Kerksieuws. Ontowys. Iigezoriea Stokken. &ta8R|t! Nieuws. dejjer, Uverhoff en tVoudenberg vervuld Worden." (Wij vragen alleen: zjjn onze mannen ook zoo voor den a.s. winter gereed als de S.Ü.A.P.? Red.) Te 'sGravenhage is overleden, 82 jaar oud, de heer mr M. J. de Watt Hamer, oud-rijksadvocaat en oud-deken der advo caten te Middelburg. In den strijd voor sociale gerechtigheid stond de overledene reeds vijftig jaar geleden in de voorste gelederen. Daartoe schreef hij artikelen in Goesche en Middelburgsche bladen. Ook werkte hij een tijd lang mee met Kerdijk, Pekelharing en andere vooruitstrevenden in het Sociaal Weekblad. Te Goes, 11 Jan. 1843 geboren, vestigde liij zich ook daai' als advocaat en bleef er tot de opheffing van de rechtbank. Toen ves tigde hij zich in 187& te Middelburg. Niet zoo zeer als verdediger in strafzaken, maar in de civiele rechtspraak heeft de ontslapene naam gemaakt, vooral in scheeipvaartaangelegenheden. Als jong ad vocaat deed hij van zich spreken door zijn verdediging van Domelai Nieuw en- buis, toen deze vervolgd werd wegens be- leediging van den Koning. Hij was oprich ter van de vereeniging Kindervoeding te Middelburg en van de vereeniging Zee land, die zich ten doel stelt voogdijl over verwaarloosde kinderen in vrijizinnigen geest. Vorder was hij adviseur van de Zeeland, commissaris van The yitrite Works en 20 jaar president-commissaris der N.V- Middelburgsche Gourant. (Vad.) Middelburg. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van de Coöp. Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Broederband" alhier, werden het jaar verslag en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend aan do leden £rit te keeren, vastgesteld op 6,5 pet. voor do bakkerij) en 5,5 pet. voor den winkel. Uit het jaarverslag blijkt o.a. dat het aantal leden op 31 Oct. j.l'. bedroeg 1412 tegen 1392 op 1 Nov. 1924. Verleden jaar bedroeg het dividend voor de bak kerij 6 en voor den winkel 4,5 pet. Do omzet der bakkerij bereikte dit jaar 'n som van f 129.253.68i/2, of f 16.987.35Va meer dan in het vorige boekjaar. In het filiaal werd f 2460.67i/2 aan brood om gezet. Voor den winkel was het om zetcijfer f 111.623.01i/2 of f 3455.081/2 meer dat in het vorig jaar. Voor het filiaal Waren de cijfers f45.671.97 en f 3433.41; de totale omzet aan winkelgoederen was f 157.294.98i/2. Gezien het feit, dat het be volkingscijfer zich in dalende richting beweegt, meent het bestuur over het omzetcijfer tevreden te kunnen zijn. Uit het ziekenfonds der bakkerij Werd f368.60i/2 uitgekeerd en bezat dit fonds op 31 Oct. j.l. f 3177.981/2. Voor de afd. Winkel waren deze cijfers f328.53 en f 571.31i/2.. Uitgekeerd werd aan nabestaanden van overleden leden der bakkerijl f372.40 en van den winkel f 96.70, de fondsen be dragen resp. f 5854.741/2 en f2325. Tot bestuursleden Werden herkozen de heeren Iz. van Sluijs met 100 stemmen en N. Baljeu met 82 st. en gekozen in plaats van dhr J. J. van Aartsen, die mede aan de beurt van aftreding Was, dhr A. M. Witte met 61 st. tegen 50 op dhr v, Aartsen, dit laatste bij herstemming. Inplaats van dhr A. M. Witte werd tot commissaris gekozen de heer G. v. d. Wende met 88 stemmen tegen 21 op den heer H. Ruck. Alsn.u was aan de orde een voorstel van bet bestuur tot wijziging der sta tuten en het huishoudelijk reglement, voornamelijk om deze in overeenstem ming te brengen met de nieuwe Coöpera- tieWet. De verschillende voorgestelde wij zigingen werden bijna alle goedgekeurd, maar een voorstel om een wijziging te brengen in de verlofregeling, thans 6 dagen voor alle leden van het personeel waardoor dit zou worden 12 voor het kan toorpersoneel, 10 dagen voor de chefs en 8 dagen voor het overige personeel, Werd aangehouden, nadat uit de vergadering geprotesteerd was tegen een dergelijke niet uniforme regeling. Ook werd in de vergadering er tegen op gekomen, dat de Coöperatie haar druk werk laat leveren door een niet aange sloten drukkerij. Middelburg. De deze week gehouden collecte voor de armen der Lutherschö gemeente alhier heeft f 215.65V2 opge bracht i Dammen. Voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond speelde gis terenavond het eerste tiental van «da Middelburgsche Damclub tegen het eerste .der Goesche damclub. Middelburg Won met 13 tegen 7 punten. Bij de onlangs te Goes plaats gehad hebbende ontmoe ting won Middelburg met 17 tegen 3. Op Maandag 21 Sept. ontvangt Middel burg de Vlissingsche Damclub, terwijl het plan bestaat op Tweeden Kerstdag naar Breda te gaan spelen. Goes. Woensdagavond vergaderde het Comité van belangstellenden in het ver krijgen te Goes van lezingen over den .Volkenbond. De heer J. J. de Bruyne opende de vergadering. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat 8 leden tegen woordig waren, (8 leden waren verhin derd), en belangstelling toonden voor iets Waarvan de meeste menschen nog zoo 'weinig afweten. De belangstelling te vra gen voor den Volkenbond voelde spr. als een maatschappelijke plicht in een tijd, waarin het passief langs zich laten gaan van zulke veel beroerende stroo mingen onjuist moet geacht worden. De rampen in en na de oorlogsjaren zijn toch te verschrikkelijk, om die maar als on vermijdelijk te aanvaarden. Spr. wees er •r op, dat toch immer kalm overleg en uitwisseling van gedachten misver standen en geschillen kunnen oplossen en nooit bruut geWeld een strijd afdoende kon beslechten. De algemeene publieke belangstelling en het verkrijgen van een goed inzicht op de vele vraagstukken, met deugdelijke voorlichting der pers, zijn van zulken machtigen invloed voor het bevorderen van de vredesgedachte eu het wegnemen van de oorzaken van nationaliteitenhaat, Wantrouwen en nervositeit. Het is dus van .overwegend belang dat de belangstelling voor het Volkenhonds- werk groeit "en dat een toenemend ver trouwen voor zijn nuttige werkzaamheden ontstaat. Door bekwame sprekers over den Volkenbond en zijn vele vraagstukken uit te noodigen, kan dit goede werk Worden bevorderd. Het is het doel van dit comité dit te verkrijgen en de le zingen op neutraal standpunt te houden, Waardoor een ieder met belangstelling lean komen hooren en men aldus door eensgezinde samenwerking kan verkrij!- gen die groote opkomst, die evenredig! is aan het goede doel der lezingen. Do vergadering benoemde hierna bij) acclamatie Mr H. J. M. Stieger tot voor zitter van het Comité, terwijl eveneens al dus de heer De Bruyne tot secrotaris-i penningmeester Werd benoemd. Daar dhr Stieger verhinderd was deze vergadering bij te wonen, nam op verzoek de heer P. C. Labrijn het voorzitterschap voor dien avond w'aar. Dhr Labrijh bracht den secretaris hulde voor zijln door tastend initiatief om hier in Goes lezin gen over den Volkenbond te verkrijgen. Spr. onderstreepte ook het groote belang van algemeene Waardeering voor het vol- kenbondsw'erk. Alsnu Werd besproken het houden der eerste lezing, die dadelijk in de keuze van spreker een zeer belangwekkende belooft to worden. Prof. Mr Dr J. A. P. Fran cois, referendaris, chef der afdeoling Vol kenbondszaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenliage, Gedelegeerde ter 6e Volkenbondszitliug te Geneve in September 1.1. had zich bereid verklaard te Goes op 22 Dec. a.s. over den Volkenbond te komen spreken. Nadat de regeling dezer lezing, die nader aangekondigd zal Worden, was bespro ken, sloot do Waarnemend voorzitter met een hartelijk woord ter algemeene opwek king van bezoek op de lezing, deze verga dering. Vergaderlokaal voor Chr. Veroenigingen. Eindelijk is dan in Goes voorzien in de behoefte aan een geschikte lokaliteit voor de Chr. vereeni- gingen. Tot de vereeniging voor Chr. Bewaarschoolonderwijs liet plan voor haar nieuw' gebouw ontwierp, werd er n.l. op gerekend, dat bij do school een llink speellokaal moest zijn, dat ook als vergaderlokaal dienst zou kunnen doen. Het bestuur is nu zoo ver, dat het met den heer C. Bustraan een regeling heeft getroffen, Waarbij deze de beschik king kreeg over dat speellokaal met één leslokaal, teneinde deze lokalen te ver huren voor vergaderingen. De officieele opening van de vergader zaal had gisteravond plaats. Tal van afgevaardigden van Chr. vereenigingen en andere belangstellenden Waren aan wezig. De voorzitter van bovenbedoelde vereeniging, dhr L. Duvekot Cz. opende op gebruikelijke wijze de bijeenkomst. Naar aanleiding van den voorgelezen Psalm 133 wees Spr. op het heerlijke voorrecht, dat broeders samen wonen. In de Chr. Bewaarschool-vereeniging wer ken verschillende richtingen samen. En in het bestuur dier vereeniging heeft al tijd de gedachte voorgezeten, te voorzien in een vergaderlokaal voor alg. Chr, Belangen. Tot hedenwas dat in Goes niet gelukt. Dit is dan nu het vergaderlokaal', wat voor zoo goed als alle Chr. ver eenigingen past. Dhr 0 Bustraan zal deze zaal exploiteeren. Spr. hoopt, dat er druk gebruik van gemaakt zal Worden. Het is do bedoeling, dat dit gebouw' alleen zal dienen voor Chr. vergaderingen. Dhr N. J. Bastmijer bracht aan het Be stuur der vereeniging dank voor Tiet in richten dezer lokaliteiten. Ze voldoen in een reeds lang gevoelde behoefte. Moge deze vergadergelegenheid dienen tot versterking van de Chr. actie in onze stad. Dhr Ph. Vessels prees den onderne mingsgeest van den heer Bustraan en wees de Chr. vereenigingen op haar, plicht, om hem in zijn pogen te steunen. Dhr E. v. d. Zee sprak de hoop uit, dat de Chr. vereenigingen zich hier thuis zullen gevoelen. Tot nu toe had den ze in Goes geen tehuis. We voelden ons op onze vergaderingen in de bestaan- d elokaliteiten min of meer vreemd. Na dat nog dhr A. de Lange namens den Chr. Besturenbond die reeds vorige Week in deze zaal vergaderde verze kerd had, dat dhr Bustraan zeer billijke voorwaarden voor het gebruik dezer zaal stelde, sprak dhr Bustraan een woord van dank voor de goede Woorden, hier gesproken en uitte hij den wensch, dat de samenwerking der Chr. vereenigingen met hem steeds aangenaam moge zijn. De bijeenkomst wferd met dankgebed be ëindigd door den heer Rastmeijer. Dhr Bustraan had tevens gisteravond gedemonstreerd, op welke manieren hij de zaal kan inrichten. Een gedeelte kerksgewijze ingericht (rijen stoelen ach ter elkaar). O pdeze wijze kunnen in het U?peef- _en leslokaal Ailm 350 .personen een plaats krijgen. Een ander gedeelte Was ingericht ais gezellig vergaderlokaal (do stoelen om tafeltjes), weer een an der gedeelte voor huishoudelijke vergade ring (één flinke tafel) en het laatste gedeelte als feestzaal voor feestelijke jaarvergaderingen, enz. Men ziet dus hieruit, dat men voor verschillende doeleinden terecht kan. Dhr Bustraan heeft gezorgd voor ge makkelijke stoelen, terwijl er ook gelegen heid is voor consumptie (geen alcohol houdende 'dranken). Het meubilair is ge leverd door dhr A. Fraanje, het sto£- feerwerk door mêj. de Wed. Ramondt en het servieswerk door den heer Broekstra. Wij kunnen aan al onze Chr. vereeni gingen aanraden van deze gezellige loka liteit gebruik te maken. We hebben nu een éigen, Christelijke inrichting, zoodat op ons de plicht rust, deze te steunen. - Wij herinneren onze lezers nog even aan Ge Chr. winlerlezing van mor genavond. Die in onze provincie welbe kende, bevattelijke, eenvoudige spreker pröf. dr A. A. van 'Schelven zal lezen over de Mekkavaart, den pelgrimstocht dien jaarlijks tienduizenden Mohamme danen .ondernemen. Een opwekking om do lezing bij te wonen, achten wij over bodig. Er zal ootk voor deze lezing zeker veel belangstelling zijn. Eerseke. Benoemd tot hoofd der met 1 Januari a.s. te openen Chr. bewaarschool Kakeldans m®j. J. Cornelisse, 'Thans on derwijzeres te Kapelle. Biezelinge. Dinsdagavond vergaderde de wferkliedenvereeniging „Eendracht maakt Macht" onder voorzitterschap van dhr M. Verhulst Mz. Aanwezig 27 le den. Tot bestuursleden w'erden herkozen de heeren M. Verhulst, J. van de Lin de en J. Goud, terwijl tot bestuurslid van het ziekenfonds onderafd. Werklie- denvereen., wferd herkozen dhr A. van Liere. De subsidie Wijkverpleging werd vastgesteld op 25 guTtlen. Die uitkeering bij ziekte wferd vastgesteld op f 1.25 per werkdag of f7.50 p. week. Aan de orde kwam nu het voorstel van 't bestjuur verhooging contributie Werkliedenvereen. Voorheen bedroeg deze 25 ct. per lid en per jaar en werd nu gebracht op 50 cent. Het bodeloon blijft als voorheen. Daarna sluiting. Hoek. Dinsdag vergaderde de gemeen teraad. Die heeren Wi. J. de Feijter en J. Dregmans werden benoemd als leden, van het burgerlijk armbestuur, Wegens overlijden -van de heeren J. M. Dregmans en J. A. Nederhand. Op het verzoek van wfed. P. Rinkhand, om in 1926 de openbare school voor hetzelfde bedrag als over 1925 te mogen onderhouden, werd gunstig beschikt. De voorz. schorst de openbare vergadering, welke overgaat in een vergadering met gesloten deuren. Na de Wederopening der openbare vergade ring deelde de voorzitter mede dat aan P. van Es, L, Verstraaten, J. van Es, L. de Blacy, L. M. Maas, A. Meeusen en P. de Jonge Fz. ontheffing is verleend wegens hun aanslag op de schoolgeld- kohieren. Hierna sluiting. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Molkwerum G- Gerbrandy cand- te Nijland: te Buiksloot N. J. Cupedo te Marken. Geref. Kerken'. Beroepen te Hemelum R- Oosterhoff, cand. te Groningen. 's-Gravenpoltfer. Bij de Maandagavond gehouden stemming "tot ouderling bij de Ned- Herv. Gemeente werd gekozen de heer J. Bosman (aftr.). Na tal van stem mingen werd eindelijk tot diaken gekozen de heer J. Verboom, die zich deze benoe ming ten slotte liet welgevallen. De aftr. diaken, de heer M. Anthonisse Hz. had zich niet meer beschikbaar gesteld. (M.C.) Vrije Universiteit- Hef „Hbld." verneemt, dat prof. Bouman, die zijn intreerede te Utrecht heeft gehouden, tevens buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit zal blijven. Als zijn op volger als directeur der kliniek voor ze nuw- en zielszieken zal worden benotemd dr S- T- Heidiema, thans adj.-direc.teur. Namens directeuren is medegedeeld, dat het vaste voornemen bestaat niet tot op heffing der Medische Faculteit over te gaan. "Bniteo verantwoordeiijkfceld der Redactfo.f Aan de Redactie van „De Zeeuw": Mijnheer de Redacteur, Men kan tegenwoordig bijna geen no- van „De Zeeuw" in handen nemen., of men leest: „de prijs van de melk is hier of daar met 1 of 2 ceint verlaagd". Als ik dat zoo lees komt bij mij altijd de ge dachte op, hoe hoog is nu die verlaagde prijs nog wel? Ik had. dezen zomer iemand uit Haarlem bij me, die mij vertelde, dat daar en in de omgeving de melkprijs nog altijd bij de 20 cent de liter was. Nu wilde ik maar laten uitkomen, dat alhoe wel in de steden Goes, Middelburg en Vlissingen de melkprijs zou worden ver hoogd, zij toch nog wel altijd belangrijk lager is dan in onze groote steden. Bo vendien denk ik, dat de boeren hier hun melkvee wel altijd duurder houden, dan de boeren in den omtrek van b.v. Rot terdam- Ik zou dan ook dien tevreden melk- slijlter uit Vlissingen willen vragen: Be denk eens wat het den boeren kost eer ze hun melk in de bus hebben, b.v. aan voeder, pacht, loon. en dergelijke- Ik zou hem in overweging willen geven Wees eens tevreden met 2 ceni per liter1 winst inplaats van 4 cent, want U strijkt bij een prijs van 12 cent een derde deel van de heele opbrengst in uw zak. Zoo gaat het ook met aardappelen. Ik leverde aan een Mevrouw Zeeuwsche blauwe v. 4 cent de K.G. en kreeg van haar te hooren: „Aan de kar moet ik 8 cent be talen". Met dergelijke voorbeelden zou ik nog wat kunnen doorgaan wat betreft bo ter .eieren, appels, enz- maar zal het hierbij laten. Wel wil ik nog in het midden brengen, dat „De Zeeuw" niet moet meehelpen om de verhouding van boer lot burger min der goed te maken, en bedenken, dat een landbouwer met. al zijn hebben en hou den zoozeer afhankelijk is van allerlei factoren, die buiten zijn bereik liggen, als daar zijln ziekte onder zijn vee, on vruchtbaarheid door droogte waardoor de schaarschte ontstaat van voedsel en der gelijke. 1 Met hartelijken dank voor de opname, Hoogachtend, A. AARNOUTSE. Gapinge, 8 Dec- 1925. Ongelukken. Dinsdagavond kwam vrouw R., te Maastricht, te dicht bij een gascomfoor, waardoor liaar kleederen in brand vlogen. Met brand wonden over het geheele lichaam werd zij naar het hospitaal vervoerd, waar haar de laatste H. Sacramenten werden toe gediend. Haar toestand is zeer ernstig. 111 c a s s o-a gententeVelpop- gelicht. Uit een door de politie te Velp ingesteld onderzoek is gebleken, dat door de directie van een „Assurantiekantoor" te Zwolle in Velp een aantal incasso-agen ten was aangesteld tegen een bepaald maandsalaris, terwijl er niets te incassee- ren viel. Allen hadden een waarborgsom van meestal f 100 moeten storten. Na een bekendmaking van den Commissaris van Politie te Velp, meldden zich tal van per sonen aan, die eveneons als incasso-agent aangesteld waren en waarborgsommen hadden moeten storten. In totaal bleek door hen reeds circa f 2300 te zijn gestort. Onder valsche voorspiegelingen werden door zekeren M. A., die zich nu eens de directeur van het kantoor noemde en dan weer als inspecteur ervan optrad, do men schen bewogen, hun waarborgsom te stor ten. Ook werd getracht hen te bewegen tot het nemen van aandeelen in de zaak, o.m. van f 3000 tegen een rente van 20 procent. In verband met de aan het licht gekomen feiten werd M. A. te Zwolle gearresteerd. Thans is hij ter beschikking van de justi tie gesteld. Van de gestorte gelden bleek niets meer aanwezig te zijn, zoodat een aantal kleine luiden hun spaarpenningen kwijt zijn. (Tel.) Autobusvan eend ij kgetui- m e 1 d. Woensdag is te Kruisland onder Steenbergen een autobus uit Steenbergen, tengevolge van een aanrijding met een voermanswagen, van den dijk getuimeld. Door den schok van de aanrijding was het den chauffeur, niettegenstaande krachtig remmen, niet mogelijk de auto, welke een zwenking maakte ter zijde van den weg, tot stilstand te brengen, waardoor de auto den zeven meter hoogen dijk afrolde en over den kop sloeg, zoodat het gevaarte daar in de vaart terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen de chauffeur en passagiers er met enkele lichte kwetsuren en een geweldigen schrik van af. De Herwijnsclie hutbewo ners. Omtrent de hutbewoners in het dorp Herwijnen verneemt de „Tel." nader, dat zoowel de vrouw en man als de vier kinderen, ondanks de snerpende koude der laatste dagen er zeer welvarend uit zien. De kleinen spelen en rollen in de sneeuw, als echte Spartaantjes. De man laat zijn vrouw met vischventen den kost verdienen. Nu heeft de overheid besloten, om het gezin een schuur tot huisvesting aan te bieden, doch de schamele buurt „het Rot", waar deze menschen het le venslicht aanschouwden, opgroeiden, el kander vormden en wellicht ook zullen sterven, willen zij niet meer verlaten, ook al zou elders een goed huis voor hen wor den beschikbaar gesteld. Een waarschuwing. In Bel gië trekt op het oogenblik een troepje ketellappers rond, dat er zijn werk van maakt om kloosters op te lichten. Wan neer aan deze ketellappers iets iin repara tie wordt gegeven, komen zij later terug met een heele karrevracht vol van nieuwe spullen, houden bij kris en kras vol, dat dit besteld is en eischen daar voor betaling. Verschillende kloosters in België moeten reeds op die manier zijn opgelicht. Men vreest, dat liet troepje ketellappers straks over de Holland scha grens zal trekken en hier hun operatiesi aanvangen. Men zij dus op zijn hoede» Noodlandingen- In het polder land nabij Baarn moest een militair ge vechtsvliegtuig, gemerkt M 262, tenge volge van een motordefect een noodlan ding maken. De machine kwam eerst in de gracht teredht. Het landingstoestel werd losgerukt en beschadigd; de schroef werd vernield en ook de zweefvlakken kregen ernstige averij. De bestuurder, de 1ste luitenant-vliegenier Krab van Soesterberg, kon wonder boven wonder ongedeerd zijn toestel verlaten. De machine is gisteren door personeel van Soesterberg naar het vliegkamp aldaar getransporteerd. On der Den Bosch landde te ongeveer kwart voor drie in de polders van Orthen een militair vliegtoestel. Fokker 536, bemand met een sergeant-vlieger en een waar nemer. Het toestel dat een verkennings vlucht hoven Noord-Brabant maakte, was gedwongen een noodlanding te maken aan gezien de olie-circulatie gestoord was, en zich in de lucht niet wilde herstellen. Beide inzittende militairen vertrokken per automobiel naar Den Bosch, alwaar het vliegkamp van herkomst Soesterberg gewaarschuwd werd. Hoden zouden zij weder opstijgen. Het eenmotorige Jun- kers-vliegtuig D 376 van de Zweedsche Aero Transport Maatschappij heeft op weg van Amsterdam naar Essen een nood landing moeten uitvoeren bij Oosterheek! onder Doorwerth, waarbij het toestel nog al ernstige averij kreeg. Geen van de inzittenden kreeg echter eenig letsel. De vastgeloopen loggers. De twee op de kribbe bij Hoek van Holland geloopen Sclieveningsche loggers zijn vannacht met hoog water weer vlot gekomen. I J - f Tragisch - Te Warm hij Terborg vervoerde de zoon van den landbouwer G- J. per wagen eenige varkens, terwijl; zijn vader een eind zou meegaan. Toen' de voerman eenigen tijd was doorgere den, keek hij om en miste toen zijn vader. Hij maakte zich echter niet ongerust, den kende, dat zijn vader naar huis was te ruggekeerd, hoewel hij het vreemd vond, dat de man hem niet gewaarschuwd had. Voorbijgangers vonden echter den vader, dood in de sneeuw langs den weg liggen. Vermoedelijk had een hartverlamming een einde aan zijn leven gemaakt. Dekoude i n 11 a 1 i De koude in Italië blijft aanhouden- Sicilië is met sneeuw bedekt. De Abruzzenspoorweg is onder sneeuw bedolven, en in de Romein- sche campagne vriest het 7 graden- Te Milaan en te Florence wijst de tlierme- meter 5 graden onder nul aan. Plotselinge dood. Woensdag middag is de omstreeks 40-jarigo eclitge- noote van zekeren de W., wonende te Roosendaal, toen zij even aan de overzijde van de straat een boodschap had gedaan, bij het binnenkomen in haar woning plot seling ineengezakt, waarna de dood on middellijk intrad. Haar man was in de nabijheid van Den Haag werkzaam. De vrouw was moeder van een vijftal kinde ren, van wie de oudste pas ongeveer 12 jaar oud is. Brandstichting. Een onbe kend gebleven man is, gewapend met een kannetje petroleum, naar de tweede étage van een huis op den Tugelaweg in Am sterdam-Oost geklauterd, lieeft den in houd van het kannetje op de vloermat uit gegoten en deze in brand gestoken. Daar na nam hij de vlucht. De bewoners waren niet thuis, doch even later passeerde een buurvrouw de trap. Zij bemerkte het brandje, dat nog in een beginstadium ver keerde, en bluschle het met een emmer water. Niet onmogelijk heeft men met een wraakneming te doen. Door vrouw en zoon aange vallen. Omtrent het familiedrama te Nieuwenhagen (men zie onder telegram men in ons vorig nr van gisteren) deelt de Tel. nog mede, dat de getroffene C., gepensionneerd marechaussee, voor de 2e maal gehuwd is. Met zijn tweede vrouw, een Duitsche, had hij vaak ongenoegen. De vrouw had hem verlaten. Hij bad haar echter weer uit Gelsenkirchen, waar zij verblijf hield, teruggehaald. De zoon van de eerste vrouw en een broer van zijn tweede vrouw waren ook naar Nieuwen hagen gekomen. Nadat G. gegeten liad, en een oogenblik buiten vertoefde, werd hij, toen hij thuiskwam, overvallen door zijn tweede vrouw. Na een korte woordenwis seling grepen zij elkander vast, waarna zijn zoon hem een vijftal messteken in het onderlijf toebracht en zijn zwager een re volverschot onder het hart en één bij het oog loste. Hevig bloedende en kermende van pijn strompelde C. naar buiten en bij den landbouwer Scholten binnen, waar hij, zooals gemeld, neerzeeg. Met moeite kon C. vertellen wat er gebeurd was. Volgens de vrouw had C. haar familie ongelukkig gemaakt. De vrouw, de zoon en de zwager zijn daarop door de mare chaussee gevangen genomen. De zwager zeide uit noodweer te hebben gehandeld. Ook de zoon geeft te kennen, dat hij de steken heeft toegebracht, omdat zijn vader zija stiefmoeder bedreigde. Brand. Te Rijsoord is door onbe kende oorzaak afgebrand een van de fa brieken der N. V. Vlasserij C. van Nes. Door de groote brandbaarheid van het vlas kon men van de fabriek niets red den. Alleen de belendende perceelen wer den behouden. Zestig arbeiders waren in deze fabriek werkzaam. Ontploffing benzol-fabriek. Naar uit Wostfalen gemeld wordt, heeft in de benzolfabriek der mijn „Wendel" een ontploffing plaats gehad in een gas- koeler. Twee smeden, die aan den koeler die pas enkele dagen buiten gebruik ge steld was, werkten, vielen van een hoogte van 20 meter ter aarde en waren onmid dellijk dood. De ontploffing te Vereeni ging. Reuter seint uit Kaapstad nadere bijzonderheden over de ontploffing, welke te Vereeniging heeft plaats gehad. De kracht der ontploffing was zoo groot dat deelen van machineriën door het dak vlogen en honderden meters ver wegge- singerd werden in alle richtingen. Sommige deelen kwamen aan gene zijde van de Vaalrivier terecht, terwijl stukken metaal in de stad neerregenden. Geluk kig werd niemand ernstig verwond. De eenige van het personeel, die letsel kreeg, was iemand van de administratie, wiens gelaat mot heete olie bespat werd. Ve r makel ij ke smokkelgè- schiedenis- Uit Thonon-les-Bains (F.) wordt een smokkelgeschiedenis gemeld,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2