ff© 58 Maandag 7 Becember 40e Jaargang m Buitenland. Binnenland. Dit De ProYiscie. KEIZER^gg ^BORAX Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 T)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f8. Losse nummersf0.95 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Hot weer in het buitenland» Sedert den nacht van 1 Diec. heerscht een storm van ongekende hevigheid op de Adïiatischo zee. Uit vele havenplaat sen wordt gemeld, dat aan talrijke ge- bonwen ernstige schade is aangericht. In bet zuidwesten en zuiden van Euitschland is het nog veel kouder ge- Worden. Zaterdagnacht heeft het op vele plaatsen meer dan 20 graden G. gevro ren. Onder de Wildstand is groote scha de aangericht en de binnenscheepvaart is sterk belemmerd. Wolft meldt uit Dresden, dat alle ree» derijea het scheepvaartverkeer hebben stopgezet, zoowel voor passagiers als goederendiensten. De Elbe is over haar geheele breedte sterk met drij'fijs bezet. De temperatuur in Dresden was Zaterdag nacht 14 graden Celsius onder nul en varieerde van 10 tot 17 graden vorst in provincie en koninkrijk Saksen. Ia Oost-Buitschland w!as het Zaterdag 'aanmerlélijk warmer dan Vrijdag. In het Duiteche binnenland Was er van een ver andering van temperatuur niets te bemer ken. Hier werd gemiddeld' een koude van 10 a 17 gr. geregistreerd. E«a koude-record schijnt Munchen te hebben behaald. Diaar Was de thermo meter tot 27 gr. onder nul gedaald, bij een barometerstand van 786 mm. Mun chen schijnt de koudste stad van Europa te aijn. Volgens hier pntvangen berich ten te in Noord-Rusland het kwikzilver „slechte" tot 26 gr. onder vriespunt ge daald. Op de Zugspitze, het hoogste punt van Duitschland, heerscht een koude van 17 gr. Ook In Italië is het 'buitengewoon koud. Tengevolge van het sterke rijpen zijn de telegraaflijnen van Munchen naar ver schillende binnen- en buitenlandsche ste den gestoord. Een geweldige koude heerscht in Frankrijk, vooral in het gebied van de Vo gezen en van de Alpen. Men heeft tempe raturen opgeteekend van 19 gr. beneden, nul. Zaterdagmorgen Werd te Parijs een temperatuur van zes graden beneden nul opgeteekend. Wolff seint uit Praag: Hel staatsbureau voor meteorologie deell mede, dat uit het heele staatsgebiedl van Tsjecho-Slokakië sterke vorst gemeld wordt. Zoo heerschte er o.a. in Lucenetz (Losoncz) een koude van 37 graden Cel- cius. Te Eger in Bohemen vroor het 23 graden, te BudWeis 20 graden en te Tabor 19 graden. Een telegram uit Londen meldt: De sterke vorst die Vrijdag in Engeland heerschte, duurde Zaterdag voort, doch d« mist is verdwenen. De Fransche financiën. De debatten in den Franschen Senaat over het financieele wetsontwerp heb ben een zeer stormachtig verloop gehad. Briand bezwoer den senatoren de wet aan te nemen aangezien geen ander middel overbleef Frankrijk is moreel volkomen gezond, en bevindt zich op den weg vaa genezing, doch het hangt van de aanneming van het wetsvoorstel af, of een volkomen genezing tot stand zal komen. Millerand verweet Briand, dat hij onder den invloed der socialisten stond. Deze opmerking gaf aanleiding tot luidruchtige betoogingen. Eriand zei nogFrankrijk moest 70 mil liard Hitgeven om de in den oorlog aangerichte schade te herstellen. Men moet zich dus niet verwonderen over de huidige moeilijkheden. De Franschen zijn niet ontmoedigd. Zij Werken. Zij pro- «hicecïen. Na een dringend beroep van Briand om de eendracht te herstellen en een mededeeling van Millerand, dat een groot deel der oppositie voor de noodzake lijkheid hoog, werd de inflatie met 196 tegen 69 en de geheele Wet met 205 tegen 26 stemmen aangenomen. De Mossoelkwestie. Zaterdag vertrokken Chamberlain en Ametf naar Genève, Waar vandaag de zit ting van den volkenbondsraad zal wor den geopend en waar beslist zal worden, of Moss oei aan Turkije zal blijven, of dat het mandaat van Groot-Brittannië voor den tijd van vijf en twintig jaar zal Worde* verlengd. Kt vraagstuk houdt de geheele Engel- ecbe pers bezig. Be regeeringsbladen» waarvan aanvankelijk alleen de „Times" met eenig voorbehoud, ook de „Mor- aing Post" de door Amery op de laatste volkeabondsvgFgadering verdedigde op vatting steunen, bepleiten thans alge meen een aanvaarding van Mossoel door Engeland. De oppositiepers en de on afhankelijk conservatieve bladen als de „Daily Express", verzetten zich daarte gen, wijzen op de groote gevaren, welke in Irak dreigen en verwijten de regee ring haar geheimzinnigheid. Men is geneigd den geheelen strijd, Welke in de pers over Mossoel gevoerd wordt,- te reduceeren tot een strijd tus- schen petroleumbelangen. De Anglo Per sian en de maatschappijlen van sir Henri Dieterding zouden belang hebben "bfji de toekenning van het gebied aan Engeland, terwijl daarentegen de groepen van lord Inverforth de petroleum in handen krij gen, indien Turkije de overwinning be haalt. Een spion aangehouden. De recherche heeft te Versailles een man aangehouden, die al eenigen tijd haar aandacht getrokken had. Hij Was ge kleed als luitenant ier zee, in een schit terend uniform, de borst bedekt met decoraties. Bij zijn aanhouding noemde de man zich Lionel Wiiet, doch spoedig bleek hij Pierre Sardin te zijn, een reci divist, die nog onlangs tot 2 jaar gevan genisstraf "Was veroordeeld wegens dief stal. Men schijht te doen te hebben met een ernstig geval van spionnage, doch de recherche Wil in het belang der zaak voorloopig nog geen verdere mededee- lingen 'doen. Korte Berichten. Het Duitsche rijkskabinet heeft zijn ontslag ingediend. Die volkenbondsraad zal morgen: do kWestie van de liquidatie van het vol- kenbonds-toezicht op Oostenrijks finan ciën behandelen. Ook Nederland zal' aan die raadszitting deelnemen. Mr R. J. H. Patijn is afgevaardigde. Volgens bericht uit Kopenhagen is de Deensche vakvereenigingsdelegatie, die een rondreis 'door Rusland maakte, ïn Denemarken teruggekeerd. Zij verklaart, dat zij tijdens de heele reis scherp be waakt werd .De leider der delegatie hand haaft zijn meenlng, dat de gedelegeerden, sfecfits gezien hebben, "wat fle Russen wilden. Vrijdag Is te Esch (Luxemburg) de als fascist bekend staande secretaris van het Italiaansche steuncomité op zijn bu reau door een vreemdeling neergescho ten. Men denkt, dat de dader een com munist is. Den 7en Maart zal in Frankrijk een volkstelling worden gehouden. Tengevolge van het te vroeg over halen van een wissel zijn in het Auster- litzstation de drie laatste Wagens van een passagierstrein, alle drie rijtuigen 3e kl'. ontspoord. Tien menschen Werden ge- Wond, doch over het algemeen niet ern stig. Het ergste is er een spoorwegbe ambte aan toe, die een rib gebroken heeft. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting- Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz- Foster's Maagpillen genezen; verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (10) Het rijke Haagje. Bij de bespreking van de Haagsche ge meente-financiën in den Gemeenteraad, kregen we enkele merkwaardige cijfers te hooren. De heer Joëls wist den Raad vergelijkende cijfers voor te leggen van de vermogens in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Daaruit bleek, dat van 1923 tot 1924 de vermogens in Den Haag waren gestegen van 1542 millioen tot 1551 mil lioen; in Rotterdam waren de vermogens verminderd van 761 millioen tot 729 mil lioen en in Amsterdam eveneens ver minderd van 1162 millioen tot 1147 milli oen. Tevens bleek hieruit, dat het totaal der vermogens in Den Haag meer dan het dubbele bedraagt van dat in Rotterdam. Wethouder de Wilde gaf cijfers van het belastbaar inkomen in Den Haag. Dit is van 1917 tot 1922 gestegen van 169 mil lioen tot 288 millioen, doch daarna trad een daling in, zoodat het in 1924 bedroeg 243 millioen. (Maasb.) De Kabinetscrisis. Men vertelt in politieke kringen, aldu3 het „H.bl." dat dr J. Th. de Visser niet naar het. Loo zou zijn geroepen om een opdracht te ontvangen, doch om van ge dachten te wisselen over de mogelijk heid eener oplossing der kabinetscrisis in den geest van een vergelijk met de Christelijk-Historischen over den Gezant- schapspost bij den Paus. Overeenkomstig het betoog, op dit punf geleverd door wijlen Jhr Mr De Savornin Lohman in zijn werk „Onae constitutie", zou de Christelijk-Historische fractie be reid wezen te berusten in een aanstelling van Jhr van Nispen tot Sevenaer als gezant „buiten bezwaar van 's lands schat kist" (gelijk de „Residentiebode" reeds meldde). Van andere zijde hooren wij ech ter, dat op een meegaandheid der Chr.- Historischen in dezen geest nog geens zins mag worden gerekend. Zij zijn ge bonden door de verklaring van den heer Snoeck Henkemans, afgelegd in den nacht van Kersten, die met een dergelijke op lossing geen jekening hield. fntusschen weet men nog niet, wat de fractie-vergade ring der Christelijk-Historischen opgele verd heeft- Wij hebben tevens vernomen' dat het onwaarschijnlijk moet worden ge acht, dat dr De Visser, indien hem een opdracht mocht worden verleend tot ka binetsformatie, haar in beraad zou hou den. Hij zou meenen haar niet te kunnen aanvaarden. Hetpasvisum voorDuitschland De laatste dagen worden verschillende data genoemd, waarop het pasvisum voor Duitschland zou worden afgeschaft. Naar de Maasb. uit de beste bron verneemt zijn deze berichten uit de lucht gegrepen. Een datum van afschaffing kon nog niet worden vastgesteld, daar de onderhande lingen hierover nog niet zijn beëindigd. Een verkeersobstakel als winstbron. In „De Bedrijfsauto", officiëel orgaan van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, komt een artikel voor, waarin een aanval gedaan wordt op de woeker winst, die de gemeente Nijmegen maakt met het veer bij Lent- Volgens de gemeentebegrooting 1924 was de opbrengst geraamd op f126.310, waartegenover stonden uitgaven ad f59.560: een batig saldo latend van f69.750. De opbrengst blijkt in werkelijk heid echter dat jaar bedragen te hebben f153.283, zoodat de geraamde ontvangst met f24.000 is overschreden. Het blad noemt een dusdanig hoog be drag opgebracht door in hoofdzaak door trekkende automobielen, een O-W. winst hier wordt abnormaal verdiend en, in kortzichtigheid, van een verkeersobstakel een winstbron gemaakt, ten koste van den groei der gemeente- Sluis'Gratis Kalender 1926. Wij verzuimden bij1 de recensie van de zen kalender er biji te melden, dat hij gratis bij genoemde firma te bekomen is tegen inlevering van de kaartjes die zich aan of in haar Pluimvee- en Vogel- voederverpakkingen bevinden. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring onthouden aan het besluit van de Algemeene Vergadering van het water schap Schouwen van 21 September 1925 inzake den aanslag van 10 ct. per f 1 belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen, aangezien die aanslag niet berust op eene berekening en derhalve geheel willekeurig is vastgesteld, zoodat de in art. 119 van het Bijzonder reglement op het bestuur van het waterschap voor geschreven wijze van handelen daarbij niet in acht is genomen. (M. C.) Men pieldt uit Vlissingen aan „Zei.", dat de aankoop van een ferry-boot voor den Provincialen Stoombootdienst op de Westor-Schelde tot den prijs van onge veer vierhonderd duizend gulden, tot do aanschaffing waarvan bij besluit van de Staten van Zeeland op 16 December 1924 zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten, nog niet heeft plaats gehad. Bij de aanbesteding moet de vraagprijs de ra ming nogal hebben overtroffen, zoodat geen gunning kon geschieden. Ernstige scheepsramp op de Schelde. Uit Vlissingen wordt ge meld: Op de Schelde in de richting van, Antwerpen heeft een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip Ashton en het stoomschip Federal. De Ashton is gezonken; vier personen zijn verdronken, waaronder de Hollandsche rivierloods Schrijver, woon achtig te Vlissingen. Vijf leden der be-, manning zijn gered en te Antwerpen aan wal gebracht. Uit nadere berichten blijkt, dat de aan varing Zaterdagochtend ter hoogte van Oostruweel heeft plaats gehad. Zoowel de Ashton als het Amerikaansche s.s. Federal kwamen uit Antwerpen. Er hing een dikke mist. De Ashton brak in tweeën en zonk in enkele oogenblikken. Nog wordt gemeld, dat de vier op varenden, die niet werden gered, zijn de kapitein H. Scard, de matroos Canon, de stoker Coock en de reeds gemelde Ne der] andsche loods Piet Schrijver. Het va lies van laatstgenoemde werd later op den linkeroever van de Schelde gevonden. Ge vreesd wordt, dat een der vijf geredden krankzinnig is geworden. Het schip zonk 150 M. van den oever. Bij laag water zijn de toppen der masten en schoor- steenen te zien. Het s.s. Federal is op de plaats des onheils voor anker ge gaan. „Vrederust" Donderdag werd er een vergadering gehouden van de ver- ceniging „Draagt elkanders lasten". Op gebruikelijke wijze geopend deelde de voorzitter mede, dat tot nu toe ongeveer f 500 is toegezegd aan jaarlijksche con tributie; dat met het kasgeld het bestuur machtiging vraagt voor het syppleeren van f900 in het jaar 1926, wat wordt toegestaan. Eventuoele aanvragen wacht het bestuur in vóór 1 Februari 1926. Voorts werd bepaald, dat in dezen winter een krachtige actie zal gevoerd worden, om in het belang van oiize middenstand- sche bevolking werkzaam te zijn. De heer De Koning van Krabbendijke sprak zeer enthousiast en zal zooveel in zijn ver mogen is trachten het Oostend van Beve land te bewerken. Hij voor zich meent, dat het ideaal van het bestuur, 6000 leden, best is te bereiken, als ieder zijn best doet.. De heer Fraanje hoopt te bewerken het Westeind van Beveland, terwijl de heer Contant van Breskens zal pogen Westelijk Vlaanderen te behandelen. Voor Middelburg en Vlissingen zal gepoogd worden een geschikt agent te vinden, evenzoo voor Goes, terwjjl Ds Reus en dhr Melse zullen trachten iemand te vin ei eh die overig Walcheren bezoeken zal. Voor Schouwen en Duiveland zal om de onbekendheid aldaar van de vereeniging een spreker aangezocht worden om de belangen te bepleiten. Oostelijk Vlaan deren zal dhr De Jager bewerken. Deze vergadering, die slechts matig was be zocht, droeg een aangenaam karakter, en waren de aanwezigen allen overtuigd van de noodzakelijkheid. De indruk van deze samenkomst is dan ook, dat met eenigen goeden wil de vereeniging in de toe komst vruchtbaar werk kan verrichten. Alle aanwezigen zegden hunnen steun toe. Moge het onder den zegen des Hee- ren op de Mei-vergadering blijken, dat deze arbeid niet vruchteloos is geweest. Voor het Comité voor de aanbieding van een huldeblijk bij het zilveren huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden is te Aagtekerke van 93 deelnemenden de som van f 60,05 bijeengezameld. Een ramp voor de vogels. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van Woensdag 2 op Donderdag 3 December de sterke dooi, die de sneeuw tot een weeke pap had gemaakt, plotse ling is overgegaan in vorst, zoodat de grond overal met een vrij dikke ijskorst werd bedekt, waarop later nog een wei nig sneeuw is gevallen. Sedert is het blijven vriezen en deze omstandigheid dreigt al dadelijk noodlottig te worden voor ontelbare vogels: De grond en de onkruidzaden zijn voor 'de dieren nergens te bereiken. Dat beteekent voor de meeste soorten de volstrekte onmogelijkheid om voedsel te vinden. Men1 kan zich nauwelijks voorstellen, hoe erg nu al dadelijk de nood is. Leeu weriken, kneutjes ên keepen komen tot bij de huizen, waar men deze vogels anders nooit ziet, spreeuwen vliegen rade loos rond én zelfs de sterke bonte en zwarte kraaien en roeken waren gisteren al half versuft van honger. Nagenoeg alle vogels (alleen meezen, goudhaantjes, boomkruipers en boomklevers zijn er als „takvoeders" minder ellendig aan to©) zijn nu absoluut afhankelijk van onza hulp en vermoedelijk zullen de arme die» ren bij duizenden omkomen, terwijl de winter nog nauwelijks is begonnen en er Van strenge koude niet eens sprake is. Gelukkig zijn 'de vogelvrienden legio en wordt er al veel gedaan, in normale omstandigheden misschien wel voldoende. Maar die omstandigheden zijn op dit oogenhlik zoo fataal, dat ik ieder zou willen toeroepen: Helpt mee uwe ge vederde vrienden te redden van den hon gerdood Strooit brood en tafelafval en laat niets verloren gaan. Snijdt vleeschresten fijn voor de spreeuwen en lijsters en vooral ook, brengt, als ge gelegenheid hebt, wat voedsel naar buiten in bosch en park en overal, Waar ge hunkerende vogeltjes ziet. Met zwart en wit vogelzaad, hen nepzaad enz. zijn kneutjes, vinken, hegge- muschjes, leeuweriken, roodborstjes en andere kleine zangertjes voor een anders zekeren dood te bewaren. Goes. Daar wij vroeger al meermalen door H.H. smeden de meening hoorden verkondigen„Konden w'e toch maar eens een autogene laschcursus in Goes krijgen, om ons .zelf, onze zoons en onze gezellen in lasschen te kunnen laten bekwamen", meenden wij een stap in de goede rich- Htlnrlch Mack Nachf. Ulm a. D. ting te hebben kunnen bespeuren dooi de verschillende laschdemonstraties, door de firma Weller en Ten Gate uit Rotterdam, op het terrein onzer gas fabriek, dal haar door den directeur, de* heer Brink, welwillend voor dat doel ter beschikking v#erd gesteld, gehouden die door H-H. smeden enz. druk zijn gezocht geworden. Hierbij heeft zich ook het bestuurslid van den Bond der Sme den, dhr G. J. Hollestelle, smid alhier, zeer verdienstelijk gemaakt door zijn be- langelooze propaganda en medewerking in den vorm van het aannemen dei Werkstukjes die ieder ter demonstratie! mocht laten herstellen, waarvan een zeer veelvuldig gebruik w'erd gemaakt. Do de monstrates der fa. Weller en ten Cate te Rotterdam, dhr G. Steen, die toonde zijh laschkunst in extenso onder de knie te hebben, heeft zooveel reparaties moe ten verrichten, dat het beide keeren toe* H.H. smeden enz. Waren uitgenoodigd, tot laat in den namiddag was geworden, eer alles klaar was. Wij noemen nog de volgende prestaties: 1. 'tcirca 5X vluggere lasschen van jjzeren ringen, bestemd: vool de oestervangst, dan wanneer deze op d« verouderde methode in het vuur en da* over elkaar door hamerslagen te hechte*1, hetgeen door den demonstrateur, die dit nog nooit gedaan had, werd bewezen. II. Een landbouwwerktuig was onbruik baar en dreigde weggeworpen, te moete* worden door een gebroken onderdeel', zoodat men meende een geheel nieuw té moeten aanschaffen. Nadat de demon» strateur der firma Weller en "Ten Cata dit onderdeel dat on-bijigewerkt en niel door amaril Wat afgeslepen was, met de vlam Wat liet afdruipen en het "met behulp van speciaal Laschpoeder en Si- liciumstaafjes aan elkaar had gelascht, wierp hij dit, zooals de andere gelaschta voorwierpen, in de warme koolasch, om later afgekoeld geheel gebruikgereed ea sterker dan tevoren Weer te voorschij®. te halen, Waardoor men een geheel nieuw landbouwwerktuig bekwam. Eenvoudig een wonder van laschtechniek. III. Eenige koperwerken werden even eens met de minste moeilijifcheid gelascht^ wat bewees hoe onmisbaar tegenwoordig een goed laschgereedschap in den vorm van zulk een installatie is De firma Weller en ten Gate heeft ook Vrijdag nog zulk een laschdemoa.» stratie uitsluitend voor de leerlingen dei hoogste klasse der ambachtsschool ge houden, "waarbij dhr. Steen, demonstra teur der fa. Weller en Ten Cate, d« jongens als St. Nicolaas-souvenir elk hunner een stukje liet snijden. Hebben We goed bemerkt, dan hebbe* eenige bezoekers onder de H.H. smede* installaties besteld en wijl zijn ervan over tuigd, dat nog vele andere dit voorbeeld zullen volgen, daar ze vroeg of laat toch de onmisbaarheid van zulk gereedschap zullen moeten inzien. Vlissingen. Niettegenstaande ook te de zer stede door de melkveehouders Wa» aangekondigd, dat de melkprijs met g ct. per Liter zou Worden verhoogd, be sloten de gezamenlijke melkslijters hier toe niet hun medewerking te verleenen, en hebben deze gew'eigerd den prijs der melk te verhoogen. Ofschoon de ver hooging ook voor de slijters financieel voordeel zou opleveren, verzekerde ee* hunner ons, dat zij1 met hun tegenwoor dige verdienste tevreden Waren, en von den zij het onverantwoordelijk in de zen tijd nog meer lasten pp de burge rij te leggen. fDo meikprijisverhooging te Middelburg en Vlissingen is dus niet doorgegaan. T» Goes echter wel, wat de Goesenaren ze ker biet billijk zullen noemen). Kapelle. Zaterdagavond Werd de eind- les gehouden van de gehouden verpak kingscursus te Kapelle, in het Veilings gebouw. Tegenwoordig waren bij deze gelegenheid de besturen van de veilings- vereen. K. B. 0. en die der Tuinhouw- cursus, alsmede de Rijkstuinbouwconsu- lent dhr v. d. Plassche. Aan 13 leerlinge* werd een diploma uitgereikt n.l. Jacob Wisse, Kattendijke, J. G. LauWerse, Ra» pelle, Jan Glas Mz.„ Kapelle, J. Vleugel, Wemeldinge, C. Oele, Kapelle, R. d* Jager Jz., Kapelle, H. Nell, Apeldoorn, Joz. de Jager Mz„ Kattendijke, D. Jere- miasse, Wemeldinge, S. P. Groenleer, Kapelle, Jacob Mallekote, Kattendijke; Nic. Eversdijk Mz. en Jan Slabbekoorn, Biezelinge. Dhr r. d. Plassche spoorde tot doel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1