de excursie, bet vorig jaar naar Zwitserland gemaakt. Dhr Tj. B. E. Kielstra, gaf hierbij eenige toe lichting, waarvoor de voorz. hem dank bracht. Dhr A. van Broekhuizen, uit Uecle (Bel gië) die gesproken zou hebben over „De Fok kerij van het Belgische Trekpaard", was door een automankemend verhinderd, waarvan tij dens de vergadering telegrafisch bericht in kwam. Due tien geboden der buis in oeders. In een Vlaamsch blad lezen we de volgende „tien geboden der huis moeder", die ook wel hun *ut kunnen hebben voor Nederlandsche moeders. Laat 'in uw woning, groot of kleea, Uw kindren spelend nooit allee*. Pas op dat lucifertjes nooit Voor 't grijpen liggen rondgestrooid. Ziet om uw kachel, vuur of haard Ben hek dat 'tkind voor brand bewaart. Laat kokend water nergens staar, Waar bij geval het wicht moet gaan. Vóór ge ze vult, blaas uit «w lamp; Aldus voorkomt ge groote ramp. Hits met petrool het vuur «ooit aan; De vlam mocht in 't gezicht m slaan- Sluit heengaand steeds uw put met zorg, Dit blijft u voor gerustheid borg- t In 't koper worde uw spijs *ooit koud, Wee wie dit niet voor ooge* houdt- I' 1 Is m uw spijs azijn vervat. Bewaar ze nooit in zinke* vat- tol t Tot mijding va* ee* treurig lot, Houdt doodead gilt steeds aclitai slot-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6