Ho 78 Zaterdag Januari 1926 4öe Jaargang v CROKA it de ProiiKie. PUROL er op! Kerknlenws. Buitenland. HET ADRES A. WILK1NQ SIAOIIR WAAROM F E~y S LLET OINL In 'stevens branding, Apotheker VOORHOEVE l F. DEI Hot verzacht en geneest Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekenirig No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 i)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het een en het ander. 'Geheel in de lijn der democratie, de vrijzinnige zoowel als de sociale en e michaclistische, is de afschaffing van le ger en vloot. Vooral do sociaal-democraten van alle landen brengen dezen eisch naa,r voren. Maar wat zagen wij nu gebeuren? De Engelsche regeering wil de vloot niet opheffen, evenmin als de Belgische het leger. 'Maar zij wil wel de vloot verminderen. Zij paalde reeds een begin met de verwerkelijking vair dezen democratischen eisch door voor te stellen een der ma rinewerven af te schaffen. Gevolg van dit democratische: voorstel is: de democratische arbeiders der Schot- sche marinewerven op hun achterste beenen. i l i En verzet in het Lagerhuis van de zijde der socialisten, onder aanvoering van hun leider: den oud-minister Mac D'onald. Zoo is het. Afschaffing van de vloot, maar niet van de werven waar de vloot gebouwd wordt. IMen had zeker niet geweten, dat wie de vloot afschaft, tegelijk de werven over bodig en de arbeiders hroodeloos maakt. De geit en de kool sparen, oftewel Van twee walletjes eten. Maar dat men op 'die wijs nooit aan afschaffing, zelfs niet aan vermindering der vloot toe komt, schijnt men niet te hebben begrepen. Leuzen en praktijk zijn weer twee gebleken. Leuzen en de waarheid eveneens. Leuzen en lengen! Laten wij dit malle spel blijven ach teraan zien. De strijd1 in Marokko. De Fransclie kamer heeft, nadat Briand ten tweede male had gesproken, de cre- dieten voor '1925, w.o. 440 millioen voor de uitgaven in Marokko, aangenomen. In de kamer heeft Painlevé bij' het debat over Marokko verklaard, dat het gevaar daar thans geweken is. Einde No- vember bedroegen de Fransehe verliezen 76 gesneuvelden en 29.725 gewonden. Painlevé herinnerde er aan, dat de 'Marok- kaansche'lioofden einde Juli de zeer edel moedige Fransch-Spaansche voorwaarden hebben afgeslagen. Wij: wenschen besloot Painlevé geen vrede, die over een jaar een hervatting onder gevaarlijker omstan digheden mogelijk zou maken. Korte bericlhten. De Grieksche reigeering heeft ©en ■omvangrijke revolutionaire propaganda onder het leger en het personeel van het marine-arsenaal ontdekt. 'Men wilde in liet a.s, voorjaar met behulp der Ma cedonische federalisten een revolutie tot stand brengen. Stefanoe, de directeur van de archieven van het ministerie van bui- tenlandsclie zaken, is in hechtenis gie- nomen onder verdenking van verstand houding met de communistische' agenten. D'e onderhandelingen tusschen de partijen in de textielnijverheid in Zwe den hebben tot geen resultaat gevoerd en zijn gisteren afgebroken. Dientenge volge zal de uitsluiting vandaag ingaan. Ongeveer 26.000 arbeiders zullen daar bij 'betrokken zijn. 59) _o_ „Ik moet haar vinden", sprak hij bij zichzelf. „Ik moet mijzelf harer waard maken, en ik moet haar eenmaal de mijne (noemen. En een blijde glimlach verhel derde zijn gelaat, zooals er menig en dag niet "op te zien was geweest. „Zij zeide eens, dat ik iets goeds tot stand zou brengen", mompelde hij bij zichzelf, 'terwijl zijn oogen glinsterden. „En dat zal ik ook- Om harentwil, zal ik" „Neem mij niet kwalijk, Wyburn" Douglas schrikte hij hel vernemen der bekende stem. Sugden was weder terug gekeerd- „Ik weet niet wat voor betrekking ge hier om handen hebt, maar ik zou u gaarne aannemen als medewerker aan „de Boodschapper". Douglas sprong overeind- „Niets kon mij meer genoegen doen", zeide hij. „Schikt het u, nu mee te gaan naar het kantoor, om het een en ander te be spreken?" Toen Douglas dien avond 'den weg naar huis insloeg was hij in de opgewektste Aan de „Daily Tel." wordt uit Bei roet geseind, dat de vijandelijkheden in Syrië sedert het einde van de vorige week gestaakt zijn. De wapenstilstand is echter nog niet schriftelijk gesloten en dus ook nog niet afgekondigd. voor Manufacturer Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De politieke toestand. De „Msb." schrijft: D© crisis duurt op het oogenblik reeds 50 dagen en van een oplossing verne men we nog niets. Men is hard op weg om het record, dat Sedert de verwerping- van de Vlootwet voor ©en ministercrisis op 73 dagen staat, te _slaan. Na de mislukte poging van dr de Vis ser tot vorming van een parlementair kabinet, kwam de nieuwe, zeer onver wachte, tot vorming van ©en kabinet zon der meer. Op welke wijze dr de Visser dat kabinet wil formeeren weet men niet. Bij heeft zich gewend tot de Roomsch- Katholieke ministers en daarna ook tot de andere. Maar zal de oplossing daar door gevonden worden voor de kwestie die van alles de oorzaak is? We betwij felen het, daar niet van de ministers maar van de Kamer die oplossing1 moet komen. Het luttele bedrag, dat de gezantschaps- post vraagt, kan niet worden vergeleken met de groote financieele nadeelen aan de crisis verbonden, door uitstel van be zuinigingen en, niet te vergeten, uitstel van belastingverlaging die anders met 1 'Mei 1926 zou zijn ingegaan. Het zal naar onze meening niet mogelijk zijn, dit zelfs bij een spoedige oplossing van de crisis alsnog te bereiken. Voor zoover bekend heeft dr de Vis ser alleen overleg gepleegd met zijn eigen fractie, benevens met de beide Christe- lijk-Historische ministers, maar niet met de ander© rechtsche fractieleiders. D'ezer dagen schijnt voor het eerst een onder houd te hebben plaats gehad tusschen dr de Visser en minister Colijn. Hoe het kabinet ook heeten mag, dat mogelijk on der beider samenwerking gevormd zal worden, steeds zal liet komen te staan vpor de niet opgeloste kwestie- van den gezant bij den H. Stoel en voor deze oplossing zal een meerderheid moeten zijn in de Kamer. 'Mocht onze onderstelling juist zijn, dan kan in de eerste dagen van het nieuwe jaar een volgende poging ter oplossing van de crisis worden tegemoet gezien! Een groot aantal pogingen zullen immers nog beproefd moeten worden vooraleer de uiterste noodzaak voor de R.K. Staats partij aanwezig is. Het eind der crisis zien wij nog niet in het verschiet. Het ontwerp-Braat i ngetr oleken. Bij den voorzitter der Tweede Kamer is een brief ingekomen van den heer stemming. Eindelijk had hij een vaste betrekking gekregen; en hij en zijn moe der konden thuis onbezorgd leven- Ook zou hij nu zijn boek kuünen schrijven. Daarvan was hij overtuigd- Hij had ein delijk de aansporing ,en inspiratie ont vangen, waarop hij gewacht had- Waar hij ook heen keek, schenen hem een paar bruine oogen toe te lachen en de lucht scheen vervuld van de echo van Floss Gresham's stem- Zoolang hij slechts zichzelf had om voor te werken, kwam niets er, erg op aan. Ten opzichte van geld was hij al tijd vrij onverschillig geweest, en zelfs de tegenwoordigheid zijner moeder wekte in hem geen grooter eerzucht op dan ge noeg te verdienen om in al haar behoeften te kunnen voorzien. Maar reeds de mogelijkheid van' be antwoorde liefde veranderde alles. Om Floss Gresham te jvinnen, was hij bereid alles te doen, durfde hij alles- Geen weg was te moeilijk als haar hand in de verre verte wenktegeen strijd te zwaar als zij de prijs zou zijn. Sedert het oogenblik, dat hij gehoord^ had dat Floss Gresham vrij was, was hij als een ander man geworden. Zelfs zijn moeder merkte de verande ring op, weinig als zij anders oog had voor zulke dingen- De belangstelling van Braat, houdende de mededeeling, dat hij zijn voorstel van wet tot regeling van den duur van den zomertijd, waarvan, na de aanneming van het amendement van den lieer J. J. C. van Dijk c.s. d.e behandeling, in verband met een door den heer Braat gedaan verzoek, is ge schorst, intrekt. Allerlei. Naar „Het Volk" met zekerheid mede deelt, heeft de minister van Waterstaat het voorstel om de brievenbestellers we der op jaarloon te doen werkzaam zijn afgewezen. Ook is de minister niet in gegaan op het denkbeeld om hen in een hoogere loonklasse in de regeling-de Wil de te plaatsen. Bij: Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Almkerk dhr P. Bergmeijer. De heeir W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw en oud-lid der Tweede Ka mer, is zeer ernstig ongesteld. Volgens de Cesko Slovo hebben de Hongaarsclie muntvervalschers, van wie reeds bekend was. dat zjj valsch Fransch en Tsjechoslowaaksch bankpapier in om loop hebben gebracht, ook valsche Ne- derlandsche bankbiljetten gemaakt. F FABRIKANTEN OlpfelLAAN WORMtRVEER <r HOLLAND Het ongeluk te Tholen. Wij vernemen nog, dat de 17-jarige jongen, die zich door het achterportier van de auto wist te redden, niet is zekere Franke, doch Dorst uit Stavenisse. De geruchten als zou het nog vermiste lijkje van Grietje Franke te Halsteren zijn aangespoeld, zijn na onderzoek on juist gebleken. De Vliss. Grt. meldt nog: Uit het ingesteld onderzoek naar de oor zaak van het ongeval moet gebleken zijn dat de remmen niet goed werk ten en zelfs van een'de rem- stang, ontbrak. Hierdoor kon de autobus niet tot stilstand worden gebracht en reed dientengevolge de Eendracht in. In hoeverre hier van nalatigheid sprake is zal de rechtbank te Breda moeten uit maken. De Thoolsche Grt. meldt nog de volgen de bijzonderheden van en na het ongeluk: De avondstilte van het donkere veer werd opeens verbroken door het hartver scheurende angstgeschrei der vrouwen die in de bus waren! Maar ondanks dat hartbrekende hulpgékrijt was het onmoge lijk hulp te verleenen, daar de bus terstond meters onder water stond en er zelfs geen schim van was te bespeuren. Terstond zag het zwart van de toeschou wers, maar ook dat belangstellend aantal kon geen hulp verleenen, want niet dan na geruimen tijd dreggen mocht het ge lukken de juiste plaats te bepalen waar de bus gezeten was. Daarop slaagde men mevrouw 'Wyburn in het leven en de wereld was bijna geheel uitgestorven. Zij had 'niets meer 'overgehouden om voor te leven. Haar geloof en hoop en eerzucht waren met één enkelen slag vernietigd, en zij had de kracht niet, zich boven de ramp te verheffen- Douglas deed zijn hest haar op te wekken. Maar hij wist niet, hoeveel het oude voor haar was geweest; hoe trotsch zij er op was, de voorvechtster te zijn van een nieuwe gods dienstige beweging- Zoo wist hij ook niet, hoe vreeselijk de slag was, die haar ge troffen had. Het scheen "haar voor het oogenblik, dat alles vernietigd was, en een tijdlang Was zelfs God slechts een naam voor haar. Maar langzamerhand begon haar geest kracht weer terug te keeren, en zij begon alles in te zien met eïen helderheid, die haar ontbroken had in de dagen van haar trots en voorspoed- Maar het leven had hiet langer eenige aantrekkingskracht voor haar. Zij was thans te oud om de fouten van vele jaren te herstellen. Zij wilde van de aarde verdwijnen en ver geten worden. Op zekeren 'avond, terwijl zij Douglas gadesloeg, die hard zat te werken', zeide zij, na een lang stilzwijgen: „Gij schijnt hard te werken, mijn jongen." er in een staaldraad enkele malen om het verongelukte -voertuig te kunnen heen- winden en het met vereende krachten op het droge te hrengen. Tevoren konden een vijftal lijken, nadat de kap van de bus was opgehaald, worden ondergebracht. Wethouder Goossen, die als 't ware steeds schijnt aangewezen om als waarne mend burgemeester leiding aan belang rijke voorvallen in de gemeente te geven, kweet zich ook in dezen weder, bijgestaan door zijn collega Wagemaker, op verdien stelijke wijze. Met een korte herinnering aan het groo te ongeluk, waarin de gansche gemeente deelneemt, wees de heer Goossen op de broosheid van het leven. Zeven menschen vertoefd hebbende of nog vertoevende bij familie, met wie men hoogstwaarschijnlijk een gezegenden oudejaarsgroet heeft ge wisseld of wellicht reeds afspraken maak te voor het nieuwe jaar, vinden daar op het alleronverwachts hun dood in de gol ven. Met groote deernis denken we aan de achterbl ij venden, die hunne afwezige familiebetrekkingen naar berekening thuis verwachtten, terwijl we nu integendeel aan hunne lijkbaar staan. Voor het werk van barmhartigheid, dat in deze onvergete lijke oogenblikken door ieder, zonder on derscheid is verricht, wordt groote dank gebracht. Diep onder den indruk van deze droeve plechtigheid verliet men deze plaats der rouw. In verhand met de aan de Neder- landsch-Belgische grens, tusschen de Schelde en het kanaal van Terneuzen, heerschende onveiligheid, heeft de Belgi sche overheid besloten, langs de baan naar Hulst, in De Klinge, een nieuwe gendar- rneriekazerne te bouwen. Deelectr. tram Vlissingen- Middelburg. In het 12 Jan. op de alg. vergadering te Brussel uit te brengen jaarverslag van de R. E. T M. wordt over de lijn Vlissingen-Middelburg (waarover de Tramways de Rotterdam eveneens de controle heeft) medegedeeld, dat de exploi tatie gunstig blijft. De levering van electri- citeit voor verlichting van Vlissingen en Middelburg ontwikkelt, zich normaal; het aantal aansluitingen neemt geregeld toe en de ontvangsten van dezen tak van het bedrijf toonen dit jaar weer een vermeer dering aan. Wat de exploitatie van den tramweg aangaat, valt er ook dit jaar een daling van de ontvangsten waar te nemen. Deze achteruitgang wordt verklaard door een belangrijke tariefsverlaging, welke noodig was om aan de mededinging van de autobussen het hoofd te bieden. Deze maatregel had de bijna algeheele verdrin ging van de regelmatige autobusverhin- dingen tuschen Middelburg en Vlissingen tengevolge. De ontvangsten van den tramweg be droegen f 168.326 (v. j. f 188.424), de ont vangsten van de electrische centrale be- liépen f302.435 (v. j. f312.976). Bevorderd met 1 'Febr- a. tot adj.- oommies 2e kantoor te Rotterdam C- Schauwaert, rijksklerk te Hulst- In otnze Doodenlijst van 30 Dec- ver zuimden wij ook den naam te herinneren van den leider van het Leger des Heils in Nederland, Kommandant J. A. H. Povl- sen, die op! 6 Juni 1925 van zijn hoogst verantwoordelijken en door duizenden ook buiten het Leger gewaardeerden post door den Heere werd opjgeroepen. Hoog water. Onder Boschkapelle en Hoek moes ten bewoners hunne woningen ontruimen, terwijl in tal van woningen het water door de vloeren perst. „Neen, niet hard, moeder. Het is een arbeid der liefde." „Is het voor de courant, dat geschrijf?" „Neen, moeder, ik schrijf een boek." „Ach jongen, dat probeert tegenwoor dig bijna iedereen." „En toch is er plaats voor nog een", zeide hij lachend, „ten minste, dat hoop ik." „Maak er een goed boek van", zeide zij. Wees niet cynisch en afbrekend, en omdat ïk dwaas ben geweest, laat u dat niet bevooroordeeld maken." „Ik zal mijn best doen, moeder." „Als ik een boek kon schrijven", ging zij voort, „dan zou het zijn over „Dingen' die blijven". In het eerst dacht ik, dat alles vernietigd .was; maar het is niet zoo, mijn jongen. Er zijn eenige dingen, die vast staan als een rots." „Ik geloof u, moeder." „O, Douglas, ik heb u zoo verkeerd' beoordeeld en behandeld. „Het "heeft mij geen kwaad gedaan, moeder." „God, in Zijn goedheid, maakt de dra den weder recht, die ik verward heb. Wees altijd nederig en eenvoudig, Dou glas. De wijsheid komt tot sommigen: on zer zeer laat. Ik dacht eenmaal, dat ik alles wist, en dat al de anderen dwazen' zoudt U Duitsche middelen nemen, als U goede Hollandse he kunt krijgen. De Homoeopathisché Middelen van zijn altijd goed en zorgvuldig bereid. Vraagt steeds de origineele ver pakking bij Onder Philippine en Stoppeldijk en I-ïontenisse ondervond de Zeeuwsck- Vlaamsche tram vertraging in den dienst, wegens overstrooming van de lijn. Tus schen Walsoorden en Kloosterzande is door de directie getracht de verbinding met autobussen te onderhouden. Ten Zuiden van het station Selzaete staat een deel der lijn naar Gent blank; vermoedelijk zijn door een verzakking al daar 5 goederenwagens ontspoord en werd de lijn versperd. Kapelle. Gisteren was het 25 jaar ge leden dat dhr J. Bruijnooge alhier, als on bezoldigd rijksveldwachter-jachtopziener in dienst werd gesteld. Dhr Bruijnooge heeft in die reeks van jaren vele politie diensten verricht en heeft als politieman steeds gewaakt voor de veiligheid van personen en goederen van de burgerij van Kapelle-Biezelinge. Hij staat bekend als een eerlijk en rechtvaardig man, die de al- gemeene achting van de burgerij heeft ver worven. Krabbendijke. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat dhr J. Vermeule hier gemeen teveldwachter werd als opvolger van dhr J. Landman, die met pensioen ging. Dhr Vermeule was te voren 7 jaar gemeente veldwachter van Kruiningen met stand plaats Hansweert. Hij diende eerst onder burgemeester Elenbaas en van October 1913 af onder burgemeester Welleman. Met den hoogen vloed van Maart 1906 en den geweldigen storm van 30 Sept. 1911 was hij dus hier. De mobilisatie van 1914 en de oorlogsjaren met de distributiezor- gen maakte hij hier mee. Dank zij den kalmen geest der bevolking kon dhr Ver meule hier alleen het werk af, een enkele maal bijgestaan door de rijkspolitie. Als gemeentebode deed dhr Vermeule ook het te verrichten werk, terwijl hij nog in an dere opzichten nuttig kon werkzaam zijn. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Winter handen, Wintervoeten, Winterooren en Winterteenen; Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Valwonden; Roode ontstoken Huid, Schrij nen en Smetten der Huid. PUROL in Doo- zen van 30, 60 en 90 cent; Tuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te BergambachtA. H. J. G. van Voorthuizen te Huizen. i Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge (toez.) G. Gerbrandy cand. te Nijland. i Bedankt voor Simoinshavan (toez.) door II. E. Beernink te Charlois. waren. Wij moeten zeer veel leer en, mijrt jongen ,om in te zien, hoe dwaas wig zijn. Denk "vriendelijk over mij, als ik henen- gegaan zal zijn- „U zult nog in vele jaren niet heen gaan", zeide hij- Zij glimlachte droevig, en antwoordde toen, na een lang stilzwijgen: „Ik nader mijn einde, jongen. Soms denk ik, dat ik gaarne zou blijven leven, om u lief te hebben; maar het is te laat- Wat kunt gij geven om de liefde eener oude vrouw? Toen gij een kind waart en smachttet naar mijn liefde, verhardde ik mijn hart tegen u, en was ik bevreesd u eenige liefde' te'toonen, uit angst, dat God toornen zou En nu nu ach, dit is ook mijn' smart." En zij boog haar hoofd en zweeg. Gedurende de paar volgende weken had Douglas het zoo druk, dat het hem niet opviel, dat zijn moeder voortdurend zwak ker werd. Zij leek ongeveer hetzelfde als altijd, en daar zij niet klaagde, dacht hij', dat zij zich wel vpelde. Zijn boek vorderde langzaam, want nu en dan slechts kon hij een uurtje vin den, om er aan te wijden. Toch vorderde het, terwijl hij er steeds meer belangstel ling voor begon te voelen. en dat op zichzelf vond hij een zeer goed teeken- (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1