fel. Telegram». Laatste BerieMen. Itop Maepiopp, Bestfop, ei. Bnrgsrlijte Staal Bedrtsuksa. dewijl; de ziel 3r de Radio zal den heer Wibaut eiaal luistert, ja, rbeelding Wibaut gezicht, het ge selt hoe sommige de modulaties im rij Wibaut's per- .e man staat voor en zoo heeft i de zaak, maar ïen hulpmiddel ia en verbeelding, partijgenoot Wi- sen die iets meer raan zouden lieb- en volgenden dag 3 Meyer de vol- over de kracht- t-mensch gespro- r f dat is toch iets- ;n redenaar zélf:, oor en plotseling stomd en het is honderden oogen die stilte klinkt iigenaardige, mee- van dat groots hand je ziet je voelt aan het stilte, waarmee de belangstelling tieemt je op, zoo- ring der dingen, komt en daardoor vreemde, subtiele t gehoor op den :er op het gehoor dat spreker en honderden men- t toch dezelfde en gehoor ver- rders i3 het: den t, zijn gebaar, zijn ïn; te hooren het meier den invloed komen en (e voe- heid op ons hoor- k dat, en hoe zij 'stelling, onze be ienden ernst. Na- ndersteld, dat do :t, maar daarbij is plaats de manier, e persoonlijkheid, oelen en die het 'levend woord rinken en de oor- niet zoo spoedig ben achter het be- ikheid gevoeld van is het wonder ge- die andere zielen rschillende zinne- heen." llen bij de Radio lm ismenschen e Radio: stemmen >o iets moet, naar ;n vervlakken- En en met zijn tijd en jn tijd meegaan rbeiders en vooral hun aandeel zul- ieuwe cultuur, als eer de schoonheid het leven moeten dooden, mechani- het goed er nog ware geestesont- srming nog in iets delijkheid bestaan n" alleen tot ons ire en ongrijpbare nschelijke ziel." Hand. p p ij „De Maat- Sociaal-Economisch de Drukkerij Or- at deze week een n- Mr O. Gezelle :el begonnen over ezen; de heer A. ïededeelingen over m in ons land"; r het cadeau-sys- 3menBoekentafel; rittenEconomisch Weekoverzicht en reien noemen wij: •entie; Margarine; Een Stiefkind; De H' steeds, goed ver en gelieele pagina larop de vervaar - arti kelen ia beeld radijs. Een woord aangaande Genesis rragen door Dr J- mpen, J. H. Kok. ;t in dit vlugschrift tooncn, „hoe we er het Paradijsver- len". Hg bespreekt ingen, waarbij van verklaring wordt :t is „wel met het gerezen moeilijk- och „handelt niet n zelve". Het „laat oogenblik in met standpunt van dr an zouden wij dit aanbevelen, dewijl ns voornemen om ons met die quaestie niet in te laten. Dit komt beter aan kerkelijke bladen toe. De schrijver spreidt in populairen vorm licht over deze quaestie en komt in hoofd stuk 4 tot de slotsom: „Het paradijsver- haal een historisch getuigenis", en in een volgend hoofdstuk „dat de „vrijhisto- risehe" opvatting van het Paradijsverhaal in eiken vorm niet is te vereenigen met onze belijdenis aangaande de H. Schrift." ïn de „Bijlagen" haalt de schrijver ook „andere opvattingen aangaande de slang 'bij Gereformeerde auteurs" aan, welke aanhalingen getuigen van den objectieven zin van den auteur van dit belangrijke geschrift- „Stemmen des Tijds", Maandschrift v. Christendom en Cultuur, onder re dactie van prof. Aalders, Prof. Ane- ma, Prof. Diepenhorst, Prof. van Schelven, Prof. Slotemaker de Bruin© e.a. Utrecht, G. J. A. Ruys. Dit tijdschrift heeft met dit December nummer zijn veertienden jaargang afge- loopen; en treedt derhalve met Nieuwe- jaar zijn vijftienden jaargang in. Bij zijn eerste verschijnen hebben allicht som migen aan de mogelijkheid van zijn voort bestaan getwijfeld. Doch de feiten heb ben deze vrees beschaamd. Het tijdschrift "blijft nog geregeld ©en toenemenden le zerskring jsoeien; en het aantal mede werkers, die 'het met hunne bijdragen komen verrijken, vermeerdert ziender- oogen. Dit bewijst, dat een steeds bree- •dere kring belangstellenden den loop van dit 'tijdschrift volgt. Dit nommer bevat ook weer mooie opstellen, o-a. over den Evangelist Marcus, door dr v. Rhijn. „De dominé in onze litteratuur", door dr Lans berg. „De Arnhemsche Courant" contra da Costa, door dr Westerhuis. De Arnhemsche Courant in '48 (de be- beruchto Melliw-sage) en nog vroeger (de scheldmethode jegens da Costa den „el lendeling") heeft niets te maken met de Arnhemsche van thans, doch in die da gen was de vijandschap zoo heftig. Prof. Diepenhorst zet in de „Economische Kro niek" zijn overzicht van het Protocol in zijn samenhang voort- Voor den nieuwen jaargang zijn reeds de volgende bijdragen toegezegd: Dr J. N. Bakhuizen van den Brink: De Messiasverwachting in het Romein- sche Rijk tijdens het begin onzer jaartel ling; Dr J. van Bruggen: De rechtsgrond der sociale verzekering; Mr P- A. Die penhorst: Parlementaire Schetsen; Dr A. Eekhof: Uit de brieven van Prof. Jodocus Heringa aan zijn zoon Koenraad (1820 1839); Dr S. Eringa: Descartes en Pas cal; Mr P. S. GerbrandyOp nieuwe banen (van Londen tot Locarno); Dr J. H. Gun ning J.HznFr. Stanger, de wonderdoener in Mörtlingen; Mr Th- Heemskerk: De student en de politiek; Ed- Houbolt: Over stilleven schilderen; J. Lens: Heijermans als opvoeder; Dr 0- Norel: De erfenis van het idealisme; P. Oosterlee: Geestelijke groei; Dr J. C. H. de Pater: Tolerantie; Dr D. Plooij: Paulus; Dr M. van Rhijn: Lucas; Dr G- Roijer: Christendom en In dische beweging; Dr C- Tazelaar: De jeugd van Francesco Campana; Dr B. iWielenga: Het genie van het Christendom; A. G. Wolf: Het levensgevoel van Fran- ciscus van Assisi; Dr J. de Zwaan: Her nias; terwijl voorts nog bijdragen werden toegezegd door L. E. lsnatia Lubely, Mr Dr A. A. van Rhijn, Dr H. Wagenvoort, Dr G- Smit, Dr A. Sizoo, Dr J. van der Eist, Dr F. W. Grosheide, Dr A. van Veldhuizen. Ongelukken. In het Burgerzie kenhuis te Amsterdam is opgenomen een ehauffeur, die in een garage te Weesp, door een kap, die van een montagewagen viel, was getroffen. De toestand van den man is ernstig. Gistermorgen is de fou- ragehandelaar v. d. B. te Den Haag dood in zijn kamer gevonden. Een vischhande- laar, die hem over zaken wilde spreken, kreeg geen antwoord op zijn herhaald kloppen, waarom hij de deur van het kan toor opende en v. d. B. dood op zijn stoel zag zitten. Nabij zijn voeten stond een gaskomfoor, waarvan de slang was af gegleden, zoodat het gas zich door het kantoortje had verspreid. De 24-jarige zoon van een weduwe te Klazienaveen is gisteren door de gladheid van den weg gevallen en was onmiddellijk dood. Op staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen ge raakte Donderdagmiddag de 17-jarige v. id. H. uit Terwinselen in de zeverij in aan raking met een electrische geleiding. De man werd dadelijk door den stroom ge dood. Dit is het tweede doodelijke ongeluk in een week op deze mijn. Het 3-jarig kind der familie L. te Eindhoven, dat eeni- ge dagen geleden hevige brandwonden be kwam, doordat de kleertjes bij een bran dende kachel hadden vlam gevat, is aan de gevolgen overleden. Hijschtoesteltewater. Door de gladheid van den weg is gistermorgen nabij Diemen een wagen, bespannen met fwee paarden, te water gereden. De koet sier en zijn knecht konden nog van den bok springen. Bij de pogingen om met het gemeentehijschtoestel van Amsterdam den wagen weer op het droge te brengen, ge raakte dit toestel eveneens in de vaart, waarbij het bedienende personeel te water geraakte en de koetsier is verdronken. Teneinde den wagen weer op den wal te kunnen brengen, was n.l. de hulp ingeroe pen van het gemeentelijk reddingtoestel. Op de gewone wijze werd ook nu een ket ting onder den te water gereden wagen gebracht, waarna het hijschtoestel in wer king werd gesteld. Toen de wagen, in de hijsch hangende, tot boven den waterspie gel was opgehaald, gebeurde het noodlot tige ongeluk. Het reddingtoestel bleek niet t op het gewicht van de petroleumtank be- rokend te zijn, met het gevolg, dat dit toe stel ten deele werd opgelicht, om zijn spil begon te draaien en thans mèt de petro leumtank te water viel. Baarbij werden twee bedieningsmanschappen van het red dingtoestel meegesleurd, u.l. een der be ambten van de Stadsreiniging, die zich op den wagen bevond, en de hoofdwagenbe stuurder der brandweer, de 52-jarige brandmeester W. de Vries. Deze stond op den wal, maar kreeg van den draaienden wagen een hevigen klap tegen het hoofd en werd toen met den wagen mee te wa ter gesleurd. De beambte van de stadsrei niging, de stalbaas van den Berg, kwam spoedig boven water en kon door handrei king worden gered. Brandmeester De Vries evenwel lag onder den wagen en hoewel daartoe onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld, mocht het niet gelukken hem tijdig hoven water te bren gen. Eerst na geruimen tijd is men er in geslaagd de ligging van den wagen zoo danig te veranderen, dat men het slacht offer van dit tragische-ongeluk kon be reiken. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Brandmeester De Vries laat een weduwe en een aantal, waarbij nog en kele zeer jonge, kinderen na. IJ s. In de vaarwaters Groningen- Lemmer bevindt zich reeds veel ijs, de geregelde diensten zijn gestaakt, ook in de zee bevindt zich ijs, de scheepvaart en visscherij ondervinden hiervan reeds hin der. Het vergaan van de „N ij - verheid I". Aan het strand tusschen Nunspeet en Putten zijn aangetroffen 86 vaten vet, 12 vaten gedistilleerd, 3 ledige kisten, eenige ledige meelzakken, alsmede een uit elkander geslagen pak papier en een dekkleed, afkomstig van de lading van de gezonken „Nijverheid I". Tegenstrijdige critiek. In de jongst gehouden gemeenteraadsverga dering van Den Haag klaagde 'n Roomsch lid (baron Wittert) dat de katholieken achteruit gezet en bij benoemingen gepas seerd worden, en hunne aanvragen om subsidie door 't gemeentebestuur worden afgewezen. Dat is één. Maar nu het tweede! Ook een lid van de Hervormd Gerefor meerde Staatspartij (zekere Michon) deed zijn beklag. Hij kwam op tegen de subsi dies aan sectarische instellingen, waarbij de Roomschen het grootste deel van den buit binnen halen, terwijl onrecht ge schiedt aan „het nationaal gereformeerd beginsel". Geef daar nu eens van terug, zal het Haagsche gemeentebestuur kunnen zeg gen. Een Duitsche geleerde in moeilijkheden. De Duitsche ontdek kingsreiziger Stalit-Saur, die zich in op dracht van een wetenschappelijk instituut te Leipzig met financieele ondersteuning van de Saksische industrie op een studie reis in Azië bevindt, is in Afghanistan buiten zijn schuld in een uiterst hache lijke positie geraakt. Bij een overval door Afghaansche inwoners verdedigde Saur zich met zijn revolver en trof daarbij een van de Afghanen. De regeering van Af- ghanisten liet daarop den geleerde arres teeren en tevens mededeelen, dat hij op grond van de wetten des lands ongetwij feld ter dood zal worden veroordeeld, daar niet kon worden aangenomen, dat Saur uit noodweer gehandeld had. Het gelukte den geleerde met een auto te ontvluchten. Hij probeerde de Indische grens te berei ken, maar werd na twee dagen weer ge pakt. De door hem verwonde Afghaan is middelerwijl gestorven. De Duitsche re geering heeft onmiddellijk stappen gedaan om een veroordeeling van den geleerde te voorkomen. De Duitsche gezant in Afgha nistan heeft er de autoriteiten daar te lande met klem op gewezen, dat een even- tueele veroordeeling van Saur zeer ern stige gevolgen voor de Duitsch-Afghaan- sche betrekkingen zou hebben. Koude. Volgens berichten uit Frei burg heerscht in het Zwarte Woud de strengste voorwinter sinds den oorlog. De sneeuw ligt op de hergen al 80 tot 90 cM. hoog en op de toppen van den Feldberg is gistermorgen een sneeuwlaag van 1.20 M. gepeild; het heeft daar gisternacht 12 graden Celsius gevroren. Geheel midden- Duitschland meldt verder sterke dalingen in de temperatuur met droog mooi weêr. Alleen te Dresden is ook veel sneeuw ge vallen. Afneming der geboorten. Uit een Dinsdag gepubliceerde officieele statistiek blijkt, dat er in 1924 in Enge land en Wales naar verhouding minder kinderen geboren zijn dan in eenig voor gaand jaar, waaromtrent statistieken be staan, met uitzondering van de oorlogs periode tusschen 1917 en 1919. Het ge boortecijfer was 18.8 per 1000, vrijwel het zelfde als voor Frankrijk, waar het in 1924 18.9 per 1000 was. Gevaarlijk speelgoed. De di recteur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam schrijft: „Ik vrees, dat met het a.s. St. Nicolaas- feest vele ouders hun kinderen zullen blij maken met gevaarlijk (electrisch) speel goed, niet wetende, aan welk een groot gevaar zij hun kleinen hierdoor bloot stel len. Hun, die zulks denken te doen of yeeds tot aanschaffing daarvan zijn over gegaan, raad ik in hun eigen belang, deze artikelen eerst door deskundigen te doen keuren. Laat men zich dus niet wat laten aanpraten, maar koop alleen dan elec trisch speelgoed, wanneer het is goedge keurd. Dit niet alleen voor electrische spoortreintjes, ook worden er electrische fornuisjes en dergelijk speelgoed verkocht, dat levensgevaarlijk kan worden genoemd. Ook een „zauberkünstler". Per aanplakbiljet en strooibiljet was in Spekholzerheide hekend gemaakt, dat de „Zauberkünstler" (goochelaar) Bellachini Jr. in de zaal van J. een buitengewone voorstelling zou geven. Daar de naam Bel lachini in de mijnstreek een uitstekenden klank heeft, was het zaaltje van den café houder J. aardig vol, toen de „wereldbe roemde artist" op het tooneel verscheen, keurig in orde, wat zijn toilet betreft. Het eerste kunstje ging, het tweede was flauw, het derde leek op niets; het publiek begon in de gaten te krijgen, dat Bellachini slecht in de geheimen der goochelkunst was ingewijd. En toen het vierde grapje finaal de onwetendheid van den gooche laar en diens onhandigheid demonstreer de begon het publiek te fluiten en te joe len. Dat was voor den „vorst-kunstenaar" het teeken om zijn biezen te pakken en door een achterdeur te vluchten, zijn spul len in den steek latende. Het was meer dan tijd, dat Bellachini verdween, want de gedupeerden, de entrée bedroeg 75 en 50 cents, waren hem graag aan zijn vestje gekomen. Later bleek de goochelaar te zijn een eenvoudig mijnwerker uit Kerkrade. Den koers kwijt. Gisterenmor gen kwam te IJmuiden van Londen bin nen het te New Orleans thuisbehoorende stoomschip „Silverbrook" Het stoomschip voer door naar Amsterdam, waar bij in klaring bleek, dat het bestemd was voor Selzaete. Des avonds is de „Silverbrook" wederom uitgevaren om het juiste aders op te zoeken. De hulp van depolitieinge- roepen. Toen een mijnwerker te Geleen van de mijn huiswaarts keerde, vond hij de deuren gesloten. Hij kon niet in zijn woning, daar een kostganger de deuren op slot hield. De mijnwerker rapporteerde het geval aan de politie, die spoedig binnen was en den kostganger mee naar het bu reau nam. Daar bleek dat hij „slechts" 4 maal gesignaleerd stond in het Alge meen Politieblad. Hij had geweldig het land aan zijn kostbaas en vertelde de po litie, dat deze verschillende kleine diefstal len had gepleegd. Toen werd de kostbaas gehaald en hij bekende al spoedig. Boven dien werd geconstateerd, dat hij zich nog niet had laten inschrijven als inwoner der gemeente. Een wervelwind in Mali- w o e n g o e. Een wervelwind verwoestte in Maliwoengo, district Koedoes, residen tie Semarang, 167 huizen, terwijl er 250 werden beschadigd. Gemeld wordt, dat 41 personen gewond werden, terwijl er één doode te betreuren valt. Ook de suiker fabriek Majong (De Hoop), district Pet- jangaan, af deeling Japara, werd licht be schadigd, terwijl negen employéswoningen zwaar beschadigd werden. Onze wegen gaan achteruit, omdat zij niet bestand zijn tegen een verkeer, dat meer en meer geworden is èn snel èn zwaar. AMSTERDAM. V.D. De Zuiderzee en Pampus zijn vol drijfijs. Vele zeilsche pen worden door sleepbooten naar de havens gesleept, om te overwinteren. ROTTERDAM. V.D. Het Deensche stoomschip Cuna, bestemd voor Singa pore, is nabij Hoek van Holland aan den grond gevaren. Sleepbooten vertrokken ter assistentie. Er hangt een dikke mist. ZWOLLE. V.D. Bij Tubhergen is de boerenwoning van H. O. totaal afge brand. De bewoners werden met moeite gered. Verzekering dekt de schade. WAEDINGSVEEN. V.D. Donderdagmid dag is de autobus BoskoopGouda ten gevolge van de gladheid over den kop geslagen en van den dijk gegleden. Won der boven wonder bekwamen de inzit tenden geen ernstige verwondingen. De autobus is ernstig beschadigd. LONDEN. V.D. Uit Damascus wordt gemeld, dat de stad in staat van beleg verkeert. Vele straten zijn gebarricadeerd. PARIJS. V.D'. Een vreeselijke cycloon heeft de kust van Virginië geteisterd. De stad Norfolk is gedeeltelijk verwoest. Arrondissements rechtbank te Middelburg Zitting van 4 Dec. 1925. Veroordeeld wegens: heling bij' her haling: C. J. G., 53 j., zónder beroep, te Rotterdam, thans gedetineerd te Mid delburg, tot 1 jaar gev.straf met aftr. prev. hecht.; het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld: A. E. C. van O. K. 51 j., secr .eener suikerfabriek, Axel f25 of 25 d. h.jontucht: L. v. B., 63 j., arbeider te Rilland-Bath, gedet. te Middel burg, tot 3 mnd. gev.straf met aftrek prev. hechtenis; Jachtwetovertreding: C. J. S., 24 j., landb., te Borssele, beves tiging van het vonnis van den kanton rechter te Goes, f 50 of 50 d. h„ met ver beurdverklaring van het in beslaggeno men geweer of betaling van f 25 of 25 d. h. GOES. Bevolking gedurende de 2e helft van November 1925. Ingekomen: A. A. van Maris, beambte N. S„ van Kapelle, Schengestraat 58; Elth. Barkeleau, mo diste, van Vlissingen, Lange Vorststr. 53; A. v. d. Klooster, schippersknecht, van Rotterdam, Groote Kade 30; A. Lamain, onderwijzer, van Delft, 'sll. Hendrikskin- derenstr. 19; S. N. M. Clerx, bloemist, van Amsterdam, Rommersw'alestr. 8 Wed. v. d. Herjide, zonder beroep, van Wissenkerke, Lange Vorststn 65. VertrokkenJ. de Jonge, reiziger, naar Ginneken, B 279; W. van Zweeden, boekhouder, naar Rijswijk, Frederiklaan 16; J. P. Schipper, magazij'nknecht, naar Kloetinge; L. P. H. Meeuwsen, bedrijfs leider, timmerfabriek, naar Warmond B 31; K. Halbmeijier, opzichter, naar Lei den, Breestraat 40; M. B. de Munck, meu belmaker, naar Kloetinge; K- H. Ketting, leurder, naar 's Gravenhage, Amunitieha- ven 7; E. Reinhout, monteur, naar Oud- Beijterland; J. van Loo, schilder, naar Kloetinge; J. v. d. Kuijl geb. de Kubber, zonder beroep, naar Wilhelminadorp1. Een juiste woordspeling. Frankrijk is een groot quantum (in pa pier) aan frank rijk. Hoe meer Frank rijk aan frank rijk wordt, hoe minder rijk Frankrijk wordt. Diie .sprak niet „met tWee wi o or den". D'e Fransche staatsman Tal leyrand, die achtereenvolgens den Koning (Lodewijk XVI), het Directoire, Keizer Napoleon en den Koning (Lodewijk XVIII) diende, heeft eens gezegd: de taal is den mensch gegeven om zijn gedachten te kunnen verbergen. Maar 'tis bekend dat hij in meer intieme briefwisseling van die taal Weinig gebruik maalde, want hij bezat de gave om zijn gedachten kort en bondig uit te drukken. Als bewijs hoe volkomen hij onder alle omstandigheden ook op papier zich zélf wist .te blijven, diene, dat hij een goede kennis, wier echjgenoot overleden was, als volgt condoleerde: Dierbare Vriendin! Ach! Uw Talleyrand. En toen de dame in quaestie na ver loop van enkele jaren een tweede huwe lijk sloot, toen schreef de staatsman: Dierbare Vriendin! Bravo Uw) Talleyrand. Napoleon de groote, koelbloedige held van zoovele veldslagen, was in zijn huiselijk leven lang niet zoo kalm als in een dichten kogelregen. Thuis moest hij al zeer goed geluimd zijn om zich te ge dragen als een ordentelijk man. Mevrouw Rémusat heeft daarvan ïn hare Mémoires menig staaltje openbaar gemaakt. Paste hem bijv. een kleedingstuk niet, dan werd het zonder genade van het lijf gescheurd en in een hoek geworpen, soms zelfs in den vuurhaard, terwijl hij er eene groote liefhebberij in scheen te hebben, om zijn witte broek met vet of inkt te bemorsen en zijne laarzen te verbranden door met eene laars in het vuur te poken. Eene toornige bui kostte hem bijna altijd ©en paar nieuwe laarzen- Hij was nie tzeer kieskeurig op zijn eten en besteedde er ook niet veel tijd aan: daarom liet hij alle gerechten te gelijk opdienen, en dan nam hij maar voor den voet weg, zoodat hij dikwijls reeds van het dessert ge bruikte eer hij aan zijn soep begonnen was- Zich zelf scheren was een kunststuk waaraan hij jaren heeft moeten besteden, op he tleeren en nog deed hij het nooit goed, maar zooveel te heter kon hij met zijn nagels over weg, om welke te knip pen hij een aantal scharen had. Was er een echter niet scherp genoeg, dan werd zij weggesmeten. In de keizerlijke stallen te Parijs werden jaren geleden verscheidene rijtuigen in een bijzondere afdeeling bijeengebracht, waaronder datgene, waarvan Napoleon I zich het liefst bediende, en dat eens nood lottig voor hem had kunnen worden. Het was in de vlakte van Boulogne, dat de keizer den phaëton besteeg en voor de eerste maal de teugels zelf in handen nam, terwijl hij den koetsier „Gesar" be val zich achterwaarts te plaatsen, waar Cambacères, Monge en Rapp reeds waren gezeten. Maar die zonderlinge luim zou hem slecht bekomen, daar hij het rijden niet zoo uitmuntend verstond want onge lukkig waren de vier prachtige paarden van bijzonder ras, die hem door de stad Antwerpen waren vereerd geworden, nog nie tgenoeg geoefend, en de ervaren en bedreven „Cesar" zelf kon ze slechts met moeite besturen. Nauwelijks hadden de jonge vurige rossen bemerkt, dat de ge wone krachtige hand de teugels niet voer de of zij gingen op hol en liepen recht uit naar zee. Cesar, die het gevaar be merkte, riep den keizer toe: „Sire, links! Trek de teugels naar de JinkerzijdeHoud den grauwschimmel kort! Wees toch bedaard, Cesar, zeide de keizer, ik versta de zaak zeer goed, maar hij was de paarden niet meer meester- Ach sire, waarheen brengt uwe maje steit ons? riep Cambacères, wiens ge wone bleeke kleur nu in citroengeel was veranderd. Gij, Cambacères, zijt altijd bang. Ik weet wel wat ik doe, ik bestuur ze zeer goed- Zeker, antwoordde Rapp, die zich niet veel om de ongerustheid des aartskanse liers bekommerde, zijne majesteit brengt u ditmaal regelrecht naar Enge land. Nie twaar, gij en ik en alle Fran- scben wenschen dit reeds lang. Sire, houd op houd- op! riep Cesar op ldagenden toon, toen hij zag, dat de keizer toornig wordende, er met de zweep op insloeg. Daar stootte de wagen tegen een steen en viel om: de keizer vloog een eind ver der op het veld, de paarden echter ston den als vastgeworteld. Rapp was dadelijk weder op de been en snelde den keizer te hulp, die eerst na langen tijd bijkwam. Allen, behalve Rapp, waren verschrikkelijk toegetakeld: toch kon zich niemand van lachen onthouden, toen de keizer de zweep aan Cesar overgaf en er in volle» ernst de woorden bijvoegde: Men geve Cesar wat des Cesars is; ik heb genoeg van zulke ritjes! Ik neem mijn ontslag! Wisselkoersen. Amsterdam, 4 Dec- 2 u. Berlijn 59.2559.29. Brussel 11.2511.30. Parijs 9.559.60. Londen 12.061/212.07. New-York 2.481/2—2.49. Kftudekerke. Het huis aan den Vlissing- schen weg, laatst bewoond door de Wed. BrasserDe Witte, werd Woensdag ver kocht voor f 1856 aan dhr. M. Brasser Gz. alhier. GOES. 'Geboren: Geertruida Maria, d. v. Jacobus Vleugel en Catharina Nijsse- MIDDELBURG. Huw.-aangiftenJ. C. Everaars, 24 j. en L. S. Kampman, 25 j.; A. J. Arnoldus, 27 j. en F. C. Sanderse, 25 j. Bevallen: H. Temme, geb. Van den Heuvel, d.; A. G. de Klerk, geb. Reijers, z. en d. Overleden: S. Broerse, 68 j., gehuwd met S. Pleijte; C. Visch, 78 j., wednr. van J. Moerdijk; M. Arense, 71 j., ongeh. d. Van 26 Nov. tot 2 Dec. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. Pot, 24 j. en M. C. Decock, 22 j. A. Nederhand, 23 j. en E. M. Logghe, 22 j. F. v. d. Weijde, 25 j. en D. J. Barbé, 25 j. W. Wisse, 37 j en J. Hooftman, 29 j. F. N. P. Keulemans, 28 j. en A. Vogel, 21 j. A. Roos, 25 j. en J. Luidenga, 22 j. Getrouwd: A. G. v. Houte, 25 j. en M. J. Theune, 26 j. J. Mes, 26 j. en W. Muller, 23 j. J. Michielsen, 34 j. en C. M. van Riet, 24 3. L. Duijvekot, 56 j. en G. Jobse, 48 j. Bevallen: E. M. Steketee, geb. Wolte ring, z. S. M. de Quellerij, geb. Mees, d. C. Geertse, geb. van Haveren, z. M. v. Zweeden, geb. Kole, z. G. Hen- drikse, geb. Loekemeijer, z. E. M. Wis se, geb. Goote, d. P. Haringa, geb. Min derhout, d. G. Beekes, geb. Schol, z. (Vliss. Grt.) Van 26 Nov.2 Dec. SOUBURG. Getrouwd: Marinus Koole, jm. 19 j. en Neeltje Pieterse, jd. 18 j. (Vliss. Grt.) Van 27 Nov.4 Dec. IERSEKE. Ondertrouwd: Christiaan Everse, 29 j. jm. en Adriaantje Johanna van Klooster, 26 j. jd. te Renesse, voorh. te Ierseke. Overleden: Maatje Lindenbergh, 92 j., wed. van Jan Jacobus Leendertse. Gedurende de maand November. WAARDE. Geb.: 28, Pieter Marinus, z. v. Adriaan Bramsen en Cornelia West- veer; 30, Maatje Jannetje, d. v. Leendert Traas en Cornelia Westveer. SGHORE. Gehuwd: 18, Wilhelm Fran- ciscus Jacobus Geldmaker, jm. 23 j. en. Gerarda Martha Adriana van de Perel, jd. 21 jaar; Philippus Meijaard, jm. 31 j. en Johanna Maas, jd. 29 j. Geboren: 29, Cornelis, z. v. Marinus Veerhoek en Maatje Meijer. OOSTKAPELLE. Geboren: Laurens, z. v. Willem Geldof en Jacomina de Lignie; Alewijn, z. v. Cornelis Willeboordse en Leintje Bakker. Overleden: Abraham in 't Anker, 88 j., weduwnaar van Pieternella Wondergem; Arend de Kam, 80 j., echtgenoot van Sara Adriana Jasperse. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 4 December. 1 De volgende zaken werden behandeld: J. S., 21 jaar, werkman te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 18 September 1.1. te Middelburg opzettelijk 2 zakken steenkolen, te zamen bevattende 160 K.G. toebehoorende aan de N.V. Pletterij „de Nijverheid" en die hij als sleepersknecht in dienst van den sleeper Poortvliet moest vervoeren naar voornoemde pletterij, zich heeft toegeëigend. Eisch en uitspraak 1 maand gev.straf, voorw. proeftijd 3 jaar. A. H. M., 67 j., landbouwer te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 October j.l. te Biervliet P. J. G. Galon opzettelijk heeft geslagen en ge stompt. Eisch f 10 b. s. 10 d. h. Uitspraak vrijspraak. A. A„ 46 j., vlasbewerker te St. Jan- steen, wegens beleediging. Eisch en uitspraak vrijspraak. N. P. S., 32 j., caféhouder, Middel" burg, wegens mishandeling van C. J. La- roes te Middelburg op 24 October. Eisch 14 d. gev.straf. Uitspraak f30 b. s. 30 d. h. A. D„ 29 j., werkman te Graauw, wegens verzet tegen de politie. Eisch en uitspraak f 20 b. s. 20 d. h. De brandkast in het var kenshok. Voor de Haarlemsche recht bank stond Donderdag terecht J. K. en C. A. K. uit Haarlem, beschuldigd uit het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3