INZAAD, Wyberf Zaterdag Januari 1©S6 Bank voor Zeeland Binnenlaat uiminq fKAM-MASSEE from te koop- S4 e Machinisten, I ensthode. EERSTE BLAD. 4fle Jaargung HET ADRES A. WSLKING Deposito's Bollenland. p bij inschrijving: in Arbeider |weede Knecht. ihuwde Knecht ce Brood-, Beschuit- iketbakkersknecht, Handknecht Handkneoht Bakkersknecht, sen Meid Qlt msmmer bestaat uit. twee bladen het parlementaire stelsel. GOES HULST lerseke, Kapelle, 's-Heerenhoek C/Tabletten. Zeeuwsche Stemmen. <rtrftiÉM-«ivr*Ti it HantJsclhaenen, imeabouaen, ^elaars, Corsetlen GOES. a f 7.en Zeeuwsph ^perK.G Ho g :VERSDIJK Mi. Kapelle (Z.-B.) hand te pachten -er 1. A. TRIMPE BURGER WOO!r «wen jaren t H.A. Weiland en te 'sHeer Abtskerta veg, nabij 's-Heer Hen- Peren, laatst pachter ens. H.fl. Bouwland te Vrendskerke in den St older, laatst pachter Hoorn. gen te verkrijgen tot Januari 1926 ten kaB. Notaris VAN DISSEL intenierswonïng met i, Kippenhok en Tuin, igev. 40 Fruitboomen, I. 90e.A. of ongev 91R Meiïokerke, ook zeer jfoor andere doeleindes, te leveren vóór of op Januari. Ihtigen Zaterdag 16 Jan, bur. [gen te bekomen bii den TESCHIERE. TE KOOP: :en» en een vet Var- JANlSE, Molendijk, [Nieuw- en St. Joosland. Met April met werkend gezin, en beschikbaar. OVERBEEKE, Kapelle, art a.s. Woning bij de hofstede. DEK Cz., Landbouwer, It zich aan tegen Maart landig werken, v.g.g.v. leven Correspondent Ar- iddeling Brouwershaven. of met Maart Knecht gevraagd. "5RMAN, Nieuw- en St, art of Mei die melken kan, bij jAP, Nieuwlandscheweg, g- »n A. POPPE Kz. te e. ei een Handknecht ge- e genegen is met paar- 3 gaan, bij J. BESUIJEN udekerke. lijk, om dadelijk in dienst I voor de bediening van f ocomobiel met overbid I het stoomgemaal „p® len ScheBgepolder. Zich jl melden bij den heer I aldaar. d gevraagd OTTIER, Mr. BAKKER, w NEERVOORT te polder, vraagt tegen Mei Met Mei 1, bij P. W. v. Kapelle. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36099. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DS-IUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 OVER- Er zijn weinig woorden waarmede in onze dagen zoozeer geschermd wordt als met het woord democratie. Wie niet democratisch is of doet telt niet meer mee en eerste voorwaarde om iets te bereiken is in vele kringen den democraat uit te hangen. Een partij, zoo schreef zelfs enkele jaren geleden een liberaal blad, zal democra tisch zijn of ze zal niet zijn, zoodat men uit het feit, dat sindsdien het liberalisme 'op politiek gebied weggevaagd werd, tot gebrek aan democratie bij het liberalisme zou kunnen concludeeren. Nu .is dit op zichzelf nog geen schande. Democratie beteekent toch, overheer- sching der volksmassa of als men het wat zachter wil uitdrukken, volksregeering. Maar volksregeering is een absolute on gerijmdheid. Het volk kan niet zelf re- geeren. Men kan de staatshoofden verja gen om zelf leiders te kiezen, die als een soort directie worden beschouwd en aan het volk verantwoording schuldig zijn, maar in de practijk zal er toch geregeerd moeten worden en zal een regeering noo- dig zijn die een dwingende macht heeft om het volk te noodzaken te doen en te laten wat tot handhaving van recht en orde noodzakelijk is. In z.g. democratisch geregeerde landen blijkt dit trouwens wel heel duidelijk. Amerika b.v. heeft een door het volk ge kozen president, maar eenmaal gekozen heeft hij een veel grootere macht dan me nig monarch ooit gehad heeft. Amerika is een democratisch land, maar er is geen sprake van dat liet volk zichzelf regeert. De „democratische" partijen streven trouwens als regel ook niet naar een volksregeering, mar hun doel is het ver plaatsen van het gezag en het brengen van de macht in handen van zekere par tijen. Men wil andere machthebbers, maar tochmachthebbers. In Duitschland en andere landen is wat de regeering betreft, na de revolutie alles dan ook zoo ongeveer bij het oude geble ven. De personen zijn verwisseld en de ti tels van sommige ambtenaren zijn ver anderd, maar dat de invloed en de macht van het volk is versterkt kan moeilijk wor den volgehouden. Van een regeering door het volk en van het brengen van de regeermacht in han den van de massa is daar geen sprake, evenmin als in Rusland waar men den Tsaar vermoord heeft, maar om anderen aan een machtspositie te helpen en volks menner^ tot dictators te maken. Is zulk een democratie theoretisch een dwaasheid en practisch niet mogelijk, het behoeft geen betoog dat zij in strijd is met Gods Woord, dat met groote beslistheid te genover elkaar stelt een volk dat ge regeerd wordt en een Overheid die bij de gratie Gods gezag oefent en van de onderdanen gehoorzaamheid heeft- te eischen. Nu kan men ook fn anderen zin van democratie spreken en wel in den zin van parlementarisme, en zoo gezien kan de democratie ook van christelijk standpunt worden verdedigd en zelfs toegejuicht. De Antirevolutionaire partij heeft dan ook altijd voor bevestiging van den volks invloed het pleit gevoerd. Een goede volksvertegenwoordiging, die waakt voor de rechten en de vrijheden van het volk en met wie door de Overheid, aan wie de beslissing blijft, regelmatig overleg wordt gepleegd, kan voor volk en overheid beide van groote beteekenis zijn. Maar nu is het parlementarisme lang zamerhand ontaard. De toestand is zóó geworden, niet alleen in ons land maar schier overal, dat het parlement zich mét alles wil bemoeien en het overwicht aan zich tracht te trekken. De parlementen trachten te zitten op den stoel der regeeringen. Zij pogen te heerschen, terwijl dan de regeeringen be schouwd worden als uitvoerders van den wil der gekozenen, of zooals een Ameri- kaansch Senator het uitdrukte: „wij doen onze zaken af door middel van onze agen te, de overheid". Zoo is practisch de toestand geworden. En het gevolg van dit revolutionaire drij ven is geweest, dat de parlementen zich met alles zijn gaan bemoeien, dat men in alles tracht zijn wil door te drijven, aan de regeeringen de marschroute voor te schrij ven en dat men bij gevolg zijn kracht zoekt in praten en nog eens praten. Over allé mogelijke en onmogelijke on derwerpen worden moties ingediend waar over uit den treure gesproken wordt en interpellatie volgt op interpellatie, waar door het afdoen van zaken steeds meer wordt belemmerd. En dit alles is in niet geringe mate be vorderd door het algemeen kiesrecht, dat De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posf, f3. Losse nummersfO.05 Prijs der Advertentiën: 1 4 regels f 1.20, eike regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ■eeÉuiiHiHiiBiiiiiiwinai uiman miiMiwni ■mma.'.ajm—m.iui als vanzelf een dingen naar de gunst der kiezers met zich bracht. Zoo is het parlementaire stelsel verbas terd en is de positie, het gezag van de Overheid, verzwakt. Het behoeft dan ook niet al te zeer te verwonderen, dat schier overal een reactie tegen dit systeem aan het opkomen is, en dat er, wat men noemt een fascistische geest over Europa waait. De democratie hier genomen in den zin van volksinvloed is bezig zichzelf te vernietigen. Terwijl men overal roept om versterking van dc democratie, en men in ons land de bestaande politieke scheidslijn door een z.g. democratische scheidslijn zoekt te ver vangen, worden in de practijk de gezond- demoeratische beginselen al meer verloo chend en de volksinvloed tot nul geredu ceerd. Wij behoeven slechts te wijzen op Italië, Spanje, Rusland en Griekenland, waar aan het volk niet de minste invloed is ge laten. Ook in ons land begint men in deze richting te sturen. Wij kennen hier ook onze fascisten en het heeft in niet geringe mate de aandacht getrokken, dat zelfs een man als mr Treub het openlijk heeft uitgesproken, dat het zóó niet langer gaat, en dat, indien het parlement niet vrijwillig van de dwalingen zijns weegs terugkomt, zelfs een staats greep toelaatbaar kan worden geacht. Ook in onze kringen zijn er wel die dit streven in stilte toejuichen en aanmoedi gen en daarom kan het goed zijn hieraan bijzondere aandacht te schenken en het te toetsen aan onze beginselen. Maar dat doen we in een volgend ar tikel. voor Manufacturen Gaines- en Kinderconfectïe Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikeien is Aan een vriend van .„Patrimonium". Mij'n vriend, Ge herinnert u wel dat vooral tijdens het ministerschap van dr A. Kuypier de debatten In de Tweede Kamer zoo dik wijls beheerscht Werden door de vraag of er een antithese bestond en of deze «noodzakelijk was. Ge weet dat onzerzijds altijd "is gezegd, daf er een antithese, een tegenstelling bestond, en dat deze haar oorsprong had in de zienswijize die men heeft over de inrichting der maatschappij!, en over den oorsprong van het gezag. Dat Waren kostelijke debatten, met ge noegen las men dan de kamerverslagen, om den vorm, en om den inhoud der redevoeringen. Wat anders dan Se zou- lelooze speeches w'elko men daar tegen woordig afsteekt. Over die antithese is wat gesproken. Nu eens heette deze dood, en dan Weer constateerde men, dat ze springlevend was, en bij de laatste op vatting' houd ik mij maar het liefste. Voor ons immers staat het vast, dat er slechts tweeerlei standpunten zijin, van waaruit men de dingen kan bezien: n.l. dat oorsprong van alle gezag God is, o£ dat de rede beslist. Of wilt ge het anders gezegd, de antithese bestaat en zal blijven bestaan, omdat de erkenning van de souvereiniteit Gods, en de ideeën der Fransche revolutie de scheidslijn zullen blijven. Over die antithese vond ik iets in art. 1 van de statuten van Pa trimonium. Gods Woord aanvaardde men als richtsnoer, en daarnaast de traditiën van ons volk. Het eene sluit m.i. het an dere in. Immers die traditiën van ons volk, ze zijn in overeenstemming met de geopenbaarde Waarheid. Onze Staat is en was een Christelijke Staat. Ik weet het, men wenscht dat in onzen tijd van zekere zijde te ontkennen, wanneer men de zegenrijke resultaten aantoont, doch men klaagt de christenheid aan, wan neer het kan gelukken igts ten nadeela dezer .beginselen te zeggen. Dioch daar mede is het feit niet ongedaan te ma ken. En gelukkig1, want het zou niet ten vocrdeele van Staat en Maatschappijl, in zonderheid voor de breede massa van ons volk zijln, wanneer de christelijka grondslagen wterden-ondermijnd. Ge denkt onwillekeurig aan Rusland. De godsdienst opium voor het volk, schreef men op1 dp poorten van het Cremlin. Daarom weg er mede! En het gevolg? Waai' is de ellende grooter dan daar, waar het onrecht en de willekeur omvangrijker? Die traditiën van ons volk 'te handhaven, het is een eisch voor hen, die het goede voor ons volk zoeken, terwijl bovendien daarmede een geregelde vooruitgang verzekerd is. Reeds in de dagen toen Patrimonium werd opgericht tornde men heilig aan het christelijk karakter onzer samenleving. „Arbeiders van alle landen vereenigt u! ge hebt een wereld te winnen en slechts ketenen te verliezen", enz. Sluit u in drommen van duizenden aan, niets is bij machte u dan te weerstaan; met deze krachttermen werkte het opkomend socia lisme. Tegenwoordig zegt men dat dit alles wel in overeenstemming is te bren gén met de christelijke beginselen, doch ge weet het, dienaangaande waren de mannen der vroegere socialistenbeweging eerlijker dan de huidige. En daarom mis schien minder gevaarlijk. Immers zij Wenschtén het gebod Gods teniet te doen, en daarvoor het evangelie van den haat te stellen. „Wij hebben lang genoeg, be mind, wij willen eindelijk haten!" zoo zong een socialistisch dichter. Geen erkenning van God boven zich, en nog minder gezag van menschen. Totdat de socialistische maatschappij daar is, den klassenstrijd. Ik meende goed te doen dit even in uw gedachten terug te roepen, mede ter illustreering van de noodzakelijkheid die bestond voor Patrimonium om liet christelijk karakter onzer maatschappij op den voorgrond te stellen. Daarover later iets. "G.O.Z.P. GOES. Directie: Mr. ANT. UN BERCKEl, JOS ÏElTHilllSE. Kantoer Groote Markt 21. Tslefoon 74 (2 lijnen). Rentevergoeding tot 5 °/0 'a jaars. Correspondentschappen De bankbiljetten-affaire in Hongarije. Volgens de Boedapester bladen zou ook Loucheur, de gewezen Fransche minister van financiën, in het geknoei van prins Windischgraetz betrokken zijn! Het gaat hier om interesse, welke Loucheur had in de Boedapester gasfabriek en waarbij hem vijftien procent werd uitbetaald, zonder dat er eenige winst gemaakt was. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 2 valsche bankbiljetten te Boedapest gewis seld zijn; dat overigens alléén in Den Haag getracht is de valsche biljetten in de circulatie te brengen. Minister-president Graaf Bethlen heeft, naar de bladen melden, verklaard dat het onderzoek zonder pardon moet worden voortgezet; hij stelt zich persoonlijk ver antwoordelijk voor nauwgezette uitvoering der nasporingen. Graaf Apponyi heeft in een interview gewezen op de niets ont ziende energie, welke door de regeering ten deze aan den dag wordt gelegd en hij sprak de hoop uit, dat wanneer het „ge zwel" grondig zal zijn uitgesneden, de aanvankelijk op het buitenland gemaakte indruk zal veranderen en Hongarije niet te lijden zal hebben onder de misdaden van een valsche muntersbende. Het aantal personen, dat aan een ver hoor wordt onderworpen, breidt zich voortdurend uit. Zoo is nu weer graaf Victor Szeclienyi, de zwager van prins Windischgraetz, bij de politie ontboden óm verhoord te worden. Verder worden steeds nieuwe namen genoemd van personen, die bij het schandaal betrokken zijn. De taak der regeering is uiterst zwaar. De regeering is echter, evenals dit inder tijd bij het optreden van koning Karei het geval was, vastbesloten haar plicht te doen en zonder onderscheid van personen te handelen. Zij heeft alle maatregelen ge troffen, om den toestand meester te blij ven. De politie is van schietwapenen voor zien en de noodige versterkingen, om het gezag te handhaven, worden gereed ge houden. Volgens te Berlijn, Weenen en Boeda pest ontvangen berichten betreffende de affaire der valsche bankbiljetten, was de regent Horthy bereid, zijn plaats aan aartshertog Albert af te staan. Indien de staatsgreep, door de partijgangers van do zen laatsten voorbereid, zou gelukt zijn, zou Windischgraetz minister-president geworden zijn. De lijst van 44 personen, welke aan de politie overhandigd is, bevat de namen van talrijke politieke persoonlijkheden, die sedert vijf jaar een rol in deze zaak ge speeld hebben. De samenzweerders zouden over een groot wapendepot in den omtrek van Boe dapest beschikken in een eigendom van een Beierschen prins. tegen hesschheïd Ridderorden en Sociaal- Democratie. Hoe meer de Sociaal-Democratie in macht, eer en aanzien toeneemt, en zij ver antwoordelijkheid te dragen krijgt, hoe meer zij gaat verwateren wat haar uiter lijke kleeding betreft, merkt dhr Amelink in de „Amst." op. Vroeger waren het allen proletariërs. Ook dan, als enkele intellectueelen zich bij de Sociaal-Democratie voegden, trachtten zij in hun kleeding b.v. den proletariërs na te bootsen. Vooral geen deftigheid, vooral geen heer zijn, maar laten zien, dat men met de bourgeoisie gebroken had. Tegenwoordig is dat gansch anders. Het zijn thans allemaal dames en heeren. Van den vroegeren proletariër is weinig over gebleven. Was het vroeger zoo, dat niet veel gezeten burgers lid van de partij wa ren, maar wel veel burgers, die gezeten hadden de uitdrukking is, meenen wij, van wijlen Loopuit thans heeft men wel veèl gezeten burgers en ook velen die zitten; maar niet in de vroegere beteeke nis van het woord.,Ze zitten nu op het gestoelte der eere. Vroeger b.v. niets dan spot en hoon voor ridderorden. Smalend werd gespro ken van „Kohingsfluimeh". Nu verandert ook dat> De sociaal-democratische Minister van Buitenlandsche Zaken in België, Emile Vander velde, die altijd een groote rol ge speeld heeft in de socialistische interna tionale, is dezer dagen door de Fransche Regeering begiftigd met het grootkruis van het legioen van eer. „Het Volk" heeft daarvan aanvankelijk geen melding gemaakt. Nu een inzender, die nog leeft bij de vroegere tradities, daar aanmerking op maakt, en meent dat het sociaal-democra tische blad critiek had moeten laten hoo- ren, gaat „Het Volk" de ridderorden ver dedigen. Het schrijft o.m. het volgende: „Wij kunnen ons intusschen voorstel len, dat bij werkelijk uitzonderlijke ver diensten, zooals b.v, toen prof. Lorenz onlangs een hooge ridderorde ontving, dat ook onzerzijds, zoo lang het systeem bestaat, goedkeuring vindt; evenals het eerbetoon aan een werkelijk uitstekend Minister yan Buitenlandsche Zaken als Vandervelde is. Ook ander eerbetoon, zooals b.v. de verleening van eere-dok- toraten om andere dan om engpolitieke redenen heeft zeker onze instemming". Er wordt dan wel aan toegevoegd, dat men de voorkeur geeft aan een systeem als in Zwitserland, waar men geen ridder orden kent en het den inwoners verboden is, vreemde ridderorden aan te nemen, maar de verdediging ging vooraf. Bij uitzonderlijke verdiensten, kan het verleenen van ridderorden de goedkeuring vinden der Sociaal-Democratie! Wat er al niet veranderen kan. Wie komt er in ons land van de Soci aal-Democraten nu het eerst voor een hoo ge ridderorde in aanmerking? Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Bovengenoemde organisatie hield op 7 Januari j.l. een belangrijke bondsraad vergadering in het gebouw voor Chr- Soc. Belangen te Utrecht- De Bondsvoorzitter, de heer H. J. Ter- weij, besprak in zijn openingswoord de moeilijkheden, die zjch in het afgeloopen jaar hadden voorgedaan bij de regeling der arbeidsvoorwaarden in het Bouwbe drijf en schildersbedrijf; besprak de wijzi ging in het ledental, in welk verband hij opwekte tot krachtige propaganda en ein digde met de beste wenschen aan leden en bond voor 1926. De heer D. Mulder, van Amsterdam, zegde het Bestuur dank, voor hetgeen dit had verricht in het be lang der vakgenooten en der organisatie,, daarbij het Centraal-Bestuur de hulpe Gods toewenschende bij den, arbeid in het nieuwe jaar. De heer J. H. de Hoog, de Bondspen- ningmeester, werd uit de vergadering ge- lukgewenscht met de 10-jarige vervulling zijner functie, voor welk blijk van waar deering de jubilaris zijn erkentelijkheidl betuigde- Het Landelijk Collectief Contract voor het Schildersbedrijf werd door de ver gadering' aanvaard in den vorm zooals door de werkgevers, na drie gehouden conferenties, was voorgesteld- In de eigenlijke arbeidsvoorwaarden komen voor 19261927 geen verbeteringen, doch en kele bépalingen omtrent de richtige door werking van de overeenkomst zullen aan het contract worden toegevoegd. Hoewel het optreden van het Centraal-Bestuur in deze actie algemeen werd gewaar deerd, uitten toch verschillende leden hun teleurstelling, dat geen verbeteringen wa ren bereikt en zelfs een tarief-regeling/ voor het nieuwe werk niet tot stand kon! komen. Door den heer J. S. Ruppert, vertegenwoordiger van het C. N. V., werd aan het einde der vergadering een op wekkend woord gesproken. De wonderen der techniek worden niet zelden bewonderd en het is soms, of er voor de menschelijke energie geen onop losbare raadselen meer zijn, of wij de stof bebeerschen, dat ze ons\ geen ver rassingen meer lean baren. Doch wij worden telkens weer op droeve wijze herinnerd aan het feit, dat het alles nog maar kinderwerk is, vergeleken bij! wat God ons in de patuur openbaart-i Aardbevingen, zeebevingen, cyclonen, wer velwinden. watervloeden, ze maken ons klein. Het is goed, dat God ons telken p|- weer doet gevoelen, dat Hij er is, dat Hij het lot van landen en volkeren in Zijn! hand heeft. Dat alles bestaat en ontstaal door Zijn wil en dat Zijn machtige arm beproeving brengt en beproeving weg neemt. De watervloeden, welke reeds in de eerste uren van den nieuwen jaarkring angst en zorg brachten, doen ons zien1, dat wij leven als op een vulkaan, daö de hechtsle en breedste dijken ons geen! volledige ritst kunnen bezorgen. En dan zeggen wij tot elkander: de geschiedenis herhaalt zich, óók in de 20ste eeuw met haar schijnbaar vol maakte technische voorzieningen. De oude erfvijand bedreigt ons weer: :van de landzijde water, van den ande ren kant water, en daarbij nog het over vloedige hemelwater. Zeeland verkeert nog in een bevoor rechte positie. Ja, ik weet, wel, er is zorg te over. Blanke landerijen hier, het water voor de deur elders en hier en daar; zelfs al de kippen op den zolder. Maar t!och, wij zijn nog veelszins bevoorrecht boven hen, die aan onze rivieren wonen. Maar onwillekeurig slaan wij*de geschie denis op en wijzen wij op. de plaatsen^ waar van de beproevingen op Zeeuw- scben bodem gerept wordt. In 1530 werd Vlissingen door het zeewater half wegge nomen. Vele inwoners, op een hoogeui toren gevlucht, verdronken, doordat het geweld der golven ook die laatste schuil plaats wist te treffen. Ook in 1612 leed; de stad veel schade aan muren en bol werken. In 1630 weer. In den vloed van 1681 stroomde het water door de Ramme- kespoort heen en rees op sommige plaat sen tot aan de luifels der huizen. Hetl water liep in de kerk, stortte in de „graf steden" en deed de doodkisten driftig worden. In 1684 brak de dijk aan de zuidzijde van Westkapelle door en maakte een gat van niet minder dan.^20 roeden. In 1738doch waartoe gepoogd een volledig beeld te geven van den strijd van o^s gewest tegen den waterwolf. We zouden meer dan één blad noodig hebben; om alle onheilen zelfs maar aan te stip pen. Van de rampen in 1775 bestaan o.m, nog een paar lijvige gebonden boeken, verhalende van de schrikkelijkste stor men, dijkbreuken en overstroomingen ea de bladzijden, aan Zeeland gewijd, zijn van de donkerste. Bepalen we ons tot de laatste eeuw, dan is er nóg vollediger stof pangaandei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1