PUROL geeft een Mooie en Zachte Huid |0 79 Maandag 4 Januari 1936 40e Jaargang EERSTE BLAD. I Lit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De watersnood. Van ouds is ons land, als liet waterland bii uitnemendheid, bij herhaling, door stor men en watervlo-eden geteisterd geweest Ook het nieuwe jaar 1926 zal in de annalen onzer geschiedenis moeten wor den geboekt als een „annus mirabilis", een jaar van beproeving, voor de bevol king dezer lage landen. Zeeland bleef tot hiertoe, behoudens enkele ernstige aanslagen in Zeeuwsch- Vlaanderen O.E'., voor rampen bevrijd. Doch onze landgenooten in Brabant en Limburg, in Gelderland en Twenthe gaan gebukt onder de beproevingen van storm en watervloeden. Bij Cuyk, bij Overasselt, bij' Roermond, bij Boxmeer bezweken de dijken, en baan den de stroomen van Waal en Maas zich bruisend een weg over de landerijen. Boo- men werden ontworteld, woningen stortten in, beesten verdronken. Ook in stedekens en dorpen liep alles onder en moesten verschrikte bewoners zich op zolders en daken in veiligheid stellen. Gods hand drukt zwaar op sommige streken. Rappe handen worden ter hulp© uit gestoken. (Menig stil gebed stijgt op. Het medelijden met de zwaar getroffe,- nen is groot. Moge onze God die het gebed hoort, ver hooring schenken en uitkomst en lafenis in den nood; en de harten neigen tot mededeelzaamheid wanneer straks aan de bewoners der niet-geteiserde sreken gaven worden gevraagd ter voorziening in den nood. De Koningin is haar volk reeds voor gegaan. Met den Prins toog zij. naar de ge teisterde streken, overal moed insprekend ■en troost biedend. Zij bleef hierbij de traditie van haar Huis getrouw. Toen in 1860 en '61 Gelderland en Noord-Brabant door den watersnood over vallen werden, spoedde haar vader. Zijn-a Majesteit Koning Willem III, zich naar het tooneel der ramp. Nog bewaart men met name in den Bommelerwaard van dit troostrijke bezoek de dankbare her innering. Ook toen bleek hoe hecht de hand was tusschen Oranje en Nederland. En ook; onze Koningin zelve heeft meer malen, wanneer rampen en tegenspoe den ons volk troffen, blijk gegeven van oprecht medegevoel met hare lijdende on derdanen. Ook wij. Zeeuwen weten ear van mede te spreken. Ook nu weer wordt 't gezien: Oranje en Nederland zijn één, in lief, maar ook in leed. In welk land van Europa Engeland uitgezonderd ziet men zoo iets ge beuren l Zij deze overweging óverwegend biji de bepaling der hoegrootheid onzer gift, wan neer straks onze steun wordt gevraagd voor de berooiden en ellendigen. D'e stormramp die Borculo trof was vreeselijk. i Doch deze ramp is erger. DE WATERSNOOD. (Vervolg van het Tweede Blad.) Te Venlo. Zaterdag hood Venlo een troosteloozen aanblik. Met uitzondering van de hoogst gelegen gedeelten, stond de geheele stad onder w!ater. De rivier stroomde door deuren en vensters d'e "Woonhuizen en winkels binnen. De stra ten zijn herschapen in snelvlietendel stroomen van geelachtig water, allerhande -afval met zich mede voerend. Handel en industrie liggen stil en zijn l'arn geslagen. Vele magazijnen en fabrieken .zijn onder geloopen. De stad 'is bijna geheel geïsoleerd en van drie zijden niet meer te Toereiken.; Het verkeer wordt zooveel mogelijk in stand gehouden met door paarden, getrokken platte Wagens, waarop de menschen vervoerd w'orden. Ook 'haastig in elkaar getimmerde vlotten en schuiten worden voor dit doel gebruikt. De voedselvoorziening der bevolking is een probleem, dat ernstig onder de ■oogen dient gezien, te Worden. Hét groot ste gedeelte der winkels is ondergelo-o- pen, gesloten en onbereikbaar. Bakkers en slagers kunnen, hun bedrijf niet uit oefenen. De waterleiding functionneert niet meer; de gasfabriek en electrische oen- trale leveren niet meer! Petroleum is bijna niet te krijgen, zoodat ook. vol doende petroleumverlichting bij men schen, die geen voorraad hebben, uit gesloten is. In de rivier drijven vele cadavers van dieren en ook dieren die zich nog zwem mende trachten te redden. Het verkeer met platte Wagens door paarden getrokken moest ook worden opgeheven, daar de dieren tot ongeveer aan den buik in het w'ater komen. Ook het vervoer met auto's is stopgezet. Te Blerick staan allé straten 60 tot 70 c.M. onder w'ater. Het water spoelt de vensters uit én in. De Msb.-redacteur schrijft: Wat ons op onzen tocht pijnlijk" ge troffen heeft, is dat de burgers van Cuyk enkelen niet te na gesproken zo,o wéinig bekommerd schenen om het lot dat de gansclie streek ging tref fen. Had men met vereende kraclitenj eensgezind en Wei-overwogen zich ver weerd tegen het dreigend element, dan w'as de ramp te keeren geweest, die en kele uren later een nog riiet te schatten schade heeft berokkend aan het land van Cuyk en de verre omgeving. Er w'as in de kritieke oogenblikkcn gebrek aan materiaal, maar bij de ste vige arbeiders en burgers was bovenal gebrekiaan medewerking. We hebben het op onzen 'tocht herhaaldelijk meegemaakt, dat nieuwsgierig rondslenterende mannen door de marechaussee aangemaand en zelis gedwongen werden mee aan te pak ken. Doch wanneer al niet een brute weigering volgde of men een oogenèlik geïntimideerd w'as door d'e vrees voor een proces-verbaal, slopen de meesten toch weer zoo dra mogelijk heen. Van de 80 man sterke ploeg waren er in den nacht geen 30 aan het werk. Die er nog stonden, werkten meestal tot behoud van eigen landerijen. Het treinverkeer. Het water gaat thans reeds over de spoorlijn Cuyk -Boxmeer, zoodat de verbinding per sp'oor NijmegenVenlo verbroken is. Ook in de omgeving van Beugen, spookt het geweldig. Het spoorwegver keer CuykKruispunt Beugen is ook ver broken. Het verkeer Kruispunt Beugen —Gennep wordt vermoedelijk gestremd. In Mook spijpelt het water door den Maasdijk heen. De Mooksche Baan, de groote weg MookMaastricht loopt on der. Men verwacht dat Mook ook spoedig blank staat. In Dreumel neemt men de noodige) voorzorgsmaatregelen. Het vee is groo- tendeels weggebracht naar Heerewaaxden. Op sommige plaatsen staat het water reeds tot aan de vensterluiken. De Ministers Colij'n en Bongaerts hebben Zaterdag een boottocht, gemaald; van Mook naar Nederaqselt. Koninklijk bezoek. De Koningin en Prins Hendrik zijn met een roeiboot met mariniers te Nederasselt geweest, alwaar H. M. persoonlijk brood' heeft uitgedeeld. De hooge bezoekers hebben ongeveer 6 uur lang over de wateren rondgezwalkt in het bootje waarin ook de burgemeester van Wychen gezeten was. Te L obi th. Het tuindorp van Lo- bith is onder water geloopen. De over strooming trad zoo plotseling in, dat een pianiek werd veroorzaakt. Die bewo ners vluchtten naar het dorp Lobith en voorzoover zij niet konden wégkomen, naar de zolderverdiepingen. De Ossen- W'aard is geheel onder water geloopen. Die boerderijen in dezen polder staan ver in 'het Water. Nu de berichten' uit het Duitsche Rijngebied nog maar steeds ongunstig blijven, heerscht er eentoenemende on rust ..onder de bevolking van de lage landen ten Oosten van Nijmegen. Ernstig gevaar dreigt er voor den Ooijf- schen polder. Ook is de toestand kri tiek voor den polder van Erlecom. Hier begon de sombere uittocht reeds en zag men de menschen sommige Woningen, leegdraigen en hun gansche bezit op kar ren wegvoeren. 't Ziet er allertreurigst uit voor de l'age landen tusschen Nijmegen en Kleef. De schade aan de vele steenfabrieken, de werkloosheid overal ontstaan onder de steenfabrieksaxbeiders, de stopzetting der werkzaamheden op de scheepswerven te Millingen, maken, deze hoogWaterperiode voor deze streek reeds tot een ramp. Uit Duitschland wérd Zaterdagavond! geseind dat iu den Roven-Rijln en dien Midden-Rijn een langzame val van het water wordt geconstateerd. Te G or i n chem. Aan den Walkant bij de poort zijn schotbalken aangebracht. De veerbooten opi Sleewijk en Wioudri- chem liggen bij de vesting. De industrie terreinen langs de Linge zijn gedeeltelijk ondergeloopen. Het werk is stilgelegd. De- dijkwachten zijn gewaarschuwd. Te Doesburg. Deze stad gelijkt een eiland in een zee. Tot Dieren staat alles blank. t In den Achterhoek. De Weg Die renDoesburg wordt reeds door het wa ter overstroomd. Het station 's-Heerenberg van de tram ZutphenEmmerik staat rondom ui het water. De toestand blijft kritiek'. Te Aze- wijn heeft Zaterdagnacht de noodklok ge luid teneinde de bevolking te waarschu wen. Dicht bij 's-Heerenberg staat alles blank. Het Nederlandsche douanekantoor tevens woning van den rijksontvanger, moest worden ontruimd, evenals de Ma- trassonfabriek der fa- Beenen. De toestand in Melir (Duitschland) is zeer kri tiek. Daar werkt men met duizend man om den Rijndijk te behouden. Bezwijkt deze dijk, dan is de ramp hier niet te overzien. De buurtschap Voorst staat groo- tendeels blank. Veel boerderijen zijn ge ïsoleerd- De Ge-ldersche stoomtram heeft den dienst op het traject DoesburgDie ren moeten staken. Autobussen vervoeren nog passagiers. Te Almelo: Benoorden de stad zijn' de Hollandergraven en de Loolee geheel buiten de oevers getreden- Honderden H. A. land zijn overstroomd, hetgeen veel schade veroorzaakt- Zoo zijn groote voor raden ingekuilde aardappelen verloren. Friezenveen wordt ernstig bedreigd. De dijk van de rivier de Dinkel bij Denekamp, in de onmiddellijke nabijheid van de stoom tramlijn, is doorgebroken- Met groote kracht perst zich het water door de opening en overstroomt het land over een groote oppervlakte- Het dorp Eibergen is van Need© en Haaksbergen niet meer te bereiken. De Vecht. De Vecht van Maarssen naar Utrecht is op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Bij Loenen staan eenige huizen in het water. Ook te Nieu- wersluis staan vele landerijen onder het water. Van Maarssen naar Loenen staan vele huizen in het water. In België is het erg gesteld. Te Namen zijn de Maas en de Sambre op wel honderd plaatsen tegelijk buiten haar oevers 'getreden, daarbij ook haar bijri vieren meesleurend. Waar men vroeger mooie valleien kende, ziet men thans niet meer dan water zoover het oog reikt Geen stad, o-f geen dorp, dat langs den loop van Maas of Sambre ligt, of zij zijn ondergeloopen- In Jambes voltrok de Maas een onge hoorde verwoesting- De meeste bewoners zijn gevlucht. Zij die bleven, v-erkeeren' in voortdurenden angst en levensgevaar- 's Avonds als alles in duisternis is ge huld, want de gas- en electriciteits-cen- trales zijn buiten dienst, is voor de g-e- vsoleerden de toestand ontzettend. Zonder licht en vuur, dikwijls zonder eten, bren gen thans duizenden menschen den lan gen' nacht door- Te Luik was de situatie ook wanhopig. Alleen in het centrum der stad is voor millioenen francs schade aangericht. Het personeel van post- en telegrafie is se dert Donderdag in de kantoren geblok keerd. Talrijke hoornen, cadavers van paarden en koeien, en andere voorwer pen drijven op het water van de Maas- Vele dorpen, Uychoven, Boorsheim, Leuth, Cothem, Vucht en Meeswijck staan geheel onder water- Reeds kwamen berichten over verhes van menschenlevens, o.a. uit Stockheim nabij Maescijck. Daar sloeg bij het red dingswerk een bootje om, dat vijf perso nen bevatte. Een kindje van drie jaar is verdronken. Zaterdagochtend vertrok de Belgische koning naar Luik, om daar de situatie na te gaan- Te Luik alleen staan ruim' 8000 huizen onder water. Niet minder dan 250.000 arbeiders zijn door de ramp wer keloos geworden. In de fabrieken van Cockeril te Se- raing werd reeds voor drie millioen francs schade aangericht aan de machinerieën. De schade, aan openbare werken te Luik toegebracht, wordt geschat op 25 millioen francs, terwijl de particuliere schade, welke aangericht is, niet te schat ten is. De regen blijft steeds aanhouden. Overal in België is aanzienlijke schade aangericht. Talrijke bedrijven liggen stil, vele spoorlijnen zijn geblokkeerd. Oog sten zijn vernield, talrijke stuks vee ver dronken- Uit alle hoeken des lands komen over de ramp de somberste berichten binnen- Het bedevaartstadje Halte biedt thans een treurigen aanblik. Het lage gedeelte der stad, naar de markt toe staat onder water. De Leie heeft reeds op verschei dene plaatsen verre haar oevers over schreden. Te Laethem en te Dongen is het water in verscheidene fabrieken ge drongen- De straten zijn overstroomd. Te Schelderode is de Schelde buiten haar oevers getreden- Al de steenbakke rijen liggen stil. De toestand is gewoonweg wanhopig o.a. te Jemeppe en te Seraing, waar zich ernstige dijkbreuken hebben voorgedaan en alle verbindingen zijn af gesneden. In liet eerste plaatsje was de overval van het water zoo plotseling, dat bijna niemand kon vluchten en zoodat alle bewoners in hun huizen zijn opge sloten. 'Zfj worden van levensmiddelen voorzien door genie-soldaten, die op pon ton-schuiten rondvaren. Tusschen Namen en Givet is alle trein verkeer geschorst. Verder is Namen totaal zonder gas en electriciteit. De kracht van het voortgolvende water heeft ver schillende huizen doen instorten- Het is werkelijk een nationale ramp, die België bij het intreden van het nieuwe jaar is komen treffen- De genie-soldaten, die met verlof waren, zijn opgeroepen- In de mi litaire bakkerijen, die niet door de over strooming buiten dienst zijn gesteld, werkt men met alle krachten om de bevoor rading der geteisterden zoo g-oe-d mogelij'k te kunnen doen geschieden. Rond Luik zijn vele slachtoffers. De stad is in het donker. i In Duitschland- De waterstand te Duisburg is Zaterdagochtend om 10 uur tot stilstand gekomen- De peilschaal staat thans nog hooger dan in 1882 en 1920. In den omtrek van Heulen heeft het water groote schade aangericht- Bij Ro den kirchen is een dijk doorgebroken, zoodat het geheele vlakke achterland is overstroomd. De boven-Diesel en Lah'n zwollen door de smeltende sneeuw zeer hoog en over stroomden den oever. Het water drong ten deele in de huizen binnen. Het gevaar voor hoogwater op de be- neden-Elbe neemt nog steeds toe- Men vreest, dat sommige dijken het niet zul len kunnen houden. Uit Tondern, aan de Duitsch-Deensche grens wordt gemeld, dat in den Nieuw jaarsnacht een stormvloed ontzaglijke schade aangericht heeft. In Frankrijk- 'n Telegram uit Parijs meldt, dat de overstroomingen vooral het Noorden en het Noordwesten hebben ge troffen. Verscheidene fabrieken hebben het werk jri-oeten stop zetten- Een nader bericht meldt, dat de Seine is gaan vallen. De Marne en de Saone stijgen nog. De spoorwegen in het Oosten en Noord-Oos ten zijn verbroken. Berichten uit de provincie melden, dat de -overstroomingen een alarmeerend ka rakter hebben aangenomen. De materiëele schade is enorm en beloopt meerdere millioenen francs- In Engeland- Het stormachtige we d-er, dat opnieuw over het Zuidelijk deel der Britsche eilanden losbrak en de voort durende regen dedein bet peil der rivieren' opnieuw stijgen, én, ofschoon de ver oorzaakte schade gering is, vergeleken bij de catastrophale overs tropmingen, die in vele Europeesche landen hebben plaats gehad, vreest men toch, dat de over stroomde gebieden in de rivierdalen zich zullen uitbreiden. De rivieren Dee, Severn Wye en "Conway, die buiten haar oevers zij'n getreden, hebben groote meren doen ontstaan, terwijl de oogst en het vee werd weggesleurd. Het ergste was het stormweer in het Oostelijk deel van het Kanaal waar zware zeeën de havenhoofden beukten te Fol kestone en te Dover. De zee was bij den ingang van de haven van Folke stone zoo onstuimig, dat de avondboot van .Boulogne naar Dover moest worden gezonden, in plaats van naar Folkestone te kunnen varen. Dijkbreuk bij Boxmeer. De Crt. meldt: Laat in den avond werd gisteren bekend, dat de toestand in het over stroomde Oeffeit hoe langer hoe dreigen der wordt. De huizen staan op vele plaat sen tot het dak in het water, zoodat er voor de bewoners geen gelegenheid was om een toevluchtsoord te zoeken- Een groot 'aantal menschen verkeert in zeer ernstig levensgevaar. De dijken rondom Boxmeer zijn öp en kele plaatsen doorgebroken- Met geweld komt het water de plaats binnen. Het ver voer langs de gewone wegen in de rich ting Vierlingseek, Ve-nray, alsmede Beu gen, is gestremd. Het spoorwegverkeer van Venlo in de richting Nijmegen gaat tot Boxmeer en terug. De toestand nabij het kruispunt Beugen' is tengevolge van den aandrang van bet Maaswater, dat door ide doorbraak bij' Cuyk stroomt, zeer critiek geworden. Het stationsgebouw loopt ernstig gevaar ïe verzakken, terwijl bet viaduct reeds is ingestort- Het hooggelegen station Kruis punt JBeugen is vannacht ingestort en in het Maaswater verdwenen. Te MeerloTenray is gisteravond nog een gat in den Maasdijk geslagen. Een gedeelte van den Spoordijk aldaar is in gestort- Nabij Blerik dreigt de lijn te verzakken. Er moet worden ingegrepen'. Ook de lijn GennepWezel is aan het verzakken- Op het station te Nijmegen is bet vól gende bekend gemaakt: verkeer in de richting Venlo tot Mook; Wychen is niet meer te bereiken; verkeer richting Den Bosch en Venlo over Geldermalsen. D- treinen 37 en 38 Vlissingen-Oldenzaal loo-. pen niet meer over Nijmegen. Reizigers kunnen te Arnhem en Gelderrruilseu in dié treinen komen. Buitengewoon zwaar is Lim burg getroffen. Dat merkt men eerst goed, als men een tocht langs het over stroomde gebied maakt, een afstand, die zich feitelijk over de. geheele provincie uitstrekt- Was de overstrooming van '20 al erg, de huidige overtreft alles en stelt volgens hen, die het weten kunnen, zelfs die van 1880 in de schaduw. Overal' waar men komt, hoort men denzelfden' uitroep: „Zoo hoog als het water nu is, is het nog nooit geweest." P© .burgemeester van Elsloo heeft eeTtv onaangenaam avontuur meegemaakt. Op eeninspectietocht met een boot, Waarig nog zaten de veldwachter en een opper- wachtm. der marechaussee, geraakte de boot in 'n draaikolk van de (Maas. Gelukkig stale vlak bij' een eilandje boven water uit, ter grootte van een tafel. Door uit de boot te stappen en door het water te waden, wist men dit eilandje te bereiken, en hier de boot van koers te doem veranderen. Doch juist zou men weer instappen, toen het bootje losschoot en in minder dan geen tijd dloor den stellen stroom was weggedreven. Waar men zich midden in een uitgestrekte Watervlakte bevond, was het drietal genoodzaakt, op dit kleine eilandje te blijven, dat weldra onder begon te loopen. Na drie uren lang in een uiterst kritieken toestand te hebben verkeerd, kw'am men ten slotte met oen boot opdagen en werden de drie schikbreukelingen meer dood dan levend gered. Op tal van plaatsen beginnen de hui zen ai in te zakken. .Z,oo Wordt nu weer gemeld van drie ingestorte huizen te Breventricht. Met vreugd© constateerde men te Maastricht den val van 22 c.M. van de Maas (met gisteren mee is de Maas thans 27 c.M. gevallen). Het treinverkeer op de lijln Roermond-Maastricht, dat gisteren tot Bunde liep, is heden hersteld, alsmede het verkeer op de lijn' Maastricht-Laan - aeken en Maastricht-S impel veld. De in de omgeving van Maastricht liggende dorpjes Heugem en Limmel bevinden zich nog geheel in het W'ater. Arnhem is bijnageïsoleerd. De Rijnkade staat grootendeels blank; het water stroomt de huizen in- Ook de woon wijk achter de Oude Haven, staat onder water. De weg tusschen Arnhem en Nij megen, op het gedeelte tusschen Arn hem en Elden is over een lengte van 250 meter overstroomd. De burgemees ters van Renkum en Wageningen hebben den rijksweg tusschen Renkum en Wa geningen, in verband met den beogen waterstand, doen afzetten, tusschen Arn hem en Utrecht doen afzetten, zoodat het verkeer tusschen die plaatsen gestaakt is. Ook de trams van de Ooster Stoom tram Mij rijden niet meer- In de papierfabriek van de firma Van Gelder te Renkum, staat het water een halven jneter het bedrijf moet worden; stopgezet. Minister Col ij n niet pessi mistisch. P'e „Tel." had een onder houd met minister-president Colijn. Zijne Excellentie deelde mede, hoe hij he den zelf getuige was geweest van de afbrokkeling en doorbraak van den dijk bij Cuyk. Hij zeide, dat op het oogen- blik de spoordijk, die daarachter ligt, het nog houdt, maar omdat die van zand is, toch zeer waarschijnlijk zou doorbreken. Indien deze niet doorbreekt, loopt het geheele land van Cuyk onder water. Zijner Excellence's opinie over den toe stand in het Land van Maas en Waal laat zich als volgt samenvatten: Het land zal helaas moeten volloopen. ■Hij acht dit zeer droevig, doch is van meening, dat, indien zich geen nieuwe complicaties voordoen, de schade toch niet zoo ernstig zal zijn als die van Bor culo. Daar ging het om totale vernie ling van huizen en bezit. Hier zal het slechts gaan om beschadiging van dit bezit en eenig: verlies aan vee. Indien het wat meeloopt met het weer, zoo hoopte hij, dat over eenige goede weken of een maand een goed deel van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1