No 61 Donderdag 10 December Illl 40e Jaargang Bbmenlanl it de Provincie. Buitenland. In 's levens branding. FEUILLETON, Voor allen die Sukkelen Brukkers-Exploitanien: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Btetfaetie no. 11; Administratie no. 5» Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De Mossoelkwestie. De door den volkenbondsraad genomen beslissing inzake bet Mossoelgeschil schijnt inderdaad tot de gevreesde gevol gen van een afbreken van de onderhan delingen met Turkije te zullen leiden. Van niet officieele, doch gematigde Turksche zijde werd gisteren verklaard, dat de Turksche minister van buitenland- sche zaken Tewfik Bey waarschijnlijk naar Angora zal terugkeeren. Hij weigert verdere bemiddelende pogingen van den volkenbondsraad. Wanneer de volkenbondsraad, wat thans waarschijnlijk schijnt, ondanks het vertrek der Turken toch nog een beslis sing over de grens tusschen Turkije en Irak geven zal, is de Turksche regeering bereid die beslissing als een aanbeveling te beschouwen en te overwegen, of zij haar als zoodanig aan de nationale vergadering van Angora zal voorleggen. Aan een ver der overleg omtrent den inhoud der raadsbeslissing willen de Turken echter niet meer meedoen. Hoewel in diplomatieke kringen de op vatting heerscht, dat de houding van Tur kije in het Mossoelvraagstuk slechts bluf is, ontveist.men zich niet, dat de ontwik keling van den binnenlandschen politie- ken toestand in Turkije nog gevaren kan opleveren. Intusschen maakt men zich te Londen niet ongerust, daar men overtuigd is, dat Engeland voldoende strijdkrachten ter plaatste heeft om eventueele aanvallen af te slaan. De Volkenbond en Oostenrijk. De in September in uitzicht gestelde verdere etappe op den weg naar volkomen herstel van Oostenrijks financieele zelf standigheid is gisteren genomen. De volkenbondsraad kwam te Genève met Oostenrijk tot volledige overeenstem ming omtrent de regeling, die in de toe komst na het vertrek van mr Zimmerman uit Weenen gelden zal, dat het toezicht van mr Zimmerman van Januari af nog slechts zal betrekking hebben op de ver pande inkomsten en de uitgaven uit de gelden der volkenbondsleening. Met Juni zal mr Zimmermans toezicht geheel op houden. Mr Zimmerman bedankte in een rede den volkenbond voor het steeds betoonde vertrouwen en verzekerde, dat hij van de vrijheid om na Januari Weenen veel meer dan tot dusverre te mogen verlaten een ruim gebruik hoopte te maken. Demonstraties te Weenen. De sociaal-democraten hebben te Wee nen protest-demonstraties georganiseerd tegen de regeeringsvoorstellen om de huis huren te verhoogen. Zeshonderd sprekers voerden het woord in 451 vergaderingen, die door ongeveer 150.000 personen wer den bijgewoond. De leider, dr Bauer, zeide dat indien de regeering zou trachten den tegenstand der sociaal-democraten in het parlement te breken, de socialisten een beroep zullen doen op de bevolking van Weenen, die ongetwijfeld zal weten wat haar te doen staat. Korte berichten. De yoriigiei week hebben over ge heel Rusland zware sneeuwstormen ge woed. Alleen te St. Petersburg1 is naar ■schatting 30 millioen kubieke Mieter jsneeuw gevallen. In het Zuiden, speciaal in de Kr;m, vielen zware stortregens, waardoor de rivieren buiten de overs braden en talrijke dorpen overstroomd zijn. Ook het laag-gelegen gedeelte van de -46) Na verloop van eenigen tijd trachtte deze pijnlijke gedachten van zich af te zetten, en deed hij een wanho pige poging om te slapen, maar hoe meer hij er zijn best toe deed, des te meer vlood de slaap van hem weg. De akelige stilte, die hem omringde be nauwde hem. De diepe duisternis scheen als iets zwaars op zijn oogleden te druk ken. De onzekerheid van zijn lot hield zijn hersenen onophoudelijk bezig. De gedach te, dat Floss kalm en Yroolijk haar onge luk tegemoet ging, maakte hem half krankzinnig van machtelooze woede en smart. „Ik zal hier gelaten worden tot na Don derdag dat staat zoo vast als iets", zei- de hij bij zichzelf. „Misschien als het hu welijk veilig en wel achter den rug is, zal hij maatregelen nemen om mij vrij te la ten En wat zal ik een mal figuur ma ken!en wie aal mg gelooven als ik stad Mariopol staat geheel onder water, terwijl tientaPen huizen door den storm vernield zijn. Op de Gendarmenmarkt te Berlijn hebben eenige duizenden lagere rijksamb tenaren een betooging gehouden tegen de veel te lage bezoldiging, die tot groote ellende in de kringen der betrokkenen heeft geleid. De woordvoerders eischten van de regeering onverwijlden krachtigen steun en de tegen het einde van de be tooging aangenomen mot"© had eveneens deze strekking. Ook in Zuïd-Duitschland, waar het tot gister knapjes had gevroren, is het weer thans omgeslagen. Op vele plaatsen regent het. In verband met de dreigende verhoo ging der tabaksprijzen ^worden de tabaks winkels in Parijs bestormd. Groote voor raden worden door 't publiek ingeslagen. Sommigen brengen zelfs groote zakken mede, om daarin ,hun aankoopen te bergen. Het tuighuis te Damaskus heeft de streek van Akaba en de naar dat dorp leidende wegen beschoten. Gisteravond zijn er 15 auto's, „jlie1 met koopwaren uit Damaskus waren vertrokken, in de buurt van Harrasta door 200 roovers aangevallen. Drie hunner werden gedood, 2 gewond. Het konvooi is te Damaskus teruggekeerd. Ofschoon de definitieve uitslagen der volkstelling nog niet bekend zijn, schat men het inwoners-aantal van New-York op ongeveer 5.900.000, d.w.z. nagenoeg 300.000 meer dan in 1920. BezoldigingRijksambten a'r'e'n In de vergadering van de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de dienstvakken der directe belas tingen enz en der registratie enz. van 8 December j.l., werd besloten aan den mi nister van Financiën te adviseeren, dat de commissie zich kon vereenigen met de volgende, door den minister voorgenomen wijzigingen van de bestaande salairs- regeling: Dienstvak der directe belastigen, in voerrechten en accijnzen: Hoofdinspecteur f 6000f 7200, vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 300; Ontvanger 3© klasse f3400f4200, vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 200; Verificateur f 2400f 4200, twee twee jaarlijksche verhoogingen van f 300 en 6 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200; Kommies-verificateur f 2200f 3200, vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 200, twee tweejaarlijksche van f 100; Kommies 2e klasse f 1300f 1700, twee tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 50.—; Assistent laboratorium f 2100f 3000, vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 200, een tweejaarlijksche verhooging van f 100; Hoofdcommies f 3500f 4500, vijf twee jaarlijksche verhoogingen van f 200; Commies f 2500—f 3400, drie tweejaar lijksche verhoogingen van f 200, drie twee jaarlijksche verhoogingen van f 100. Dienstvak der registratie en domeinen, enz. Ontvanger der registratie en domei nen, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, ontvan ger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewijzen: aan een kan- vertel wat mij is wedervaren?Ik zal mij nooit weer in Deeping kunnen ver- toonen." Met dergelijke overdenkingen verliep de lange, lange nacht langzaam en droevig. Tegen den morgen, hoewel de koude even groot was of misschien nog grooter scheen de stilte minder benauwend. Nu en dan blies de wind door de ruïnes der oude fabriek, en verbrak, rammelend aan deu ren en gierend door vensters, de stilte. En eindelijk opziende, zag hij een flau we lichtstreep, door een reet in het val luik. Hij sprong onmiddellijk op. De dag brak eindelijk aan. Maar heel licht werd het niet. Op zijn best werd de duisternis zicht baar. Toch is het verwonderlijk, hoe spoe dig de oogen wennen aan het flauwste be wijs van licht. Eer de morgen ver was ge vorderd, was hij in staat vrijwel de alge- meene omtrekken van zijn gevangenis te onderscheiden. Gedurende het grootste ge deelte van den dag stond hij in het mid den van den vloer, op te zien naar het val luik, zoo ver boven zijn bereik. De lucht was daar het zuiverst en de duisternis het minst diep. Hij hield de wacht en luisterde uur op uur, en vroeg zich af of er ooit hulp komen zou. tooi' 5e klasse f 3400f 4200, vier twee jaarlijksche verhoogiügen van f 200; Commies ter directie f 2500f 3000, vijf tweejaarlijksche verhoogiügen van f 100; Controleur buitengewoon zegel f 3200 f 3800, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f200; Ingenieur-verificateur van het kadaster f 5000f 6400, vier tweejaarlijksche ver hoogingen van f 300, een tweejaarlijksche verhooging van f200; Adspirant-landmeter van het kadaster f 1600 vaste bezoldiging. In afwijking van de door den minister voorgestelde regeling werd besloten te ad viseeren de volgende bezoldigingen vast te stellen: Dienstvak der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: Ontvanger le klasse f 5200f 6100, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 300; Hoofdkommies f 2300f 3000, zeven tweejaarlijksche verhoogingen van f 100; Kommies te water le kl. f 1400f 2000, zes tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Dienstvak der registratie en domeinen, enz. Ontvanger der registratie en domei nen, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, ontvan ger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewijzen: aan een kan toor 3de klasse f 5200—f 6100, drie twee jaarlijksche verhoogingen van f 300. Vervolgens werd besloten den minister te adviseeren een wijziging van de sala risregeling te bevorderen voor de volgen de ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: Adspirant-verificateur m.v. f 1600 f 3000, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 300, vijf jaarlijksche van f 100; Assistenten f 1700f 2700, drie twee jaarlijksche verhoogingen van f 200, vier tweejaarlijksche van f 100; Deurwaarders le klasse f 2100—f 3000, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 200, drie tweejaarlijksche van f 100. Door ide regeering zijn bij de Tweede Kamer 23 bezoldigings-ontwerpen inge diend. Aan de bezoldiging van de rechter lijke macht ontleenen wij: Rechtbank te Middelburg: 1 president f 7500 ten hoogste 1 vice-president 6500 ten hoogste zes rechters, ieder 6000 1 officier van Justitie7500 ten hoogste 2 substit-officieren van Justitie, ieder 6000 1 griffier 7. 5500 ten hoogste 3 subst.-griffiers, elk 3200 ten hoogste zes rechters-plaats- vervangers, zonder bezoldiging. Kantongerecht te Middelburg en Goes: 1 kantonrechter 6000 1 griffier2700 ten hoogste 6 kantonrechter-plaats- vervaniglers zonder bezoldiging'. Devergaderingder Chr- H. Unie. Dr de Visser heeft, na de morgenverga» dering van het hoofdbestuur der C.-H. Unie te Utrecht te hebben bijgewoond deze te circa halfdrie verlaten. In een kort onderhoud, dat de Standaard met hem had, deelde hij mede, dat de ver gadering besloten had niets te publicea- ren omtrent hetgeen ter vergadering be sproken is Niettemin weet de Tel. te berichten; dat -in de vergadering, die ook Werd bijigewoond door de Eerste- en Tweede- Kamerfracties der C.-H. partijl, en geleid werd door het Eerste Kamerlid, prof. Slotemaker de Bruine, vice-precident van de Unie, ö.a. de huidige Kabinetscrisis Nooit te voren in zijn leven, had hij zich zoo volslagen hulpeloos gevoeld. Noch met spreken noch met handelen kon hij iets teweeg brengen. Hij kon tegen zijn gevangenismuren slaan, tot hij er dood bij neer viel, maar hij zou er niet den minsten indruk op maken. Hij zou kunnen schreeu wen, tot hij uitgeput was, maar er was niemand, die hem zou hooren. De oude fabriek stond eenzaam en verlaten. Nie mand kwam dien weg langs, behalve door een zeldzaam toeval en de hoop, dat iemand zijn stem zou hooren, zelfs al riep hij, was te ongerijmd, om zich daaraan vast te houden. Tegen den avond werkte hij verschei dene uren met zijn zakmes, zijn best doen de een steen los te maken. Hij dacht dat als hij één steen los kon krijgen, er mis schien meerdere zouden volgen, en deze losse steenen zou hij dan open stapelen, totdat hij, als hij er op ging staan, het valluik zou kunnen bereiken. Maar nadat hij zijn zakmes bijna tot het heft had af gesleten, gaf hij de poging op, ook werd hij zóó gekweld door dorst en was hij zóó flauw van den honger, dat de inspanning te groot voor hem werd. Dien nacht niettegenstaande hon ger en dorst en koude sliep hij gedu- ter sprake is gekomen, in verband met de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan. Over het algemeen droegen de besprekingen hierover, die strikt huishou delijk waren, een vriendschappelijk ka rakter. Evenwel is van de zipde van de C.- H. Eerste Kamerleden niet nagelaten, be- denkinge nte opperen tegen de houding van de Tweede Kamerfractie der G.-H., mede^ in verband met het voortbestaan van 'de coalitie. De houding van de Tweede Kamerfractie werd anderzijds krachtig verdedigd. Naar Tiet blad verneemt, zijin. evenwél ter vergadering geen besluiten over de onderhavige kwestie genomen, noch mo ties in een of anderen zin gesteld. Is de .Tel. wel ingelicht, dan is echter de gedachtenwisseling niet van dien aard geweest, dat op grond daarvan eenig uit zicht op herstel van de rechtsche samen werking zal bestaan, in dien zin, dat de C.-H. Weder bereid zouden zijln In eeni- gerlei vorm het gezantschap bij den Paus wederom te aanvaarden. De sterke indruk blijft dus bestaan, dat dr de Visser niet zal slagen in zijn, taak tot vorming van een Kabinet. Een noodzakelijk werk. Het Chr. Nat- Vakverbond nam het initiatief voor een flinke winterpropU- ganda. Een vast plan wordt daarbij gevolgd. Dit is eir op gericht, dat over 't geheele land de propaganda krachtig wordt ter hand genomen voor den uitbouw der CJhr. vakbeweging. In bijlna alle plaatsen waar een Chr. Besturenbond is gevestigd, werd reeds een openbare pirojpiagandavergadering ge houden. In 14 dagen tijds bijna 100 ver gaderingen, waar een paar sprekers van het C.N.V- het sein gaven moedig voor waarts te gaan en er pp uit te trekken voor de propaganda. Dit groote aantal vergaderingen in zoo'n kort tijdsbestek was mogelijk door de algemeen© medewer king der hoofdbesturen van de bjji het C.N.V- aangesloten organisaties. Naar we hoorden zijn deze vergaderin gen over 't geheel genomen zeer goed geslaagd. Predikanten verleenden in vele gevallen hun medewerking. t Begin is dus goed. We verbeugen ons daarover. Nu komt het echter er op aau, dat de meerdere geestdrift die gewekt werd uitdrijft tot het eigenlijke werk. Dat is bet huisbezoek. Dat is het beste propagandamiddel, 'tls volkomen terecht, dat daaraan in het propaganda- plan van het C-N.V- zoo'n groote plaats werd toegekend. Voor een propaganda- circulaire ter verspreiding bij an- en ver keerd georganiseerden zorgde het O-N.V.- bestuur. Eveneens voor een handleiding ten dienste der huisbezoekers. Zal het plan volledig slagen, dan nu aan 'twerk er mee in alle plaatsen. De Christelijke vakbeweging lean in ons land nog veel krachtiger worden. 'Zegene God de po gingen die daartoe ondernomen worden. i (Rott.) Een aanval op een burge meester. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting te 's-Hertogen- bosch, heeft de heer Kuijlpers het volgend oordeel over den burgemeester uitgespro ken: Ik wil bij deze algemeene beschou wingen zeggen, dat de leiding van den voorzitter in de vergadering nog juist eender is als het afgeloopen jaar. 'Als er onder de burgerij over u gesproken wordt, dan zegt men: Wat is dat een geslepen kerel! Maar ik zeg: geslepen aan twee kanten, opgepast dat hij zich rende verscheidene uren. Hij sliep en droomde van zijn thuis en zijn moeder, hij droomde ook van Floss Gresham, en hoe hij met haar dwaalde door de beschaduw de bosschen in den warmen zomertijd, en tot haar sprak van liefde en geluk. Hij ijlde een weinig, toen hij des mor gens wakker werd en tot zich zelf sprak over dingen, die jaren geleden waren ge beurd. Naarmate de dag verliep werd hij erger. De dorst werd ondragelijk, en in zijn lijden gilde en schreeuwde hij, en smeekte hij, dat er iemand mocht komen om hem te drinken te geven. Indien er iemand voorbij de oude fa briek ware gekomen, dan had hij of zij zijn kreten wel moeten hooren, zoo scherp en doordringend waren zij, maar wie kwam er die fabriek langs? Helaas, zij lag aan een weg, die zelden of nooit werd be treden. Toen de Donderdag aanbrak was hij slechts half bij bewustzijn. Hij schreeuw de niet meer. Hij was bijna te zwak om te steunen. Hij zat met wijd geopende oogen in de duisternis te staren. Hij wist niet meer welke dag of tijd het was, hij had bijna alle begrip verloren van waar hij was of wie hij was. Zijn lippen waren ge barsten en droog, zijn tong was gezwollen aan den anderen kant niet brandt. !AIa u denkt, dat u in deze stad bij de bewol king hoog staat aangeschreven, moet u die meening maar van u afzetten. Als de bevolking uitspraak kan doen en de stens van het volk kon opreken bij het kiezen van een burgemeester, lag u binnen twee maal 24 uur in de Zuidwillemsvaaxt. I!c zeg ronduit wat men van u denkt. Bankbiljettenvervals c'h'i'n'g te Lissabon. Te Lissabon is een omvangrijke bank biljetten-vervalsching geconstateerd. Het totaal-bedrag van de aangemaakte valsche biljetten moet meer dan 60.000 pond ster ling bedragen. Zij zijn gedeeltelijk in om loop gebracht door een pas opgerichte bank en vermoedelijk in Rusland gedrukt. De politie veronderstelt, dat het betreft duplicaten van bankbiljetten, die door een Engelschen graveur voor de Portugeesche regeering gemaakt waren. De bank is kortgeleden onder de* mooien naam van een koloniale firma op gericht, maar de leiding berustte in han den van een Nederlander van twij felachtige financieele reputatie, die door den Portugeeschen gezant in Nederland, die intusschen door zijn regeering naar Lissabon geroepen is, was aanbevolen. Eenige personen zijn gearresteerd, on der wie de directeur van de filialen te Lissabon en Oporto en voorts eenige be dienden, terwijl de deuren verzegeld wer den. Een der directeuren werd gepakt aan boord van een Duitsch schip, een tweede wist zich te verbergen en een derde kon naar Parijs vluchten. Valsche bankbiljetten tot een bedrag van eenige duizenden ponden sterling wa ren al in omloop gebracht, maar werden, door de Bank van Portugal ingetrokken. Het Portugeesche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft aan Engeland en Nederland de spoedige uitlevering ge vraagd van de agenten der Bank. De Bank van Portugal heeft de controle over de activa van de knoeiende bank op zich genomen. (Hbld.) Allerlei. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn bijeengeroepen in open bare vergadering op Dinsdag den löden December a.s. des avonds te 8 34 uur. met Verstopping of moeilijken en on- regelmatigen Stoelgang zijn Mijnhard t'$ Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Oudelande een voorschot verleend uit 's rijks kas tot een maximum van f6282, ter verstrekking aan de vereenigïng in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevor dering van de verkrijlging van onroerend goed door landarbeiders ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoo- digd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. S.D.A.P.-P r o p a g a n d a. Wijf lezen in .„Het Volk": Door het bestuur van het Partijgewest Zeeland is een propagandaplan voor den winter ontworpen. Behalve het voeren der schriftelijke propaganda in zoowat de ge heel© provincie, staat op het program ook het houden van ongeveer 40 ver gaderingen in alle deel'en der provincie. De spreekbeurten zullen door Drop, Lin en hing uit zijn mond. Zijn zware, be nauwde ademhaling kwam en ging met schokken. Zijn haren waren verward, zijn oogen met bloed beloopen. Het was ge lukkig voor hem, dat hij niet meer bij machte was te denken, en ook bijna niet meer in staat te voelen. En dit was Floss Gresham's trouwdag. Terwijl hij daar met verwilderde oogen in de duisternis zat te staren en onsamen hangende woorden mompelde, snelden de vrouwen en meisjes en ook eenige man nen en jonge lieden door de straten van Deeping om zich te begeven naar de Groo te Kerk, waar het huwelijk van David Sutcliffe en Floss Gresham zou worden ingezegend. „Men" had verzekerd, dat het de mooi ste trouwpartij zou zijn, die sedert langen tijd in Deeping te zien was geweest. De kerk zou prachtig versierd zijn, en de ja ponnen van de bruid en de bruidsmeisje» moesten meer dan schitterend zijn. Daar enboven was Floss Gresham zeer populair en geliefd in alle kringen van Deeping; haar huwelijk trok dus meer dan de ge wone aandacht. (Wordt vervolgd.) j-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1