m 43 RIJ BLOK, Donderdag 19 ilovember 1Ü5 40e Jaargang cÜam. f l.'pcakto ©Tij"0.5 5 pet pond, I OP STAM, i EERSTE BLAD. gfiJbxuiL^ Binnenland. EBEH8EK rden Catalogus Jekkers Jk Vlasm. M'burg. versch gevuld RITS. zen Bonbons, en Borstplaat. Ift, Middelburg. ijving te koop de in den Westkerke- oond door den heer n. et dubbel Woonhuis Aanbevelend, B. H. SCHRIJVER, Westsingel 135, GO®8- >e Kalfkoeien, ng Januari en April. 3 KOK, Drietal, 'sHeer ke. d benoodigd i Dienstbode, STOLS, Landbouwer, Qit nummer bestaat uit twee bladen Gemeenteraad van Middelburg, urcvnl (Wind dat aük cUuD&derce Ccucao geEdwaopittmg. Ruwe en Schrale Huid Uit (ie Pramde. het beste, het schte, het altijd t Nicolaas-Cadeau en mooi en goed oek is een ge- imee men ieder en en dat altijd blijft behouden, s geschikts voor voor een fami- w verloofde, voor of kennis, raad- ija gus is uitvoerig en toelichtend, eer 140 illustra den enz., en heeft van 160 bladz. ratis op aanvrage keriets in vinden. dit winterseizoen ht, door de Qroote n wij prima kw laagst mogelij sorteering i foon 530. Heinkonszand are Olmen, Canada's, Hofstede De Kouse", waaronder zware, n weide in den Zuid en den dijk van den Baarsdorp are Olmen, het hoefje bewoond eduwe Flipse, bij Kapalle ware Olmen, n boomgaard in Vroon- Vroonlandschen weg, elen. Wolfaarfsdijk are Olmen, enstraat. aaronder 5 zware, waaronder zware, ede in den Westkerke- oond door den heer an. en te bekomen ten de heeren LENSHOEK i, alwaar inschrijvings orden ingewacht voor sdag 24 November a s. TE KOOP, varend dorp in Walche- ,1e doeleinden geschikt, tter O Bureau van dit ddelburg. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES 'Bureaux-: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. TE KOQIH Grenen Spoorbiels, uizen 5 c.M. engrootere maten, :en 25 c.M. enz. enz. nwezig op terrein Staats- n te Middelburg, rreerende prijs. TE KOOR: Schore- In de Woensdagmorgen gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Bij de behandeling der ingekomen st- wees dhr Paul op den last, die onder vonden wprdt van de vrachtauto van Cas- •tel door bewoners van een deel van den Veerschen weg, en werd onderzoek toe- J r gezegd of door verbetering van den weg hierin verandering is te brengen. Naar aanleiding van adressen inzake ■steun aan de werkloozen, werd het cre- diet van dit jaar aan de betrokken com missie verhoogd van f5000 tot f6000 en werd aan B- en W. nog toegestaan tot een maximum van f 1000 te besteden voor een kerstgave. De heer Paul drong aan op 'het geven van zooveel mogelijk werk verschaffing en wees op de rioleering van de buitenwegen. Toegezegd werd, dat hiermede zooveel mogelijk zal worden voortgemaakt. Benoemingen. De leden der verschillende raadscom missies werden herbenoemd en namen hunne benoemingen aan, behalve de heer Boasson, die in beraad hield de weder aanneming van het voorzitterschap van de Commissie van Fabricage. Tot leden van de Commissie van het toezicht op het L. O. werden herbenoemd of be noemd de heeren C. Hack, B. Stoopman, dr C. Orbaan, G. Mes, S. Brouwer, C. J. Bakker, G. W. Graafhuis, L. Onderdijk en J. Hage en de dames mej. J. G. G. de Cleijn Brem, mevr. van Empel en mevr. 'Hartman. Onderwijs-kwestie. Alsnu is aan de orde de vraag of de Openbare School B zal worden een drie- mansschool of zal worden opgeheven. De 'heer Paul zegt, dat de lage aangifte van leerlingen, zeker reden was voor B. en "W. om de kwestie nader onder de oogen te zien; en spreker meent, dat de meer derheid met het voorstel van een drie- mansschool, een gelukkige oplossing vond. Het is nu anders dan in Juli, het geldt nu een 4-mansschool te veranderen in een drie-maansschool en toen een zes-mans- school in 2 drie-mansscholen- Het ge boortecijfer is stijgende te Middelburg. Als school B. wordt opgeheven, zullen de 75 leerlingen over 3 of 4 andere scho len worden verdeeld en als dit over 3 gebeurt, komt men tot te groote klassen. Dhr Mes zal stemmen Voor opheffen van school B, omdat het f 6000 bezuiniging brengt. Dhr den Hollander kan niet be grijpen, dat de meerderheid van B- en W. komt met een drie-mansschool, gezien de stemming in de vorige vergadering, toen de kleine meerderheid tegen een drie- mansschool was. In 1916 werden 361 kin deren geboren en 1919 302, en spr. toont aan dat het O. L. daalde met 149. De he<er Paul protesteert tegen de cij fers van den heer den Hollander. Mevr. de Graaf acht de opheffing van •school B. een te zware slag voor hef onderwijs, en een deel van de leerlingen zullen naar het bijzonder onderwijs gaan. De heer Hondius zegt, dat toename van het geboortecijfer toekomstmuziek is, eü men vergeet, dat er meer menschen uit gaan, dan er in de gemeente komen. Het blijkt, dat Middelburg niet als woonplaats begeerd wordt. Bezuiniging is dringend noodig. Men moet niet vergeten, dat er toch 4 scholen zijn. De meerderheid van den raad was toch tegen de driemansschool. De heer Onderdijk is voorstander ge weest van de 2 drie-mansscholen in Juli, maar kan niet begrijpen, dat men nu tegen het meerderheidsbesluit handelt, want het geldt nn als toen bezuiniging en geey uitspraak voor het stelsel der driemans school. Door opheffing van school B, brengt •men de andere boven de 216 leerlingen, de door den raad bepaalde grens. Spr. wijst op het vreeselijke gesol met de kin deren, waardoor ouders naar de bijzon dere school worden gedreven- Als het aantal kinderen nog daalt, dan desnoods een 2-mansschool, maar spr. heeft ver trouwen in een stijging waardoor men weer een 4-mansschool kan krijgen. De heer de Veer is de minderheid van B. en W. en meent, dat de zaak ontzettend wordt opgeblazen- Spr. is voor de opheffing, omdat het een bezuiniging geeft van 5 a 6 duizend gulden en 'in het vervolg waarschijnlijk nog meer. Spr. kan uit de genoemde cij fers niet concludeeren, dat er meer leer lingen _zullen komen. Het totaal aantal leerlingen van Openb. en Bijzond. scho len daalt steeds. De bezuiniging is wel een wat groote klasse waard, en vroe ger was het onderwijs met groote klassen aniet zooveel slechter. Dhr Bosman wil steeds bezuinigen, maar als men iets voor stelt is hij er tegen. Het voorstel van de meerderheid van B- en W. wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen, links tegen rechts. Z. h. st. aangenomen de voorstellen tot verhuring van gemeente-grond aan den Singel, tot rooiing en aanplanten van hoo rnen en het beschikken op een verzoek inzake de straatbelasting. Begrooting 1926- Bij de algemeene beschouwingen be treurt dhr Cornelisse het, dat B. en W. nog met geen voorstellen zijn gekomen naar aanleiding van het rapport over de gemeentelijke ziekenverzorging en bepleit hij nu eindelijk eens een uitspraak te doen inzake een schoolarts- Ook be pleit spr. het maken van een goede open bare zwemplaats. Het zou een gemeentelijke installing moeten worden, net als het sportterrein. Hoe staat het met het abattoir? Ook steun aan de vereeniging voor beroeps keuze acht spr. zeer gewenscht. De be strating van de Lange Delft moet worden herzien. Spr. heeft lof voor het financieel beleid van B- en W., doch betreurt he/ alleen, dat verleden jaar de opcenten op de vermogensbelasting zijn gehalveerd. Spr. had inzake de electriciteitsprijzen gaarne gezien, dat B. en W. nog een stapje verder waren gegaan en wij'st op het vast recht tarief, dat in Vlissingen zeer goed moet werken. De heer Portheine vraagt naar den stand der onderhandelingen inzake de clectriciteitsvoorziening van Walcheren en bepleit invoering van een commer- cieele boekhouding voor de bedrijven. De heer Mes komt op tegen het ver- koopen van gas- en electrische toestellen van gemeentewege. De toonkamer mag niet worden een verkoopplaats, daar het de taak der ge meente is, alle groepen van burgers in hun belangen te steunen. Ie voorzitter zegt, dat inzake den ge neeskundigen dienst, thans de financieels gevolgen worden overwogen. Inzake het abattoir zegt spr, dat Vlissingen de plan nen heeft gemaakt, de „Zeeland" zal waarschijnlijk medewerken. Inzake de be roepskeuze, deze zal door R. en W1. worden besproken. Over de boekhouding wordt met het bureau der vereen, van ge meenten overleg gepleegd. Inzake den ophaal en storingsdienst zegt spr., dat een voorstel binnen kort is te wachten. De heer De Veer zegt, dat het niet te verwachten is, dat de H. 0. zal opbrengen, wat geraamd is. Toch zal het wel goed afloopen, als de raad geen nieuwe posten op de begrooting brengt. Het verbruik van gas neemt toe, omdat de Vitrite meer gebruikt en ook het verbruik voor verwarming neemt toe en zal bijl eventueele verlaging van den prijs in bakkerijen nog toenemen. Dit wordt dan ook ernstig overwogen. Verdere verlaging der electriciteitsprij- zen is niet gewenscht. De concessievoorwaarden voor het le veren van electriciteit aan Walcheren zijn. begin der maand ingekomen en nu bij deii hoofddirecteur in onderzoek; dan is overleg met de Société Anonyme noodig. Antwoorden voor 1 Dec. is niet wel mogelijk, trouwens Ged. Staten deden er I1/2 jaar over. Be toonkamer is eigenlijk geen verkoop kamer en men wijst er dan ook steeds op dat de getoonde voorwerpen bij par ticulieren te krijlgen zijn. De heer Onderdijk zegt, dat er geen bepaalde voorstellen inzake een zwem plaats zijn en B. en W. zich daarover dus niet hebben kunnen beraden. Spr. meent ook, 'dat de gemeente wel wat over moet hebben voor een goede zwem plaats. Steun aan de beroepskeuze is zeker gewenscht. Die bestrating van de Langedelft op andere wijlze zal geld kostenplannen zijn gemaakt, maar de bewoners .zullen ook over de brug moeten komen. Spr .zegt, dat de commercieele boek houding zal worden overwogen.. Hierna werden de algemeene beschou wingen 'gesloten Middagvergadering- In de middagvergadering las de voor zitter een schrijven voor van G- A. van Beinum te 'Utrecht, die meent door het vestigen van de Openbare Leeszaal zijn bedrijf vernietigd is en hij vraagt om steun aan de gemeente. Besloten wordt te antwoorden, dat de gemeente niet kan helpen. Hierna werd overgegaan tot de behan deling der begrooting van de gasfabriek. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Portheine zegt de heer De Veer, dat de verkoop van cokes in Middelburg niet makkelijk gaat en men naar buiten moet verkoopen. Wellicht zal een proef genomen worden met gasverwarming van een schoolgebouw Dhr Streefkerk acht de kosten: der tele foon-aansluitingen voor de bedrijven zeer hoog- Dhr de Veer zal dat eens nagaan. Na nog eenige opmerkingen kwam de Duinwaterleiding aan de orde- Bij het electrisch bedrijf meent de heer Paul dat de Société reeds bereid is, den stroom voor Walcheren via Middelburg te leveren. Dhr de Veer zegt, dat de voor waarden thans door Ged- Staten gesteld geheel nieuw zijn- Dhr Paul zegt nog even dat hij het niet met de beschouwingen van den heer Mes eens inzake den ver koop van gas-inslallatie artikelen, enz-Hij acht het goed, dat de gemeente prijsrege- lend optreedt. Dhr van der Weel wijst op de hooge prijzen, die men hier betaalt vergeleken bijv. met Amsterdam. Dhr Mes begrijpt deze verdediging, het is een stap op den weg naar socialisatie. Spr. vraagt waaruit het aanschaffen der artikelen be streden wordt. De voorzitter zegt, die krijgt men gaarne in bruikleen, het doel is niet concurrentie aan te doen aan de winkeliers; het is alleen om de populari teit van gas grooter te maken- De 2 cent verlaging voor groot-verbrui kers werd aangenomen. Hierna kwam de Reinigings- en Ont- smettingsdienst aan de orde. Dhr Vertregt meent, dat het onderhoud der privaat- tonnen belangrijk lager kan worden, nu van Uffelt in gemeente-dienst is gekomen. Dhr Onderdijk zegt, dat de kosten juist geraamd zijn. Dhr Vertregt meent, dat toch de djenst der tonnen steeds verlaagd wordt. De heer Bosman meent, dat het niet juist is, tlat deze dienst zoo goed koop is te Middelburg, en hij geeft cijfers van plaatsen, waar geen speciaal afzon derlijke reinigingsdienst is, b.v. Den Bosch 48000 inwoners heeft en f41000 verlies', tegen f55000 te Middelburg. Dhr Onder dijk zegt: Het voordeel van een eigen dienst is, dat men koopmanschap kan toe passen bij verkoop van de producten. Dhr Bosman zegt, dat de opbrengst toch maar f 1600 en f 1500 is- Na de begrooting van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst volgt de algemeene begrooting. Toegezegd werd, dat bij de eerste begrotingswijziging de posten van verlichting en verwarming zullen worden herzien, en zal worden nagezien, of iets van de belastingen afkan. Bij de post verkiezingen bepleitte de heer Paul heter toezicht van politie bij de drukke bureaux. De heer Streefkerk zegt, dat er hokjes zijn, waarin men van buiten af kan zien, hoe iemand stemt. In een en ander zal worden voorzien- Bij den memoriepost voor het herstel van het raadhuis, vroeg de heer Hondius, of er dan niet meer gezorgd wordt voor het goed plaatsen der beelden van den koertoren en hij zou zelfs wel de stad houders willen plaatsen in de nissen aan de Noordstraat. Dhr Onderdijk zegt, dat de beelden in den koertoren nog in '25 in orde komen. De restauratie zal later zeker weer worden voortgezet- Bij de kosten der openbare zwemin richting, werd aan mevr- de Graaf toege zegd, dat nog steeds uitbreiding van het aantal zwemhokjes noodig is, maar dat men nu wacht op een uitgewerkt voor stel van de S.-D. Arb.partij. Mevr. de Graaf keurt de plaatsing van een schuur naast de Oude Visscherij! af. De heer .Onderdijk zegt, dat men er niets aan kan doen; de grond was reeds verkocht door Groosman aan v. d Berg, en deze heeft de schuur of garage laten bouwen. De heer Streefkerk meent, dat de stra ten voldoende in orde zijn, en stelt hij voor deze post van f 30.000 te vermin deren met f 24.000. De heer v. d. Weel wil verbetering van het rijwielpad op de kade, Heerengracht, en aan den ver bindingsweg van die gracht en den Zuid singel. Die heer Paul meent, dat er nog zeer veel verbetering noodig is om te komen tot een behoorlijken toestand en is tegen verlaging van den post. Spr .meent, dat de Langedelft vooral behoefte heeft aan trottoirs. De voorzitter zou een uniform trottoir heel leelijfc vin den. Dhr Paul meent, dat "het in het belang van de winkeliers zou zijn. De voorz. acht rustig kijken op stoepen, mak kelijk. Mevr. de Graaf wil niets doen in de Langedelft voor over asphalteering! is beslist.D'hr den Hollander wijlst o.a. op de Balans, die aan een zijde zeer slecht is. Dhr'Cornelisse komt op tegen een be wering van de heeren Boasson en Bos man, dat de achterbuurten er niet op aan komen. De heer Onderdijk verzekert, dat men zoo veel mogelijke bezuinigd heeft; onder de f30.000 vallen dit maal ook de sin gels, die alleen f4000 vragen. Men mag niet vergeten, dat er de straatbelasting tegenover staat, al is die dan ook niet uitsluitend voor het onderhouden van straten bestemd. Spr. is zich niet be wust de achterbuurten voor te trekken, maar die waren zeer verwaarloosd. (UauAJjm&t^) Dhr Streefkerk waarschuwttegen het weggaan van kapitaalkrachtige personen als de belasting te veel' stijlgt. Men kan zoo noodig volstaan niet het ophalen vaar putten. De voorzitter zegt, dat men voorzichtig moet zijin zulk een post plotseling te verlagen. De lieer Boasson waarschuwt ook tegen verlaging; indertijd is besloten langzamerhand de straten te verbeteren^. Dhr Portheine stelt voor f3000 minder te ramen. Die heer Onderdijk 'houdt vast aan f 30.000. Dhr Streefkerk verzekert, dat de bedoeling niet is den wethouder dwars te zitten. Dhr Onderdijk wil f 4000 schrappen om de beslissing over de singels uit te stellen tot na die over de rioleering van de buitenstad Bij de wandelplaatsen en plantsoenen zegt de heer Bosman, dat hij wel gehoord heeft van iemand, die de plantsoenen wil onderhouden voor f4000 a f5000 minder, dan is uitgetrokken. Ito heer Onderdijk verdedigt met Idem dezen post, die dringend noodig is voor goed onderhoud. Het voorstel om de post van f 11.000 met f 600 te verminderen wordt verworpen met 11 tegen 6 stem men, die van do heeren Bosman, Porthei ne, Mes, Vertregt, Streefkerk en Hondius. Bij het hoofdstuk „Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd" be pleitte de lieer Boasson een andere boek houding. Dhr de Veer meent, dat de kosten van een commercieele boekhouding voor het grondbedrijf te hoog zouden zijn, omdat Middelburg maar kleine stukjes grond heeft. Alleen als men een grondpolitiek! ging voeren zou het goedkooper zijn. Dhr Boasson zegt toch indertijd een eenvoudig plan te hebben gemaakt. Dhr de Veer zal dit nog nader beschouwen. Bij kindervoeding en kleeding zegt de heer Dien Hollander, dat hjji daar prin cipieel tegen is, maar ook wil vragen of men niet te ver gaat. Men moet liever thuis voor goede voeding zorgen door tusschenkomst van het Armbestuur. Do heeren den Hollander, Vertregt en Hondius wenschen geacht te worden te hebben tegen gestemd. Dhr Hondius zou vast willen stellen dat een der vaste Molenwater muziek-uit voeringen op Koning in's jaardag wordt gegeven. Die voorz. zegt, dat een bezwaar is, dat men dan de muzikanten een der weinig betaalde concerten onthoudt. Dhr den Hollander onderschrijft dit Met klem. Er zal nog eens over gecorrespondeerd' worden. Bij de ontvangsten kan dhr Onderdijk verzekeren, dat aan de woningen van Algem. Belang geen kosten meer wor den gemaakt voor f 5000 zijn terugbetaald en een reserve is gemaakt. Hierna werd gepauzeerd tot des avonds 8 uur, toen mededeeling werd gedaan, dat de heer v. d. Beke Callenfels verhin derd was door ongesteldheid. Ook dhr Streefkerk was afwezig. Voortgezet werd de behandeling der inkomsten, waarbij verschillende inlich tingen gevraagd en verstrekt werden. Do post schoolgelden gymnasium werd we gens stijging van het aantal leerlingen verhoogd van f7000 op f7500. De opcenten op de rijksbelastingen wer den bepaald op 40 op grondbelasting1, gebouwd en 10 op ongebouwd; 50 op vermogens en personeel en 48 opt divi dend- en tantièmebelasting. Tenslotte kwam het bedrag van de onvoorziene uitgaven en dat van den H.O. aan de orde. Besloten werd de post onvoorzien terug te brengen op f 28.597.55i/2 en de H.O. uit te trekken op f485.000, jnplaats van f 495.000, zooals eerst was geraamd. Diit jaar is uitgetrokken f 455.000. De begrootingen werden met algemeene stem men vastgesteld. De voorzitter brengt den leden dank voor de vlugge en aangename wijze, waar op zij de begrooting hebben helpen af handelen. Rondvraag. De heer Cornelisse vraagt hoe het staat met het pensioen voor de wethou ders, waarover verleden jaar is gespro ken. Do heer Paul zegt, dat hij als lid der commissie voor deze zaak in 8 maan den niets had vernomen, toen eerst hoor de hij, dat de heer Bosman voorzitter was geworden. De heer Bosman zegt, dat hjj direct den gemeente-secretaris heeft ge vraagd om gegevens uit andere gemeenten, te vragen, dat is geschied en toen heeft spr. een ontwerp gemaakt, dat echter langen tijd bij den heer v. d. Beka Callenfels heeft gelegen. Het kon toen niet meer voor deze hegrooting gereed ko men, maar nu zal er worden voortge- werkt. De heer Boasson dankte als oudste lid den voorzitter voor de leiding der vergadering, waarna die te 9 uur werd gesloten. Schoenmaker! blijf bij uw lejest Uitkijk schrijft in „Friesch Dagblad": Men kan een bekwaam wethouder van Financiën zijn, zelfs van een groote stad en aio vel niet weten, hoe men aardappe len koken moet. Den Haag wordt een „vleck" om te stelen! Daar levert men de burgerij niet slechts koud water, gas en electriciteit, maar straks heeit water ook. Men levert het „reservoir". Dat laat men 's avonds vol loopen met koud water, contact aandraaien met de elec triciteit en 's morgens, ja den ganschen dag heeft men heet water, als men opstaat, zelfs „bij: de kook": zóó een kopje thee. Wat een gemak voor de huismoeder! „Ja ,maar! werd er tegen in gebracht, 's middags is dat water al koud!" Neen, dat is het niet. 't Toestel is er op ingericht, om de warmte zeer lajng te bewaren. „Als moeder de vrouw 's middags om vijf uur de aardappelen opzetten wil aldus wethouder De Wilde dab is 't water nog zóó heet, dat ze er haar hand niet insteken kan „Aardappelen moeten met koud water wo-rden opgezet", viel Mr Marchant hier in. Eln de Raad had de grootste schik. „Ik heb bij een „deskundige" m'n lamp je opgestoken en kreeg ten antwoord: „Ze hebben beiden gelijk, maar Marchant het méést. Sóms worden aardappelen met warm water opgezet, n.l. de eerste weken als ze „nieuw" zijn, maar als regel wordt toch koud water gebruikt". Nooit is de mensch te oud .om te loeren. Journalisten verlaten de raadsvergadering. De gemeenteraad te Groningen heeft destijds besloten, als des avonds ver gaderd wordt, in geen geval langer bijeen te blijven dan tot 11 uur. Maandagavond bij de behandeling der gemeente-begroe ting verlieten do journalisten toen hot 11 uur was geworden en de discussies nog werden voortgezet, de raadszaal. Vrij spoedig daarop werd de vergadering ge schorst. l Allerlei. De Gemeenteraad van Zoeterwoude be sloot tot afschaffing van de kermis. De fractie van Christ. Hist. Tweede Kamerleden houdt hedenmiddag in het gebouw dier Kamer een vergadering in verband met den parlementairen toestand. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men het beste met PUR0L. Doos 30, 50, 90 ct. Tube 80 ct. Apoth. en Drogisten. 1 Door Gedep. Staten van Zeeland-is met ingang van 1 November j.l. de hieer A. Dees te Neuzen benoemd tot lid dier commissie van aanslag voor de inkom stenbelasting ter standplaats Neuzen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks direc te belastingen in de gemeente Óostka- peil© de heer K. Janse, ter vervanging van den heer A. de Kam, die overle den is. i-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1