56 Vrijdag 4 December 40e Jaargang te.os FEU 18, LETO DB. in 'stevens branding. Saitenland. KENT U HENSEL'S TONICUM? C. TH. VaORIOEVE Ca. DEBHaag. Bmnenlanl Brufckers-Exploitanien: gOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekeni 36009. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHÜIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Anti-rev. partij zichzelf. Die heer H. Diemer, directeur van Li- bertas heeft bij de N.V. drukkerij van dien naam te Rotterdam een vlugschrift ter perse gelegd, Waarin hij' in verband met de crisis eenige opmerkingen maakt over den politieken toestand en het aan deel onzer partij daarin, terwijl hij er een goed gedocumenteerd advies aan toe voegt, hoe de A.R. partij' in vervolg, tegenover de revolutiepartijen, maar ook tegen en naast de dissentieerende broe deren zich zal hebben te gedragen. Wij vestigen op dit belangrijke vlug schrift bereids de aandacht, en bevelen de lezing aan alle antirevolutionairen en in de eerste plaats aan de leden onzer Kiesvereenigingen en Propagandaclubs met warmte aan. Wij hopen morgen op deze brochure .terug te komen. Zijl peilt in menig opzicht de wond, waaruit onze partij! bloedt. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKCAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De andere gedaante. De soc.-democraten hebben enkele da gen niets geen kwaad van de Roomschen gezegd, en de leiders waren één welwil lendheid. „Het Volk" liet zich aangenaam lezen; on de Krabbelaar zweeg. Doch nauwelijks zien ze nu de kans ver keken, of 't gaat weer tegen de Room schen, in den persoon van dr Nolens, van dik hout zaagt men planken. „Hij", zoo heet het, „liet een kabinets formatie mislukken, waartoe hij zelf de Koningin geadviseerd had"; hij wil „nog ■eens zoo'n spelletje opzetten met dr de Visser"; hij heeft Colijn als kabinetsfor mateur laten voorgaan, toen de katholie ken „alle reden hadden om aan te nemen dat hij wel gauw op een kli'p zou loopen". Hij stuurt aan op „weer een katholiek ka binetsformateur". De oude gedaante hernomen, zou men .zoo zeggen. Die haar trouwens beter staat. Dierenbescherming. Het Jack „London"-Verbond protesteer de dezer dagen bij' het Bestuur der Haag- sche Veïeeniging voor Volksfeesten tegen giuWelijko volksspelen op 2 en 31 Au gustus in de beschaafde residentie ver toond. Op 2 Augustus moeten namelijk „tw'eo gedresseerde hondjes in mandjes gesloten en daarna met groote vaart rondgeslin gerd zijn, en na afloop van dit schoon vertoon doodsbang en heelemaal suf te voorschijln gekomen zijn." En op 31 Augustus werd „een nog ru were voorstelling gegeven, die zeer sterk dierenplagerijl suggereerde, en feitelijk ook uitbeeldde. Een gedeelte van het podium Was afgezet geworden en een hit binnen deze omheining gebracht, een cloWn moest nu den hit pakken. D'eze echter sloeg als een razende in het rond en het Was een wonder, dat de clown niet .geraakt werd. Dit verheffende tooneel duurde geruimen tijd, later ook met een tweeden hit. Het dier moest wel grooten -angst gevoelen voor den clown; het had zich anders niet zoo hevig verdedigd. Maar daarom w'as het juist te doen, dal Was amusement, daarop was het dier af gericht." Hoe die angst verkregen was? Ach! zoo gaat de schrijver voort dat zou den wij liever niet weten, als het niet heter ware wèl daarnaar te vragen. Dil verruwende tooneel kwam eindelijk tot •42.) -o- Zoo ging de tijd voort, tot er nog slechts drie of vier dagen vóór het hu welijk (moesten verloopen. „Men" zeide -dat het de luisterrijkste trouwpartij zou zijin, die sedert jaren in Deeping té zien was geweest. Douglas, in zij'n hoedanig- ■hcid van verslaggever van „de Opmerker van Deeping" moest tegenwoordig zijin, en een beschrijving van de plechtigheid' geven voor de weekeditie van zijln blad. Het vooruitzicht lachte hem nu juist niet tegen. Het zou hem als het luiden van een doodsklok in de ooren klinken, het meisje, dat hij met zijn gansche ziel lief- j had, trouw te hooren beloven aan den man, dien hij verachtte. Er was echter niets aan te doen; z'n chef had hem voor die taak aangewe zen, en hij kon geen tegenwerpingen maken. Hij was zelfs in een stemming om roem te dragen op zijn lijden. Hij zcu de tragedie haar hoogtepunt zien bereiken, hoewel zijin hart er onder zou dreigen te bezwijken, en hij zou 'n volle dige gloeiende beschrijving der gebeur tenis opstellen, al zou hij haar schrijven -met zijn bloed. En toch, vreemd genoeg, toen de dag aanbrak, was hij niet tegenwoordig om een slot, en hot geplaagde dier tot rust, doordat de baas zich vertoonde, voor wien het dier géén angst bleek te hebben. (Vermoedelijk de éénige, die het nooit had gepijnigd!). „De Nederlander" is het eenige Haag- sche blad, voorzoover wij weten, dat mede tegen deze schandelijkheden, die men zelfs een barbaar, laat staan aan be schaafde menschen kwalijk nemen zou, heelt geprotesteerd. Wij stonden niet minder versteld toen wij dezer dagen lazen, dat ergens in ons land een klopjacht gehouden is op „Wild", en dat bij die gelegenheid onder meer 156 herten werden opgejaagd en geschoten. Het w'as een georganiseerde jachtpartij, waaraan zelfs vorstelijke per sonen deelnamen. Tegen dergelijke uitwassen der heden- daagsche beschaving mocht ook van Christelijke zijde wel eens worden opge komen. Dy rechtvaardige ontfermt zich zelfs over zijn vee. ding, die do R.K. Kamerclub reeds sinds I jaren als de hare had vastgesteld, voor het geval, dat het gezantschap bij den Paus mocht duikelen. Aan boos worden en aan overijling be hoeft zoo dus allerminst gedacht te wor den; de verklaring van den heer No-lens bevatte allereerst een waarschuwing aan „een bevriende mogendheid" (de Christe- lijk-Historischen), dat ze goed moesten overwegen, Wat ze deden. „Naar hun geweten" hebben de Chris- telijk-Historischen dan toch gemeend de kwestie van het 'gezantschap te moeten maken tot het punt van uiteengaan. Ze werden door de verklaring van den heer Nolens niet overvallen, want er was^in dezen gedachtengang, alle tijd geweest, om rustig de gevolgen te overwegen en dus ook de vraag te stellen: wat dan?" Daar ook wij op kondschap uit ge weest zijn bij meer dan één Kamerlid, kunnen wij niet anders zeggen dan dat onze indruk dezelfde is als die van den Briefschrijver. I I Geweten. De Haagsche Briefschrijver in „De Standaard" meldt aan zijn blad: „Wij hebben in de dagen tusschen 11 November en nu eens hier en daar ge tracht wat op te vangen, dat eenige be trouwbare aanwijzingen zou geven, om trent een en ander, dat in het verleden nog niet opgehelderd is. En dan hebben wij de overtuiging gekregen, dat de Chr.- Ilistorischen ook lang voor 10 November, toen de heer Snoeck Henkemans zijn ver klaring aflegde, heel zeker wisten, dat als de post voor het gezantschap bij den Paus verworpen werd, de Roomsche Mi nisters in ieder geval zouden aftreden. Als de slotsom onzer informaties dur ven We zoo goed als stellig wel zeggen, dat de kwestie van het gezantschap bij den Paus feitelijk ook reeds onder het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck het leven der Coalitie telkens heeft bedreigd. Het moet zooiets geweest zijn van het zwaard van Damocles, dat reeds jaren dreigde en nu trof, dank zij de hulp van do „vrien delijke hand" van mr Marchant, die het nu blijkbaar welletjes vond. Wij gelooven niet geheel zonder grond te vermoeden, dat ook reeds onder het Kabinet-Ruys de Roomsch-Kafholieke Mi nisters zich verhonden hadden, om heen te .gaan, als het gezantschap bij den Paus zou worden verworpen. Ieder jaar weer aan dreigde het, maar als onze veronder stelling juist is, dan zou er dus voor do Linkerzijde reeds veel vroeger gelegen- „hoid zijn geweest, o-m de Coalitie uit elkander te slaan. De Christelijk-Historische politici kun nen natuurlijk van deze dingen, als ze werkelijk zoo zijn, niet onkundig geweest zijn. Men heeft gezegd, dat de heer No- lens in den nacht van Kersten boos was en door die boosheid zich had laten ver leiden, o-m iets overijld te verklaren. Maar jui st, in het licht van onze informaties wordt het duidelijk, waarom hij thans sp-ak dadelijk na den heer Kersten, voor nog anderen het woord gevoerd hadden. D'e heer No-lens behoort niet tot die Ka merleden, die gaarne het eerst spreken. Maar nu, al weer in het licht van de mededeelingen, die wij opvingen, nu zou hij dus alleen dit gedaan hebben, dat hij dadelijk bij den inzet van het debat, duidelijk weergaf in het publiek, de hou- de plechtigheid te zien of haar te be schrijven. Twee dagen van te voren ver dween hij plotseling en op onverklaarbare wijze uit Deeping. Niemand wist, waar heen hij was gegaan of waarom hij. niet terugkwam. Zijn huisjuffrouw zeide, dat het ongeveer tien uur in den avond Was, toen hij het nuis verliet, dat hij zijn hoed opgezet en zijln overjas aangetrokken had, zonder een woord tot iemand te zeg gen. Maar niet vóór den volgenden mor gen was zij tot de ontdekking gekomen, dat hij' niet teruggekeerd was.. Zij zond dadelijk een boodschap naar het kantoor van „D'e Opmerker", maar hij Was daar niet geWeest, en sedert had men niets van hem gehoord. Dat hij plan had gehad terug te komen Was duidelijk genoeg, want hiji liad niets medegenomen, noch geld, noch kleeren. Hij was uitgegaan, juist alsof hij naar het kantoor ging, en w'as toen verdwenen. Niemand had hem gezien. Indien de aarde zich geopend] en hem opgenomen had, zou hij niet meer volkomen verdwenen hebben kunnen zijn. HOOFDSTUK XVII. Een ontdekking. Er was diefstal met inbraak ge pleegd in een achterstraatje van Tux- bury, en Douglas Was er heen gegaan, om zich op de hoogte te stellen van alle bijzonderheden van het geval. Hij was vast 'besloten dat, zoo mogelijk, „De Democratisch. Met instemming ontleenen wij aan „De Standaard" Het woord „democratisch" is niet van de lucht. Er moet nu een democratische regee ring komen. En daarin zullen dan Mar chant en Albarda den toon aangeven- Is het vandaag niet, dan morgen. Het bewind, dat zoolang onder den in vloed van rechtsche staatslieden stond, en met name van het bewind-Co-lijn, was anti-democratisch, conservatief, volksvij andig, enz. Wij laten ons dit zoo maar niet aan leunen- Te meer niet, omdat het met de feiten in ïlagranten strijd is. Onder rechtsche Ministerie's zijn maat regelen in het belang des volks genomen, waaraan men in de meeste ons omringen- landen nog op verre na niet toe is- Als straks Marchant en de zijnen in de Regeering komen, dan komen ze in een gespreid bed. Ten aanzien van de sociale wetgeving zullen zij niet stuiten op „ach terstand". Maar het al of niet nemen van sociale maatregelen houdt met het zijn van demo cratisch slechts verwijderd verband. Een despoot kan zeer wel sociale maatregelen nemen. De geschiedenis heeft dat over vloedig bewezen. Waar het bij een gezonde interpretatie van het woord democratie op aankomt, li^het al of niet bestaan van een gezonden volksinvloed. En die is er onder rechtsch bewind altijd geweest- Ook onder Colijn, ja zelfs onder hem in sterke mate. De diep in grijpende beslissingen tot verbetering on zer staatsfinanciën, heeft, hij en hebben zijn collega's getroffen met medewerking der Staten-Generaal- En de rechterzijde, die hem trouw ge steund had behaalde op 1 Juli 1925 de meerderheid in ons land- Hier te lande is op democratische wijze kunnen geschieden, wat men in Frankrijk tevergeefs poogt te bereiken, en wat in België tot stand zal komen onderpres sie van buitenlandsche ban kiers- Het is een eere geweest voor ons volk dat het, zonder inmenging van buiten, Opmerker van Deeping" bij geen enkel blad zou achterstaan, w'at betrof de uit voerigheid en juistheid van al de omstan digheden, w'aaronder de diefstal had plaats gehad. Opdat geen enkel belangrijk feit .hem zou ontgaan, had hij niet alleen den ouden man bezocht, in Wiens huis was ingebroken, maar ook veel menschen geïnterviewd die in de onmiddellijke na bijheid Woonden. En terwijl hij luisterde naar de ver halen van een knorrige, oude vrouw, die vlak over het bewuste huis "woon de, schrikte hij bij het Vernemen van een hem bekende stem. De deur stönd op een kier, zoodat het geluid der stem zeer duidelijk in He nauWe gang ge hoord werd. Hij liet zijn opschrijfboek-bijna vallen, zoo groot Was zijn verbazing, en de oude vrouw sprak voor ooren die niet naar haar luisterden. „Ik ken die stem", peinsde hij. „Er kunnen geen tWee menschen op de wereld zijn met een dergelijke stem." Een vrouwenstem verhief zich thans, zacht en smeekend. „Je moet, John. Ik kan het waarlijk niet langer dragen, en je hebt mij zoo dikwijls beloofd en die telkens uitgestelde hoop maakt mij ziek." „Wees niet kinderachtig, Mary", was het antw'oord. „Waarom kun je mijl niet vertrouwen? Als ilc deed, wat jij vraagt, zijn financiën heeft kunnen gezond maken in gemeen overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal- Komen straks Marchant eti de zijnen, dan kunnen ze ook in dit opzicht profi- teeren van wal hun voorgangers, ge steund en gesterkt door de rechtsche kie zers, hebben tot stand gebracht- De ware democratie wordt daar gevon den, waar het volk van diepere beginselen uitgaat, en niet het belang, maar het beginsel den doorslag geeft. Wij vreezen maar al te zeer, dat ook de democratie op 11 November een duw gekregen heeft, die nog lang pijn veroor zaken zal. Hei Lagerhuis houdt een nacht vergadering. Na een hardnekkingen strijd over de voorstellen tot bescherming van bepaalde takken van industrie, is het Engelsche La gerhuis eergisteravond met het debat nog weinig opgeschoten. Op een gegeven oogenblik bracht een lid van de arbeiderspartij, het Lagerhuis in verbazing door de aandacht te vesti gen op de tegenwoordigheid van „vreem delingen". Volgens het reglement werden daarop allen, die geen lid van het huis waren, met inbegrip van de pers, uitge- noodigd zich terug te trekken. De beraad slaging werd vervolgens met gesloten deu ren voortgezet. Gisterochtend om kwart over zevenen werd de vergadering ver daagd zonder dat de verslaggevers op nieuw toegelaten waren. Het was op dat oogenblik niet bekend, welke voortgang gemaakt was, maar wel was er reden om aan te nemen, dat over het besluit tot be scherming van de messenindustrie na een lange reeks van stemmingen de artikels- gewijze behandeling ten einde gebracht was. Damascus weer bedreigd? De correspondent van de „Daily Ex press" te Damascus seint, dat de Britsche vice-consul gewaarschuwd heeft voor de mogelijkheid van een nieuw bombarde ment. De buitenlandsche consuls zouden hun landgenooten in veiligheid brengen. Damascus maakt geheel den indruk van een belegerde stad. Voortdurend hebben ernstige ongeregeldheden plaats, waarbij vaak dooden vallen, 's Nachts wordt her haaldelijk verwoed gevochten met revo- lutionnairen, die de stad binnendringen en steeds driester optreden. Heftige tooneelen in de Ifaliaansche Kamer. In de Italiaansche kamer is het weder om tot heftige tooneelen gekomen. Het kwam bij de bespreking van het verleenen van petroleum-concessies aan buitenlan ders tot een incident tusschen een fas- cistischen afgevaardigde en een commu nist, die voor idioot werd uitgescholden. De communist schold daarop terug, waar op de fascistische afgevaardigde hem te lijf wilde. Hij werd evenwel tegengehou den door andere fascistische afgevaardig den, waardoor een algemeen tumult ont stond. Er werd geroepen „Gooi hem er uit". Een aantal fascistische afgevaardigden keerden zich toen tegen den afgevaardigde Saita, een lid van de democratische partij, die zich tusschen de communisten be vond. Er werd geroepen: „Weg met dat zou ik Mies bederven. Heb nog een Wei nig langer geduld." „Maar ik haat geheimzinnigheid", was het onmiddellijk daarop volgende ant woord. Op dit oogenblik échter bemerkte de! oude vrouw, dat Douglas scheen te luiste ren, en zich naar de deur begevende* trok zij die meteen harden ruk dicht. Deze daad scheen de nieuwsgierigheid: op te wekken van den man binnen, want hij kwam naar de deur toe en opende die wijd en keek in de gang, en zoo doende zag bijl Douglas recht in het gelaat. Een oogenblik Werd hij' doodsbleek en Was klaarblijkelijk te verbaasd om te spreken. Douglas monsterde zijn gelaat zorgvuldig. Het was de eerste maal, dat hij volkomen zeker van zijn man w'as. De stem kende hij, en zou hij wel nooit vergeten; maar hij was tot op dit oogen blik nooit zeker, dat hij zich van aan gezicht tot aangezicht tegenover den eige naar dier stem bevond. De oude vrouw' verbrak de stilte door te zeggen: „Dit is een mijnheer van de krant, en ik geef hem een beschrijving van den diefstal." „Waarlijk!" Het woord werd bijna fluisterend gesproken en de deur Werd) dichtgeslagen en aan de binnenzijde op slot gedraaid. „Wie is die man?" vroeg Douglas met De van ouds geroemde, frisch smakende STAALLIMONADE. Vele homoeopathische artsen schrijven het geregeld voor. Er zijn weinig staalpreparaten, zoo aangenaam te nemen als dit. Prijzen f0.60, f0 90, f I 60 en f3.00. Voor Zuid-Beveland bij W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GOES. Nijlpaard". Saita werd daarop de kamer uitgewerkt. In de corridors kwam het daarna nog tot een botsing tusschen den communis- tischen afgevaardigde en de fascisten. Korte Berlchtett. Het vroegere vorstendom Schaum- burg-Lippe, thans vrijstaat, zal na over leg met Pruisen bij dien bondsstaat wor den ingelijfd en als Schaumburg-Lippe een afzonderlijk kanton vormen van de provincie Hannover. De Belgische bezettingstroepen ma ken zich te Grefeld, Moers, Neuss en Mün- chen-Gladbach gereed om dit gedeelte van het Rijnland te ontruimen. De aftrekkende Belgische troepenmacht is 5000 man sterk. Luther en Stresemann worden heden te Berlijn terugverwacht. Het ontslag der regeering zal vermoedelijk Zaterdag wor den ingediend. Tengevolge van een ketelontploffing is er te Council Bluffs in den staat Jowa een brand ontstaan, die in de zakenwijk voor meer dan een miljoen dollar schade heeft aangericht. In antwoord op een vraag in het Engelsche Lageerhuis is van regeerings- zijde meegedeeld, dat Engeland, als zijn schuld aan Amerika op dezelfde wijze ge regeld was als de Italiaansche, dit jaar slechts ongeveer 11 miljoen dollars zou hebben moeten betalen, in plaats van meer dan 160 miljoen zooals nu het geval is. Het Berlijnsche gemeentebestuur zal een groot aantal werken van algemeen belang door werkloozen doen uitvoeren. Dit zal aan de stad ongeveer 20 miljoen kosten. Aangezien het tekort op de ge meentelijke begrooting reeds 11 miljoen bedraagt, is het niet overduidelijk, waar de noodige middelen ter verwezenlijking van dit plan vandaan zullen moeten ko men. Naar uit Pretoria wordt gemeld, zijn bij een vliegongeluk een Zuid-Afrikaansch militair vlieger en een passagier om het leven gekomen. De Noord-Veluwe droogt uit. Uit een artikel in het Tijdschrift der Ned. Heide Maatschappij blijkt, dat de Noord-Veluwe bezig is in woestijn te ver anderen: „Den lagen waterstand op de Noord- Veluwe een verschijnsel misschien ook voorgewende onverschilligheid. „Hij is een huurder van me", antwoord de ze kortaf. „Al lang bij je geweest?" „Dat hangt er van af, wat je lang ïioemt. "Maar Wat heeft dat meü den diefstal te maken?" „O niets. Ik was een beetje nieuws gierig, dat is alles. Ik verbeeldde me, dat ik hem vroeger Wel eens ontmoet had, maar ik vergis me zeker." i „O, dat hoeft niet. Hij is handelsrei ziger, en altijld bij den wég." „Hoe heet hij?" 1 „Hunter. John Hunter. Hij reist voor Martin en Scott te Manchester." „O zoo. Is het zijn vrouw, waarmee hij praat in die kamer?" „Natuurlijk. Met wie zou hij anders praten?" „Nu, het kon zijn moeder zijn of zij'n zuster. Is hijl al lang getrouwd?" „Lieve mensch, hoe zou dat We ten? ffc dacht dat u alles van den in braak Woudt weten." „Dat Wou ik ook; maar ik geloof dat je me alles verteld hebt, wat je er van w'eet." „Ja, dat geloof ik ook. Ik zal dus zoo vrij zijn u te groeten." en de oude vrouw opende de voordeur, zoodat Dou glas niets anders overbleef San te ver trekken. (Wordt vervolgd-)!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1