No 47 Dinsdag 24November 1815 40e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. it de Provincie. Kerknieuws. Oft nummer bestaat uit twee bladen Verbetering. Bronchitis Abdijsiroop Drukkers-Exploitanten: BOSTERBAAN LE COINTRE— GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. r,o. 259 Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De redders. „Koningin en Vaderland", het blad van den heer Snoeck Henkemans, zegt naar aanleiding van de bekende verwerping: „Indien op dat oogenblik de Ghr. histo- rischen geweken waren voor het dreige ment, z'oo ware de zaak van het protes tantisme in Nederland verloren geweest." Dan zouden de antirevolutionairen, zeker evenals de Christelijk Historischen echte protestanten, aan dezen val van liet protestantisme mede schuldig hebben ge staan I Alsof 'thier een strijd, niet voor of tegen de bestendiging van een luister en observatie-post, maar tusschen het protestantisme en het katholicisme gold. Ware dit laatste het geval geweest, alle antirevolutionairen zouden als één man zich achter hun naaste vrienden tegen Rome hebben geschaard. Maar wie het er dit nu wel in ziet, die zij den protestanten Lou de Vis ser, Kleerekoper, Marchant en Co. dank baar dat zi} met Kersten en Vangbeek in de bocht gesprongen zijin om de zaak van het protestantisme te redden. Ten gevolge van een zetfout js gis teren onze opmerking inzake ds Lingbeeks lasterlijken, aanval op de nagedachtenis van dr Kuyper onjuist weergegeven. De laatste volzin moet namelijk aldus gelezen worden: Want hier is een „men" die nooit bestaan heeft, maar die deze predikant noodig heeft om het vieze gewrochtsel an zijn fantasie aan den man te brengen. Duitschland en het Locarno-verdrag. De Duitsche regeering heeft gisteren een goeden dag gehad. De rijkskanselier opende het debat over het verdrag van Locarno. Het huis was stampvol, terwijl de tribunes niet minder waren bezet. Af en toe werd de rede door interrupties on derbroken, waarop dr Luther zeer ad rem wist te antwoorden. De stemming is zeer optimistisch en men verwacht, dat het verdrag met vlag en wimpel er door zal komen. De Duitsche volkspartij heeft zich voor het Locarno-verdrag uitgesproken en besloten dat met de Duitsch nationalen niet verder samengewerkt kan worden. Over het algemeen schijnt de idee van de groote coalitie snel veld te winnen, hoe wel men nog achterdochtig staat tegenover de verklaring van de volkspartij, welke het vermoeden heeft gewekt, dat nog een achterdeurtje wordt opengehouden voor de Duitsch-nationalen. De socialisten zijn onderling verdeeld. De rechtervleugel voelt voor de nieuwe combinatie zelfs onder het kanselierschap van Luther. De linkervleugel wenscht zijn handen vrij te houden. the moeilijkheden voor Frankrijk. Zooals wij gisteren reeds meldden is het Fransche kabinet reeds gevallen. Het is «eergeworpen in den financieelen en eco- nomischen chaos, waarin Frankrijk ver keert. 'Misschien is er wel een ander ministerie te vormen, maar gezien de enorme moeilijkheden, die het zal vinden, is het niet te denken, dat het levens vatbaarheid zal kunnen bezitten. Wat er dan uit den chaos moet groeien? Niemand, die het weet. 8 De cember is de fatale termijn. Vóór dien tijd moet gekozen worden tusschen een enorme inflatie of een oplossing, die on middellijk geld in de schatkist zal voeren. Gistermiddag half vijf heeft president Boumergue Briand in audiëntie ontvan gen, en met hem tot kort voor 6 uur geconfereerd. 'Hij heeft Briand de opdracht om een kabinet te vormen aangeboden. Inmiddels moest gisteren het demis- sionnaire kabinet met een noodwet ko men; gezien den ernstigen financieelen toestand heeft Painlevé een spoedwet moeten doordrijven, om onmiddellijk an derhalf milliard inflatie toe te staan. In Kamer en Senaat stuitte het nieuwe inflatievoorstel op grooten tegenstand, vooral bij de oppositie. Ten laatste werd het ontwerp aange- »omen en heeft Frankrijk weer een schrede verder gezet op den weg der inflatie. Korte berichten. De militaire toestand in Syrië •chijnt zich eindelijk ten gunste der Fran- schen te ontwikkelen. Meer dan 3000 man troepen va» alle wapenen, o. w. zeer wei nig kleurlingen, zijn reeds geland en co lonnes worden naar het binnenland ge zonden om de rebellen onder Seid el Atrass, die dertig mijl ten Westen van Damascus opereeren, te omsingelen. Uit Moskou wordt gemeld, dat Kras- sin ziek is. Hij lijdt aan bloedarmoede en heeft zich overwerkt. Waarschijnlijk zal hij een kuur in Italië gaan doen. Talrijke communisten hebben Zon dagavond een vergadering der socialisten, waarin de Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken het woord zou voeren, pogen te verstoren, zoodat de minister zijn rede niet kon houden. Het vergader lokaal werd ontruimd; zes personen wer den in hechtenis genomen. Alle feestelijkheden, welke te Lon den in verband met de onderteekening van het Locarnoverdrag voorzien waren, zijn in verband met den dood van koningin Alexandra afgezegd. Het incident-Colijin—Marchant. Alvorens zijn gioote politieke rede te houden in de algemeene vergadering van den Vrijlzinnig-Democratischen Bond heeft de heer Marchant nog ter sprake gebracht het geschil, dat hij gehad heeft piet den minister-president, den heer Co- lijm „Als gij uw gedrag niet vesbetert, wis sel ik met u niet verder van gedachten,"' zoo heeft de heer Colijn hem toegevoegd. Dit is geen persoonlijke kwestie, maar een staatsrechtelijke kwestie. Spr. zette daarna nader uiteen, dat, wie daar ook in de Twfeede Kamer zit, hij zitting neemt krachtens een mandaat,, hem gegeven door het Nederlandschei volk. Volgens de grondwet is de verant woordelijke minister verantwoording schuldig aan de volksvertegenwoordiging. Verantwoording beteekent antwloord. De minister moet dus antwoord geven op vragen van een volksvertegenwoordiger* wie dat ook zij. En als hij dat niet doet, miskent hij de grondwet. De mi nister kan ons niet uitsluiten. Bovendien, zoo vervolgde spr., wat mijl heden overkomt, kan morgen een ander gebeuren. Maar het Nederlandsche volk duldt niet de allure van Mussolini. Als de minister blijft weigeren mij te antwoor den, dan zal ik hem eiken dag aan zijin. grondwettelijke verplichting herinneren. (Van de onbeschofte houding van mr. Marchant zelf dus geen woord meer. Iedere minister mag dus maar aangeval len worden op een wijze, zooals elk Kamerlid dat "Voor zich goeddunkt. Mr Marchant heeft aardig meegewerkt om het parlement een trap te geven. Red.) Kei-bestrating en het vervoer van aardbeien. Men meldt uit Beverwijk aan de Msb.: Alhier is door het Rijk verbetering ge bracht in enkele gedeelten van den Rijks straatweg. Hiertoe is de klinkerbestrating vervangen door zware keien, een wegbe- dekking, welke beter bestand is tegen het zware verkeer, dat over dezen druk-bere- den weg plaats vindt. Onder de tuinders bevolking, die in de zomermaanden van dezen weg gebruik maakt om de aardbeien naar de veilingen te Beverwijk te vervoe ren, is men met deze wijze van straatver nieuwing niet zeer ingenomen. Het is be kend, dat aardbeien zeer slecht tegen een schokkend vervoer bestand zijn. Door de vruchten over dezen weg te vervoeren zijn ze bij aankomst op de veilingen minder sterk, wat met het oog op de lange spoor- reis minder gewenscht is. In de vorige week te Heemskerk gehouden raadsverga dering werd er door een tuinder-raadslid bij den voorzitter op aangedrongen sa menwerking te zoeken met de tuinbouw organisaties, teneinde langs dezen weg het Rijk te verzoeken met deze kei-bestrating niet voort te gaan. Huldiging dr A. W. van Renter- g h e m. Zondag had in de hal van het Instituut Liébeault te Amsterdam de plechtige ont hulling plaats ran het borstbeeld van dr A. W. van Renterghem, den in den lande zoozeer bekenden specialist voor medisch hypnotisme, aangeboden door een groot aantal vrienden, patiënten en oud-patiën ten ter gelegenheid van diens 80en ver jaardag. Men had onze redactie uitgenoodigd, daarbij tegenwoordig te zijn, doch wijl 't op Zondag was, konden wij er geen gebruik van maken. Dr v. Renterghem heeft ons echter in de gelegenheid gesteld onze lezers te doen kennis maken met de bij die gelegenheid door hem uitgesproken rede. Wij hopen haar in hoofdzaak inleen onzer volgende nommers op te nemen. Wij veroorloven ons daarom alleen te melden dat bij de aanbieding het woord gevoerd werd door den heer H. G. Canne- gieter uit Haarlem die, nadat de bronzen gedenkplaat, die in de hal van de kliniek is aangebracht onder de beeltenis van Liébeault, den leermeester van den jubi laris, was onthuld, den beeldhouwer Theo van Reyn hulde bracht voor de wijze, waarop hij zijn opdracht heeft vervuld. De kunstenaar heeft in de beeltenis van dr van Renterghem diens karakter en de kern van diens persoonlijkheid weten te leggen. En bovendien heeft hij weten uit te beelden die innerlijke nobelheid en grootheid alsmede alle andere eigenschap pen van den jubilaris. Moge dit werk aldus de heer Cannegieter als een sluitstuk in dit oude eerbiedwaardige ge bouw steeds blijven een teeken van onze groote waardeering voor den persoon en het werk van den jubilaris. De talrijke aanwezigen hebben daarop het borstbeeld bezichtigd, waarop de beeldhouwer Theo van Reyn nog de vol gende woorden heeft geplaatst: „Dr Al- bert Willem van Renterghem, geb. te Goes 9 Juni 1845, stichtte deze kliniek te Am sterdam, 15 Augustus in het jaar 1887." Hierop sprak de jubilaris een lange rede uit, waarin hij een overzicht gaf van den toestand van het krankzinnigenwezen in dien tijd en de resultaten door Prof. Liébeault e. a. met hunne geneeswijze be reikt. Daarna heeft de jubilaris zich nog lang met de gasten onderhouden. Een adres. Door voorzitter en secretaris van den Centralen Bond van Transportarbeiders is aan de Provinciale Staten aan adres gezonden, waarin zij er hun leedwezen over uitspreken, dat de arbeidsregeling van het personeel der Prov. Stoombootdiensten nog steeds niet in overeenstemming 'is met wat in rede lijkheid mag worden verwachtdat 2 ij Prov. Staten daar reeds op attent maak ten in hun adres van 4 Juli 1925, waarin zij ér op wezen, dat door het personeel „schrikbarend lange werkdagten Werden gemaakt"; dat sindsdien een nieuwe re geling is ingevoerd, die den toestandl voor het personeel nog heeft verergerd; dat zij van oordeel zijn, dat zondter noemenswaardige kosten een veel bevre digender positie voor het 'personeel kon worden tot stand gebracht; dat zij aan dit adres toevoegen eenige schema's van regelingen, door wier invoering na drie aagen wensen aan het personeel een vrije dag kan worden gegeven; dat ,wat de dienst op Breskens aan gaat, zij! nog steeds aandringen óp een zoodanige indeeling, dat om den ande ren dag dit personeel rouleert met het personeel van den dienst Vlissingen Terneuzen; en dat zij nogmaals aan dringen op verbetering van het loon voor losse arbeiders, Welk loon thans f3 per dag en f 1.50 voor den Zaterdag bedraagt, en welk loon zelfs beneden het aan de Werkverschaffing te Vlissingen betaal de is. Faillissement K. de Dreu Mzn., zaadhandelaar, Goes. „Handelsbelangen" no. 1877 bevat de cre- diteurenlijst in het faillissement K. de Dreu Mzn., Goes. Zij telt 12 namen, met een totaal passief van f 5834,45 ViDe ba ten zijn nog niet volledig bekend. Middelburg. Maandagmiddag hield in „St. Joris" de coöperatieve melkinrichting en stoomzuivelfabriek „Walcheren" een algemeene ledenvergadering, onder voor zitterschap van den heer A. de Visser van Souburg, welke door ruim 80 leden werd bijgewoond. Het entreegeld voor nieuwe leden werd voor 1926 vastgesteld op f 2 per koe. De heeren A. de Visser en W. Besuien werden met groote meerderheid van stemmen als bestuursleden herkozen en als lid van den raad van commissaris sen de heer A. Janse. Omtrent de nieuwe fabriek werd mede gedeeld, dat de bouw in zooverre is ge vorderd, dat in Januari deze in gebruik zal kunnen worden genomen. Het voor stel van het bestuur en den raad van commissarissen om zoodra de nieuwe fa briek in werking is gesteld, de vergoeding voor vroege levering vóór half zeven te laten vervallen en voortaan voor levering vóór zeven uur 's morgens en ook des Zaterdagsavonds een vergoeding te geven van een halven cent per liter melk, werd met meerderheid van stemmen aangeno men. Aan het derde lid van het dagelijksch bestuur zal een jaarlijksche vergoeding worden toegekend, groot f 50. Op een desbetreffende vraag wordt me degedeeld, dat zoodra voor leden der coö peratie de verplichting bestaat, dat het woord „melk" op de bussen moet vermeld staan, dit den leden per circulaire zal worden medegedeeld. Thans beetaat deze verpliohting voor hen nog niet. Bij de rondvraag komen verschillende zaken aan de orde, van welke we de voornaamste memoreeren. Gevraagd wordt naar verschil in den boterprijs met de fabriek der slijters. Ge antwoord wordt, dat de prijs niet altijd geregeld wordt met de Middelburgsche markt, maar meestal met de veiling te Roosendaal. Dat de omzet van de boter der fabriek steeds stijgt, mag een bewijs worden genoemd der goede kwaliteit. Wat de vereeniging met de oude fa briek zal doen is nog niet besloten; wel zal waarschijnlijk een filiaal op den Wal ge vestigd blijven. Te Vlissingen kan aan het daar gevestigd filiaal geleverd blijven worden. Een der leden wijst er op, dat, waar door de toepassing der warenwet steeds meer wordt aangedrongen op het zindelijk houden der melk, het vaak ondoenlijk is dit in alles te betrachten op de boerderij. Hij meent dat vooral de behandeling der melk op de nieuwe fabriek met haar mo dernste machines, kan goedmaken wat door de leden niet in alle deelen kan wor den gedaan. Hij begrijpt niet, dat de bur gerij niet de voorkeur geeft aan melk die op de fabriek gezuiverd is. De heer Zwa german, die als adviseur der vereeniging de vergadering bijwoonde, beaamde ten volle wat deze spreker had gezegd, doch drong tevens aan op goed zeven der melk en schoonhouden der koeien in den stal. Hij spoorde de leden aan, alles te doen wat in hun vermogen is om, vooral door levering van goede en zindelijke melk, de producten der fabriek aan de hoogste eischen te laten voldoen en alzoo den bloei der vereeniging, die er, vooral thans, zoo goed voor staat, te helpen bevorderen. De voorzitter sloot met dank voor de goede opkomst. Goes. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de verplaatsing van den ontvanger A. II. van der Feen van het kantoor der directe belastingen en accijn zen alhier naar het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Meppel ingetrokken. Bevolking gedurende de le helft der maand Nov. 1925. Ingekomen: Wed. den Exter van den Brink, zonder beroep, van Pasoeroean (N.-I.) Magdalenastr. 8; A. E. H. F. La Fors, schrijver kadaster* van Bergen op Zoom, J. v. Beijerenstr. 3 La. van Hemert en gezin, zonder beroep, van Den Haag, Gouwerveststr. 3; J. D, van Melle, fotograaf, van Bergen op Zooin, 'Opril Groote Markt 4; I. de Jonge, teekenaar, van Kerkrade, Vlas- markt 8Ma. Stalewska, liefdezuster, van Amsterdam, Lombardstraat 2; Ma. J. van Zeiji, liefdezuster, van Amsterdam, Lom- bardstr. 2; L. Elsbach, onderwijzer, van Nijmegen, Westwal 22. "Vertrokken: J. J. Ruisaard, huishoud ster, naar Amsterdam, Bloemstraat 105; W. Harinck, los werkman, naar Kloetinge, HeernissewegJ. Wi. Peters, apothekeres* naar Fifnaart, A 200 c; M. J. van Düest, huishoudster, naar Lisse, Stations weg 10; G. Maas, 2e luit. K).-I. Leger, naar Haarlem, Jordenstr. 62; J, Milhous, sla- ger, naar St. Laurens, E. Bot, verpleeg ster naar Ginneben, St. Laurensgesticht; L. J. de Jongh, koopman, naar Capellem (België); L. en M. Korstanje, landbóu- wers, naar Kloetinge, Bergpad; J. A. Molhoek, tok, naar 'Groningen, Heeren straat; P. Zuidhof, slager, naar Roosen daal, Molenstr. 3; D. van 'Beugen, rei ziger, naar Almelo, Marktstraat. 's-Gravenpolder. Doordat men ter zet terij gisteren een regel uit het verslag der Raadsvergadering wegliet en een anderen regel dubbel zette, was hetgeen door den heer Joziasse is gezegd onbegrijpelijk. Wij laten het daarom hieronder nog eens vol gen: Dhr Joziasse zegt: Vele G.-H. gingen toen (nl. bij de voorlaatste Raadsverkie zing) op een gezamenlijke lijst met de A.- R. De meerderheid was toen aan rechts en daar de voorzitter no. 1 op de candi- datenlijst was, kon men dien toch niet langer voor onpartijdig houden. De ver deeling der wethouderszetels was dus cor rect. Serooskerke (W.) Gisteren hield de ge meenteraad eene openbare vergadering. Na opening met gebed worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: door het Bestuur van den polder Walcheren wordt toestem ming verleend om de sloot bij het wegje vam Kodde te dempen zonder rioleering Hierover ontstaat een drukke discussie. 6 Verschillend» lede» achten het *iet raad zaam deze sloot dicht te gooien, aange zien de vrees bestaat, dat het daar ter plaatse, als het water wordt opgestopt* een modderpoel zal worden- Op een vraag van dhr P. de Visser antwoordt de voor zitter, dat van den polder nog geen ant woord is ontvangen op de aanvrage om de sloot aan het Smidswegje te dempen. De voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot bericht van den polder is ontvangen, alzoo besloten. Dhr Joh. iWon- dergem komt ter vergadering. Op een ver zoek van P. den Hollander om in de om geving van zijn woning een lantaarn ge- plaats te krijgen, wordt na bespreking (waarbij dhr Joh. Wondergem opmerkt, dat Den Hollander wel eens moest overwogen hebben, op welke gevaarlijke plaats hij bouwde, nu is het gemakkelijk om aa* den Raad om licht te vragen, wat d® gemeentekas jaarlijks f24 kost) met 4 voor ert 3 tegen besloten direct een lan taarn ter plaatse te zetten- Tegen De Vis ser, Wondergem en De Buck. Aan Ged. Staten zal worden aange vraagd voor den tijd van twee jaren ont heffing voor lichamelijke oefeningen aan gezien de gemeente geen lokaal en geen terrein er voor bezit Nu de pensioenen per giro worden uitbetaald, stellen B. e» W. voor, dhr C. P. van Dalsen eervol ont slag ■{e geven, onder dankbetuiging voor de gedane diensten, waarmee de raad zich vereenigde. Van den minister van Arbeid is een schrijven ontvangen, inhoudend® geen steun te verleenen voor woning bouw. Besloten wordt op een wenk van Ged. Staten uit de bouwverordening te schrappen „volgens rooilijn", zoodat daar bij eventueele bouw niet op beroepen kan' worden. Van H. Tavenier en C. Melis een dankbetuiging voor den steun ver leend bij het leggen van den klinkerweg. Met algem. stemmen wordt herbenoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim dhr S- Meijers Bz. Een me- 'dedeeling doet de voorzitter dat het legaat door wijlen Mevrouw Tak van Vollenhov® aan de gemeente en aan andere instellin gen geschonken, ten volle zal worden uit betaald, aangezien het mogelijke tekort door den heer Tak zal worden aangezui verd. De voorzitter stelt voor den heer Tak een dankbetuiging te zenden. Nu deelt de voorzitter mede, dat d® heer Hoegen van Hoogelande bereid is aan de gemeente een plaats te schenke* op perceel Sectie E no. 738 om Be» bergplaats te bouwen voor den lijkwagen, die zal worden aangekocht uit het legaat geschonken door wijlen Mevr. Tak va» Vollenhove- De voorzitter stelt voor ee» dankbetuiging namens den raad te zendem aan den heer Hoegen van Hoogelande, waarmee de raad zich vereenigt. Bjj d® rondvraag wijst dhr P. de Visser op de» slechten toestand waarin het pad langs de zoogenaamde Bogaardwei verkeert. Hf zou gaarne willen dat er verbetering aan gebracht werd eU dat er door B. en W. voor gewaakt werd dat zoo iets niet meer voorkwam. De voorzitter zegt, dat B. en W. zullen trachten verbetering aan t® brengen, waarna de raad in besloten ver gadering gaat- Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Werkendam door J. B. G. Croes te Naaidien-Bussum. Beroepen te Zaandam H. Velema t® Noordeloos. Geref. Kerken. Tweetal te Hill'egersberg (Terbreggeni) L. J. Allaart te Rozenburg en H. Has- pers te Koudekerk a. d. Rijn. Hetnkenszand. Tot secretaris-ontvanger bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is met ingang van 1 Januari 1926 benoemd in de plaats van den heer A. Wi. Wiss® de heer Luwema. Voor deze betrekking hadden zich 3 sollicitanten aangemeld. "(G. Ct.) Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening in de Herv. kerk te Tjerkgaasë werd de nieuwheroepen predikant ds C. Sundermeijter, overgekomen van Ritthera, door ds J. C. P. van Eikel, van Noord- horn, tot zijh dienstwerk ingeleid met ee* leerrede uit 1 Tim. 416. Die gemeesat® zong na de bevestiging Ps. 134:3. Da» namiddags verbond ds Sundermeijer Kiek aan zij'n nieuwe gemeente met de Woor den uit Deuteronomium 322, 3. Z.Een* werd na de preek toegesproken door dl® predikanten D. Zoete uit Lemmer, en B, A. Visser, uit Oosterzee, door den ouder ling J. de Jong, namens de gemeente e* als hoofd der Herv. school. Den leeraew werd toegezongen Ps. 909. De Theologische Sehool te Kampen. Het Stud. Corps „Fid®® Quaerit Intellectum" aan de Theol. 6®hoei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1