PRO LIBERTATE (Voor de Vrijheid) EiSCMs 1.f.10Ei!Eliill ZOKEÜ, UITGEVERS, SHEER KANTOORBOEKEN MONDIUS ZOON Kerknieuws. Dit de Pers. DEKKER ZOON - Giststraat - MüMelburg W ÏJ N Q R O C \l 32 OLMEBOOMEN, OOSTERBAAN LE COIHTRE Eos uitkomst voor velen op Wakkeren 47 Canadaboomen. v. JU FEIT» 1? 1BU Kassiers en Commissionairs in Effecten zware donkere liüaskarawijn Denever© Frères TE KOOP Bij inschrijving te koop, Een verhaal uit den tijd der Watergeuzen 91» Vijftig jaren in de Kerk van Rome. Ell O® Nichtjes van den Commandeur, SV. De Schrik des groeten Oceaans, M HANDELSDRUKKERIJ - TEL. No. 58, GOES. LEVERING VN ALLE SOORTEN PRIMA AFWERKING. BILLIJKE PRIJZEN. Vlasmarkt K145 Middelburg. Koopen en Verkoopen Cheques en Vreemd Bankpapier teyen voordeelige koersen. Openen Rekening-Courant met rentevergoeding. Ontvangen gelden in deposito met een dag opzegging 3 met een maand opzegging 31/, voor langere termijnen op nader overeen te komen voorwaarden. van Legner den laatsten brief van haar zoon. Sindsdien heeft zij niets meer van hem gehoord. Zij vreesde wel, dat er iets met hem was gebeurd, maar steeds weer kreeg zij bezoek van volksche kennissen 'van haar zoon, die haar zeiden, dat zij Willy te Frankfort aan de Oder hadden gezien. Andere volkscben verklaarden al leen: Uw zoon maakt het goed. Wij mogen u 'echter niet zoggen, waar hij zich be vindt. Vrijwel iedere week ontving de moeder bezoek van een zekeren Apitz, die liaar stéeds weer geruststellende berichten bracht. Apitz vertelde, dat hij Legner had on'lin'oet, dat hij het, goed maakte en veel geld verdiende; over vijf jaar wel als rijk .man naar huis zou tcrugkeeren. Apitz zelf vertrok onverwachts naar Amerika. Mij was, toen hij Duitschland verliet, in hei bezit van veel geld. twoe commissarissen van de Berlijn- ■sutfe politie hebben nu te Frankfort a. d. Oder dé zaak nader onderzocht. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat Legner ver moord is en in den omtrpk van Döberitz begraven ligt. De groote koude heeft het tot'nu toe onmogelijk gemaakt, te graven op. de plaats waar het lijk vermoedelijk is .verborgen. Uit liet onderzoek is verder gebleken, dat de zuster van Legner, die te Eberswalde woont, een week of zes gele den bezoek kreeg van twee mannen, die verklaarden, te hebben vernomen, dat zij poogde iets naders omtrent haar broeder te weten te komen. Uw broeder maakt het goed, beiden zij. Wij waarschuwen u ech ter. Gij moet uw onderzoek staken, an ders zal het uen uw kinderen slecht gaan. De moeder van Legner heeft onlangs nog geschreven aan het commando van de schietschool der artillerie te Jüterbog, waar haar zoon het laatst was onderge bracht. Men antwoordde haar d.d. 11 De cember, niefs te weten omtrent het verblijf van haar zoon. Dit antwoord was op de schrijfmachine geschreven. De handleeke- ning was onleesbaar. Met inkt had echter nog iemand aan den brief toegevoegd, dat Legner in Februari 1923 gedetacheerd was bij het derde arbeidscommando te Berlijn onder leiding van luitenant Scliulz. Dez,e Scliulz zit thans opgesloten in de gevangenis te Landsberg aan de Warte, daar hij bij verschillende veemgerichten betrokken is geweest. De leider van de cantine der schietschool te Jüterborg heeft nog verklaard, dat hij zich kon herinne ren, dat Legner op een avond door een luitenant en twee manschappen met een auto is afgehaald. Hij zou zich aan knoeie rijen met levensmiddelen hebben schuldig gemaakt en werd deswege ter verant woording geroepen. Lloyd George peet van een Italiaanse hen boerenzoon- Lloyd George heeft Maandag te Rome vertoefd in gezelschap van twee Engel- sche liberale parlementsleden en zijn secretaris- Alle pogingen van de Itali- aansche-reporters om hem te interviewen waren vergeefsch- Hij verklaarde uitdruk kelijk niets van politiek te willen weten én alleen naar Italië te zijn gekomen om de zon te zoeken- Kort voor hij zijn réis naar Sicilië zou voortzetten, werd hij bij een bezoek aati de St. Pie terskerk tegen wil en dank peet van een boerenzoon, die juist gedoopt werd Do vader van den zuigeling had den Engel- schen staatsman, wiens portret hij vaak in de courant had gezien, herkend eq smeekte net zoolang tot Lloyd Georgp zich bereid verklaarde het peetschap te aanvaarden. Ruiten ingooien? We hebben onlangs kunnen lezen, zegt de „Waar heidsvriend", dat de volgelingen van Ds Gravemeij'er en Ds Lingbeek in Steen- wijk „eigen" candidaten hebben gesteld bij1 de verkiezing van gemachtigden voor het kiescollege. De H. G. S.-beWeging (Hoort Gods Stem) dus overgebracht van het politiek terrein op het terrein van de kerk. In Steenwijk. zijn de gewone confes- siöneelen nu niet meer confessioneel. Al leen de 'H.G.S.-menschen zijn de ware broeders. Daarom ook die afzonderlijke beweging in den kerkelijken strijd. Toch is er bij! die mensclien geen sepa ratisme, zelfs niet, wanneer ze zich af scheiden van de Antirevolutionairen, van do Chr. Historischen, van de gewone Confessioneelen ook; van alle separatisme zijn ze vrij Gelukkig hebben ze het ia Steenwijk, waar Dis Gravemeijer en Ds Lingbeek predikant waren, bij1 de stembus verlo ren. Maar het feit is er "dan toch. Nu komt Arnhem, wiaar 'Ds Roskam Abbing staat en ook Ds van Leeuwen, z'n zwager en mede-partij'genoot in de Il.G.S.-politiek. Ook daar een afzonderlijke H.G.S.- actie in de kerkelijke politiek. Eerst bij de 'notabelenverkiezing. Nu bij' de •stem ming voor het kiescollege. Met gevolg, dat de Vrijzinnigen tenslotte nog gewon nen hebben bij de Notabelen-verkiezing en dat de vrijzinnigen bij de verkiezing voor gemachtigden bijna in herstemming kwamen. ""Wil men ook hier het spelletje van ruiten ingooien gaan spelen? En dan tegelijk nog den volke bekend maken, dat ifieh een aartsvijand is van separatisme. Er zijn vroeger wiel oens helden ge weest, die geen helden waren. De H.G.S.-mannen schijnen van het zelfde hout te zijn gesneden. Intusschen kan deze beweging nog heel wat ellende brengen als het zóó door moot gaan. 'We willen voor deze mensclien nog eens ernstig waarschuwen, want waar ze maar oven kans zien, zijn ze be reid om alles in de war te sturen. Een Atheïst op den kansel. Es J. A. de Vries, geref. predikant te Zaandam, schrijft in N.-Holl. Kerkblad een stukje over diep-treurige kerkelijke toe standen. „Er is zoo schrijft hij reden tot diepe droefheid biji het vernemen van toestanden ,dié zóó in-treurig zijn, dat men zichzelven afvraagtIs nu al het fijne goud in de Ned.-Herv. Kerk verdonkerd; zijn er dan geen getrouwen meer in don lande, i die uitroepen, ja uitschreeu wen vanwege al deze ongerechtigheden? Zoo ook nu. Mij is bekend na men zal ik nog maar niet noemen, daar anderen wiel zullen begrijlpen, die ik be doel mijl is bekend een predikant in de buurt van Alkmaar, die een beroep naar een andere gemeente, niet ver van zijn tegenwoordige gelegen, aannam en dus weldra gaat Vertrekken. Deze predikant komt er eerlijk voor uit en steekt dit ge voelen volstrekt niet onder stoelen of banken, dat hij le. niet gelooft in liet bestaan van een persoonlijk God; 2e. niet gelooft, dat Jezus inderdaad ooit heeft geleefd. De voorstelling van Zijn persoon is voortgevloeid uit een oude zonnemythe; 3e. niet gelooft in hemel en hel als plaatsen van eeuwige zaligheid en eeu wige rampzaligheid. Deze gevoelens druischen lijnrecht in togen de meest elementaire grondslagen van het 'Christendom. Ik wil vragen: Kan het erger? Een atheïst op den kan sel van de Kerk der Vaderen, wier al oude belijdenis der 3 formulieren van eenigheid nimmer wettig is afgeschaft! O gewis, ik weet het: dit geval is niet hot eenige. In deze provincie zijn er meer voorbeelden van. Een predikant, die in de Herv. Kerk zijn ambt aanvaardt, moet toch beloven, dat hij de belangen van liet Godsrijk zal bevorderen en een die van standplaats verwisselt, zal vertrekken niet een loffe lijk getuigschrift als een dienaar van Jezus Christus. Hoe is dat alles nu met elkaar te rijmen? Hoe kan deze leugen voortbestaan? Zeker, liet is honderden malen gevraagd. Maar daarom kan ik toch niet nalaten er eens hier de aandacht op te vestigen en ik wilde in allen ernst eens vragen: Is er 'dan onder onze Ned. Herv. Broe ders én Zusters, die Wij! als medegeloovi- gen hartelijk liefhebben, is er "dan -onder het aantal predikanten in de Ned. Herv. Kerk. die de Waarheid belijden, niemand, die ontgloeit, die opvlamt, voor de eer van onzen God en van den dierbaren! Zaligmaker, die voor ons geleden heeft aan het kruis om o-ns te verlossen van zonde, haar schuld en haar macht en ons te maken tot koningen en priesteren Gode? Laat er zijn een Weren van do wolven uit, de schaapskooi van Christus! Laat het verstaan worden wat eens 1'a.ulus schreef aan Titus van den ketterschen mensch: „Verwerpt hem na de eerste en twee de vermaning". (Titus 3:10.) Hierna beter! Wij lezen in „De Standaard": We hebben al eenige dagen op den uit kijk gestaan- Of het nog niet kwam. De betichting, n.l. dat ten slotte de A.-R. de schuld droegen. Zooal niet aan de crisis zelf, dan toch ,aan den langen duur ervan. Dat toch de crisis niet zou eindigen zonder een poging daartoe, stond wel vast. De vraag was alleen maar: wanneer en hoe? Thans is het antwoord er- Nadat de N. R. Crt. eerst haren lezers de overtuiging had trachten bij te bren gen, dat C.-H. en A.-R. verplicht waren saam een minderheidskabinet te vormen, met de R.-K. en de rest. der Ka mer in oppositie, komt het blad nu met de mededeeling dat de C.-H. dien wijzen- raad hadden willen volgen, maar dat hel pogen van Dr de Visser afgestuit is op verzet der Antirevolutionairen. Indien dit bericht juist ware, zou ons hot ant woord door de A.-R. gegeven, zeer ver standig voorkomen- In overeenstemming met ons eigen inzicht- Intusschen behoeven we ons niet op te maken om dit z.g. besluit der A.-R. te verdedigen- Wa,nt de mededeeling, dat ür de Visser eene oplo-ssing, als dooit de N. R. Crt. bedoeld, zou hebben b e - pro-efd is voor zoover onze inlich tingen reiken uit de lucht gegrepen. Den verantwoordelijken leiders der A.-R. is althans, zoo werd ons meegedeeld, van zdlk een poging niets bekend. Zij behoefden zich daartegen dus ook niet te verzetten. De eerste poging om den langen duur der crisis op den rug van onze partij te leggen, is dus niet geslaagd. Hierna beter! is het, dat vanaf heden een onzer U komt bezoeken tot het repareeren van uw Naaimachine en hst leveren van Qnderdeelen. Geven tevens inlichtingen over de door ons vertegenwoordigde mer ken Naaimachines, zooalsPfaff,Vesta,Veritas,Winselmann en Haid Neu. Beleefd aanbevelend; Drinkt nu 's avonds en dan alleen van ónze geïmporteerde der Fransch-Afrikaansche kolonie. Ook een zeer geschikte zachte TAFELWIJN per flesch slechts f t, Alleen verkrijgbbij de Importeurs i^iddsSbasrg. op een welvarend dorp op Zuid- Beveland, een g&ed belrtante Brieven onder No. 50, Bureau van dit Blad te Goes. ..Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente van Kleetinge, wen- schen bij inschrijving a eontani te verkeoiten staande op perceel sectie B no. 429, aan den Tervatenweg, alhier. Biljetten in te leveren vóór of op Dinsdag 29 December a.s. bij den Pres. Kerkv. dhr. C. DEKKER Lz., in de „Groe", die desgewenscht nadere inlichtingen verstrekt. van Mej Ja. Da. NDSSEN: staande in 'tbosch in het Vroonland, Inlichtingen en prijsopgaaf inge wacht vóór 30 Dec. a,s. door H. A. NIJSSEN te Kapelle. Voorts nog'in voorraad 1000 droge Boschmufsaards en iOOO groene idem. Het is dit jaar 400 jaren geleden, dat de eerste Martelaren hun goed en hun leven gaven voor de zaak des geloofs en der vrijheid. Aller- wege wordt die bange tijd der vervolging in herinnering gebracht. Op uitnemende wijze hebben de schrijvers Walshe en Sargent het boven genoemde, aandoenlijke prachtverhaal uit die dsgeD, aan de vergetel heid ontrukt. PRO LIBERTATEDat was het opschrift van de Geuzen penning. En onder dat opschrift wordt in dit keurige verhaal een ju weeltje van eenvoudige vertelkunst gegeven, dat u geheel mee doet leven met de geloofshelden en heldinnen, die veel moesten lijden, maar het geloof hebben behouden. Ziehier een greep uit den inhoud: De torenwachter van Gent De Bjjbel verborgen in den toren Door een monnik bespied In 't geheim naar de Hagepreek. De Weduwe van den Martelaar Onder de prediking van Herman Strijker de vroegere monnik De Watergeuzen „In de wereld zult gij ver drukking hebben" De Bijbel uit den toren verdwenen Onder ver denking Ternauwernood ontkomen. De Schuilplaats van den Hageprediker. De vlucht naar Rotterdam Beeldenstorm der Geuzen in Antwerpen's hoofdkerk De „gesneden beelden" tot puin geslagen Pater Adriaan en zijn heiligenbeeldjes De beeldenstorm gestraft Vervolging De ontsnapping van den prediker Twee martelaren bevrijd „De geest gewillig, het vleesch zwak" De kracht des geloofs De zitting van den bloedraad De Watergeuzen komen In bangen nood De dag der bevrijding Op Gods tijd. Ziehier slechts een greep. Prachtboek, royale letter. In het groote formaat, 27G bladz. druks. Door Vader Chinique, afvallig Roomsch priester. Voor dit boek, dat wij nog maar pas op magazijn hebben, is enorme belangstelling. De inhoud is zóó breed en zóó veelszins interessant dat we die zelfs in kort bestek niet kunnen weergeven. Hier is de man aan het woord die in 50 jaar onnoemelijk veel heeft aanschouwd en beleefd. Om een blik iu deu inhoud te geven noemen wij een paar hoofdstukkenDe priester en de Bijbel Schooljaren te St. Thomas De monnik en het celibaat De priester, het vagevuur en de koe van de arme weduwe Het „feest" in de pastorie De handel in missen De biecht Mijn begeerte om Gods Woord te lezen Een Allerheiligendag Een reeks treffende gebeurtenissen Mijn bekeering Gevaren en uit reddingen Aan het eind der woestijnreis, enz. enz. enz. Groot werk, fraai omslag. 320 bladz. druks. door J. F. v. O. Prachtig historisch verhaal uit de jaren 1652—56. Hoofd persoon is de bekende Jan van Riebeek. die in een klein schip met zijn gezin en beide nichtjes de zeereis naar de Kaap ondernam en er een nederzetting stichtte, waaruit later de Boerenrepublieken zich ont wikkelden. Wat een reis vol gevaren. Wat een zorgen in dit eertijds onherbergzaam oord, het land der wilden van Afrika. Vooral het wedervaren der nichtjes is mooi verteld. Een kleine greep uit den inhoud: Vaartwel! Hollands duinen! De zeereis In de Tafelbaai De strandloopers Als de nood op 't hoogst is Het schelmstuk van Harry Een flinke jonge Kapenaar De eerste bruiloft in Zuid- Afrika De scheiding Oude liefde roest niet, enz. enz. Met fraaie platen, 218 bladz.*, in keurigen prachtband. door H. Alkema. Het leven van Michiel Adr. de Ruijter, Neerlands grootsten Zeeheld. Een altijd weer mooi verhaal voor joDg en oud, o.a. De Ruijter aan het touwslagerswiel In den toren van Viissingen Naar zeeIn 's lands dienst De Duinkerker kapers Een zeeslag De Ruijter als christen De Algerijnsche rooverschepen Zee oorlogen „Dat is onze man!" De Ruijter gewond Zijn dood en begrafenis. Prachtig! 120 bladz., met 2S platen. Oorlogsboek 1914. In fraai geïll. omslag. Interessanti ÏTifirist»lrnnnoiii»iie f Q A1? woor al deze 5 boeken MBM mooie, UilVCl mJUjJdJJi yö I d.ftd nieuwe boeken. Keurige lectuur. Een prijs alleen mogelijk door massa-inkoopen. Wil men no 1 in fraaien band er bij dan is de prijs f 3.90. Zend postwissel of giro No.|31769 van f 3.45 of f 3.90. Er bijmeiden„Voor aanbod Pro Libertate". Wacht niet te lang, want de aanvraag zal gróót zijn!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 10