Land- en Tniiftanw. Leestafel de worsteling tegen de macht van het water. In 1861 dijkdoorbraak bij Leeu wen (G-), waarbij 17 dorpen werden over stroomd en 'n 30-tal menschen het leven verloren- In 1880 nog grooter ellende in hel land van Heusden en Altena. In 1889 en 1894 buitengewoon hooge watervloe den. In 1906 is het weer Zeeland, dat den harden strijd te verduren heeft, niet zon der groote beproeving en schade, door het bezwijken van zware zeedijken. Tien jaar later zijn het de provinciën Noord- en Zuid-Holland, die getroffen worden door het water en wat in 1920 plaats greep, staat den meesten nog helder voor den geest. Men kan wel zeggen, dat de historie van de lage landen bij de zee op schier elke bladzijde gewaagt van den strijd te gen het water, van een worstelen met en een ontkomen aan het water, den al- ouden erfvijand. Wat nu geleden wordt, is haast met geen .pen te beschrijven. Iedereen zal 't daarmede eens zijn en wij kunnen dan ook gevoegelijk aannemen, dat wat min. Colijn thans in den mond gelegd wordt, met de waarheid op zeer slechten voet staat- Ik acht het niet mijn taak om uit te visschen, wat de minister nu precies gezegd heeft en hoe dat uitgelegd moet worden. Maar dit is zeker, dat men mo menteel meer gebaat is met een bemoedi gend woord en een daad dan met een gebisseerd klaaglied: „Och, wat is het toch in-treurig". Er is al moedeloosheid genoeg en iamlendigheid tevens. Of is het te verdedigen, dat men maar lijdelijk toeziet, terwijl alles schreit om daden, flinke, forsche handeling- Het is waarlijk niet te hopen, dat wij ook hier al op het terrein der gemoedsbezwaren zijn beland. God werkt door middelen en eischt van ons, dat wij in het gebruik van gepaste middelen getrouw zijn. En zal tenslotte alles nog verlies blijken? De geschiedschrijver van 1775, J- H. Hering, spreekt van een „strenge en ont- zagchlijke tuchtroede, waarmede de Aller hoogste door storm en watervloed kas tijdde" mapr voegt er aan toe, dat dit alles gepaard ging „met een bijzondere. Goddelijke bewaring, welke in dien aan drang van zwarigheden zichtbaar door straalde." Wie weet of uit die stoffelijke schade niet een groote geestelijke winst kan voortkomen! Wie onzer zou in de harten kunnen lezen van die beproefden, die als 'tware in het aangezicht van den dood gestaan hebben- Doch dit is wel zeker, dat menige verkilde _giel weer gebeden gestameld zal hebben tot God, Die alleen uitkomst geeft- En voorts, één schoone bladzijde in de geschiedenis van '26 is er al, als we denken aan de beschamende trouw, waar van onze Koningin wederom heeft blijk gegeven. Wat tracht men niet te tornen aan de eenheid van Oranje en Nederland doch telkens weer helpt onze Landsvor- stinne op de overtuigendste wijze demon- streeren, dat ze waarlijk één zijn- Dat de banden onwrikbaar en onverslijtbaar zijn. Is het niet alsof ze in den nood' nog immer hechter worden? KEES VAN DER MEER. 6 Januari 1926. De Generale Synode der Gerof. Kerken. Nu thans alle Parti culiere Synodes vergaderd hebben, laten wij hieronder volgen een opgave der afgevaardigden ter buitengewone Generale Synode, 26 Januari a.s. te Assen te hou den. Groningen. PrimiDs M. Meijtering1, van Delfzijl; Ds J. J. Miedema, van Gro ningen; ouderling P. Koster, van Valther- mond en ouderling H. Velthuis, van Be- dum. Friesland (N. D.) Primi: Ds J. P. Klaarhamer, van Dokkum; Dr W. A. van Es, van Leeuwarden; ouderling Ds L .Bouma, van Hi.jum en ouderling A. U'. v. d. Schaal, van Beetgum. Friesland (Z. D1.) PrimiDs D!. P. Koopmans, van Sneek; Ds Tj. Peter sen van Wolvega; ouderling P. K. Dam, van Heerenveen en ouderling Looienga, van IJlst. Drenthe. Primi: Ds H. W[. Laman, van Assen; Dr J. Thijls, van Mep pel; ouderling L. Hekman, van Sehoone- beek; en ouderling H. Scheffer, van Assen. Overijsel. Primi: Ds W. L. Milo, van van Almelo, Ds G. W. E. Ploos van Amstel, van Steenwijk, ouderling J. J. Beukenkamp, van Den Ham en ouderling Chr. Diixon, van Deventer. Gelderland: Primi: Dr G. Kei zer, van Rlieden-de Steeg; Ds J. G, Kunst, van Arnhem; ouderling J. M. Flier, van Goldermalsen en ouderling S. Vel- lenga, van Zwartebroek. Utrecht. Primi: Dr J. C. do Moor, van Utrecht; D's K. Fernhout, van Vree land; ouderling J. T. de Lange, van Amersfoort en ouderling Ci. van der Kaa- den, van Driebergen. Noor d-Ho 11a n dPrimiDs W. Breukelaar, van Zaandam; Dis J. L. Schouten, van Amsterdam; ouderling G. van Zeggelaar, van Ransdorp en ouder ling H. Bomas, van 'Hilversum. Z u i d-H o 11 a n d (N. Dl) PrimiDr K. Dijk, van 's Gravenhage West; Ds W. H. Gispen, van Scheveningen; ouder], W. v. d. Brink, van Voorburg en ouder ling D. de Bruijn van Hazerswoude. Zuid-Holland (Z.Dl) Primi: Ds C. W. J. van Lummel, van Zuidland; Dis H. J. Heida, van Vlaardingen; ouderling A. Muys, van Delfshaven en ouderling Punt, van Zwijndrecht. Zeeland. Primi: Dis R. J. v d. Veen, van Goes; Dis J. H. Telkamp, van Middel burg; ouderling D. Mulder van Z.ierik- zee en ouderling S. Brandsma van Mid delburg. N.-B r ab an t en Limburg. Primi Ds J. II. Donner, van Breda, D!s. J. do Vries, van Tilburg; ouderling L. J. Sclia- lekamp, van Ivlundert; ouderling A. Bax van Zevenbergen. De Gereformeerden in Hon garije. De „Hongaarsche Heraut" meld de onlangs, dat de herleving van het cal vinisme in Hongarije goeden voortgang maakt. Het blad deelde onlangs op gezag van een zekeren ds A. Makhai mede, dat vele aanhangers der vrijzinnige theo logie dot het orthodoxe calvinistische standpunt waren overgegaan. Er is een krachtige actie ingeluid tegen de in vele Hongaarsche steden en dorpen bestaande gewoonte om de groote en kleine markten op Zondagmorgen te houden. Het pleit voor Zondagsheiliging in Geref. zin is aangevangen. Ook de Roomsche Kerk be tuigt haar sympathie met den strijd tegen die markt-gewoonte. Maar de Gereformeei-- den willen verder. Zij zijn van plan over het heele land een „Zondagsheiligings- bond" op te richten, teneinde den strijd tegen allerlei dergelijke misstanden aan te binden. In dogmatisch opzicht is belangrijk het feit, dat liet leerboek der dogmatiek van den Amerikaansclien professor W. Heijns, in het Hollandsch uitgegeven bij den uit gever J. II. Kok te Kampen, thans door ds Z. S. von Galambos, die in Utrecht gestudeerd heeft en in verschillende Geref. kerken in ons land het Woord bediende; in het Hongaarsch vertaald is. D'eZe ver taling is door den bekenden leider der Geref. beweging, prof. Sebestyen, gerevi deerd en wordt thans onder het Hon gaarsche volk gebracht. Dit evenement is niet onder de geringste te tellen. Waai de Geref. belangstelling ontwaakt, is het i mm ere juist altijd de dogmatiek die de lijnen in het volksleven werkt en de bewe ging draagt. (Handelsbl.) Kort overzicht. Die landbouw'-redacteur van de N. R. Crt. meent zijn overzicht van den land bouw' in Nederland in het jaar 1925 aldus te kunnen samenvatten: Over het algemeen is het afgeloopen jaar voor den land- en tuinbouw' vrij goed te noemen. Voor de zuivelbereiders zelfs goed; do daling van de zuivelprijzen, welke sedert de laatste weken is ingetre den, Was niet meer in staat, op1 de uit komsten over het geheele jaar sterken in vloed te oefenen. De akkerbouwer heeft door te lage prijzen niet ten volle kunnen profiteeren van overvloedige oogsten van verschillende zijner producten. Die prij zen voor runderen en paarden Waren goed te noemen, en de varkensprijlzen, welke in het begin van het jaar laag waren, hebben zich sterk hersteld. De hoenderstapel begint in het land bouwbedrijf meer en meer een belangrijke rol te spelen Toen bij' de gehouden telling bleek, dat de hoenderstapel naar schatting ongeveer 15.000.000 stuks groot Was, was dit voor velen een verrassing. De oogst van appels, pruimen enz. is erg tegengevallen en de perenoogst is geheel mislukt. Daarentegen is het jaar 1925 voor de telers van fijne groenten en vroege aardappels zeer goed geweest. De prijzen voor de stapelgroenten, het be langrijkste product van den Noord-Hol- landschen tuinbouwer, zij'n aanvankelijk niet hoog, doch pas een klein gedeelte van den voorraad is geveild, zoodat over de uitkomsten van dien tak van het tuinbouwbedrijf nog niet te oordeelen valt. Die uitvoer, wielke in 1924 ruim f 30.000.000 bedroeg, steeg dit jaar tot ongeveer f 45.000.000. Koop- en huurprijzen der boerderijen. Iemand, die zich R. noemt, schrijft in in het Gron. Landbouwblad: Wanneer men de verslagen in de cou ranten leest van de dezen winter gehou den verkoopingen en verhuringen van boerderijen, dan denkt men onwillekeurig terug aan de jaren van 1876 en '77, toen eveneens de prijzen der landerijen tot een ongekende hoogte w'aren gestegen, en van de spoedig daarop volgende ma laise met hare funeste gevolgen. Zijn de uitkomsten van het landbouw bedrijf in de laatste jaren van dien aard, dat de landerijen voor de tegenwoor dige hooge prijzen niet te duur zijn gekocht? Om dit te kunnen nagaan, zou men de landprijzen kunnen vergelijken met den prijs der producten en de exploitatiei- uitgaven nu en vóór de oorlogsjaren. De koopprij's voor boerderijen was, vol gens gehouden aanteekeningen, vóór 1914 van 1500 tot rdim 2000 gulden p. H.A. eigen land [de vaste huur berekend naar 3 pet.), o.a .een boerderij te Beerta f1830; een in den Uithuizerpolder f2190, in den Ivroonpolder f 2070een te Meeden f 1520, alles per H.A., enz. De graanprijzen w'a ren toen: tarwe 75 k.g. per II.L. plm. f 6.50, gerst 60 k.g. plm. f 5.90, haver 46 k.g. plm. f3.75 en erwten 80 k.g. plm f 11, terwijl de strooprijzen in 1912 waren plm. f 28 en in 1913 plm. f 19. De arbeidsloonen waren toen per H.A. f55 a f 65. Gaan we thans de tegenwoordige koop prijzen na, dan zien we, dat de landerijen met ruim f 1000 p. H.A. zijtn gestegen en er thans voor de beste boerderijen betaald wordt tot meer dan f3400 p. H.A. en de andere naar evenredigheid. Zoo is een boerderij in Roodeschool ver kocht voor f3425, een te Warftum voor f 3490, een te Pieterzijl voor f 3195, een te Termunten voor f 2265, een te Wagen borgen voor f 2010, enz. De prij'zen der producten zijn eenigszins hooger dan voor 1914, echter niet van veel beteekenis; zij bedragen voor tarwe per H.L. van 75 K.G. plm. f9.25, gerst per 60 k.g. f 6, haver per 46 k.g. f 4.25 en erwten f 10 a f 12 p. H.L., terwijl de strooprijzen ongeveer even hoog zijn als vóór den oorlog. Die exploitatiekosten zijn meer dan ver dubbeld en bedragen aan arbeidsloon f 120f 140 p. H.A. en alle andere be- drijfsuitgaven naar evenredigheid. Al neemt men ook in aanmerking, dat door veredeling van enkele gewassen de opbrengst eenigszins is gestegen, toch moet .men wel tot de conclusie komen, dat de tegenwoordige koop- en huurprij zen der landerijen met de hooge exploi tatiekosten niet in evenredigheid zijn met de opbrengsten en men gerust mag con- cludceren, dat de prijzen der landerijen te jh oog zijin en de slechte gevolgen niet zullen uitblijven tot schade van den boe renstand en tot schade van het alge meen. Een bewuste. (Historisch.) Een gemoedelijke Amsterdammer, al dus „De Tijd", bezit een huis in een straat, waar de Gemeente asfalt zal gaan leggen. In dat huis woont een kleine nering doende. Do inspecteur der Gemeente be zoekt den huiseigenaar en vraagt hem of 't hekje, dat voor 'tstoepje van dat huis staat, weggenomen moet worden of moet blijven staan; de Gemeente is vóór weg nemen. De eigenaar vindt dat ook 't beste. Den volgenden morgen, zoo iets van half acht wordt er gebeld aan de woning van den huiseigenaar. Iemand op stoep met bewuste tronie, dikke knuusten en blauwbaard-figuur: „Zalle ine nou dat hekkie maar weg- neme, vraag dat es an meneer." Meisje, Duitsclie, naar boven met de boodschap. „Goed", is 't bescheid van uit de slaap kamer van mijnheer. Een paar uur later gaat deze eens kijken naar het werk in de straat. Daar komt de bewuste op hem af. „Dat grappie kost je drie gulden vijf tig." En hij houdt zijn hand op. Verbazing van mijnheer.Drie gul den vijftigals de Gemeente iets weg neemt in haar belang; hij vindt het eigen aardig „O zoo, wil je niet betale, leelijke ka pitalist?Daar heb je ze nou die kapitaliste allemaal hetzelfde, dat zeg ik jeKijk ie nou es kijke Slagersjongen mengt zich in 't ge sprek: „Zeg wil ik 'em van je over- neme?" Oude vrouw staat stil, is 't er mee eens die kerel is een schorem... „Ja, zoo benne ze allemaal die kapi taliste, eerst late ze je "t bloed uit je lijf werke, dan betale ze je niet." Huiseigenaar paf, het wordt bedenke lijk. Volk loopt samen, fijn standje.... D'e bewuste zet strot op: „Zeg jij, ge- meene uitzuiger, wat let me, je in 't Sin gel te gooien? En nou betale zei je, of je bent in vijf minute kapot Mijnheer merkt, dat 't meen es wordt. Daar valt hem iets in „In ieder geval moet ik dan eerst naar huis, want ik heb geen drie gulden vijf tig bij me." Langzaam glentert hij heen naar z.ijn woning, de bewuste en nieuwsgierigen achter hem aan, terwijl de dappere ai maar dreigt.„Wat let me of je gaat het Singel in De mijnheer bereikt zijn woning. „Wacht u even hier, dan ga ik naar boven." D'e bewuste zit en wacht. Mijnheer snel naar zijn kantoor. Daar neemt hij de telefoon: „Spreek ik met het politiebureau? O, wil u even een agent sturen, hier zit bij mij in huis iemand, die 'tme lastig maakt, ik wilde met hem vanhier meegaan naar het bu reau" „Dadelijk, mijnheer. Binnen drie minuten is de agent er. Mijnheer met den bewuste en den agent naar den politiepost. „Commissaris, ziehier het geval en nïijnlieer verhaalt en besluit: „Tk heb dien man volstrekt niet besteld, ik weet niet, waar hij zich mee bemoeit; aan zoo'n brutaliteit, zich in te dringen in gemeentezaken, waar hij niets mee te maken heeft, heb ik natuurlijk niet ge dacht!Ik denk er niet aan, me aldus gewelddadig drie gulden vijftig te laten afzetten. En is het geoorloofd commis saris, als iemand een ander maar uit scheldt en dreigt hem in 't Singel te gooien als hij maar niet dadelijk met zijn beurs klaar staat, om een afzetterij te betalen?" Commissaris kijkt den bewuste eens goed aan. „Wel, wel, ben jij het (naam). We hadden in lang niets van j© ge hoordDat heb je 'em weer eens ge leverdEn wat wou je nu wel Van dien rpijnheer? Dat hij u betaalde voor iets, dat de gemeente betaalt? Heb je weer niets-te drinken?" De bewuste heel klein„Je wil toch wel eens wat verdien©, commissa ris Ja, dat kennen'we van jou wel, hè? Komt er dan nooit een eind aan je stre ken? Deze mijnheer betaalt je geen cent, en waag het nog eens hem lastig te vallen. Dat wist je heel goed, dat je daar niets mee te maken had. „Ja commissaris maar. „Och, commissaris, laat hem nu maar, het is goed zoo, als hij me nu maar met rust laat.Hier heb je twee gulden, man, niet omdat je die verdient, maar dan kan je wat koopen, wat je wil." „Dat zal ik altijd zegge", vindt de be wuste, „dat u een goede mèn bent". De nalatenschap van een suikerkoning. De romantiek is toch de wereld.nog niet uit! Een Amerikaansch meisje van 14 jaar, een wees, Jean Ferris, dat school gaat to Bournemouth in En geland, is blijkens een bericht uit Ban Francisco gerechtigd tot de nalatenschap van haar grootvader den suikerkoning Claus Sprockets, ten bedrage van ruim negen en een half miliioen gulden in Nederlandsch geld. Claus Spreckels stierf in 1908 te San Francisco na een romantische loopbaan. Zonder geld kwam hij als 20-jarig Duit- scjier in het land van den almachtigen dollar aan en had binnen het jaar een bloeiende winkelzaak. Hij wijdde zijn aan dacht aan het maken van suiker en ging naar Europa terug om er het procédé van de vervaardiging van beetwortelsuiker te leeren kennen. In Amerika, teruggekeerd vestigde hij zich als suikerraffinadeur en zijn fabriek werd de grootste ter wereld. Zijn dochter trouwde tegen zijn zin en zond hem haar bruidsschat van drie mil iioen in Nederlandsch geld terug. We duwe geworden hertrouwde zij twintig jaar geleden met den heer Ferris en ging in Engeland wonen. Uit dit huwelijk werd de thans schatrijke Jean geborrtn. De moeder, die inmiddels voor de derde maal huwde, is overleden. De familie was intussclien verzoend geraakt en de lieer Spreckels liet bij zijn dood zijn vermo gen van 91/2 miliioen, aan Jean 11a, die er thans toe gerechtigd is. Uit Italië. Woensdag even voor zessen, toen, de meeste bewoners van het dorp San Giuseppe in de republiek San Marino nog sliepen, brak, veroorzaakt door den grooten regenval der laatste da gen, een rotsblok van circa twee honderd duizend kilo van den derden top van het Titaangebergte af. Het kwam met donde rend geraas naar beneden, met zich mede sleurend de palen van do electrische gelei- dingén en verschillende zich op de helling bevindende huizen verpletterend. Een 10- jarig meisje werd dood onder de puinhoo- pen gevonden, onder de zeer vele gewon den waren er vijftien, die zwaar letsel be komen hadden. Vervoegingen in Rusland, De Roel maakt melding van de arrestatie van den bekenden metropoliet Peter Kroe- titski, voorzitter van den Russischen pa triarchalen raad. Deze arrestatie zou zijn geschied in verband met de weigering van Kroetitski, om het officieele kerkgenoot schap „De levende Kerk" te erkennen. Verder maakt het blad melding van ern stige priestervervolgingen, die in de Oe kraïne hebben plaats gehad. Te Poltawa zijn drie bisschoppen en 50 priesters ge arresteerd; te Charkof werden 2 bisschop pen en verschillende lagere geestelijken gearresteerd. Ook in Kief hebben verschil lende arrestaties onder de geestelijkheid plaats gehad. Te Charkof heeft op Kerst avond een grootsche protest-demonstratie van de geloovigen plaats gehad, die door troepen van de Gepeoe is uiteengejaagd. Het is daarbij tot een formeelen veldslag gekomen, waarbij over de 80 slachtoffers vielen. Ruim 500 demonstranten werden gearresteerd. Uit Polen. In het Acht Uhr Abendblatt publiceert Tlieophiel Olsjanski een reeks artikelen getiteld: Hoe ik den president van Polen wilde vermoorden. Men weet, dat Olsjanski bekend heeft, den aanslag op den Poolschen staatspre sident Wojciekowski te hebben gepleegd, waarvoor een Joodsch student later tè Lemberg terecht heeft gestaan. Olsjanski begint met de uitdrukkelijke bekentenis voor 3 uur 's middags, te Lem berg een bom op den Poolschen staats president te hebben geworpen. De aanslag is mislukt, daar de bom niet ontplofte. Tegen internationale ban dieten. Er begint Maandag te NewYork een internationale conferentie van politie autoriteiten die ten doel heeft maatregelen te beramen voor een gemeenschappelijk optreden tegen internationale bandieten. De regens in Frankrijk. De was van de Seine is gisterochtend in een acuut stadium gekomen. De directie van de Staatsspoorwegen heeft alle diensten naar de Parijsche stations Invalides en Pont Mirabeau moeten stopzetten. Men verwacht, dat de tramdiensten naar Su- resens en St. Cloud spoedig zullen moeten worden gestaakt. Te Boulogne a/d. Seine zijn eenige straten ondergeloopen. Te Pa rijs zijn alle kaden op het oogenblik over stroomd. In den omtrek, vooral te Brie a/d. Seine, zijn er nog meer huizen ont ruimd moeten worden. De bewoners zijn ondergebracht te Vincennes. Uit Reiihs wordt gemeld: Sinds gisteren nacht zijn de regens in de geheele streek in kracht verdubbeld, waardoor groote ontsteltenis is teweeggebracht onder de oeverbewoners van Marne, Aisne, Oise en Maas. Te Vireux-Molbain en Vireux-Wal- lerand hebben bewoners, die hun huizen weer hadden betrokken, die opnieuw moesten ontruimen, wegens de stijging van het water. Men vreest, dat de fabrie ken, die gisterochtend het werk hadden hervat, weer zouden moeten worden stop gezet. Timotheus van deze weck staat in het teeken van den ernst des levens waaraan Nederland, en inzonderheid het oosten van ons land dezer dagen ween zoo aangrijpend herinnerd werd- De hoofd, redacteur herinnert er aan in de Geschie-, denis van den Dag, terwijl hij in zïjn Indrukken bij de herinnering aan de be proevingen van 1925 er nog eens op terug, komt. Penning gewaagt ervan in zijn ar tikel „De Waterwolf", na eigen waarne mingen geschreven. Photograaf en teeke naar vereeuwigden enkele van de droefste feiten, „als een zee", en II. W. A. bezin»! ze in een klaaglied. Tegen dit alles steelt vertroostend af fie illustratie .„Het licht zal zeker dagen", en lest niet minst de komst der koningin, in een, artikel „Liefde, die zichzelf vergeet" door J. flf. V. terecht verheerlijkt. Een photo uit de ramp, pakkend door rustige actie, sluit de rij, en dan begint terstond het Bij blad: „met dank aan God geven wij ken- :nis" enz- Zoo behoort niet alleen in tijd van nood, maar altoos het leven te zijn: Bidt zonder ophouden- Dankt God in alles Hoofdred- van dit bekende Chr. tijd schrift is J- N. Voorhoeve, Den Haag; uit gever La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Het Schouwvenster, uitgave van de Uitgeversmaatschappij Bosch te Baarn verrast ons deze week met een extra goed verzorgd en rijk geïllustreerd nummer, waarvan speciaal vermelding verdienen de drie pagina's foto's van den Watersnood in ons land en van het Koninklijk Be zoek aan de geteisterde streken. Het Schouwvenster is hier minstens even ac tueel als de niet-Christelijke Illustraties en wij bevelen het nog eens zij het ten overvloede aan- D e Maatschappij. „De Maatschap pij". Christelijk Sociaal-Economisch Week blad, uitgave van de Drukkerij Oranje- Nassau te Baarft, bevat deze week de vol gende artikelen: Eigen organisatie, door Dr J. A. Nederbragt; Het jaar 1925 (Bui tenland) door H. J. v. d. M.; Op en offi de Beurs, II, door C- de N.,; Het duurte- probleem, door L- A.; Uit Bladen en Tijd schriften; Financieel overzicht; Vrouwen- belangen- Kleinere artikelen handelen over: Samenwerking en zelfrespect; Be scheidenheid van de daad; „Kerst"klan- ken; Medezeggenschap; De uitersten; Van Koopmansbrief tot Dagblad; De werkloos heid in Duitschland; Onze weilanden; Verkeersregeling in de oudheid; Esperan to op de congressen- Behalve eenige goede foto's betreffende de zijdefabricage in Ja pan zijn ditmaal een tweetal schetsen op genomen, waarvan een op treffende wijze de overstroomingsramp in beeld brengt. De Godsverkondiging der profeten; door prof. dr J. Ridderbos. - Kam pen, J. II. Kok. Dit is de rede door genoemden lioog- leeraar bij de overdracht van het rectoraat der Theologische School gehouden op 8 December j.l. Wij moeten volstaan met deze aankon diging. Alleen merken wij op dat het een populaire rede is, voor ieder verstaanbaar, zonder latijn of Grieksch, of noten en aanteekeningen; maar alles zuiver Hol landsch, behoudens een enkel „Mijntje" in het traditioneele „overzicht"; zoodat niemand bekocht is die zich deze Rede aanschaft. B e S c h o 01 s t r ij d Bijl H. J. Spruyt's Uitg. Mij. to Amsterdam zal binnenkort verschijnen: „Bijdrage tot de kennis van den schoolstrijd" door J. C. Wirtz Czn., een boekwerk van 200 bldz., dat ingenaaid f 2.20, geb. f 2.90 zal kosten. In de „Bijdrage" worden achtereenvol gens behandeld: De periode der Offers; Organisatie; Vrije school; Subventie- en restitutiestelsel; Volkspelitionnement; Mi- nisterie-Mackay; Unierapport; Decreturo horribile; Ministerie-Kuyper; "Ministerie- De Visser; Opleiding tot Onderwijzer; Sa- larisstrijd; Lager onderwijs en politiek. Ingekomen boekwerken "Op weg naar de Synode, door dr J. G. Geelkerken. Amsterdam Boekhandel W. ten Have, voorheen Hövekers Boekhandel, Amsterdam. De worsteling om het kind. De strijd voor een vrije school. Historisch geschetst door P. de Zeeuw J Gzn. Amsterdam W. Kirchner. Brochurenreeks „de Jeugd", voor ouders en opvoeders. Reeks lezingen ge houden in den cursus 23/24 voor de Amsterdamsche Chr. Jeugdcentra!©. Prof. Kohnstamm Inleiding tot de psychologie der .Puberteit. A. J. Drewes Verhouding tusschen de Seksen. Dr P. Stegenga Chris tendom en Sport. Dr A. A. v. Rhijn De invloed van het sociale milieu. Uitgever G. J. A. Ruys, Utrecht. ...I Verkeersongevallen ontstaan door ver keerd toepassen van de regels van den' weg. Op een kruispunt heeft wie van rechts komt voorrang

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2