Mo 70 Maandag 'MDecember 1925 40e Jaargang NienwjaarS'Aslvertentiën. Binaenlami. Dit de Provincie. Onmisbaar Drukkers-Exploitanten: OOSTÉRBAAN LE COIMTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes ^Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ro. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regei meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nummers gratis. We herinneren er aan, dat Nieuw jaars- Adverientiën bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels f 1—, elke regel meer f 0.20; voor namen onder den Algemeenen Nieuwjaarswensch f0.20). Advertentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per post wissel of in postzegels wordt betaald, kun nen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. De werkloosheid in Duitschland. Van 16 tot 30 November steeg het aan tal steuntrekkende werkloozen van 473 tot 678 duizend, dus met circa 41 pCt dat der ondersteunde gezinsleden van werkloozen van 572.000 tot 819.500. Er doen in den laatsten tijd geruchten de ronde, volgens welke de regeering het plan zou hebben den staat van be leg af te kondigen, teneinde daarmee do dreigende relletjes, veroorzaakt door de stijgende werkloosheid, onschadelijk te maken. De „Voss. Zgt." kan daarover het vol gende mededeelen: In het algemeen zijn deze berichten overdreven, slechts dit is waar, dat Gessier, die tijdelijk het minis terie van binnenlandsche zaken behartigt bij de verschillende landelijke regeerin gen over een eventueele invoering van den staat van beleg heeft laten polsen: De Pruisische regeering heeft te kennen gegeven, dat zij van dezen maatregel niets wil weten- Daarop heeft Gessier zijn ver dere plannen prijs gegeven. De Burgeroorlog in China- Volgens te Londen ontvangen telegram men wordt een nieuwe strijd verwacht ten Zuid-Westen van Moekden lusschen de troepen van maarschalk Tsang Tso Lin, den gouverneur-generaal van Mant- sjoerije en die van zijn generaals, die tegen hem zijn opgestaan. Dat de strijd een poos heeft opgehouden, wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de felle koude, die er op het oogenblik heerscht- Onder de Chineesche studenten te Can ton', waar een bolschewistische regee ring is, en te Swatow wordt een hevige anti-christelijke agitatie gevoerd. Te Can ton is een beweging gaande, om geduren de Kerstmis groote demonstraties te hou den. Te Swatow trachtten de bolschewis- ten zich meester te maken van de missie scholen. Deze beweging culmineerde in een poging van het gepeupel, om de En- gelsche school en het Engelsch-Chinee* sche college te verwoesten. De schade wordt geraamd op 25.000 pond sterling. Onparlementair. De voorzitter van de Belgische Kamer heeft Vrijdag de zitting moeten schorsen en sloot het „debat" met de woorden: loop naar den duivel. Communisten en socialisten waren na melijk flink aan het bakkeleien geweest. Een communistisch Kamerlid had de so- 'cialisten verweten geen echte Marxisten te zijn. „Wij zij n wel Marxisten", was het antwoord, „maar geen stommelingen; wij willen nog wat leeren". „Jawel lee- ren automobiel rijden I" De socialist, die nog wat leeren wilde, was namelijk de gelukkige bezitter van een auto: Toen begon eerst de ruzie. Voor „sales crapules" werden de communisten ge scholden en hun antwoord luidde, dat een socialistische leider der mijnwerkers in Henegouwen olie verkocht had aan den mijneigenaar. Zoo ging het van kwaad tot erger. Tot de president er een einde aan maakte met bovenstaande ongepaste uitdrukking. Korte Berichten. Verscheidene Engelsche bladen blij ven na de volkenbondsbeslissing inzakq Mossoiel er op aandringen, dat de Brit- sehe negeering spoedig in het Oosten doel treffende maatregelen zal nemen wil het laad niet de kans beloopen de Turken geheel van zich te vervreemden en zich daardoor een vijand op de grens van Irak te verzekeren. Bij Grafenthal in Thiiringen heeft een lawine vijf arbeiders bedolven. Twee er van zijn onder de sneeuwmassa gestikt- Te Birchenwood, in Staffordshire, na een mijngasontploffing alle kolen- delvers veilig boven gekomen, op zeven sa, die vermoedelijk omgekomen zijn. Men 'leeft reeds. :een lijk gevonden. Van de Memeier visschersvloot, die Woensdag op de kabeljauwvangst uittrok, zijn vier booten met negentien visschers aan boord niet teruggekeerd- Een uitge zonden stoomboot kwam Vrijdagmiddag onverrichterzake terug. De boot, had ner gens eenig spoor van de visschers be merkt. Maandag is ingebroken bij den pre sident van de rechtbank te Stargard. Uit het onderzoek is gebleken, dat verschil lende stukken van politieke beteekenis zijn gestolen. In de couloirs van den Beierschen landdag werd beweerd, dat de volksche af gevaardigde Wagner, die onlangs ver klaard had het best te kunnen begrijpen als een poging zou worden gedaan om Stresemann uit den weg te ruimen op de hoogte geweest is van het complot, dat te gen het leven van Stresemann is gesmeed en dat enkele dagen geleden is ontdekt. De gezondheidstoestand van de Ko ningin-Moeder van Italië is langzaam achteruitgaande. Kardinaal Mercier heeft influenza. Ook de Belgische ministers Poullet en ge neraal Kestens hebben al een week lang huisarrest wegens die ziekte, die op het oogenblik zooveel slachtoffers maakt. De politieke toestand- De parlementaire redacteur van de Maasbode schrijft Het is nu al weder acht dagen geleden dat Dr de Visser de opdracht tot vor ming van „een Kabinet" in beraad nam- Van zijn werk en zijn plannen heeft hij niets medegedeeld. Het is zelfs bekend dat de formateur geslotener is dan ooit, ook tegenover zijn eigen fractie, waarvan hij toch de voorzitter is- Bij zijn fractie had Dr de Visser voor de voorbereiding tot vorming van een parlementair kabinet schipbreuk geleden in dien zin, dat hij voor zijn voorstel geen meerderheid kon krijgen; nu moest het langs een anderen weg geprobeerd waarbij hij er op rekende, dat de tijd wijziging van inzicht zou brengen. Tijd winst is in deze kwestie inderdaad van groote beteekenis. Zooals we na de opdracht schreven, zou Dr de Visser in plaats van zich te richten tot de drie rechtsche partijen ziclï nu wenden tot negen mannen, met het verzoek, zitting te nemen in een te vor men Kabinet. Zooals te verwachten was, heeft hij dit verzoek gericht tot de de missionaire ministers, met wie nu onder handelingen worden gevoerd. Het voordeel hiervan is, dat de onder handelingen nu plaats hebben met een kleiner aantal personen, maar of. de moei lijkheden daardoor geringer worden, be twijfelen we. Het is moeilijk te zeggen, bij wie de formateur inzake het herstel van het gezantschap in welken vorm dan nok op grooter bezwaren zal stuiten bij de heeren Snoeck Henkemans en Krijger, Df bij minister Schokking. Is Dr de Visser nu eenmaal zoover, dal hij een basis gevonden heeft, waarop de aangezochten bereid zijn te blijven of zitting te nemen, dan dient hij toch tel zorgen, voor steun in het parlement, want zonder dat is zijn Kabinet er een vait één dag, al mag het dan ook den naam dragen van extra-parlementair- Met de bereidverklaring der negen afge treden ministers is dan ook het pleit nog lang niet gewonnen en ook dan bestaat er neg heel veel kans, dat de formatie mislukt. Door de grootste bestrijders van het gezantschap wordt ook in dit opzicht geen poging onbeproefd gelaten. Teeke nend is het, dat wij vernamen, dat Ds Lingbeek zelfs verzocht had te komen tot een soort aaneensluiting of samen werking met de christelijk-historische fractie. We zullen op dit oogenblik Dr de Vis ser zijn geheimzinnigheid, niet verwijten. Het is een netelige kwestie, vooral nu ver buiten het parlement om het geweten er bij te pas is gebracht, al kan ook met zekerheid gezegd worden, dat Dr de Visser, ten spijt van zijn hoofdredacteur schap, daaraan geen schuld heeft. Slaagt dr de Visser met dezen opzet niet, dan is het te verwachten, dat, niet tegenstaande de opdracht daar volkomen vrijheid toe geeft, door hem nog een po ging in andere richting zal worden ge daan: Voor de vorming van een extra parlementair kabinet, bestaande uit tot geen partij behoorende personen is hij niet 'de meest aangewezene, bovendien; vindt ieder Kabinet bij zijn optreden de niet opgeloste kwestie van het gezant schap, waarover het struikelt, zoo niet van te voren een accoord is getroffen. Pi a d i o n i e u w s. Naar „De Rsb." ter 'oore komt, nar dert de uitbreiding van het radio-zendsta- lion der N. S. F. te Hilversum haar vol tooiing. In den loop der maand Januari zal de nieuwe krachtige zender proef- seinen, met een antenne-energie van 20 K.W. dat is '1.0 maal de antenne-energie! van den huidigen zender. Voor vele ama teurs zal, voegt het blad aan dit bericht toe, dit Nederiandsche Daventry 'n groote uitkomst 'wezen, daar dan ontvangst op kristal-detector, .dus vrijwel storingsvrij, mogelijk zal zijn. Dë m e 1 k s t r ijd. 'Ook Zaterdag zijn de boeren voortge gaan met zelf de melk 'te Amsterdam uit te venten. In de kringen der melkvee houders wordt geschat, dat er Zaterdag een kwantum van circa 50.000 liter melk in de hoofdstad door de boeren is uitge vent. De ventende boeren zullen van avond in 'een vergadering bijeen komen, om verschillende maatregelen te bespre ken. voor rookers Dammen. In de op Vrijdag 18 Dec. te Goes gehouden bestuursvergade ring van den Zeeuwschen Dambond werd vastgesteld de wedstrijdrooster voor de competitiewedstrijden Goes IIMiddel burg IIVlissingen II. Deze is als volgt: Woensdag 6 Jan. 1926: Middelburg Vlissingen; Maandag 11 Jan.: Vlissingen Goes; Vrijdag 22 Jan.: GoesMiddel burg; Maandag 1 Febr.: VlissingenMid delburg; Vrijdag 12 Febr.: GoesVlissin gen; Woensdag 17 Febr.: Middelburg Goes. Voorts is besloten tot het uitschrijven van een wedstrijd om het damkampioen schap voor Zeeland. Deze zal gehouden worden in het begin van 1926. De eind ronden zullen worden gespeeld te Goes. Ook niet-leden van den Z. D. B. kunnen hieraan, onder bepaalde voorwaarden, meedoen. Een oplichter. In den loop der vorige week kwam een persoon een café te 's-Heer Arendskerke binnen, zich uit gevende als landbouwerszoon, in de om geving woonachtig. Hij deelde de café houdster mede, dat zijn vader met nog an deren aldaar in den loop van den dag paarden zouden moeten leveren, waarom hij al vast een tiental gekookte eieren be stelde, want ze zouden daar komen eten. Nadat hij eenige consumptie gebruikt had, zeide hij, aangezien het zoo lang duurde, voordat de leveranciers kwamen, dat hij maar even naar het postkantoor zou gaan om te telefoneeren. Daar het kantoor nog gesloten was, is hij teruggekomen in voor noemd café, alwaar hij nu een maaltijd bestelde, welke hem werd verstrekt. Daar na vroeg hij of de vrouw een biljet van f 1000 kon wisselen. Toen hem werd me degedeeld dat zulks mogelijk was en de caféhoudster inmiddels 10 biljetten van f 100 had gehaald, beweerde hij, zijn por- tefeuile naziende, dat zijn vader het wel mee zou brengen, doch hij zou nu gaarne f 90 ter leen willen hebben, wat hem even wel geweigerd werd. Eenigen tijd later is liij zonder te betalen weggegaan en „zijn vader met de paarden" moeten nog ko men. Zaterdag j.l. is evenwel gebleken, dat genoemde persoon zekere J. A. is, die thans in voorarrest zit, in verband met den door hem in de afgeloopen week ge- pleegden diefstal te Kleverskerke. Goes. Wij wekken onze lezers op, mor genavond de lezing in het Schuttershof over den Volkenbond bij te wonen. Een bij uitstek deskundige, prof. Frangois, zal een en ander meedeelen over het werk van den Volkenbond. Stonden velen in het be gin sceptisch tegenover dit lichaam, het kan niet worden ontkend, dat den laatsten tijd mooie resultaten daarmede zijn be haald. Wij denken o. a. aan het herstel van de orde in Danzig, aan de financieele bemoeiingen met Oostenrijk, aan de be slechting van het Grieksch-Bulgaarsche geschil, enz. Er blijft zeker ruimte open voor ver schillende beoordeeling van den Volken bond. Maar de sympathie er voor is toch gegroeid. Laat er daarom morgenavond veel belangstelling zijn. De lezing is gra tis-toegankelijk en vangt te 8 uur aan, zoo als Vrijdag is geannonceerd. Vlissingen. Omtrent de wethoudersver kiezing van Donderdag schrijft de „Vliss. Courant": Bij de wethoudersverkiozing hebben de socialisten hun het vorig jaar ingenomen standpunt weder verlaten en er toe mede gewerkt dat in de vacature-Landsman een lid van de linkerzijde werd gekozen. De heer Harts verkreeg 11 stemmen, dus alle stemmen van links en één van rechts. De rechterzijde was verdeeld. De anti-revo- jutionairen en katholieken stemden den lieer v. Bennekom en de christelijk-histo- rischen den heer Hoogkamer. De christe lijk-historische fractie wilde zich niet bin den aan den door rechts gestelden eisch, niet mede te werken aan de plannen tot houw van een nieuw ziekenhuis. De hee- ïen De Ridder en Hoogkamer legden daaromtrent verklaringen af, zoodat wat eerst nog maar vermoed kon worden, tiians zekerheid is geworden. De christe- lijk-historischen staan dus ten opzichte van de ziekenhuiskwestie nog steeds op betzelfde standpunt. Kloetinge. „Cloeting's Gemengd Koor" (directeur dhr S. J. Tamminga) geeft op Tweeden Kerstdag een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Ook nu zal de belang stelling uit Kloetinge en omgeving zeker groot zijn. Wemeldinge. Zaterdag liep tengevolge van den harden vloed het ijzeren klipper schip, schipper J. de Koster van Hoofd plaat, geladen met pulp en bestemd voor deze gemeente, op den berm en bleef zit ten. Door de sleepboot „Piejo", kapt. Jis- koot, werd, nadat eerst nog een draad was gebroken, het schip en lading behouden binnen gebracht. 's-Heer Arendskerke. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering, die door alle (11) leden werd bijgewoond, werd beslo ten een verzoek van de Prov. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zee land, om op een eventueele aanvraag van de plaatselijke geitenfokvereeniging om subsidie gunstig te beschikken, voor ken nisgeving aan te nemen. Verder wordt een verzoek van P. Cabboort en Jan Proost, om opruiming van een boom te 's-Heer Hendrikskinderen, staande in de nabijheid hunner woningen en die volgens hun mee ning gevaar oplevert voor de omgeving, niet in behandeling gebracht, als zijnde gesteld op ongezegeld papier. Evenzoo wordt om dezelfde redenen terzijde gelegd een verzoek van J. Wiskerke Mz. en 11 andere ingezetenen van Nieuwdorp, om op het kruispunt bij de woning van A. Huige Mz., aan den aldaar staanden paal voor electrische geleiding, een lichtpunt aan te brengen. De begrooting van het Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinde ren voor het dienstjaar 1926, opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f 5675,17, wordt m. a. s. overeenkomstig die bedragen goed gekeurd. Daarna wordt afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes, om sub sidie. Een voorstel van den heer Linden- bergh, ondersteund door den heer Oud- kerk, om aan deze Vereeniging een sub sidie van f25 per jaar toe te kennen, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden dhrn Lindenbergh, Oudkerk en Schipper. Aan L. G. Kramer en Wed. J. de Voogd wordt op hun verzoek om een tegemoet koming ingevolge art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 gunstig beschikt en besloten aan ieder een tegemoetkoming te verlee- r.en van f 25 per jaar. Een verzoek van ge lijke strekking van A. Geerts, spoorweg- werker alhier, wordt aangehouden en B. en W. opgedragen alvorens omtrent dit verzoek een beslissing te nemen, een on derzoek in te stellen hoeveel K.M. de wo ning van Geerts is gelegen van de R.-K. school te Goes. Alsnu wordt in bespreking gebracht de Verordening, houdende voorschriften voor motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding in deze ge meente. Na breedvoerige discussies meen de de raad vooralsnog niet tot vaststel ling van deze verordening te moeten over gaan, weshalve m. a. s. dienovereenkom stig werd besloten. Verder wordt besloten tot het aangaan eener geldleening tot een bedrag van f 18000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. per jaar, ingaande 15 Janu ari 1926 en af te lossen te beginnen in 1927 in 18 jaarlijksche termijnen van f 1000. Deze geldleening wordt aangegaan tot dekking der kosten van de inrichting van de voormalige openbare lagere school te 's-Heer Arendskerke tot vergaderlokaal en van den verbouw van de voormalige openbare lagere school met onderwijzers woning te Nieuwdorp tot veldwachter swo- ning. Thans komt in behandeling een voorstel van B. en W. betreffende vergoeding voor het schoonhouden, vuur en licht van het nieuwe vergaderlokaal te 's-Heer Arends kerke (dorp). Overeenkomstig dit voorstel wordt m. a. s. besloten te bepalen, dat van ieder die van B. en W. vergunning gekre gen heeft om van bedoelde lokaliteit ge bruik te maken, betaling zal worden ge vorderd van f 2.50, vermeerderd met f 1 voor elk uur of gedeelte van een uur, dat hulpmiddel bij het stijven. Het maakt de fijne wasch sneeuwwit, stijf en toch buigzaam. Heinrich Mack Nachf., Ulm a. D. de lokaliteit langer dan drie uur in ge bruik is, welk bedrag voor de bijeenkomst of vergadering uiteengaat, moet worden voldaan aan die door B. en W. met het openen en sluiten van de lokaliteit belast wordt. Verder kunneh B. en W. vergun ning geven om de lokaliteit hoogstens 52 malen in een jaar te gebruiken tegen voor uitbetaling van f 30, te voldoen ten kantore van den gemeente-ontvanger. Wanneer die vergunning gegeven wordt om die lo kaliteit hoogstens 26 malen per jaar te gebruiken, zal bij vooruitbetaling f 15 ver schuldigd zijn. Ten slotte brengt de voorzitter ter tafel de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1926. Aan den post straatver lichting gekomen vraagt dhr Lindenhergh wie eigenaar is van de lampen van do electrische straatverlichting te Nieuw dorp, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze in eigendom toebehooren aan de Goöp. Vereeniging voor Electrische Ver lichting. Bij het opnoemen van den post straten merkt dhr Schipper op, dat hij in de begrooting niets heeft gelezen van den aanleg van den rijweg naar het spoorweg station. De voorzitter zegt dat, wanneer deze aanleg te eenigertijd tot stand mocht komen, de daarvoor benoodigde kosten, als zijnde buitengewone uitgaven, door buitengewone inkomsten zullen moeten worden bestreden en daarvoor later een wijziging in de begrooting zal moeten wor den aangebracht. Naar aanleiding van den post onderhoud riolen deelt de voor zitter mede, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt, de Oostgracht te dempen en te rioleeren en geeft verder in verband met e envraag van dhr Schipper nog na dere uiteenzetting, op welke wijze B. en W. zich de uitvoering van dit werk den ken. Dhr Schipper geeft in overweging, bij wijze van werkverschaffing spoedig tot uitvoering van dit werk over te gaan. Bij het lezen van den post verplegings- kosten krankzinnigen deelt dhr Van den Dries, als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur mede dat deze instelling heeft besloten, de schade, die de gemeente lijdt doordat de provincie voortaan slechts kt in plaats van de helft in de verplegings- kosten zal bijdragen, te vergoeden. Daar thans over deze begrooting niemand meer het woord verlangt, wordt ze m. a. s. vast gesteld voor wat den gewonen dienst be treft in ontvang en uitgaaf op f 99816,72s en voor wat den kapitaalsdienst betreft in ontvang op f 1913,66. Bij de rondvraag deelt dhr Lindenbergh mede, in de bladen gelezen te hebben, dat in onderscheidene gemeenteraden is be handeld een verzoek van den gemeente raad van Zoeterwoude om adhaesie te be tuigen aan een door dien Raad aan de Regeering gericht adres, betreffende af schaffing van den zomertijd. Spreker vraagt of dit verzoek ook hier is ingeko men en zoo ja, waarom het dan niet is ter tafel gebracht. De voorzitter zegt, dat tot heden der gelijke verzoeken door hem nimmer ter tafel werden gebracht, waarop dhrn Lindenbergh en Schipper opmerken dat verzoeken, aan den Raad gericht, daar ook dienen te worden behandeld. De voorzitter zegt met het door dhrn Lindenbergh en Schipper gesproken woord in het vervolg rekening te zullen houden. Hierna slui ting. lerseke. Vrijdag vergaderde de Raad. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen: vrijstelling vak j voor de school te lerse ke. Voor kennisgeving aangenomen een verzoek der provinciale geitenvereeniging om in beginsel te besluiten tot toekenning van subsidie. De schoolcommissie, voor zitter J. Bakker, secr. M. Steketee, ver zoekt een kleine vergoeding voor noodza kelijke onkosten als porto's, enz. Toege staan en gerenvoyeerd naar B. en W. voor onderzoek. J. Sandee, Kerkplein, lerseke, klaagt over een mestput achter zijn ter rein en vraagt verbod van dergelijke on hygiënische toestanden. In verband hier mede brengt de voorzitter verslag uit aan gaande het reeds gedane verbod aan dien mestputeigenaar. Ook dhr Simon Paauwe; Wilhelminastraat 42, verzoekt verbod van runderstalling in de onmiddellijke nabij heid van z'n woning.Ook gerenvoyeerd aan B. en W. De voorzitter meent, dat na ge houden onderzoek door autoriteiten den kelijk geen reden voor ingrijpen bestaat. Overdrijving is bovendien niet uitgesloten. De verordening verbiedt niet rundvee, wel varkens. De rooilijn aan den Breeweg wordt in overeenstemming met een daartoe gedaan verzoek van G. M. Laban gewijzigd. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1