qmmest-mi - deffluui No* 64 Maandag 14 December 40e Jaargang Buitenland. FEUILLETON. In 's levens branding. ,0k a zegt, dat hij zich goed heeft Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Pr ij s der Advertentiën: regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Weer mis? Het schijnt dr de Visser niet gelukt te zip. om de beide rechtsche partijen, die aan bod waren, tot elkaar te brengen. Hare Majesteit de Koningin laat hem ech ter niet los en droeg hem op een (ander soortig, misschien minderheids-?) kabinet te fomeeren. Is er een in staat, indien er een min derheidskabinet (uit R.-C. en A.-R., of uit C.-H. en A.-R. saamgesteld) moet ko men, 't vertrouwen der buitenblijvende Rechtsche partij of der partijen van Links te winnen, dan is 't de beminnelijke fi guur van minister de Visser. Toch vreezen wij dat hij weer niet slagen zal. Vlootwet en Gezantschapspost zijn de beide, meest <p naast bekende symptomen der krankheid waaraan de Rechtsche coa litie-partijen lijdende zijn, gelijk de koorts in vele gevallen de verraadster is' eener verborgen zweer of van een ontsteking. Doze ziekte zou, positief gesproken, los- band-igheid moeten heeten. Doch negatief uitgedrukt heet zij slapheid van onderling verband en gebrek aan solidariteitsgevoel. Zoo iets geheel anders dan onder het regime-Kuyper-Schaepman-Lohman te be wonderen viel. En nu heeft de coalitie wel drie be- kwamo leiders in de plaats van dit hoog geschatte trio weergekregen. Voor Kuyper Colijn; voor Schaepman Nolens; voor Lohman de Visser. Doch dit drietal is daarom nog geen trio. Waar 'taan ligt, beoordeelen wij op 't oogenblik niet. Doch 't gevolg van dezen lossen band zal wel zijn, dat ook thans dr de Visser onverrichter zake naar Het Loo terug keert. Dan blijft nog slechts over een zaken kabinet. Maar wat 'is nu een zakenkabinet dat zich geen bepaalde zaak ziet aange wezen om die in de huidige periode af te doen? De oude mr Heemskerk in 1883 èn ter Cort van "der Linden in 1913, die beiden konden'een zakenkabinet vormen, omdat beiden een zaak hadden, de Grond wetsherziening die moest worden afge daan. Een zakenkabinet in deze omstandig heden, zou een kabinet zijn, dat geen zaken kan doen. Wij blijven nog steeds staren in een donkere toekomst, zonder, nu Marchant tegenviel, 'één enkele lichtstraal. Er is op 11 Nov. aan de coalitie een wonde toegebracht, dié zeer lang zal na bloeden- En te vreezen staat, dat ten laatste, wijl er toch geregeerd moet worden', de opdracht tot dr Nolens komt en het vader land „gezegend" wordt met een Roomsch- Socialisrtisch ministerie. Een parlementair kabinet van „uiterste noodzaak." Met als consekwentie de gevaren, waar voor op het oogenblik de regeeringen onzer Zuider-buren staan. Nieuwe duurtegolf in Frankrijk. Het plotselinge duurder worden van het leven verwekt een ontzettende ongerust heid in alle Fransche kringen. De publi ceering der indexcijfers van de laatste maanden deed reeds een geduchte prijs stijging zien, die minstens even groot was 48) -o- 4,lfc «tem töe, dat het onwaarschijnlijk: klinkt, maar wij moeten de feiten aan nemen, zooals zij zijn. Sinds Maandag avond is er niets van hem gehoord of pzkw. Hij heeft zijn overjas aangetrok ken en zijn hoed opgèzet en is uitge gaan, met het plan terug te komen; en flat is alles wat wij weten. Hij is niet ^omeiï, en waar hij is, weet nie- tïia: „U vreest dus, dat er een misdaad in ^tapel is?" i weet zelf bijna niet, waar ik bang rot» ben. Hij heeft geen enkelen vijand in de stad, zoover ik weet. "Hij was wel op laatst ran November het middel, dat een paar inhreker3 in de val liepen, dodb. die zitten nu achter slot en gren- <W. Cr 'heb mij wel eens afgevraagd, of da een. of ander hunner medeplichtige» «dradhien wraak op hem. genomen heeft ded echter zeer onwaarschjjjnlijk. Als eenvoudig een ongeluk overkomen zoa dit nu reeds lang ontdekt als de waardevermindering van den franc, doch nu daarenboven het geheele zaken leven geschokt wordt door de in overijling aangenomen belastingmaatregelen, waar door een zware, onmiddellijk te voldoene heffing met terugwerkende kracht alle za ken komt ontredderen, nu vliegen de prij zen omhoog op een wijze, die in geenerlei verhouding meer staat tot de inflatie. Het heeft er veel van of iedereen zich dekken wil en bovendien zet het steeds meer geschokte vertrouwen tot onnoodig koopen aan, in de hoop althans iets van zijn geld in waardevolle goederen om te zetten, alvorens het biljet nog minder koopkracht zal hebben. De voorspellingen omtrent het duurder worden van het leven tengevolge der nieu we inflatie, komen reeds uit en ook in po litieke kringen begint men er zich reken schap van te geven, in welke moeilijkhe den men zich heeft gestoken. Een alge- meerie salarisverhooging is onvermijdelijk en de verschillende vakvereenigingen be ginnen zich al geducht te roeren en berei den een ernstige gemeenschappelijke actie voor. Het lijdt geen twijfel of binnen kor ten tijd dreigt het sociale leven aan ern stige schokken te worden blootgesteld. Terwijl het algemeen indexcijfer in Sep tember nog 567 was en in October tot 584 was opgeloopen, bereikte reeds November het recordcijfer 618. De detailprijzen zijn reeds onrustbarend gestegen. Het indexcijfer voor Parijs be droeg in November 444, tegen 396 in de zelfde periode van het vorige jaar. Ook de bevoorrading schijnt'voor som mige noodzakelijke artikelen zeer te wen- schen te laten. Zoo is er vooral een enorm melkgebrek, waardoor er weer stemmen opgaan om in het belang van de zuigelin gen het verkoopen van melk in de café's te verbidden. Korte Berichten. De Volkenbondsraad heeft in open bare zitting definitief besloten, Neder land uit te noodigen, zich in de commis sie van voorbereiding voor de ontwape- nigsconferentie te doen vertegenwoordi. gen. De commissie zal uit negentien leden bestaan, indien Amerika en sovjet-Rus land de uitnoodiging aannemen. De bemiddelingskwestie van den Volkenbondsraad inzake de Mossoel-kwes- tie is mislukt. De Turken hebben den op roep van het Mossoel-comité onbeant woord gelaten en handhaven hun stelling, dat de raad nog steeds de rol van arbiter speelt; daarmede kan de Turksche delega tie geen genoegen nemen. De 85-jarige „tijger", Clemenceau, heeft een boek geschreven, waarvan het eerste deel in het tijdschrift ..l'Illustrati- on" gepubliceerd wordt en dat den titel „Demosthenes" draagt. Het boek heeft een deels philisophisch, deels politiek, deels historisch karakter. De Amerikaansche kolenstaking duurt nog steeds voort. Tot nu toe zijn 11.000 ton Duitsche kolen ingevoerd, ter wijl verdere verschepingen onderweg zijn. De regeering van Zweden heeft 15 deskundigen verzocht hun medewerking te verleenen voor het bijeenbrengen van materiaal voor de verzekering tegen werk loosheid en andere maatregelen, ten be- JU-IL— ULI» gedragen, sedert hij hier in de stad] woont; ik bedoel, dat hij altijd kalm geleefd heeft?" „Ik ka.n u verzekeren mijnheer, dat er op zijn 1 erven niet het minst is aan te merken. Persoonlijk heb ik hem nog niet lang gekend, dat is waar, niaar zijh huisjuffrouw geeft de gunstigste1 getuigenissen omtrent zijn levenswandel. Volgens haar, heeft hij geen enkele on deugd." „Zoo. Ik was anders bang dat nu dat hij eerder een anderen weg zou zijn Opgegaan. U weet zeker, dat hij geheel gebroken heeft met zijn vroegere? .omgeving?" „Ik weet weinig of niets van zijn vroe ger leven," antwoordde John. „Wij ont dekten, natuurlijk, dat hij een man van opvoeding en beschaving Was, en besloten dat hp betere dagen gekend had." „Zijn moeder beweert, dat hij in geen enkel opzicht deugt", zeide de majoor, die mededeelzaam Werd. Maar ik moet zeggen, dat ik de partij kies van den jongen. Natuurlijk hecht ik aan gods dienst, en 'dat alles; en ik hoop altijd te blijven, wat ik ben; een beslist voor stander van de kerk; maar mijn zuster gaat mij te ver. Zij lijdt aan dweepzucht en bijigeloof. Steeds is haar huis gevuld met allerlei vreemd voll» geestverwau- hoeve van het departement voor sociale aangelegenheden, teneinde de gevolgen van de werkloosheid te bestrijden Hindenburg heeft Fehrenbach bij zich ontboden en zal hem waarschijnlijk opdragen als tusschenpersoon te fungee- ren voor de besprekingen over de groote coalitie. Het schijnt, dat Luther niet lan ger persona grata bij de partijen is. Tusschen Duitschland en Engeland zou een geheim verdrag over Oost-Europa gesloten zijn. Het getal werkloozen te Berlijn is de vorige week vermeerderd met 18.000, na dat het reeds de week daarvoor met 10.000 was toegenomen. Het geheele aantal werk loozen te Berlijn bedraagt thans 120.000, van wie 57.735 steun krijgen. De Provinciale Raad van Belgisch Limburg heeft een sociaal-democratische motie voor de onmiddellijke en onvoor waardelijke invrijheidstelling van den Vlaamsch-activistischen leider, dr August Borms, met twee stemmen meerderheid goedgekeurd. De sociaal-democraten en een aantal katholieken stemden voor. Van de liberale banken ging, bij de bekendma king van het resultaat der stemming, ge fluit op. DE CRISIS. H. M. do Koningin heeft Zaterdag dr J. Th. do Visser ten paleize te 's-Gravèn- hago ontvangen, die verzocht hem van de opdracht tot vorming van een parle mentair kabinet ontheffing 'te willen ver leenen. H. M. heeft daarop aan dr de Visser een nieuwe opdracht verleend tot vor ming van een kabinet. Dr de Visser heeft verzocht deze opdracht in beraad te mo gen houden. Herhalingsoefeningen. Volgens de „Res.b." zullen in 1926 de volgende lichtingen voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, t.w. de lichtingen 1920, 1921 en 1923. Van Hamel Volkenbonds- Commissaris te Danzig. Overeenkomstig de verwachtingen heeft de volkenbondsraad in geheime zitting professor Van Hamel tot hoogen com missaris van den volkenbond voor Danzig benoemd. Onze landgenoot is reeds de vijfde persoon, wien deze taak is opge dragen. Na den Italiaan Attolico volgden drie Engelschen. Thans wil men het met een Nederlander beproeven. De weekloonen van het ,b es t e 11 er s p e r so neel. De R.K. Postbond „St. Petrus" heeft een Onderhoud gehad met den Minister van Financiën over de salarisherziening van het bestellend personeel. De afge vaardigden op deze conferentie zeiden, dat de Minister hen had gemachtigd aan hun leden mede te deelen, dat de salaris sen der bestellers met f 1 per week ver hoogd zouden worden. Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren 192 5. In Staatsbl. no. 467 is opgenomen het ten, noemt zij ze en 'ik vrees, dat zij bijtaa al haar geld heeft verspild aan aller lei stokpaardjes. Ik zeg dit tot u, want u zijt een vriend van den jongen." „Ik heb hem nooit over zijn moeder hooren spreken", antwhordde John. „Hij vermeed zelfs zorgvuldig over zijn vroe ger leven te spreken." „Dat was mooi van hem. Ja, daar heb ik hem des te liever om. Ziet u, hij was voor predikant bestemd, maar toen hij bijna met zijn studies klaar Was, gaf hij het op. Naar hetgeen zijn moe der mij vertelde, heeft hij alle geloof over boord geworpen. Het was vreeselijfc hard voor haar, zooals u denken kunt. Zij voelde zich verplicht afstand te doen van hem; en dat is Tiet "hardste van alles. Maar ik 'keur dat in haar af. Het! bloed_ kruipt w'aar het niet gaan kan, o£ moest het tenminste doen. En zij is maar steeds bezig andere menschen te be- keeren, en laat haar eigen zoon naar den duivel loopen of waarheen hij wil'. Dat kan ik niet rijmen met het Christelijk: geloof. Maar mijn zuster is geen alte- daagsche vrouw. Dok heeft ze geen kos ten gespaard voor de opvoeding van den jongen." i „Maar 'wat zegt zijn vader van dii alles?" vroeg John. „Zjgta rader had een Keirekking in Itt- zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1925. De voornaamste bepalingen laten wij hieronder volgen: „Tenzjj de betrekkelijke salarisre geling ten opzichte van bepaalde ambten anders is of wordt bepaald, worden voor elk jaar of gedeelte van een jaar, dat een ambtenaar van 18 jaar of ouder be neden den 21-jarigen leeftijd is, de aan- vangswedden der ambten, waarbij peri odieke verhoogingen zijn voorzien, ver minderd met f 100. Deze vermindering1 blijft beperkt tot f 100 voor hen, die naar het oordeel van Onzen Minister, Hoofd van het betrokken Departement van Algemeen Bestuur, of de door dezen aan te wijzen autoriteit niet bij liet gezin, waartoe zij behooren, kunnen inwonen." „Voor het. genot van kost en inwoning wordt, voor de ambten waarbij periodieke verhoogingen zijn voorzien, op de be zoldiging een aftrek toegepast: bij een aanvangswedde van minder dan f1300, van f444 per jaar; bij een aanvangswedde van f1300 tot f 1600 van een bedrag, hetwelk ten min ste f 444 en ten hoogste f 570 per jaar zal bedragen bij een aanvangswedde van f 1600 tot f2200, van een bedrag, hetwelk ten min ste f 570 en ten hoogste f 696 per jaar zdl bedragen; bij een aanvangswedde van f2200 tot f2800 van f888 per jaar; bij een aanvangswedde van f 2800 tot f3400 van f1110 per jaar; bij een aanvangs wedde van f 3400 of liooger van f 1296 per jaar. „Voor het genot van woning wordt in 't algemeen een aftrek toegepast van 15 ten honderd. Indien 'de ambtenaar aan toont, 'dat de huurwaarde der woning minder bedraagt dan de aftrek; wordt deze op het bedrag van die hum-waarde gesteld. „Behalve in de gevallen, dat dit genot in het 'bijzonder is of wordt toegekend1 als belooning voor het ven-uilen eener nevenbetrkeking, wordt voor het genot van vuur en licht, uitgezonderd in de gevallen, dat tevens kost en inwoning wordt genoten, een aftrek toegepast van' onderscheidenlijk 2 en 1 'tien honderd van. de bezoldiging, met inbegrip van de in de artikelen 16, 19, 20 en 27 bedoelde toe lagen, tot een maximum van onderschei denlijk f 100 en f 50 en voor het genot van over een leiding geleverd water van 5 ten honderd van den ter zake van het genot van woning toegepasten aftrek, tot een maximum van f25." „De mannelijke ambtenaren, die ge huwd of gehuwd geweest zijn, en hun 23ste levensjaar hebben volbracht, ge nieten eene toelage van f 200, voor zoover niet aldus het gezamenlijke bedrag aan wedde en toelagen, volgens de artikelen' 16 en 19 en dit artikel, zou stijgen boven' f2000 of het gezamenlijke bedrag aan wedde en toelage volgens dit artikel, zon stijgen boven het maximum der betrekke lijke schaal van bezoldiging, indien dat maximum minder dan r 2000 bedraagt, een en ander gerekend naar een gemeente der eerste klasse". „Voor de ambtenaren, die na het ïn werking treden van het eerste lid of na hun in diensttreding, in de termen val len van het eerste lid, gaat de toelage, als dië, en zag rijn vrouw en zijn zoon Weinig. Hij 'is anderhalf jaar geleden gestorven dat heeft mijn zuster een gevoeligen stoot gegeven. Zij is niet meer wie zij Was. En ik ben overtuigd, dat zij in haar hart naar den jongen verlangt Dat is de reden, dat ik' hier naar helm ben komen zoeken. Ik houd veel van mijn zuster. Zij is de eenige 'bloedverwante, die ik 'heb overgehouden. Maar van den jongen houd ik ook veel zoover ik hem ken; en ik zou'graag zien, dat hij Weer thuis kw'am." „Dat verbaast mij niet. Het spijt mij alleen maar, dat u niet een paar dagen vroeger zijt gekomen." „Wij wisten op geen stukken na, naar welk einde van de wereld hij was gegaan." „O, en juist uit de paragraaf, waarin zijn verdwijnen vermeld werd, hebt u be merkt, waar hij zat?" „Precies. Maar het schijnt, dat ik niet veel verder ben gekomen. Misschien ie hij nu reeds op weg naar Amerika." „Dat denk ik niet. Het is niet waar schijnlijk, dat een man naar Amerika ver trekt zonder een cent op zak, en zonder een spoor van bagage." „Waar ter wereld kan hij dan zijn?" „Dat ïs een vraag, die ik mijzelf deze laatste drie dagen voortdurend heb' gtt- tfteld," antwoordde John. Kon', besluit van den 9den December 19B5 tot wijziging en aanvulling van het Be daar bedoeld, in op den eersten dag der maand, waarin de 23-jarige leeftijd is volbracht en overigens op den eersten dag der maand, waarin het huwelijk wordt gesloten." „Boven en behalve de wedde en toe lagen, naar de regelen van dit besluit toe te kennen, genieten de ambtenaren, bjjf wijze van tijdelijke toelage, voor hunne Wettige of wettelijk erkende zoomeide voor de uit een vroeger huwelijk van hun echt genoot gesproten kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, die zij op den eers ten Januari van 'het jaar bezitten, eene kindertoelage, bedragende per kind 3 te* honderd van 'de wedde, met inbegrip va* de in de art. 16, 19, 20 en 27 bedoelde toelagen, die zij op dien datum, of bij latere indiensttreding, op den datum der indiensttreding, genieten zulks met dien verstande: ■dat de toelage, behoudens het bepaalde in het tweede en derde lid, ten minste f 60 en ten hoogste in totaal f 240 per kind per jaar bedraagt; ook wordt toelage voor pleegkinderen verleend. „1. Aan de op 1 Januari 1926 in dienst zijnde ambtenaren, die volgens de op dien datum in werking tredende regeling op 1 Januari 1926 aan wedde en toelagen,, ingevolge de artikelen 16. 19 en 29, een lager bedrag zullen genieten dan zij aan' wedde en toelagen, ingevolge de artike len 16. '19, 20, 24, en 27, eerste lid!" eerste en tweedel volzin, en tweede lid van dit besluit, zooals dat op 31 Dec- 1925 luidt, op dien datum genoten, wordt met ingang vanj 1 Januari 1926 eene per soonlijke toelage, ten bedrage van het verschil, toegekend, met dien verstande, dat voor de daarvoor in aanmerking ko- 'mende ambtenaren, bedoeld in artikel 24' rekening wordt gehouden met het bedrag, der toelage, dat ZÜ °P 81 December 1925 zouden hebben genoten, indien in het achtste lid van dat artikel in plaats van de cijfers „,85" en ,',75" ware gelezen „88" en „80". B. In bijlage A. van vorengenoemd Be zoldigingsbesluit worden de navolgende- wijzigingen aangebracht: Departementen van algemeeif* Bestuur en daarmede geljjkge- stelde inrichtingen. Referendaris f 4600f 5600, 5 jaarl. verhoogingen van f200; Hoofdcommies f3500f4500, 6 2- jaarl- verhoogingen van f200; Commies 'f 2500—f 3400, 3 tweejaarl. verhoogingen van f 200 en 3 tweejaarl. verhoogingen van f 100; Adjunct-commies f 1700£2700 3 tweejaarl. verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarl. verhoogingen van f 100. De periodieke verhoogingen, behoor ebde bij het ambt „Klerk" worden als volgt gelezen: „4 jaarlijksche verhoogingen van f 100 en d tweejaarl. verhoogingen van 100 gulden." In plaats van 'de inschrijving van het ambt „Schrijver" en van hetgeen daarbij behoort, wordt gelezen: „Schrijver le klasse f1600—f2100, 5 tWeejaarlijksche verhoogingen van f100; SchrijVer 2e tl. f 1000—f1700, 4 jaar lijksche verhoogingen van f 100, 2 twee jaarl. verhoogingen van f 100 en 2 tWee- jaarl. verh. van f50; Machineschrjjver' f500f900, 4 jaarl. verhoogingen van f 100. Rechtelijke Macht. Bureelchef ter griffie en ten parkette (voor zoover chef de bureau), f2500—f3400, 3 twee jaarl. verh. van f200 en 3 tweej. verb, van f100; de periodieke verhoogingen, behoorende bij het ambt Rijksklerk 2e,Td. „Maar, de aarde kan hem toch! niet hebben opgeslokt." „Ik veronderstel van niet; en toch hebben we iedere Waarschijnlijke én on waarschijnlijke plaats doorzocht. We heb ben in alle richtingen geïnformeerd; Wjji (hebben naar al de bladen beschrijvin gen gezonden van zijn uiterlijk voorko men. Wij hebben in één woord al het mo gelijke gedaan." f „Maar ik fteem toch niet aan, dat het een hopeloos geval is," zeide de majoor opgewekt. t „Dat ,zou !k zelf ook niet graag doen" antwoordde John. „Ik hoop ieder oogen blik, dat er bericht op het kantoor komt, dat hij gezond en Wel ontdekt is ge worden." De majoor stond langzaam van zij* stoel op en begon zijn handschoenen aan 'te Trekken. „In geval u iets hoort, zult u het mij dadelijk 'laten Weten?" vroeg hij. „Ik 'logeer in het hotel „Sta tion". Ik 'Tioop, dat We spoedig bericht van den jongen schelm zullen ontvangen. Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden dat ik van middag zooveel van uw tijd in be»lag heb genomen," em do* diepe buiging makende, verliet hj kantoor. varoigd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1