jfo 76 Woensdag 30 December 1935 40e Jaargang Bnitenland. Binnenland. FE8J8LLETON. In 's levens branding. NECROLOGIE. Düukkers-Exploitanten: OOSTERRAAN LE COINTRE Bureau*: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Retfertie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De ramp op Terschelling. In dank ontvangen f8.75 van den heer J Versluijs Sz. te Serooskerke, gecollec teerd op het jaarfeest van de Chr. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria aldaar. In het afgeloopen jaar ontvielen aan ons volk en hunne naaste betrekkingen o.a. de navolgende personen. In onze provincie: Gerlach van Sint Joosland, oud-lid van gedep. staten en oud-burgemeester van Koudekerke. T ir De leden van den gemeenteraad: L. K. v. d. Harst (oud-lid) en dr H. Japikse (oud-wethouder), beiden te Middelburg; Van der Leeuw te Goös (oud-lid); de Ja ger (weth.) te Oudelande; Vermue te 's-H. Abtskerke; Nieuwenhuijze (oud-lid) te El- lewoudsdijk; Becu te Groede; Gaakeer (weth.) te Stavenisse; Landsman (weth.) te Vlissingen; Krijger (weth.) te Krabben- dijke; G. Hage te Bruinisse (oud-weth.). Ruisaard (oud-lid) te Wemeldinge. Voorts: Beijers, arts; G. Dommisse, oud lid van de Kamer van Koophandel; Jonge- pier, oud-hoofdopzichter van gemeente werken, en Dommisse, oud-griffier van Vlissingen; allen te Vlissingen; J. Dijk stra, landmeter van het Kadaster; G. Krol v. d. Hoek, apotheker; Ruyssenaers, hypo theekbewaarder en G. Snoep Az., oudste inwoner, oud-ouderling der Nederlandsch Herv. Kerk, allen te Goes; Langejan, oud-hoofd een er school; do Graaf, oud onderwijzer aan de Rijksleerschool: Ver huist, oud-notaris; Brouwer, oud-direc teur der gemeentewerken; Van den Brah deler, ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie hij de Kantongerechten; Van de Kreeke, concierge van de Ambachtsschool; allen te Middelburg; Vroegop, rustend on derwijzer te Ellewoutsdijk; De Jonge, hoofd der openb. school te Oudelande; Snellen, burgemeester van Kortgene; Van Sparrentak, voorzitter der Chr. School- vereeniging te Koudekerke; Dikkenberg, arts te Zuidzande; Lauret, wachtmeester der marechaussee te Cadzand; Schets, pastoor te Sint Jansteen; Dregmans, oud- gemeente-secretaris te Hoek; A. Wabeke, oud-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. te Wemeldinge; v. d. Have, burgemeester van Oosterland; Mattelé, burgemeester van Overslag; Mevr. Tak—v. Vollenhoven, uit Serooskerke, in Januari te Ragaz (Zwit serland) overleden. Buiten de provincie: Ministers en oud-ministers: Jansen (oud-lid 2e Kamer); Van Karnebeek, idem; Schneider en Van Weede (laatst ge zant te Weenen). Eeiste-KamerledenKnol Welt (oud lid); de Jonge; Van Kol (oud-lid, ook der Tweede). Tweede-Kamerleden: De Monté ver Lo- ren (lid)Sluis, Smidt, Zaaijer (allen oud leden) Professoren en oud-Hoogleeraren: Mal- linckrodt, Itz, Van der Wijek, Van der Veen, Julius, De Jong, De Josselin de Jong, dr Jan Velh, Zevenbergen, Tjaden Modderman, Oppenheim, Visser van zendoorn, Roessingh, Der Kinderen, Jo- sephus Jitta (lid van den Raad van Sta te), Van Wisselingh, de Jongh. Predikanten en Emeriti: Ned. Herv.: Van Ingen, Francke, Van Hille, De Boer, Vyiersma, Gerreteen, Kruseman Aretz, Ly- dia Koomans (hulppredikante te Hoog kerk), Woutman, Kleine Wassink, de Pree, Evers, v. d. Broek, Baarslag, Hazel- hoff, Casemier, Oorthuys, Frijling, Ruys, Knuttel, v. d. Berg, Vellenga, Doornveld, Post, Van Schouwenburg, Voorduin. Waalsche Gemeenten: Pijnacker Hor- dijk. Engelsche Kerk: Bevan (te Den Haag). Geref. Kerken: Kapteijn, Scheps, Kof- fijberg, W. Ringnalda, Dijkstra, Jiiger en Kooi. Remonstrantsche Kerk: Oort. Doopsgezinde Kerk: Bussemaker, Pot- tinga. Gemeente van gedoopte Christenen: Horn. Anderepersonen: A. E. Dudok van Heel, oud-consul; P. B. Haag, oud-zendeling leeraar te Bata via; Jaap Eden, ex-wereldkampioen; P.aardekooper Overman, oud-notaris; F. W. A. Korff, zendeling onder de Joden; J. H. Voerman, wethouder te Groningen; Sa- arach, inl. Zendelingleeraar van de Apos tolische gemeenten op Java; K. Ie Gointre, oud-uitgever, te Driebergen; mr J. P. Cau, oud-president der rechtbank te Zierikzee; A. van Loen, opperrabbijn te 's-Graven- hage; Noordhof, Bondssecretaris van Pa trimonium; Marie v. d. Steur; H. H. v. Marle, oud-districtscommissaris in Suri name; De Bruyn, rustend hoofd der School met den Bijbel te Bergen op Zoom; Wes- tra, gep. stationschef te Vlissingen; Pater Van den Eisen, stichter van den R.-K. Boerenbond; Louis Bouwmeester, tooneel- speler; Van Voorst Vader, substituut-grif fier bij de rechtbank te Utrecht; Jens, oud zendeling op Nieuw-Guinea; M. Galand, oud-hoofdingenieur v. d. Waterstaat; Le Grand, hulpprediker te Depok; Hoger- waard, oud-hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat; J. de Braai Cz., oefenaar te Beilen; Duparc, chef van de af deeling Kunsten en Wetenschappen aan het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; W. Roëll, hofmaarschalk van de Koningin Moeder; Leopold, dich ter; Wagtho, burgemeester van Diepen- lieim (vroeger,te Kloetinge); Sysling, ver tegenwoordiger van het Ned. Zendeling genootschap; Dr J. v. d. Valk, rector van het Marnix-gymnasium en J. H. Leopold, leeraar aan het Erasmiaansch gymnasi um, beiden te Rotterdam; Jonkvr. H. B. de la Bassecour Caan; Richters, lid, en Dr W. B. van Staveren, oud-lid van den gemeenteraad te Rotterdam; Van Bolhuis, oud-pres. van het Hoog Mil. Gerechtshof; Dr Van Roy en, oud-geneesheer directeur van het Homoeopathisch Ziekenhuis te Oudenrijn; Montagne, conservator van het organisch-chemisch laboratorium aan de Hoogeschool te Leiden; oud-Zendeling Dammerboer te Batavia; J. E. Fabius, gep. generaal-majoor; Hartman, directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut; Van de Sande Bakhuyzen, kunst schilder; O. Q. van Swinderen, oud-rech ter te Groningen; Mej. C. S. van Pelt, di rectrice van het Clubgebouw der Vereeni- ging tot behartiging der belangen van jonge meisjes te 's-Gravenhage; Deen, oud-dir. van de Perlok Petroleummaat- schappij; Wa Drucker, voorzitster van de Vrije Vrouwen Vereeniging; Dr Bijvanck, oud-Bibliothecaris der Kon. Bibliotheek; Jhr mr W. M. van Weede van Berecamp, H. M.'s gezant te Weenen; Bentinck, op perstalmeester van de Koningin; Stokvis, directeur der Kon. Fabriek van Metaal werken te Arnhem; Adèle van Antal- Opzoomer (A. G. S. Wallis), schrijfster. In hetbuitenland. Branting, eerste-minister in Zweden; Helleputte, oud-minister in België; Obre- gon, ex-pres. Van IMeixico; Ebert, Presi dent der Duitsche Republiek; Frederik Willem van Pruisen, achterneef van ex- Keizer Wilhelm; Lord Gurzon, oud-minis ter in Engeland (onderkoning van Britsch Indië)Mohammed Ali, ex-Sjah van Per- zië; Baedeker, uitgever te Leipzig; Gun- ther Victor, gewezen regeerend vorst van Schwarzburg-Sondershausen; Massey, le minister in Nieuw Zeeland; Milner, Britsch oud-administratief bestuurder van Zuid Afrika; French, Britsch veldheer; Flammarion, sterrekundige; Meline, oud minister in Frankrijk; Prins Abdoel Ka- dor, tweede zoon van den ex-Sultan Ab- doel-Hamid (verdronken bij het baden in den Donau nabij Budapest); Bryan, can- didaat voor het presidentschap der Veree. nigde Staten van Noord-Amerikax)Dr Alberty Ochsner, de pionier der radium- behandeling tegen kanker, te Chicago; Dr A. van de PerreLucy Johnson, te Lon den, dichter en componiste van het be kende koraal „Nearer my Gott, to Dee"; Max Linder, de vroolijke filmartist, die miljoenen heeft doeq lachen, maar zelf een melancholicus was, èn door zelfmoord een einde aan zijn leven maakte; Alexandra, de Koningin Moeder van Engeland; Prin ses-Weduwe Alice van 'Monaco; Bour geois en Viviani, oud-ministers in Frank rijk, eerstgenoemde de vader van de Vol kenbondgedachte, laatstgenoemde bekend om zijn brutaal ongeloof; hij had „de lich ten des hemels uitgedoofd"; Maura, oudr minister, leider der conservatieve partij in Spanje en Lodewijk D'ossel (Thomas van der Schelden), Belgisch activist. in wien Amerika een groot man, en de christenheid een strijder voor de eere Gods verloor. 2) Onversaagd kampioen voor de Vlaamsche beweging in België, een man van raad en daad in den strijd om Vlaan- derens verheffing. De overstroomingen in Hongarije. De correspondent van de „Vossische Ztg." te Boedapest meldt, dat er van de Hongaarsch-Roemeensche grens be richten binnenkomen over zeer ernstige overstroomingen, welke daar aan velen, sommigen zeggen zelfs aan honderden menschen het leven gekost hebben. In Kerstnacht traden de Witte, de Zwarte en de Stille Köros buiten hun oevers en den volgenden dag nog 2 an dere rivieren, welke op zeven plaatsen haar dijken doorbraken. Het water steeg zeer snel en overstroomde tien Roêmeen- sche en1 vier Hongaarsche dorpen, als mede talrijke boerderijen. Op verschillen de plaatsen staken de bewoners, ten einde hun huizen te redden, de dijken door, zoodat het water dei velden over stroomde en over een oppervlakte van 200.000 H.A. den oogst vernietigde. Ver schillende spoorbruggen stortten in. Op vele plaatsen staat de spoorbaan meer dan een meter onder water, zoodat het spoorwegverkeer in de richting van Boekarest én Boedapest onderbroken is. Uit verschillende Hongaarsche garnizoe nen werden soldaten gecommandeerd om den strijd tegen de overstrooming ter" be ginnen. Deze mannen staan nu reeds den vierden dag aan de doorgebroken dijken. Elders zijn treinen gereed om de vluch tende bevolking in veiligheid te brengen. Naar schatting zijn 2000 stuks vee om gekomen. De Hongaarsche autoriteiten beklagen zich erover, dat de Roemenen geen tij dige berichten over liet 'dreigend hoog water gezonden hebben. Op vele plaat sen hebben de Roemenen, teneinde hun eigen dorpen te redden, dijken doorge stoken, welke de overstrooming naar het Hongaarsche grondgebied afleidden. De Hongaarsche regeering heeft naar het terrein van de ramp een gevolmach- broode, stond hem vreeselijk tegen. Hij wilde het beste, dat in hem was, aan de wereld geven, of niets. Daarenboven, hij wist, dat indien hij dat beste niet gaf, hij ook geen uitgever zou vinden. Het onderwerp van zijn boek had hij reeds sedert maanden in zijn hoofd. Hij had de intrigue zorgvuldig uit eengezet, maar verder was hij niet geko men. Het eerste hoofdstuk was nog niet geschreven. Gedurende een paar weken slaagde hij er in rond te komen, toen kregen de om standigheden een ernstiger aanzien. Vele zijner artikelen werden teruggezonden, en die werden aangenomen, werden niet da delijk geplaatst, en dus ook niet betaald. Om de zaak nog erger te maken, werd zijn moeder in plaats van sterker te worden, dagelijks zwakker, en had zij al de ver sterkende middelen noodig, die maar voor haar te krijgen waren. Douglas omringde zijn .moeder met een teedere zorg, die aandoenlijk was. In de dagen van haar sterkte en voorspoed had hij nooit veel van haar gehouden. Toen hij een kind was boezemde zij hem angst in. Maar nu, in haar zwakte en afhanke lijkheid, ging zijn hart tot haar uit, als nooit het geval was geweest; en hij leed tigde gestuurd, welke dadelijk begonnen is met den staat van beleg te verklaren, zulks oa.., omdat de paniek aanleiding gegeven heeft tot het vormen van talrijke rooversbenden. Het weer in Engeland. Voor de eerstvolgende dagen wordt in Engeland stormachtig en ongestadig weer verwacht. Gisteren woeien er zware win den die in vele gedeelten van het land gepaard gingen met onafgebroken regens. Het water in de Severn stond gisteren 10 voet boven normaal peil en in de Aven 7 voet. In Leicester Shire zijn ver scheiden© dorpen van de gemeenschap afgesneden. In het Kanaal was het wéér gisteren ruw, en langs de kusten onder vond de scheepvaart veel last, hoewel geen ernstige rampen hebben plaats ge had. H i i Tijdens de stormen, die met de Kerst dagen over Engeland zijn. gezwiept heeft een jongeman, Evans genaamd, alleen de lichten van de Godlevy-vuurtoren op de kust van 'Cornwall bediend. Op Kerst avond wérd zijn collega, die aan long ontsteking leed, met groote moeite door de reddingsboot van Saint Ives van den vuurtoren gehaald en sedert dien zit Evans alleen op zijfn eenzamen post. Her haaldelijk is getracht hem hulp te bren gen, doch vruchteloos. Gisteren zou op nieuw! een poging worden gedaan, doch de zee Was nog erg onstuimig. De overstroomingen. Ook in Westmoreland en "Cumberland, bijl de Schotschegrens, hebben hevige over stroomingen plaats gehad, die het ge heel© verkeer hebben ontwricht of zelfs volkomen stil doen staan. Te Londen ging de regenval gisteren gepaard met een sprongsgewijize stijging van de tem peratuur, die gistermiddag om 3 uur het maximum van 56 gr. bereikte. Om 10 uur 's morgens Was het echter al volkomen donker in de stad en de eleo trische straatverlichting heeft Weer 24 uur moeten branden Te Penzanoe en Truro in CörnWallis steeg de temperatuur tot 78 gr. en, even als in de Kerstdagen werd er in de open zee druk gebaad. Glasgow is gistermiddag door een springvloed geteisterd, die het Water tot den rand van den kademuur (leed stijl gen, zood'at het leek óf de schepen op straat lagen. Uit voorzorg is de géheela binnenscheepvaart verboden. De spoorwegramp in Spanje. De bladen bevatten een telegram uit Madrid met bijzonderheden over' de spoor wegramp, die er tusschen de stations Cieza en Blanca-Abaran is gebeurd. Na de ontspöring van den sneltrein Madrid- Carthagena, toen de ongedeerde passa giers de acht gekwetste passagiers, die allen zwaar letsel hadden gekregen, trach ten te helpen en het /reddingswerk ten opzichte van andere passagiers in vollen gang was, kwam er uit de richting Cieza met groote snelheid een, trein aan, die uit verscheidene goederenwagens en twee wagens met reizigers was samengesteld. Daar de machinist van dezen trein niets wist van de ontsporing van den snel trein MadridCarthagena, liep zijn trein op den wrakhoop van de versplinterde wagens van den sneltrein. De schok was verschrikkelijk. De machinist en de sto ker van den uit Cieza komenden trein werden op slag gedood en vijf lijken van reizigers en zes zwaar gekwetsten werden uit de verbrijzelde wagens te voorschijn gehaald. i Het Hoogwater in Duitschland. Be opperpresident van de Rijnprovincie heeft aan de overheid te Berlijn uitvoerig telegrafisch verslag uitgebracht over het gevaar voor hoog w'ater en daarbij de meening uitgesproken, dat met een verder stijlgen van het w'ater te rekenen is. Wjolff seint uit Keulen: Om 3 U. gis termiddag bedroeg de Waterstand 7.07 Het verkeer is zeer belemmerd. Op enkele plaatsen te Keulen bereikte het Water de oeverstraten. Be Keulsche Rijnoeverspoor moest het verkeer reeds stopzetten. Uit Munchen meldde een telegram: Hel hoogWatergevaar is aanzienlijk toegeno men, 'vooral voor de noordelijke bijrivie ren van den Donau en daarmee voor den Donau zelf. Verdere regenval Wordt verwacht. Korte berichten. De „Westminster Gazette" meldt, dat het Russisch-Turksche verdrag een! ge heime clausule bevat, waarhij Turkije in geval van oorlog den steun van Rusland wordt verzekerd. De Belgische mijnwerkers hebben liet voorstel der mijneigenaars om een loonsverlaging van 3 pCt. te aanvaarden aangenomen. De „New-York Herald" meldt uit Madrid, dat een opstand is uitgebroken tegen liet gezag van Abd el Krim. Er zouden bijl Xanen verwoede gevechten tus schen heide partijen plaats vinden. Het aantal werkloozen in Oosten rijk is tot 300.000 gestegen. Betrouwbare inlichtingen, uit Ge- nève ontvangen, hebben de in Grieksche officiëele kringen reeds eenigen tijd heer- schende vermoedens omtrent een over plaatsing' van het communistisch hoofd kwartier van Weenen naar Athene beves tigd. In het graafschap! Kildpre in den Iersellén Vrijstaat zijn weer agrarische) onlusten uitgebroken. Een patrouille van de burgerwacht is daarbij uit een hinder laag beschoten, waardoor een soldaat Werd gedood en 2 gewond. Onder de bevolking heerscht groote opgewonden heid. Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraag lijke ongemakken met zich brengt. Foster's Zalf geeft baat vanaf de eerste toepassing. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (6) Radio. Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, lid der Eerste Kamer, zal Oudejaarsavond uit zijn woning te Utrecht zich tot luis terend Nederland richten met een Oude- jaarsavondtoespraak. Aanvang 's avonds 11.25. Zondag a.s. zal door bemiddeling van de Ned. Chr. Radio-vereeniging de ochtend-kerkdienst uit de Nieuwe Wes- terkerk te Rotterdam worden uitgezonden. Ds J. A. Tazelaar zal daarin voorgaan. Hij heeft tot tekst gekozen Matth. 16: 26: „Want wat baat het een menscb, zoo hij de geheele wereld gewint en lijdt schade zijner ziel?" De dienst begint 10 uur. Op Zondagavond 10 Januari zal een Ge reformeerde kerkdienst uit Utrecht wor den uitgezonden, waarin zal voorgaan Ds H. Kaajan. Een tentoonstelling met een tekort. Uit het accountantsrapport omtrent de financieele administratie van de Vereeni- 57.) _0__ HOOFDSTUK XXIV. Een nieuwtje. Het was een treurige geschiedenis, die mevrouw Wyburn baar zoon vertelde, in de Weken, die volgden op haar komst! Zij deelde Douglas langzamerhand allerlei bijzonderheden mede, zonder dat hij er naar vroeg. Het scheen een verlichting voor haar te zijn, haar hart vrijelijk te kunnen uitstorten, en hoewel het' een bekentenis was van blindheid en dweepi- zucht en koppige lichtgeloovigheid; aar zelde zij ,niet. Douglas spaarde haar .ge voelens, zoo veel mogelijk. Het zou zoo gemakkelijk geweest zijn te zeggen: „Dat heb ik u wel voorspeld", of „u hadt beter moeten wieten." Maar hij waakte er zorg vuldig over, iets te zeggen, dat haar verdriet zou kunaen doen. Het eerste w!aar hij voor zorgde was alles zoo geriefelijk mogelijk voor zijn moeder in te richten. Juffrouw! Lukas, he huisjuffrouw', had gelukkig een ka mer open, waar mevrouw Wyburn da delijk bezit van nam; de zitkamer deel de zij met haar zoon. In de eerste paar weken verspild© Douglas heel wat tijd, door te trachten iets te redden uit de schipbreuk van het fortuin zijner moeder, maar ér kwam1 niets van terecht. NiScey was een te slim oplichter om iets achter te laten, en Katherine Wyburn was een te "licht- geloovige vrouw geweest om iets ach ter te houden. Zij bad zelfs haar ju- weelen verkocht ten voordeele der goede zaak. Diouglas keek en voelde zich zeer be zorgd, toen bij ontdekte hoe de za ken stonden. Tot dusver was hij 'ternau wernood in staat geweest zichzelf te on derhouden; en hoe hij nu ook 'nog zou kunnen voorzien in de behoeften zijner moeder w'as een vraag, die hem niet weinig angst inboezemde, vooral daar het slechts al te duidelijk merkbaar Was, dat haar gezondheid Was geknakt, en dat zij met groote zorg moest omringd worden. Hij wenschte nu, dat hij gewerkt had aan het boek, waar hij reeds maanden lang over gepeinsd had. Toch was het juist zijn eerzucht, die zijn hand terug hield. Een boek te schrijven, alleen om den zelf met liefde honger, indien hij slechts de een of andere lekkernij kon vinden, die haar smaakte. iTaff Juni Was hij aan zijn iaatsten gul den toe en waar de volgende van daan. ■moest komen, was hem een raadsel. Hij had den geheelen morgen allerlei uitge verskantoren afgeloopen om een paar van zijn artikels geplaatst te krijgen, doch te vergeefs, Nooit sedert hij naar Lon den was gekomen, was het hem zoo tegengeloopen. Tegen twaalf uur was hij niet alleen hongerig, doch ook moedeloos; maar daar hij geen geld had om voedsel te koopen, zocht hij een park opi, zette zich! neder in de schaduw der hoornen, en trachtte te bedenken, wat hem thans te doen stond. Terwijl hij in allerlei droevige ge peinzen verdiept Was, bleef er plotseling iemand voor hem stilstaan, en boorde bij uitroepen „Wel 'heb ik van mijn leven, Wy burn „Mijnbeer Sugden. Dat is een onver wacht genoegen." De twee mannen drukten elkander har telijk de hand waarop de heer Sugden vroegj i „Woont u hier in Londen?" „Ja, sedert mijn vertrek uit Deeping, heb ik hier gewoond." „En het is u goed gegaan, hoop ik?" „Ik heb tot dusver rond kunnen komen." 1 f John Suigden'keek verbaasd, want hij herinnerde zich zijn gesprek met den ma joor, en had gedacht, dat Douglas thans een gefortuneerd man zou zijn. „Ik had gedacht, dat u wel eens van u zoudt hebben laten hooren?" merkte John na eenig stilzwijgen op. „Er was zooveel gebeurd, dat „De waarheid is", viel Douglas hem in de rede, „dat ik Deeping wilde vergeten en vergeten worden". „Ik kan het mij begrijpen, want men heeft er u slecht behandeld". „Ik schaam mij nog, als ik er aan denk, hoe gemakkelijk ik er inliep". „U weet natuurlijk, wie u opsloot?" „Neen, ik gis het slechts. Ik doorzag het spel eerst, toen het te laat was, maar ik zweeg, daar men de schuldigen niet kon straffen, zonder de onschuldigen te doen mede lijden, en ik had te veel achting voor de onschuldigen om huil verdriet te doen". (Wprdt vervolgd.) 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1