Doctor Tuinzing Jelop" F. Broekmans-Groot - Bergen-op-Zoom aa r Canada Zwarte Uit de Pers. Leestafel. slei Briefwisseling. Borgeriyki Stand. Een Huis en Erf met verzekering van werk Canadian Pacific Bij den aanvang van het Nieuwe Jaar wen. schen ondergeteeken- den hunnen geachten Begunstigers en Vrien den Gods besten zegen toe. CMBIS4 iüBEWIJIA VU DIJKE Krijger, émSTBWBsmSGUE BhMK Bijkantoor s BERGEN OP ZOONS Houdt iederen DINSDAG zitting in Hotel „De Koren beurs", Groote Markt, GOES. Verstrekt credieten aan Landbouw, Handel en Industrie. AFBRAAK. is van 4 tot 25 Januari AFWEZIG. Het kantoor van den Notaris W. HIOOLEN zal op Dinsdag 5 Januari 1926 den ganschen gesloten zijn. Bouwland een Dienstbode verkoopen Donderdag 14 Januari 1926, Een Winkelhuis met Schuurtje en Tuintje Een Winkelhuis met Plaatsje 1.50.00 H.A. geslagen Esschen, Elzen en Berkenhakhout, Dik hout en meer. De Afbraak van een zoo goed als nieuwe Woonkeet, Donderdag 14 Januari 1926, Donderdag 28 Januari 1926, verkoopen Zaterdag 16 Januari 1926, met Tuin Magazijn „De Duif" VOOR ROUW: Rokken Kindermantels Hoeden Sluiers Mantels Mantelcostumes Japonnen Blouses Jekkers „De uiterste noodzaak.'^ Het „Limburgsch Dagblad." heeft aan jjor Dr H. A. Poels gevraagd: „Wat verstaat u onder de uiterste noodzaak? Het antw'oord luidt: Er moet onderscheid gemaakt Worden In zijh bekende verklaring heeft Mgr. No- lens een antwoord gegeven op een op werping, die komen moest in verband met het samengaan van Katholieken en Sociaael-Diemocraten in Duitschland en België. Maar de verklaring van Dr No- lbens hield ook een ernstige waarschu wing in aan het adres van db [CJiffistehjk- Historischen, opdat dezen goed zouden beseffen, welke de gevolgen zijin, wanneer zij zich losmaakten van de 'Katholieke^ zonder welke zij, politiek gesproken, niets kunnen doen. Maar wat is dan eigenlijk de uiterste noodzaak volgens u? Wanneer er iets zou komen, wat no° erger is. Wanneer er b.v. een chaos dreigt, zooals in Duitschland, toen de .Bolsjewieken naar de macht grepen, of Wanneet als in België door het onzijdig blijven van de Katholieken, een regeermg zou komen tusschen socialisten en libe ralen, 'welke in België kinderen zijn van de vrijmetselaars Waardoor de weg geopend zou Worden voor een anti-chris telijke politiek. Uw1 antwoord als basis nemend,, moet ik poncludeeren, dat de uiterste noodzaak er nog lang niet is, maar dan dringt tich vanzelf de vraag op: „wat moet er dan gebeuren?" Be vraag dringt zich ook op, aldus vervolgde de doctor, en zij Wordt beant woord door eerst eenige feiten vast te stellen en daaruit de conclusies te trek ken. Een eerste feit is, dat in onze Ka mer een rechtsche meerderheid is, die een landferegeering verlangt op christe- lijken grondslag, althans in dien zin, dat zij steunt op de christelijke beginselen, die lot grondslag moeten strekken van ge zag en maatschappelijke orde, het bestaan van God en den Christus. Een tweede feit is, dat een samen- Werking, die steunt op de beginselen, van een algemeene levensopvatting en wereldbeschouwing zooveel beter en on eindig waardevoller is en daarbij veel hechter dan die Welke s.teunt op een tijdelijke economische belangengemeen schap. Als derde feit kunnen wij vastleggen, dat een samenwerking met de S. D. A. P. noodzakelijk uiterst verderfelijke gevolgen moet hebben. Zij! brengt groot gevaar voor onze staatspartijl. D© afval va nsommigen onzer menschen dreigt van dien kant. Werken wij met de socialis ten samen, dan werken wij dien afval in de hand, omdat onze menschen mis schien gaan meenen dat met cle socia listen Wel is op te schieten. Maar 'een samengaan is niet alleen een groot gevaar voor de Katholieke Partij, maar ook voor het geheele Katho. lieke volk in zijn Katholiek geloof. Im mers wij constateeren van de zijde der socialisten een voortdurende bestrijding van het christendom. Hoe zouden wij ons dan met hen kunnen verbroederen. Bij de 'beoordeeling van het moge lijk samengaan wordt maar al te licht vergeten, dat er groot onderscheid is tusschen Dien Haag en het land. In Dien Haag kunnen Katholieken en socialis ten het -eens worden over een program, in het 'land zelf is de toestand anders, daar zet de S. D'. A. P. haar actiq en propaganda onverbiddelijk 'voort. Ook de Bolsjewisten kunnen bij! diplomatiek^ onderhandelingen heel aardig praten, maar intusschen werkt het Bolsjewisme door. Er dreigt in de groot© huidige' WereldL orisis een groot gevaar voor omverwier ping van de geheele maatschappelijke orde. En dat gevaar komt speciaal ook van de S. D. A. P.ers. Wanneer wij met de sociaal-democraten medegaan, werken wijl aan dat gevaar mede. Tenslotte is een samengaan een aller grootst gevaar voor de arbeiders zelf, die, w'anneer zij onder den invloed komen van het socialisme, dat hen vleit met allerlei niet te verwezenlijken beloften! o psociaal gebied, hun allerhoogste goe deren, w'aaxmede geluk en zielevrede sa menhangen, verliez.en. Een vierde feit is, dat de huidige| maatschappij geen christelijke maatschap pij mag heeten, omdat het kapitaal (zoo- Wel 'productiemiddelen als het geld) iii dienst staat van een onchristelijke plu tocratie, zoodat een radicale hervorming der moderne samenleving dringend ge boden is. Daarom dreigt een groot ge vaar voor de Katholieke Staatspartijl, "de Kerk als christelijk geloof, Wanneer wij Katholieken hier biet duidelijk kleur be kennen en daden stellen. (k zie, ging do doctor voort, al is het een verwijderd verschiet, de door de socialisten misleide volksmenigte gelei delijk meer en meer terugkeeren van zijn anti-christelijk streven, zoodat op den duur een samenwerking met de organisa ties der groote arbeidersgroepen en de leiders der Katholieke Staatspartij! tot stand kan e nzal komen. Op' het oogenblik gaan hier en daar wel enkele stemmen op in de goede richting, Welke echter tot nu nog moeten beschouwd Worden als die van roeepnden in de woestijn. Voor onze huidige ptractische politiek hebben Wij rekening te houden met 3e huidige socia listische beweging. Wat het gevaar der plutocratie betreft: Het mammonisme is niet te bekeereu de door de socialisten misleide menigte, naar wij hopen wel. Als laatste feit. Wanneer de Katholle ken met de Sociaal-Democraten samen gaan, is het onmogelijk de Katholieke Partij samen te houden, omdat de S. D. A, P, één klas vertegenwoordigt en wijl, evenals de Anti-Revolutionairen en de Chr.-Historischen, het geheele volk. D e [Maatschappij. „De Maatschap pij", Christelijk Sociaal-Economisch week blad, uitgave van de Drukkerij Oranje Nassau te Baarn, ziet er deze week zeer aantrekkelijk uit. Een tweetal artikelen zijn geïllustreerd en behalve de buiten- landsclie caricaturen is een stemmings beeld opgenomen van een Nederland- sclien teekenaar. Mr Dr H. A. A. v. Gybland Oosterhoff vervolgt zijn reeks artikelen: De Staatkun dige Ontwikkeling van Nederlandsch-In- dië; Herman van Meerland schotst „D'e Sleutelstad van Canada"; v. d. M. be schrijft „Het Schathuis Insulinde"; „Het jaar 1925" vervangt ditmaal het Econo misch Overzicht; het Financieel Week overzicht en Vrouwenbelangen werden, als naar gewoonte geplaatst. Van de kleinere artikelen noemen wij Bijbetrekkingen en dubbele Rijfcsbetreik- kingen; 'n Spoorwegmuseum; Landbouw onderwijs; Crediet Boterhandel; Tegen standers-medewerkers; Nederland in den vreemde; Rotterdamsche Cijfers; Melk en baar samenstelling; Stockholm en de Chr. Soc. beweging in Nederland; De Pufvis- scherij. MIDDELBURG. Bij de Woensdagavond ge houden aanbesteding van het verbouwen van het pand K 407 aan do Pottenmarkt voor den heer Adr. G. van de Kamer, was inge schreven door de heeren C. Holthujjzen 7890 Poppe en Geensen f7360; D. Dekker f6981; M. Walraven f6500; G. Hollema f6341; W. J, Krjjlger f5896; J. de YGrave f5785; T. Hol- lebrandse f5590; Loüws f5400; J. Dinge- manse f537.2; G. Valk f5149. (M. Ct.) H.H. Correspondenten. Gaarne ontvangen wij opgaven Burgerlijken Stand, kwartaalnota's en statistiek dei- bevolking over 1925 zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 7 dezer. Van 24—30 Dec. VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Blokland, 27 j. en P. Wisse, 25 j.L. Huibregtse, 24 j. en C. A. de Ridder, 19 j.; M. C. Grijs, 27 j. en J. Koppejan, 25 j. Getrouwd: J. F. P. Nuboer, 27 j. en J. M. Potters, 23 j.; A. v. d. Eijk, 23 j. en J. Huiszoon, 20 j.; J. F. Berting, 29 j. en WL C. Post, 21 j. Bevallen: M. F. v. Egeraat, geb. Lam mens, f..C. v. d. Brink, geb. Lampers, d.; S. Muller, geb. v. Steveninok, z.; M. J. Lievense, geb. de Landmeter, z.S. Stroo, geb. Franse, d.C. J. Smits, geb. Arense, d.; J. Stroo, geb. Caljouw, z. Overleden: F. J. de Ronde, wed. van A. v. d. Pijl, 68 j.; J. H. Bené, wedr van A. J. Kloeg, 74 j.; L. Tijlssein, 4 2 j. jVliss. Crt. Van 24—31 Dec. SOUBURG. Ondertrouwd: AntoniuS Johan nes de Vries, 35 j. en Johanna Adriana van Zweden. Getrouwd: Pieter den Hollander, jm. 20 j. en Martina de Priester, jd. 19 j. Overleden: Maria Kodde, 71 j., vt. v. Arent Marinisse. Vliss. Crt. i Van 2530 Dec. THOLEN. Geboren: Matthias, z. v. D. van Oeffelen, geb. Luijks; Johannes, z. v. H. Lindhoudt, geb. van Dijk. Overleden: M. D. J. Krijger, 28 j. jd. C. B. Krijger, 32 j., eohtg. v. C. F. van Dijke S. G. Jasperse, 41 j., echlg. v. K. Hageman, H. Hageman, 10 j. jd.C. de Graaf, 39 j., echtg. v. P. P. Franke; L. M. Kesselaar, 25 j. jd. (Thoolsche Cit.) Over de maand December. 1 KATTENDIJKE. Geboren: 16, Marina Adri ana, d. v. Adriaan Jacobus Nijssen en Eliza beth de Jager. Overleden: 9, Maria de Maker, 78 j., wed. v. Johannis Lookman. i A. Dieleman en Vrouw, Hooghalen (Dr.). K. Houterman en Echtgenoote, St. Laurens. A. Munter en Echtgenoote, Landb. Yeerscheweg Veere. Heden behaagde het den Heere van leven en dood door een droevig ongeval van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Vrouw, Moeder en Dochter in den ouderdom van 82 jaar, en hare Zuster in den ouderdom van 28 jaar. De Heere die geen reken schap van Zijne daden geeft, doe ons berusten in Zijn hei ligen wil. Lopik C. F. VAN DIJKE. PIET. THEO. Poortvliet M. K. KRIJGER. C. KRIJGERStoutjesdijk en Kinderen P. VAN DIJKE. J. J. VAN DIJKE—Boogaard en Kinderen. Poortvliet, 29*Dec. 1925. De Burgemeester van Arnemuiden en Mevrouw HORNINGE zeggen dank voor de ontvangen geluk- wenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw BLUM »_e Niet betuigen, met wederkee- rigen gelukwensch, hun vriendelij ken dank voor de belangstelling, bij de wisseling des jaars onder vonden. Duinvliet bij Domburg. De Heer en Mevr. LOOIJEN Jansma betuigen hierbij hun harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun dochter ondervonden. Bezoeken worden bij voorkeur afgewacht Maandag 4 januari van 4 uur tot half 6. Goes, 31 December 1925. Het beroemde Eng. Geneesmiddel voor Keest en ICeeSpêJn. J'n Paar tabletjes 's avonds in den mond I genomen genezen gedurende den nacht. Iv i »n see.D onaangcnamen smaak na. BVerkrijgb. bij Apothekers en Drogisten, j Let op Handelsm.35 ct. p. doosje. ^1bin j, ^HILVERSUM I kapitaal f rs5.oeo.eoa reserve 43.ooo.eeo ■muii. W «ar UILTJE Homoeopathisch Geneesheer Haringvliet 26 - Rotterdam De Notaris A. DE NEELING, is voornemens op DINSDAG 5 JANUARI 1926, des namiddags te 2 uur, in het café van den heer A. Willemse te Biggekerke publiek te verknopen i a. EEN HUIS, gemerkt B 9a, Schuurtje steenen Var kenshok en Kippenhok met Erf, Tuin en Bouwland, aan den weg van Meliskerke naar Krommenhoeke, groot 37 A. 60 c.A (2971/2 roe), in 2 perc. en gecombineerd. Te aanvaarden 15 Maart 1926. Bezichtiging van het huis 2 Jan. 1926 van 24 uur. b. 52 Aren 80 Centiaren I Gem. 104 R.) te Biggekerke, bij Krommenhoeke, „de Noordsche Wenden". Dadelijk te aanvaarden. Terstond gevraagd of een aankomende. J. v. d. YREEDE, landb,, Kloetinge. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg, is voornemens in het openbaar te des avonds 8 uur in het veiling gebouw „Mercurius" aan de Koe poortstraat te Middelburg: aan de Segeerstraat te Middelburg, gemerkt H 78, groot 74 Centiaren. Ontruimd te aanvaarden onmid dellijk na de betaling. aan de Lange Noordslraat te Mid delburg, gemerkt C 34, groot 82 Centiaren. Te aanvaarden 1 Maart 1926 zonder inmiddels huur te genieten. Bezichtiging daags voor- en op den verkoopdag van 10—12 en van 24 uur op vertoon van een bewijs van toegang met verdere inlichting verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. Notaris H. C. ITTMANN te Mid- delburg, is voornemens om op Dinsdag 19 Januari 1926, 's morgens 101/, uur, op de buiten plaats „Randduin" in de gemeente Oostkapelle, in het - openbaar te verkoopen ongeveer Verzamelplaats hofstede „Huis ter Duine". Terstond ot met Mei een Meid of aankomende Meid gevraagd. Hoog loon. B. KOOLE, Souburg. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Donderdag 7 Januari 1926, 's voorm. 10 uur, te Kloetinge, a.d. 's-Heer-Abtskerkschen Zandweg, veilen en verkoopen i afkomstig van den Spoorwegaanleg op Zuid-Beveland en bestaande uit groote partijen Planken, Baddings, Latten, Ribben, Asphalt, Tafels, Banken, enz. enz. Verkooper verleent crediet tot 1 Mei 1926. Notaris W. HIOOLEN te Middel burg, is voornemens in het openbaar te verkoopen, bij instel en opbod, en bij afslag en toewijzing, telkens 's middags 2 uur, in het gebouw „Mercurius", aan de Kgepuortstraat te Middelburg: met kleine Meelfabriek, Machinekamergebouw, Opslag* plaats en afzonderlijk Woon huis, aan het Vlissingsch Bolwerk te Middelburg, ter grootte van 658 Centiaren. De modern ingerichte meelfabriek is voorzien van de nieuwste machi nes, w.o. 4 dubb. Walsenstoelen, 2 Plansichters, Elevateurs, Druk- filter, Tarraar, Trieurs, Exhauster, Schalmachine, 2 Koppelsteenen, Silo's (50 ton inhoud), Deutzmotor van 56 P.K. met Zuiggasinstallatie. De molen bevat 4 Koppelsteenen voor wind- en 2 voor hulpkracht. Alles in uitstekenden staat in bedrijf te zien iederen Dinsdag en Donderdag van 1012 en van 24 uur op vertoon van een bewijs van toegang, met lijst van den onder den koop begrepen inventaris, ver krijgbaar ten kantore van den Notaris. De kooper komt op het gebruik onmiddellijk na de betaling, welke moet geschieden uiterlijk 1 Maart 1926. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg, is voornemens in het openbaar te 's middags 2 uur, in de Herberg „De Roode Leeuw" te Nieuw en St. ioosland: aan den straatweg van Middelburg naar Goes, in de gemeente Middel burg, gemerkt U 10, groot 251 Centiaren. Te aanvaarden 1 Maart 1926. Bezichtiging Vrijdag 15 Januari van 1012 en van 1—4 uur en Zaterdag 16 Januari van 1012 uur. Nadere inlichting verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. TOT IN DE GROOTSTE MATEN VOORRADIG Kostelooze bemiddeling tot plaatsing van geschikte werk krachten op de boerderij, alsook van vrouwelijke hulp in de huishouding, aan hen die de reiskosten kunnen betalen. Vraagt volledige en deskundige inlichtingen over de moge lijkheden, welke dit landbouwland bij uitnemendheid U biedt en, hoe men, na verkregen ervariDg, op gemakkelijke voorwaarden vruchtbaar land kan koopen, gelegen aan spoorwegen en markten. Inlichtingen en brochures geheel gratis" te bekomen bij Dep, van Kolonisatie - Coolsinge! 91 - Rotterdam en K9. Magielse - Markt 20 - Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3