Mo 80 Dinsdag 5 Januari 1936 40e Jaargang Wvberf it de Provincie. Buitenland. Binnenland. Voor Allen die Sukkelen H0M0E0PATHEN W. F. OEN HERDER, Groote Raile 44, SOES. Drukkers-Exploitanten: flOSTERBAAN LE COINTRE Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De bankbiljetten-affaire in Hongarije. Het schandaal in verhand met de val- sche francsbiljetten neemt steeds groote ren omvang aan. Prins LudWig "Witidisch- graetz is in 'hechtenis genomen, daar hij van medeplichtigheid aan het com plot wordt verdacht. Hij is met zijn kamerdienaar en zijn particulieren secretaris naar de gevan genis overgebracht. Naar verluidt, moet feitelijk Windisch- gractz de leider van het complot zijn, Waarbij zich 44 leden hadden aangesloten De chef der politie Nadossy is van zijn post ontheven, omdat hij in het onderzoek niet voldoenden ijver aan den dlag heeft gelegd. Ite politie zet het onderzoek thans op uitgebreide schaal voort, zoodat op hef oogenblik niet minder dan 100 recher cheurs daarvoor aan het werk zijin. Er hebben talrijike huiszoekingen bij leden van de uiterst rechtsche partij plaats gehad, waarbij verschillende personen ge arresteerd en voor den rechter van in structie geleid zijn. Prins Windischgraetz is legitimist en reeds sedert igeruimen tijd de leider der Hongaarsche fascisten. Het schijnt thans vast te staan, dat de vervalsching een p'-olit.ieken ondergrond had en ook tegen het tegenwoordige regeeringsstelsel was gericht. De Fransche gezant is naar Parijs ver trokken, terwijl de gezant van Hongarije te Parijs, baron Koranyi naar Boedapesi is vertrokken. De oppositie verlangt, dal de nationale vergadering bijeen zal wor den geroepen. Minister-president Graaf Bethlen heeft toegezegd, dit tegen 19 Januari te doen, en verzekert dat hij dan inlichtingen over deze zaak zal ver strekken. Een dochter van den Tsaar? In een sanatorium te Berlijn bovindj zich een mevrouwt von Czaikowski, die verklaard heeft, dat zij een dochter van wijlen den Russischen tsaar is. Volgens de „Welt am Montag" worden de ver- pleegkosten voor deze dame gedragen ■door de keizerin-weduWe Dagmar. 'Groot vorstin Olga is te Berlijn aangekomen -om de identiteit van de zieke vast te stellen, doch naar verluidt, heeft zij haai niet kunnen herkennen. Korte berichten. Volgens een vertraagd telegram meldt een bericht uit Bogota, heeft Don derdag een hevige vulkaanuitbarsting plaats gehad bij Pasto. De schade is zeer aanzienlijk. Het aantal slachtoffers is -eveneens groot. Volgens een bericht uit Athene heeft generaal Pangalos bij een banket, door do republikeinsche garde ter zijner eere ge geven, de militaire dictatuur over Grie kenland aangekondigd. De uit Beiroet ontvangen b'erichtei) «over het verloop der onderhandelingen met do Dirusen luiden thans weer ongun stig. Naar het heet, zal het Wel voor jaar worden, voordat de vrede hersteld! zal 'zijln. Uit Praag wordt gtemeld, dat die over stroomingen in Tsjecho-Slowakij© over het ■algemeen niet zeer dreigend zijn. Alleen in het Zuidelijk deel van Karpatho-Rus land zijln valleien overstroomd en brug gen Weggeslagen. 'Er zou te Teheran een aanslag 'hebben plaats gehad op den nieuWen Sjah Riza Khan. In het bericht heef het, dat een bom hem de beide beeniep zou hebben afgerukt. Het gerucht is nog .niet van andere zijlde bevestigd. De Koningin-moeder van Italië is gisterochtend overleden. (De op 74-jarigen leeftijd- overleden ko ningin-moeder van Italië, Margherita "The- resia Jeanne Marie, uit het huis Savoie- Genua, was op 20 Nov. 1851 te Turijn ge boren en op 22 April1886 te Turijln gehuw'd met Umberto, toenmaals prins ■van Piemont, later koning van Italië, die in 1900 vermoord wterd.) Op 30 Dec. w!aren de onderhande lingen tusschen patroons en werknemers in de Zwdedsche textielnijverheid mis lukt, zoodat .met 1 Januari een uitslui ting, die ruim 27.000 man omvatte, inging. Deze uitsluiting heeft maar één loondag, n.l. Z,aterdag, geduurd, want Maandag is ze reeds Weer opgeheven nadat door 't ingrijpen van de officieela bemiddelingscommissie, een minnelijke schikking Was getroffen. Hef beste toiletmiddel, maakt de huidskleur mooi zacht, de mond frisch en de tanden gezond; is onontbeerlijk voor de wasch. Let op den naam Kelxer-Borex Keizer-Borax-Zeep beste toiletzeep. Hclnrich Mack Nachf., Ulm a. D. „In parlementaire kringen liep heden het hardnekkige gerucht, dat dr de Vis ser er in geslaagd Was een compromis te vinden, op den. grondslag Waarvan het thans demissionaire kabinet zou aanblij ven en dat zich zal bewiegen in de rich ting van een gezantschap bij den paus buiten bezwaar van 's lands schatkist. Wij hebben Dr De Visser daarom trent inlichtingen gevraagd. Dr Dte> Visser was zo ow'elwillend ons mede te dee- len, dat inzake een door hem aan de hand' gedane oplossing nog geen beslis sing is gévallen in den heden gehou den ministerraad. Na afloop van deze ministerraadsvergadering had men hem medegedeeld, dat men hem nog geen antwoord op zijfn voorstel kon geven. Op; onze vraag van wélken aard het door dr De Visser aan de hand gedane denkbeeld! is, antwoordde deze geen vrijheid! te vinden zich daarover uit te laten, aange zien hij er aan niemand anders mede*- deeling van had gedaan dan .aan de bevoegde autoriteiten. Volgens de „Res.bode" ging in parle mentaire kringen het gerucht, „dat het niet uitgesloten zou zijn, dat dezer da gen het kabinet Colijn terugkeert". „D|e mogelijkheid zoiu idan bestaan dat de heer Schokking zijn ontslagaanvrage handhaaft." Journalistiek'. tie a.r. „Rotterdammer" meldt, dat met ingang van 2 Januari j.l. prof. Mr. P. A. Diepenhorst zal optreden als politiek hoofdredacteur. Zijin artikelen zullen Wor den onderteekend en zijin verantwoorde lijkheid zal zich niet verder uitstrekken. De bedoeling is, hiernevens een algte- rneen hoofdredacteur aan te stellen. Tot hiervoor een geschikte functionaris is benoemd, zal de directeur, die heer H. Diemer, als Waarnemend: algemeen hoofd redacteur optreden. Allerlei. Prins Hendrik is gistermiddag uit de door den watersnood bedreigde streken in Dien Haag teruggekeerd. V'lablehea tegen hoest De Kabinetscrisis. De par lemen tsredacteur van „Het Volk" meldde gisteren Hoog water in Zeeuwseh- Vlaanderen. Uit Roschkapelle wordt aan de Middelb. Crt. gemeld: Tengevolge van idem ongekend hoog en waterstand der laatste dagen, is sedert Woensdagavond j.l. de communicatie met de omliggende plaatsen verbroken. Alle toegangswegen zijn overstroomd- Het wa ter is zeker een vijftigtal woningen binnen gedrongen. Deze zijn grootendeels ont ruimd. Van een kleiner aantal hebben de bewoners eene toevlucht gezocht op den zolder. De correspondent van de N. R. Crt. te Middelburg meldt: Heden zijn wij in de gelegenheid geweest de reis mede te ma ken van den commissaris der Koningin tevens voorzitter van het Prov. waters noodcomité -en enkele andere hoeren naar Oost Z-eeuwsch-Vlaanderen, uit welk deel van Zeeland vrij ernstige berichten om trent gevolgen van den hoog-en water stand waren gekomen- De reis ging over Hansweert naar Wal. zoorden, waar de burgemeester van Hon- benisse, tevens ontvanger-griffier van ver schillende polders, aanwezig was ter be groeting en tevens kon mededeel-en dat het water zeer hoog is geweest, maas reeds weer wat gedaald is, doch dat inj de meeste plaatsen de schade en last niet heel groot is. Daarom behoefden niet veel plaatsen bezocht te worden, maar hier was h-et spreekwoord, dat de uitzon deringen den regel bevestigen, op zijn plaats. Dit bleek reeds onder de 'gemeente Stop peldijk, waar verschillende hofsteden in den Pauluspolder geheel door het water omringd waren, maar nog veel meer to Roschkapelle, welke plaats al zeer veel van het water, dat uit verschillende dee- len van de streek, naar dit lage ge-leeltq is afgezakt, te lijden heeft. Wij zijn hier in verschillende huisjes binnen geweest over noodbruggen, en wel het eerst bij een 85-jarigen man, die nog nimmer zoo iets heeft medegemaakt, en nu bij de kachel zat op een noodvloer, een paar centimeters boven den anderen en daartusschen niets dan water. Maar in andere woningen was het niet beter, en dat was bij de armst en der inwoners, die nu of in een zeer ongezonde atmosfeer van stinkend water, dat eerst mestvaalten gepasseerd is, slapen, -of hun huis zijn ontvlucht. Hun winterprovisie aardappelen ligt te verrotten, vl-eesch bestemd voor heel den winter bederft en voor hen, die nog verder afgesloten zijn, is er nog gebrek aan drinkwater. Ook hier moest gëholpen worden en het watersnood-comité gaf voorloopig di rect 500 gulden en zal voor deze plaats en omgeving een inschrijving voor giften openstellen. Ook in andere gepasseerde dcelen van dit district werd veel water aangetroffen maar het doel van den tocht was mede om eens na te gaan, of het juist is, dat door handelingen van de Belgische polder besturen veel water naar ons land wordt geloosd. Dit bleek overdreven te zijn. Zeker is 'de Papdijk in den Belgischen- Moerbekepolder doorgestoken om andere polders te ontlasten, en komt het water ook in den Moerbekepolder op ons grond gebied maar deze is niet groot en omvat slechts twee hofsteden. Dat de Belgen van plan zouden zijn op deze wijze ook op andere plaatsen nabij de grens het zelfde be doen, wordt door niets bewezen- Over Terneuzen en Hoedekenskerke keerde hét gezelschap naar Goes terug. Onderweg bleek nog eens hoe ook op Zuid-Beveland groote stukken grond in meren herschapen zijn. Van Goes werd per trein Middelburg weer bereikt. Van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roede Kruis kwam ook reeds aanbod voor het zenden van hulpmiddelen' voor het ontwateringswerk, wat echer nog niet noodig is. Het eenige is, wachten op keeren van den wind en het als ge volg daarvan beter werken der uitwate ringssluizen. Poging tot doodslag. Vrijdag avond 1 dezer heeft in het café van derï heer de W. te Breskens een poging tof doodslag plaats gehad- Onder de bezoekers die zich toen in het café bevonden, was ook zekere H. 22 jaar fabrieksarbeider te Groede en zekere M. de J., 24 jaar, landbouwersfcnecht te Schoon-dijke, tus schen welke personen een veetei moet heb ben beslaan- Plotseling viel er een schot en was H. ernstig, doch niet levensge vaarlijk in het achterhoofd getroffen- Hij werd naar D'r Wallien overgebracht en aldaar heelkundig behandeld. M. de! J- die als den dader werd aangewezen, werd door de politie in verhoor genomen en moet bekend hebben, 't schot te hebben ge lost. Hij is aan de Justitie te Middelburg voorgeleid- De heer Kanon, vader in het Chr- Militair Tehuis te Middelburg ontving weer de volgende giften: N. N., Sero-oskerke fO-85. N. N. Koudekerke, lid Geref. Kerk f 1, N. N. St. Laurens f 1, N, N., Middel burg f 1, Geref. Kerk Zaamslag f 2.50. Samen f6.35. Gaat het j:oo voort, dan zal de rest van het benoodiigde, n.l. ongeveer f60, er wel komen. Diefstal met braak. In den nacht van Zondag op Maandag is in de gemeente Axel weer op een viertal plaatsen ingebroken, bijl w'elke gelegen heden door de dieven verschillende lijf goederen werden gestolen. De daders zijb onbekend. Botsi ng tusschen tram en auto. 'Toen gisteren een auto Waarin behalve de chauffeur, een passagier was gezeten, de overweg van de Zeeuwsch- Vlaamsche TramWegmaatschappijl Sas van GentSelzaete Wilde oversteken, Werd deze door een juist aankomend© tram ge grepen en deerlijk gehavend. De inzit tenden liepen verwondingen opi. Bijl Kon. besluit is de zilveren eeremedaille verbonden aan de 'Orde .van Oranje Nassau toegekend aan \V. v. d. Berge, arbeider op de hofstede van A. P. Woutersen te Krabbendijike. Bij Kon .besluit is kapt. luit. ter zee J. P. Remijnse eervol 'ontheven van heft bevél over 'het wachtschip te Willems oord. Goes. Het pakhuis van de fa. J. C. Massee en Zoon aan den Stationsweg, moest vanwege het hooge water worden ontruimd. Kapelle. Nader meld men ons om trent het jubileum van dhr J. Bruinooge, onbezoldigd rijks veldWachter-j achtopz ie- ner, dat de dag dat hij 25- jaar gelei den in dienst trad bij den heer Lens hoek Te Kloetinge, niet ongemerkt is voorbijgegaan. Benevens de talrijke ge- lukwenschen en geschenken, ontving1 hij van de familie Lenshoek een gouden horloge. Oudelande. In de vergadering van den gemeenteraad Maandag j.l. alhier Werd na voorlezing van de notulen der vorige vergadering en na de gebruikelijke nieuw- jaarswenschen over en weer, door den voorzitter medegedeeld, dat de heer Over- boeke, H. d. O. L. school, zijin benoeming tot lid van de commissie van toezicht op bet L. 0. had aangenomen. Ook whs nog ingekomen de begrooting van den keuringsdienst van Waren voor het dienst jaar 1926. Hierbij werd opgemerkt, dat fidfewel erkennende dat deze dienst nut tig Werk verricht, het toch Wel wat over dreven is dat ongeveer vijf zesde ge deelte van alle gelden op de begrooting (plm. f70.000) voorkomende, aan en ten behoeve van de ambtenaren daaraan ver bonden wordt uitgegeven. Voorts Werden nog de gebruikelijke! 'gratificaties aan de politie toegekend, had do verhuur nog plaats van het onge bruikte gedeelte van de begraafplaats en werd besloten gehoor te geven aan den oproep van het comité voor het Juliana van Stolberg-gedenkteeken, hoewel daar van Weinig succes werd verwacht. Biji voorkomende zaken Werd nog ge wezen op den modderigen toestand aan het eind van de Doelstraat en de moei lijk 'begaanbare dreef op de begraafplaats in beide gevallen kan evenwel' niet voor a.s. zomer worden voorzien. Daarna slui ting. ,i Kruiningen. Dhr J. Jansen herdacht op 1 Jan. het feit dat hijl 25 iarejn geleden als gemeenteveldwachter en bode te Hansweert gem. Kruiningen was be noemd. Vele waren de blijken van belang stelling. Burgemeester Elënbaas en meest alle raadsleden kwamen den 'jubilaris fe- Iiciteeren en de Burgemeester overhan digd© namens de gemeenteraadsleden hem! een gouden horloge onder hartelijke en Waardeerende woorden. Namens de bur gerij van Hansweert werd hem een prachtige staande klok en een gouden horlogeketting geschonken, terwijl zijn col lega v. Kleunen mede namens vel'e tegen woordig zijnde collega's hem een baro meter overhandigde. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris allen voor de prach tige geschenken en wloorden van waar deering. Des avonds bracht het muziekgezel schap den jubilaris een serenade. Nïsse. Uitslag onderlinge schietwed strijd, gehouden 26 Dec 1925 en 2 Jan. 1.926: Personeele baan, max. punten 60: t le klasse, P. Kloosterman le prijis 57 p., G. Bos 2e pir. 57 p., M. Bos 3e pr. 55 pi., Q. J. Bos 4o pr. 55 p,..J. de Kuijper 5e pr. 54 p. '2e kl.A. C. Janse le pr. 57 p. P. Bosman 2e pr. 57 p., C. Gelok 3e pr. 56 p. Jan Bos Jz. 4e pr. 56 pi., Jac Slabbekoorn 5e 'pr. 55 p., J. v. d. Hiele 6e pr. 54 p., Joh. Fierloos 7e pr. 54 p. 3e kl. C. v. d. Hiele le pr. 51 p., G. Eckhardt '2e pr. 51 p.; J. Bos Cz., 3e pr. 43 j. M. Hirdes 4e pir. 41 p., L. Bosman 5e pr. 36 p.A. Nieuwenhuijize 6e pr. 31 p., W'. C .de Schipper 7e pr. 28 p., A. Kloosterman 8e pr. 21 p. Iz. de BlaauWe 9e pr. 12 p., j. Hoogeste- ger 10e pr. 10 p. Vrije baan. Max. punten '72le pr. C'. J. Bos 72 p., 2e pr. J. de Kuyper 72 p.; 3e pr. M. Bos 71 p., 4e pr. Joh. Fierloos 70 p., 5e pr. P. Kloosterman 70 p., 6e pr. 0. 'Gelok 69 p., 7e pr. M. Jansen 69 p., 8e pr. A. G. Jansen 69 p., 9e pr. P. Bosman 68 p., 10 pr. J. v. d. Hiele '68 p., Hei pr. Jac. Slabbekoorn 66 p., 12e pr. A. Vette 66 p. met Verstopping of moeilijken en onregel'- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletteri onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten- Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Putten (2e plaats) J. E. Klomp te Oldebroek; te Zegveld C. J. Six Dijkstra te Ter Aa. Geref. Kerken. Beroepe nte Genderen M. v. Wijk, cand le Leiden. Aangenomen (laar Amersfodrt door F. A. den Boeft te Kruiningen. Bedankt voor Batavia door J. van Herk- sen te HiUegom. Te Axel, zijn geboorteplaats, is op Oude jaarsdag in den ouderdom van 42 jaar over- Vergeet niet, als gij geneesmiddelen koopt, dat het van zeer groot belang is, deze te betrekken uit een goede komoeopathische apotheek. De eenige zuiver homoeopathische apotheek in Nederland is die van C. TH. VOORHOEVE Co., Apothekers - 's-Gravenhage. Verkrijgbaar in oorspronkelijke ver pakking bij leden do heer Ds P. de Putter, emeritus predikant van Ambt-Vollenhove, welke kerk (de eenige) hij van 3 Oct. 19081 Dec. 1910 diende. I Den 19 Febr. a.s. herdenkt D.V. de 80-jarige emeritus-pred. ds N. A. de Gaay Fortman te 's-Gravenhage, dat hij 55 jaar geleden tot zijn dienstwerk werd ingeleid bij de Ned. Herv. Kerk te Vleuten. Van 1878— 17 Aug. 1884 was hij- predikant bij1 de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen; daarna tot 4 Oct. 1922 te Amsterdam, waarvan 36 jaar in de Geref. Kerk. Blijkens het door den drukker van ons blad ter perse gelegde, doch nog niet afge werkte, Jaarboek der Geref. Kerken over 1926 bedroeg het aantal dienstdoende predikanten in ons land in de provinciën: Groningen 72, Friesland 103, Drenthe 35, Overijsel 41, Gel derland 54, Utrecht 29, Noord-Holland 56, Zuid-Holland 136, Zeeland 33, N.-Brahant 14 en Limburg 3; totaal 576. Hieronder zjjn ook begrepen do 12 missionaire predikanten. Voorts telt de classis Buenos Aires 1; cl. Batavia 5; Oost-Friesland 1 en Graafschap Bentheint 6 predikanten. Totaal generaal 589. Het aantal kerken in Nederland bedraagt in de provincie: Groningen 87, Friesland 144, Drenthe 37, Overijsel 47, Gelderland 63, Utrecht 41, Noord-Holland 68, Zuid-Holland 149, Zeeland 52, Noord-Brabant 28 en Lim burg 5; totaal 721. Voorts in Rijn-Pruisen 3, Cl. Buenos-Aires 4, Cl. Batavia 8, Oost- Friesland 5 en Bentheim 9. Totaal generaal 750. Het aantal vacatures bedraagt in de prov.: Groningen 20 Friesland 42, Drenthe 6, Over ijsel 15, Gelderland 11, Utrecht 20, Noord' Holland 28, Zuid-Holland 39, Zeeland 19, Noord-Brabant 14, Limburg 2, totaal 216. I« de buitenl. kerken evengenoemd resp. 3, 3, 4, 4 en 2. Totaal generaal 232. Het zielental en -het getal belijdende leden' bedroegen in de prov. Groningen 66671 eni 28465; Friesland N.-D. 40817 en 19467; Fries land Z. D. 31088 en 14479; Drenthe 26458 en 11799; Overijsel 42269 en 20350; Gelder land 41381 en 19784, Utrecht 29896 en 14065, Noord-Holland 70781 en 35580, Zuid-Holland N. D. 64134 en 29670, Zuid-Holland Z. D. 86451 en 38786, Zeeland 26185 en 13012, Noord-Brabant 13195 en 5754; en Limburg 1469 en 650. Totaal 540795 en 251861. Het vorige jaar luidden deze cijfers 536280 en 248592. Een vermeerdering derhalve van ruim 4000 zielen en van 3269 belijdende leden. Het aantal kerken vermeerderde met 5 Harkstede, Opende, Noordwijk-Binnen, Slikker veer en Hillegersberg,straatweg; en vermin derde met 4 wegens samensmelting der kerken A en B van Groningen, Gerkesklooster-Stroo- bos, en St.-Anna Parochie, terwijl Rheden- De Steeg het vorig jaar als tw\o kerken stond vermeld. Het aantal dienstdoende predikanten ver meerderde met 38waaronder 1, die, bui ten bediening, weer dienstdoend werd; doch verminderde met 17 (2 wegens overlijden en' 15 wegens verkregen emeritaat). Bovendien' overleden nog 6 emeriti-predikapten en 1 die biiiten bediening was. Van die 6 waren slechts 2 dienstdoend n.l. Kapteiju en Koffjj- berg; de overigen waren emeritus, n.l. Scheps', Ringnalda, Jager, Dijkstra, Kooi en de Put ter. Laatstgenoemde stierf nog in het oude jaar, doch zijn naam kon niet meer in de Nagekomen Berichten wo-rden opgenomen. Buite nvaste bediening staan 3 predikanten, die beroepbaar zijn. Legerpredikant, met stand plaats Haarlem, is ds F. G. Petersen. Wat het aantal kerken, dienstdoende predi kanten, vacaturen, zielental en belijdende le den aangaat in onze provincie, dat be; draagt in de classis: Axel 6514977 en 2312; Goes 12—7—5—4448 en 2195. Mid delburg 15—13—3—10197—5412. Tholen 7— 2526101255 e nZierikzee 12—65 3953 en 1838. Men houde er echter rekening mee, dat na het opmaken der statistiek nog eenige wij zigingen zijn bekend geworden. Een beroep werd aangenomen door sommige predikanten en oandidaten, die echter pas in den loop van dit jaar op hun nieuwe standplaats zul len bevestigd worden. Vanidaag een schram, morgen bloedver giftiging, indien gij niet elke wond doel treffend verzorgt. (Het Veiligheidsmuse um" Amsterdam). t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1