PURQL 30' Ho- 55 Donderdag 8 December miierf 4öe Jaargang Bfansnlanfl. Buitenland. M 'ihsvtns branding. FEUILLETON, Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6370, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekeni'5 r 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ZIJN WIJ ANTi-REVOLUTIONAIR? Geheel onverwacht zitten we weer mid den in een Kabinetscrisis. Een crisis, die, gezien de omstandig heden, niet gemakkelijk zal zijn op te los sen en die misschien aan het rechtsche Kabinet en de samenwerking van de rechtsche partijen een einde zal maken. Wanneer wij letten op het landsbelang, dan kan deze loop der* zaken niet anders dan betreurd worden. De geestelijke ge- yaren die ook ons volk bedreigen zijn zoo groot en meer dan ooit is er behoefte aan een kracbhtig bewind, dat rekening wenscht te houden met Gods Woord en Wet. Maar bezien uit partij-oogpunt behoeft het weer geïsoleerd komen te staan ons niet te verontrusten, ligt er zelfs een ze ker voordeel in. Wij hebben dan weer meer de gelegen heid ons uit te leven, we hebben de handen weer vrij en kunnen volle aandacht schen ken aan den eisch van onze beginselen. Dat dit noodzakelijk is, zal wel door niemand worden ontkend. Er zijn nog altijd mensclien, ook onder hen die zich scharen onder de Anti-revo lutionaire vlag, die blijk geven den eisch van het Anti-revolutionaire beginsel niet te verstaan. Het is menigmaal zóó, dat zij niet vra gen wat het beginsel, dat zij belijden van hen eischt, maar dat zij hunne eigen be grippen en opvattingen op den voorgrond plaatsen, om daarna een poging te doen de Anti-revolutionaire beginselen daar mede in overenestemming te brengen. En ook komt het voor, dat minder ge vraagd wordt naar het beginsel, waarvan zekere theorieën en handelingen een uit vloeisel zijn, maar dat meer gelet wordt op de personen of groepen die ze voordragen en verdedigen. Groen van Prinsterer heeft in zijne da gen reeds den strijd moeten aanbinden tegen hen die hij als contra-revolutionai ren aanduidde en die alles veroordeelden wat mede als een vrucht van de revolutie was tot stand gekomen. Bekend is b.v. dat een Da Gosta meer dan eens blijk gaf in het contra-revolu tionaire vaarwater verzeild te zijn geraakt. Hij onderscheidde niet voldoende tusschen de gevolgen van de revolutie, die volstrekt niet alle verkeerd waren en de beginselen waarvan de revolutie een uitvloeisel was. Vandaar dat hij er toe kon komen zich tegen de afschaffing van de slavernij te verzetten en dat hij in zijne „Bezwaren te gen den geest der eeuw" kon schrijven: „Ik mag het niet zwijgen, maar boude mij ver plicht het met woord en pen, waar het pas geeft te verdedigen: De Koning is aan den eed door hem op de Constitutie gedaan, niet gehouden, zoodra hij oordeelt (en over dat oordeel is hij voor zijn geweten alleen aansprakelijk) dat de intrekking derzelve, betzij geheel of ten deele, gevorderd wordt ter handhaving van zijn gezag als Vader, van zijne waardigheid als Vorst, van zijne verplichting als Stedehouder Gods in de wereldlijke bestiering van zijne Volken." Contra-revolutionairen, ze zijn er ook nog wel in onze dagen. Zij hebben geen behoefte aan nadere keur, aan toetsing aan de beginselen, maar alleen de her komst van bepaalde theorieën of daden is voor hen reeds beslissend. Van veel meer belang is echter, dat er aiog maar al tevelen zijn, die zich wel Anti revolutionair noemen, maar die hunne •eigen ideeën op den voorgrond plaatsen om daaraan de Anti-revolutionaire begin selen te toetsen. Dat is een heel menschelijke eigenschap. Het is een gevaar, dat alle menschen zonder onderscheid bedreigt. Een mensch heeft nu eenmaal de nei ging om de dingen van den verkeerden kant aan te pakken, -O De Zeeuw Dat blijkt op schier ieder levensterrein. Men wil Gods Woord hoog houden. Maar dan begint men met eerst zijn eigen weg uit te stippelen, om dan Gods Woord na te pluizen of er niet een tekst is te vinden, waarmee dit gedrag kan worden ger echtvaar di gd Maar dat is de dingen op den kop zet ten! Anti-revolutionair zijn wil zeggen zich te buigen voor Gods Woord, onvoor waardelijk. Het revolutiebeginsel is de verheerlij king van het gezag van den mensch. En daartegenover staat het anti-revolutionai re beginsel, de erkenning van de souverei- niteit Gods, van het oppergezag van God den Heere, die den hemel en de aarde ge maakt heeft. Dat is de spil waarom alles draait. Maar dat kan in de practijk van het leven danig lastig zijn. Dat kan ons op groote en pijnlijke offers komen te staan. Dat beteekent eigen zin en wil en eigen begeerten te verzaken om ons gevangen te geven onder de gehoorzaamheid van Christus. En dat druischt vaak in tegen wat de mensch, ook de Anti-rev. mensch, van na ture wil. Vandaar dat er altijd weer is een pogen om aan den greep van 't beginsel te ontkomen. Het kost heel wat moeite en er is ge nade van God voor noodig om in volle overgave uit te spreken: Uw wil geschiede; geef dat wij onzen eigen wil verzaken en uwen wil, die alleen goed is, zonder eenig tegenspreken gehoorzamen. Wij keeren de dingen zoo graag en zoo gemakkelijk om. In plaats van onzen eigen wil te verzaken, stellen we dien wil op den voorgrond. Dat doen we in ons persoonlijk en ons huiselijk leven. In onzen handel en wandel in ons maatschappelijk leven niet in de laatste plaats. Als contra-revolutionairen hebben wij neiging om te hunkeren naar den tijd die voorbij ging en de hervormingen die tot stand kwamen te veroordeelen. En voorts houden wij er in onze verhou ding tot andere personen of maatschappe lijke groepen, soms practijken op na, die niet in overeenstemming bijn met Gods Woord. Wij kunnen wat we doen of ook niet doen, misschien met talent verdedigen. Maar we moeten wel verstaan, dat we dan niet zijn anti-revolutionair. De revolutionair vraagt: wat wil ik. De Anti-revolutionair buigt het hoofd en zegt: U w wil geschiede. De revolutionair plaatst den mensch op den troon. En de Anti-revolutionair zoekt zijn kracht niet in het heerschen, maar in het dienen. Hij verstaat het geheim van het paradoxale woord, dat alleen wie be reid is het leven te verliezen, in staat zal zijn het leven te winnen. Wij noemen ons Anti-revolutionair. En dat is een schoone naam. Maar laten we ons wel onderzoeken of die naam wel in overeenstemming is met het wezen, of we wel waarlijk zijn: Anti revolutionair! ^Tableüen, greeto doos 65 ets. Uit Frankrijk. Briand Werd gistermiddag' bij' zijn te rugkeer uit Londen aan het Noorder station -door een talrijke menigte opge wacht, die hem levendig toejuichte. Om kwart over 4 uur was hij in de Kamer om de regeeringsverklaring voor te lezen, die onder Üiepe stilte werd aangehoord. Er werd in gezegd, dat de voornaamsto taak der regeering de oplossing van het financieele vraagstuk is. Frankrijk heeft geld noodig, teneinde aan do verschil lende vervallende verplichtingen te vol doen. De in verband hiermede noodzake lijke inflatie zal bestreden w'orden door zware financieele offers, waardoor do thans uitgegeven bankbiljetten Weder in getrokken zullen worden. Briand ging daarna over tot een 'bespre king van den intdhiationalen toestand, waarbiji bij gewag maalde van de onder - teekoning van het verdrag van Locarno. Hij sprak de hoop uit, dat het parlement deze handeling zou goedkeuren waarop hem een levendige ovatie werd gebracht. Vervolgens besprak hij den toestand in Marokko en Syrië. Het is de taak der regeering spoedig den vrede in deze lan den te herstellen. Hij besloot met de verklpring, dat de regeering alle inter pellaties uitgesteld wil zien totdat het financieele wetsontwerp van Oe regcering behandeld zal zijn. D"t werd aangenomen. Louchour diende daarop de regeerings- voorstellen tot reorganisatie van de finan ciën in, Waarin een nieuw voorschot van 6 milliard van de bank van Frankrijk wordt verlangd. Tevens worden in het ontwerp de maatregelen vermeld, waar door dekking voor de nieuwe inflatie moet wórden gevonden. Diartoe worden voorgesteld 50 opcenten op de belasting jj van onbebouwd grondbezit, 50 opcenten op de industrieel» en liandelsbelastingen, 100 opcenten op bet recht van de mijnen, en 20 opcenten op de algemeene inkom stenbelasting. 'Verschillende andere be lastingen worden eveneens verhoogd. De „lijkenverwerking". Nadat opnieuw in het Engelsche La gerhuis was aangedrongen op eenige ver dere opheldering 'der Britscho regeering inzake de geschiedenis der „Kadaverver- w'ertungsanstalt", zeide thans Chamber lain, dat de Duitsche rijkskanselier hem gemachtigd had om uit naam der D'uit- tsehe regeering te verklaren, dat er nooit eenige grondslag daarvoor is geweest. „Ik wensch hieraan namens Z. M. re gecring toe te voegen," zeide Chamber lain, „dat ik deze ontkenning aanvaard en ik vertrouw1 dat deze yalsche berich ten nooit tueer zullen opleven." (Toe juichingen.) Invoerrechten in Engeland. Het Engelsche Lagerhuis zal heden be raadslagen over de resoluties inzake de uitvoering der rapporten van de commis sies die onlangs besloten hebben zekere industrieën tegen unfaire buitenlandsche concurrentie te beschermen. De resolu ties houden het voorstel in rechten te .leggen op den import van zekere artikelen rvoor een periode van vijf jaar en tot een bedrag van 33 pet. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict. Aan de „Morning Post" w'ordt uit Athe ne gemeld, dat de volkenbondscommissie van oordeel is, dat het onmogelijk is, de verantwoordelijkheid voor het Grieksch- Bulgaarsch grensincident vast te stellen. De commissie legt echter een boete van 10 m" lli oe.n leva aan Griekenland op wegens het oprukken op Bulgaarsch grondgebied zonder de interventie van den volkenbond in te roepen; en bepaalt de schadevergoeding, betaalbaar aan Bul garije, op 20 millioen leva. Mond- en Klauwzeer. Be Zweedsche commissie voor 't mond en klauwzeer heeft thans verslag over „Heel best, juffrouw Gresham; ik heb dit onderhoud niet gezocht." „Maar ik kwam tot u.in den geest van vriendelijkheid, en u beleedigt mij." „Dat is het laatste, wat ik zou willen doen" zeide hij kalm- „U hebt mij aan gesproken met het doel uw spijt te betui gen, dat u mij bij zekere gelegenheid niet rechtvaardig hebt behandeld- Ik dank u voor die confessie, maar zij is van weinig waarde, indien u mij terzelfder tijd be schuldigt, dat ik mijn verleden met on genoemde slechtheid en mijn heden met laagheid en leugens bezoedeld heb." Zij sloeg haar oogen neder en bloosde, waof zij voelde de juistheid zijner woor- dear. „loch verwijt ik u niets", ging hij voort „Het is gemakkelijker voor u, te gelooven, dat ik een leugenaar en een s.chork ben, dan te gelooven, dat de heer Bavid Sutcliffe dit is. Het was dwaas van mij, te denken, dat ik u van uw ongeluk zou kunnen redden." „Ik heb den heer Sutcliffe mijn ge- heele leven gekend", zeide zij, met waar digheid- Zijn karakter is ons allen bekend, en niets, wat u zoudt kunnen zeggen, zou mijn vertrouwen in hem aan het wan kelen brengen, en het smart mij, dat iemand, die tot zulke edele en heldhaftige daden in staat is, zich tot zulke dingen verlaagt." „En het smart mij, dat iemand, die waard wordt geacht de echtgenoot te zijn van juffrouw Gresham, een onbekend man, die alleen op de wereld staat, be lastert." „Dit is niets dan tijd verspillen", ant woordde zij. „Ilc had gehoopt, dat ons onderhoud anders geëindigd zou zijn." 2 Hij ging naar de deur en hield die voor haar ópen. Zij aarzelde een oogenblik, alsof zij nog iets had willen zeggen, toen sloeg zij langzaam haar oogen neder en verwij derde zich- „De dag zal komeö, waarop u de waar heid zult weten", zeide hij, toen zij hem voorbijging, „maar ik vrees dat het dan haar bevindingen aan de regeering uitge bracht. De commissie stelt daarin vast, dat het Loefler-serum de dieren voor eenigen tijd beschermt, doch dat de be handeling te kostbaar is. Van grooter belang is het reconvalescentie-serum, dat zoowel in Denemarken als in Zweden wordt gebruikt. Die commissie acht de te genwoordige maatregelen tot voorkoming van <je uitbreiding der ziekte door de invoerbepalingen voldoende en stelt voor het uitvoerverbod voor dieren en vleesch, naar landen met mond- en klauwzeer be smet, op te heffen. Ziji geeft verder in overweging de afslacht-methode beperkt toe te passen en een centraal overheids bureau in te stellen om de ontwikkeling van de ziekte in bijzonderheden te volgen. De Locarno-verdrage.i. De Daily Mail schrijft: „De onderteekening van het veiligheids pact door de leidende staatslieden van de betrokken mogendheden is een gebeur tenis, welke in historisch belang in de annalen van deze eeuw slechts achterstaat bijf den Wapenstilstand. Zij beoogt de al gemeene pacificatie van Europ'a en een schooner doel ware niet denkbaar. In den geest van allen, die het nieuwe verdrag onderteekend hebben, was de overheer- schende gedachte dat er genoeg oorlogen in Europa geweest zijn. De krachtigste pogingen Worden vereischt om het gevaar te doen verdwijnen van zulk een ellen-del en verwoesting, als de vreeselijko jaren van 1914 tot 1918 gebracht hebben en om de vredesatmosfeer te herstellen.. Wij' hopen ernstig, dat ditnieuwe verdrag, waarvan zooveel afhangt, een verdrag voor den vrede en niet een verdrag voor den oorlog zal blijken te zijn. D'e leidende mogendheden van Europa zullen gedeeltelijk worden verlicht wat betreft de groote uitgaven voor bewapening, wel ke haar zoozeer bezw'aren. Dit beteekent ook een groote vermindering van de zwa re lasten, die op haar handel drukken en Waarvan Engeland in het bijizonder te lij den heeft." Omtrent de festiviteiten na de onder teekening van het verdrag Wordt nog gemeld Ofschoon de gastvrijheid die de Engel sche autoriteiten den buitenlandschen ge delegeerden aanvankelijk hadden willen bewijzen, beperkt moest worden tengevol ge van het overlijden van koningin Alexandra, heeft Chamberlain do voor naamste gedelegeerden na de ondertee-i kening eerst aan een noenmaal vereenigd en daarna 's avonds aan een maaltijd waaraan tachtig gasten aanzaten. Men w'eet dat dit geen officieele maaltijd was en dat .er daarom geen redevoeringen, werden gehouden. Na tafel werd de film vertoond van de onderteekeningspleclu tigheid van dien ochtend. 's. Middags Was hieraan een thee op het Buckinghampaleis voorafgegaan, waar bij de gedelegeerden door koning George ontvangen werden. Gisteravond gaf Bald win een diner ter eere van de nog te Londen gebleven gedelegeerden in zijin officieele woning. Ter gelegenheid van de onderteekening van het "Verdrag van Locarno hebben alle klokken te Locarno geluid. Alle no tabelen w'aren op een soirée in het paleis van justitie bijeengekomen. Van de mees te huizen Wapperde de vlag. Korte berichten, Aan het personeel van de Duitsche banken was bij scheidsrechterlijke beslis sing voor het tijdperk van Nov. 1925 tot Febr. 1926 een salarïsverhoogmg van 5 pet. toegekend, met welke verhooging de directies zich niet konden vereenigen. Thans deelt de vakbond van bankperso neel mede, dat de rijksminister van arbeid te laat zal zijn." Zij antwoordde niet, zij zag hem zelfs niet aan- Hij wachtte tot de buitendeur achter haar gesloten was,toen viel hij in een stoel en haalde met moeite adem. „Zoo eindigt mijn dwaze droom", zeide hij tot zichzelf. „Zij zal nooit meer tot mij spreken, wat er ook gebeure- Welnu, het zij zoo. Ik ben een dwaas geweest, dat ik ooit aan haar heb gedacht." Een paar dagen later bevond hij zich op het kantoor van „De Opmerker" en moest zijne bekwaamheid toonen in het schrijven van het plaatselijk nieuws. Ein delijk. zoo meende hij, had hij zijne be stemming bereikt, en hij zette zich aan zijn werk met al den ijver van een enthou siast. Hij was altijd op uitkijk naar nieuws en maakte soms verre tochten te voet om de eerste te zijn, die een belangrijk stuk „copie" machtig werd- Hij kwam Floss Gresham telkens tegen op straat, maar zij gingen elkander als vreemden voorbij. Hij gaf haar echter nooit de ge legenheid hem zonder groeten voorbij te gaan- Als hij haar aan zag komen, stak j hij altijd de straat over of ging een zij straat in. VERSCHIJNT ELKEN WERKQAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.2G, elke regel meer 38 ct. Bij abonnement belangrijke korting. heeft geweigerd deze beslissing bindend te verklaren. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 351 tegen 127 stemmen de motie van. Mac Donald, die de regeering Wegens de vervolging van de communisten aanviel, verworpen. Een aantal liberalen onthield zich van stemming. De Pruisische minister van linancië* heeft in den Landdag meegedeeld, dat de tekorten op de staatsbegrooting vam maand tot maand ontstellender afmetin gen aannemen. In Spanje dreigt een algeheelè mi nistercrisis. Naar verluidt, zal de Koning waarschijnlijk aan Primo de Rivera de ka binetsformatie niet opdragen. In het Engelsche Lagerhuis Werd medegedeeld, dat de admiraliteit besloten heeft, onmiddellijk 3 kruisers, 5 depot schepen, T8 torpedojagers, 7 onderzee- ers en 4 andere oorlogsvaartuigen ran. haar programma te schrappen. Uit Glasgow1 wordt gemeld: De po litie heeft order gegeven tot de deportati* van vijf Russen, waaronder tw-ee vooraan staande communisten. Dij Apottu en Drogisten Een van de nieuwtjes, die hem onder meer ter oore kwamen, was, dat Floss in het begin van Maart zou trouwen; dit wilde zeggen, uiterlijk over twee weken- Het bericht ontroerde hem eerst, maar hij overlegde bij zichzelf, dat hoe eerder het huwelijk voorbij was, des te beter dit voor hem zou zijn. Sinds zijn vertrek van Newlands had hij zich, als iemand, die pp het punt is te verdrinken, steeds aan iederen stroehalm van hoop vastgegrepen. Er kon toch nog iets gebeuren, dat Da vid Sutcliffe's ware karakter aan het licht zou brengen- Het een of ander toeval kon toch tusschenbeide komen om de opoffering te verhinderen. Het een of an der woord, door he nagesproken, zou toch tot onderzoekingen aanleiding kunnen ge ven, en zoo vrucht dragen. Maar hij had thans alle hoop opge geven of, hij dacht ten minste, dat hij dit gedaan had- Al de toebereidselen voor het huwe lijk waren in vollen gang, en als het voorbij was, zou hij het ergste weten en het onvermijdelijke zoo goed mogelijk dragen. Hij zeide tot zichzelf, dat hij zijn liefde Herziening der Schipperswet. Verschenen is het voorloopig verslag der Tw!eede Kamer betreffende het Wets ontwerp tot wijziging der wet tot vast stelling van de SchippersWet. Vele leden hadden tégen dit wetsont werp ernstig bezwaar. Het beleid der Re geering met betrekking tot de Schippers wet 1920 verklaarden ziji allerminst t© kunnen bewonderen. Nadat bedoelde Wet Was tot stand gekomen, en reederijlen, en vakonderwijs zich op de inwerking treding daarvan inrichtten, meende de Regeering haar inwerkingtreding niet te moeten bevorderen. Dit Uilstellen der in voering van de Schipperswtet achtte men niet .gerechtvaardigd. Zeer vële leden kwamen er voorts tegen op, dat de Re geering "bij dit Wets ontwerp voorstelt, geheel buiten de Her zieningscommissie om, en zonder dat ter zake eenig overleg met belanghebbenden: heeft plaats gehad, art. 21 le lid der Schipperswet 1920 te doen vervallen. Hier is een reageeren tegen de volksvertegen woordiging, Waarvan een bewindsman ziclh behoort te onthouden. Afgezien van de bezw'aren tegen het beleid van de Regeering verklaarden ver scheidene leden zich met de voorgestelde wijzigingen weinig ingenomen. Zij ver keerden onder den indruk, dat deze te zeer beheersclit. worden door een tijde- Iijfcen crisistoestand in het scheepvaart bedrijf. De derde-klas wachtkamers. Het orgaan van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, schrijft „Heeft men eenig idee betreffende zin delijkheid en orde, dan huivert men soms, om iets te gebruiken in een derde klas Wachtkamer der Nederl. Spoorwegen. Ziet b.v. een restauratie Haarlem. Altijd rommelig en smerig. En de prijzen? Koffie of thee f0.15. Nu zal iemand zeg gen: gaat naar de 2e Mas wachtkamer, te boven zou komen, als hij wist, dat zij de vrouw was van een ander; maar zoolang de knoop niet was gelegd, wild» de Hoop, de bedriegster, niet ophouden hem te kwellen. Hij was niets verder over David Sut cliffe te weten gekomen, en hij hield' zijn mond nog, over hetgeen hij wist. De menschen van Deeping beschouwden Sutcliffe als een wezen van eenigjzfns negatieve hoedanigheid- Indien hij geen buitengewone ondeugden 'bezat, zoo be zat hij ook geen op den voorgrond tre dende deugden. Hij was de zoon van een fabriekseigenaar, en vond, dat' dit hem het recht gaf, eenigszins uit de hoogte op anderen neer te zien. Er waren menschen, die verbaasd wa ren, dat Floss Gresham, de erfdochter, erin 'toestemde, hem te trouwen- Maar dit werd gedeeltelijk verklaard door het feit, dat dit de wensch was van Floss'1 vader; hij en David's vader waren groote vrienden geweest. Daarenboven, hij had' van David als jongen gehouden, en ge meend, dat. hij zou opgroeien tot een eer lijk en degelijk man. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1