m Binnenland. Hoestsiropen MBjnhardt In 's levens branding. HOLLAND MAAKT DE BESTE CACAO VAN DE WERELD. BLOOKER MAAKT DE BESTE CACAO IN HOLLAND* DRINKT DAAROM UITSLUITEND DAALDERS 1 PER BUS VAN 1 KILO. 75 c. 427e o. 18 c. PER BUS VAN 1 POND POND 1 ONS Dc beste Cacao voorden laagsten prijs Uit is Prsvincis. FEUILLETON. f 1» te staken en schijnen zeer tevreden te zijn met deze regeling, daar een groot deel van de troepen toch niet meer te ver- trouwen bleek. De stemmen, welke na de ramp met de duikboot uit Engeland zijn opgegaan, om de duikbooten af te schaffen wekken groote belangstelling in de Vereenigde Sta ten. Officieele personen te Washington wijzen op het feit, dat de conferentie te Washington bereid was, de duikbooten af te schaffen, als Frankrijk dit voorbeeld volgde. De ondraaglijke jeuk en pijn van aam beien worden onmiddellijk verzacht door aanwending van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (5) DE CRISIS. Maandagmiddag heeft het bestuur van de R.K. Kamerfractie, onder leiding van dr Nolens, vergaderd in het gebouw van de Tweede "Kamer. Naar wij vernemen, bestaat bij de demissionnaire regeering het voornemen om direct na afloop van het georganiseerd: overleg, waarin voorstellen tot het ophef fen van de onjuistheden in het bezoldi gingsbesluit 1925 besproken worden, order te geven tot het uitbetalen van de beschik baar gestelde en noodig geoordeelde gel den. 'Het wachten van de velen, die in hoop leven alsnog een verhooging te krij gen over 1925, is dus op het georgani seerd overleg. Werkt dit snel, dan kunnen de tegenwoordige ministers de voorge stelde wijzigingen in het besluit nog uit roeren. (Msb.) Hoe do kinderziel wordt vergif tigd. In een voor communisten opgesteld leerboekje voor de kleine bolsjewiekjes „prijkt" het volgende versje „voor Lies je om te leeren voor zij naar haar bedje gaat". Dit hand-je is één Dit hand-je is twee D'aar worg ik ka-pi-ta-lis-ten mee. 'i i Nu ben ik klein, Maar ben ik eens groot Dan sla ik de ka-pi-ta-lis-ten dood. 't Is o, zoo goed, Dat ik ha-ten leer, Dan ziet oom Le-nin uit den he-mel op mij: neer. Aldus de opvoeding in de school van den haat. (Msb.) Sluitingsuur van café's. De gemeenteraad te 's-Gravenliage heeft met 25 tegen 13 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Muylwijk (S. D'. A. P.) waarbij komt te vervallen de be paling, dat aan den burgemeester bevoegd heid verleend wordt het sluitingsuur van café's later te bepalen dan op half één des nachts en des Zaterdags om half twee. Voor het voorstel stemden alle sociaal democraten, katholieken en anti-revolu tionairen. Tegen de vrijheidsbond, christ.- historischen, vrijzinnig-democraten en middenstanders. Het p ach tvraagst uk. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters heeft besloten, een onder houd aan te vragen bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, teneinde te bepleiten de spoedige ver wezenlijking van de voorstellen der pacht- commissie-Diepenhorst. Verder zullen ©enige Tweede Kamerleden, uit alle par tijen uitgenoodïgd worden tot een bespre king over de vraag, op welke wijze een spoedige wettelijke regeling, ter verbete ring van het pachtvraagstuk kan worden verkregen, en aan sommige plattelands gemeentebesturen zal verzocht worden, de pogingen van den hond in die richting te steunen door een adres aan de re- geexing te richten. Bescherming van kieviten. Op de vragen van den heer Polak be treffende het vangen en dooden hier te lande van kieviten, voornamelijk voor den uitvoer naar het buitenland, heeft Minister De Geer geantwoord, dat het hem, ook nadat hij de Commissarissen der Koningin in allo provincies na de ontvangst dezer vragen gehoord heeft, niet bekend is, dat in ons land nog kieviten worden gevangen en gedood, noch dat er houders zijn van door burgemeesters daartoe afgegeven vergunningen. Hij acht de kievit een nutti gen vogel welles bescherming zooveel mo gelijk dient te worden bevorderd. Indien hem alsnog mocht blijken, dat op bepaalde plaatsen of in bepaalde streken kieviten worden gevangen, gedood, vervoerd en uitgevoerd, of dat er gegrond vermoeden aanwezig is, dat zulks op bepaalde plaat sen geschiedt, dan is hij bereid, bij zijn ambtgenooten van Justitie en van Finan ciën aan te dringen op verscherping van toezicht op die plaatsen. Uit den Raad van Rotterdam. De rapaille-man Coremans heeft giste ren weer herrie gemaakt in den Gemeente raad van Rotterdam. Na een rede van weth. De Jong schreeuwde hij allerlei, o.m. dat de wethouder te laf is om hem te antwoorden. De voorzitter verlangt, dat de lieer Coremans dat terug neemt. De heer Coremans: Hij is te laf. De voorzitter: Ik verzoek u, dat woord direkt terug te nemen. De heer Coremans: Ik sterf liever. De voorzitter verzoekt den hoer Coremans nogmaals, dat woord terug te nemen. De heer Coremans: Ik doe dat niet.. De voorzitter zegt, dat hij dan tot zijn leedwezen genoodzaakt zal zijn, het regle ment van orde toe te passen. Hij vraagt den heer Coremans dus nog eens, dat woord terug te nemen. De heer Coremans: Ik doe het niet. De voorzitter schorst de vergadering. Na 10 minuten wordt de vergadering her opend. De heer Coremans neemt het be- leedigende in. zijn woorden voor den wet houder terug. Bezoek op huize Doorn. Een telegram uit L.onden meldt, dat de bekende scheepsbouwer A. M. Carlisle, die 40 jaren lang leider van een groote werf is geweest, waar alle booten van de White Starlijn, o.a. ook de in 1912 verongelukte „Titanic", gebouwd zijn, naar Rotterdam vertrokken is en vandaar door zal reizen naar Doorn om den ex- keizer een bezoek te brengen. Op een vraag van een journalist ver klaarde de heer Carlisle, dat zijn bezoek van zuiver vriendschappelijken aard was. Waarschijnlijk zal over den „goeden ouden tijd" gesproken worden, daar de heer Carlisle den keizer verscheidene malen vóór den oorlog ontmoet heeft, o.a. bij gelegenheid van de Kieler Woche, toen aan een souper in Eckernsförde aan de keizerlijke tafel ook Prins Hendrik en Pierpont Morgan te gast waren. Schadeloosstelling derKamer- Ie d e n. Het wekte eenigermate onze bevreem ding, schrijft de „Res.bode", dat op de begrooting voor den post „Schadeloosstel ling Kamerleden" voor 1926 wederom het volle bedrag van f505.000 was uitgetrok ken, terwijl een vorig jaar dit bedrag f24.000 lager was. Hiernaar informeeren- de, deelde men het blad mee, dat de vrijwillige korting van 10 pet. op de scha deloosstelling der Kamerleden niet meer wordt toegepast. De laatste maanden ont vangen de Kamerleden het volle bedrag, slechts verminderd met 3 pet. pensioen premie. Het verdrag met België. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct.": Minister Vandervelde heeft gister middag in de Kamer over de buitenland- sche politiek gesproken en daarbij ook het verdrag met Nederland aangeroerd. De officieele vertaling van zijn in het Fransch afgelegde verklaring luidt als volgt: De regeering zal weldra het ontwerp van het Nederlandsch-Belgische verdrag neerleggen, dat in den laatsten tijd aan leiding heeft gegeven tot gedachtewisse lingen tusschen Den Haag en Brussel, welke niet tot doel hebben er den tekst van te wijzigen, maar het op zekere pun ten nader toe te lichten, met den gemeen- schappelijken wensch, zijn aanneming voor beide landen te vergemakkelijken. Krantencombinatie. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de heer Nijgh, het hoofd der combinatie „Nieuwe Rotterdamsche CourantNieuwe CourantVaderland", aan den heerBothe- nius Brouwer, den hoofdredakteur van „De Nieuwe Courant" ontslag aangezegd. In Den Haag zal ten aanzien van do drie genoemde bladen een administratieve bezuiniging plaats vinden, doordat het kantoor van „D'e Nieuwe Roterdamsche Courant" wordt verplaatst van het Bui tenhof naar de Parkstraat, waar „Vader land" en „Nieuwe Courant" al reeds ge vestigd zijn. Allerlei. De gemeenteraad van Arnhem besloot op voorstel van B. en W. tot liet heffen van „belasting op het hebben van een radio-toestel in een café. Gisteren is door dc Nederlandsche Bank een aanvang gemaakt -met de afgifte van gouden tienguldenstukken aan het publiek. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Bergen op Zoom van een gedeelte van het Coehoornpark c.a. te Bergen op Zoom, kadastraal bekend sectio H no. 2456, groot 93.50 A. De koopprijs bedraagt f 38.000. "Het. gedeelte is gelegen in den hoek van het Coehoorn park tusschen den Zuid-Oostsingel en den Zwarteweg. zullen altijd verzachtend, lioeststillend en genezend werken, zoowel bij volwassenen als kinderen, als de verpakking voorzien is van den naam Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Geldleelning!. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor bij aanneming der voorstellen in zake de èlectrificatie van tie Bevelan- don en de Noordergi'oep, aan te gaan een geldleening van ten hoogste f2.500.000, rentende ten hoogste 5 pet. en af te lossen in ten hoogste 40 jaar. Verbetering Katsche Veer. D'aar de toestand van de steenglooing aan den s'teigerdam te Katsche Veer zoo danig is, dat in 1926 tot vernieuwing moet worden overgegaan, wordt tevens gewezen op het smalle van den weg over den dam, die slechts 3 a 3.20 M. be draagt. Dit 'levert gevaar op, vooral bij avond door de vele auto's, autobussen en andere voertuigen, waarvoor voetgan gers en wielrijders tot op de steenglooiing moeten uitwijken. Vooral door het toene mend verkeer over het traject Zierikzee Katsche Veer wordt het gevaar grooter. De kosten van vernieuwing der steen glooiing en verbroeden van den weg wor den op f 16500 geraamd, terwijl Ged. Sta ten hier f3500 zouden willen bijvoegen voor een noodzakelijk eenvoudig wacht lokaal op den steigerdam. Zij stellen dan ook voor f 20.000 voor een en ander beschikbaar te stellen. Verbetering Bibliotheek!. Door den bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek is een schrijven gezonden aan de commissie voor die instelling, waarin hij betoogt, dat zeer gewenscht is, een catalogus in triplo te maken, to weteneen alphabetische schrijverscata logus; een systematische, en een tref woorden-catalogus, terwijl bovendien een standcatalogus aanwezig moet zijn. Ook is het op kaart brengen gewenscht van de vele belangrijke artikelen, welke de waarde uitmaken der groote verzameling tijdschriften. En ook van de groote col lectie pamfletten, ordonnaties, placcaten enz. Ook moeten verschillende afzonder lijke verzamelingen bewerkt worden. Om dit alles goed gedaan te krijlgen, is noodig voor boeken en bindwerk f3446.20 meer dan geraamd was en voor tijdelijke hulp f 2800 meer, dus in rond cijfer f 6250 meer, waardoor de post voor de biblio theek op de begrooting 1926 wordt voor gesteld op f 10.500 in plaats van f 4250. Bijdragen voor "herstel van mo numentale gebouwen. Naar aanleiding van het verzoek van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Kapelle om een bijdrage voor het herstel van de Kerk, wij'zen Ged. Staten er op, dat wel in 1920 besloten werd dat in dergelijke gevallen financieele steun door de Provincie wordt toegekend!, maar nog geen algemeene regels zijn gesteld. Wel hebben Ged. Staten over wogen een bepaalde maatstaf bij de be oordeeling van ingekomen subsidie-aan vragen aan te leggen, doch tot dusverre zijn zJj daarin niet op bevredigende wijze geslaagd. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat de bijdrage van de Pro vincie alleen als een bewijs van be langstelling mag worden aangemerkt. Nu eenmaal in 1920 besloten werd jaarlijks op de begrooting, f5000 uit te trekken, voor dit doel, stellen Ged. Staten voor de verdere uitvoering van dit besluit aan hen over te laten onder voorwaarde dat zij telken jare bij het aanbieden der be grooting mede deelen de wijze, waarop tot dusverre de verdeeling der beschik baar gestelde gelden is geschied. Ook zijn nog aanhangig aanvragen om subsi die voor het raadhuis te Veere en do kerk te IJzendijke. Subsidie autobusdienst. Ged. Staten stellen voor steun te ver kenen aan den heer II. Castel voor zijn autobusdienst MiddelburgVeere vol gens de algemeene regelen en te bepalen, dat het maximum bedrag, waarnaar die steun kan worden berekend, wordt vast gesteld op Ï6500. Subsidie Stoomtram Walcheren. Het bestuur der N.V. Stoomtram Wal cheren, aan welke N.V. in 1925 de laatste van 20 jaarlijksche termijnen van f 15.115 is uitgekeerd, heeft zich thans gewend tot de Staten met verzoek bij te dragen in het tekort over 1924, bedragende f 11.853.21. Het bestuur berekent volgens den maatstaf der vroegere subsidieering voor publiekrechtelijke lichamen en par ticuliere belanghebbenden, dat de pro vincie f 4868.281/2 zou moeten bijdragen, doch Ged. Staten gaan met die berekening niet accoord en stellen voor dat de provincie een vierde van het tekort, dus f2963.30 zal bijdragen, als het rijk de helft en de gemeenten, die aan de lijn liggen samen ook een vierde bijdrageou ■■fcta<i^M-TPalCTTr:«rj::sga De gemeente-financiën van Vlissingen. Burg. en Weth. "van Vlis- singen deelen den raad mede, dat bij de behandeling van het voorontwerp der grooting is overwogen, of en zoo ja op welke wijze, voorstellen zouden moeten worden aanhangig gemaakt tot verla ging van salarissen en loonen, dan wel tot het verhaal van een deel der pensioensbijdragen. In de eerste plaats werd de vraag gesteld, of de cij fers der begrooting het noodzakelijk maakten tot genoemde maatregelen over tö gaan. Deze vraag is door het college niet eenstemmig beantwoord- De meerderheid ofschoon zich wel bewust, van de be- teekenis der verhooging van de plaatse lijke inkomstenbelasting voor 1926 van' f 488.000 op f 520.000, was van oordeel, dat de bezoldiging van het gemeente- personeel niet de sluitpost der begroo ting mag vormen. Dat eene verhooging van de inkomstenbelasting voor 1926 zou moeten plaats hebben door f75000 te reserveeren voor 1927, mag als vast staande worden aangenomen, te meer, waar bij het bepalen van het vermenig- vuldigingscijfer voor 1925'26 niet tot het verhoogen van dezen factor is be sloten. Evenmin acht de meerderheid van B. en W. den tijd gekomen om thans de bezoldiging van ambtenaren en werk lieden om bezuinigingsredenen aan te tasten. Gaat men de cijfers na in het Maandschrift van het Centraal Bureau v. de statistiek, dan kan men constateeren', dat de kosten van het levensonderhoud vergeleken met die van Maart 1920 (op 100 te stellen) in December 1922 bedroe gen 82.5, in Maart 1923 80.7; in Maart 1924 83.8 en in Maart 1925 83.9 en ever de laatste maand (September) 83.6 tegen 82.5 over September 1924 en 81.0 over September 1923. Wat de salarissen der ambtenaren betreft, hebben B- en Wi. reeds meermalen in het licht gesteld, dat deze, in vergelijking met vele andere gemeen ten van ongeveer dezelfde grootte en ge lijken aard als Vlissingen, aan den lagen kant zijn._ Dat deze nimmer behoorlijk op peil zijn gebracht vond zijn oorzaak in den minder gunstigen financiëelen toestand der gemeente. Ook thans zijn zij in het bezit van gegevens, welke de juistheid van die beweringen kunnen aan- toonen- Ten aanzien van de loonen der werklieden is hen gebleken, dat deze in bedoelde gemeenten geenszins boven die te Vlissingen uitsteken, al moet wor den erkend, dat deze, in vergelijking met de loonen, welke te Vlissingen worden betaald, hooger zijn. Betreffende de verhooging van de post belasting naar het inko men van f 488-000 tot f 520.000, wijzen B. en W. er op, dat deze voor 1924 op f 525.000 was uitgetrokken. Als het ge- heele batig saldo over 1924 gebruikt wordt zou de post in plaats van verhoogd, nog iets verlaagd kunnen worden, maar waar de eersten die tot de ontdekking van' de ramp kwamen, en met den éénstem- migen roep van „„Brandstormden en drongen zij naar de steenen trap, die zich aan de zuidzijde van het gebouw bevond. Gelukkig was hun aantal niet groot, en de eenige vijand, dien Zij het hoofd moesten bieden was de verblin dende rook, die de trap vulde en hen bijna deed stikken- Zij waren gewend, zich haastig naar beneden te begeven, want iederen avond, als de bel luidde,, hielden al die mannen en vrouwen een wedren, wie het eerst de straat kon be reiken. Lange oefening stelde hen dus in staat van een trap af te draven met een spoed waarvan menigeen verbaasd zou hebben' gestaan. Het was een geluk voor allen, dat niemand struikelde in die wilde vaart naar beneden, want eer de laatste man het gebouw had verlaten, braken de vlam men door het houten beschot, dat de trap van het overige gedeelte va* het pakhuis scheidde- (Wordt vervolgd.) 30) o— „O, neemt u mij niet kwalijk", zeide zij verlegen. „Het was dom van mij, niet te kijken waar ik liep." Hij herkende de stem onmiddellijk. Zonder te antwoorden boog hij zich, raap te het pakje op, dat zij had laten vallen, cn overhandigde het haar. Een oogenblik ©ntmoetten hun oogen elkander en steeg haar het bloed naar het gelaat. Zij kon tiet vergeten, hoe zij hem slechts vijf da gen geleden had behandeld. En hij kon haar behandeling niet vergeten. Toch had hij haar niets minder lief. Zij was de aenige vrouw op de wereld, die al de sna ren zijner ziel deed trillen. Het kostte hem moeite te zwijgen, doch hij slaagde. Na de wijze, waarop Lij den vorigen Zondag was weggezonden, voelde hij dat hij het recht niet had om te spre ken. Hij nam zijn hoed af, draaide een sijstraat in, en verdween in de duisternis, lerwijl Floss hern eenige oogenblikkon na staarde. Zij kon niet begrijpen, waar om hij haar zooveel belang inboezemde. Gedurende bijna een week had zij ge tracht zichzelve te overtuigen, dat bij een schurk was van het verachtelijkste soort. Zij had haar oom zelfs geluk gewenscht, dat hij geen zilveren lepels miste- Zij had met baar verloofde gelachen over het soort van engel, dat zij onwetend hadden geherbergd. En toch wist zij reeds, dat haar hart niet instemde met hetgeen haar mond sprak en diep in haar ge moed had zij een onuitgesproken bewon dering voor hem- Haar vrouwelijk instinct drong regelrecht door al de sophisterijen van haar verstand. Als haar gevoel haar niet vreeselijk bedroog, kon hij de* slechte man niet zijn, die hij volgens den dokter en David wezen moest. Inmiddels snelde Douglas met gebogen hoofd langs de straten. Hij was dankbaar voor Öe duisternis, die hem aan haar oog pnttrok. Hij zou niet gaarne hebben gezien, dat zij had gezien, hoe ontdaan hij was. Het hinderde hem, dat hij haar moest tegen komen, onmiddellijk nadat hij zijn ontslag had ontvangen. Hij vroeg zich af, in hoe ver zij er de schuld van droeg, dat hij weder zonder betrek king rondzwierf. En toch niettegenstaande al zijn praten over wedervergelding, had hij slechts één wensch en dat was, haar te dienen. Voor haar had hij alles op het spel gezet en toch verachtte zij hem." „Als ik haar slechts zoo kon haten, als zij mij haat", zeide hij bij zichzelf, „zou ik er niet om geven. Ik zou 'Mozes' raad kunnen opvolgen, en naar Londen gaan om er mijn kans te wagen in het groote Babyion. Maar het is mij, alsof iets mij te Deeping vast houdt. Om harentwil moet ik blijven. Misschien kan ik haar nog van dienst zijn. Het is juist het gevaar, waarin zij verkeert, dat mij aan haar bindt." Hij had thans den buitenkant der stad bereikt, toen er plotseling een eind voor hem een vuurtong over den weg schoot. „Wat is dat, een fabriek in brand!" zeide hij bij zichzelf terwijl hij haastig voortsnelde, om te zien of hij eenige hulp zou kunnen verleenen- Het was echter geen fabriek, die in brand stond. Het gebouw had vroeger wel tot fabriek gediend, maar sedert lang waren de weefgetouwen en machinerieën er uit verwijderd, en werd het tot andere doeleinden gebruikt- De beneden- en de twee daarboven' gelegen verdiepingen, dienden tot pak huis aan een handelaar in lompen, en waren vrij wel gevuld met balen vette wollen en katoenen vodden. De derde verdieping werd bewoond door een man, die op kleine schaal vilten pantoffels) vervaardigde. De zolder diende tot al gemeene rommelkamer, en tot speelka mer voor de kinderen van den pantoffel maker, als het weer te koud .of te nat was om buiten te spelen- Aan de noordzijde van het gebouw was een reeks deuren aangebracht, waar van er ep elk der verdiepingen één uit kwam, en aan de daklijst van het ge bouw bevond zich een balk, waaraan een katrol, die als kraan moest dienst doen. Op het oogenblik, waarvan wij spreken hing er een touw af van de katrol tot op den grond. Aan de buitenzijde van elk der deuren was een luik aangebracht, dat, indien men het liet vallen, een soort platform vormde. Al die luiken waren echter op het oogenblik opgetrokken, en de deuren gesloten. De brand was begonnen op de eerste verdieping, en had reeds de vloeren der tweede verdieping doorgebrand, eer hij werd ontdekt. Er was geen denken meer aan blusschen- De pantoffelmakers waren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2