Gü zult III succes bebben Gemengd Nieuws. UestafeL lugtzralei Stokken. Adverteert in bet DAGBLAD „DE ZEEUW" in den tegenwoordigen tijd reclame voor uw zaak moeten maken om het hoofd boven water te houden. en ge zult ais 'Goes ai et zou slagen. Maar die uitspraak is gelogenstraft. Verschillende van deze tentoonstellingen zijn hier reeds geslaagd. In verband met do artikelen in de N. R. Crt. zegt Spr. nog, dat hier geen verval- sching van schilderijen in 'tspel is. Hier is alles echt werk. Spr. deelde nog mede, dat mevr. Evers morgen tot en met Vrijdag zal laten zien, hoe een houtsnede tot stand komt en eindigde met don wensch, dat deze expositie in elk opzicht moge slagen. Dhr Kimpe dankte hierna de commissie voor de gelegenheid, om hier te kunnen exposeeren, in 't bijzonder den he<jr bur gemeester en den heer Lab rijn. lerseke. De vereen, voor Geref. Lager onderwijs vergaderde in de Chr. School, onder leiding van den voorz. H. Vende- ville. De vergadering was matig bezocht.1 Notulen vorige vergadering werden goed gekeurd. Als bestuursleden Werden her kozen de hoeren J. Sinke en H. Vende- ville. De commissie tot het nazien der boeken wordt benoemd: M. J. Goeman, Joost Schipper en P. Dronkers. Verder werd besloten tot oprichting van een Bewaarschooldoel is deze reeds 1 Ja nuari a.s. te openen. Lokalen zijn dan beschikbaar. Bij rondvraag vroegen en kele leden eenige inlichtingen, waarna dhr J. Sinke de vergadering met gebed sloot. Krabbendijke. Maandagavond hield Ds A. Verhagen van Middelburg in het kerk gebouw der Geref- gemeehte een rede ia het belang der stichting „Vrederust" Z-Eerw. deed dit naar aanleiding van Hand. 1036b„Verkondigende vrede door Jezus Christus; Deze is een Heere van -allen." Z.Eerw. toekende den nood der krankzinnigen en wekte tot het geven van een offer der dankbaarheid op en ook tot gebed vóór en steunen van de stich ting. In weerwil van weer en wegen wa ren velen opgekomen- De collecte voox „Vrederust" bedroeg f 123-90. Driewegen. De raad vergaderde giste ren. Present alle leden. Tot lid van het Burgerl- Armbestuur werd herbenoemd de beer W. Westveer. De begrooting dienst 1925 werd gewijzigd- Op een verzoek om de Burgerwacht kosteloos te laten ver gaderen in het vergaderlokaal wordt met 5 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt- Het reglement voor het algemeen Armbe stuur wordt aangevuld met eene bepaling over de aanstelling van personeel. B. -en W- worden gemachtigd tot verkoop van enkele stukken oude brandspuitslang Op een verzoek van den wegwerker om *s Zaterdags niet langer dan tot 4 uui te werken, wordt afwijzend beschikt, een voorstel van een der leden om dit op 5 uur te bepalen werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen- Kapelle. Alhier -werd ten kantore van idlir v- d. Have de eerste les gehouden voor een te geven cursus in „Algemeene Hygiëne", uitgaande van de centrale ver- ©eniging ter bestrijding van de T.B.C. Hieraan is verbonden een Moeder- en Bakerscursus, waarbij aan de bezoekers gelegenheid wordt gegeven tot het lee- ren knippen en naaien van kleedingstuk- ken en handwerken. Er was veel animo voor dezen cursus- De eerste les was idruk bezocht- Onderwezen wordt door mevr. A. G. van der Have-Luciëer en zus ter Scheffer in het eerstgenoemde, ter wijl TVfej- Huisman de afdeeling naaien en knippen verzorgt. Binnenkort zal ook te Biezelinge een zelfden cursus gevormd worden, waarin door Dr Pfeiffer en Zr Scheffer les gegeven zal worden, terwijl mevrouw v. d. Hoek het laatste gedeelte hoopt te verzorgen. Deze cursussen wor den kosteloos gegeven- In vriendelijken dank bericht Zr Scheffer de ontvangst van twee giften voor wijkverpleging één van f 2.50 en 'één van f 5- Oostburg. De gemeenterekening over 1924 werd door den raad vastgesteld in iontvang op f 111.855.61 en in uitgaaf op f96.054.880, alzoo een batig saldo van 15800.75. Goedgekeurd werd eene wij- N zigincr in het besluit tot aangaan eener geldleening d.d. 10 Maart j.l., en wel bm het restant van ongeveer f25000 te bestemmen voor uitkeering aan de Mabeg, te Utrecht, voor uitbreiding der gasfa briek. De gemeente-begrooting 1926 werd vastgesteld op 'n eindcijfer v. f85.447.09 en een post onvoorzien ad f 3462.24. Voor verbetering der straten zal f15000 en voor het electrisch net f50.000 worden geleend. Vier leeuwen ontsnapt en weer gevangen. Bij een circusvoor stelling in een stadje bij Le Mans (Frank rijk), ging Zaterdaganvond het electrisch licht uit, op het oogenblik dat een leeu wentemmer zich in de kooi begaf. De tem mer schrok en liet de deur open; toen het licht weer aanging bleken vier leeuwen uit de kooi ontsnapt te zijn, hetgeen zulk een paniek onder de toeschouwers ver oorzaakte, dat 3 leeuwen, door het gegil der vrouwen verschrikt, onmiddellijk in hun kooi terugvluchtten. De vierde liep in gijn angst een vrouw en 3 kinderen omver, zonder ze verder te deren, en vluchtte naar buiten, gevolgd door den temmer en eenige helpers. Buiten woedde een sneeuw storm en het dier bleek zoo blij toen het de stem van zijn meester herkende, dat het als een lam terugkeerde achter de veilige traliën. De voorstelling werd echter niet meer voortgezet. Vervuiling. Menschen, die aan een huisje in de Laurens Reaalstraat te Utrecht aanholden, kregen geen gehoor. Daar de buren de bewoonster van dat huisje, een 73-jarig alleenwonend vrouw tje, in geen drie dagen hadden gezien, werd de politie gewaarschuwd, die zich toegang tot de woning verschafte en het vrouwtje in bewusteloozen toestand en in ergerlijken staat van vervuiling aantrof. Men vervoerde haar aanstonds naar de Rijksklinieken, waar men haren toestand zeer ernstig bevonnd. O, die hakjes! Een meisje, zoo vertelt de Daily Herald, stapte uit een bus te Londen. Zij liep een paar passen en bleef daarna plotseling stil staan. Zij buk te. Voorbijgangers zagen dat de hak van een van haar Russische kaplaarzen in een rooster vastzat. Met een hoogroode kleur en slecht op haar gemak, stampte zij met den anderen voet om zich los te werken. Maar nu raakte ook de andere hak klem. Intusschen waren een aantal menschen samengestroomd. Een hunner zette zich aan het werk, om de hakken los te wer ken. Geen succes! Daarna zeide hij: „Wij kunnen ze er niet uit krijgen; dus moeten wij u eruit halen!" en hij tilde haar bij haar middel op, zoodat zij de kaplaarzen achterliet. Daarna werden die uit het rooster ge trokken. Moord op straat. De rentenier P. is gisternacht in Berlijn-Wilmersdorff door 3 mannen op straat aangevallen. De aangevallene hitste zijn herdershond tegen zijn belagers op en terwijl een der mannen den hond afweerde, schoot een der beide anderen P. overhoop. Gedurende zijn over brenging naar het ziekenhuis is P. gestor ven. De poltitie heeft een uur later alle drie aanvallers ingerekend. Onder hen be vond zich een lang gezocht misdadiger, Haupt genaamd, die volgens de verklarin gen zijner mede-aangehoudenen het doo- delijk scbhot gelost zou hebben. De aan houding was vergemakkelijkt doordat een der mannen zoo door den hond toegeta keld was, dat hij zich ternauwernood voort kon slepen en daardoor de achterdocht van een passeerend rechercheur gaande maakte. De iepenziekte. Naar de N. R. Crt. meldt, blijft de geheimzinnige ziekte onder de iepenboomen schier overal in België voortwoeden. Te Leuven alleen moeten door den dienst der parken en beplantingen ruim honderd doode hoornen worden geveld, terwijl er reeds evenveel aangetast blijken te zijn en vermoedelijk binnenkort hetzelfde lot zullen ondergaan. Het college van burgemeester en wethou ders heeft besloten de stervende iepen boomen door Canada-populieren en kas- tanjeboomen te vervangen. mi Dwars door Canada, door T. Cnossen. Uitgave Drukkerij Holland. Een redacteur van „De Standaard" heeft zijn artikelen over Canada in genoemd blad verschenen, thans in boekvorm ter tafel ge legd, met photo's en illustraties. Jongelingen met ondernemingsgeest, ook voor Canada, vin den in dit boekske al wat zij van dit land én z(jn (en hun) vooruitzichten weten willen. Bertha Strattmann, door Clara Heite- fuss. Zwolle La Rivière en Voorhoeve. Bertha Strattmann is een ongeloovig meisje, die een ongeloovigen jongeman bemint, en ook van hem geliefd wordt, doch zijn aan zoek afwijst om voortaan voor haar broeder te leven, wiens bruid bij een ongeluk om het leven kwam, en die nu haar steun noodig heeft. Na eenige jaren huwt haar broeder; een ongelukkig huwelijk, Bertha wijdt zich elders geheel aan de ziekenverpleging, doch keert na eenige jaren terug in het huis van. haar broeder, die inmiddels directeur eener zieken- inrichting werd, en treedt daar op met dezelfde, doch nu geheiligde liefde, omdat zij den Hei land gevonden heeften zoo wordt en blijft haal verdere liefde één daad van aelfverloochening als verpleegster en opvoedster en predikster met woord en daad. Haar oude vriend vraagt haar opnieuw, doch zij wjjst hem; den vrij denker andermaal, doch nu om Jezus' wil af. Onder veel beslommeringen en teleurstellin gen, door de schrijfster sober doch treffend geteekend, breekt voor haar het oogenblik aan, dat zij haar geliefde, doch nu als een ander mensoh, in de ziekeninrichting', nogmaals terug vindt; doch niet om met hem het leven in te gaan, maar om hem, den stervende, met een tot weerziens in mond en hart zijn laatste oogenblikken te verhelderen. Van de eerste tot de laatste bladzijde predikt dit verhaal het lijden en de heerlijkheid van de ware zelfverloochening, en de waarachtigheid van 's Heilands woord, die zijn leven verliezen zal om Mijnentwil, die zal het behouden. Ook dit verhaal heeft als evangelieprediking gTOote waarde; al komt er in een enkele der vele mooie gesprekken wel eens een enkel onwaarsdiijnlijkheidje voor; bijv. waar de schrijfster een bakvischje haar meening laat zeggen over den Bijbel als een boek van „tot op zekere hoogte ethische waarde". Maar over dergelijke kleine onwaarschijnlijkheidjes leest men gaarne heen omdat men 't groote doel der schrijfster verstaatvooral de rijpende, de ontwikkelde, met kennis oververzadigde jeugd onzer eeuw te winnen voor het geloof. De technische uitvoering van dit boek, be houdens een enkele feil tegen de taal, is on berispelijk. De Evangelische Bibliotheek. Den Haag, J. N. Voorhoeve. Het zal zachtaan wel overbodig worden deze E. B. van den Haagschen uitgever J. N. Voorhoeve aan te bevelen, en op het schoone evangelisatie-doel dezer uitgave de aandacht te vestigen. Toch willen wjj er nog iets vjjn zeggen. Heden verscheen de derde zending van genoemde Bibliotheek; de laatste van dezen jaargang. Zij bestaat uit: Een verhaal: „Ik zocht hem", door Clara Heitefuss, de schrijfster van het hierboven door ons aange kondigde verhaal („Bertha Strattmann"). Een lief verhaaltje: „Sanderke's reis naar Gods heilige zaal", van den Vlaamschen Evange list Frans van Schotelveld; die in de mooie taal van Oud-Vlaanderen verhaalt hoe een eenvoudig kereltje, die na bediend te zijn, onrustig bleef, door de prediking van een protestant, die Gods Woord liet spre ken, tot het Licht kwam. Dat zoo in Vlaanderen meerderen mochten getrokken worden gelijk de held van dit verhaal bij het Evangelielicht tot de Heilige Zaal. Voorts een weekkalender, een sieraad voor het bloemen tafeltje. Twee kaarten: „Rots der Eeuwen" en „Helpt elkaar". En veertig traktaten van twee pagina's. Wie lid wordt voor minstens f 1.50 ontvangt de uitgaven dezer E. B. voor luttelen prijs. Onderzoek 't maar eens hij uw boekhandelaar. Deze E. B. bestaat nu al tien jaar, en werkt niet ongezegend. Steun haar daarom door uw lidmaatschap. Ingekomen boeken „Christelijk Vrouwenboek", onder redactie van Mevrouw v. HoogstratenSchoch en mej. G. H. J. v. d. Molen. Met bijdragen van de dames H. S. S. Kuyper, Joh. W. A. Naber, C. van Asch v. Wijck, T. Kok, F. J. v. Beeok Calkoen, C. de Bruyn Nops, A. F. Dudok van Heel, M. W. Barger, H. A. C. Snethlage, G. Straatsma, Dr Joh. v. d. Spek, C. S. van Ouwenaller ,F. C. Jacobs, M. Stomps, Jacoba Repelaer van Driel, M. de Jonge, C. Frida Catz, M. W. Crommelin, M. H. Luijting. Mevr. v. d. HorstOosterhuis, Rin gelingVerhoeff, WaardenburgLindeijer, r. Romondt Vis geb. Quarles de Quarles, Die penhorstde Gaay Fortman, Van Boetzelaer v. Dubbeldamvan der Hoop v. Slochteren, E. M. F. BuysKlein, M. S. H. Sandberg Gcisweit v. d. Netten, M. M. Havelaarv. Beeck Calkoen, J. M. E. BurgerOpborst, J. SwartPosthumus Meyes, Johanna Breevoort En voorts: H. Amelïnk, C. W. Coolsma (die een naschrift gaf op het artikel van nu wijlen Lydia Koomans), C. M. van Ooy, Ir B. F. van den Ban, Mr A. de Graaf. Met portret van baronesse v. Lijnden. Uitgeefster D. A. Daamens Uitgevers-Mij., 's-Gravenhage. Ik zocht Hem, door Clara Heitefuss, vertaald door Gerrie Wagen voort. Den Haag J. N. Voorhoeve. Dit is het mooie boek, dat hjj de laatste zending der Evangelische Bibliotheek behoort Het maakt in zijn mooie bandje een keurigen tindruk, doch veel meer om zijn inhoud is kennismaking met dit ongekunstelde verhaal van een bekeeringsgeschiedenis aan te prijzen. Het is de geschiedenis van een kind, dat, eerst onbewust en onopgemerkt, indrukken van Boven opvangt, op rijperen leeftijd tot zondebewustzijn en grondige hartvernieuwing komt. Het verhaal bevat geen spannende mo menten. Het beschrijft het leven eener zoe kende ziel, die eindelijk tot licht komt en zoo gezegend anderen ten zegen wordt. Zonden der Tooverü, door Ernst Moder- sohn. 's-Gravenhage J. N. Voorhoeve. Dit boekv trekt aan door zijn omslag, waar op vignetteekeningen van B. S. Claus, meef nog door zijn inhoud. De schrijver waar schuwt tegen de zonde van tooverij, onder welke hij verstaat: occultisme, spiritisme, spi ritualisme, en verder kaartleggen, waarzegge rij, tafeldans, amuletten, formules en andere bjjgeloovigheden, welke de menschen brengen onder den ban van den duivel. In Duitsoh- land schijnt dit kwaad veel voor te komen. Of het in ons land zoo erg is, blijkt niet uit het boek, en zeker zal het in CJu'. krin gen wel niet zoo zeer gevonden worden als daar buiten. Moge het boekske veler oogen openen voor het gevaar, en voor den eenigen weg ter ontkoming aan de strikken van den Vorst der Duisternis, in welke verward zijn allen, die zich met deze zonden afgeven, of zich hebben laten belezen". Ingekomen boekwerken De kerk van Christus en de Kerk van Rome. Drie geschriften van Johannes Calvjjn: lo. Het antwoord aan Kardinaal Sadolet. 2o. Het tractaat der Reliquien. 3o. Een verzoek schrift aan Keizer Karei V. Voor Nederland bewerkt door H. J. v. d. Munnik. Rotter dam J. M. Bredee's en Uitgeversmaatschappij. De Openbaring aan Johannes, toegelicht en colometrisch vertaald door Prof. Dr J. de Zwaan. Haarlem, Erven Bohn. Boeren Jaarboek, onder red- van Prof. Mr P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, Dr H. Molhuysen, Secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité- Dr L. N. Deckers, Secretaris van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond- J. Hovens Gre- ve, Algem. Secr. v. d. Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. Rotterdam, Nijgh en Van Ditmar's Uitgevers-maatschappij, le Jaargang. Ols Barbro, door Runa, uit 'tZweedsch vertaald door A- Lukkien. Uitgever D. A. Daamen's Uitgevers-Maatschappij. Aan dit verhaal gaat vooraf Skalunga (deel 1 en 2. De wonderen der Techniek. Een boek van uitvindingen en ontdek kingen. Voor joilg en oud, ,Met 182 illustraties (afbeeldingen naar origi- neqle teekeningen, technische schet sen en photo's), door Hans Dominik. Vertaald en bewerkt door Ir. G. Th. Heikens. Utrecht, Erven J. Bijle- veld. Schrijver en vertaler bezorgen in deze uitgave aan het publiek een populair geschreven en vertaald en bewerkt breed overzicht van wat ét in „het Wonder land der Techniek" in den loop der eeuwen en vooral der laatste jaren uit gevonden en verbeterd is geworden. Te recht leidt de vertaler dit hoek in met deze positie nemende waarheid: de tech niek doordringt ein beheerscht ons geheele leven. Of wij nu een waterleidingkraan opendraaien of de telefoon van de* haai nemen, of wij per electrische tram, per spoor of per vliegmachine reizen, of wjj in een auto plaats nemen, of naar de bioscoop gaan, of wij onze radio instel len, of wij het electrisch licht aandraaien of de gaslamp aansteken, altijd maken wij gebruik van technische inrichtingen en uitvindingen, die onze ouders en grootouders niet of nauwelijks kenden. Docff 't is ook waar, wat hij er op vol gen laat: „toch weten zeer weinigen, die dat als vanzelfsprekend aanvaarden, iets af van het hoe en het waarom dezer dingen". Van daar zijn poging om deze dingen, die tot nog toe slechts het eigen- doni waren van studeerenden en weten schappelijk gevormden, en van sommige vakmenschen, nader tot het volk te bren gen. Een poging waarin hij uitnemend is geslaagd. Vooral ook de afbeeldingen ma ken dit boek tot een wérk van onschat bare waarde, 'tls waar, het begin trekt ons niet aan, waar hiji gewaagt van „de geschiedenis (die) nu honderd miljoen jaren geleden (is) gebeurd". Maar hij noemt 'tdan ook het sprookje van de energie, het beste wat een geleerde doen kan, die geen rekening houdt met de Openbaring, en niet beseft dat van alle kennis God de Heere de Bron is, terwijl al de krachten die in onze dagen tot uiting komen en worden toegepast, deel uitmaken van zijin scheppingswerk, en door Hem zijn beschikt en voorbeschikt te 'bevorderen. Jammer dat de schrijver zich stelt op 't standpunt der Evolutie. Waar hij gewaagt van „de vurige jeugdjaren van onze aarde"; „de waarnemingen van den oer- mensch"; daar laat hij! den lezer te zeer verwijlen in het sprookjesrijk, wat vooral in 't jeugdige brein maar al te licht als historische realiteit zich vast zet. D'och behoudens deze misvatting ver dient dit hoek aller aandacht en hennis- making, vanwege de schatten van kennis die 't opent „voor jong en oud", omtrent de ontwikkeling van het stoomwezen; de kracht van water en vuur, de werking der electriciteitde motoren; het auto bedrijf; de radio-ontwikkeling, enz. enz. Waar wijl dit boek aanbevelen heb ben wij 't oog alleen op hen, die het met oordeel des onderscheids vermogen te .lezen. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Gultuur, onder red. van Prof. dr Wl. J. Aalders, e.a. Utrecht, G. J. A. Ruys. Aan de nommers Oct., Nov. en' Dec. ontleenen wij dat daarin o.a. voorkomt een vervolgartikel over „Willem de Ciercq en het Nederlandsche Réveil'', door J. E. Cantillon. In eerstgenoemd nommer voltooit mej. L. E. haar "mooie, zuiver historische, uit de familiepapieren van de Van Harens en hunne nazaten opgediepte verhaal „Een vergeten pro ces". Met genoegen begroeten w!ij deze opstellen in boekvorm, door den uitgever Ruys verkrijgbaar gesteld; in stemmigen band, met een aardig achttiende-eauwsch plaatje; een verhaal dat ons een blik geeit op den Patriottentijd der 18e eeuw, een periode minder bloeddorstig doch even tiranniek als de hedendaagsche pe riode, welke Rusland doormaakt en die ook de volken van Europa bedreigt. (Suiteu ver«atwo«rde5$khe&d des Redastte.J Mijnheer de Redacteur, Zoudt u zoo goed willen zijln mij een plaatsje af te staan in uw veelgelezen, blad? Bij voorbaat mijn dank. In de krant van Zaterdag las ik het stukje „Emigratie naar Frankrijk" van Pa trimonium. Nu vind ik het een goede gedachte van den schrijver om de landarbeiders aan te moedigen naar Frankrijk te emi- greeren, teneinde de Werkeloosheid hier Wat te verlichten, maar er komt in ge noemd stukje een gedeelte voor, waar mede ik me niet kan vereenigen. Er staat n.l. „Onze vaderen hebben in vroe ger eeuwen, toen onze bevolking nog geen derde Was van wat we thans heb ben, met moed de zeilen geheschen en voor zich en hunne kinderen een toe komst gezocht in vreemde werelddeelen", en dan volgt hetgeen volgens mij niet juist is, n.l. „Wij blijven vlak op elkaar zitten en klagen over de ongunst der tijden, maar doen verder niets om veran dering in do toestanden te brengen." De schrijver zal wel met me eens zijn, dat dit gedeelte niet alleen bestemd is voor de landarbeiders (Waaronder do werkloosheid niet zoo groot is), doch voor alle werkloozen, maar al was dat zoo, dan is het gemakkelijk gezegd om „met moed de zeilen te hijschen", maar niet zoo gemakkelijk gedaan; dit blijkt wel uit een paar advertenties die laatst in „De Zeeuw" stonden en waarin ge vraagd worden voor Canada „niet onr bemiddelde jongelui". Nu vind ik, dat „niet onbemiddelde jongelui" gee* steun noodig hebben, maar juist de onbe middelde, maar daar wordt niet naar om gezien; die moeten maar „met moed de zeilen hijschen". De schrijver zal ook wél weten, dat vele werkloozen en niet- werkloozen graag zouden emigreer©*, doch juist het feit, dat ze onbemiddeld zijn, geeft liun geen kans, en waarom moeten de overcomplete Nederlanders op gejaagd Worden naar de groote wereld- veiligheidsklep Canada en steekt Neder land zij'n burgers zelf niet een handje toe, daar het toch de beschikking heeft over koloniën van een enorme uitgestrektheid! met een dunne bevolking? U, mijtnheer de Redacteur, nogmaals» dankend, Eenlezer. i 1 111 [II

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6