Binnenland. Dit de Provincie. nauwkeurige controle. Er gaan dan ook reel stemmen op voor de openbaarma king der kohieren, 'n maatregel, waartegen men zich hier steeds met hand en tand verzet heeft. Volgens wat uitgelekt is omtrent de plannen van Loucheur, zou de minister van financiën de tabaksprijzen dermate willen verhoogen, dat uit dien hoofde reeds een opbrengst-vermeerdering van een half milliard kan worden verwacht; een strenge wet op de belastingontduiking maakt eveneens deel uit van de reeks maatregelen; vervolgens worden verschil lende verhoogingen op de directe en in directe belastingen voorbereid om de be grooting die een tekort aanwijst van drie en een half milliard, sluitend te kunnen maken. Korte berichten. Daar de felle vorst in het einde van de week aangehouden had, is er in heel Engeland druk schaatsen gereden. Het luchtministerie voorspelt zachter weêr. Door het optreden van zuidwestelijke winden is de vorst in Noord-D'uitschland Sterk afgenomen. In Berlijn vroor het gistermorgen om 8 uur nog slechts één graad. Ten zuiden van de lijn Frankfort Leipzig duurde de vorst onafgebroken voort en is op sommige plaatsen nog toegenomen, vooral in de Beiersche Alpen. Een mededeeling van de accountants wijst uit, dat, voor zoover men tot dus ver kan nagaan, "het geldelijk verlies op de Britsche Rijkstentoonstelling te Wem bley ten minste 18 millioen gulden zal bedragen. Men verwacht, dat de vergadering van den raad van den volkenbond, die te Genève is geopend, minstens tien da gen zal duren, aangezien de agenda uit gebreider dan gewoonlijk is, en in het geheel 35 punten bevat. Vernomen wordt, dat de Engelsche regeering de politie van Manchester, Li verpool en Glasgow instructies heeft ge geven, verdere maatregelen te nemen te gen de communisten. DE CRISIS. De Haagsche correspondent van het Duitsche katholieke blad „Kölnische Volkszeitung" seint, na de mislukking van mr Marchant medegedeeld te hebben: „Konsekwent is thans, dat de leider deT chr.-hist. partij, dr de Visser, de kabinetsvorming overneemt. Ook deze opdracht heeft geen kans op resultaat. Men verwacht, dat nu dr de Visser een katholiek aangewezen zal worden, om een kabinet te vormen uit de sociaal- demokraten, vrijz.-demokraten en katho lieken, dus de door Marchant geprobeerde kombinatie, maar onder katholieke lei ding." Naar de „Standaard" meldt, heeft 1.1. Woensdag ook mr Cort van der Linden met H. M. de Koningin een onderhoud gehad over de crisis. Herziening bezoldigings besluit. De „Msb." verneemt uit zeer goede bron, dat in den loop der volgende week wel mag tegemoet gezien worden de wijzi ging van het Bezoldigingsbesluit, waarbij tevens geregeld zal worden de uitkeering over 1925 aan de ambtenaren nog te doen. De Raad van State heeft zijn advies over het ontwerp Koninklijk besluit reeds uitgebracht. Het is nu nog een kwestie van teekenen door Hare Majesteit de Ko ningin. In den loop van December kunnen de eventueele uitkeeringen dan ook nog plaats vinden. Minister Colijn telegrafeerde aan het Comité van Neutraal Overheidspersoneel: Na ontvangst advies Centraal Overleg zijn onverwijld stappen gedaan om bezol digingsbesluit en wetsontwerpen ver- eischte stadia te doen doorloopen. Thans kan bekrachtiging van het besluit spoe dig tegemoet gezien worden, terwijl ook indiening wetsontwerpen vermoedelijk «erstdaags zal volgen. Met het oog op de crisis is afdoening van deze laatste on zeker, terwijl natuurlijk geen uitkeering kan volgen alvorens wetgevende macht gelden heeft toegestaan. Voorzitter Ministerraad, H. COLIJN. Het Oostenrijkschgezantschap te 's Gr ave nhag e. Het Oostenrijksch Correspondentie bureau meldt uit Weenen: In de begroo- tingscommissie van den Nationalen Raad werd van regeeringszijde verklaard, dat bet departement van Buitenlandsche Za ken al het mogelijke zal doen om af te zien van doorvoering van het plan, ten ge volge van de noodzakelijke financieele bezuinigingen ontstaan, om het gezant schap in Den Haag op te heffen. En wel met het oog op de groote belang rijkheid van dien post voor den buiten- landschen dienst van Oostenrijk. De Huurcommissies. De parlementsredacteur van „Het Volk" Schrijft „Bij geruchte vernemen wij, dat op initiatief van Minister Kooien aan het departement van Arbeid wordt voorbe reid de opheffing van de Huurcommissies in den lande tegen 1 Febr. a.s., en wel zoodanig, dat de definitieve beëindiging van haar werkzaamheden zal plaats heb ben tegen 1 Augustus 1926. Wij hebben getracht, betreffende dit gerucht zekerheid te verkrijgen aan het departement van Arbeid, waar men ons verklaarde zich er niet over te kunnen uitlaten. Op onze vraag, of men het ge rucht dan kon tegenspreken, gaf men een ontkennend antwoord. Evenwel voegde men er bij, dat het eenige, dat men kon mededeelen is, dat in deze quaes- tie in geen geval een beslissing wordt genomen, zoolang de regeeringscrisis niet is opgelost." D'e „Java" in Indië gearriveerd. Aneta seint uit Tandjong-Priok d.d. 7 December Hr. Ms. kruiser „Java" is heden onder de grootst mogelijke belangstelling alhier aangekomen. 'Het stoomschip „Reael", waarop de leden van het Nederlandsch Verbond en Indië Weerbaar, Hr. Ms. de „Zeven Provinciën", waar aan boord zich de commandant der zeemacht, de vioe- admiraal A. F. Gooszen, bevond, benevens andere vaartuigen voeren den kruiser te gemoet. Er zullen gedurende een week festiviteiten te Weltevreden plaats vin den. Poster ij en en tele grafie- Ingevolge verzoek van den Directeur- Generaal bracht de C- van 0. advies uit over de salarissen, voor wat betreffj de plooien, welke daaruit waren te ver wijderen. Zij besloot te adviseeren om het week-, respect- jaarloon voor de vol gende categorieën vast te stellen, op de achter elk dezer vermelde bedragen Werkman 2e kl- (w.o. magazijnwerkman 2e kl.) f26.40f31.20 per week; werk man le kl- (w.o. magazijnwerkman le kl.) f27.84f32.64 per week; magazijnbedien de (a. h. mag. van postzegels) f26.88 f 31.68 per week; besteller f 1300f 1800 per jaar; vakwerkman 2e kl., stoker 2e kl. f29.76f36.48 per week; kantoor knecht, zaalwachter f1500f1850 per j.; vakwerkman, le kl-, stoker le kl., mon teur 2e kl., instrumentmaker 2e kl. f35.52f40.32 per week; vakwerkman- voorman, stoker-voorman, instrumentma ker le kl. monteur le kl.*, maandloon tot een maximum van f 192 of een daar mede overeenkomend weekloon- Telefoniste 2e kl. l.d. f 1000f 1700, een jaar na aanstelling, een verhooging van f 200. Schrijver f 1100—f1900, een jaar na aanstelling een verhooging van f 200- (De Commissie, sprak zich uit met alge- meene stemmen tegen de instelling der rangen machineschrijver, schrijver 2e kl. en schrijver le kl., welke in de plaats zouden treden van den bestaanden rang van schrijver). Kantoorhouder 3e kl- f 1100f 1800 (1 jaarl- verh. van f 200, 1 jaarl. verh. van f 100, 3 2-jaarl- verh. van £100, 2 2-jaarl. verh- van f50; Expediteur f1100f2000 (een jaar na. aanstelling een verh- van f200- Oud.-ass. volgen de schaal der ass. Magazijn-opz- f 1400—f 2200 (3 2-jaarl. verh- van f200, 2 2-jaarl. verh. v. flOOj. Kantoorbediende 2e kl., Telegrafist 2e kl., Telefoniste 2e kl. i.l. f 1100—f2200 Bureelambtenaar 2e kl., Teekenaar le kl., Boekhouder 2e kl. fllOOf2100, 1 jaar na aanstelling 'n verhooging van f200; As sistent, Conducteur f 1500f 2200, 7 2-j. verh- van 100; Hoofübesteller f1500 f 2400, 7 2-j. verh. van f 100, 1 2-j. verh. van f200. 1 Kantoorhouder 2 ekl. f1500f2200; Klerk P. en T. f1100f 2500, een jaar na aanstelling een verhooging van f200; Kantoorbediende le kl., Telegrafist le kl. Telefoniste le ld., Assistent le kl., .Con ducteur le kl. f1400—f2600, 5 2-j. verh. van f200, 2 2-jaarl. verh. van f 100; Boek houder le kl., Teekenaar le kl. f 1600 |f 2600, 4 2-jaarl- verh. van f 200, 2 2-jaarl. van f 100. Adj.-magazijnchef a.h. mag. van post zegels f1800f2700, 3 2-jaarl. verh. van' f200, 3 2-jaarl. verh. van f100; Adjunct commies f18002900, 4 2-jaarl. verh. van f300, 3 2-jaarl. verh. van f 100; Op zichter f1800f3300; Commies titulair f 3500f 3400, 3 3-jaarl- verh. van f 200 3 2-jaarl. verb, van f 100. Buitengewoon geëmployeerden: groep 5 f 1100f 2500 een jaar na aanstelling een verhooging van f 200. groep 4 f 1600 f 2000, 4 2-jaarl- verh. van f 200, 2 2-jaarl. verh- van f 100, groep 2 f 2500f 3400, 3 2-jaarl- van f200, 3 2-jaarl. verh. van' 100 gld. Electrotechnisch ambtenaar f 1800 4000, 5 jaarl. verh. van f 200, 6 2-jaarl. verh. van f200. Commies, Hoofdcommies f 1800f 5000, 4 2-jaarl. verh. van £300, 1 2-jaarl. verh. van 200, 2 2-jaarl. verb, van f 300, 6 2-jaarl. verh. van f 200. (De laatste 5 peri odieke verhoogingen worden niet toege kend aan commiezen, die de geschiktheid missen voor hoofdcommies. Standplaatsaftrek voor gemeenten 3e kl-, zal gelijk zijn aan dien voor gemeen ten 2e klas- Bijaldien het maximum weekloon ge bracht wordt op f43, gaat de C- v. t). er mede accoord, dat de persoonlijke ver hooging van f 2 per week boven het te genwoordig maximum voor degenen, die een zelfstandigen werkkring hebben ver valt. Allerlei. Bij Koninklijk Besluit is do datum van inwerkingtreding van het nieuwe Wetboek van Strafvordering bepaald op 1 Jan, a.s. Met ingang van 2 Januari wordt des Zaterdags op de uren, waarop de kantoren voor het publiek zijn opengesteld, tot 6 uur n.m. gelegenheid gegeven tot ver zending van alle aangeteekende stukken, óok zonder dat hiervoor het recht voor expresse-hestelling wordt betaald, en voor de behandeling van zaken betref fende busrecht, abonnementen op binnen en buitenlandsche nieuwsbladen, enz. Te Zevenaar is Zondagochtend weer een extratrein aangekomen uit Oostenrijk met ongeveer 400 Midden-Europessche emigranten, op reis naar Brazilië. Dl e scheepsramp op de Schelde. Hierover lezen wij in het „Ilbld. van Antwerpen" de volgende bijt' zonderheden Ter hoogte van het „Boompje" op' de reede van Auslruweel heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het uitvarende Amerikaansche stoomschip „Federal", ka pitein Duber, met bestemming voor Mo bile en het Engelsche stoomschip „Ash- ton", kapitein Scard, die van Remington kwam, met een lading pijlpaarde voor Antwerpen. Er hing een dikke mist over de Schelde. Uit de gevolgen moet men veronder stellen, dat de botsing geweldig moei geweest zijn. Do „Ashton" werd langs stuurboordzij, middenscheeps getroffenen wel met zulk een kracht, dat het scheepje, want het is maar een klein vaartuig, om te heggen middendoor werd gesneden. Zoodra de „Federal" los geraakte, stroom de het w'ater in het scheepje, dat op en kele stonden zonk, met het gevolg, dat al de opvarenden, bestaande uit 9 leden der bemanning, en een loods te wa ter geraakte. 'Het moeten voor de drenkelingen in het ijskoude water, en in den dikken mist, die op een paai* meters afstand niets meer liet onderscheiden, verschrikkelijke bange öogenblikken geweest zijn. Zoodra de aanvaring plaats had wterden door de stoomboot „Federal" noodsig nalen gegeven, die gelukkig door de sleep booten, die aan de Royersluis en omge ving vaarden, gehoord Werden, en zoo als men begrijpen kan, dadelijk ter plaatse snelden. Door de sleepboot „John P. Best", Wer den drie drenkelingen gered, die dood ver kleumd Waren van de koude én die aan boord de liefderijkste zorgen ontvingen. Door de sleepboot „Directeur Buicke", werd een man gered en door de sleep boot „Cosmopolite" eveneens een dren keling. Ook aan boord van het aanvaren de schip werd een der drenkelingen ge red. Do sleepbooten hebben de geredden aan den wal gebracht, en nadat hen war me koffie was toegediend, en ze van warme kleederen waren voorzien, werden de 5 drenkelingen voor verdere verzorging naar het gasthuis overgebracht. Zoo ei zich geen verwikkelingen voordoen, zul len ze na een paar dagen weer geheel opgeknapt zijn en zullen ze het gasthuis kunnen verlaten. Alhoewel men zeker was, dat er men- schenlevens bij de aanvaring zouden om gekomen zijn, durfde men er nog geen uit spraak over doen. Men koesterde nog altoos de hoop, dat buiten de geredden door de sleepbooten, er nog drenkelingen zouden qpgepikt zij'n, door het een of ander schip, zooals door de „Federal'! Allo nieuws daaromtrent bleef echter achterwege, tot men ten slotte 'tot de over tuiging kw'am, dat de vermisten bij de scheepsramp waren omgekomen. Deze zijln: de kapitein Scard, de matroos Cann en de stoker Cook. Buiten de bemanning bevond zich ook nog aan boord de loods P. Schrijver, een jonge Nederlandsche loods ,{huisbehoorende te Vlissingen, en die eveneens den dood heeft gevonden. De heer Kanon ontving tot heden weer f 29.50; te weten van N. N. te Goes f 1Ds van G. f 1een molenaar, Veere, f 1; L. W. B. M., Driewegen, f2.50; A. S. f 1.50; Herv. Diaconie Krabbendijke f 10; Ds v. d. P. f 2.50 en Herv. Kerk 's-Heer Arendskerke f 10. Mag ik nu deze - week de ontbrekende gelden ontvangen, dan kan ik nog precies de nieuwe stoelen inwijden met ons heer lijk Kerstfeest, zoo schrijft de heer Kanon. Wij helpen 't hem hopen. Doch er is nog veel noodig. Wie wil nog wat doen, opdat de wensch van mijn heer Kanon kunne in vervulling gaan? Suikercampagne. Naar „De Zoom" verneemt wordt het einde der cam pagne aan de Coöp. Suikerfabriek „Zee land" te Bergen op Zoom eerst tegen Kerstmis verwacht. Baggerwerken in de Schel- d e. Volgens een Brusselsch blad zal de Belgische regeering een bedrag van 6 mil lioen francs besteden voor het doen uit voeren van baggerwerken in de Schelde langs den zeekant. Sociaal-democratische op- pervlakkigheid. De correspondent van „Het Volk" te Vlissingen meldt aan zijn blad, dat bij de behandeling der be grooting in de afdeelingen verschillende wijzigingen zijn aangebracht, waardoor de dreigende belastingverhooging voor vol gend jaar van de baan is. En zoo con cludeert deze scribent dan voor voor stellen tot salarisverlaging van het ge meente-personeel is d u s geen aanleiding meer. Dat „dus" is al heel frappant. Wat een oppervlakkigheid! Want die aangebrachte wijzigingen (bedoeld is natuurlijk „bezui nigingen", maar dat woord gebruikt een S. D. A. P.'er niet graag dat klinkt zoo Colijnsch) kunnen zeer wel betrekking hebben op zaken, waaraan de Raad niet kan ontkomen, die dus een volgend jaar zullen moeten worden uitgevoerd. Wij kunnen toch moeilijk aannemen, dat B. en W. zoovele luxe-posten op de begrooting zouden hebben gebracht. Maar de ergste fout lijkt ons, dat de schrijver uitgaat van de stelling, dat de gemeente belastingen op behoorlijk peil zijn. En juist dat is zoo fataal. Men redeneert zoo ook wel in andere plaatsen dan Vlis singen als de belastingen maar niet verhoogd behoeven te worden, behoeven we verder geen zorg te hebben. Maar die gemeente-belastingen (en we voegen er bij: ook de provinciale opcen ten) zijn juist abnormaal opgeschroefd in de achter ons liggende jaren. Die moe ten omlaag. In het belang van alle ran gen en standen. Er mag niet gerust, vóór alle pogingen zijn aangewend, om de be lastingen omlaag te krijgen. En daarom mag zeer zeker de vraag ernstig worden overwogen, of het bv. mogelijk is de ge meentelijke en provinciale ambtenaren eenzelfde pensioen-premie te doen beta len, als nu reeds enkele jaren van het rijkspersoneel gevraagd wordt. En een ontkennend antwoord op die vraag moet dan zeker op andere gronden rusten dan die bovenbedoelde sociaal-democraat aan voerde. Bijt beschikking van den minister van financiën zijn verplaatst de inspec teurs der directe belastingen enz. T. Daar ne Rolier van de insp. Terneuzcn naar da insp. Breukelen; en J. D. Hamstra Pik van de insp. Vlaardingen naar de insp. Terneuzen. 'God. Staten van Overijisel hebben K. W, Bakker vervallen verklaard van zijn lidmaatschap van den raad van Giet hoorn, Wegens middellijke leveringen van grind en zand aan den aannemer van den bouw van het gemeentelijke electrische verdeelnet. (Er ^schijnt tusschen de verschillende colleges van gedeputeerden weinig een stemmigheid biji de uitlegging en toe passing der gemeentewet op dit punt te zijn. Vergissen wij ons niet dan hebben althans Ged. Staten van Zeeland Wel' eens beslissingen genomen geheel tegengesteld aan deze.) Middelburg. Gisterenavond werd in een vergadering van het bestuur der afdeeling Middelburg van den Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik, medegedeeld, dat een vijftal personen zich bereid had den verklaard tot het bestuur toe te tre den, n.l. de dames mevrouw Boasson- Sanders, mej. M. J. H. Bohmer en mej. J. P. W. Schmitt en de heeren A. de Jonge en H. B. Wijtman. Behalve uit deze per sonen bestaat het bestuur thans nog uit den heer L. A. van der Harst, voorzitter, S. P. Willems, secretaris, mevrouw Hes- Boasson, penningmeesteres, mevrouw de Groot-Leven en den heer J. P. Ph. Doo- renbos. De voorzitter heette de nieuwe leden welkom in het bestuur. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Volksbond in 1926, werd benoemd de heer van der Harst en tot tweede de heer de Jonge. Waar de afdeeling reeds subsidie ver leent aan de vereeniging „School- en Werktuinen", werd besloten ook in een of anderen vorm financieelen steun te ver- leenen aan de vereeniging voor Volkstui nen „Kweeklust". De afdeeling zal de kosten van verzen ding van boeken naar het „Grijze Huis", het rustoord voor oud-strijders, voor haar rekening nemen en besloten werd toe te treden als donateur van het tehuis voor drankzuchtigen „Hoog Hullen". Besprekingen hadden plaats over het inrichten van een huisvlijttentoonstelling, zoo mogelijk in samenwerking met een an dere vereeniging en uitgebreid met voor werpen, die een kijk geven op soorten van huisvlijt, die tot nu toe hier niet bekend zijn bij de meeste huisvlijtbeoefenaars. Ook het weer in het leven roepen van een cur sus in huisvlijt voor jongens en meisjes, zooals vroeger door de afdeeling werden georganiseerd, werd als een punt van ern stige overweging aan het programma van het bestuur toegevoegd. In een in Januari te houden volgende vergadering hoopt men deze beide zaken nader te bespreken en zoo mogelijk vast te stellen. Goes. Wij verwijzen naar de in dit no. voorkomende advertentie betreffende do opening 'der vergaderlokalen in het Chr. Bew'aarschoolgebouw aan de Bleeker- straat. Het bestuur der vereen, voor Chr. Bew'aarschoolonderwijs trof met dhr C. Bustraan een regeling waarbij deze de beschikking kreeg over het groote speello kaal met aangrenzend leslokaal. Met de meeste zorg zijn thans deze lokalen voor dit doel gemeubileerd eu worden de be sturen onzer Chr. vereenigingen en be langstellenden in de gelegenheid gesteld een en ander te bezichtigen. Dlat deze exploitatie in een lang gevoelde behoefte onzer Chr .vereenigingen zal voorzien betwijfelen we niet. Ovezand. De inzameling voor het hulde blijk aan II. M. de Koningin bij het Zil veren Huwelijksfeest bracht hier op een bedrag van f 72.10. (Belangeloos.) Wolphaartsdijk. Voor de Chr. Jongel. Vereen, trad als spreker op ds Kamsteeg van 's-Heer Hendrikskinderen met het onderwerp: „De Wandelende Jood". Ds Mantz opende de bijeenkomst, die goed was bezocht, met gebed, waarna ds Kam steeg het woord verkreeg. Spr. vertelt hoe in de 13e eeuw het klooster St. Alban door een Armenisch bisschop wordt bezocht. Het is in den tijd dat men in Engeland vol is over het Hei lige Land, omdat hun koning Richard Leeuwenhart zich daar bevindt. De bis schop verhaalt den monniken hoe hij in het Oosten een man had ontmoet, die Christus' lijden had gezien. Deze man had Jezus toegevoegd, toen Deze doodmoe bleef staan: „Voort! Voort!", waarop de Heer, omziende, hem zeide: „Ik ga van hier, maar gij moet wachten totdat ik we derkom". Deze woorden vinden wij terug in de le genden van andere plaatsen, waar men enkele eeuwen later dien wandelenden Jood zag. Al deze legenden wijken van el kaar af. In totaal zijn er zoo'n 60-tal be kende bewerkingen en 270 minder beken de van deze legende. Als kern vinden wij, dat een Jood Jezus op Zijn lijdensweg ,had beleedigd en als straf rond moet zwerven, tot Jezus terug zal komen. Geeft deze kern echter ons niet het beeld van het gansche volk van Abraham, dat dolen moet, dat geslagen en getrapt wordt, doch niet ten doode, want wanneer hot dreigt vernietigd te worden, dan leeft het weer op. Na dit algemeen overzicht geeft spr. nog eenige aanhalingen uit de werken van Ten Kate en Vermeylen, bewerkingen van deze legende. Nadt de voorz. van het door de C. J. V. hiervoor aangewezen comité, ds Mantz, den spreker dank had gebracht, eindigde deze met dankzegging. Vrouwepolder. Sc h ooiopheffing. Vrijdag vergaderde de Raad dezer ge meente. De begrooting voor 1926 is door Ged. Staten goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat deze ver gadering was belegd naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten, dat zij geen termen aanwezig achten om het be sluit van den Raad van 21 Juli j.l., hou dende opheffing van de 0 L. school in de afd. Gapinge, goed te keuren. De voorzit ter deelde mede, dat B. en W. naar aan leiding van het niet goedkeuren door Ged. Staten van voornoemd raadsbesluit, den Raad thans in overweging geven, van het besluit van Ged. Staten bij de Kroon in beroep te gaan. Dhr Mesu is van meening, dat waar Ged. Staten van Zuid-Holland termen aanwezig achten om over te gaan tot opheffing van een 0. L. school met 19 kinderen, er geen bezwaar kan zijn, een f school met slechts 12 leerlingen, die z. i. te zijner tijd ten doode is opgeschreven, op te heffen, terwijl daar nog bijkomt, dat eerder vermindering dan vermeerdering van het aantal leerlingen van genoemde school is te verwachten. Dhr Maas ver klaart het volkomen met de meening van dhr Mesu eens te zijn, waar z. i. nog bij komt, dat de opheffing van meergenoemde j school voor de gemeente een jaarlijksche bezuiniging van minstens f 450 en voor het Rijk een jaarlijksche bezuiniging van minstens f 3300 beteekent. Met de mee ning van Ged. Staten, als zou de gemeente bij eventueele opheffing niet zoo'n groot financieel voordeel hebben, kan spr. ziek onmogelijk vereenigen, daar de gemeente door het hebben van twee kommen, finan cieel veel zwaarder belast is dan eenige andere gemeente van hetzelfde zielental. De gemeente heeft zeer dure wegen te onderhouden, terwijl daar nog bijkomt dat de gemeente acht achtereenvolgende jaren f 500 per jaar moet aflossen voor de van hoogerhand opgelegde restauratie van den toren in de afd. Gapinge. Er is z. i. zoo'n sterke financieele druk op de gemeente, dat werkzaamheden, die noodig zouden moeten worden uitgevoerd, moeten wach ten tot er een betere tijd voor de gemeente is aangebroken. Spr. gaat vervolgens na wat de reden zijn geweest, die B. en \V. aanleiding hebben gegeven met een voor stel tot opheffing van vorenbedoelde school te komen en zegt, dat leden uit de afdeeling Gapinge B. en W. hebben ge vraagd te onderzoeken of er aanleiding tot opheffing bestond. Bij de mondelinge toelichting van het raadsbesluit en de daarop betrekking hebbende bezwaar schriften bij Ged. Staten is hun gebleken, dat die bezwaren niet waren gerezen uit liefde voor de O. L. school, doch om het behoud van het huidige hoofd dier school. Mede is hem bij inzage der betrekkelijk.-! stukken gebleken, dat de betrekkelijke in specteurs van het onderwijs tegen den af stand van Gapinge naar Serooskerke (W.) totaal geen bezwaar hadden, doch wel te gen het h. i. kleine financieele voordeel dat bij eventueele opheffing de gemeente ten goede zou komen. Ook kan spr. niet mede gaan met de meening van Ged. Staten in zake het drijven van kinderen van de O. L. school naar de Bijz. school. Het gaat hier niet voor of tegen het openbaar lager on derwijs, doch het gaat hier om het finan cieel belang der gemeente. Dhr Langebeeke verklaart niet veel meer over deze zaak te zullen zeggen; hij heeft reeds in vorige vergaderingen maar al te duidelijk zijn meening te dier zake uit eengezet, doch hij betreurt het ten zeerste, dat thans van het besluit van Ged. Staten in beroep wordt gegaan. Spr. protesteert tegen de door dhr Maas geuite meening van voorliefde voor den onderwijzer; het gaat om het behoud van de school, in het belang der ouders, die hun kinderen open baar onderwijs willen doen genieten. Spr. vraagt of dan met de geldelijke lasten, die bij opheffing der school aan die ouders worden opgelegd geen rekening gehouden moet worden. De kosten, die genoemde ouders moeten maken om hun kinderen naar een naburige gemeente te zenden zijn z. i. veel zwaarder dan de kosten, die de gemeente bij het voortbestaan van meer genoemde school heeft te betalen. Spr. is van meening, dat de Raad ook daarmede rekening dient te houden. Dhr Dobbelaar vraagt of de geheele zaak goed aan Ged. Staten is voorgelicht, zoo ja, dan is hij van meening, dat waar de Raad eenmaal A heeft gezegd, hij ook maar B moet zeg gen. Dhr Dingemanse kan zich goed voor stellen, dat het voor de betrokken ouders niet prettig is en hij zou ze gaarne ter wille willen zijn, doch waar de gemeente niet geroepen is een philantropisch stand punt in te nemen, is hij z. i. verplicht de belangen der gemeente te dienen en alzoo sinds de vorige vergadering niet van idee veranderd en zal mitsdien het voorstel van B. en W. steunen. Dhr Kesteloo zegt, dat hij, ofschoon hij zulks gaarne wilde, geen kans ziet de zaak te keeren, doch licht het door dhr Mesu bedoelde geval in Zuid-Holland nader toe. Dit is een heel ander geval dan het on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2