83 Vrijdag 8 Januari 1926 diOe Jaargang Buitenland. W. F. DEN DEEDED, Groote Ia De 44, GOES. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Bittere ironie. Prof. Diepenhorst schrijft in „De Rot terdammer": Onder den geruchtmakenden titel „Recht of willekeur?" beklaagt Dr Ada Potter zich in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" over de behandeling, die zij als con servator aan de psychiatrische kliniek te Utrecht heeft ondergaan „op voordracht van den hoogleeraar Dr L. Bouman te" Utrecht met medewerking van Curatoren der Universiteit door den Minister van Onderwijs". Zij, die van 1909 af Prof. Winkler ter zijde stond, acht zich bitter gegriefd door de handelwijze van diens opvolger. Het al of niet gerechtvaardigde van haar klacht kunnen wij niet beoordeelen. Wel mag een erjistige bedenking niet achterwege blijven tegen den vorm, waarin de klacht gesteld is. Herhaaldelijk wordt de Vrije Universi teit door haar in het geding betrokken. Zoo wanneer zij constateert dat in 1925, na het aftreden van Professor Winkler, Professor Bouman der Vrije Universiteit van Amsterdam, door den Minister buiten de voordracht om, tot diens opvolger werd benoemd. Dan ook, als zij verhaalt „dat haar plaats haar werd afgenomen, om een amb tenaar van de Vrije Universiteit een plaats te bezorgen, die haar persoonlijk verklaar de, dat hij op straat zou staan met 1 Jan. 1926, indien door Professor Bouman de manipulatie tegen haar niet werd door gezet". Bedoeld of onbedoeld wordt aldus door Dr Mejuffrouw Potter de voorstelling ge wekt, die in niet zoo kleinen kring leeft, alsof de benoeming van Prof. Bouman te Utrecht en hetgeen daarmee verband houdt, voor de Vrije Universiteit een be geerlijke zaak is die haar positie versterkt. Tegen die voorstelling past protest. De benoeming van Prof. Bouman te Utrecht wordt in den kring der Vrije Uni versiteit levendig betreurd en onderschei denen kunnen moeilijk verklaren waarom de Minister van Onderwijs meende haar dezen pijnlijken slag te moeten toebren gen. Verder heeft de Vrije Universiteit geen ambtenaar die naar Utrecht moet worden verplaatst, omdat hij anders op straat zou staan. Het kan zijn dat diens benoeming aan Prof. Bouman of aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen aangenaam is, maar de Vrije Uni versiteit staat er geheel en al buiten. Het ware een al te bittere ironie, indien na de bejegening die de Vrije Universiteit van de Overheid ondervindt, haar nog als grief werd toegerekend dat zij van hooger hand werd bevoorrecht. 'ft Cijfers en Feiten. Van „Cijfers en Feiten", Gids voor het Politieke en Sociale Leven, 6e Jaargang, is het Decemberno. verschenen. Onze kiesvereenigingen hebben nu nog drie maanden voor den boeg eer de lente wenkt, en 't vergaderen moeilijk wordt. Voorzoover zij dit tijdschrift nog niet ken nen, laten zij 't dan alsnog bestellen en den inhoud nemen als leiddraad voor de be sprekingen. De redactie zorgt voor uit nemende leerstof in de rubrieken „Om de Coalitie"; „Kerk en Godsdienst"; „Recht en Zede"; „Huwelijksgebied"; „Sociaal ge bied"; „Onderwijs"; „Handel en Nijver heid"; „Voor en tegen het Kabinet", enz. enz. Uitgever is „De Graafschap" te Aaften. Een Justitie-schandaal. Er heeft zich te Berlijn opnieuw een justitie-schandaal voorgedaan. Gisteren is n.l. een der bekendste Berlijnsche rech ters, de heer Schwartze, gesuspendeerd geworden en is een disciplinair onderzoek tegen hem ingeleid. Schwartze wordt er van verdacht de hand gehad te hebben in de knoeierijen, welke Arnold destijds in de Charlotten- burger filialen van de rijksbank uitoefen de; Schwartze was aan die bankafdeeling rechtskundig adviseur en stond op voet van groote vriendschap met den heer Ar nold. Hij zou o.a. voor den aankoop van het beroemde schilderij van Gainsborough, dat Arnold in Zwitserland kocht, een pre mie van 10.000 mark gekregen hebben. Korte berichten. Re Grieksche dictator Pangalos trof een aantal bezuinigingsmaatregelen tot verbetering van den economischen toe stand van Griekenland. Te Athene zou reeds een samenzwe ring tegen generaal Pangalos zijn ont dekt. Er was reeds een plan uitgewerkt om een kabinet onder voorzitterschap van generaal Plastyras te vormen en Venizelos tot president van de Grieksche republiek te maken. Geheel Italië zal Maandag de laatste eer bewijzen aan de koningin-moeder Margherita, op welken dag kerkdiensten gehouden zullen worden en de begrafenis zal plaats hebben. In de omgeving van de baai San Francisco hebben gisteren hevige aard schokken plaats gehad. Volgens berichten uit Teheran heelt in Perzie opnieuw1 eên aardbeving plaats .gehad. Tw'ee dorpen in 'de buurt van Shit van de hoofdstad van de provincie Kherasie, zijn geheel verwtoest. Alle inwo ners op 11 na werden gedood. De aardverschuiving van den Schim- berg duurt zij' het in een langzaam tempo voort. Het dorp Ittental Wordt bedreigd. Een aantal huizen is reeds ontruimd. De crisis. 'tNed. Corr.Bur. verneemt, dat wat uit parlementaire kringen aan het „Centrum" gemeld is omtrent de oplossing van de ministercrisis (men zie ons no. van gis teren) van allen grond ontbloot is. De parlementsredacteur van „Het Volk" schrijft: Op een door ons aan dr De Visser ge stelde vraag, of de vergaderingen, die morgen door de anti-revolutionaire en de katholieke Kamerfracties worden belegd, gehouden worden naar aanleiding van voorstellen door dr De Visser aan die fracties gedaan, heeft dr De Visser ons ge antwoord, dat na de mislukking van zijn poging tot vorming van een parlementair kabinet, hij een poging doet tot vorming van een zelfstandig rechtsch kabinet, wel ke poging door hem uit den aard der zaak geheel buiten de Kamerfracties om wordt ondernomen, zoodat bij geen voorstellen aan fracties gedaan of besprekingen met haar voorzitters gevoerd heeft. Hij heeft zich in verbinding gesteld alleen met de ministers, die hem van hun besprekingen, in een Dinsdag gehouden ministerraads vergadering gevoerd, mededeeling hebben gedaan. De overstroomingen in België en het kanaal Gen t-T erneuzen. Men meldt uit Brussel aan de N. R. C.: In de betrokken kringen verzekert men het volgende, dat wij weergeven, zonder dat het ons mogelijk is geweest kennis te nemen van de Nederlandsche lezing: „De waterstaat te Terneuzen had zich verzet tegen het aflaten van het water- door het kanaal van Terneuzen. Daarop is ingenieur Bouckaert, de directeur-gene raal van bruggen en wegen (de Belgische waterstaat) naar Terneuzen gegaan, waar hij met den betrokken dienst overleg heeft gepleegd. Het gevolg is geweest, dat men dadelijk met het aflaten is kunnen begin nen, wat op de gewone wijze voortgezet zal worden". In de betrokken Belgische kringen voegt men hieraan toe, dat het mogelijk is, dat de houding van den waterstaat in deze aanleiding zal geven tot een verzoek om opheldering van de zijde der Belgische re geering. Men zal echter goed doen de offi- cieele lezingen van het geval af te wach ten. De loodsgelden op de Schelde. Het Handelsblad van Antwerpen be richt thans, dat haar eerste mededeeling inzake de loodsgelden op de Westerschelde te heffen door het Nederlandsch Loods wezen niet overeenstemt met de werke lijkheid en dat de reéders niet bang be hoeven te zijn, dat tot verhooging zal wor den overgegaan. Hooge Raad van Arbeid. Onder hen die bij Kon. besluit voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 De cember 1926 zijn benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid, zijn o.a.: prof. Diepenhorst te Amsterdam; dr No- lens te 's-Gravenhage; prof. Slotemaker de Bruine te Utrecht; Wibaut te Amster dam; H. de Wilde en dr Posthuma te 's-Gravenhage; H. Amelink en K. Kruit hof te Utrecht. Weinig notitie. „Het Handelsblad" klaagt terecht dat er even weinig belangstelling in den lande schijnt voor de oplossing der crisis, als wel voor het feit dat oud-minister Treub in koelen bloede de mogelijkheid van een staatsgreep stelt en dat de heer v. d. Voort van Zijp, die jaren lang voorzitter van de A.-R. Kamerclub en als vice-president van het Centraal Comité de rechterhand van dr Kuyper was en meermalen zelfs een deputatenvergadering presideerde, „een soort fascistische organisatie in elkaar zet". Voor beiden een betrekkelijk onschul dig genoegen, wijl zij toch rekening moe ten houden met de Kroon, „die zich hare beteekenis volgens haar eed op de Grond wet wel bewust is". Er hebben den laatsten tijd wel meer deserties en frontveranderingen plaats ge had, die de veronderstelling zal wel niet al te gewaagd zijn bij het leven van dr A. Kuyper niet mogelijk zouden ge weest zijn, zoowel op kerkelijk als op staatkundig gebied. mma-m» II—I - RUGPIJN EN RHEUMATIEK. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schulit deze in uw nieren. Inspanning of gevatte kou kan deze ge voelige organen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schade lijke vergiften uit uw bloed te filtreeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe lan ger gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneergesla gen en vermoeid, en onderhevig aan'on aangename blaasstoornissen. Let op ver schijnselen als bezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen, wa terzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van- ernstige nierkwalen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon.' v (33) DE WATERSNOOD. Ter voorkoming van noodlottige gevol gen, hebben de getroffenen het meest behoefte aan water, licht en politie toezicht. In do streken, die het ergst van de overstrooming te lijden hebben, vindt men slechts sporadisch waterleiding en is de bevolking meestal aangewezen op putten en pompen. Staan deze eenmaal onder water, dan heeft men niets dan het vuile troebele water, dat het land over dekt, om te drinken en te koken. Evenmin als de zeeman op den oceaan het hem omringende Water gebruiken kan om zijn dorst te lesschen, evenmin mogen de zich in het overstroomde gebied bevin dende bewoners het hun omringende wa ter gebruiken, met het oog op de groote gevaren, waaraan zijl zich uit een gezond heidsoogpunt zouden blootstellen. Het over het land stroomende Water woelt het vuil los, gaat over mesthoopen én faecaliënputten en neemt dat alles mee, bovendien drijven in het water on telbare verdronken dieren als muizen, ratten, mollen, hazen, konijlnen, kippen en vee, terwijl het niet uitgesloten is, dat hier en daar ook kerkhoven zijn omgewoeld. Dit water is dus geheel on geschikt om als drinkwater 'dienst te doen. De duizenden, die in het overstroomde land in hun woningen zijln gebleven en op zolders huizen, dienen dus regelmatig, evenals de schippers, van drinkwater te worden voorzien. In dit jaargetijde en bij deze donkere nachten heeft de bevolking van in het Wa ter staande huizen groote behoefte p,an licht, Waarvoor de petroleumlamp het best te gebruiken is, maar ook electrische lantaarns met droge batterijien zijn zeer bruikbaar. Op de vletten en groote motorsloepen kunnen sterke autolampen goede diensten bewijzen, dit vooral ook met het oog op het noodzakelijke politietoezicht,, dat bijna niet uitgebreid genoeg kan zijn. Dit toezicht is niet in de eerste plaats noodig om de bevolking van het ondergeloopen gebied te beschermen tegen diefstal, daar zou de plaatselijke politie desnoods nog voor kunnen zorgen, evenals in gewone omstandigheden, maar hoofdzakelijk ter bescherming tegen de gewetenlooze prak tijken van personen, die uit de ellende en het ongeluk van anderen voordeel ti achten te trekken. Dat zijln. in de eerste plaats personen, die onder angstaanjaging de bevolking en vooral alleenwonende boeren trachten over te halen hun bezit en hun vee voor ©en appel en een ei te verkoop en. Verder dient streng gew'aakt tegen wat men noemt krengenslachters, die zeker zullen trachten dierenlijken naar de worst- fabrieken te doen verhuizen Het Spoorwegverkeer. Op de lijd NijmegenVenlo is thans het spoor wegverkeer weer hersteld over het traject NijmegenCuyk. Verder is het traject BeugenVenlo intact. De stremming van het verkeer duurt nog voort op het traject CuykBeugen in vérband met het wégslaan van het via duct en de spoorbrug bijl Haps. Rondom Roermond. Doordat het Water langzaam maar zeker blijft vallen, woidt de toestand met den dag beter. De woningen, welke reeds hier en daar weer betreden kunnen worden, bieden een allertreurigsten aanblik. Vele huizen vertoonen ernstige scheuren, zoodat zelfs voor instorten gevreesd wordt. In dein dijkweg RoermondHorn zijn groote gaten geslagen. Ook de tramlijln heeft veel geleden. Honderden kippen vonden den dood in d© golven of wierden door laaghartige in dividuen, die zich niet ontzagen tot aan den hals door het Water te loopen, des nachts van de daken gehaald en meegeno men. Overal Werden dergelijke en andere diefstallen gepleegd, zoodat in meerdere gemeenten des nachts door de burger wacht patrouille werd gevaren! Mijlchen staat geheel blank, uitgezon derd enkele zeer hoog gelegen gedeelten als kerk, dorpskom, heuvels van Alverna en Holenberg. In de meeste straten staat 1 M. Water of meer. Verschillende in het Water staande huizen beginnen te scheu ren en worden gevaarlijk. Overal is ge brek aan petroleum en op vele plaatsen gebrek aan brood en melk. Er w'ordt hier wérkelijk veel ellende geleden. 'De spoorweg Z, altbommel Den Bosch niet in gevaar. De Msb. meldt Het is absoluut uitgesloten, dat de gemeente Hedel eenig gevaar zou loopen. Voor de spoorbaan ZaltbommelHedel' is voorloopig gevaar niet te duchten. De Waal valt. De kwél, die 200. M. boven de spoorbaan ontstaan was, is zeer solide voorzien door een schitterende bekisting met zakken grint; de dijk is daar boven dien 15 meter breed, en 10 a 12 meter hoog, zoodat deze zoo maar niet Wordt meegenomen. Het gevaar is geheel bezworen en men kan met gerustheid zeggen, dat de spoor baan niet het minst gevaar loopt. Reizi gers behoeven zich er dus niet voor te laten afschrikken. -• De IJsel en de Achterhoek. Men seint uit Deventer: De waterstand in den IJsel was gister morgen 7.33 boven N.A.P., met een Was sedert eergisteren van 5 c.M. Ook in Zutphen is de toestand nog onveranderd. Heele wijken staan er on der water en verscheidene straten zijn voor het rijtuig en autoverkeer afge sloten. De bewoners van de Zutphenscho lloven krijgen gebrek aan 'drinkwater. Te Eefde staan vele huizen rondom in het Water. De gevluchte bewoners zijln in een school ondergebracht. Uit Krimpen meldt men dat de IJsel Uaa,L- gister in 24 uur één c.M. was gé vallen. De Lek'. Men seinde gistermorgen uit Vianen Het water valt haast niet meer. De stand was gistermorgen 8 uur 5.25 tegen 5.33 eergisteravond. De val, die vier dagen geleden met 48 c.M. in Keulen, werd geconstateerd, had hier zijln uit werking moeten doen gevoelen. Die hoop volle verwachtingen werden echter teleur gesteld. De Noorder-Lekdijfc bovendams vertoont steeds meer kwélpunten. Ze zijln echter niet van zorgWekkenden aard. Koninklijk Bezoek. Be „Msb." meldt omtrent het Kon. Be zoek aan Ede, waar vluchtelingen uit Leeuwen zijn ondergebracht. Inderdaad de tegenwoordigheid der landsvrouwe dicht geen gat in den dijk en behoedt geen huis voor instorten, maar men moet de ooggetuige van zoo'n ko ninklijk bezoek geweest zijn, om te kun nen beseffen, hoe de hooge tegenwoordig heid van Haar, Die zulke oogenblikken waarlijk de Moeder des lands is, ontmoe digden moed geeft en hopeloozen hoop. De tranen welke in zoo veler oogen op welden onder de vertrouwelijke en op een toon van innig medelijden gestemde woor den van Haar nabije persoonlijkheid, wel ke dezen menschen zoo veraf leek, zijn de getuigen van blijdschap en ontroering en in staat gebroken zielen te heelen. D'S vrouwen verklaarden, dat ze zoo gelukkig waren als onder de gegeven om standigheden slechts mogelijk. Be gezin nen waren met twee of drie ook volkomen geheel bijeen in de afzonderlijke kamertjes der barakken. De bedden blonken van helderheid en de wasch hing er huiselijk te drogen. De vrouwen hadden weer eens kunnen wasschen en werken. Dat was een ontspanning geweest. De directie der Kunstzijdefabriek heeft ongetwijfeld ook een lofwaardige daad gesteld door haar poorten voor de mannen open te stellen. Naar Arnhem. Wij volgden de Ko ningin op haar bezoek naar het gemeente- hulpziekenhuis, waar een zevental vrou wen en vijf kinderen uit midden- en be neden-Leeuwen, onder wie.eenige zieken waren ondergebracht. Met zichtbaren trots H0M0E0PATHEN Vergeet niet, als gij geneesmiddelen koopt, dat het van zeer groot belang is, deze te betrekken uit een goede homoeopathische apotheek. De eenige zuiver homoeopathische apotheek in Nederla d is die van C. TH. VOORHOEVE Co., Apothekers - 's-Gravenhage. Verkrijgbaar in oorspronkelijke ver pakking bij en overgelukkig toonde een moeder aan de Koningin haar gezonden jongen van 14 dagen, die in een staat van vervuiling was geweest, welke de moeder het hart had gebroken, terwijl zij er niets aan doen kon op haar zolder midden in het water en toch zonder water, maar die nu weer blonk van helderheid en toen de Koningin bet blonde kopje streelde schrei de de móeder van geluk. Naar Pannerden. Met den burge meester van Pannerden begeeft de Vorstin met haar gevolg zich op weg naar de doorbraak ten Noorden van Pannerden. Het wordt een zware tocht; de weg leidt recht tegen den wind op en slaat een kouden regen als scherpe ijspuntjes ons in bet gezicht. Rechts en links benauwde beklemming van het veld geslagen grauwe water, dat aan den dijk vreet en vreet. De verschijning van de Landsvrouwe op dit punt onder dergelijke omstandigheden boezemt den slachtoffers van den wa tersnood ontzag. „Laten de stadsmenschen het Haar eens nadoen" merkt een vrouw terecht op. D'e vrouwen, ze knikken schuchter en ietwat verlegen glimlachen ze, de verweerde kop pen der mannen ontblootten zich als de Koningin voorbijgaat. He arme bevolking heeft een zware ramp getroffen. Het gebeurde Dinsdag morgen onverwachts te half zes. Niemand vermoedde meer gevaar, omdat Keulen] Maandag reeds val meldde, maar Dins dagmorgen te half zes bemerkte de bewo ner van de boerderij, juist tegenover de plaats, waar de doorbraak plaats greep, het naderend onheil. Schreeuwend vluch- te hij den polder in maar het water had reeds zijn vernieling voltooid. Hij werd gegrepen door een vloedgolf en een hon derdtal meters verder meegesleept, waar de muur van zijn woning hem gelukkig opving en 'tegenhield. Hij vluchtte het huis binnen en bracht zijn gezin hoogerop, om toen het angstige moment te moeten beleven, dat de vloedgolf de linkerhelft van zijn boerderij wegsloeg. In enkele uren liep de Pannerdenschenwaard vol. De meeste menschen stapten uit bed in het water en moesten zich door het water badend op den dijk in veiligheid brengen. De omvang van de ramp is hier niet zoo .groot als tusschen Maas en Waal, zij trof omstreeks 200 gezinnen en woningen, maar in karakter is zij even erg. Honder den varkens en meer dan duizend kippen verdronken. i Op den terugwfeg richtte de Koningin zich tot verschillende groepen der be woners. Ja, Majesteit, klaagde een oud boer tje, wé zijln alles kwijt, onze aardappelen, onze varkens en van onze kippen en ons huisraad is ook niet veel gered. Wij zijn al blij, dat we het leven nog hebben, maar als eens goed voor ons ;spreken wil, zal het misschien wel losloopen. Overal berusting onder deze eenvoudige menschen. De Koningin vroeg ook het bejaarde echtpaar Beijfer hoe het ging. De vrouwi barstte in tranen uit, maar de oude heer Beijfer antwoordde onbe wogen: ^Majesteit, we hebben het hard! te verduren gehad, maar wé moeten het hoofd wel boven water houden. We heb ben een goeden burgemeester en vooral een goede Koningin. D'aarom 'hopen We maar wéér op de toekomst. v Een „Wel thuis, Majesteit" was het bescheid van den man.. Zich dan tot de schreiende vrouw wen dend, zei de Koningin dan: Kom, moe dertje, neem nu maar eens een voorbeeld aan je man. f Die Landsvrouwe dankte daarop nog verschillende marechaussees en leden der militaire politie, die hier dag en nacht geholpen hebben voor hun kranig optre den. Uw werk was vol gevaar, maar ook mooi, was de erkenning uit den mond der Koningin. Onder hartelijk gejuich der bevolking betrad de Vorstin wederom de pont. Terug ging het naar Arnhem. Heden wordt de reis voortgezet naar Zuidelijke streken. Z. K. H. de Prins zal zich heden ochtend om 8.15 u. naar Arnhem begeven om voor de tweede maal een bezoek!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1