d Saison IV» 59 Dinsdag 8 December fil§ rider- els. 40e Jaargang RING ng, Ondergoed nkomende Meid ffhktsi geneesé Buitenland. TÜRFKADE 13 t - GOES. - 1KORGEL. VpnMnetK FEUILLET<m In 's levens branding, iüinkAhomden-Wm{ehiH>dxtt noltonneerde Dames» in idonker en lichte kleuren. Heeren en Meisjes, loedkoop en duizenden :s in voorraad. levoerde Onderbroek, eclame 70 cent. IR, Lange Delft 139, Janstraat, Middelburg n goeden staatverkeerend en te verkrijgen bij P. H. Organist der Ned, Herv. roeskerbe (W.) E KOOP: iara, ook nog enkele ikeurde Z» BI» Poot- ,n, bij A. GESCHIEBE, jord, Grijpskerke, sa len aan of met Mei bï J. VADER, Dom- iberg. een ader overeen te komen dienst te treden, hg Smid, Heinkenszana? Brukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. 8uré<HfX: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Prijs der Advertentiën: regels fl.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. DE ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ. E:e Antirevolutionaire partij zichzelf. 2oo luidt de titel van het vlugschrift dat de heer Diemer vorige week ter perse 'legde. Bedoeld is natuurlijk dat de Anti- Revolutionaire partij zichzelf moet wor den. Zulks in verband met de cnsis, en het geen jaren en dagen te voren aan deze is voorafgegaan. i Hij doet dit in een zestal hoofdstuk ken, aan elk waarvan Wij een en ander wenschen te ontleenen. lo. Het tijdperk van elkaar opvolgende crisissen. In dit hoofdstuk memoreert de schrijver de ondervinding "der antirevolutionaire partij, met haar ministers vanaf het optre den van het Ministerie-Ruys de Beeren- brouck in den zomer van 1918. Het heen» gaan van Mr de Vries; het optreden, ran den heer Colij'n na het aftreden van min. de Geer Voor de behandeling der Vlootwet. De Vlootwet-geschiedenis, waar bij schrijver het beleid van het Ministerie niet over-tactisch vond, had zóó "benut moeten zijn geworden, dat een. herhaling ware voorkomen. Toch vielen thans vlak na de verkiezingen de drie Chris telijke partgen hij het voorstel-Kersten w'eer uiteen en moest het Ministerie ont slag aanvragen. Waarom, Wordt gevraagd, Waarom zijln er geen maatregelen getroffen, dat deze •ramp voorkomen Werd? Elk jaar komt toch de post voor het Gezantschap aan het Vaticaan in het debat en alle reden Was er te verwachten, dat de leidei) der Katholieken zeker dit punt zou aan grijpen, om zijn volgelingen andere onder linge verschilpunten te doen vergeten? Is er overleg gepleegd over deze kwes tie (w'at na hetgeen van anti-revolutio naire zijde verklaard is bij de VlootWet- catastrophe mag Worden aangenomen) en heeft men het na de onmogelijkheid! van uit den Weg te ruimen, maar in goed geluk overgelaten aan de toekomst en op .zien komen gespeeld? Was er wel gedacht aan een groep gelukkig niet alle Katholieke democraten, wien Colijtn een doorn in het oog Was? Heeft men ge hoopt, dat van de ni et-reg e ering spar tijen: hulp zou komen, wanneer 'tging span nen? Na de krasse houding, door onze mannen aangenomen van October '23 tot Januari '24 is zulks nauwelijks te gel'oo- ven." Hier stelt de schrijver vragen, die op 't oogehblik niet kunnen beantwoord wor den. Wat hijl beweert van katholieke de mocraten, „een doom in het oog van Colijn", mag, op_ grond van ook door ons ingewonnen inlichtingen, geacht wor den er naast te zijfn. Ook aan het vermoe1- den van op zien komen te spelen hechten wij geen ai te groote waarde. Colijn is er de man niet naar om op zien komen te spelen. Trouwens daar nu bekend is dat -alle drie de partijen, zelfs, gelijk „De Stan daard" meedeelde, reeds onder het vorige kabinet geweten hebben, wat op 'tspel .stond, Wanneer elk der partijen op zijn stuk, en wel op een bepaald stuk, staan bleef, mag aan deze gedachte van op zien komen te spelen geen voedsel worden gegeven'. Wij gaan over tot het tWeede hoofdstuk 2o. Verzwakte positie. In, dit hoofdstuk wordt de sterkte der -anti-rev. partijl bezien, eerst onder hef) oude Kiesrecht, daarna onder het Alge meen Kiesrecht. Met tal van cijlfers wordt aangetoond, dat er achteruitgang valt te ©onstateeren, positief, en relatief. En in de politiek Wordt gewogen, maar ook ge teld. Zoodra de a.-r. groep de kleinste is geWorden Van de Rrot. Chr. groepen het heimwee gaat uit naar één groot- protestantsch Christelijke partij in Neder land is haar invloed tegelijk sterk ge- daald. Met het oog op de toekomst zou dat zeer te bejammeren zijin. „Zeker, Wanneer ons beginsel dit eischte aldus de schrijver zouden wij met vertering van onszelf en met op offering van onze positie, halt wenschen te houden tegen het opdringend ongeloof. Maar wij gelooven, dat voor onze partij onder Gods zegen nog een groote taak voor de toekomst kan zijn weggelegd. Ne derland is een der weinige'flanden, waar de positief denkende protestanten eigen politieke beginselen belijden. Dan moet niet alleen gedacht worden aan het he den, waarin wij verkeeren, maar ook aan 'de toekomst. Het is vooral met het oog op het laatste, dat de verzwakte posi tie, welke onze partij langzamerhand is komen in te nemen, tot ernstig beraad* aanleiding zal moeten geven. Hooger dan de samenwerking in coalitie diienen voor ons te staan onze anti revolutionaire beginselen. Voor haar het pleit te voeren, zij het dan alleenstaan de, maar daarnaast ons Willende gevende overal, Waar het pas geeft en kan, zou Wel eens de eenige weg kunnen zijln, Welke ons overblijft, zullen wij het erfdeel van ons voorgeslacht inwendig kern-ge zond kunnen bewaren en overdragen." 3o. Niet geheel onbegrijpelijk. In dit hoofdstuk legt de schrijlver de vermoedelijke oorzaken bloot van den terugslag dien onze partij bij de laatste verkiezingen ondervond. Hij beproeft allereerst vanuit den psy- chologischen (zielkundigen) gezichtshoek de voornaamste oorzaken te belichten, -en loont daarbij aan, Waarom te weinig Werfkracht van de anti-rev. partij uitging. Hij stelt vast, dat de tegenpartij onze Achilles-hiel heeft getroffen door het maar steeds Weer voor te stellen alsof de anti- rev. partij een metamorphose (gedaante verwisseling) had ondergaan en thans welhaast de meest materialistische (op stoffelijke voordeelen uit zijnde) kon wor den genoemd. Do rijksfinanciën w'aren deerlijk in de War, en toen de heer Colijn werd aan gezocht om ter redding ui tdezen nood in het ministerie-Ruys zitting te nemen, en hij meende dit niet te mogen weigeren, volgde hieruit dat hijl en met hem de A.-R. partijl van de voor velen harde maat regelen, welke zijn pogingen wel moes ten Vergezellen in het hoekje van de veroordeelden moest komen te staan. Een dankbaar object werd hierbij ge schonken aan de sociaal-democraten en hunne bondgenooten van meer burgerle ken huize. Zoodra in dezen hoek iemand maar kan wordenvoorgesteld aan het volk als de hartelöoze, die er schijnbaar een behagen in schept cultureele belan gen te schenden, den vooruitgang tegen te houden en den wég naar economischen Welstand te versperren, begint er iets te ontstaan "als een hetze, wie'lke met den dag in omvang toeneemt en Waaraan 'de vofgelingen in groeienden Wellust deel nemen. Bij de Katholieken Was men aan den .uitersten democratischen vleugel den heer Colijn en zijn bedoelingen evenmin gunstig gezind. i Gevolg is geweest, dat zeer velen die als het w'are leefden in de neutrale zóne, die regelmatig met ons ter stem bus optogen, en dus het zoogenaamde electorale drijfzand vormden, ditmaal' bij de 'stembus ons geheel en al in den! steek hebben gelaten. De schrijver wijst voorts op de vermin derde wterfkracht die van onze mannen kon uitgaan in fabriek en werkplaats bijl velen ook van het éigen volkje; terwijl' ook velen, die vroeger hard iiepen om stemmen te winnen, nu niet uneer mee deden. Daarbij komt, dat de taak, om finan cieel© zaakjes op te knappen, niet alleen hij het Rijk, maar ook in de gemeenten, 44) Hoe meer hij over de zaak dacht, des 4e meer begon hij er over te tobben. Hij begon zich af te vragen of het mogelijk was, dat de zoon van een geacht fabri kant zulk een schurk kon zijn. zonder •dat iemand er van af wist, en of het niet waarschijnlijker was, dat hij zich bedrogen had dan dat David Sutcliffe er in slagen ;z on'zoovele anderen te bedriegen? Tegen dat hij Deeping bereikt had, was hij vast overtuigd, dat hij zich de laatste twee maanden als gek had aangesteld. Eüj ping regelrecht naar het kantoor en schreef zijn artikel over den inbraak te Tuxbury toen keerde hij zijn gelaat huis waarts 'en bereikte zijn kamers, ver moeid,'hongerig en teleurgesteld. ju: wa3 er dankbaar voor, dat hij tegen «iemand iets over David Sutcliffe had gezegd behalve tot den ouden dokter Upton en Floss Hij! ve.rhaasde er zich nu niet over, dat zij! zoo slecht over hem hadden gedacht. Niets w'as verachte- lijter dan een onschuldig man te belas teren. Hij had een gevoel, alsof hij hen nooit meer zou durven aanzien. Hij Was niet alleen verdrietig, hij voelde zich beschaamd en vernederd. Nu, dat zijn gedachten deze richting hadden genomen, schenen alle bewijzen naar hetzelfde heen te wijzen. Zijn aan geboren goedhartigheid deed' hem verlan gen het kwaad weder goed te maken, dat hij bedreven had, en als hij dit met in daden kon doen, dan wilde hij het toch in gedachten doen. Hij Was in deze stemming toen er gescheld werd, terwijl tegelijkertijd het leven wérd vernomen van een brief, die in de brievenbus viel. "P® Post laat vaT1 avond", zeide hij hij zichzelf. ,,'tWas toch de post niet", zeide hij, ziende, dat ér geen postzegel op da enveloppe Was. Hij opende den brief niet, eer de huisjuffrouw! de kamer had de laatste jaren meer en meer in handen van antirevolutionairen wordt gesteld. Dit Wordt o.a. te Rotterdam gezien, waar de heer Schouten tot deze zware taak geroepen Werd. De schrijver wraakt in dit verband ook de wijze van propageeren met horden enz. waarop de heer Colijn niet om zijin beteekenis in den veel meer be duidenden beginselstrijd, maar om zijn groote verdiensten als redder onzer Rijks financiën werd aanbevolen. Ook meent hij dat in sommige districten een andere naam als no. 1 op decandidatenlijst had moeten voorkomen. '(Slot volgt.) Christelijk-Historischen over de Chris- telifk-Historische Kamerfractie. Zouden Tw'eede en Eerste Kamer 't niet eens zijn over 't gebeurde op 11 Nov.? Men zou 't haast denken. Mr de Gijselaar heeft de stem zijner geestverwanten in de Tweede Kamer af gekeurd, zij het ook meer officieus dan officieel, en meer in algemeenen dan in hijzonderen zin. Mr Verkouteren heeft ook z'ijn meening gezegd in een volksvergadering. Blijkens het verslag in de bladen sprak liijl de volgende behartigingswaardige Woorden „(Ik) vestig de aandacht op de eigen aardige situatie, dat Sve feitelijk de Room- 'schen niet missen kunnen voor Se hand having van onze protestantsche politiek. Want zonder de Roomsehen kunnen wé onze Christelijke grondslagen niet redden, en als het Christelijke schip zinkt, dan zinkt de protestantsche kajuit mee." Hoe jammer toch, dat deze spreker geen lid van de TWeede Kamer is inplaats vanlid van de Eerste. Allicht had zijln Woord nog invloed ge had op de stem zijner broederen. De heer A. J. Da Costa was blijkbaar ook niet tevreden. Hij sprak ongeveer: „(Ik wijs) op de groote algemeene en Christelijke belangen, die door deze crisis wérden bedreigd, waarom ook bij "vele Unieleden de vraag kan opkomen of de Chr.-Historische fractie haar houding niet nader had moeten bepalen, nadat geble ken wias, dat Soc.-Dec. en Vrij!z.-Dém. deze gelegenheid zouden - aangTijlpen om de Christelijke samenwerking te verbreken." En van de overige Christelijfc-Histori- scbe leden weet „De Rotterdammer" ('t blad dat door Twee A.-R. Eerste Kamerle den wordt geredigeerd) blijkbaar meer te verhalen; want dat blad noodigt de redac tie van „De Nederlander" uit bij dezen maar eens te informeeren, „dan zal zij nog iets anders hooren". De stem der Chr.-Historischen in de Twteede Kamer getuigde niet van wijs be leid. De koude. De N. R. Crt meldt, dat het in de Ar dennen bijtend koud blijft- Op sommige plaatsen is de thermometer tot 15 gr- onder nul gedaald- In het centrum van België was 9 gr. echter het uiterste mi nimum. Op het platteland van België voor- verlaten. Het was een wonderlijk epistel), afgezonden van 109 Halifaxstraat en ge- teekend Willem Smit. Tot zoover scheen alles eerlijk en boven verdenking. De in houd echter Was bepaald vreemd, en wel geschikt om iemands achterdocht op te wekken. Hij las den brief langzaam en zorgvuldig van het eerste woord tot het laatste, en begon toen weder van voren af aan. Hij luidde als volgt: „Geachte Heer, U zijt aan een ernstig gevaar blootgesteld, en al's vriend Wensch ik u te waarschuwen. Door toe vallige omstandigheden heb ik ontdekt, dat er een complot tegen u gesmeed is. Het zal morgen op de een of andere Wijze Worden uitgevoerd. Op welke wijze Weet ik niet. De samenzweerders komen hedenavond bijeen in de oude fabriëk van Diggles, precies kWart over elven, om de laatste schikkingen te maken. Ik was van plan zelf naar de oude fabriek te gaan vanavond eer zij er kwamen, ten einde hun plannen te beluisteren. Maar in ieder geval raad ik u aan, morgen op uw hoede te zijd. Begeef u niet al in de Zuid-Oostelijke provinciën, waar Üe sneeuw, door het vriesweer in een ijs massa is herschapen, blijft het verkeer veel belemmering ondervinden. In de streek van Herve, op de hooge plateaux zijn de wegen totaal onbruikbaar. Zelfs de autobusdiensten moesten worden ge schorst. Elders in de Ardennen zijn af- deelingen soldaten aan het werk om de locale spoorbanen en de buurttramwegen van de dikke sneeuwlaag te bevrijden. In vele dorpen is gebrek aan petroleum en brood. In de omstreken van Charleroi zijn de daken van een ijzergieterij, te Louvy en van een staalfabriek, te Sart Allet, onder het gewicht van de sneeuw, ingestort- Te Morlamvelz gebeurde hetzelfde in een ijzerfabriek. Gelukkig werd slechts eeö arbeider licht gewond. De materiëele scha de is echter zeer aanzienlijk. Een telegram uit Belgrado meldt: De scheepvaart op den Donau is gestremd, tengevolge van de vorst. Volgens een telegram uit St- Etienne (Fr.) blijft daar een geweldige koude heer- schen. Drie personen zijn reeds door de koude overleden. In het Noorden van Italië doet de vorst zich ook duchtig voelen. Te Milaan vriest het 5, te Turijn 9.2 graden. Uit Venetië wordt geweld, dat de lagunen gedeeltelijk toegevroren zijn- Op het hoofdplateau van Asiago vriest het 18 graden. De scheepvaart op den Rijn ondervindt veel last van het vele drijf-ijs, dat reeds voorkomt. In het midden Westen van de Vereen. Staten woeden hevige sneeuwstormen, ten gevolge waarvan het verkeer gedeeltelijk stop gezet is. Te Boedapest heerscht sedert Zondag een koude van 20 graden beneden nul, Wat in geen 50 jaar is voorgekomen. Uit Praag wórdt gemeld: De koude neemt af. De vorst is in Frankrijk buitengewoon sterk Te Straadsburg ligt de sneeuw een halve meter hoog, terwijl het 20 graden vriest. Te Parijls vriest het nog 3 graden meer. Talrijke personen in Frankrijk z'ijn doodgevroren. Dé vorst in Diuitschland is in verband met een warmen luchtstroom uit het Wes ten sedert Zondag minder geWorden. (De overstroomingen in Albanië. Naar uit Tirana bericht wordt, heb ben de overstroomingen van het Skoeta- rimeer de afmetingen eener ramp aange nomen. Heel de oude stad en meer dan de helft van de nieuwé stad zijin over stroomd. De verbindingen tusschen Skoe- tari en Tirana zijln verbroken. Het Alba- neesche patlement "heeft een belangrijk crediet aangenomen voor hulpverleening aan de door de ramp getroffenen en hief daarna zijn zitting op ten ïeeken van rouw. De Nobelprijs voor 'den vrede. Vernomen Wordt, dat ofschoon de No belprijs voor den vrede dit jaar niet zou Worden toegekend op grond dat de desbetreffende som niet groot genoeg is om haar te verdeelen, het voornemen bestaat om het volgende jaar het voor drie jaren beschikbare "bedrag te beste den om den prij's gezamenlijk toe te ken nen aan Chamberlain en Briand', uit er- kentelijkheid voor hun arbeid, Welke leid de tot cfe overeenkomsten van Locarno. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict. De raad van den volkenbond behan» delde gisteren het rapport van de enquête- oommissie inzake het Grieksch-Bulgaar- sche conflict en de boete, Griekenland daarin opgelegd. De gedelegeerde van Griekenland verklaarde, dat zijn regeering het rapport aanvaardde, maar weigert de boete te betalen. De Grieksche regeering behoudt zich het recht voor, een be- buiten de stad. als u het ©enigszins kunt vermij'den. Wees zoo goed mijn naam niet te noemen, en geloof mij, uw dienstw. WILLEM SMIT." Douglas keek naar de kleine pendule op den schoorsteenmantel. Het w'as nu op slag van tienen. Wat zou hijl doen? de brief scheen betrouwbaar genoeg. De toon was bepaald vriendschappelijk! en bezorgd. Naam en datum en plaats alles was opgegeven. Van voor-den-gek- houderij* kon hij geen spoor ontdekken, hoewél het mogelijk was, dat de schrij ver onder den een of anderen verkeerden indruk handelde. Hij was half geneigd de zaak in den grond te gaan onderzoeken, en w'at er van aan Was. Hijl kende Diggle's oude fabriek zeer goed. Ze bevond zich in een afgelegen, nauW laantje, een heel' eind van de stad. Daar zij niet aan de tegenwoordige eischen kon voldoen, was zij verlaten en in een toestand van lang zaam verval. Het was juist een plaats, geschikt voor een rendez-vous van sa menzweerders. Maar waarom zouden zij roep te doen op het internationaal Hof te 's-Graverihage. Slapte bij Krupp. Op grond van geruchten over groote slapte bij Krupp heeft een medewerker van de Frankf. Ztg. inlichtingen inge wonnen, die hierop neerkomen, dat de ergste verwachtingen nog ver zijn over troffen. Tegen einde December heeft de directie 1200 arbeiders en 250 employé's moeten opzeggen en zij houdt rekening met de noodzakelijkheid om nog meer personeel gedaan te geven. Niettemin hoopt zij op een geleidelijke verbetering van den toestand- Geruchten dat Krupp van plan zou zijn het personeel van 24000 tot 10000 man in te krimpen zijn onjuist» De burgeroorlog in China. Uit 'Peking wordt gemeld, dat maar schalk Tsjang Tso Lin een verpletterende nederlaag heeft geleden, tengevolge van een list van generaal Koeo Soeng Ling, die veinsde, zich te willen overgeven, doch daarop tegen Tsjang's linkerflank op rukte, wat tot gevolg had, dat de geheeld verdedigingslijn ineenstortte. Volgens som mige berichten heeft Tsjang Tso Lin ge tracht, zelfmoord te plegen, welke poging door zijn zoon verijdeld werd. Later liet de maarschalk bekend maken, dat hg zich in het particuliere leven terugtrekt. Te Moekden is een paniek ontstaan Iedereen verlaat de stad. Volgens betrouw bare berichten uit Tokio zullen binnen kort Japansche versterkingen naar Mant- sjoerije worden gezonden, waarbij gezegd wordt, dat de Japansche strijdkrachten slechts bij wijze van voorzorg op hun volle normale sterkte worden gebracht, daar men van de onverwachte wijziging in den toestand verdere ernstige gevech ten verwacht. j, Hevige gevechten bij Damascus. Volgens niet-officiëele berichten heeft ©en hevig gevecht plaats gehad in hél dorp Kadem, even ten Zuiden van Da mascus. Gemeld wordt, dat aanzienlijke Drusen-contingenten uit Djebel een Fran» schen post hebben aangevallen. Een stér ke Franscbe colonne, vergezeld van tanks pantserwagens en vliegtuigen is van Da mascus tegen den vijand uitgezonden- Het gevecht duurde den geheelen dag. Ge meld wordt, dat de rebellen ten slotte met hevige verliezen werden teruggeslagen. Volgens bericht uit Damascus hebben de rebellen, die in de omstreken dezer stad opereeren, bij gelegenheid van de aankomst van De Jouvenel aangekondigd, dat zij spoedig wederom tot den aanval zullen overgaan. Volgens niet-officiëele berichten zouden reeds 2000 Drusen in de omgeving der stad geconcentreerd zijn. Er heerscht een groote spanning in de stad. De politieke toestand in Frankrijk. Na de overhaaste aanneming der in flatie-voorstellen en der ruim drie mil liard nieuwe belastingen, is er een oogen- blik van rust ingetreden. De naaste toe komst zal leeren, of men werkelijk den weg der ongebreidelde inflatie is opge gaan, zooals van verschillende zijden nu al wordt beweerd. Inmiddels wordt aan „financiën" mél koortsigen ijver gewerkt aan nieuwe fi- nanciëele voorstellen, die ongeveer vies milliard nieuwe belastingen moeten" op leveren, en die waarschijnlijk nog deze week de kamer zullen bereiken- De voor stellen van Loucheur moeten de verhoo ging van een aantal verbruiksbelastingen inhouden en vooral een poging om tot een beteren aanslag te komen. De belasting ontduiking heeft namelijk in Frankrijk een hopeloozen omvang aangenomen, zoodat men overtuigd is, dat vermogens- en in komstenbelastingen wel het drievoudige van thans zouden kunnen opbrengen bij een complot tegen hem op touw' zetten? Ik heb overvloed van tijd om achter hun plannen te komen, zeide hij tot zichzelf. Ik geloof ook nog wel, dat ik op mijzelf kan passen en als dit 'n nieuwe streek van David Sutcliffe is, dan zal ik toch nog met hem afrekenen." Hijl begaf zich naar de gang, zette zijp hoed op, trok zijn overjas aan en verliet stil het huis. Dé avond w'as donker en koud. In de meest© arbeidershuisjes Was het licht reeds uit. Zij, die des morgens om zes uur beginnen te w'erken, zijln. verplicht vroeg naar bed te gaan. Douglas snelde voort met gezWinden pas, want hij' had geen tijd te verliezen. In twintig minuten w'as de stad achter hem, toen sloeg hij! links af en ging een pad dwars over de weilanden door. Op het open veld was de wind scherp en hevig, maar hij gaf er niet om. Zijn zenu wen waren gespannen van opgewonden heid. i (Wordt vervolgd.)"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1