Recbtszalsa gemengd Mieras. iapiaafiga Staliu. jiractischresultaat opgeleverd. Maar de trwee Haagsche vredesconferenties, aldus Spr., waren iets anders dan de Volken bond. Zij regelden 't oorlogsrecht en richt ten 't permanent hof van Arbitrage op. D'at was nog maar een primitieve, onvol doende rechtbank. Er bestond eigenlijk alleen maar een lijst van rechters- Er was ook geen verplichting van de staten, om hun geschillen aan dit Hof voor te leggen. De rechtsregelen voor zulk een rechtspraak stonden nog niet vast. Was er een geschil, dan koos ieder der beide betrokken staten twee rechters en deze vier kozen een onpartijdig voor zitter. Deze was eigenlijk de eenige on partijdige. Aan zulk een rechtspraak kleef den dus groote bezwaren. Noodig was een vaststelling van een rechtsregeling, geldend voor de verhou ding in de nieuwe gemeenschap van Staten- Er was dus noodig een inter-! nationale wetgever, welke die regelen vast stelde. Dat was nu juist het doel van[ den Volkenbond. De Volkenbond is niet zoozeer een super-staat, waarin de Staten zullen op gaan- Dat ideaal zal wel nooit te bereid ken zijn en stuit ook op practische be zwaren. Er zal moeten blijven een groote zelfstandigheid van de afzonderlijke stalen. Maar er moet zijn een internationale ordening, die zorgt, dat niet de belangen van de onderdeelen in botsing komen met het geheel. Spr. gaf nu een schets van de vergade ring van den Volkenbond. Die vergadering bestaat uit delegaties uit alle landen van' den Volkenbond (momenteel 55). Elk lid stuurt hoogstens drie gedelegeerden; som mige staten sturen er 6 (3 plaatsvervan gende) zulks vanwege de commissies, waarvan er steeds 6 worden gevormd. Elk land heeft n.l. het recht een lid daar in te benoemen. Het zwaartepunt der besprekingen is langzamerhand geheel verlegd naar de commissies; in de voltallige vergadering worden alleen rapporten voorgelezen en wordt gestemd. De voltallige vergaderin gen en die der commissies zijn openbaar voor zoover het de plaatsruimte toelaat De talenkwestie trekt ook nog steeds de aandacht. Het Fransch en het Engelsch' zijn de officiëele talen waarin gesproken mag worden, de redevoering in een dier ialen moet steeds vertaald worden in de andere. De Spanjaarden wilden het Spaansch nog als officiëele taal zien aan genomen. vanwege de vele Spaansch spre kende Z. Amerikaansche landen, doch op die manier zouden steeds meer landen met hun taal aankomen. Dit zou de voortgang zeer belemmeren. De vergaderzaal is een groote concert zaal. Het presidium zit op het tooneel, de gedelegeerden in de zaal, de pers zit op de eerste balconrij, het publiek op de tweede. Op het gebied der hygiëne is een zeer groote activiteit van den Volkenbond waar te nemen- Voor den oorlog had men de Eoode Kruiswerkzaamheid om over brenging van allerlei epidemies te gen te houden. Nu> heeft de Volkenbond dat meer uitgebreid; men wil de epide- miën zelf aantasten- Commissies zijn naar de ziektehaarden gezonden. Een bureau te Singapore is opgericht- Uitwisseling van hygiënisten heeft plaats gehad. Er is een speciale commissie ingesteld ter be studeering van het kankervraagstuk, als ook van de slaapziekte, de malaria, t-b.c. Van belang is ook de bestrijding van feiet ippium-gebruik, dat zoozeer, vooral in Frankrijk en Amerika, toeneemt- De Volkenbond wil niet de grenzen uit- wisschen, maar dat handel en verkeer, zich kunnen ontwikkelen ondanks die grenzen- Zoo zijn reeds tot stand ge komen het doorvoerverdrag, de water wegen-conventie, het havenstatuut (vooral van belang voor Nederland), de spoorweg conventie, conventie voor vergemakkelij king van douaneformaliteiten. Ook tracht de Volkenbond te geraken tot verminde ring der paspoort-ellende. Het toenemend protectionisme, aldus spr., gaat tegen de bedoeling van den Volkenhond in en moet noodzakelijk uitJoopen op een nieuwen oorlog, maar de Staten zijn de laatste jaren tot protectie gedrongen door de houding van andere Staten. Er moet daar om geconfereerd worden om hieraan een eind te maken- Geleidelijk en heel lang- aaam moet men zien te komen tot vrij handel. Van belang is ook de arbeidswetgeving Ie* einde te komen tot een betere inter nationale sociale wetgeving- Met de dagelijksche leiding van zaken is belast de Volkenbondsraad, be staande uit 10 leden (4 perma nente uit de groote mogendheden en 6 Oiet-permanente) Deze Raad heeft ook toe Ie zien, op welke wijze de landen hun mandaat-landen (Palestina, Irak, enz.) beheeren. Hij heeft ook het toezicht op „de minderheden" in sommige landen. Spreker ging daarna uitvoerig na het ft r i e k s c h-B u lg a a r s c h e geschil, fjliaït zoo'n kleine aanleiding had, maar dat eulke ernstige afmetingen dreigde aan te Hemen en zoo spoedig den kop werd in gedrukt door het actieve optreden van iien Raad van Volkenbond. Griekenland bleek zijn Volkenbondsver- gdichtingen te hebben geschonden en het moest schadevergoeding betalen- Was de Volkenbond niet tusschenbeide gekomen, fian ware hier wellicht weer een oorlog Uitgebroken- Afgedacht van de vraag, of 8e Volkenbond al sterk genoeg is, om •efi oorlog tusschen twee groote mogend heden te voorkomen, is toch hier een verblijdend succes te boeken. Spr. wees ook op het mooie werk, dat Se Volkenbond in het chaotische Oos-t teuTijk heeft tot stand gebracht- Ook in j Ifongarjje is orde gebracht. Als commis saris-generaal voor Danzig is ook weer een Nederlander (prof. van Hamel) be noemd. Terwijl ten slotte in bet Saar- gebied ook controle wordt uitgeoefend. Wat de rechtspraak aangaat, is opgericht het permanent hof van Inter nationale Justitie. Dat is nu werkelijk een permanente rechtbank. Dat Hof krijgt veel meer te doen dan aanvankelijk werd gedacht. In .plaats van drie maanden in het jaar, is dit jaar 7 maanden zitting gehouden. Nog maar 17 staten hebben zich echter verbonden om hun geschillen voor dit Hof te brengen- Daaronder behoo- ren de groote staten nog niet- Weigert echter een staat èn Hof èn Arbiter, dan moet hij de zaak brengen voor den Raad van den Volkenbond. Gaat hij tegen diens eenstemmige beslis sing in, dan worden de sancties toegepast- Is bedoelde uitspraak niet eenstemmig, dan moet nog drie maanden worden ge wacht vóór een oorlog mag worden be gonnen. Een eenstemmige uitspraak is wel mogelijk, gezien de Mossoel-kwestie, omdat de betrokken partijen buiten stem ming blijven- Spr. betreurt, dat het protocol van Ge- nève niet is aangenomen, waardoor in een leemte in de Volkenbondsrechtspraak' zou zijn voorzien. Wel juicht spr. het verdrpg van Locarno toe, dat wel beperk ter gebied bestrijkt, maar toch een schrede vooruit, beteekent en leiden kan tot be perking van bewapening. Ten slotte de politie. Men wildeniet aan een internationale politiemacht- Men maakte liever gebruik van de weermach ten van de leden- Elk van de leden mag nog voor zich booordeelen in ieder ge val, of de door den Raad beschuldigde staat inderdaad een misdadiger is- Deze toestand is niet de ideëele, maar practisch nog niet zoo verwerpelijk- Ook dit onder deel moet nog groeien- Wat de Volkenbond noodig heeft, is dat hij gedragen wordt door de belangstelling in de volken zelf- Die belangstelling is in Goes blijkbaar groot. Dat is te begrij pen. want. .toen in 1870 de Fransch Duitsche oorlog uitbrak, was het Goes, dat het sein gaf tot de oprichting van een Nederlandschen Vredesbond- Spr. doet dienaangaande eenige mede- deelingen van de redevoeringen, toen ge- liouden door de heeren Fransen van de Putte en de .Witt Hamer. Toen werd gevraagd lid te worden van den Vredesbond, n u wordt van de Goesse- raaren gevraagd lid te worden van dei vereen, voor Volkenbond en Vrede. SpT. wekt daartoe krachtig op- (Applaus). Nog eenige bespreking volgde. De voorzitter bracht Prof. Eranqois dank voor zijn duidelijke rede. Na afloop gaven zich pl.m. 50 personen als lid der vereeniging op. Men kan zich nog als lid opgeven bij den heer de Bruijne, Klokstraat (Naschrift. Ieder zal zich zeker ver blijden over de door den spreker genoem de practische resultaten, door den Volken bond bereikt. Voor dien arbeid past zeker dank en groote waardering. Maar toch spijt het ons, dat de spreker prin cipieel zoo ver van ons af bleek te staan. Wij noteerden o.a. de uitdrukking: „De oorlog is alleen uit de wereld te krijgen door de maatschappij van den grond op geheel te reorganiseeren". Hier mede kunnen wij, Christenen, het niet eens zijn, omdat, wij niet kunnen en mo gen wegmoffelen en de spreker blijkbaar wèl negeert het niet te loochenen feit der zonde. Natuurlijk ontheft ons dat niet van de verplichting, om de vredesactie zooveel mogelijk to steunen. Evenals wij, weten, dat ziekte en dood niet weg te ne men zijn en wiji toch onze gezondheid in acht nemen en de geneesmiddelen ge bruiken, die God ons heeft gegeven. Red.) Het autobus -ongeluk te 's Heer Arendskerke. Het Hof te Den Haag heeft gisteren bekrachtigd het vonnis van de Middelb. Rechtbank, 'waar bij A. G., meubelmaker te Middelburg, wegens het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld werd veroordeeld tot 3 m. h. De inbraak te Amersfoort. In den avond van 1 Sept. van het vo rige jaar werd in perceel Muurhuizen 19 te Amersfoort, genaamd Van Olden- harneveld, hij mej. de wed. v. W. geb S. ingebroken, evenwel zonder dat er iets werd ontvreemd. Deze poging tot inbraak lieeft in Juni hl. voor het Gerechtshof te Amsterdam het onderwerp van een uitvoerig onder zoek uitgemaakt. Er stonden toen terecht wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal met verbreking en inklim ming de recidivisten iM. J. Schou ten en H. J. F. Klopper, alsmede A. B. F. Bösensell een zwager van den recidivist P. J. E. Brizee wegens uit lokking van het misdrijf. De drie eersten werden vrijgesproken. Van de poging tot inbraak zelf werd P. J. E. Brizee verdacht. Hij kon echter niet terechtstaan, omdat hij tijdens de instructie krankzinnig werd. Op denzelf den dag, dat Schouten en Klopper vrij gesproken en uit de voorloopige hechtenis ontslagen werden, wist Brizee uit het gesticht te Den Dolder te ontsnappen. Een dag of negen was hij op vrije voeten, toen de politie hem arresteerde. Hij werd nu naar het gesticht te Den Dolder te ruggebracht, doch op 17 Augustus 1.1. uit het krankzinnigengesticht ontslaen en wederom in het Huis van Bewaring opge nomen. Op 29 Sept. 1.1. heeft Brizee zich voor j de rechtbank te Utrecht te verantwoorden t geliad. Beklaagde was. volgens dc psychia ters toerekenbaar. 0_p 13 Oct. veroordeel de de Rechtbank tien bekl. tot drie jaren gevangenisstraf zonder aftrek van het voorarrest. Op 15 Dec. j.l. lieeft Brizee in liooger beroep voor het Gerechtshof te Amster dam terechtgestaan. Brizee ontkende, gelijk hij ook vroeger ontleend had. Maar er bleek een brief van IQopper te zijn ontvangen, die be zwarend voor Brizea was. Klopper, die, na de ontsnapping van Brizee uit het ge sticht te Den Dolder, diens schuilplaats aan de politie verraden had, schreef, dat Brizeo's krankzinnigheid .simulatie en af gesproken werk was en dat Brizee en niemand andere de inbraak gepleegd moest hebben. Brizee gaf te kennen, dat men hier te doen had mot een wraakoefening van Hopper, die hem een poos van het too- neel wild® doen verdwijnen, ten einde hem, Brizee, te verhinderen liefdesbetrek kingen te onderhouden met Kloppers meisje. 1 Nadat eenige getuigen waren gehoord, eisclite de advocaat-generaal Mr Baron van Harinxrna thoe Slooten, bevestiging van het vonnis. ■Mr Loeb, die op 2 Juni 1.1. Hopper als raadsman had bijgestaan, trad thans op als verdediger van Brizee. Hij pleitte vrijspraak en verzocht de invrijheidstel ling van den beklaagde. Het Hof willigde dit verzoek niet in en gelastte, daar het onderzoek niet volledig was geweest, een nader getuigenverhoor, dat gisteren plaats had. De advocaat-generaal persisteerde hij zijn uitspraak eu de verdediger bij zijn conclusie tot vrijspraak en verzocht de invrijheidstelling van beklaagde. Het Hof wees dit verzoek na raadkamer af en vond evenmin reden in te gaan op een ver zoek van bekl. tot een nader getuigenver hoor. De uitspraak volgt later Mishandeling met doode- 1 ij k g e v o 1 g. E'e rechtbank te Arnhem heeft den 21-jarigen arbeider S. uit Vee- nendaal, gedetineerd, tegen wien vijf jaar gevangenisstraf was geëischt terzake dat iiij op 10 Oct. 1.1. te Veenendaal W. v. E. zwaar had mishandeld door hem met een mes in den slaap te steken, tengevolge waarvan v. E. op 15 Oct. is overleden, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Postaiefsta 1. Voor de Arnhem- sche Rechtbank stond terecht de brieven besteller M. W. uit Nijmegen, die meer malen geld uit brieven had gestolen. Het 0. M. eischte een gevangenisstraf van twee jaar. Door een onveilig sein 'ge reden. De Utreclitsche rechtbank wees vonnis in de zaak tegen den 44-jarigen machinist, die op den 2den October 1.1. vlak hij Woerden met een trein van de Ne- derlandsche Spoorwegen door een onvei lig Sein was gereden, wat een botsing tengevolge heeft gehad. De Officier vor derde twee weken geleden een geldboete van f200, bij niet betaling te vervangen door 50 dagen hechtenis. Hij werd gisteren veroordeeld tot een geldboete van f 50, subs. 10 dagen hechtenis. Brutale paardenroof. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half een had op de een half uur van St. Odilienberg verwijderde en te mid den van bosschen gelegen hoeve „Mun- nicksbosch" een brutale paardendiefstal plaats. De reeds op jaren zijnde pachter G. Pe ters hoorde na middernacht het stappen van een paard over de binnenplaats. Onmiddellijk wekte hij zijn zoons, die evenwel aanvankelijk het geval niet ern stig opnamen, denkende dat een paard losgebroken was en naar de weide ging. Toen ze evenwel op een afstand honden hoorden aanslaan, ging de zoon Gerard Peters eens om de hoeve kijken. Geen paard in de weide ziende, maar wel ver- sche sporen van de hoeve af, merkte hij in den stal, dat zijn tweejarige hengst ver dwenen was. Zonder zich te bedenken zadelde hij een ander paard, wierp de karabijn over den schouder en rende spoorslags in de rich ting van het hondengeblaf, en loste onder het rijden drie schoten om de burger wacht te alarmeeren. Klaarblijkelijk hebben de dieven het paard op het hooren der schoten losgela ten, want het werd op circa 700 Meter van de Duitsche grens op den Provincialen weg te Posterholt door een stoker, komen de van een Duitsche steenfabriek, opge vangen en naar de bijgelegen hoeve ..Schurenhof' gebracht, omdat hij dacht, dat het daar losgebroken was. Toen de zoon kwam aanrijden riepen de hofbewo- ners: „Kijk, daar komt nog een paard aangeloopen". Blij was deze te vernemen, dat hier zijn paard reeds gestald stond. Door het kranig optreden van den zoon is een brutale roof verijdeld, doch hij kwam slechts op 't nippertje weer in het bezit van zijn paard. DevalscheFranschebank- biljetten. Vaz Dias. meldt uit Boeda pest: De arrestatie van de drie Hongaren te Amsterdam wegens de poging om valsche Fransche bankbiljetten in omloop te bren gen, heeft hier groote verrassing te weeg gebracht. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat Aristid Jankovich, dr Georg Marsavszky en Georg Mantovics, sinds 2 weken uit Boedapest afwezig zijn. De po litie aldaar heeft evenwel noch over de vervalsching noch over de arrestatie een officieele mededeeling ontvangen. Do te Amsterdam gearresteerde perso- nen speelden hier geen rol, doch het zijn bekende personen: Jancoivch is een ge- pensiomieerde overste der cavalerie, die met zijn familie in het buitenland reisde en zijn verwanten had medegedeeld, dat hij eerst na de feestdagen zou terugko men; dr Georg 'Marsovzky was tot voor vier maanden secretaris van de Partij der Rassenbescherming. Hij gaf deze functie evenwel op om als journalist toe te treden tot het blad van den Rassenbeschermer Goemboes Szozat. Hij moest een week ge leden voor de rechtbank verschijnen, doch werd door zijn rechtskundige verontschul digd, dat hij voor een bezoek naar Duitsch- land .was vertrokken. Hoe hij naar Am sterdam is gekomen is daar niet bekend. Be 22-jarige Georg Mantovics woonde hier op kamers en zou eveneenq een aanhanger van genoemde partij zijn, welker leden steeds fantaseeren over een Hongaarsch fascisme. Ook van hem is niet bekend hoe hij naar Nederland gekomejr is. Hier zijn geen inlichtingen te verkrijgen omtrent de bron, waaruit de te Amster dam in beslag genomen bankbiljetten zijn gekomen. Een ander telegram uit Boedapest meldt: De politie aldaar heeft in verhand met de arrestatie van een drietal Hongaren in Nederland een uitgebreid onderzoek inge steld inzake de valsche Fransche bankbil jetten. De diefstallen te Alp hen a. d. R ij n. In verband met den diefstal bij de K. te Alphen aan den Rijn zijn door de politie aangehouden zekere S. te Bo degraven en G. de'H. te Alphen a. d. Rijn, bij eerstgenoemde is een belangrijk bedrag' aan geld, vermoedelijk van dezen diefstal afkomstig, gevonden. Omtrent den effectendiefstal te Alphen a. d. Rijn verneemt de „Tel." nog het vol gende: De diefstal is reeds Zondagmorgen ge pleegd, terwijl de melkhandelaar K. melk was gaan afhalen. De achterdeur bleef daarbij, zooals gewoonlijk, open. In de zelfde kamer, waar de huisvrouw sliep, is door G. V., een knecht, welke vroeger in dienst was van den melkhandelaar, uit de kast het effectenkistje medegenomen. Blijkbaar wist de man er geen 'weg mee, daar het kistje door de politie uit den Rijn werd opgovischt met alle stukken er in. Een bedrag van f 400 aan baar geld werd echter meegenomen cloor V. met zijn handlanger, die vermoedelijk op den uit kijk gestaan heeft. Beide daders bevinden zich in arrest. Het einde van een „groot- h e i d". Melly Reese, die de eerste vrou welijke vlieger in E'uitschland is geweest, heeft gisterennacht in een aanval van zwaarmoedigheid in een pension in het Westen van Berlijn zelfmoord gepleegd. Zij had haar eerste vliegtochten onder nomen op een tijdstip, waarop er in Duitschland nog zeer weinig aan de vlieg sport werd gedaan. Bij een van die toch ten, die zij met den vlieger Thelen on dernam, viel het vliegtuig naar omlaag. Zij brak toen haar beenen, een paar rib ben en haar neusbeen. Nauwelijks her steld, begon zij zich voor te bereiden voor het examen van vliagtuigbestuurder, dat zij in 1911 aflegde. Een jaar later richtte zij een vliegschool op. In de zesde nationale Duitsche vliegweek te Berlijn- Johannisthal won zij in 1911 den vijf den prijs met een totalen vliegtijd van 9 uur 22 min. Zij was ook een tijdlang vrouwelijk wereldkampioen, toen zij in hetzelfde jaar een tocht van 2 uur 9 min. had gemaakt. Zij was gehuwd met den bekenden Franschen constructeur Char les Boutard, die tijdens den oorlog in Duitschland geïnterneerd was. Sinds ge- ruimen tijd leefde zij gescheiden van haar man. Zij is 37 jaar oud geworden. Inbraken te Berlijn. Gister nacht zijn er te Berlijn 7 groote inbraken gepleegd. In een winkel .te Neu Koeln maakten de inbrekers 1500 dassen en 150 zijden hemden buit, in het centrum van de 'stad viel hun voor ongeveer 6000 mark stoffen in de handen, weer elders bestond hun buit uit zijden stoffen voor een waarde van 20.000 mark. In een confectiezaak werd voor 4000 M. waren ontvreemd en uit een brandkast van een chocoladefabriek te Wilmersdorf werd 3500 mark gestolen. Op een klein station in het Noorden van Berlijn werd de brand kast eveneens opengebroken. Toen de die ven daarin slechts 5 mark vonden, sloe gen zij in hun woed® den heelen inboedel van het station kort en klein. Ten slotte is er nog ingebroken in de woning van een juwelier Hier werden juweelen voor een waarde van 5000 mark ontvreemd. B' e dood Van K i t ch en r. In het Lagerhuis heeft Bridgeman, de eerste lord van de admiraliteit, gisteren eenige mededeelingen gedaan over de vermoe delijke oorzaak van het vergaan van de Hampshire, waarbij lord Kitchener is om gekomen. Hij sprak verschillende geruch ten over spionnage tegen en zeide, dat het onderzoek van den raad van onder zoek, dat indertijd tegen de gewoonte in, niet is gepubliceerd, tot de conclusie heeft geleid, dat de Hampshire op een ver ankerde mijn is geloopen. De admiraliteit is er trouwens van overtuigd, dat de Hampshire op een mijn is geloopen, ge legd door de Duitsche duikboot-mijnlegger U 75. Uit admiraal Scheer's rapport inzake den slag bij Jutland is gebleken, dat voor het uitvaren van de Duitsche vloot duik- booten uitgezonden zijn om mijnen te leggen in den omtrek van de Orkneys. Uit zijn plan no. 2 blijkt dat de U 75 tusschen 26 Mei en 1 Juni 1916 inder daad mijhen gelegd heeft op de hoogte waar de Hampshire moet zijln gebleven. In den omtrek zijn dan ook, toen het weer, dat in de dagen voor h.et uitvaren j van de Hampshire onstuimig was, zulks toeliet. 15 Duitsche duikbootmij)Bx« 0pg». vischt. Ook de inlichtingen van de Duit. sche admiraliteit over het mij'nenlegg,,, die na den oorlog verstrekt zijb "0ta het schoonvegen van 'de zee te vergemak kelijken en de officieele Duitsche geschil denis van den oorlog ter zee bevestigen het leggen der mijnen. Hooge prijzen voor hand schriften. Op een veiling te New-York bracht het manuscript van een omtrent 1737 gecomponeerde aria van HSndel ongeveer f 2400 op. Voor het handschrift van Mozart trio voor klavier, fluit en klarinet werd pl1B f 1400 .voor een klein piano-manisoript va* Beethoven f 800 besteed, voor een onbekenda ballade van den Schotschen dichter Robert Bums werd zelfs f 2500 betaald. Het record behaalde bij een veiling te Londen een der drie nog aanwezige exemplaren der eerste uit- gave van Shakespeare's koningsdrama Ko ning Johan. Voor dit exemplaar heeft ee» Amorikaanschen verzamelaar pl.m. f2400 neet- Van den drank. Er heeft in Japan tusschen Jokohama en Tokia een gevecht plaats gehad tusschen twee groepen van u totaal ongeveer 1500 arbeiders van twee con- curreerendo fabrieken, die door hun werkge vers van wapenen enalcohol waren voor zien. Meer dan 100 arbeiders werden gedood. Tenslotte kwam ee nafdeeling van 500 man politie uit Jokohama tusschenbeide en maakte een einde aan den strijd. \Budten verantwoorderiirheid dec RedatóeJ Gedachte Redactie, Heden werd mij van bevriende zijde no.68 van uw blad ter hand gesteld. Naar -aanleiding van het daarin voorko mende raadsverslag der gemeente Krui- pingen, zult u wel genegen zijn het vol gende te plaatsen. Volgens hot verslag zou dhr Francois gezegd hebben in den raad: „Dat hij zijn V.-D'. jasje aan de» kapstok heeft gehangen en nu ee* nieuwe en meer vuurroode jas heeft gekozen." Dit nu is onjuist. Dhr Francois beeft in de raadsvergadcr.ng niet gesproken van een V- Dl- jasje. Hij kan daar ook niet v,an spreken. Hij! weet zeer goed, dat ik voor de V rij] z. - Diem. geen _z i11ing heb in den raad, maa t' dat ik qp een zoogenaamde wjf. de lijst ben gekozen. Ook het door mij geantwoorde, hajd in het verslag wel wat objectiever hehooren te zijn. Ik zal zoo vrij zijln mijn antwoord hier ook eens weer te geven. „Hetgeen de verantwoording tegenover mijn kiezers betreft, omtrent het verwis selen van politieke jas, had mijnsinziens, bij de door mij gehouden Algemoene Be schouwing, 'thuis behoord. Ik zal daar dan ook thans niet op ingaan. Wat betreft de burgerwacht, dat die dan volgens Francois, slechts reden va» bestaan heeft, omdat do S- Dl. A- P- zoo gevaarlijk is, welnu M- d. V-, dan heb ik alle hoop, dat wij eu- spoedig van af zullen zijn, want mijnsinziens, is de tijd niet ver meer, dat de S- Di- A- P. deel uit zal maken van de regeering." Ziooals men ziet wel een beetje anders dan dat uw correspondent het voor laat komen. J- I- VISSÖHHR, Lid van den Raad. Kruiningen, 21 Dlec. 1925- Zendingssteun in Natura. Ons comité heeft de gelukkige gedachte gehad Ds Gunning te Bilthoven te verzoe ken een woord van aanbeveling voor ons streven te schrijven in het bekende week blad „Pniël". Door het stukje, dat 8 Aug. van zijne hand verscheen, zijn we in de gelegenheid gekomen vele belangstellen den te bereiken. We kunnen zelfs reeds van tastbare resultaten spreken, al is dat Riet het hoogste waar we naar streven. Een sigarenfabrikant heeft zich voorge nomen van elk tiental sigaren, dat hij van een bepaald merk verkoopt een cent aan de Zending te offeren. Wij hopen, dat hij veel van 't nieuwe merk verkoope* mag. Twee leden van het bestuur hebbe» besloten zoo nu en dan een dag vrij te nemen van hunne werkzaamheden en da* door persoonlijk bezoek nauwer contact te krijgen met de Zendingsvrienden e» zoo de propaganda voor Zendingssteun in Natura met, naar wij hopen, meer vrucht te voeren. In zijn jongste vergade ring besloot het comité vijfhonderd gulden af te dragen aan de Samenwerkende Zen dingscorporaties. Tot onzen spijt is ee* der Comité-schapen ziek geworden en af gemaakt. Wellicht is er iemand, die "t door een ander vervangen wil? Eene verloting van „Zendjngskonijnen" te Axel heeft de ronde som van honderd gulden in onze kas gebracht. Ons kapitaal is door ee* gift Van f25 en een obligatie groot no minaal f 1000 weer gegroeid. Verantwoording van giften: Mevr. A. R. V. te J. f 10 N. N. f 1.19 en f 12 voor een week avondles; N. N. f1000 voor kapitaalvorming; G. d. H. te K. f40.50; en later nog f,17; E. te D1. f9; IMej. A. B. te Oe. f6: Mej. J. D'. te Oe. f27.70; Mevr. S. te U. f2.50: 'Mej. R. te 0. f4; N. de O. te A. f 11.40: A. S. te Oe. f2; N. N. f2.50; Mevr. v. 'd. V. te Oe. ff6.50 van aardbeien: jongeheer D. v. R. f7.54 van opbrengst kalenderverkoop; Zr J. B. te 's-Gr. f0.92; Mevr. G. te W. f2.50; Mej. I. S. te L. f 1.60van Ds R. v. D. te A. f 100 van verloting „Zendingskonijnen"; van een be langstellende te A. f 25.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6