Mo 68 Vrijdag 18 December 1925 49e Jaargang Nieuwjaars-Advertentie]). Binaenlail Beitenlaal In 'stevens branding, Bit de Provincie. G. TH. ïOORflOEVE OoBeo Ha:g. KENT U? HENSEL'S TONICUM? GOES, Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening Na. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. ro. 259 Zij, uie zich met 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nummers gratis. We herinneren er aan, dat Nieuw jaars- Advertentiën bij vooruitbetaiing moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels f 1.—elke regel meer f0.20; voor namen onder den Algemeenen Nieuwjaarswensch f0.20). Advertentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per post wissel of in postzegels wordt betaald, kun nen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Het beurspaleis te Bordeaux, een zeer merkwaardig gebouw, dateerend uit de 18de eeuw, is gisteren in brand ge raakt. Er was, naar uit Parijs geseind werd, geen kans op behoud van het ge bouw. De aanslag tegen Stresemann. Tegen de beide verdachten Kalthoff en Lcrenz, inzake den beraamden aanslag op Stresemann, is rechtsingang verleend. Zij zullen vervolgd worden wegens in- bieuk op art. I van de wet tot bescher ming der republiek. Een vervolging We gens poging tot moord is niet mogelijk gebleken, omdat slechts voorbereidende handelingen te bewijzen waren. Be moordenaars waren twee jongelui ■die op de Siemcns-fabrieken in Berlij'n w'erkten. De een was een verloopen stu dent, welke de studie er aan bad gegeven en nu als arbeider zijb brood verdiende, de ander Was een kleinere bureau-ambte naar. Beiden zijn minderwaardige sujet ten, Waarvan er een reeds eenigen tijid in bet krankzinnigengesticht heeft doorge bracht. Het complot Was zeer plomp opgezet en .schijnt niet al te ernstig opgevat te moeten worden Korte berichten. D'e weersgesteldheid is in Frankrijk sedert eenigen tijd zeer slecht. Boven ge heel Frankrijk Woeden hevige stormen, ■die met dikken sneeuwval gepaard gaan. De Matin verneemt uit Marokko, dat Abd-el-Krim, een voorjaarsveldtocht over het gebeele front voorbereidt. Hij laat wegen, schuilplaatsen, barakken maken, telegraaf en telefoon aanleggen. De w!et tot heffing van extra in voerrechten op staalw'aren, handschoe nen en gloeikousjes is gisteravond in derde lezing in het Engelsche lagerhuis met 245 tegen 132 stemmen aangenomen. Het gemeentebestuur van Dortmund deelt mede, dat het, tengevolge van de onmogelijkheid om leeningen te sluiten of de belastingen te verhoogen, nog niet zeker is of de gemeente-ambtenaren en beambten aan het eind van deze maand hun volle salaris kan Worden uitbetaald. Ook vele andere gemeenten in hel Rijnsch-Westfaalscho nijverheidsgebiedj moeten met nijpend geldgebrek te kam pen hebben. De koningin-moeder van Italië is ernstig ongesteld. De koninklijke familie is ontboden. De Duitsche rijksdag is tot 12 Janu ari op reces gegaan; in verband daarmede is aan het ministerie-Luther opgedragen, de regeeringszaken verder af te handelen. Japan concentreert aanzienlijke troe pencontingenten in Mandsjoerije. -Tengevolge van mist hebben gisteren te Parijs talrijke verkeersongevallen plaats gehad, waarbij een 20-tal personen ge wond werden. FEU! LLET OW. 51.) o Inmiddels was Douglas snel in beter schap toegenomen. De majoor hield string de wacht over hem, en wilde niet toestaan dat iemand bij hem kwam, behalve zijn eigen dokter; en zoodra hij vervoerd kon worden, w%rd een coupé afgehuurd en werd hij naar Londen overgebracht. De reporters en babbelkousen van Dee ping waren er niet zeer over gesticht, toen zij'ontdekten, dat de vogel gevlogen was. Ku kon niemand hen inlichten over het geheim der fabriek, want de eenige man, die dit had kunnen doen, had de stad plotseling en onverwacht verlaten, en niemand wist waarheen hij was gegaan; er was niets bekend, dan dat de majoor kaartjes had genomen naar St. Pancras. Toen Douglas weder bij zijn bewustzijn kwam, was hij zeer verbaasd geweest, zijn oom naast zijn bed te vinden. In het eerst herkende hij hem niet, want meer dan ze- ren jaar waren verloopen, sedert zij elkan der hadden gezien. En toen hij hem her kend had, was liij een en al nieuwsgierig heid wat hem naar Deeping had gebracht. De majoor wachtte verscheidene dagen eeï hij hem op de hoogte bracht van zijns vaders dood. DE CRISIS. Zooals wij meldden, heeft dr De Visser verschillende leden van het demission- naire kabinet, o.m. de Katholieke min. aangezocht om zitting te nemen in het door hem te vormen ministerie- Wij kun nen hieraan nog toevoegen dat het schrij ven, hetwelk aan deze ministers ,is ver zonden, ook de mededeeling bevatte, dat het in de bedoeling lag den Nederland- schen gezant te Bern tijdelijk te belasten met de waarneming van dep gezant- scliapspost bij den H- Stoel. Woensdag middag zijn de vier R. K. Ministers op het departement van Marine bijeen ge komen om gezamenlijk overleg te plegein Zijn wij wel ingelicht, dan is het resul- f taat van deze bespreking geweest, dat de Katholieke ministers het aanbod niet aannemelijk hebben verklaard, en dit aan den formateur hebben meegedeeld- Dit besluit zal wel niemand verwonde ren, wanneer men bedenkt dat de voor gestelde oplossing geen rekening houdt met het karakter van het gezantschap bij het Vaticaan, dat bedoeld is als een luisterpost- Zulk een post brengt mee dat men niet zoo nu en dan eens luistert, maar gedurende 12 maanden in liet jaar zijn oor te luisteren legt- Een Gezant te Bern, die daar ook andere dan zuivere politieke belangen heeft te behartigen, bovendien een consulairen dienst onder zich heeft, zal uit den aard der zaak niet voldoende tijd en gelegenheid heb ben om tegelijk het gezantschap bij den H. Stoel naar behooren te behartigen. Een oplossing zal, om aannemelijk te zijn, dan ook rekening moeten houden met het bijzonder karakter van het ge zantschap bij den H. Stoel. (Msb.) Afschaffing van pasvisa voor D vi it s c hl and. Van 15 tot 17 December hebben te Osnabrück tusschen vertegenwoordigers der Nederlandsche en der Duitsche Re geeringen besprekingen plaats gehad over de afschaffing der verplichte pasvisa en de vergemakkelijking van het kleine grens-* verkeer. De besprekingen hebben tot een bevredigend resultaat geleid- Het voor nemen beslaat om de wederkeerige af schaffing der verplichte pasvisa voor Ne derlandsche en Duitsche onderdanen en de vergemakkelijking van het wederkee rige kleine grensverkeer met 1 Februari 1926 te doen ingaan- De weg Bergen op Zoom- Antwerpen- In een adres aan den Minister van Waierstaat hebben de A. N. W. B. en de K- N. A. C. met aandrang verzocht, in het belang van de veiligheid van het verkeer, zoodanige maatregelen te wil len nemen als noodig zijn om zoo spoedig mogelijk de bestaande brug over de spoor lijn Bergen op Zoom-Vlissingen in den weg Bergen op Zoom-Antwerpen te doen vervangen door een brug, welke berekend is op het nieuwe verkeer en ingericht is overeenkomstig de eischen, welke daar aan door het verkeer mogen worden ge steld. „Het was alleen om u, dat ik hierheen ben gekomen", zeide de majoor. „Ik zag een bericht in de „Times" over uw geheimzinnige verdwijning, dat wil zeggen, over de geheimzinnige verdwij ning van een reporter uit Deeping,^ge naamd Wyburn, en toen ben ik dadelijk' hierheen gekomen, om zekerheid te ver krijgen- Ik begreep, dat uw moeder zich' vreeselijk angstig zou maken, als zij het bericht onder de oogen kreeg." „Ik geloof niet, dat zij zich angstig gemaakt zou hebben", viel Douglas hem in de rede. „Dat weet ik beter", hield de majoor vol. „Zij heeft haar menschelijke, zoo wel als haar godsdienstige zijde." „Haar godsdienstige zijde is in ieder geval niet menscholijk", zeide Douglas kortaf. f „O, daar weet ik niets van- Zij is een goede vrouw een zeer goede vrouw, maar hoe zijt ge in die oude fabriek gekomen?" „Daar zou ik nu liever niet over spre ken", antwoordde Douglas, zijn oogen sluitende; „op een anderen keer, als ik mij wat sterker voel." „Zooals ge wilt, mijn jongen. Maar het had niet veel gescheeld, of ge waart el lendig omgekomen." „Ja, ja. Laat mij eens zien. Het is nu Donderdagavond, nietwaar?" Handels- en kantoorbedienden. De besturen va.n den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden en de Ned. Vereen, van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden, liebben per circulaire het verzoek gericht tot heeren patroons in handel en industrie, om bij de'komende jaarwisseling "de sa larissen van het kantoor-, winkel-, maga zijn- on reizigerspersoneel meer in even wicht te brengen met den huidigen le vensstandaard en waar de gebruikelijke gratificaties en (of) tantièmes opgeschort waren, deze weer in te voeren, opdat de ttchterstand wélke in tal van gezinnen is ontstaan, oenigszins kan wórden in gehaald. M e 1 k s t r ij d i n A m s t er d a m. Gisteren zijn als uitvloeisel van het tusschen den melkhandel en de melkvee houders ontstane conflict over den melk prijs, vele boeren de melk gaan uitventen tegen prijzen varieerende van 10 tot 12 ct. p. Liter. Die melk wordt direct van de boerderij1 aan de huizen afgeleverd. Men gelooft, dat de toestand in de vol gende dagen zich zal toespitsen. Die in richtingen handhaven hun ouden prijis, de slijters hebben gedeeltelijk den prijs even eens verlaagd tot 10 cent p. Liter. De kwesties te Bergen op Z,o om. In de Woensdag gehouden raadsverga dering van Bergen op Zoom werd vóór men aan de eigenlijke agenda jhegon (vooraf w'as de nieuwbenoemde gemeente secretaris beëedigd) bijl monde van het raadslid v. As, daarbij gesteund door den heer H. Walder, te kennen gegeven, dat de linkerzijde gesteund door drie R.K. w'eigerden aan de beraadslagingen van den raad deel te nemen zoolang een b'rief, vertrouwelijk aan den raad ge richt, niet was behandeld. In dien brief werd een wethouder beschuldigd van medeplichtigheid aan de malversaties. Hierna verlaten de vergadering dhrn. v, As, Walder, Juten, mevr. Poldermans, dhr Vriens, Lauret, Kiepe en Verbiest, zoodat met het 1KB, in de vergadering: aanwezig blijven dhrn van Kaam, Scheffelaar, Boschman en J. Vriens. Die voorz. zegt desgevraagd dat er geen reden is, de vergadering te sluiten, zoolang niet door een stem ming is gebleken, dat de Raacl onvoltallig is. Dhr Scheffelaar vraagt dan stemming over de notulen, waarbijl bleek, dat er maar zes leden aanwezig waren. Behalve de acht Weggeloopen Raadsleden warén er drie absent Wegens ziekte en Staten- zitting. Allerlei. Naar het Centrum meldt, whs het Hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie wel ge neigd tot een oplossing der Gezantschaps- „Neen, het is Vrijdagavond." „Vrijdagavond? Ja, natuurlijk. De hu welijksvoltrekking had gistermorgen al plaats Heeft u er iets van gehoord? Is alles goed afgeloopen? Ik had er als re porter bij moeten zijn, weet u." En een' verdrietige, verlangende uitdrukking gleed over zijn gelaat. „O ja, het was hier gisteren een ver bazende drukte. Maar toen ik kwam was de plechtigheid reeds afgeloopen, ik heb dus het gelukkige paar niet gezien- Maar de gebeurtenis was mij ook vrij onver schillig, ik was veel te ongerust over u." „Ja, dat begrijp ik", en Douglas sloot zijn oogen- Hij voelde zich niet bijzonder dankbaar gestemd, dat hij in het leven was gebleven. Hij had Floss Gresham lief gehad en hij had getracht haar te redden; maar zijn liefde was niet beantwoord geworden en zijn pogingen waren mis lukt. .,Te denken, dat zij nu de vrouw is van dien schurs de vrouw de vrouw En hij knarste op zijn tanden in machte- looze woede. De majoor stoorde zijn bittere over denkingen met de vraag: „Wanneer denkt ge, dat we dit oord verlaten kunnen, mijn jongen?" „Wanneer u maar wilt", antwoordde hij, terwijl hij met plotselinge belangstel ling opkeek. „Hoe eer hoe beter." kw'estie mee te werken, maar stuitte deze ten slotte af op den beslisten onwil der Chr. Hist. Kamerfractie. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft na 44 zittingen de behandeling van de gemeente-begrooting 1926 beëindigd. Do begrooting sluitende in ontvangsten en uitgaven, Wat den gewonen dienst betreft, met een bedrag van f96.356.557 en wat een kapitaaldienst betreft met een bedrag van f 19.715.933 is goedgekeurd met 35 tegen 3 stemmen. De Communisten stem den tegen. De stoelen in. 'het Mil- T e - hui s- De heer Kanon heeft voor de nieuwe stoelen in totaal ontvangen het bedrag van f 107.48i/2- (Zangvereeniging te Krabbendijke f 3.91, Wed. S. te Nieuw- dorp f2, N. N. te Kamperland fl was de laatste zending). Er is nu nog f60 te kort. Kan hu, toch dit bedrag niet voor Kerstmis bijeenkomen? Miliciens van drie lidhtilngen, die volgend jaar te Mid delburg weer gebruik zult maken van de gastvrijheid van het Tehuis, kunt ge nu niet eens samen wat doen om den heer Kanon blij te maken; en oud-mili ciens, die zich herinneren de dagen van vroeger, in dit Tehuis doorgebracht, hebt ge ook niets? Laten we gezamenlijk zien te zorgen dat die stoelen er komen. Dan hebben onze jongens straks een aange naam zitje. Bandietenstreek te Hulst. Wij lezen in liet Brusselsche „Laatste Nieuws": Langs 'den straatweg naar de Belgische grens te Hulst woont een zekere van II. gansch alleen. Hij ging door als vrij bemiddeld- Dezer dagen vonden de buren het zeer zonderling, dat de man niet verscheen- Vrouw Marie Verplancke ging kijken en stelde weldra vast, dat er ingebroken was- In de woning hoorde men gekerm- De politie werd gewaarschuwd. Deze vond den man, die reeds vrij bejaard is, op zijln bed vastgebonden en een stuk van een deken als prop in den mond- Onmiddellijk werd hij uit zijn neteligen toestand gered- Politie-officier Cortvriendt kon hem niet ondervragen. De ongelukkige moest ter plaatse geneeskundige zorgen ontvangen, en werd daarna naar het Lie- vengesticht overgebracht. In liet huis be merkte men, dat kasten en koffers open gebroken waren- Het onderzoek beeft uitgemaakt, dat twee kerels, goed gewapend, tegen den ochtend den man in zijn bed hebben over vallen, en al zijn geld hebben gestolen, na hem eerst op erbarmelijke wijze on schadelijk te hebben gemaakt- Aan het te 's Gravenhage gehóuden vakexamen in den postdienst heeft vol daan de kantoorbediende le kl. K. de Jonge van het post en telegraafkantoor te Vlissingen. Het is den gemeenteveldwachter van St. Laurens en de rijkspolitie te Middel burg gelukt den dader op te sporen van den diefstal van de vier konijnen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag uit de konijnenhokken op het erf van den landbouwer M. onder St. Laurens werden ontvreemd- Het is een zekere de V. wo nende te Middelburg. De dieren zelf wer den eveneens opgespoord en zijn door den eigenaar herkend- „Ik kan een coupé afhuren". „Laten we van avond dan maar gaan." „Neen, niet van avond; maar we zou den misschien morgen kunnen gaan, met den trein van 11.50." „Dat is best, oom", en hij sloot zijn oogen weder. Hij had een gevoel, dat hij Deeping nooit verlangde terug te zien, ja, hij wilde er bever nooit meer van hooren. Men had er hem bedrogen, be- leedigd, teleurgesteld, ja, bijlna vermoordi en ten opzichte van Deeping had hij slechts één wensch, en dat was het zoo spoedig mogelijk te verlaten en het nooit weer te zien- En zoo gebeurde het, dat toen de re porters den volgenden dag hem kwamen bezoeken, hij verdwenen was- HOOFDSTUK XXI. Een kwestie van plicht „Nu, jongen, mij dunkt, dat gij nu wèl genoeg zijt, om eens het een en ander met mij te bepraten." Het w'as de majoor die sprak. Hij en Douglas zaten tegenover elkander aan de ontbijttafel „O, ik voel mijl nu Weer bijna wel genoeg voor alles", antwoordde Dou glas met een lach. Die majoor keek ernstig en antwóord- de hem niet dadelijk. „'Om de waarheid te zeggen," zeidel Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIMONADE. Vele liomoeopathische artsen schrijven het geregeld voor. Er zijn weinig staal pre paraten, zo® aangenaam te nemen als dit. Prijzen f0.60, f0 90, fl.60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, Kalenders. De Nationale Levens verzekering Bank te Rotterdam en de Amsterdamsche Maatschappij van Levens verzekering te Amsterdam, vereerden hun verzekerden als ieder jaar ditmaal weer een fraaien duidelijken maandkalender. De firma v- d. Bergh's Fabrieken te Rotterdam (Blue Band) schonk haar af nemers een „Kerstnummer", met o.a. een reproductie eener aquarel van Hobbe Smith: 'tIJ voor Amsterdam. Middelburg. Die heer Jan Morks alhier ontvang van een viertal oud-leerlingen, van de Rijkskweekschool, thans werk zaam aan onderwijlsinrichtingen te Wel tevreden een schrijven dd. 16 Nov. j.l., waarin zij hem. hoewel persoonlijk onbe- •kend, alsnog gelukwtensclien met zijb 60sten verjaardag, omdat zijl niet achter willen blijven bij de velen, die hem gehuldigd hebben om zij'n verdiensten voor het muziekleven in Zeelands hoofd stad. Ziji denken nog vaak met veel genoegen aan de uitvoeringen van het Jcourig korps in Schuttershof en op het Molenwater, uitvoeringen, die in de her innering van veel oud-kWeekelingen voort leven als oogenblikken van echt muzi kaal genot. En vaak denken zij ook nog aan de Donderdagen wanneer de beiaard van den Langen Jan, door den heer Morks' vaardige hand bestierd, zijb lustige 'wijtsjes over de stad deed galmen. In de herinnering aan hun Middelburg- s'Chen tijld neemt de Schutterijmuziek met haar kranigen directeur een voorname plaats in. Na zooveel jaren is het hen een groot genoegen den heer Morks hun hartelijken dank te betuigen voor het stukje muzikale opvoeding, dat zijl van hem en zijb korps mochten genieten. Krabbendijke. Donderdagmiddag had onder veel deelneming de begrafenis van den heer J. A. Krijger plaats. In den stoet zag men vertegenwoordigers van den Ker- keraad en van de notabelen der Ned. Herv .Kerk en waren B.. en W'. vertegen- wóordigd door Weth. Hirdes en dhr Elen- baas. Ook dr Hondelink w'as bijl de begra fenis aanwezig. Bij het graf werd het Woord gevoerd door Dis Muller van Go- rinchem. Die oudste broeder 'dankte voor de betoonde deelneming. De kist werd ge dragen door hen, die in dienst van den overledene waren. f Donderdagavond kwamen vele be langstellenden samen om te pverweg'en, of bet mogelijk is een comité voor winter- lezingen te stichten. Dis Andree opende en leidde de vergadering en zette uiteen, hoe de zaak tot stand kan komen. Velen zegden een bijldrage toe en eenigen stel den zich beschikbaar om de niet-aan- hij ten laatste, „ik maak mij bezorgd) over uw! moeder." Douglas keek vra gend op. „Uwi plaats is aan haar zijde om haar te helpen en raad te geven." „Maar zij heeft mij liever niet bij zich", zeide Douglas op bitteren toon „Zij heeft u graag bij zich en niet graag bij zich. Dat spreekt elkander te gen, nietwaar? Maar het is niettemin waar. Zijl heeft u lief zooals iedere moer der haar zoon liefheeft. Ik geloof, dat haar hart voortdurend naar u uitgaat. Maar zij is in verkeerde handen, zij heeft menschen om zich heen, die haar aan moedigen een martelares van zichzelf te maken en zich te keeren tegen haar eigen vleesch en bloed." „Zij handelde precies op dezelfde ma nier, toen mijb vader nog leefde", ant woordde Douglas. i „Dat kan zij'n. Zij had altijd den sterk- sten Wil van hun beiden, toch hielp hij haar in sommige opzichten den rech ten Weg te houden. Maar nu heeft ziji nie mand om haar in toom te houden. Weet ge, dat ze haar huis met mcnschejn gevuld heeft?" 5 „Neen, dat Wist ik niet. Wat voor soort van menschen?" „Ja, dat zeg ik liever niet. Ik heb er mijb opinie over, maar ik zou niet gaarne liefdeloos schijben." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1