Ho 7» Woensdag S3 December 19S5 40e Jaargan Nienwjaars-Advertentm Buitenland. Bimenlaul Springende handen worden gaaf en zacht Kloosterhalsem Provinciale Staten van Zeeland. Inwrijven met bijt niet, doch verzacht Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE—GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Iflrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tei. ra. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.ÖÖ Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nummers gratis. We herinneren er aan, dat Nieuw jaars- Advertentiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels f 1.—, elke regel meer f 0.20; voor namen onder den Algemeenen Nieuwjaarswensch f 0.20). Advertentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per post wissel ef in postzegels wordt betaald, kun nen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. Vergadering van Dinsdag. Bijdrage „Stoomtram Walcheren". In alle afdeelingen werd gevraagd of de aanvrage om subsidie tot dekking van het tekort van de stoomtram Walcheren, zal blijven terugkeoren, waarop een lid van Ged. Staten antwoordde, dat dit jaai reeds beter is en het dus niet waar- schijnlijk is- Een vraag of wat in het adres van de werklieden-organisatie wordt gezegd, juist is, wordt door Ged. Staten ontken nend beantwoordt, maar verschillende leden blijven ontevreden over de pen sioenregeling- Men spreekt over aanhou ding en anderen vinden dat men een gevaarlijk precedent gaat scheppen. Er kunnen meer zulke aanvragen komen. Men meent, dat een exploitatie-rekening moet worden overgelegd, om na te gaan of het tekort fliet op een andere wijze is weg te werken. Hoe is dit ontstaan wordt ook gevraagd, zijn de autobussen de oorzaak? Ook wordt besproken het heffen van. een goedkoop tarief op Zondag en het laten loopen van bijna evenveel treinen als in de week. Opgemerkt werd, dal het rijk ook de helft van liet tekort betaalt en de provincie dan geen voor waarden kan stellen. Bij hun antwoord op 't verslag zeggen zij:, dat bij hét stellen van voorwaarden aandacht gewijd zal worden aan het vraagstuk der Zondags rust en aan dat der diensttijden. De Beer Brandsma zal met tegenzin vóór stemmen, want die maatschappij doet weinig voor zijn personeel, o-a. laat men Zondags op één na evenveel tram men rijden als andere dagen. Spr. zegt, dat als de maatschappij niet verandert, op dit gebied, in het vervolg de antirev. zullen tegenstemmen. De heer Overhoff zegt, dat het personeel 26 vrije Zondagen lieeft, dus 14 meer dan de rijksregeling. Maar andere voor waarden zijn niet zoo billijk. Spr. wil heslist, dat de organisatie er kend wordt en Ged. Staten moeten dit «ischen. Het bestuur zegt, dat het pen sioenfonds er goed voor staat, het is proot f 43000, maar spr. zegt, dat er f 278 at nu toe is uitbetaald- Het personeeij ktort er ieder jaar f 1500 in, en dient toch pok medezeggingschap over het fonds te lebben. De heer Welleman zegt, dat een open- aar lichaam het niet ieder naar den zin w maken. De arbeidsvoorwaarden zijn Set schitterend, maar ook de tarieven •zijn de laatste jaren verminderd en het overleggen van een exploitatie-rekening yas gewenscht. Dhr Kodde zal tegenstemmen, al spijl hem, want men zou de tram niet ónnen missen, b.v. voor het bietenver- oer. Spr. is tegen de subsidie, omdat t' de mobilisatiejaren gebleken is, dat M tram des Zondags stil gelegd kan rorden. Dhr Wallien zal gaarne dit voorstel teunen, goede verkeersmiddelen is van root belang voor de provincie. De St. loeten niet in kleinigheden roeren. Dhr Onderdijk komt tegen overdreven 'ondagsrust op; men wil andersdenken en, die rustig van het strand gaan ge- lieten, dwingen. Dhr Dieleman zegt, dat de maatschappij •moeilijkheden verkeert, en dit is niet? ouders op het gebied der tramwegen, is een algemeen verschijnsel. Er fcdt dan ook reeds een kolensuhsidie 5t' het. rijk gegeven. Het. publiek be is zeker ten zeerste bij deze lijn' okken. De polder Walcheren heeft ook ct belang hij de tram, al was het maar br vervoer van de materialen voor dén |stkapelschen dijk. Er zijn menschen, het publiek belang ondergeschikt ma- aan andere opvattingen, n.l. aan hun jrsoonlijkc inzichten op godsdienstig ter- Daar hebben we alleen mede te ken als het ook weer het algemeen; ang raakt, en dit kan zijn op hef ried der Zondagsrust van het perso- W- De dienstregelingen, de arbeids voorwaarden en de pensionneering staan onder toezicht van den minister. Wat betreft de vrije Zondagen hier mede heeft de stoomtram Walcheren vol doende rekening gehouden. Spr. is verbaasd, dat de tram nog niel heeft voldaan aan de in 1917 voorgeschre ven rijksregeling der arbeidsvoorwaar den. Ged. Staten willen hiermede zeker rekening houden en er zoo noodig den minister aan herinneren: dit geldt ook van de pensioensregeling en het behoor lijk verstrekken der pensioenen. Inzake de exploitatie zegt spr., dat er wel wal dure opzet is geweest bij den aanleg van stionnetje enz. Dhr Kodde blijft er bij, dat alle diens ten op Zondag moeten stopstaan. Dhf Brandsma zegt. dat hij van begin af toen hij in de Staten kwam, gezegd heeft, dat men niet alles op Zondag kan stop zet ten, maar zooveel mogelijk moet beperken. Na nog eenige discussie wordt hel voorstel aangenomen met 37 tegen 3 st- die der heeren Joziasse, Kodde en Har toog. Aut-obusdienst MiddelburgVeere. Enkele opmerkingen over de voorge stelde subsidie aan H. Gastel te Veere voor den autobusdiens!; Middelburg Veere, gaven Ged- Staten aanleiding mede te deelen, dat de subsidie van f 140fjj berekend is naar de waarde der bussen, welke te stellen is op f 6500, en daf alleen subsidie wordt toegekend, als de betrokken streek of de plaatsen, die er bij betrokken zijn, zich niet onttrekken. Aanbesteding van deze lijn zou niet on billijk zijn tegenover den heer Castel, die den dienst reeds jaren onderhoudt, het is een lijn van filgemeen belang en is de eenige verbinding tusschen Middelburg en Noord-Beveland. Dhr Brandsma zal met velen tegen, stemmen, omdat de dienst op Zondag niet voldoende beperkt is. Dhr Boüer wijst op de groote behoefte aan dezen dienst ook voor de inwoners van Noord-Beveland. Veere heeft f300 bijeengebracht, Wissenkerke geeft f200. Dhr Mes z-egt, dat de dienst voldoende beperkt wordt op Zondag en dringt op aanneming aan. - Dhr Adriaanse waarschuwt tegen de overdrijving van de Zondagsrust- Er is een groot aantal menschen, die juist op Zondag reizen en een uitstapje maken. Ieder gebruike den Zondag zoo hij wil. Het voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 12 stemmen, die der heeren De Jonge, Sonke, Van de Putte, Timmerman, Vogelaar, Geschiere, Joziasse, Kodde, Har toog, Brandsma, Dominicus en Laernoes. Provinciale Bibliotheek, De voorgestelde verhooging van den post voor de bibliotheek met f 6250 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog werden aangenomen de voorstellen inzake het aangaan van een gcldleening van f 2.500.000 en die tot wijziging dei begrootingen 1925 en 1926. Geen subsidie voor Koloniehuizen. Ged. Staten hadden voorgesteld afwij zend 'te beschikken op de verzoeken van het Centraal genootschap voor kinder en vacantiekolonies en de R. K. Ver eeniging voor die instellingen om sub sidie voor bouw en inrichting van kolo niehuizen. Nadat in de afdeelingen door verschil lende 'leden reeds bepleit was om dit) voorstel niet aan te nemen, was het nu eerst mevrouw Bergsma jV.-d.) die wees op het groote nut, de kinderen te latert profiteeren van zee en bosch- Het is een voorbehoedmiddel tegen de t-b.c. Spr. stelt voor aan beide vereenigingen f 1000 te geven- Dhr de Baare (s.-d.) stelt voor f 1500 voor de Neutrale vereeniging en f 250 voor de R.-K. vereeniging. Dhr Mes gaat mede met het voorstel van mevrouw Bergsma. Dhr Wallien voelt als medicus veel voor deze instellingen. Waar er jammer genoeg geen koloniehu- z-on in Zeeland zelf zijn, moet men de andere steunen. Spr. is ook voor het! voorstel-Bergsma. Dhr v- d. Wart meent, dat waar men destijds de garantie voor het sanatorium verwierp, men nu ook dit niet kan toe staan. Dhr Vienings wijst -ook op de groote belangen voor de volksgezondheid en acht f 1000 voor beide vereenigingen bil lijk. Dhr van Dusseldorp meent, dat mei) voorzichtig moet zijn nieuwe wegen in zake deze subsidies in te slaan, men kan beter de bedragen verboogen, die zijn uitgetrokken voor steun door verpleging der kinderen, anders zijn de financiëele gevolgen niet te overzien. Na enkele re plieken wordt het voorstel-Bergsma ver worpen met 27 tegen 13 en het voorstel de Baare met 24 tegen 16 stemmen ver worpen. Hiermede is liet voorstel van Ged- Staten aangenomen. De Ferryboot. Na een uur gepauzeerd te hebben werd des middags weer behandeld het voor stel om het bedrag uitgetrokken voor de ferryboot te verboogen van f400.000 op f 500.000. Dhr Overhoff zegt, „haastige spoed, is zelden goed". Dat is nu de, derde keer, dat men komt vertellen dat er haasf bij is- Reeds de vorige keer beeft de heei! van Rompu gezegd: „het kan niet wach ten, geen dag en geen nacht", maar toch wachtten Ged- Staten nog tot November 192.5 voor de boot onderhands werd aanbesteed. Eerst werd f 175000 voldoen de geacht, toen werd het f 400.000 en nu f500.000. 'En nu maakt men weer in eens haast -omdat het nog duurder zou kunnen worden. Er dient echter 'goed onderzocht te worden of de f 100 000 al leen strijkgeld is geweest- en ook of hef juist is, dat de werf Zeeland te Hans- weert bereid is het schip te bouwen voor f 400.000. Het zou toch goed .zijn f 100000 te besparen 'en het personeel van de Zeeland werk te geven- Spr. zou het daar om nog eenmaal willen aanhouden en dan bijv. over een maand in een buiten gewone zitting willen afhandelen. Dhr Wallien had gaarne eerst een antwoord van Ged- Staten gehad op liet algemeen verslag der afdeelingen. De voorz. zegt dat Ged. Staten geen gelegenheid hebben gehad liet te beantwoorden- Dhr Wallien is het dan vrijwel eens met den heer Overhoff, de boot zal in 1926 niet meer kunnen varen, maar zij is toch zeer noodzakelijk, wat verleden jaar door den heer van Rompu ook is toegegeven. Ged. Staten hebben 11 maan den noodig gehad voor zij tot inschrij ving overgingen- Het besluit zal zeer vér strekkende gevolgen hebben, mede om dat er hu een© andere snelheid wordt aangenomen. Spr. vraagt of alles wel is aangewend en of openbare' aanbesteding niet beter ware geweest- Spr. twijfelt aan de bekwaamheid van den adviseur van Ged. Staten. Dhr Brandsma meent, dat er geen overeenstemming is bij Ged. Staten. Anders had men toch goed tijd kunnen vinden voor beantwoording van bet 'Algemeen verslag. Nu was het wel licht handiger niet te antwoorden, maai' dat is dan een geringschatting van de Staten, dat deze het toch wel zouden! slikken. De voorz. zegt te kunnen ver zekeren, dat alle leden van Ged- Staten waren voor de f500.000. Dhr Welleman heeft zelf den directeur van de werf Zeeland gesproken, die hem tot op dat oogenblik geheel onbekend was- Deze sprak hem ook over strijk gelden en zeide de werf het voor f 400.000 zou kunnen doen. Dhr Kakebeeke meent, dat men zake lijk moet zijn en niet ingaan op foefjes) van niet voor de inschrijving aangezoch te werven. Hij kent dat uit andere door hem medegemaakte aanbestedingen. 'Spr. zou het motto willen toepassen „Wafi gij lieden doen kunt, stelt dat niet to-^J morgen uit." Dhr van Rompu sluit zich aan bij den beer Kakebeeke. Inzake het verschil tusschen de hegrootingsso-m en het nu voorgestelde bedrag zegt spr. dat er een nieuw soort dure motoren voor dit schip noodig zijn. Het bedrag van f400 000 is niet de schuld van den des kundige, rl-en heer Cornelissen, maar van Ged. Staten, Het bureau-Gomelissen had toen f 432.000 genoemd en daar komt nu f 68000 bij omdat bet schip nog een groote verandering heeft ondergaan ten bate der passagiers. Spr. kent den direc teur van de Zeeland en begrijpt niet waar hij de brutaliteit van daan haalt te den ken dat de werf Zeeland de boot zou kunnen bouwen. Zij is ook niet kapitaal krachtig genoeg. Alle als goed erkende werven zijn aan geschreven. Bij een openbare aanbeste ding loopt men leans dat een minder goede het laagst inschrijft. Spr. heeft de hoop. dat in de eerste helft van 1927 de nieuwe aanlegplaats te Breskens zoo ver zal zijn, dat hij in gebruik kan wor den genomen voor de nieuwe boot- Er wordt ook spoed betracht om te komeri tot verbetering van cle aanlegplaats te Vlissingen- Spr. kan verzekeren, dat 500 duizend gld het maximum is, dat noodig zal zijn. De vergadering wordt nu enkele minu ten geschorst om de leden in de gelegen heid te stellen de blauwdruk-ontwerpen voor de boot in oogenschouw te nemen, Na het bezichtigen dier ontwerpen, deelen achtereenvolgens de heeren Overhoff, Wallien, Moelker en Brandsma in hun replieken mede, overtuigd te zijn door den heer van Rompu. Het voorstel wordt hier op' onder applaus zonder hoofdelijke st aangenomen- De voorz. brengt dank voor de prettige en aangename wijze waarop deze zaak behandeld is, en hij hoopt, dat de betere bootverbindingen zullen mede helpen aan meerderen bloei van de pro vincie. Subsidie herstel monumenten- Thans werd door den heer v. d. Wart het algemeen verslag voorgelezen van de behandeling in de afdeelingen op Dins dagmorgen van de voorstellen inzake sub sidies voor herstel van monumenten, ter wijl de voorzitter mededeelde, dat Ged, Staten bij hun voorstel blijven- Dhr Onderdijk had liever niet gezien, dat men voorstellen zoo in eens in do vergadering werpt, zooals nu is gebeurd- Nu bleek o.a. dat de burgerlijke gemt IJzendijke niets voor de kerk geeft en de S. D. A. P. stelt zich op het standpunt van bet herstellen uit een kunstoogpunt en dan moet ook de gemeente mede steu nen. D-e R. K. kunnen dit toch ook doen, Algemeen is spr. wel voor het voorge stelde algemeene beginsel maar meent, dat Ged. Staten dit beter voor zich had den kunnen houden- Dhr v. d. Wart zegt, dat de R. K. zeker ook uit kunstoogpunt willen helpen. De heer Vienings heeft in -den raad van Goes al meermalen verhooging der subsidie voor de kerk aldaar bepleit. Ook spr. had wel wat betere inlichtingen willen hebben. Hij blijft er bij dat f 5000 voor dit doel veel te weinig is voor Zeeland met zijn véle kunstschatten. Dhr v. d. Putte zou slechts in herha lingen van Maandag kunnen treden en zegt, dat er steeds een goed onderzoek wordt ingesteld. Zoo is er nu wel dege lijk rekening mede gehouden dat de kerk te Kapelle zelve rijk is. Aan IJzendijke kan worden aangeraden ook nog eens bij 'de burgerlijke gemeente aan te klop pen, De voorstellen om Kapelle te geven f4150, en wel f500 in 1926; f1000 in 1927, 128 en 19929 en f650 in 1930 en IJzendijke f 1400 namelijk f 1000 in 1927 en f400 in 1928 worden z.h.s. aan genomen. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter in naam der Koningin de najaarszitting. Verbetering. In het Statenverslag van gisteren is het door het Statenlid Vienings gesprokene ten gevolge eener uitlating onjuist weergegeven. Men leze: „De heer Vienings zegt: De provincie kan geen consideratie gebruiken met de gemeenten, die re «Is een lichtbron-in stallatie hebben als door den heer Domi nicus genoemd en die bij de Madas zijn aangesloten. in één nacht door het gebruik van Akker's Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid zal geven. Beroemd huismiddel bij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v. 50 gram f 1.en 100 gram f 1.75 nog voordeeligcrl Het weer in het Buitenland. Gemeld wordt, -dat in Spanje een zeer strenge koude heerscht, tengevolge waar van reeds verscheidene personen zijn be zweken. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men mo-est de passagiersdienst naar Ma rokko stopgezet worden. De aan de Ma- rokkaansche kust patrouilloerende Spaan- sche schepen vluchtten naar Al-geciras. Een storm, die over heel Frankrijk woedde, heeft belangrijke schade veroor zaakt. Er zijn eenige gewonden. Na drie weken van hevige koude en sneeuwval is gisteren in Hongarije dooi- weer met regen ingetreden. In verschillende deelen van Zwitser land is h-et bar weer. Boven de Jural heeft het geweldig gestormd. De storm ging gepaard met hevig onweer en hagel'. Een hevige orkaan, die groote schade heeft aangericht heeft Clermont Ferrand en omgeving geteisterd. Telegraaflijnen zijn gebroken en tal van menschen heb ben kwetsuren opgeloopen, veroorzaak! door voorwerpen', die de wind had los gerukt- In Nottingham-, Derby- en Lincolnshire heeft het gisteren 20 uur aan één stuk ge sneeuwd, en ook Londen kreeg zijn zwaar ste pak van den winter tot dusver. I* de buitenwijken lag de sneeuw gister avond tot 4 voet hoog. Aan de kust va* East-Anglia en Norfolk heerscht boven dien een zware storm met hagel- en re genbuien. Alleen in Noord-Scliotland was het gisteren mooi, droog winterweer. De burgeroorlog in China. Volgens telegrammen, welke door de „Dtaily Mail" uit China ontvangen zijn, zijn de laatste gevechten tusschen del voornaamste vijandige generaals geëin digd in de nederlaag van generaal Feng Joe Siang, den voornaamsten vijand vanl maarschalk Tsjang Tso Lin, die vele jaren' heerscher van China is geweest. Zooals bekend, leed Tsjang Tsio Li* Lin de laatste veertien dagen vele neder lagen, aangezien vele zijner generaals tol den vijand overliepen. Zijn toestand werd zoo wanhopig, dat de Japanners besloten zijn hoofdstad Moekden te bezetten. Thans hebben de met Tsjang Tso Lis bevriende troepen van den gouverneur der provincie Shili zijn voornaamsten vijand verslagen- Het slagveld ligt be dekt met dooden. De verliezen van Feng zijn ontzettend. Feng wijkt en heeft een' circulaire doen verspreiden,, waarin prak tisch zijn nederlaag wordt toegegeven. Naar gemeld wordt, bedragen de ver liezen van generaal Feng niet minder dani 10.000 man. Korte Borlchtes. 'I Uit Nice meldt Belga, dat er eefl locomotief op een wagen, waarin arbei ders gezeten waren, is geloopen- Twintig mannnen verloren het leven, vier zijn e» zwaar gekwetst- 1 De Bulgaarsche politie is op hel spoor gekomen van een wijdvertakte com munistische organisatie, die er haar werk van maakte, de talrijke vluchtelingen uit Tliracië en Macedonië voor het bolsche- wisme te winnen. Er waren reeds voorbe reidingen getroffen, om verschillende ban ken en postkantoren te bestormen- Den leiders is het gelukt, op Grieksch gebied] te ontkomen. Beide huizen van het parlement van Nieuw Zuid Wales hebben de wet goed gekeurd waarbij een belasting van 25 pet. wordt geheven van de bruto winst op films, die niet in Australië gemaakt zijn. De nieuwe onderkoning van Indië, Sir E. Woods, zal den titel aannemen lord Underdale, naar een bezitting die hij in Underdale en Yorshire'verworven heeft Te Parijs is overleden de prinses weduwe van Monaco, Prinses Alice, wier familienaam Heine was. Zij: was 10 Febr. 1858 te Nieuw Orleans in Louisiana ge boren en aanvankelijk getrouwd met den hertog van Richelieu, die in 1880 over leden is. Den 30en October 1889 huwde zij met prins Albert van Monaco, welk huwe lijk in 1902 ontbonden is. Prinses Alice was de stiefmoeder van prins Lodewijk II, den huidigen vorst van Monaco. De crisis. Gistermiddag vergaderde de R. K. Eer ste Kamerfractie in verband met den poli- tieken toestand. Omtrent den stand van de pogingen tot oplossing van de Kabinetscrisis kan op het oogenblik niets anders als vast-: staande worden bericht, dan dat het con tact, dat dr de Visser gezocht heeft mei het tegenwoordige Kabinet, nog altijd voortduurt- Gisteren vergaderde de Eerste Kamer.- Do voorz. deelde mede, dat in de open bare vergadering van morgen de wets ontwerpen behandeld zullen worden, die in staat van wijzen zijn. Een stem: En de Bioscoopwet? i i De voorzitter: De Bioscoopwet niet. Het ligt niet in mijn bedoeling, deze wet met een demissionair kabinet te behan delen. Do voorzitter verdaagde de vergade- dering tot vanochtend 11 uur. Het m elke-onflictinAmster- dam- Het melkoonflict in Amsterdam duurt onveranderd voort- Van toenade ring tusschen beide partijen is nog geen; sprake. Integendeel, het schijnt, dat de strijd scherper wordt gevoerd- Zoo ont stond gisteren in de omgeving van de Haarlemmerpoort een opstootje door het slaags raken van eenige melkslijters met een paar ventende melkveehouders- Er vielen wederzijds harde klappen. Groote vraag naarLimburg- s c h e k o 1 e n. De afzet van kolen 03 de Limburgsch-e mijnen is den laatsteiï

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1