Onderwijs. Prediktairte». Rechtszaken taagd Nieaws. Kerknieuws. ken. Wat liun samenwerking betreft, het is een vereeniging van zuiver uitgebeelde, goed doordachte en fijn doorvoelde tonen. Het praehtgeluid van hun koperen instru menten golft als een koor van gouden en zilveren klanken door de ruimte. Als er sprake kan zijn van volmaakte harmonie, dan hebben wij dat hier aangetroffen. Het Amsterdamsche solisten-quartet heeft zich als hoogstaande kunstenaars voorge steld. Na de pauze werd de heer Mannhardt door den voorzitter der vereeniging, den heer Sillevis, op humoristische wijze warm gehuldigd met aanbieding van een mooie fauteuil en enveloppe metna men. De heer mr Stieger huldigde namens Euphonia den dirigent met toespraak en lauwerkrans. Mevr. Mannhardt werd een bouquet aangeboden. Hierna gaf de Sym- phonie Balletmusik aus der Opera Maga- rete (Faust), Ch. Gounod, in 5 deelen; dit werk bleek zeer goed in het bereik der Symphonie te liggen, prachtig uitgevoerd. Als slot van het programma 't solisten- quartet met a. Air pastorale van S. Ri chard en b. Fantaisie dramatique van R. Sell, beide kunstvol uitgevoerd. Na aan houdend applaus waren zij zoo vriende lijk nog een nummertje te geven. In mej. Mannhardt had de Symphonie een pianiste van fijngevoelige en kunst zinnige hoedanigheden. De Symphonie kan op een welgeslaag den feest- en concertavond terug zien. De concertzaal en balcon waren ongeveer ge heel bezet. Vlissingen. Ter voorziening in de va cature van lid der commissie van toe zicht op het M. O. ontstaan wegens ver leend eervol ontslag aan den heer H. J. Voorloop, beveelt de commissie ter be noeming aan de heeren ds W. A. B. ten Kate en ds A. de Voogd, uit welke aanbe- beveling B. en W. voorstellen de benoe ming te doen. Gisterenavond is alhier, na het on dergaan van een operatie op ruim 70- jarigen leeftijd overleden de heer P. Lands man wethouder van onderwijs- De over ledene behoorde tot de Anti-Rev. partij. De overledene was veertig jaren ach tereen hoofd eener openbare lagere school in zijne woonplaats; jaren lang vervulde hij met eere de functie van ouderling en notabele in de Ned. Herv. Kerk; en werd hij herhaaldelijk gekozen tot lid der Synode. Hij had ook zitting in het Be stuur van het Militair Tehuis en was een warm vriend der militairen, wier om gang hij meermalen zocht in het Militair Tehuis. Zijn heengaan is een groot ver lies voor de A.-R. partij, die haar be kwamen vertegenwoordiger in den ge meenteraad ziet heengaan; doch meer nog voor "de plaats zijner inwoning, welke hij in verschillende corporaties met lust en ijver diende. Zijn ledige plaats zal niet gemakkelijk te vervullen zijn. Kruiningen. Door de zendingsvereeni- ging alhier werd in de week van 1 tot 7 November een collecte voor de zending ge houden, waarvan de opbrengst was f 95; met 3 nagekomen giften, werd het totaal f 102.—. 's-H. Arendskerke. In de Vrijdag gehou den Raadsvergadering werden aangebo den 3e begrooting der gemeente en die van bet Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen, beiden voor het dienst jaar 1926. Besloten werd deze begroo tingen onder de raadsleden te laten cir- culeeren. Verder hadden achtereenvolgens de volgende benoemingen plaatsTot lid van het burg. armbestuur van 's Heer C .Minderhoud en tot lid van bet groot armbestuur van *s H. Hendrikskinderen dhr P. Oudkerk. Tot lid van de Commissie van plaatse lijk toezicht op het Lager Onderwijs ■werd herkozen de heer 3. Rouw*, terwijl tot afgevaardigden naar de in 1926 te houden aandeelhoudersvergadering' van de N.V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland, werden "herbenoemd de heeren P. de Putter en P. Oudkerk. Tot leden van de Kieuwjaaiscommissien w'erden "benoemd: 4e 'sH. Arendskerke dhr J. de Ruiter,, 3. Smit Jzn., D. W. Lindenbergh, N .Otte, 3. Valkier en L. van Vessem. Te 'sH. Hendrikskinderen dhr P. de Putter, M. Vermeule, A. G. Verburg, J. Zandee. ïe Mieuwdorp dhrn J. J. de Jager, P. Blok, C. Zandee, 0. Minderhoud, P. Ge- «chiere, Joh. Sandee, M. de Dreu, P. v. d. Dries, A. J. de Jager en Dekker Izn. Verder werd vastgesteld het suppletoir kohier van de Hondenbelasting voor bet dienstjaar 1925. Naar aanleiding van eeni ge ingekomen bezwaarschriften tegen en «enige verzoeken om ontheffing van beta ling van schoolgeld, wordt met algemeene «temmen besloten: de aanslag van Joh. ISchipper Pz. van het kohier af te voe ren en die van 0. de Baar daarop te handhaven. Gedeeltelijke ontheffing van Betalen van schoolgeld voor het belasting jaar 1925'26 werd verleend aan P. iWeststrate, tot een bedrag van f2.77i/2i, aan G. Doekes, tot een bedrag van f 44-.8Ö, aan Chr. Nijsse, tot een bedrag van 1.95, aan J. Klompe, tot een bedrag van f 11.20, aan Chr. Jansens, tot een bedrag van f1.56 en aan J. Huige tot eert bedrag van f 24. Bij de rondvraag' vraagt dhr de Vlieger, hoever de plannen van B. en W. zijn gevorderd met betrekking tot de beplanting van de gedempte vaatput te Nieuwdorp. De voorzitter zegt, dat 'deze beplanting eerst zal plaats heb- fcen, als de in deze put aangevoerde grond voldoende zal zijn gezeten. Tevens zal dan het ijzeren hek om de voormalige vaa.tput worden verlengd. Hierna slui ting. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad. Voorzitter Burgemeeste Van Doorn. Voor lezing werd gedaan van de volgende in gekomen stukken: a. schrijven van A. Adriaanse betreffende diens uitkeering door het Burgerlijk Armbestuur; b. circu laire van den Minister van Arbeid enz. betreffende gemeentelijken steun voor wo ningbouw; c. Koninklijk Besluit, waarbij het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein wordt gesteld op 12; d. dankbetui ging feestcommissie burgemeestersinstal latie voor medewerking. Het verzoek van A. Adriaanse om meer steun wordt verwezen naar het Burgerlijk Armbestuur. De overige ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand jhr. v. Doorn. De benoe ming van een lid der schattingscommissie wordt aangehouden. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim en der com missie van toezicht op het lager onderwijs wordt benoemd dhr G. de Ru, hoofd der Julianaschool. Ten opzichte van het pontveer Abeele deelt de voorzitter het volgende mede: De minister zou willen, dat de gemeente min der subsidie vroeg en dat veergeld werd gelieven. Een voorloopige overeenkomst is, dat de gemeente van het rijk zou krijgen f 750 en vrijgesteld wordt om veergeld te heffen. De onderhandelingen zijn nog gaande. Behandeld wordt een verzoek van bet comité voor chr. wijkverpleging om subsidie, groot f 600. Na bespreking wordt dit verzoek toegestaan met ingang van 1 Jan. 1926 met 10 tegen 1 stem, die van den heer Jobse. Een voorstel van den heer Jansen om de subsidie te doen ingaan 1 October 1925, werd verworpen. Verder wordt behandeld de verordening op het bewaarscboolonderwijs, waarvan de voornaamste artikelen zijn: van ge meentewege zal bewaarscboolonderwijs gegeven worden; het toezicht over de school wordt uitgeoefend door B. en W., bijgestaan door de commissie van toezicht op het lager onderwijs; de schooltijden zijn des voormiddags van 911 Yi uur en des namiddags, uitgezonderd op Zater dag en Woensdag, van 1 3d3% uur; de vacantiën zijn gelijk aan die aan de open bare school; als leerlingen worden toege laten de kinderen, die vóór 1 October den leeftijd van 4 jaren hebben bereikt, welke toelating geschiedt op 1 April, met uit zondering van hen, die zich tusschentijds vestigen; aan het hoofd der school is een onderwijzeres in het bezit der akte als hoofdonderwijzeres geplaatst, die tevens belast is met de leiding eener klasse en wordt bijgestaan door ten hoogste 3 help sters; het aantal leerlingen eener klasse mag niet meer bedragen dan 50; het hoofd der bewaarschool wordt benoemd door den Baad uit een voordracht van ten hoogste 2 personen, door B. en W. op gemaakt, gehoord de commissie van toe zicht; zij wordt door den Raad op voor stel van B. en W. ontslagen; het overige personeel der school wordt benoemd en ontslagen behoudens beroep op den Raad, door B. en W., gehoord het hoofd der school; de tractementen bedragen voor het hoofd der school f voor de 1ste help ster f 12.50 per maand, voor de 2de help ster f 7.50 per maand, voor de 3de help ster f 7.50 per maand met verhoogingen. In den Raad worden enkele wijzigingen aangebracht. De leeftijd van 4 jaren wordt gewijzigd in 3% jaar, de toelating geschiedt 1 April en 1 October. De ver plichting om bij verhindering om de school te bezoeken kennis te geven aan het hoofd der school vervalt. Van de 3 helpsters moeten 2 zestien jaar zijn en de 3de veertien jaar. Het salaris van de helpsters wordt f 4 per week en zes éénjaarlijksche verhoo gingen van f25. In plaats van dat bij ziekte van het per soneel een verklaring moet worden over gelegd van den gemeente-geneesheer, wordt gelezen een geneesheer. De instructie van het hoofd- en hulp personeel wordt onveranderd aangeno men. Dhr de Priester zegt, dat zijn fractie zal stemmen tegen de verordening, omdat gunstige verbeteringen niet zijn aangeno men. De geheele verordening wordt met 9 te gen 2 stemmen aangenomen, die der hee ren de Priester en Jansen. De geheele verordening treedt in wer king 1 Januari 1926, voor de helpsters 1 Juli 1925. Dhr de Priester zou wenschen dat de werkverschaffing Maandag a.s. begint; de regeling zou dan later kunnen behandeld worden. Met algemeene stemmen aange nomen. Behandeld wordt een verzoek van de Nationale Christen Geheelonthoudersver- eeniging om subsidie en een verzoek van de Voetbalvereeniging om subsidie. Dhr de Priester zou met beide verzoeken willen wachten tot behandeling begrooting. Aan genomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Jobse. Besloten wordt, wegens het late uur, de vergadering te verdagen tot Vrijdag 27 November, 3 uur. Alhier zal tusschen 23 en 30 Nov. voor de blindeninrichting te Wolfhezen gecollecteerd worden. Onlangs is per ad vertentie en in een uitvoerig bericht veel hierover medegedeeld, zoodat wij deze col lecte warm aanbevelen. Kamperland. De Uniecollecte alhier ge houden heeft opgebracht de som van f 135.40. St. Philipsland. Dezer dagen werd'een kindje geboren, dat het gewicht had vantwee pond. Het kind bevindt zich in goeden welstand, maar is toch vervoerd naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom, waar het zal verblijven, tot dat het wat meer in gewicht zal zijln toegenomen. (Th. Ct.j Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groningen G. Tichelaar te Leiderdorp; te Putten (toez.) J. E. Klomp te Oldebroek. Geref. Kerken. Tweetal te 's Gravenhage West T. Fer- werda te Amsterdam en J. L. v. d. Wolf te Kralingen. Idem te Scheveningen G. O. Renner t e Emmen en dr C. N. lmpeta te Kampen. Idem te Delft J. R. Goris te Apeldoorn en J. v. d. Meulen te 's Her togenbosch. Beroepen te Hijlaard R. Oosterhof cand. te Groningen; te Anna Jacobapolder A. Wijngaarden te Baarland. Bedankt voor Haarlemmermeer door W. J. J. Velders te Amsterdam. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Boskoop P. de Smit te N. Pelcela; te Scherpenzeel M. Hoek stra te Reilen. Doopsgezinde Gem. Benoemd te Ouddorp als hulpprediker A. Schopenhauer te Amsterdam. Dc classis Middelburg benoemde tot afgevaardigden naar de te Goes te hou den Particuliere Synode van Zeeland, ds Hei] en ds Telkainp, primi; ds Hamming en ds WesseLs, secundi; ouderling S. Brandsma en A. Louwerse van Grijps- kerke, primi; J. H. Geschiere en C. Pol derman, secundi. Geslaagd te Utrecht voor het docto raal examen rechtswetenschap de heer A. Vogelaar; 2e gedeelte de heeren K. v. Putten en D. W. J. v. d. Wal. Bevorderd tot tandarts de heer C. A. Stomps. Aan de uiversiteit te Amsterdam voor het can- didaats rechtsgeleerdheid de heer H. P. Tutein Nolthenius. Te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen 3e stuurman groo- te vaart de heeren W. Macaré, G. Meijer, J. Groendijk, H. Ritsema en H.«v. Harten. Ondanks de tegenwerking. Te Appingedam waren de gemoederen van vele ingezetenen zeer bewogen over een schoolkwestie. In Januari van dit jaar brandde de Chr. school af en niet lang daarna deed het schoolbestuur het ver zoek aan den gemeenteraad de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor nieuw bouw. Nu werd er een adresbeweging op touw gezet om dit to verhinderen, doch 't hielp niet. De gemeenteraad keurde het besluit goed. Een 4-8-tal ingezetenen wend den zich toen tot Ged. Staten van Gro ningen, doch hebben ook deze dit beroep ongegrond verklaard en het raadsbesluit tot toekenning der gelden goedgekeurd. Zondag 22 Nov. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nin. ds de Vries, av. ds Steinz. Woensdag vm. ds de Vries, av. ds Homburg. Willielminadorp, vm. ds. de Vries, nm. ds Homburg. Aagtekerke, vm. cand. Kwint uit Utrecht, nm. ds. Gijsman. Domburg, 9.30 u. ds. Halt, 6.30 u. ds Postma van Biggckerke. Arrondissements rechtbank te Middelburg i Zitting van 20 Nov. 1925. Do volgende vonnissen werden uitge sproken Oplichting: J. M. v. 'tH., 65 j„ koop man te Renesse, degetineerd te Middel burg, 6 maanden gev.straf met aftrek van het voorarrest; Wederspannigheid, eenig lichamelijk letsel tengevolge heb bende: C. de W., 22 j. werkman te Goes, gedet. tot 2 mnd. gev.straf tnet aftrek van het voorarrest; Verduistering: P. M., 40 j., reiziger te Kloetinge, tot 1 maand gev.straf; niet aanhouden van een koopmansregisterP. J. v. H., 18 j., leurder, Vlissingen, vernietiging van. het vonïiis van den kantonrechter en. vrijspraak; overtreding motor- en rijwiel- wet (rijden zonder licht en niet halt houden qp de eerste aanmaning)I. B. 35 j., arbeider telegrafist, te Arnftnuiden, tot f3 of 3 d. h. voor het le hem ten laste gelegde feit, en vrijspraak voor hef 2e feit. Verder werden de volgende zaken be handeld Diefstal met braak. Op 25 Juli 1.1. gedurende de kermisweek werd te Vlissingen in de woning van zekere Kim- mel in de Verk. Quakkelaarstraat inge broken, bij welke gelegenheid door de daders eenige kasten en laden in die woning werden opengebroken en een be drag aan geld ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal of medeplichtigheid) daaraan stond gisteren voor de Recht bank te Middelburg terecht K. J. G., 53 j., koopman, wonende te Rotterdam, in arrest te Middelburg. Bekl. door den president ondervraagd, ontkent zich te hebben schuldig gemaakt aan de hem ten laste gelegde feiten, doch zegt op den bewusten dag op zijd vriend Leene te hebben staan wachten. Hij beweert de op hem bevonden geldstukken, welke geble ken zijn van den diefstal ten huize van Kimmel afkomstig te zijn, van Leene te hebben ontvangen. Hij "begreep wel dat dat geld van diefstal afkomstig moest zijh, omdat Leene toen hij met bekl. te Vlissingen aankwam, geen grid had. Getuige (to Plaa, echlgenoote van Kim me^. verklaarde op den dag van de inbraak hare woning te hebben verlaten nadat zij "afles afgesloten had. Toen ze dés middags terugkwam nfeek de voor deur dicht, doch niet op sfot. In de kamer vond ze alles overhoop liggen, kasten en laden geopend en de kinder spaarpotten opengebroken. Get. .vermiste 2 gouden tientjes en 2 gouden vijf jes. Beklaagde nader ondervraagd blijft bij zijn ontkentenis. Get. Kimmel zêide op tien bewusten dag zich te Ilelkwoetsluis te hebben be vonden, alwaar hij van zijn vrouw ver nam dat er bij hem was ingebroken. Bij een ingesteld onderzoek vermiste hij eenig Nederlandsch goudgeld, en Engel- sche, "Fransche en Duitsche muntspeciën. De ter terechtzitting aanwezige das, bij bekl. in beslag genomen, herkent de ge tuige als de zijne, tenminste men soort gelijke. Getuige de Vos zegt bekl. op den bewusten middag in de Verk. Quakkke- laarstraat te hebben zien op en neer loopen, hetgeen werd bevestigd 3oor de getuige Louwerse die de bovenwoning bewoont van het pand waar de inbraak is gepleegd. Getuige Pluymers zegt, dat bekl. dezen zomer bijl hem in de kost is geweest, evenals zijn vriend Leene. Dp den dag van de inbraak is beklaagde en zijn vriend om kwart over zes thuis gekomen. Getuige weet niet Wat er dien dag is voorgevallen. Toen bekl. bijl get. in de kost kwam, gaf ljiji zich uit voor een zekere heer Bakker. Getuige zegt Zater dags te Voren geld te hebben geleend aan beldaagdes vriend Leene. Bekl. onder vraagd, zegt, dat Leene hem aan getuige Pluymers bij hun komst in diens woning als Bakker heeft voorgesteld. Get. de Bruyne verklaart dat gedurende de ker misweek beklaagde in zijn café is geweest op een namiddag. Leene was er ook bij. Beklaagde wisselde een gouden tientje. Hij had ook Engelsch en Duitsch geld bij zich. Leene heeft getuige niet betaald'. Getuige Kop zegt, dat bekl. in de maand Juni bij zijn patroon is geweest en daar een pakje in bewaring heeft gegeven, dat naderhand door de politie bijl hem is weggehaald. Getuige Leene door de President on dervraagd, zegt, op den bewusten dag te Middelburg te zijn geweest en die plaats des namiddags 1.30 u. te hebben verlaten. Hij zegt to Vlissingen in gezelschap van beklaagde te zijn geweest. Beklaagde zcide toen: dat hij ging trachten wat te dienen. Het aan getuige vertoonde breek ijzer, hetwelk ter 'terechtzitting aanwez:g is, herkent getuige als zijn eigendom en zegt daar een stuk te hebben afgesneden. Get. zegt aan bekl. geen gouden tientjes' te hebben gegeven, en beweert van den diefstal niets af te weten. De officier van Justitie requisitoir ne mende acht het feit wettig en overtuigend bewezen. Bekl. beeft een zeer groot straf register. Hij doet niets anders dan inbre ken. 221/2 jaar heeft beklaagde reeds in de gevangenis gezeten. Hij eischt een gevangenisstraf van 4 jaar. D© verdediger van beklaagde, Mr van "Her Weel te Mid delburg, betoogt dat men niet te veel moet letten op beldaagdes strafregister. II3 betreurt het dat Leene als getuige is gehoord. Naar verdedigers meening heeft het O.M. een keus gedaan bij de ver volging tusschen beklaagde en Leene. Niettemin acht pleiter de schuld van be klaagde aan het feit niet bewezen en vraagt vrijspraak. In zijn verdediging die beklaagde daar na nog houdt om zijln onschuld aan te toonen zegt hij "ó.a. dat getuige Leene te Rotterdam als een echte landhaai bekend staat en duizenden en duizenden guldens als souteneur beeft afhandig we ten te maken. De rechtbank bepaalt "de uitspraak over 14 'dagen. •De volgende zaak was die tegen P. S., landbouwer, 24 jaar, Wonende te Bors- selen, 'die hooger 'beroep had afngetee- fcend tegop een vonnis van den kanton rechter fe Goes, waarbijl hij wegens het zicPi zonder 'te zijn voorzien van een Jachtacte met een geweer In het \feld bevinden .onder de gemeente Borsselen op 10 Juli 1925, werd veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het geweer of f25 subs. 25 d. 'h. Eisch bevestiging van het vonnis. C. M. R., 25 j., fitter wonende te Vlissingen, beklaagd van in den nacht van 15 op 16 Aug. 1.1. te Vlissingen opzettelijk een brandende lantaarn te heb ben verwijderd die geplaatst Was bij een opgraving in bet trottoir in de Nieuw- straat, door welke handeling gevaar voor de veiligheid van bet verkeer te duchten was. In "deze zaak Werden een tweetal getuigen gï'hoorfl, waaronder de agent van politie, die beklaagde op heeterdaad' betrapte. Wegens niet verschijning van een getuige werd de verdere behandeling dezer zaak uitgesteld tot 4 Dec. a.s. A. E. G. K., 51 jaar, secretaris eener1 suikerfabriek te Axel, werd beklaagd dat hij op 13 Juli 1925 te Sas van Gent door zijln schuld heeft veroorzaakt, dat M. Del- laert on C. L. M. Nevejan zwaar licha melijk letsel, althans zoodanig lichame lijk letsel, waaruit tijdelijke verhindering in de uitoefening hunner beroepsbezig heden ontstond, bekwamen, bestaande voor Dellaert uit een bloedend wondje aan zijn achterhoofd en een onderhuid- sche bloeding aan den linkerslaap, en voor Nevejan uit voortdurende hoofd pijnen, door als hestuurder van een mo torrijwiel, Waarmede hij reed op de West kade te Sas van Gent, zoo onvoorzichtig onoordeelkundig en roekeloos naarriinks uit te wijken, dat hij met het motorrijwiel waaro pDellaert en Nevejan waren geze ten in aanraking is gekomen,, waarbij deze bovenstaande verwonding of ziekte bekwamen. Eisch f50 of 50 d. h. Mr Ileijse vroeg een lichtere straf. Tegen L .v. B., 65 jaar, arbeider te Rilland-Bath, gedetineerd, werd ter zake van ontucht 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Behandeling Cassatie be - r o e p. Ter zitting van dén Hoogen Raad van 7 December a.s. zal worden behan deld het cassatieberoep van P. J. v. d. V. 37 j., roeier te Vlissingen, gedaan tegen een vonn.% der Rechtbank 'te Middelburg van 16 October T.l. waarbij1 hij wegens het nalaten hulp te verleenen bij: ©ogen blikkelijk levensgevaar waarin een ander verkeert, werd veroordeeld tot drie mnd. gevangenisstraf. Door den politierechter te Breda is tegen J. J. E., bakker te St. Philipsland f 150 boete of 150 dagen hechtenis gevor derd wegens pogingen tot omkooping van den gemeenteveldwachter. Ongelukken- Toen de knecht van den slager S. te Monster bezig was ge hakt le bereiden door middel van een electrische gehaktmolen, wendde hij zich even om- De molen bleef doorwerken en een 10-jarige jongen wilde deze ge legenheid benutten om ook een stukje vleesch in de machine te stoppen, met liet gevolg, dat hein vier vingers van de rechterhand werden afgekneld- Op een steiger te Amsterdam is een 59-jarige werkman tusschen een rijdende kraan en een meerpaal bekneld geraakt. Hij Werd naar liet Gasthuis vervoerd en is daar overleden. De gepensionneerde tuin man B. te Hengelo (O.) is in De Lutte van een kar grind gevallen. Bewusteloos en met een hersenschudding werd hij opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Te Rotterdam is een 61-jarige weduwe K. bij het oversteken van de straat over reden door een wielrijder- Zij is met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis opgenomen. Te Den Haag is gistermorgen de 48- jarige voerman V. op een sloopingö- werk door een vallende granieten pi laar getroffen. Zijn schedel werd verplet terd, zoodat de dood direct intrad. Twee zoons van V. zagen hun vader voor hun oogen verongelukekn. De overledene was hoofd van een {alrijk gezin. Van 'n gestolen paard en 'n gestolen koe. Op de Gorcumsche paardenmarkt verkocht J. V. te Russen een paard voor f 200. De kooper zou even daarna betalen, doch was spoedig met het paard verdwenen zonder betalen. In Dordrecht werd de kooper aangehouden, die het paard reeds had verkocht voor f170. De dader kon het gold nog ge deeltelijk terug geven. Op het paard werd beslag gelegd. Op de beestenmarkt deed zich een dergelijk geval voor. Iemand uit Noordeloos verkocht een koe voor f275. De kooper ging er mee heen om straks te betalen, doch laat nog op zich wachten. De berooving op Katen- d r e c h t. De heer S., van den Katen- drechtschen Lagedijk te Rotterdam, die, zooals we gemeld hebben, in zijn woning overvallen en gebonden was en door ee» broodbezorger pas drie kwartier later be vrijd kon worden, is gisteravond over leden, hoofdzakelijk als gevolg van den ischrik. Uit een nader door de politie ingesteld onderzoek is nog het volgende gebleken De verslag ene was 74 jaar, en niet 61 zooals in het eerste bericht stond. Hij heeft nog kunnen meedeelen, dat zij» aanrander een forsch gebouwde kerel van omstreeks 30 jaar geweest is, die hem onmiddellijk na zijn binnendringen bij ds keel gegrepen en op den grond gewor pen heeft. De oude man hoeft toen zeil nog aangeboden de plaats aan te wij zen waar geld bewaard werd, als d« indringer hem verder met rust wilde la ten, en de aanrander is in zoover in dit aanbod getreden, dat hij zijn aanvankelijk geuit voornemen om S. ook nog ee* prop in den mond te duwen heeft late* varen, en het bij liet binden va* ha*- den en voeten met tamelijk versleten bind touw, dat hij meegebracht en achtergela ten heeft, heeft gelaten. Het was een publiek geheii* in da buurt, dat de gebroeders S. de jong ste broer was tijdens den overval naar de markt om eenige inkoopen te doem er warmpjes inzaten en het vorige jaar ook nog een erfenis gekregen hadden. D« broers hielden er de gewoonte op na, zilvergeld in groote kommen te bewaren, één voor de guldens en rijksdaalders, één voor de kwartjes en één voor da dubbeltjes. Na de aanwijzing door het slachtoffer van de kast waar deze kommen stonden heeft do inbreker ze op zij* ge mak geledigd, zoodat het gestole* be drag in elk geval veel hooger is da* de eerstgemelde f60. Hoeveel het precies was kon de uitgeputte oude man hij zijn ver hoor niet meer meedeelen en de andere broer was na zijn terugkomst zoo onder den indruk, dat hij het zich ook niet herinnert De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld om den dader in han den te krijgen. Het signalement dat de overiedone nog jheeft kunnen ge-vea is echter zeer vaag. Bomaanslag te Dublin. Hef voornaamste bioscooptheater te Dublin, waar de Britscho oorlogsfilm „Ypres" werd vertoond, is gistermorgen volledig verwoest door een hom. Twee agenten, die de werpers wilden arresteeren, wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6