Kerkaienws. Onderwijs. Land- en Tniniionw. Laatste Beriebtei. ger £250. Vanwaar dit verschil? Boven dien heeft het particulier initiatief hier een schoone taak. Dhr Jobse zegt, dat hjj in het Dag. Bestuur tegen den post heeft gestemd. Er is maar één partij, die de revolutie wil, dat zijn de communisten. Men heeft gezegd: het dient ter vervanging van de politie, dat is voor spreker ook geen ar gument- Dhr Melis wijst op de bescheiden heid van het verzoek. Er kunnen geval len zijn, dat een burgerwacht zeer ge- wenscht is- Ook met het oog op brand gevaar is de burgerwacht op zijn plaats- Dhr Suurmond zegt, die vereeniging stelt zich ten doel de orde in het maatschappe lijke leven te handhaven en is daarom een nuttige instelling, de subsidie, die de burgerwacht vraagt wijst er op, dat het part. initiatief wel degelijk hulp biedt. De post werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor dhrn Suurmond, Arendse Kodde en Melis- Bij de subsidie aan de geitenfokvereen. stelt het Dag. Bestuur voor f 10 te geven. Dhr Marijs wil f25 geven, de arbeiders mogen ook wel eens wat liebben- Het voorstel Marijs wordt met 6 tegen 4 si verworpen. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt met 7 tegen 3 st- aange nomen. Hu zijn de inkomsten aan de beurt- Bij post 83 bijdragen van het Rijk inzake de Woningwet, vraagt dhr Jansen dien post te verhoogen met f 2283-941/2. Dit Wordt goedgevonden- Bij post 142 belasting paar het inkomen neemt dhr de Priester het woord- Spreker keurt het beleid van het Dag. Bestuur af, de voor zitter maakt liij er nog geen verwijt vau, omdat deze pas in de gemeente is. Spr. heeft nu Weer een nieuwe bereke ning gemaakt van het belastbaar inkomen en komt dan tot de conclusie, dat het vermenigvuldigingscijfer zou kunnen ge bracht worden op 1,3. Verder zegt spr., dat het vorig jaar het percentage veel te hoog is gesteld op 6. Er is ongeveer 25 pet. te veel belasting betaald. Dhr Jobse zegt, dat hijl in het "Dag. Bestuur heeft gepleit voor 5 pet., nu blijkt, dat hef lager kan, volgens den heer De Priester, en hij juicht zulks toe. Dhr. Melis zegt, dat hij zich niet in alles met den heer de Priester kan vereenigen. In het jaai 1925 zijn de uitgaven belangrijk gestegen. Spreker wijst er op, aan de hand van verschillende cijfers, dat wij voorzichtig moeten zijn. Diat wij nu eenigszins ruim bij kas zitten, vindt zijn oorzaak in de 100 opcenten op de vermogensbelasting. Dhr Do Priester zegt, dat bij niet heeft ge sproken toen de Woning gebouwd was, maar vóór de woning gebouwd is. Dhr. Melis zegt, dat men dankbaar moet zijn, maar spr. gelooft niet dat de menschen dankbaar zullen zijfa voor de hooge belas ting. Dhr de Priester wil een heffing op de vermogensbelasting, dat kan dhr Cij- souw niet accepteeren. Een grooter aftrek voor levensonderhoud zal een groot deel van Souburg niet mee gebaat zijn, vol gens dhr Cijbouw. Dhr Jansen zou er ook voor zijp de aftrek voor levensonder houd te verhoogen. Spr. meent, dat do levensstandaard op "Souburg gelijk gesteld kan worden met Vlissingen en Middel1- burg Dhr Jobse zegt, dat de heffing van .100 opcenten op de vermogensbelas ting voor Souburg een zeer on-democra- tische regeling is. Er zijn hier hoofd zakelijk kleine kapitalisten en deze hef ting zal leiden tot kapitaalvernietiging. Dhr 9e Priester 'wil een voorstel doen om 50 opcenten op de vermogensbelasting to beffen. Ook wil spr. een belasting heb ben op vermakelijkheden en geeft aan B. en W. in overweging dit te onderzoeken. Dhr Cijsouw' betoogt, dat hij zijn stem niet kan geven aan 50 opcenten op do vermogensbelasting, Want die draag kracht is niet algemeen. Het voorstel do Priester Wordt verworpen met 8 tegen 8 stemmen. Het voorstel vermakelijkheden zal' het Dag. Bestuur onderzoeken. Dhr De Priester wil nog Inlichtingen over oprichting abattoir van Vlissingen en Souburg. Dhr Melis zegt, dat deze zaak nog ver in het verschiet is, men heeft medewerking toegezegd aan Vlis singen. De voorz. vraagt aan veerman voorloo- pig uit te betalen f 12.50 per week voor het overzetten Abeele. Dhr De Priester .wil, dat er een oproeping zal gedaan worden, wanneer het veer door de ge meente wordt overgenomen. Ook wil spr. dat het loon zal worden betaald wat de vroegere veerman had. Dit Wordt met 8 tegen 3 verworpen. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt aangenomen met fl tegen 4 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beioepen te Hoogeveen, H. J. v. Schup- pen te Groot Aminers, die bedankt heeft voor Waarder; te Steggerda, J. Jeb- bink te Lutten. Aangenomen naar Grolloo, door H. ©•oedhart, rustend pred. te Arnhem. Bedankt voor Blokzijl, door J. Jebbink te Lutten. Geref. Kerken. Tweetal te Laren, P. v. d. Spek te Spijkenisse en A. G. Wolf te Antwerpen. Beroepen te Edam, H. Knoop te Kooten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tholen, H. Kieviet te Vee- ■endaal. Bij de Ned. Herv. Gem. te Grijps- kerke werden herbenoemd tot ouderling A. Vos en tot diaken J. C. Cevaal. Tot kerkvoogd werd herbenoemd K. Huijsman, lot notabel J. Groenenberg As. en be- aoemd D. J. Everaers. „Onderlingenblad" van December be vat o.a. „De vereischten van het Ouder lingenambt", referaat gehouden op de Utrechtsche onderlingenconferentie, door dr S. O. Los. Raadgevingen van een ouder ling aan een jongen predikant, door ds A. de Geus. Twee mooie artikelen. Prof. Aalders handelt nog eens over het collec teeren onder den Eeredienst. Uitgever is J. B. v. d. Brink Go., te Zutphen. „Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen". Het kerkgebouw is van beteekenis. Maar de gemeente zelf is méér- En als men één van tweeën doen kan: En als men maar één van tweeën doen kan: zorgen voor het gebouw, óf zorgen voor de gemeente; dan gaat deze laatste vóór. En dan kan het zijn, dat het vast zitten aan groote, van de vaderen over geleverde monumentale kerkgebouwen, de zorg voor de levende gemeente leelijk hindert. Een schrijver in de N. R. G. gaf daar een voorbeeld van: Toevallig kennen wij een dergelijke gemeente, die als voorbeeld wel niet op zichzelf kan staan. De gewijzigde tijdsomstandigheden hadden er de voormalige „volkskerk" verschrompeld tot een hoopje getrouwen, dat met waar lijk ontstellende offervaardigheid het minimale tractement voor den predi kant en de schraal gemeten kosten van den eeredienst op zich nam. Als de winter kwam, had men geen geld om de kerk te verwarmen, men vergenoeg de zich met de consistoriekamer, waar in het kerkpubliek zooveel gezelliger zat dan in de onafzienbare leege ruim te van het oude gebouw- Merkwaardig was, dat, zoodra deze comfortabele ge legenheid bekend werd, er van alle kant kerkgangers kwamen toestroomen, die de kerk vanwege haar lugubere holte en kilte den dienst ihadden op gezegd- Hierdoor werd dan de consis toriekamer weer te beperkt en de ker- keraad zag zich door dezen staat van zaken voor een moeilijk dilemma ge plaatst- Niettemin wordt thans de vervallen kerk met rijkssubsidie hersteld, maai de onvermogende gemeente moet zoo veel bijpassen, dat zij jaren aaneen al haar propagandistische kracht, al haar baten en fondsen, al haar mee vallers ook moet storten in den bo- demloozen put van de herstellingskos ten. Op alles moet zij tot het uiterste bezuinigen en desondanks bedreigt en beangst haai- voortdurend de nieuwe, onafzienbare schuld. En wat krijgt zij voor haar moeite? Dat zij haar godsdienstoefeningen zal mogen voortzetten in een veel te groot, ongezellig gebouw, voor welks verwar ming en verlichting, om van eenig an der gerief nog maar niet eens te spre ken, zij in den vervolge nog minder gelegenheid zal hebben dan te voren. Voor haar offervaardigheid zou zij een modem ingericht geschikt gebouwtje hebben kunnen zetten, dat als cen trum van liet kerkelijk leven liefde en belangstelling zou wekken. Ware het niet beter, zoo zij de monumentenzorg aan de grooter en draagkrachtiger ge meenschap buiten haar hadde overge laten? Geloofsverv olging. Prof. Dr J. Sebenstyèn schrijft in de „Hongaar- sche Heraut": Hoe de Roemeensche regeer in g de Pro testanten en vooral de Geref. Predikanten in Zevenburgen behandelt hebben wij reeds meermalen beschreven. De geloofsvervolging duurt nog steeds voort. En nu plaatsen wij de foto van een der vele Geref. martelaren: van Ds Michaël Megyaszay. Ds Megyaszay stonds stond sinds 21 jaren als Dienaar des Woords te Alsó-Csernaton, in Zevenbur gen. Maar als ijverige Geref. predikant werd hij in de oogen van de Roemenen een „verdachte". Zij begonnen hem te vervolgen. Hij kon in zijn classis niets doen zonder door de mannen van de Roe meensche gendarmerie gecontroleerd te worden. Zelfs zijn preeken werden door Roemeensche spionnen beluisterd. En we gens een preek werd hij tot een geldboete en een paar dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Daarna kwamen de verdere vervolgin gen. Den 18 Oct. 1923 werd hij opnieuw in hechtenis genomen en gedurende 2 nachten met geweer en met ijzeren stok geslagen en met laarzenhakkan getrapt. Zijne vrouw en enkele ouderlingen zijn tegelijk met hem ook in hechtenis ge nomen en gemarteld. Intusschen zijn zijne gemeenteleden ook geplaagd en vervolgd. Den 28 Febr. 1924 was de pastorie door Roemeensche po- litie-agenten opnieuw bezet. Des nachts om tien uur "hebben de agenten vele ge weerschoten op "het huis gelost en het predikantsgezin met doodsangst vervuld. Zoo duurde het van maand tot maand. Den 3en Dec. 1924 's nachts is de gen darmerie in de pastorie opnieuw met ge weid binnengedrongen. Ds Megyaszay werd uit zijn gebed gehaald en naar hef. gemeentehuis gesleept. Zijn vrouw met 4 kinderen stonden buiten te wachten op wat komen zou. De marteling was opnieuw begonnen. Hij werd opnieuw met een geweer en een met leder bedekten ijzeren stok ge slagen en met laarzenhakken getrapt. De zen keer kreeg hij negen zware wonden. Zijn kleed eren werden weggenomen. Twee dagen en twee nachten duurde de marte ling tot hij eindelijk vrij werd gelaten. Na enkele maanden moest hij met vrouw en kinderen zjja land en gemeente rec htten. Nu leeft hij in een klein dorp niet rer ran Budapest. Dit is het lot van vele Hongaarsche Gereformeerde predikanten in de 20ste eeuw onder de Roemeensche heerschap pij in Transsylvanië. Men zie in ditzelfde nommer ook even de photo van het oude beroemde Geref. Gymnasium te Szaszvaros (Transsylva nië) dat de Roemenen sloten en zich toeëigenden, en men vraagt zich af of de Roemenen roovers en barbaren ge worden zijn, en of de Hongaarsche gere formeerden nu nog niet genoeg geleden, hebben. Waar is de Gladstone die deze Turksche manier van handelen eens voor heel de w'ereld aan de kaak stelt? Geslaagd op het examen vanwege het Genootschap Practisch Handelsonder wijs de heer P. C. Hubregtse te Mid delburg. Geslaagd te Amsterdam voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer G. W. Toebes. Zondag 6 Dec. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds. Steinz, nm. ds Homburg (H. Doop), av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. ds Steinz. Ghr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 uur ds H. Woudstra van Woerden. Geref. Gemeenten. Middelburg, vm., nm. en av. leeskerk. Vorst- ©n sneeuwschade aan den Tuin bouw. Men meldt uit Langendijk aan de Tel.: Vorst, sneeuw en storm hebben verschil lenden tuinbouwers nadeel berokkend, doordat de sluitkool van vele akkers nog niet in de schuren was opgeborgen. Ook de bloemkoolfelers werden gedupeerd daar de bloemkool, als gevolg van de barre weersgesteldheid, veel heeft geleden, zoo dat de bloem klein en verschrompeld wordt en er dus een uiterst kleine hoe veelheid eerste soort wordt aangevoerd. De prijzen waren met een en ander in overeenstemming- Met den bloemkoolhan- del zal het nu ook wel gedaan zijn. Intusschen is de stemming aan de ver schillende groenteveilingen te Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, en War- menhuizen in de laatste dagen veel ver beterd. Verschillende factoren werkten daartoe mee. Een van de voornaamste oorzaken van betere prijzen was het win terweer, dat dadelijk een stimuleerenden invloed op de noteering uitoefent- Dan werkte de zekerheid ten aanzien van de Duitsche toltarieven, die zelfs nog wat lager worden dan vóór den oorlog, ook in gunstige mate mee, om de prijzen te doon verbeteren. De opgewektheid en leven digheid koerde weer wat terug, ook als gevolg van een betere vraag uit Duitsch land en andere landen. Zoo kon de roode kool met 50 pCt monteeren, zoodat nu reeds meer dan f 6 werd besteed- Er wordt echter ook van deze soort minder goedo kwaliteit aangevoerd, die echter evenveel of soms meer opbrengt dan de groote soort eerste kwaliteit, gedurende het heele seizoen. Daar de oogst over vloedig is geweest, is er dus kans, dat de exploitatie nog een gunstige uitkomst geeft- De toestanden zijn hier echter zóó wisselvallig, dat zeer weinig met zeker heid is te voorspellen- Ook voor de gele kool werd die meer dere belangstelling aan den dag gelegd, zoodat ook hier een belangrijke stijging tot f400 per wagon, viel te constateeren- De Deensche wittekool, die langen tijd be droevende prijzen beeft opgebracht, deelt in de betere stemming. De vraag voor deze koolsoort komt ook van over zee. wat geen slecht teeken is, en moed geeft voor de toekomst- Ook is er meer handel en eenigszins hoogere prijzen in uien. In het algemeen kan worden gezegd, dat de meerdere vraag, vooral uit het buitenland, een heel wat 'betere stemming heeft teweegge bracht. De aanvoer, die de laatste weken ongeveer 200 wagons van 10000 K.G. be liep, zal ongetwijfeld spoedig hooger zijn- Ongelukken. Te Wirdum, ach ter Nieuwe Schans, is "Woensdag een dienstbode, die het Wirdumer diep over liep om vlugger haar boodschappen te doen, door 't ijs gezakt en verdronken. In de motorenfabriek van de firma Boot te Alphen is gisteren een autogeen-lasch- apparaat gesprongen. Een gedeelte van het dak van de fabriek werd verwoest, verschillende ruiten sprongen. Drie arbei ders werden gewond. Bij Hilversum reed een luxe auto, toen een 4-jarig knaapje plotseling den weg overliep. De chauffeur gooide het stuur om, doch het knaapje geraakte niettemin onder den wa gen. Ernstig aan het linkerbeen gewond, is het ventje naar de Majellastichting ver roerd. Het vergaaa ran de» loods- gchoener. Van Terschelling meldt men aan het Hbld., dat het geen twijfel Ijjdt of d« loodsschoener no. 2 Ter schelling on Vlie is in den storm van 25 November vergaan. lederen dag klinkt opnieuw de treurmare door het dorp „wederom een reddingsboei, een stuk van den gaffel of een klccdingstuk gevonden". J.l. Dinsdag Was het een sombere, droe ve dag voor geheel Torschelling. Dien dag zou de schoener do haven zijn bin- nengeloopen. En nóg Waren zij' wach tende, de vrouwen in angstig wegdroomen in den avond, en liefst sloten zij de deur voor leedomroepers van de straat, die de telegrammen en officieele berichten van het departement van marine, dat alle lioop nu moest Worden opgegeven, zon der eenige piëteit aan de openbaarheid prjjs gaven. Er Werd geleden, Dinsdag avond! Op straat Was deze stemming voelbaar, zelfs al Was het Sinterklaas feest juist dien dag begonnen, dat, naar oud gebruik, een geheele week duren mag en waarbij, in gewone gevallen, de bevolking .des avond d,ruk en feestelijk bezig is met biljart- en sjoelpartijen. Zondagmorgen heeft de inspecteur- generaal van het loodswezen, do vice-ad- miraal Rambonnet, het eiland bezocht. Z. E. was vergezeld door den directeur van het loodswezen in het 4e en 2e district, den heer Albarda. De 'hoeren hebben onmiddellijk het noorderstrandj bezocht om een onderzoek in te stellen naar de aangespoelde wrakstukken. Dies avonds hebben zij de Weduwen en wee zen, die in rouw gedompeld zijn, bezocht, waarbij Z.E. woorden van rouw en troost heeft gesproken. Den volgenden dag heeft de vice-admiraal, op dringend verzoek van de equipage van den thuis liggenden schoener, het loodspersoneel gehoord, dat een onderhoud, dat ongeveer een uur duurde," met den vice-admiraal heeft ge had. De equipage heeft hierbij den ad miraal o.a. verzocht of de loodsdienst in het vervolg stoomschepen mocht heb ben, en Wanneer deze wensch niet ver vuld kan worden, de loodsschoeners an ders te belasten en lager tuig aan te brengen. De vice-admiraal zegde toe het gevraagde nader te zullen onderzoeken, Intusschen zit de burgemeester van het eiland niet stil. Deze, de heer Van Heus- den, die verzekerde, dat hier snel gehan deld moot worden om weduwen en weezen ter hulp te komen, heeft reeds een onder steuningsfonds ingesteld, dat de actie zal moeten leiden. "Want er moet hier bijstand worden verleeend; de pensioengrondslag is hier over het algemeen niet toereikend. Weduwen van de hoogst gesalarieerden zijn betrekkelijk goed af, doch voor hen, die meer dan twee minderjarige kinderen hebben, teekent de toekomst zich ongun stig af. In het hijzonder is dit het geval voor een drietal weezen, waarvan er een voor notaris studeert, die, tenzij er hulp geboden wordt, zijn studie zal moeten vaarwel zeggen, benevens een 21-jarig meisje, dat door dezen slag wees èn hul peloos geworden is. De omgekomenen zijn: de loodsschipper le klasse Jan Zeijlemaker, 50 jaren, ge huwd (1 minderj. kind); de zeeloodsen Tjebbe Ree, 50 jaar, gehuwd (3 kinderen, waarvan 2 m.j); Jelle Smit, 47 jaar, we duwnaar (2 kinderen, waarvan 1 m.j.); Harmen de Jong, 45 jaar, gehuwd (7 kin deren, waarvan 5 m.j.); Johannes Lode- wijk 55 jaar, gehuwd (4 kinderen, waar van 4 m.j.); Willem Klijn, 46 jaar, gehuwd (1 in.j. kind); de hulpzeeloods Jan de Jong, 37 jaar, weduwnaar (2 minderjari ge kinderen); de kweekeling le klasse Jan van Keulen, 35 jaar, gehuwd (3 minderja rige kinderen); de kweekelingen 2e klasse Gerrit Bakker, 29 jaar, gehuwd (1 min derjarig kind); Meindert Schroor, 28 jaar, gehuwd (2 minderjarige kinderen); Pieter Vuurer, 28 jaar, gehuwd (2 )kinderen, waarvan 1 minderjarig); de matroos-kok Albert Klijn, 52 jaar, gehuwd (7 kinderen, waarvan 5 minderjarig); de machinist- motordrijver W. Strikwerda, 30 jaar, ge huwd (2 minderj. kinderen). Vechtpartij. Te Rotterdam heb ben vreemde zeelieden slag geleverd. Esthlanders, een scheepstimmerman en een stoker zijn daarbij gewond. De sto ker kreeg van den timmerman met een mes een snede over de slaap. Hij werd door een verpleger verbonden. De scheepstimmerman werd door een ande ren vechtersbaas zoo toegetakeld, dat hij met verlies van drie tanden en 'n gescheurde lip den aftocht moest blazen. Hij is in het groote ziekenhuis behandeld. Sneeuw' en ijs. Door den vorst en hevigen sneeuwval ondervindt hel) scheepvaartverkeer in het Noordwesten van "Duitschland groote belemmering. Op de Eems en de Leda bevindt zich veel drijlijs. De binnenscheepvaart is zoo goed als geheel gestaakt. Twee lichters die van Embden met erts naar Dortmunt onder weg waren, hebben hun toevlucht in de haven van Laer gezocht. Smokkelen. Bijl Boertange wordt tegenwoordig weer evenals voor den oor log, druk gesmokkeld, zoowel vee als spi ritus. Er zijn er die bij gebrek aan werk van de smokkelarij; leven. Heden werd door de kommiezen een opslag van 150 L. spiritus in bussen gevonden, de over brengers waren gevlucht. Voor eenige dagen werd een 60-tal bussen „sprut" buit gemaakt, maar ook daarvan Waren de overbrengers ontkomen. Op de Oostgrens van Groningen vindt men letterlijk netten van paden en sluipwegen, alle naar Duitschland leidende. Een respectabel aantal ju bilarissen. Op de Kamper Emaille* fabrieken v.h. H. Berk en Zn. Werd gis teren aan niet minder dan 36 mannelijke leden ran het personeel het gouden hor loge met inscriptie uitgaoeikt voor 25- jarige dienstvervulling en aan twee vrou welijke bedienden een gouden broche met brill aatjes. Aan 158 leden ran het epr- soneel is thans het gouden horloge uit gereikt. Bijna allen zijn nog ia functie, Trein drama, Op de spoorlijn tusschen Kastronuovo en Filage in Sici lië ontstond een vechtpartij in een trein- coupó tweede klasse. De vechtenden moe ten wapens gebruiktjiebben. Toen de trein te Filage aankwam vond mendrie dooden en een stervende. Bijzonderheden over dit drama ontberken. Terechtgesteld. In Glogau is gisfermorgen om 5 uur het dienstmeisje Schuschel uit "Sagan terechtgesteld. Het meisje had eerst haar kind vermoord en daarna een ander meisje dat van den moord afwist. Polder verkocht. Do Immerhoro- polder bij Enkhuizen, die in 1916 eenigen tijd onder zeewater stond en sedert dien voor za- denhouw minder gesclükt was, werd Don derdagavond publiek verkocht. De 5 percee- len brachten f 30.300 op. Mist boven Engeland. Gisteren heeft boven Engeland, het Kanaal en de Noordzee een zware mist gehangen, waarvan het spoorweg- en het scheepvaartverkeer veel hinder ondervond. Het s.s. „Backworth" dat bj Dungeness voor anker lag, heeft door een botsing met een ander schip ernstige schade opgeloopen. Te Londen vonden talrijke om nibusbotsingen en andere ongelukken plaats. Tengevolge van den mist zijn gisteren ook alle luchtvaartdiensten stop gezet. Ook de ka naalbooten vertrokken later op den dag niet. Een merkwaardige botsing had plaats tus schen een auto, waarin zich lady Decies be vond en een autobus. De bus reed de auto aan en slingerde haar over den weg. Op hetzelfde oogenblik naderden twee andere bussen, die eveneens in botsing met do auto en do eerste bus kwamen, zoodat het verkeer geheel ge stremd werd. De auto, waarmede burggraal en lady Gladstone zich van Londen naar hun buitenverblijf begaven, had eveneens een botsing, daar het den chauffeur onmogelijk was, den weg te houden. Hevige koude in Zweden. De temperatuur in Zweden was gisteren zeer laag. Do laagste temperatuur, die vastgesteld werd, was 33 graden vorst. In de Oostzee hebben zich op enkele punten ijsschollen van 8 tot 10 duim dikte gevormd. Do Zweedsche ijsbrekers in de Oostzee zouden gisteren in werking worden gesteld. Sterke vorst in Duitschland. Te Berljn werd gisteren vroeg een tempe ratuur van 11 graden vorst vastgesteld. In Oost-Pruisen heerschte 16 graden vorst. Het scheepvaartverkeer op de Elbe is tenge volge van sterke ijsvorming gestaakt. Stormen. Uit Belgrado wordt gemeld Sedert 1 Dec. woeden er op de Adriatische zee en aan de kusten hevige stormen. Ver schillende schepen hebben averij opgeloopen en ook te land i3 er veel schade aangericht. Overstroomingen in Albanië. Door het wassen van het water van het Skoetarimeer zijn ernstige overstroomingen in de omgeving der stad Skoetari aangericht. Ver- scheidene bruggen tussche nSkoetari, St.-Jean Modus en Tirana zijn weggerukt. Novibazat is overstroomd. Die venbende gearresteerd. De Praagsch© politie heeft aldaar een bende ge arresteerd, die onder leiding van Frank Rose reeds verscheidene inbraken heeft gepleegd. Veertien personen zjj'n gevangen genomen. Frank Rose zou een Nederlander zijn. 40 stieren losgebroken. Op de veemarkt te Birmingham zijn gisternacht int wrakke stallen 40 stieren ontsnapt, nadat een stier dol geworden was en zich losgerukt had. De paar nachtwakers waren niet tegen de overmacht opgewassen en moesten de hulp van de politie inroepen, die met meer dan 10 man heeft moeten jacht maken voor het laatste dier weer aan een stevige steenen paal bevestigd was. Eenige dieren hebben zware verwondingen opgeloopen en het beest, dat de oorzaak was geweest, moest neerge schoten worden. De politie heeft meteen een algemeeno inspectie van de overige stallen gelast, omdat de gevolgen, als het overdag gebeurd ware, niet te overzien waren geweest. Nu zjjn een paar veedrijvers er met een paar ferme porren en stoeten afgekomen. Prinses Charlotte. Er wordt uit Brussel gemold, dat prinses Charlotte van België, ex-keizerin vair Mexico en tante van koning Albert, die op het kasteel te Meysse, op enkele kilometers van de hoofdstad ver blijft, ernstig ziek is. De ruim tachtigjarige prinses heeft longontsteking. 'Uit fiet Kleedïngbedrijf. De arbeidsvoorwaarden v. huis-arbeiders. Men schrijft ons: Eenigen tijid geleden hebben de vak bonden in het kleedingbedrijf, op ver zoek van den Minister, aan den Minis ter vp.n Arbeid, Handel en Nijverheid, een uitvoerige uiteenzetting gezonden nopens de arbeidsvoorwaarden der buisarbeiders in de kleedingindustrie. Zij wezen den Minister vooral op de slechte naleving der Invaliditeitswet (spe ciaal te Rotterdam), de ongeregelde ar beidsdagen der huisarbeiders en het ver lagen der loonen door velé Werkgevers, waardoor de vakbonden vreezen, dat 9e vroegere ongeregelde toestanden, bekend door de Tentoonstelling van Huisindustrie in 1909 te Amsterdam, weer terug zullen keeren. Tevens vestigden zij er de aandacht op, dat zelfs voor kleeding, voor het Rijk of Gemeenten gemaakt, weer loonen wor den betaald, zóó laag, dat kleermakers gedwongen worden 70 a 80 urea per week te werken om met hun gesis te kunnen leven. Tenslotte verzochte* jij ie* Miwster,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2