Ho 74 Maandag 28 December 1935 40e Jaargang Schrale Lippen PUROL bij Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Buitenland. feuilleton, In 'stevens branding» Binnenland. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureau*: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 55.) _o- j „Ik geloof, dat ik wel genoeg ben, om de volgende week met werken te begin nen", was het opgewekte antwoord. „Om te beginnen, met er naar uit te zien, bedoelt ge?" „U kunt het zoo inkleeden als u wilt. U zijt al deze weken heel vriendelijk voor mij geweest". „Nu, nu, al deze weken! Het is geen drie weken geleden sedert ik u haalde". „Drie weken of zes weken, dat is het zelfde. Ik zal uw vriendelijkheid nooit vergeten. Maar het wordt hoog tijd, dat ik mijn eigen brood ga verdienen". „Uw moeder wil niets voor u doen, dat staat vast". „Dat had ik ook niet verwacht. Ik ben dus niet teleurgesteld". „Maar ik wel. Ik had gedacht, dat als uw moeder u maar terugzag, alles weer goed zou zijn". „U kende mijn moeder niet", was het kalme antwoord. „Ik ken haar, in ieder geval, nu wel" en de majoor verliet de kamer. Den volgenden dag ging Douglas voor net eerst op werk uit in het groote Lon den. Hij had 't besluit genomen niet we der naar Deeping terug te keeren. Als hij het had kunnen doen, zou hij die plaats gaarne uit zijn geheugen hebben gewischt. Hij had met niemand daar briefwisseling en bracht niemand op de hoogte van zijn adres. Hij hoopte, dat hij mettertijd over al het verdriet, dat hij daar had ondervon den, zou heenkomen. Nu en dan betrapte hij er zich op, dat hij aan Floss Gresham dacht, en leefde hij die uren van gemengde smart en genot, die hij te Newlands had doorleefd, weder over. Hij kon nooit aan haar denken, als aan de vrouw van dien schurkachtigen huichelaar David Sutcliffe. Zij was voor hem altijd Floss Gresham. Zij was zijn ideaal van alles wat schoon en liefelijk was en hij koesterde dat ideaal en droom de van Floss, zooals hij zich harer her innerde in de eerste dagen hunner ken nismaking, als zij de kamer placht binnen te komen als een zomerkoeltje, en het ver trek vulde met zonneschijn. In het rumoer der Londensche straten hoorde hij de muziek van haar stem, en soms te midden der menschenmenigten verbeeldde hij zich, dat hij even haar ge laat zag even maar en dan was het verdwenen. Onbewust was hij altijd op den uitkijk naar haar. Londen was het middelpunt van het land; iedereen kwam af en toe naar Londen, en zij zou komen onder de velen. Hij bracht deze gedachte nooit onder woorden. Had men hem met nomen- Zijn verklaringen luidden: „Ik herinner mij nauwkeurig den nacht van '16 op 17 Juli 1918- Ik sliep niet, Tegen twaalf uur ging ik naar de binnen plaats, daar ik onwel was en moest over geven. Toen ik een poosje daar gestaan had, hoorde ik 15 doffe schoten achter ekander en daarna drie of vier afzon derlijke schoten, die uit een revolver ge lost schenen. Het moet 2 uur 's nachts geweest zijn- De schoten -kwam uit het huis Ipaüew en, naar den doffen toon te oordeelen, uit een kelder. Uit angst voor de posten liep ik snel naar mijn; Ikameta teïua Twintig minuten later1 hoorde ik hoe de deuren 'der omheining: van het huis Ipatiew geopend werden en een auto bijna geruiscbloos wegreed' en het straatje uitholde. Ik weet echter niet, welke richting het .voertuig nam- De roode gardist Michael Letemin, die in de fabriek Syssert in het gouverne ment Jekaterinenburg werkzaam was en kleermaker van beroep, een gesloten karakter en onbeschaafd man, had zich voor den bewakingsdienst bij den tsaar gemeld, die hem in zijn onwetendheid zeer hoog toescheen. Hij verklaarde het volgende: „Den 16en Juli had ik van 4 Itoft 8 uur des avonds wacht op den post 3 aan de deur van de binnenplaats. Ik her inner mij, dat de ex-tsaar en zijn familie van de gebruikelijke wandeling terugkeer den, toen ik in dienst kwam- Iets bijzon ders viel mij niet op." Op 17 Juli had hij des morgens om 8 uur dienst. Bij het voorbijgaan van het huis Popoff vernam hij van „kameraad" Strekotin, dat in den afgeloopen macht de tsaar, de tsarin, alle keizerlijke kinderen, de dokter, de kok, de dienaar en de kamenier waren gedood." Strekotin had van 12 uur 's nachts tot 4 uur 's morgens dienst gedaan. Bij' de aflossing 'had hij gezien,- hoe de gevange nen van de eerste verdieping in de groote kamer gevoerd werden. Jurrowski had dadelijk daarop een beschikking voorge- lezep. en gezegd: „Jullie leven heeft afge daan!" De tsaar verstond het niet, en vroeg, wat dit moest beteekenen, terwijl de tsarin en een der dochters een' 'kruis sloegen- Op dit oogenblik schoot Ju- rowski op den tsaar en doodde hem ter stond. Toen schoten -ook de Letten en Medjenew. 'Strekotin gaf te kennen, dat alle gevangenen gedood waren- De ka menier der keizerin beschutt ezich met een kussen, waarin vele kussens bleven' steken. De chauffeur Lj'ukhanow vertelde, dat hij' !de lijken op' zijn vrachtauto naar het bo-sch gebracht htaJd. Op 18, 19, 20 en 21, Juli werden in vrachtauto's de bezittin gen 'der keizerlijke familie weggebracht Dit werk werd door twee jongelieden^ helper van Jurowski geleid. De auto's reden onmiddellijk naar het station, want de bolschewiki hadden, tengevolge van dert opmarsch der Tsjecho-Slowaken, be sloten de stad te ontruimen. Philip Proskuriafcow die, eveneens met het oog op de verwachte h-ooge bezol diging, de bewaking van den tsaar op zich had genomen, werd ook door den onderzoekingsrechter gehoord. Hij was kort na den moord belast geweest met het schoonschuieren van den -met het bloed bevlekten vloer en de muren der moordkamer. Omtrent de toedracht van den moord had hij nog vernomen: Jurowski had op 16 Juli 's avonds gezegd, dat de keizer lijke familie in den nacht moest wor den doodgeschoten. Te middernacht wekte Jurowski de keizerlijke familie elï beval haar, zich te kleeden en naar de be nedenverdieping te gaan. Zij gehoor zaamde. "De tsaar, de tsarin', de tsjere-i witsj. de vier dochters, de dokter, de lakei, de kamenier en de kok daalden de trappen af. Men voerde de gevangenen naar de moordkamer- Allen stonden in twee rijen opgesteld tegen de muren. Ju rowski las hun zijn beschikking voor. De tsaar verstond het niet en vroegi „Wat?" Jurowski hief zijn geweer op zeide :„Daar I" Medjenew had den getuige verteld, dat hij zelf twee- of driemaal op den tsaar en de andere veroordeelden geschoten' had. Den gefusileerden werden daarna alle sieraden afgenomen; waarop kde lij ken werden weggebracht. Eén der posten, Analol Jakinow ge- heeten, vertelde nog bij zijn verhoor, hoe de tsaar op weg naar de moordkamer zijn zoon droeg. Achter hen liepen Medje- dew en de Letten- Toen de gevangenen de kamér binnentraden, werden zij als volgt opgesteld: In het midden de tsaar rechts van hem zat op een stoel de tsa- rewistj en rechts van hem stond de ka merdienaar Botkin. Achter hem stonden de keizerin, haar dochters en alle an deren. Jurowski zou gezegd hebben: „Nicolaas Alexandrowistj, de uwen hebben gepoogd, u te redden. Het is bun echter niet ge lukt. Wij zijn gedwongen, u dood te schie ten". Op dit ©ogenblik vielen er eenige schoten. Het waren 'uitsluitend revolver schoten'. Na de eerste schoten hoorde men het steunen en jammeren van vrou wen. De slachtoffers vielen de een na den ander: eerst de tsaar, dan de tsare- witsj. De kamenier poogde te vluchten en hield een kussen voor haar gezicht Zij alleen zou met een bajonet door boord zijn Vóór de deur van den corridor, die naar de kamers der keizerlijke familie voerde stond de kleine hond van den! tsarewitsj en wachtte tevergeefs om bin nengelaten te worden Russisch-Turksch verdrag: Rusland en Turkije hebben, terwijl' de volkenbondsraad te Genève Mossóel aan Irak toewees, den 17en dezer, te Parijs, een neutraliteitsverdrag gesloten. Hiermede is het mysterie van: Tewfik Roedsji Bey's geheimzinnige reis naar Parijs, waar deze Turksche diplomaat eem dag verbleef, zonder dat men wist, wat bij er deed, en zonder ook, dat hij met een der Fransch© autoriteiten in verbin ding poogde te treden, met één slag op gelost. De Turk heeft dus in de Fran-f sche hoofdstad eene samenkomst gehad met Tschitscherin, die daarna zijn rond reis door Europa beëindigd heeft en naar Moskou is teruggekeerd. Veel .resultaat heeft die reis overigens niet gehad- Mislukking in Berlijn; mislukking in Londen, daar Chamberlain geen enkele bereidwilligheid betoonde om met Rus land besprekingen te voeren. En toch was er 'bij Tschïtscherin's te rugkeer in Moskou vuurwerk noodig; daar- VERSCHIJNT ELKEN WERKBAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. om keert hij met het Russisch-Turksch verdrag terug, waarvan Rusland hoofd zakelijk dit voordeel heeft, dat het ween een nieuw steunpunt krijgt voor zijn pro paganda. i Korte Berichte*. In vele plaatsen in Frankrijk wor den protestvergaderingen belegd tegen do nieuwe belastingen. In verscheidene ste den werden ten teeken van protest fa brieken', winkels, enz. gesloten'. De Saksische minister van Justitie heeft 173 politieke gevangenen in' vrij heid laten stellen. Het bericht omtrent een wapenstil stand van de Franschen met de Droe- zen is van allen grond ontbloot. DE HUID BEHOORT TEER TE ZIJN, vrij van onzuiverheden, huidwormpjes en puistjes en men moet kunnen zien, dat zij met nauwgezetheid verzorgd wordt. Het allerbeste doet men dit met behulp van Keizer-Borax, dagelijks aan het wasch- water toegevoegd. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uit sluitend in de bekende roode cartons met handelsmerkknielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Heinr. Mack, Ulm a/D. De Koninklijke Familie voor Haar personeel. Het was Woensdagavond voor' de werk- lijeden ©n verder personeel in diens! van H. M. de Koningin in de Hoog- Soerensche bosschen een avond, Welke zeker bij allen lang in aangename her innering zal blijven. In de turnzaal' van hotel „Eik en Dal" had' H. M. de Ko ningin een fraaien kerstboom doen plaat sen en daar Haai: personeel genoodigd. Tegen 5 uur wierden de kaarsjes ont stoken en even later veïschenen do Ko ningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, allen hartelijk begroet Nadat H.. M. had' gebeden sprak Zij een korte kerstredel uit. Gezamenlijk wérden verder enkele Kerstliederen gezongen, wiaarna allen wer den onthaald op chocolade en krenten brood. Ook de Koninklijke Familie nuttig de van deze tractatie ,en onderhield zichl met bijna alle aanwtezigen persoonlijk. Ieder ontving verder een aardig Kerst geschenk als een aandenken aan dezen] avond. Tot "6 uur bleef de Koninklijke! Familie te midden van haar personeel Waarna de terugrit naar Het Loo werd ondernomen. Het Ne der lands ch- Belgisch «erdrag. v D'e bekende geograaf, de heer R. Schui ling te Bieventer heeft te Olst een redei gehouden, waarin hij ernstig protesteerde tegen aanneming van het tractaat Ne- deriand-België op economisch-geografi- sche gronden. Hij vreest van voortdurendl uitdiepen van ,de Schelde gevaar voor dijk val in de calamiteuz© polders en meent, dat het kanaal AntWerpen-Moerdijk groote schade toebrengen zal aan den handel van Rotterdam en dat het geen enkel voordeel zal' opleveren voor Se pro- klagen. In zijn hart bleef de hoop steeds leven, en den moed liet hij nimmer zakken. In het begin zat hij den geheelen Zon dag te schrijven, maar na eenigen tijd kwam hij tot de overtuiging, dat dit niet vol te houden was; één rustdag op de ze ven is een geestelijke, zoowel als eert licha melijke noodzakelijkheid. Toen kwam de vraag, wat hij met zijn Zondagen zou doen. Hij had sedert jaren geen kerk bezocht. Hij had zijn best ge daan, alle godsdienstige vraagstukken uit zijn hart te bannen. Toen zijn oom van hem sprak als van een ongeloovige, had hij die benaming echter zonder tegen spraak aanvaard. Op zekeren Zondagmorgen, toen het geen weer was om te wandelen, en de mu ren van zijn kamer hem verveelden, be sloot hij eens een kerk in de buurt te be zoeken, om, zooals hij bij zichzelf zeide, ta luisteren naar het zingen van het koor. Het zingen maakte veel indruk op hem, en hij bleef voor de preek. Hij ging daarna nog dikwijls, en de zaak, die hem 't meest verbaasde was, dat wat hij vroeger ver waarloosde en verworpen had, hem nu steeds dierbaarder werd. Hij begon te be grijpen, hoeveel hij gemist had en hoe hooghartig hij geoordeeld had over de een zijdige opvattingen zijner moeder, terwijl hij zelf van allen godsdienst vervreemd was. i i (Wordt vervolgd.) De crisis in Frankrijk. Naar alle waarschijnlijkheid zal een ieuwe regeeringscrisis uitbreken, wel licht nog voor dit jaar ten einde zal zijn. De financieele ontwerpen van Dou- er hebben geen genade bij de kartel- isten kunnen vinden, die ze met heel einig welwillendheid hebben willen on- erzoeken. De kartellisten schijnen op een ieuw kabinet van hun groep aan te sturen. In den jongsten ministerraad moet het heftiger zijn toegegaan dan ooit. Briand poogde het conflict bij te leggen, doch slaagde daarin niet. Het aangegrepen punt in1 dezen strijd is het voorstel van Dou- mer om de belasting op het zakencijfer te verhoogen. Deze belasting brengt 5 milliard op, wat ongeveer 1 pet. is van den omzet. Doumer wenscht deze belas ting te verdubbelen om zoo 5 milliard meer te vinden teneinde het huidjg tekort van de begrooting te dekken. De kaxtellisten hebben bijl de verkie zingen beloofd deze belasting af te schaf fen'. Waarschijnlijk zal daarover morgen een beslissing wordengenomen. Briand heeft aan zijn omgeving verklaard, dat hij er genoeg van heeft, daar toch geen vergelijk te vinden is. (Msb.) Kerstmis-drukte te Berlijn. Volgens het „Beri. Tagebl." zijn te Berlijn dit jaar naar ruwe schatting meer dan een hall millioen kerstboomen ver kocht. Er was overigens een tekort aan deze boomen, wat op een der verkoop plaatsen aanleiding heeft gegeven tot in cidenten. Op een gegeven oogenblik stormden 300 personen het terrein op, grepen naar de nog overgebleven boo men en wilden zich zonder betaling ver wijderen. Tengevolge van de dreigementen der menigte zagen de controle-ambtena ren zich gedwongen naar de wapenen te grijpen en enkele salvo's te lossen. De menschenmassa vluchtte met de boo men in de richting van het station. On middellijk werd nu de politie gealarmeerd, die elkeen, die een boom droeg, contro leerde, of hij betaald had. Be posterijen beleefden weer groote da gen. Dagelijks werden 100.000 pakketten verwerkt. Geen 10.000ste schip te Antwerpen. De hoop der Antwerpenaren, dat de havenbeweging dit jaar een dusdanig re cord zou slaan, dat men de aankomst van het 10.000ste zeeschip zou kunnen vieren zal niet in vervulling gaan, meldt de 'Msb. Op 1 December kwam men nog 'onge veer 980 schepen te kort en alles deedj voorzien, dat Antwerpen het record-cijfer zou halen. Maar December was minder gunstig en de stormen der laatste da gen hebben het cijfer der aankomsten nog doen dalen. Htef weer in het Buitenland. Volgens een telegram uit Bern is de temperatuur in de bergen weer tot om 't vriespunt gedaald. Er valt veel sneeuw. Een telegram uit Syracuse aan de Ro- meinsche bladen meldt, dat na de koude der laatste dagen de temperatuur plotse ling zoodanig gestegen is, dat de ther mometer 71 graden wijst. Te Berlijn is het tijdens de Kerstdagen zeer stormachtig geweest. In de Fried- ve Zeeuw richstrasse werd ©en gróót reclamebord van een huis gerukt. Het bord trof in zijn val een postbediende, die zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden 'ge bracht. Di België, in de valleien van Maas en Schelde heeft men veel last van het hooge water. Te Dendermonde waar de Dender in de Schelde uitmondt, 'is het centrum van de stad geheel ondergeloo- pen. In sommige straten staat veertig centimeter water. Elders in Vlaanderen staan weer vele landerijen en nagenoeg al de weiden aan de oevers van de Schelde en haar bijrivieren geheel blank. In het Walenland is op de Maas de gewone scheepvaart tengevolge van den sterken stroom gestaakt. D'e Lesse en de Lomme zijn in ware bergstroomen herschapen, het water van de Lesse stort zich met donderend geweld in de Trou de Belvaüx, waar zich in den zomer den ingang bevindt van de grot van Han. Een wijk van Jemelle is door de Lomme overstroomd. Te Luik is het peil van' de Maas meer dan twee meter gestegen. Het aantal door den wind ontwortelde of middendoor gebroken boomen is ontel baar. De rivieren in Transsylvanië (Roeme nië) 7,ijn buiten haar oevers getreden. De schade is groot. Er zijn talrijke slacht offers. De spoorwegverbindingen zijn ver broken'. Omtrent de overstroomingen in 'An- dalusie (Spanje) meldt een telegram uit 'Madrid nog: D'e Guadalquivir is buiten haar oevers getreden. Te San Lucar en in dei andere steden aan deze rivier zijn tengevolge van de overstrooming enkele menschenlevens te betreuren. Ook uit Marokko worden overstroomin gen gemeld. De moord op de""Russische Tsarenfamilie. Tot dusver was nog nooit de juiste toedracht van den moord op de Russi sche tsarenfamilie, die omstreeks Juli 1918 heeft plaats gehad, aan het licht geko men. Wel doken af en to.e geruchten' op, zelfs kwam er een sobere lezing van de moordpartij, maar de sovjet-regeering zweeg. Niet anders dan dankbaar mogen we zijn voor het feit, dat de laatste dagen dingen aan den dag komen met betrekking' tot den moord op de tsarenfamilie. Din gen', die naties als Frankrijk, als Polen! en Duitschland, die met Sovjet-Rusland schijnbaar in innig verband leven, aanlei ding zouden kunnen zijn, zich nog eens te beraden op den vriendschapsband met' Rusland. Wij doelen hier op een boek, dat onder den titel: „De weg des doods van den tsaar" verschenen is. Het is het rapport, waartoe de onderzoekingen naar den moord op den tsaar in Rusland geleid hebben- Wij geven daaruit de vol gende bijzonderheden weer. In het huis Popoff, waarin een deel! der wachtposten geherbergd was, had den de bolschewiki de eerste verdieping voor zich ingenomen- In het sousterrain woonden menschen, die met de bewaking niets te maken hadden, o.a. een heer, Victor Buivid geheeten. Deze werd op 10 Augustus 1918 door den chef der Jekaterinaburger politie in verhoor ge ronde woorden gevraagd, of hij Floss gaarne terug zou zien, dan zou hij geant woord hebben, dat hij zich geen grooter verdriet zou kunnen voorstellen, dan Floss terug te moeten zien als de vrouw van David Sutcliffe. Zoo droomde hij van Floss, zooals zij vroeger was, de ideale Floss, het bruin- oogig meisje, dat nooit oud zou worden, wier schoonheid zou weerstand bieden aan den vernielenden tand van den tijd. Op deze wijze kwamen en gingen twee jaren, en toen gebeurde er iets. HOOFDSTUK XXIII. Ontgoocheld. Douglas verdiende een schamel en on zeker stuk brood met zijn pen. Tot nu toe was het hem nog niet ge lukt een vaste betrekking aan een dagblad te krijgen. Hij schreef artikels voor wel een dozijn bladen en tijdschriften, en een paar maal had hij een opdracht ontvan gen over een bepaald onderwerp te schrij ven. Maar zulk werk was weer onzeker, en het gebeurde dikwijls, dat hij zich in groote verlegenheid bevond. Nu en dan bracht hij een Zondag door bij den majoor, maar in den laatsten tijd had hij den indruk ontvangen, dat hij min der welkom was dan vroeger. Het geval was, dat de majoor hem hoe langer hoe minder kon vergeven, dat hij maar niet over zijn gemoedsbezwaren was heengestapt en kalm predikant was ge worden; dan zou hij zijn moeder niet tot zulk een uiterste hebben gedreven op het punt van godsdienst, zooals hij dat noem de, en zou deze haar fortuin niet wegge gooid hebben. Daar de majoor hier telkens en telkens weder op terugkwam, bezocht Douglas hem hoe langer hoe minder. Hij gevoelde dat de oude man geen sym pathie voelde voor zijn strijd en teleur stellingen. Telkens een beleefd ingekleed „eigen schuld" als antwoord op zijn ver halen te ontvangen, was niet bepaald aan genaam. Niettemin liet hij den moed niet zak ken. Hij begreep, dat hij den leertijd door maakte, die hem later goed te stade zou komen. Hij vond den Zondag in Londen, den treurigsten dag van alle. Hij kon het niet betalen in de voorsteden te wonen. lederen dag met de spoor naar de City te komen, was een weelde, die hij zich misschien in later tijden eens zou kunnen veroorloven, voor het oogenblik moest hij dichter bij zijn werk zijn. Hij bewoonde dus voor het tegenwoordige armoedige kamers, waar heen de zon slechts zelden haar weg vond maar hij werd opgevoed, en dit was een deel van het leergeld. In een kleine zijstraat vond hij kamers, die netjes waren en een huisjuffrouw, die eerlijk was. Hier werkte hij, en leed hij soms honger, maar niemand hoorde hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1