DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. i i ll ru FEUILLETON. In 's levens branding. VAN MAANDAG 4 JANUARI 1926, No. 79. DE WATERSNOOD. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas heeft het record geslagen- Stond zij in 1880 op 22 December op 47.04 plus A. P. (46.85 plus N. A. P.) op Nieuwjaars dag des morgens om 8 uur bereikte zij een stand van 4.88 M. is 46.89 plus N. A. P. om tot 12 uur des middags te stijgen tot 4.92 is 46.93 plus N. A. P. Bij Lanaye was de toestand zeer kri tiek. Ieder oogenblik vreesde men, dat de dijk, die over een tamelijke lengte zéér zwak was geworden, zou doorbreken. Doordat de Belgen evenwel Vrijdag een geweldige hoeveelheid cement uit de na burige fabrieken tegen den dijk hadden opgestapeld, heeft deze liet gehouden. Bij het Villapark, tegenover de woning van den Burgemeester, werd de toestand eveneens hachelijk. Daar stroomde de ri vier over den dijk heen. Het garnizoen heeft onmiddellijk kistdammen gelegd, en zoo het dreigend gevaar bezworen- Onder de Maasbrug kookt het geweldig. Met bruisend geweld en woedend gekolk perste zich het water een doorgang met een vaart, die de vijf M. per seconde overschreed. Te Wijk waren slechts enkele straten vrij van water. Aan den overweg naar Scharn was het vreeselijk. Met groot geweld -en snelle drift stroomde het water het stations- emplacement op, waar het veel schade aanrichtte. Meerdere huizen moesten ontruimd wor den. Er is veel vee verdronken. De spoor dijk naar Eijsden is op eenige plaatsen zóó verzwakt, dat er direct geen trein over heen zal kunnen lijden. De pontons bemand met militairen, hebben de totaal geïsoleerde bewoners van Ileugem, Meers- senerweg, Limmel, Borgharen en Itteren van voedsel voorzien- Zieken hebben ze weggehaald. Luik seinde Vrijdagavond om 5 uur, dat de rivier daar 4 c.M. gevallen was. Een kleine hoop! Zaterdag was ook te Maastricht eenige val, hoewel zeer weinig, waar te nemen. In Reckheitn is de dijk doorgebroken- In Itteren werden 75 koeien in de kerk gestald. E-enig vee is verdronken. Nage noeg de geheele bevolking van Borgharen is met vee ^en huisraad naar het kasteel gevlucht waar op liet oogenblik 600 inenschen verblijf houden. t Er gingen veel nieuwsgierigen per bus in de omgeving van Maastricht door de overstroomde streken rijden- Een gezel schap bekwam het slecht. De auto ge raakte defect in een snelstroomend ge deelte. De 26 inzittenden moesten met touwen worden gered en hebben den nacht moeten doorbrengen op een zokler van een naburig huis. De Maasdijk tusschen Groote Meer en Kleine Meer nabij 'Beek-Elsloo is over een lengte van 200 M. doorgebroken. Groote Meer is geïsoleerd. Het water stroomt over de Roerkade de stad Roermond binnen. In zeer vele huizen staat het meer dan twee meter. De bewoners hebben elders een onder komen moeten zoeken- De stad is zonder gas en electriciteit- De spoordijk van de lijn Roermond—Maastricht bij de brug over de Roer in den weg naar Maas- bracht, in de .onmiddellijke nabijheid van Roermond, loopt ernstig gevaar. Honder den menschen zijn in de weer om den dam te versterken- Veel vee is verdronken- Bij de pogin gen om menschen en vee te redden, heeft te Ooi de zoon van den voerman Roemen den dood in de golven gevonden. De dijk bij Stevensweert is over een lengte van 200 meter op 2 plaatsen door gebroken. E.en boerderij met 5 stallen vee 60) _o_ Tot dusver had- hij nog niet ontdekt, waar Floss Gresham woonde- Het adres boek hielp hem niet. Er waren Upton's Gresham's zonder tal, en ze allen op te zoeken om eindelijk de goede te vinden, was Aen onbegonnen werk. Hij moest een ontmoeting aan het toeval overlaten. Groot als Londen was, kwamen de men schen elkander toch ieder oogenblik te gen, daar er toch hoofdstraten waren, waar ieder op zijn beurt al eens door kwam. Indien hij zijn oogen dus maar open iiielcl, zou hij: haai' te avond of te mor- gen wel eens tegenkomen, dacht hij- En toch gebeurde dit niet, zoodat hij, na eenigen tijd tot de overtuiging kwam dat zij niet te Londen woonde, en dat het heel toevallig; zou zijn, indien hun \Vegen elkander weer kruisten. Maar de jeugd geeft de hoop niet spoe dig op, en de liefde lacht over het woord „onmogelijk", en hoewel Douglas' ver stand hem zeide dat het duizend tegen een was, dat. hij Floss ooit weder ont moeten zou, bleef hij steeds op den uit kijk en zeide in zijn hart: „Wij zullen elkander wederzien." In die dagen sprak hij den majoor nooit- Hij had geboord, dat de majoor zelfs huwelijksplannen had, en met veel ijver het hof maakte aan een jonge dame. En daar de majoor even voor de slotcatastro- Phe hevige ruzie met zijn. zuster had ge- is totaal overstroomd- Het vee kon op het Veer gered worden. De gehuchten Herten, Merum, en Ooi zijn geïsoleerd. De spoorlijn RoermondWeert, is we gens de sterke spoeling 'tijdelijk opge heven- Bijna de geheele oude stad Venlo is overstroomd. In honderden huizen stroomt het water door deuren en vensters naar binnen. In sommige huizen staat het wel een meter. Alle toegangen tot de stad mét uitzon dering van dien aan de Keulsche Poort zijn onder water geloopen. Er zijn weinig straten ,die niet ondergeloopen zijn. Met schuiten wordt voedsel .aangebracht en het verkeer onderhouden- De Valuwsche d ij k is doorge broken- De bevolking in de omgeving verkeerde in de grootste spanning. Ieder .oogenblik werd het ergste gevreesd. Het water stond tot aan de kruin en golfde er qp verschillende punten reeds over- Het vee uit het laaggelegen land werd zoo veel mogelijk in veiligheid gebracht. Een ploeg van circa 80 man, waaronder vele polderwerkers uit Weeirt, waren druk aan den dijk aan het werk, door op de meest bedreigde punten versterkingen aan te brengen- Er kwam gebrek aan materiaal zoodat men machteloos stond tegen het voortdurend zwellende water- Zaterdag morgen half tien was het kritieke oogen blik gekomen. De klokken werden geluid, de sirenen gilden. De Valuwsche dijk te Cuyck was bij de Coöp. Zuivelfabriek „St. Maarten" en de „melkfabriek Lacto" door gebroken. Het geheele land van Cuyck stroomt onder water- Uit Beugen wordt gemeld, dat ook daar op drie plaatsen de doorbraak heeft plaats gehad. In het land van Maas en Waal- heeft zich een ramp voltroicken met on berekenbare gevolgen. De dijkdoorbraak bij Nederassélt stuwde reeds twee volle dagen onmetelijke watermassa's door het lage land om Wijclien- De dorpen Neder- asselt, Overasselt, Balgoy, Kunt, Niftrik Ileurnen, Leur en Borgharen stonden reeds blank. Toen Zaterdag het water door den spoordijk Nijmegen-Wijchen op een 6-tal plaatsen is doorgebroken, liep ook Maas en Waal grootendeels onder. Het water ging in de richtingen Oost, dat is in de richtingen Keurt, Reuningen, Neer bosch, Hees en Nijmegen, en naar West dat is over Borgharen naar Leeuwen, Dreu mei, Druten. Volgens deskundigen lean zelfs verwacht worden, dat sommige laag gelegen gedeelten in Dreumel en Leeuwen drie tot vier Meter onder water gaan- De toestand in de overstroomde gebieden is meer dan treurig. Overal op hoog ge legen punten is het vee samengedreven dat bulkt om voedsel en ligging, welke in deze omstandigheden zoo moeilijk te verschaffen zijn. De huizen, waarvan som mige reeds 1 a 2 Meter onder water staan, zijn ontelbaar. De meeste zijn dooi de bewoners verlaten, die hun heil en troost zoeken op hooger gelegen punten. In de omgeving van Leur en Borgharen zijn honderden stuks vee samen gedreven in het hoog gelegen bosch van Leur. In de kerk, de school en eenige gebouwen van Balgoy was het vee in groeten getale gestald, zoo ging het in vele dorpen. Den tweeden .dag moet veel vee verdronken zijn, vooral varkens. Paar den en koeien zwommen in het water rond. Men meldt uit Purmerend: De polder Kwadijker. Koog, ten Noorden van Kwa- dijk en Edam staat cloor overvloedig bin nenwater blank. Ministers naardegeteisterde streken. De Minister van Waterstaat Ir Bongaerts, is Zaterdag uit 's-Graven- liage naar de geteisterde streken vertrok ken. Met den Min. van Waterstaat heeft de Min.-president, de heer II. Colijn zich naar de geteisterde streken begeven. Treinverkeer- De dienstregeling op het traject Nijmegen-'s-Hertogenbosch zal worden vervangen door een nooddienst- regeling, welke ingaat op 3 Januari en aan de stations kosteloos is te verkrijgen. Het personeeldierMarine, voor had, bemoeide hij zich niet verder met haar zaken en bekommerde hij er zich niet over, wat er van haar geworden was. Hij hoorde toevallig, dat zij haar intrek bij haar zoon had genomen, en met die inlichtingen was hij volkomen tevreden. Zoo ging de warme zomer voorbij, en de herfst brak aan en maakte plaats voor den winter, die op zijn beurt het veld moest ruimen voor de lente. Douglas had gedurende al die maanden met onvermoei- den 'ijver gewerkt, en begon juist de vruchten van zijn arbeid te plukken. In liet kantoor van „de Boodschapper" werd hij zeer op prijs gesteld, en hij werd be vorderd met een flinke verhooging van sa laris. In het begin van Maart zag ook zijn 'boek het licht. „Bij Elim's bron" was de titel, dien hij er aan gaf. Zijn moeder had hem gevraagd het zoo te willen noemen, en hij had den moed niet haar dit verzoek te weigeren, want hij zag thans maar al te duidelijk dat zij spoedig van hem zou worden weggenomen. Hij had er nooit spijt van, dat hij haar in dezen haar zin had gegeven, hoewel de titel er toe bijdroeg om het boek te dooden. Hij vergat nooit den avond, waarop hij het eerste exemplaar van den uitgever ontving. Gedurende één heerlijk uur, ten minste, dacht hij noch aan de critiek, noch aan het publiek. Het was zijn boek, zijn geesteskind, en geen jonge moeder kon haar eerstgeborene met meer teederheid hebben geliefkoosd, als bij het dit roode boekje deed. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, of het zou het land stormenderhand inne men. Eer de week uit was, zou heel Lon- zoover beschikbaar, is van Helder, Am sterdam, Rotterdam, Vlissingen en Gor- kum vertrokken naar de bedreigde streken Een nieuwe doorbraak. De pas gereedgekomen ringdijk om Gennep heeft het tot middernacht van 1 op 2 Januari uitgehouden, maar is toen bezweken. Ge heel Gennep is overstroomd. De bewoners waren er op voorbereid zoodat geen 'ongevallen zijn voorgekomen. In sommi ge straten staat het water een meter hoog. Het verkeer op de Maasbuurtspoorweg staat geheel stil. Het sanatorium Maria- oord Is ontruimd. Gennep en Ottaisum zijn geheel geïsoleerd. Do trein Gennep—Wesel rijdt slechts tot Xantlien. De rest van den spoor' weg staat onder water. De militaire kustwacht van verlof teruggeroepen. Het trof bij de overstrooming wiel ongelukkig, dat er geen lichting van de landmacht on der de wapenen is. Daardoor was het niet mogelijk, zooals anders in dergelijke ge valled geschiedt, onmiddellijk een aantal militairen naar het terrein van de ramp te zenden voor hulpverleening. De marine bracht evenwel uitkomst en zoo kon reeds Donderdagmorgen die eerste trein met 20 vletten, en manschappen van Den Helder vertrekken. Vrijdagavond half zeven is weeri een trein niet 22 vletten naar Nijmegen vertrokken. De militaire kustwacht is van ver lof teruggeroepen. De manschappen zul len naar het overstroomde gebied wer den gedirigeerd. Uit Roosendaal. De toestand te Roosendaal is Vrijdag aanmerkelijk ver beterd. Vrijdagnacht was de Markt zoo goed als vrij van wiater; In "de Derickx- staat staan de huizen nog in het wiater. Ito Badhuisstraat staat nog blank. De kantoren van den Raad van Arbeid en Arbeidsbemiddeling blijiven nog gesloten, daar zo geheel in hef water liggen. Die spoorlijn naar Esschen, die aan beide zijlden door het water wordt be reikt, wordt nauwkeurig en bij' voort during geïnspecteerd; die naar Wouw', w'aar op eenige plaatsen het water over heen spoelde, zoodat slechts één spoor bereden kan worden en dan nog' zeer langzaam, is aanmerkelijk versterkt. Later wordtweer gemeld, dat Zater dagmiddag het water opnieuw kwam op zetten. Des middags deed1 het gemeente bestuur per omroeper bekend maken, dat des nachts vermoedelijk het w'ater weer zou komen opzetten. Er werd op aan gedrongen dat de ingezetenen alle voor zorgsmaatregelen zouden nemen. De Vechtstreek. De toestand in do landen langs de Vecht is ook zorg wekkend. Door noodkeeringen tracht men het. water binnen de kaden te houden, fmaar op sqmmige plaatsen zijn deze doorsijpeld, zoodat het water de pol ders binnenstroomt. Hier en daar dringt het water de huizen binnen, zoodat de gewonere genoodzaakt worden hun toe vlucht tot de zolders te nemen. Te Gouda. Twee binnendijken, die do poldeTS tusschen Gouda en Weerden scheiden, zijin op verschillende plaatsen, weggeschoven. De polders Broekvelder cn Zettenbroek, groot "200 H.A., zijn on dergeloopen. Drie boerenwoningen zijn gedeeltelijk ingestort, 40 boerderijen staan tot het dak in het w'ater; ér zijn 30 ge- zihnen dakloos. De bewoners hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stellen, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Veel klein vee is verdronken. Hulpverle.ening door land- en z e e m a c h t. In verband met spoedige hulpverleening van militaire zijde bij den watersnood zijln de in de garnizoenen aanwezige manschappen tot nader order geconsigneerd. Het garnizoen te 's Hertogenbosch is gereserveerd met het oog op een even- tuoele doorbraak van den Bommeler- waard. De minister van oorlog 'heeft bepaald, dat alle klein-verlofgangers (beroeps- personeel en dienstplichtigen) zoo spoe dig mogelijk bij hun corpsen terug moeten keeren. De Commandant van de Ma rine te Willemsoord heeft' de matro zen-verlofgangers terug doen roepen. De afdeeling Generale Staf van het Dep. van Oorlog is doorloopend bezet, als mede de bureelen van de bevelhebbers in alle militaire afdeelingen. Te Nijmegen is een centrum gevormd van mttterieel en personeel, van waaruit zoowel voor de behoefte in Gelderland als 'in Limburg kan worden geput. Het fort Nieuw St. Andries is ter be schikking gesteld tot opneming van vluch telingen. Zaterdag zijin uit 't Algemeen Verdedi gingspark van de Landmacht te Am sterdam 100.000 zandzakken ten be hoeve van de bedreigde streken verzon den Ook door het Dop. van Marine is krachtige steun geboden. Uit Vlissingen vertrok een extra-trein met vijf bemande vletten. Uit Helder is een tweede trein vertrokken met 21 vletten. Tot nu toe heeft de Marine tér hulp gezonden 48 vletten met plm. 425 man, Waaronder 12 officieren. Bij elk regiment infanterie Worden vier keukenwagens gereed gemaakt voor on middellijke verstrekkingen tpn behoeve van eventueele verpleging der burger bevolking. Bij! het Dep. van Oorlog bieden zich verscheiden personen, al dan niet dienst plichtig, voor vrijwillige dienstneming aan. Wat het Dep. van Marine betreft, is besloten de uitreis van Hr Ms „Heems kerk" en „Tromp" welken "6 dezer zou plaats hebben, voor een oefeningsrei^ naar de MiddellandSche Zee, alt te stel len ten einde het personeel dier oor logsbodems beschikbaar t'e houden voor eventueele hulpverleening. Officieele mede deeling van het Departement van Oor log. Ie. In verband met den wa tersnood zijn dienstplichtigen die moe ten opkomen in Venlo, Maastricht en Nij megen voor eerste oefening of herhalings oefening tot nader order vrij van op komst. 2e. Voorts worden de burgemeesters gemachtigd om aan alle dienstplichtigen, woonachtig in gemeenten, die betrokken zij'n of dreigen te Worden bij den wa tersnood, bekend te maken, dat zijl tot nader order van opkomst als boven zijin vrijgesteld. 3e. Alle beroepsmilitairen en dienst plichtigen, die met klein verlof zijn (Nieuwjaarsverlof) moeten onverwijld naar hun korps terugkeeren, met uitzon dering van de dienstplichtigen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren als onder 2e genoemd. Hieronder nog enkele nadere berichten: Uit Limburg: Voor handel en in dustrie 'begint de toestand zeer moeilijk te w orden .De spoorwegen kunnen geen goederen meer verzenden, terwijl er even min uit "Holland, Duitschland en Luik goederen kunnen Worden aangevoerd. Stil liggen nu reeds Vele fabrieken. Zaterdagavond om 10 uur Was de stand 46.74, hetgeen sinds het hoogste punt een val van 18 c.m. beteekent. De val ging uiterst langzaam. In 8 uur tijlds w'as de rivier slechts 6 c.M. gedaald. Te E1 s 1 o o. In het dorpje Meers bij Elsloo, is, zooals reeds gemeld, de Maas dijk doorgebroken. De huizen van het dorp staan geheel in liet water. Verschil lende huizen dreigden in te storten en vele bewoners moesten met levensgevaar vluchten of worden gered. De burgemeester van 'Elsloo, die naar Meers was gegaan, om de bewoners te waarschuwen voor het hooge Water, was juist ter plaatse toen de dijkdoorbraak plaats had. Hij moest in het schoolge bouw vluchten en kan dit gebouw thans niet meer verlaten. Bij S te in. Oudejaarsavond is te Stein do tijd langs de Maas over een lengta van 200 M. doorgebroken, Waardoor de langs de Maas gelegen gehuchten Meers en Maastand onder Water zijn geloopen. Do bewoners zijin naar de bovenhuizein gevlucht. Velen hadden zich nog tijdig in veiligheid kunnen stellen op de bo venzalen 'der school. Het Water stroomt door de kerk te Meers en door He pas torie. Voor de bewoners ziet het er treurig uit. B ij Stevensweert. De toestand in deze gemeente is tengevolge van de doorbraak van den Maasdijk buitenge woon ernstig. Nieuwjaarsdag is het dorp en ook de daarbij behoorende gehuch ten Eiland, Brand en het Bilt over stroomd. De bewoners, die op de daken waren gevlucht en van uit de dakra men luide oin hulp riepen, zijn met booten afgehaald. (Zie vervolg Eerste Blad.) Verkeersongevallen ontstaan door ver keerd toepassen van de regels van den weg. Op een kruispunt heeft wie van rechts komt voorrang Z. - V1. Waterleiding. Door het „Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Comi té" zijn brieven gezonden naar die ge meenten, welke nog niet aansloten, n.l.: Aardenburg, Breskens, Cadzand, Eede, Groede,. Hoek, Hoofdplaat, St. Kruis, Nieuwviiet, Philippine, Retranchement, Schoomlijke, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaamslag, Zuidzande. Daarin wordt er aan herinnerd, dat de volgende 19 gemeenten tot samen werking hebben besloten: Axel, Biervliet, Boschkapelle, Clinge, xGraauw en Langendam, Hengstdijk, Hon- tenisse, 'Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Neuzen, Oostburg, Ossenisse, Overslag, Sas van Gent, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuiddorpe. Deze gemeenten tellen tezamen rond 56.000 inwoners, d.w.z. bijna 70 pet. van de bevolking van geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren. Er blijven dus nog 16 gemeenten „wei gerachtig", die tezamen plus minus 30 pet. van de inwoners van deze streek vertegenwoordigen. Het Comité meent, dat thans nog een laatste poging moet worden gedaan öm die gemeenten tot toetreding te bewe gen in haar eigen belang en in dit van het geheele gewest, dat door den steun van Provincie en Rijk wordt beoogd. Do bezwaren, die gemaakt worden, zijn hoofdzakelijk nog de volgende: le. risico voor de gemeentekas; 2e. te hooge tarieven 3e. verplichte aansluiting. Deze bezwaren worden uitvoerig in de circulaire bestreden, waarbij dan nog eens wordt gemeld, dat waar volgens den inderiijd verstrekten leiddraad vrij stelling van de verplichting wordt ge geven aan hen, die over „in hoedanig heid met goed leidingwater gelijk te stel len water" beschikken thans genoegen zal worden genomen, met „goed en vol doende water", ter beoordeeling van B. en W., die zich natuurlijk door een des kundige kunnen laten voorlichten. Het comité spoort nogmaals aan tot aansluiting, daar andere de aansluiting slechts tegen zoo bezwaarlijke voorwaar den kan geschieden, dat ziji practisch uit gesloten is, zooals b.v. Borssele op Z.- Beveland met eigen schade ondervonden heeft. Een beslissing wordt gevraagd vóór 1 Maart a.s. Het dagelijksch bestuur van het tu- berculosefonds „Draagt elkanders lasten", tevens van het Christelijk Nationaal Vak verbond" gaf weder (nu voor 1926) een zakagenda uit, bevattende al wat men heeft te weten, en een plaats voor notities voor iederen dag, en voor elke maand afzonderlijk. Uitgave drukkerij' Edecea, Hoorn. Rilland-Bafh. Vanwege den storm was het zeilschip „Johanna Elisabeth", gela den met suikerbieten, schipper J. Schou ten te Ossendrecht, Donderdagnacht op de slikken te Bath geslagen. Nadat een gedeelte van de lading was overgeladen in pen ander schip, kon de reis worden voortgezet. Het schip had geen averij be komen. zen hadden, zich klaarblijkelijk niet de moeite hadden gegeven er over te spre ken. Zijn boek had niet „gepakt". Hij vroeg zichzelf af, of er zelfs wel iemand zou zijn, die het gelezen had. De boekhandel en de leesbibliotheken hadden voor een zeker aantal exemplaren inge- teekend, doch hij was er niet zeker van, dat eenig boekverkooper in Londen een exemplaar verkocht had. Het was gemak kelijk genoeg een boek uit te geven, maar niemand kon het publiek dwingen het te koopen of te lezen. De uitkomst zou niet zulk een groote teleurstelling voor hem geweest zijn, in dien hij er niet zulke hooge verwachtingen op had gebouwd. Het gelaat van Floss Gresham had hem voor den geest ge zweefd, al den tijd, dat hij het geschreven had. Haar woorden hadden hem voortdu rend in de oor en geklonken: „Ge zult nog iets groots tot stand brengen". Hij had zich voorgesteld, dat het arme ongewaar- deerde boek, hen op de een of andere wijze bijeen zou brengen en nu liepen al zijn verwachtingen op teleurstelling uit. Plotseling hief hij zijn gelaat op, daar iemand het pad kwam afgeloopen waarop hij zich bevond. Een oogenblik later ston den hij en Floss Gresham van aangezicht tot aangezicht tegenover elkaar. Hoe dik wijls had hij zich een dergelijke ontmoe ting voorgesteld en zelfs reeds in gedach ten een kleine- toespraak klaargemaakt, die hij bij die gelegenheid zou afsteken. En thans, nu hij in werkelijkheid voor haar stond, kon hij geen woord uitbrengen. (Wordt vervolgd.) t, ...i den er over praten. Hij verwachtte er groote stapels van te zien voor het venster van iederen boekverkooper, terwijl zijn naam op ieders lippen zou zijn. Helaas, van al die schoone verwachtin gen kwam niets. Het groote Londen nam in het geheel geen notitie van zijn boek en ook daar buiten werd het weinig of niet verkocht. Toen Douglas zijn boek naai- hartelust had geliefkoosd, gaf hij het zijn moeder in handen. Zij had nu sedert verscheidene dagen het bed niet verlaten en zij stelde bijna evenveel belang in de verschijning van het boek als hijzelf. „Ik zal het van nacht onder mijn kus sen leggen", zeide zij. „Ja, moeder?" „En ik zal bidden, dat het even gene zend en verfrisscliend moge zijn voor de duizenden die het zullen lezen, als Elim's water was voor de oude Israëlieten." „En kus mij nu goeden nacht, want ik zou gaarne een lange nachtrust hebben, om morgen frisch te zijn voor uw boek". Hij kuste haar dus, niet ééns maar drie maal. Toen ging hij naar beneden en schreef tot middernacht. Het was stil in huis, toen hij zacht haar boven ging. Hij bleef een oogenblik staan aan de deur zijner moeder en ging toen naar zijn eigen kamer. Den volgenden morgen werd hij heel vroeg door juffrouw Lukas gewekt. „Kom gauw iiï de kamer uwer moeder", riep zij hem to?. „Wat is er?" antwoordde hij, uit bed springende. „Ik weet het niet," luidde het antwoord van halverwege de trap. Hij vond zijn moeder liggende alsof zij sliep. Zijn boek lag op haar hart, en zij had de handen gevouwen. Hij sprak tot haar, maar zij antwoord de niet. Hij raakte haar handen aan, zij waren ijskoud. Hij bracht zijn oor vlak aan haar mond, maar zij had opgehouden adem te halen. Het boek was geopend, doch zij ontwaakte niet om het te lezen. HOOFDSTUK XXVI. Een oude, oude geschiedenis. Het liep tegen het einde van April. Douglas wandelde in diepe gedachten verzonken, door een der parken. Ronduit gezegd, zijn boek werd niet verkocht, en hij tobde er over, niet dat hij geldgebrek had of dorstte naar roem; maar hij ver langde gelezen te worden, en het stelde hem teleur, dat het lezend publiek zoo on omwonden toonde, zijn werk niet op prijs te stellen. De weinige bladen, die het hadden op gemerkt, hadden het tamelijk goed beoor deeld. Ja, zelfs door een paar recensenten was het uitbundig geprezen. Maar het meerendeel der bladen en tijdschriften had er geen notitie van genomen. Hij was een onbekend man; zijn naam zeide niets tot den vermoeiden recensent. Hij zou zijn tijd moeten afwachten. Als hij zijn sporen verdiend had, zou hij het misschien bele ven, dat er - ellenlange artikelen aan zijn boeken werden gewijd. Tot dien tijd zou hij zijn ziel in lijdzaamheid moeten bezit ten, en de weinige waardeering, die thans zijn deel was, dankbaar aanvaarden. Maar waar hij nog meer over tobde was, dat de menschen, die het boek gele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5