Ruwe, Schrale Huid van Handen en GelaatGebruikt PUROL Kerknieuws. Rechtszaken Geatsgtt Nieuws. De heer Welleman bepleit met klem or ganisatie en acht het hoogst gevaarlijk, slechte kwaliteit aan de markt te bren gen. Men moet zich niet laten afschrikken door den strijd tegen de coöperatie, waar bij de kooplieden een cent boven den vei- lingsprijs bieden. Waarde wist verbetering in de soort uien te brengen door goed zaaigoed; het ligt op den weg der Z. L. M. dit alom te steunen. Heel de Z. L. M. moet in dezen achter het bestuur staan. De heer Arentsen vraagt inlichtingen over de geschiktheid voor uitvoer van de Walchersche aardappelen. De heer Valstar brengt hulde aan Schouwen voor het aanpakken der zaak; men moet de fouten trachten weg te wer ken. Ook daar is een sorteermachine zeer gewenscht. Deze machines maken door borstelen de uien schoon en gelijk bijv. aan de Egyptische uien. Men moet zelf het product goed maken voor export. Men moet maar eens te Middelharnis gaan kij ken. Strafbepalingen zijn noodig voor le den van veilingen tegen levering van slechte waar. Zeker is het zaaizaad van groot belang. Spr. acht het beter de aardappelen ook op de veiling te brengen. De heer P. Ton Jr. vraagt wat de spr. beter acht voor Zeeland: uitvoer naar Duitschland of naar het nabije Engeland en de voorzitter voegt er aan toe: of naar België. De heer Valstar zegt, dat daarop moeilijk te antwoorden is en dat het af hangt van de vraag welk land op een be paald oogenblik het meeste behoefte heeft. Vroeger dacht men bijv., dat tomaten al leen een product was voor Engeland, maar in Duitschland neemt het verbruik zeer toe en ook in het binnenland. In de eerste plaats moet het product goed zijn en er moet goede progaganda worden ge maakt. De heer Stofkoper wijst op de gelegen heid, in twee uur tijd overzeeproducten van Vlissingen naar Brugge te brengen met een geregelden stoombootdienst. Thans neemt de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, het woord om dank te brengen voor de uitnoodiging en de woorden van welkom. Spr. heeft met groote belangstelling de lezing van den lieer Valstar gevolgd. Zee land is een goudmijn; men moet begrijpen dat de schatten zijn op te graven door in tensieve cultuur. Het zijn de landbouwers die den goeden weg moeten vinden, ge leid door de Z. L. M. en dan zullen zij ko men tot bloei van den landbouwenden stand in Zeeland. Hierna werden door den secretaris van de Z. L. M., den heer Tj. E. B. Kielstra, een aantal lichtbeelden op het doek ge bracht, ten deele toegelicht door den heer Valstar, voor zoover zij sloegen op het vei lingswezen in het Westland. Ten slotte gaven een aantal foto's uit Zwitserland een idee van wat de leden, die dezen zo mer aan den tocht naar dat land deel namen, daar hebben aanschouwd De heer v. d. Putte bracht vervolgens dank vüor de uitnoodiging aan Ged. Sta ten tot bijwoning der vergadering en zeide dat niets hun aangenamer is dan den landbouw finantieel en moreel te helpen bevorderen. De heer Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, zeide steeds gaarne weer te rug te komen in het Zeeuwsch milieu en hoopt dat men daar goed succes zal heb ben bij het volgen van de wenken van den heer Valstar. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, zeide met belangstelling de vergade ring te hebben gevolgd. Spr. wijst op de groote kracht der organisatie en wijst op een der op het doek gebrachte wenken, nl. dat ieder lid der Z. L. M. een nieuw lid moet aanbrengen. Dit zal leiden tot groo- ten bloei der Maatschappij, iets waarin Middelburg zich ten zeerste zal verheugen. De heer Stofkoper verzekerde namens de Kamer van Koophandel, dat deze wel willende medewerking zal verleenen aan den landbouw. De heer v. d. Broeke dankte namens de Vereeniging van Ooft- en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen voor de belangstelling van de Z. L. M. in den tuin bouw, wat nu blijkt, maar ook dankt spr. voor den steun, aan de tentoonstelling te Breskens verleend. Ook in Z.-Vlaanderen mag vooruitgang van de intensiveering worden verwacht. De heer Hanken dankte als voorzitter van de veiling te Goes na mens alle veilingen en wees er op, dat deze ook hier groeiend zijn en dit kunnen doen tot zij even groot zijn als die in Holland. De heer Philipse vroeg nog even of er iets bekend is van de plannen op het plat teland, de ochtendbestellingen van de post op Zaterdag op 's middags te zetten; hij ziet daar last van komen. De heer Kiel stra zegt, dat met de plaatsen overleg wordt gepleegd. De voorzitter zegt in zijn slotwoord, dat wat elders kan, ook in Zeeland moet kun nen met zijn nijvere, degelijke bevolking. Benoemd tot adviseur te Bosch- kapelle de heer G. de Regt, electro- techn. ingenieur te Terneuzen. De Staatscourant no. 232 bevat o.a. de statuten van de Naamlooze Vennoot schap De Paauw en Go's Zeeuwsche Fou- rage- en Brandstoffenhandel te Middel burg. Bij koninklijk besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewijzen te Goes G. W. Robaard, thans ontvanger der registratie en domeinen te Vianen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Sluis, de hee- ren P. Verhage en P. van der Linda al daar en voor de gemeente Rilland-Bath I de lieeren A. Blok Jr. en J. Nieuwen- I huijse aldaar. „Tehuis voor alleenstaan de blinden" te Wolfhezen. Zoo- als in dit nr wordt geannonceerd zal de jaarlijksche collecte ten bate van de Na- j tionale Stichting: „Tehuis voor alleen- j staande blinden" te Wolfhezen eerstdaags in enkele gemeenten plaats hebben. In dit j Tehuis, waarin onvermogenden geheel j kosteloos opgenomen zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken j Godsdienst en overtuiging. Reeds vanaf j de oprichting bleek, uit het groot aantal i aanvragen om opname, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds ko men aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen, is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitga ven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind!! Wilt ge U even verdiepen in de beteekenis van dit woord; slechts één oogenblik nadenken over de mogelijkheid, dat gij-zelf blind waart? Zijn de blinden niet bijkans de ongelukkigste stervelingen in onze veeleischende samenleving en mo gen wij hen zonder meer laten dolen in dien nacht waarop geen dageraad volgt? Moeten wij niet juichen, dat er een moge lijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkerds iets te verzachten? De Stichting te Wolfhezen moet zoo geheel van nationale liefdadigheid be staan Laat toch ieder helpen naar vermogen! Houdt allen Uw gift gereed! Middelburg. Da op 3D November door diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier gehouden Wintercollecte heeft opgebracht de somma van f 1688.89. Goes. Vrijdag werden te Middelburg, Vlissingen en Souburg propaganda-verga- deringen gehouden uitgeschreven door het Chr. Nationaal Vakverbond. Gisteravond was Goes aan de beurt. De zaal van de Chr. Bewaarschool was goed bezet, toen de voorzitter van den Chr- Besturen bond, dhr A. de Lange, de vergadering opende. In zijn openingswoord naar aan leiding van Ef. 5 vs 817, wekte spr. op tot een wandel als kinderen des lichts, ok op sociaal terrein. Ook daar moeten wij lichtdragers zijn- Spr. achtte het een voorrecht, dat de voorzitter en de se cretaris van het C. N. V., de heeren Kruithof en Amelink naar Goes zijn ge- gekomen, om ons tot den Chr. socialeD strijd aan te vuren. Want dat is ook hier noodig. De eerste spreker, de heer Kruithof, sprak over het onderwerp „Moedig voor waarts". Spr. ging na de ontwikkeling der Chr. Vakbeweging. Tot 1915 was er slechts een geringe versterking waar te nemen, maar toen kwam de ongedachte groei. Toen was er door bemiddeling van de vakbeweging wat te verdienen en zoo stroomden de leden bij duizenden toe. Het ledental van het C. N. V. steeg tot 76.000. Maar tijdens de crisis en malaise zijn de bedankjes gekomen en is het ledental gedaald tot 49.000. Daarna zette spr. in den breede uiteen, dat de Chr. Vakbeweging alt ij d noodig is en schetste hij haar beginsel en wezen, zooals dit ook zoo schoon is uiteengezet door wijlen ds Sikkel. Dhr Amelink, de tweede spreker, had als onderwerp gekozen „Er op uit". De duizenden, die van ons zijn gegaan, de vele verkeerd-georganiseerden, moeten tot ons worden gebracht. Spr. beantwoordde drie vragen: waarom er op uit, hoe er op uit, en wie er op uit? We moeten er op uit, omdat een sterke Chr. Vakbewe ging noodig is- We moeten weer aan huis bezoek gaan doen, dat systematisch moet gebeuren. Er op uit moeten de leden, die liefde bezitten voor de Chr. Vakbe weging, die eenige kennis hebben van haar beginselen en kalm kunnen spre ken, aanhooren en weerleggen. Wij allen hebben in onzen strijd noodig volharding, trouw en geloof. Voor dezen avond had het zangkoor der Nat. Chr. Geh. Vereen, zijn medewer king toegezegd- Dit koor zong onder lei ding van zijn directeur, den heer H. Wol zak, een achttal liederen- Deze mooie zang van dit goed geoefende koor werd zeer op prijs gesteld- De voorzitter bracht in zijn slotwoord hartelijk dank aan het zangkoor voor zijn zeer gewaardeerde medewerking, aan het tweetal leden, dat een aardige drankbe strijders-voordracht ten boste had gege ven en laatst niet het minst aan de beide sprekers voor hun bezielende woorden. Spr. betreurde het, dat ds Steinz door ongesteldheid was verhinderd zijn slot woord 'te spreken en wekte ten slotte op, om zich ook aan te sluiten bij een der Alg. Chr. sociale Bonden: Chr. Nat. werk mansbond of Patrimonium. Daarna ging dhr Kruithof voor m dankgebed- Een collecte voor het T.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten" bracht f 7.12 op. (Waar deze vergadering werd gehouden in de zaal van de Chr. Bewaarschool en deze zaal thans geheel is ingericht voor het houden van vergaderingen, maken wij van deze gelegenheid gebruik, om een woord van lof te brengen aan den heer Bustraan voor de wijze, waarop hij deze vergaderzaal heeft ingericht- Alle aan wezigen waren het er gisteravond over eens: „wat is het hier gezellig!" Ze zaten gegroepeerd aan tafels welke laatste door een net kleed gedekt waren. De stoelen zitten gemakkelijk en de lampekapjes dra gen bij tot een meer huiselijke verlich ting. Het is een genoegen hier te ver gaderen.) De vergadering van den Gemeente raad zal niet op Donderdag 3 maar op Donderdag 10 worden gehouden. De ver gadering vangt aan te twee en wordt zoo noodig des avonds 7 uur voortgezet- Kapelle. Maandagmiddag kwam de raad der gemeente in openbare zitting voltallig bijeen. Dhr Zegers verklaart, naar aanlei ding van de notulen, dat de secretaris zijn best doet om goede notulen te maken, maar spr. merkt op dat men ook als leden van den Raad dient te luisteren, men be hoort te luisteren en niet te zitten praten, aldus spr. De voorz. dankt voor deze op merking en hoopt dat deze wenk wordt behartigd. De Min. van Ond. bericht, dat voor de assistente aan de openbare school Mej. Groenenberg voor de maand Augus tus, de gemeente geen subsidie ontvangt van het Rijk. De oudercommissie van de Openbare School verzoekt in het belang van het onderwijs, om bij de langdurige ziekte van den onderwijzer Wondergem, hier voor in de plaats een assistente aan te stellen. De voorz. deelt mee, dat feitelijk dhr Wondergem overcompleet is voor'25- De 145 leerlingen worden niet overschre den. Met 1926 zal dit wel het geval worden. Wordt dit verzoek ingewilligd dan moeten ook de andere scholen een leer kracht hebben. Dit wordt dan een be drag van f 4500 ten laste van de ,gem. Dhr van Wingen merkt op, dat men geen kenner behoeft te zijn om direct het noodzakelijke hiervan niet in te zien. Spr. hoopt dat, indien mogelijk, voor 1926 het beste voor het onderwijs wordt beoogd. Dhr v. d. Have zou er niet tegtgi zijn om voor elk der drie scholen een leer kracht aan te stellen- Spr. is voor goed onderwijs-" We moeten voor de O. S. scholen in Goes ook al zooveel betalen. Dhr Zegers wil het liever zooveel moge lijk houden met de gegeven voorschrif ten van hoogerhand- Dhr Fraanje: in Jan. 1926 ontvangen wij het verslag van de Commissie lot Toezicht op het Lager onderwijs- Spr. adviseert om alsdan dit punt nader te behandelen. Aldus werd besloten- De voorz. deelt mee ,dat aan de commissie bij goedkeuring van den raad in dien geest zal bericht worden, naar aanleiding van de gehouden bespreking, hierboven vermeld. Het aantal leerlingen op de avond school bedraagt 15. De benoemde on derwijzers berichten hun benoeming voor het te geven onderwijs aan te nemen- Ged. Staten hebben goedgekeurd de wij ziging in de politie-verordening inzake het sluitingsuur. De Breede bewatering Be westen Ierseke bericht, dat geen bezwaar bestaat tot demping van de sloot bij de gevaarlijke bocht, mits dit geschiedt on der toezicht en de gestelde voorwaarden. Ook zal worden bijgedragen ter vergoe ding f 1 per M. buis. De Geitenfokvereeniging wijst op het nuttige van deze instelling en mocht voor dit doel subsidie of dergelijken steun wor den aangevraagd, toch niet afwijzend te beschikken. Dhr Mannhardt uit Goes bericht, dat restauratie van het torenuurwerk te Bie- zelinge geld vermorsen is, het uurwerk is van dien aard, dat een nieuw uurwerk noodzakelijk is- De Landbouwvereeniging V.I.O.S. verzoekt alsnog adhaesie te be tuigen aan het adres der gemeente Zoeter- woude tot afschaffing van den zomertijd. De voorz-, de raad en ook B. en W. wenschen wel mee te werken voor af schaffing, wanneer het te zijner tijd in bespreking komt- Dhr v. d. Have: beter kan men zich bepalen tot beperking. Al- geheele afschaffing zal toch niet gaan- Dhr van Wingen stelt voor het raads besluit der vorige vergadering te vernie tigen en alsnog adhaesie te betuigen. Al lereerst komt in stemming het voorstel van B. en W. om medewerking t.z.t. te verleenen tot afschaffing; voor stemden wetli. Vreeke en Zuidweg, Zegers en v. d. Have. Tegen Ganseman, Fraanje en van Wingen. Aangenomen het voorstel van B. en W. verworpen hiermee het voorstel van Wingen. Ingewilligd werd het verzoek van de Landarbeiders ver een- „Eigen Erf" om ingevolge de landarbei- derswet een voorschot van f 13.943.80, behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten. Het B. A. biedt zijn rekening 1924 aan, .eveneens de begrooting 1926. Tot nazien werden benoemd de heeren Fraanje, Ganseman en van Wingen- AlsnQ kwam in behandeling voorzie ning algemeene begraafplaats voor Ka pelle. Ged. Staten verzoeken den raad uitspraak te doen of het aangevraagde terrein in de bebouwde kom der gemeente is. Rekening wordt gehouden met de aan gegeven motor- en rij wiel verordening. Ged. Staten gaan wel van de veronderstelling uit, dat dit terrein in de bebouwde kom ligt. toch wordt uitspraak van den raad verlangd- Dhr Ganseman: wanneer Ged. Staten dit er voor houden, volgt afwij zende beschikking. Spr. vraagt zich af, waar is dan terrein te vinden. De nood dringt dat spoedige aankoop volgt. Er is niet meer-plaats dan voor een 50 graven en een rij moet hiervan nog af voor kin deren. Dhr Zegers merkt op, dat Ged. St. niet de zienswijze van den raad deelen. de bebouwde kom in de cirkels der bor den te beschouwen, waar moet men dan heen, dan is er geen te krijgen. Spr. wijst er op hoe op een royale wijze zonder de minste tegenwerking voor Biezelinge is gezorgd, dat men een kerkhof kreeg, waarom kan dit nu ook niet voor Ka pelle- De voorz. zegt, wij kunnen niet anders dan op deze manier van uitlegging dit terrein onder de bebouwde kom be schouwen- Met algemeene stemmen wordt uitgemaakt, dat dit terrein, op deze wijze aangegeven onder de bebouwde kom be hoort. Een verzoek om subsidie voor de handelsavondschool werd verworpen met alle stemmen tegen, behalve weth. Zuid- weg. B. en W. stelden voor f25 per jaar. Dhr v. d. Have stelt voor bij de rond vraag om een verordening in het leven te roepen dat geen sigaretten, sigaren of tabak mogen gerookt worden dan boven de 16 jaar. Spr. is in staat om volgens uitspraken van bekende medici rapporten over te leggen die wijzen op de schade lijke gevolgen. De voorz. vindt 16 jaar nogal hoog, zegt toe dit gaarne met B. en Weth. onder de oogen te zien. Dhr Fraanje komt neer op de langzame uitbe taling van het geld voor de bijzondere scholen. Wanneer nu toch door de ge meente is goedgekeurd het bedrag te vo- teeren, waarom moet 'dan nog gewacht worden. De voorz.ja we moeten wachten op de algeheele goedkeuring op de ge meenterekening vanwege Ged. Staten. Nu gaat de raad op voorstel van den voorz. over in geheime zitting- HanswegrL Tijdens een hevige sneeuw bui zijn op de Schelde in Saeftingen de schepen „Aligern" en „Oso 5" omhoog gevaren en blijven zitten. Later met op komend water zijn de schepen door de sleepbooten „Louis" en „Tervueren" vlot- gesleept en hier behouden in de haven gebracht. De schepen hadden slechts lichte schade bekomen. Heinkenszand. In de gisterenavond ge houden ledenvergadering van het Groene Kruis alhier werd de begrooting voor 1926 vastgesteld en goedgekeurd op een bedrag van f 245 in ontvangst en uitgaaf, die voor de tuberculose-bestrijding op een bedrag van f 655. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht van de alg. vergadering J?rov. vereen. De aftredende bestuursleden de heeren C. Griep en J. Rijk Werden herkozen. Een voorstel van het bestuur tot verhooging der contributie werd na eenige bespreking aangenomen en het minimum van f0.50 op fl ge bracht. Ten slotte hield Dr Folmer van Driewegen een lezing over Kraamvrou- Wtenverzorging verduidelijkt door licht beelden. De Zangvereeniging „Ons Genoe gen" alhier benoemde tot directeur den heer H. Wolzak te Kloetinge. Arnemuïden. Tot deelname aan den cursus voor het geven van eerste hulp bij ongelukken, hebben zich 20 personen aangemeld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haskerhorne A. Dekker, eand. te Middelburg; te Vuren-Dalem H. B. Ha genaar, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Haastrecht door A. Land stra te Kedrichem. Bedankt voor Wapserveen door J. Aalbers te Veenhuizen; voor Zegveld door A. Lu- teijn te Muiden; voor Vreeswijk door g. C. v. Wijngaarden te Linschoten. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen M. Uytenhoudt te Coevorden; te Batavia J. v. Herksen te Hillegom; te Delft J. v. d. Meulen te 's-Hertogenboschte Schoonoord M. Jans- sens, cand. te Assen. Bedankt voor Kollum door J. Gillebaard te Noordscharwoude; voor 's-Graveland door Th. Kuipers te Beilen; voor Abcoude door J. A. Schep te Dronrijp. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Grandrapids (N.-Am.) door D. J. v. Brummen te Driebergen. Doopsgez. Gem. Aangenomen naar Leeuwarden door J. D. Dozy te W. Terschelling. In Amsterdam heeft zich een voorloopige, doch zelfstandige commissie gevormd, welke zich ten doel stelt, Ds T. Doevendans weder in de gelegenheid te stellen het Evangelie te mogen prediken. ELLEWOUTSDIJK. Gekozen tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, dhr J. Spruit, inplaats van den heer D. Zoeter, die niet herkozen werd. Door den Hoogen Raad der Nederlanden zijn naar de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg verwezen de zaken tegen L. E., 62 j„ boomkweeker te Kapelle, door den Kantonrechter te Goes wegens overtreding der Invaliditeitswet veroordeeld tot 391 geldboeten van f 2 subs. 1 d. h. voor elke boete, en de zaak tegen L. G., 63 jaar, herbergier te Zoutelande, door den Kantonrechter te Middelburg schuldig verklaard aan overtre ding der gemeenteverordening te Zoutelande, hebbende des Zondags een aanhoorljjkheid van een herberg niet gesloten, zonder opleg ging van straf. O n g e 1 u k k e n. Bij het bobsleeën op het „Kopje" te Bltoemendaal is een politie-agent door een slede het onderst boven gereden. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar bleek, dat hij een sleutel been had gebroken. Hij kon later naar huis worden overgebracht. Zondag morgen is de 74-jarige wed. L. te Was senaar dood op haar bed gevonden tenge volge van kolendampvergiftiging. De melkboer, die zich aan de woning ver voegde, kreeg geen gehoor, Waarna men zich toegang verschafte tot het perceel. Een in 'n aangrenzend vertrek ziek lig gende dochter had niets, bemerkt. Te Schiedam is een 54-jarige werk man, die op een ladder stond, bezig een plafond schoon te maken, er af gevallen en met het voorhoofd op de steenen terecht gekomen, waarbij zijn houten pijpje dat hij in den mond had in zijn keel drong en brak. Een doktor moest j komen om de pijp er uit te halen. De man overleed onmiddellijk. Aan boord van een te Rotterdam liggend stoomschip is gistermiddag de scheepstimmerman K. in een acht nieter diep ruim gevallen. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd en is daar kort na aankomst overleden. Auto te water. Bij de Hakke- Iaarsbrug is Zondagmiddag een auto, waarin zeven personen zaten, te water geraakt. Die wagen, welke met een vrij groote snelheid schijnt te hebben gere den, s'jipto door de gladheid van den Weg en schoot in de vaart. Alle inzitten den geraakten mede te water, doch zij konden spoedig op het droge worden gehaald. Toevallig passeerde een medi cus, die de eerste hulp verleende. Naar wij hoorden, heeft het zevental geen nadeelige gevolgen van het koude bad gehad. Hoenderpest? Bij eenige kip penhouders te Sittard doet zich vermoede lijk een geval van hoenderpest voor. Bij een tweetal personen zijn reeds een 130 kippen gestorven. Men heeft enkele cada vers ter onderzoek opgezonden naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Moordaanslag. Zondagnacht werd onder Spekholzerheide door de mijn- politie een zekere J. S., polderwerker, ba dende in zijn bloed gevonden. De man had een diepe wonde in het onderlijf Over een honderd meters liep een breede bloed streep. Na verbonden te zijn, werd de man in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. Het on derzoek is in vollen gang. Een inwoner van Kaalheide werd aangehouden, de man ontkent evenwel. Te Amersfoort is de honderdjarige landbouwer Rouwendal overleden. Borculo nadert z'n herstel In de afgeloopen maand hadden te Bor culo een twintigtal openbare aanbestedin gen van huizen plaats. Voor zoover de weersgesteldheid het toelaat, wordt er ge bouwd. Evenwel is nog geen der noodwo ningen verlaten. De openbare school is onder de kap, men hoopt het gebouw met Februari in gebruik te kunnen nemen. De sigarenfabriek der firma F. W. van Das sen, die op 10 Aug. afbrandde, is geheel gereed en in gebruik genomen. Thans hoopt men op uitbreiding der industrie daar ter plaatse. Er worden werkkrachten gevraagd, teneinde een cartonnage-indu- strie in het leven te roepen. Bij een wandeling door de plaats ziet men op een twintigtal punten de ruïnes nog bijna onveranderd, die van de Herv. Kerk is wel de meest opvallende. Dezer dagen werden de inwoners ten stadhuize geroepen om de uitkeering der schade aan roerende goederen in ontvangst te nemen tegen quitantie. Ook zal de schade aan veldgewassen binnenkort uitbetaald worden. (Tel.) Oneerlijk photograaf. Het is thans gebleken, dat in de laatste weken eenige Haarlemmermeerbewoners de dupe zijn geworden van een handige truc van een, waarschijnlijk uit Den Haag afkom- tig, fotograaf. De man ging, voorzien van een toestel, bij de ingezetenen rond om te vragen of er ook iets te fotografeeren viel. Hij liet echter z'n werk vooruit betalen, gaf een kwitantie af van de ontvangen kosten, maaris tot heden in gebreke gebleven zijn belofte tot toezending van de foto's na te komen. (Tel.) Brutale inbraak. Vrijdag nacht is ingebroken ten huize der oude weduwe S., die alleen woont te Stadska naal. De inbrekers bonden haar vast, doorsnuffelden het huis dat zij weder ver lieten na ongeveer f 20 te hebben meege nomen. Des morgens hoorden buren de vrouw om hulp roepen en maakten haar vrij. Jeugdige boefjes. Eenige da gen geleden werd ingebroken in de siga renfabriek „Westfrisia" te Enkhuizen. Ongeveer 400 sigaren werden gestolen. Iets later werd ingebroken in het tuin- lokaal der H. B. S. Daar werd voor een belangrijk bedrag aan verf en passerdoo- zen weggenomen. Bovendien verdwenen des avonds geregeld rijwiellantaarns en deden meerdere winkeliers van kleine die verijen aangifte. Als schuldig aan deze feiten werden, volgens de „Telthans drie jongens door de politie aangehouden, waarvan de oudste een twaalfjarige H. B. S.-leerling is. De andere knapen, die resp. 10 en 12 jaar oud zijn, werkten geregeld onder zijn leiding. Door een sneeuwbal doode- 1 ij k getroffen. Omtrent den dood van ds v. d. B. (zie ons vorig nommer onder Telegrammen) verneemt „Het Vaderland" het volgende: Ds Van den Bergh, predikant te Sit tard, kwam gisteren op zijn fiets uit de richting Geleen op weg naar zijn woon plaats. In de nabijheid van de kolonie Kleindorp (gemeente Sittard) werd hij door een troepje opgeschoten jongens met •neeuwballen geworpen. Een der sneeuw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2