EerMsHWS. Leestafel Genssgd Nieuws. Telairammes. Briefwisseling. Heebtszaken. Marktbericbten. Wetenschap en Kunst. fabriek te komen en daaruit een rijwiel mee te nemen- Bij diens buurman, den barbier van Doeselaar, kwam hij ook bin nen en deed zich daar te goed aan etens waren, waarna hij vermoedelijk als aan denken vier scheermessen wegnam- Nog werd een bezoek gebracht in het café van E- Fermont, waar een bedrag van ruim een gulden den bezoeker als buit in handen viel- Omstreeks middernacht vernamen een politieagent en een Rijks- Rijksveldwachter bij hun surveillance de brug passeerende, dat daar juist een wiel rijder, rijdende op een Belgisch race-kar retje zonder licht, gepasseerd was. Het model komt overeen met het rijwiel bij den heer van der Linden ontvreemd. De vogel was ondertusschen gevlogen. (Tern- Crt.) Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Zvvaagwesteinde P. de Smit te - Nieuwe Pekela; te Broek op Langendijk A. Gruppen te Ylissingen. Doopsgez. Gem. Beroepen te Leeuwarden J. D. Dozy te West- Te rsohelling. De algemeene vergadering van „Aan pakken", vereeniging tot verbetering van de predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk zal Vrijdag 18 December a.s. in het gebouw van de Synode in de Javastraat te Den Haag gehouden worden. Na de jaarvergadering zal een buitengewone ledenvergadering gehouden worden. Naar de Stand, verneemt, vertrekt DS H. 3. Heida, Geref. pred. te Vlaardingen naar Boulogne, om daar een tijdelijk tehuis voor Zeelieden te openen. Het tehuis zal den ge- heelen dag voor zeelieden beschikbaar zijn. Hollandsche bladen en tijdschriften worden ter lezing gelegd. Des Zaterdagsavonds en Zondags zal er ook predikdienst gehouden worden. Het adres van het tehuis is: Rue de Liane 50, gebouw Fraternité, Boulogne Sur Mer. Bij de verkiezing van een notabele bij de Ned. Herv. Gemeente te Roosendaal (N. Br.), is de rechtzinnige candidaat met een groote meerderheid van stemmen gekozen in de plaats van den aftredenden vrijzinnigen notabele. Hierdoor is het college van notabelen dat thans bestaat uit twee rechtzinnigen en één vrijzinnige, om. (Nederl.) Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft, naar den eisch der kerkelijke reglementen, geen vrijmoedigheid kunnen vin den den heer Dr C. Veltenaar, gewezen pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. van Asperen, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen, omdat deze zich naar art. 3 Algem. Regle ment, openlijk door woord en daad afgeschei den heeft van de Ned. Herv. Kerk, waardoor hij van alle betrekking tot die kerk vervallen is en derhalve ook van de rechten en ver plichtingen tegenover die kerk. Te ylissingen werd Zaterdagmiddag in ■de Zuiderconsistorie der Groote Kerk de jaar vergadering gehouden van den Zendingsraad in de Classis Walcheren, welke goed bezocht was. De voorzitter, dhr A. Petermeijer, opende de vergadering met gebed en het lezen van Job. 10:118. De secretaris, Ds J. F. Osse- waarde, las daarna de notulen en het jaar verslag voor. Uit het laatste bleek, dat de Zendingsliefde op Walcheren vermeerderde en hierdoor ook de offervaardigheid. Ds A. Bie- ger, predikant der Luthersche Kerk, oud-Zen deling, deed belangrijke mededeelingen over het zendingswerk op 't eiland Nias, waar hij 15 jaar heeft gearbeid. De aftredende bestuursleden Ds J. de Visser, dhr B. J. de Meij, Ds R. ten Kate en mevr. van Voorthuijsen weiden met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vac. J. Goedbloed werd gekozen dhr A, 'Koopman. Uit het finan cieel verslag bleek, dat door Walcheren ,ovei 't verloopen boekjaar voor de Zending is ge geven f 8286.57. Dit is nog geen zuiver beeldA daar som mige gemeenten de gelden rechtstreeks naar 't Zendingsbureau zenden, zonder hiervan me- dedeeling te doen aan den Cl. Z. Raad. De rekening en verantwoording zal door een com missie worden nagezien. Besloten werd voort aan het boekjaar te doen overeenkomen met het burgerlijk. Er werd nog gecollecteerd voor de Zendingsklok op Djailolo, welke klok door Walcheren zal worden geschonken. Ds Voor hoeve eindigde met dankgebed. WAARDE. Bij de gisteren gehouden her stemming van twee notabelen zijn gekozen: dhr F. Louwissen met 26 stemmen en dhr M. de Jager met 27 stemmen. Dhr J. Oranje verkreeg 15 st. en dhr M. O. van Espen 6 st. Eï waxen 43 van de 96 kiezers opgekomen. OOLIJNSPLAAT. Tot leden van het kies college der Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren: W. Potappel, M. de Regt Jz., S. v. d. Peijl, W. Adriaanse en J. Schipper. In de vacatures P. Tazelaar en D. de Regt Ca. zijn gekozen de heeren Leunis van Gilst Pa. Jan Kramer Pz. (M. C.) SCHERPENISSE. Zondagmorgen werd ds. B. Los, van Mijnsheerenland, alhier bevestigd door ds J. W. Verschoor, van Poortvliet, met een leerrede naar 2 Tim. 4:1, en verbond zich des namiddags aan de gemeente met de woorden uit Rom. 115—17. Hem werd ^toe gezongen Ps. 134:3. Er waren velen uit'st.- Philipsland tegenwoordig, waar Ds Los van 1920 tot 1923 ook gestaan heeft. De ge meente is slechts 14 weken vacant geweest. „B« Dokter in Huis", van November, red, Br 3. Voorhoeve, uitg. La Rivière Voor- tfoeve, Zwolle, bevat een interessant artikel trader het opschrift „Den steen aan 't rol len gebracht". Het geldt hier de opzienbaren de mededeelingen van Prof. Bier, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Berlijn, aangaan de de door hem beproefde werkzaamheid van sommige homoeopathische middelen. Prof. Bier is allopaat, staat vijandig of sceptisch tegenover de grondstellingen van Hahnemann, en kwam toch geheel zelfstan,dig, tot dezelf de resultaten. De hoogleeraar heeft in een vergadering met verschillende medici ver klaard, „dat het niet met zijn begrippen van eerlijkheid strookt dat men aan de universi teiten tegenwoordig veelal Hahnemann'sche ho- moeopathie toepast, maar verzwijgt dat in die kleine doses diens geest woont". Dus de steen is aan 't rollen. Verder geeft de „Medische Brievenbus" in ditzelfde nommer weer verschillende belang- rijke inlichtingen en adviezen; o.a. inzake: zwelling der lever; chronische keelontsteking; roos op 't hoofd; toestand der vrouw,- dauw worm; krop; puistjes in het gelaat; slagader verkalking; haaruitval; migraine; ischias; chronische bronchitis; geelachtige gelaatskleur; knippen met de wenkbrauwen. Wijl zeiden ''t al meer, alleen reeds om de „Medische Brievenbus" is „De dokter in huis" zijn geld waard. Zondagsschooluitgaven, met Cata logus, van G. F. Callonbach te Nij- kerk. Wij vestigden reeds de aandacht op enkele feestgeschenken, o.a. van Bredee en Libertas. Op die van de firma Callen- bach wenschen we iets breeder de- aan dacht te vestigen. In deze feest- en kerstgeschenken vin den we iets nieuws: een geheel getee- kend titelblad, in aanzien gelijkend op en toch weer verschillend van den om slag. De titel-illustralies zijn van Johanna van de Ruit, Frans van Noorden, E. J. Veenendaal, O. Geerling, Henk Poeder, die ook de illustraties in den tekst hebben bezorgd. De fijne illustreöring van de Ger- desherdrukkenHet Huis Wijngaerdei, De speelman >-an den Wildenborch, en De jonge Pottenkoopman, en van het nieuwe verhaal van Penning: De vaandrig van den Stedendwinger zijn van Isings. En als wij nu nog enkele schrijvers en schrijf sters noemen, dan hebben wij bewijzen genoeg bijgebracht voor de goede zorg der firma Callenbach om wat goeds te leveren, en daartoe oudere krachten blij vend aan zich te verbinden, en jongere te vinden en aan te wenden om zijn ideaal, van alles het beste, steeds nader tei komen. En dat zij hierin ook nu weer uitnemend is geslaagd, zal iedereen ter stond toegeven. Wij noemen dan behalve de herdrukken van wijlen Gerdes en Hoo- genbirk, de nog levende auteurs van goe den name; Penning, Joh. Breevoort, Betsy, Veka (met genoegen zien wij dezen ouden kindervriend weer eens met zijn mooie verhaal „Erich's eerste Kerstfeest" voor het voetlicht komen!). Ida Keller, Jan Veltman (die weer een allerleukst verhaal schreef met den aantrekkelijken titel „Van een jonker, die werkman, en van een boendermaker, die jonker wilde worden"), Arie Dane wiens door de Nederl. Zondags- schoolvereeniging bekroonde verhaal „Jongens en Meisjes van Alle-dag" een tweeden druk beleeft, waarop nog wel meerdere zullen volgen), Van de Hulst, Mevrouw Loosjes, Gesina Ingwersen en Catharina van Ophemert; en onder de nieuwe de verschillende nog achter schuil namen verborgen Marie, Dina, Johanna, Betsy, Francina, Elisabeth, en hoe ze meer heeten mogen. Vooral dat van Dina, „Marie's taak", is een aangrijpend ver haaltje naar het leven. In hoevele gezin nen gaat 't niet zoo, als Moeder dood is, en de oudste zuster de zware tank der huishouding krijgt! Ook begroeten wij met genoegen heit dertigste zestal Kerstliederen op bekende wijzen, door D'. van Wijek, oud-hoofd der Chr. school te De Lier. Deze dichter heeft al wat Zondagsscholen en huisge zinnen met zijn versjes op bekende wij zen aan zich verplicht. Als alle jaren is het ook dit jaar weer de firma Callenbach, die wat technische bewerking betreft, met de beste onzer uitgevers van elke richting wedijveren kan. Wij zouden gaarne de heele reeks keurig uitgevoerde boekwerken opsom men, die dit bewijzen; doch plaatsge brek verbiedt ons dit. En wat den inhoud aangaat, behalve de hierboven reeds op zettelijk genoemde verdienen nog een af zonderlijke aanbeveling: Kinderen van 't Molenhuis van Veltman; Truitje van Gesina Ingwersen; De pastorie van Tur ner, van Sybrand Heger; Een beker koud water, van Ida Keller; Wout de scheeps jongen, van W. G. v. d. Hulst; Onder Gods Vaandel, van Joh. Breevoort; en Klompenboertje, van Linda Erics. Men vrage den catalogus van deze firma en lette op de zeer voordeelige voor waarden bij hestellingen van meer dan een exemplaar van 't zelfde boek. De „Elf Provinciën" kalender van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle is een artistieke salon-weekkalender in 52 bladen, met weekagenda, in koperdiep druk en met 52 reproducties naar oor spronkelijke photo-opnamen. Deze kalen der heet salon-kalender en hij verdient dien naam ten vollemaar hij maakt ook in huis-, kinder-, slaap-, wacht- en spreekkamer een goed figuur. Uitaller lei deelen van ons land geeft hij de mooiste gezichten te zien; ook uit Wal cheren. Het dekblad geeft een kiek van de Zuiderzee. Nog belangrijker is van deze zelfde firma de gewone dagkalender „eNerlan- dia", met kiekjes van het schoonste wat onze elf provincies te zien "geeft. Wie, gelijk wij, de gelegenheid en den lust mist om het land aï en door te reizen om des- zeifs vele schoons te zien, die vindt deze 365 kiekjes een aardige vergoeding "voor zijn gemis, en iederen morgen wat an ders. „Het Schouwvenster", uitgevers-Mijl E. J. Bosch te Baarn, van de vorige week bevat o.a. photo's uit Giethoorn, het eigenaardige veendorpje, waar jaren ge leden ieder schoolgaand kind zijn turfje voor den meester mee moest brengen, uit Damascus, uit Rothenburg en Uberlin- gen, uit Karlsruhe, uit Volendam; voorts portretten en reproducties, o.a. een heu- rige reproductie „Grootmoeder en Klein kind", naar een kunstloto. Daarbij bevat dit nummer, evenals trouwens zijn voor gangers, velerlei voor hoofd en hart, voor oud en jong; en uit technisch oogpunt alles uitnemend verzorgd. Bovendien geeft deze firma ook weke lijks uit „Het kleine Schouwvenster" dat voor onze kinderen van 6 tot 14 jaar verhalen en versjes geeft en velerièii spelletjes ter ontspanning. Hartelijk aanbevolen. Ongelukken. Te Zevenbergen is ze kere K. van een vlet met suikerbieten ge vallen en verdronken. Hij laat een weduwe met acht kinderen achter. Te Kilder (gem. Bereh) is een 7-jarig jongetje door een auto overreden en gedood. Nabij Havelterberg is Zondag door slippen een vrachtauto in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij zekere S. ernstige kwetsuren bekwam, zoo dat hij1 bewusteloos naar het ziekenhuis te Meppel is vervoerd. De auto is geheel vernield. Te Katwijk is het 7-jarig zoontje van ze keren K. van een wagen gevallen en pnder de wielen geraakt. De kleine werd onmiddel lijk gedood. De heer van der Drift, eige naar eener drukkerij .te Delft is Zaterdag! door een noodlottig toeval met den linker arm tusschen de rollen en den vorm eener in beweging zijnde snelpers geraakt. De arm werd zeer ernstig verminkt en is geamputeerd. Auto-ongeval van Krupp. Zon dag' is do auto, waarmee de bekende indu strieel Krupp v. Bohlen und Halbach zich in gezelschap van zijn vrouw naar zijn bezit ting Glaubheide wilde begeven, tengevolge van de gladheid bij Ahrau tegen een boom gereden en omgeslagen. De chauffeur werd uit de auto geslingerd en terstond gedood. Mevr. Krupp is met beenfracturen opgenomen en naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd. De heer Krupp is er met onbeduidende kwetsuren afgekomen. Noodlanding. Gistermiddag moest een machine der K. L. M. wegens motor defect onder Reewijk een noodlanding maken. De machine kwam met den kop in een nauw slootje terecht, de aviateur redde zich met een sprong en bleef ongedeerd. De machine met haar staart omhoog had natuurlijk voor de inwoners veel belangstelling, waarvan de meesten nog nimmer een vliegmachine van zoo nabij hadden gezien. Te half vijf stond het vliegtuig weder op de raderen, terwijl het gedurende den nacht door politie be waakt zou worden Aanranding. Bij het des avonds rondbrengen langs de huizen der landbou wers van z.g. melkgeld, dat zij van de Coöp. stoomzuivelfabriek Kamperveen te goed had den, is zekere S. in de buurtschap de Hare (gem. Oldebroek) aangevallen door een twee tal onbekende personen, vvien het blijkbaar te doen was om het bedrag van pl.m. f 1000, dat S. bij' zich droeg. S. verweerde zich zoodanig, dat de individuen, die gemaskerd waren, hem niet konden overmeesteren. Van beide zijden is van het mes gebruik gemaakt. S. is er heelhuids afgekomen. Door een sneeuwbal getrof fen. Zaterdagavond werd een 15-jarig meis je van den herbergier V. te Blaricum door een knaap met een sneeuwbal, vermoedelijk gedeeltelijk van zand, tegen haar neus ge worpen. Hierbiji brak zij: op twee plaatsen haar neusbeen. Hevig bloedend werd zij op medisch advies onmiddellijk naar het zieken huis te Hilversum vervoerd', waar zij in be handeling werd genomen. Daar de ouders van den knaap niet genegen waren langs minnelijken weg de kosten van een en ander te dragen, is proces-verbaal opgemaakt. Verzaakte stemplicht. De Rijkspolitie heett naar het Huis van Be waring te Utrecht overgebracht een win kelier hit Oudewater, op grond van zijn weigering tot betaling van de hem opge legde boete wegens het niet voldoen aan den stemplicht bij de jongste Kamerver kiezingen. I De inbraak bij den burgemees1- ter van Boskoop. Op verzoek van den burgemeester van Boskoop is te 's-Graven- hage aangehouden J. v. D., een bekend in- gemeester, den heer P. A. Colijn, gepleegde in breker, verdacht van de onlangs bij den bur- braak. Verzonnen spoorwegaanslag. Gisteravond meldde zich bij een baanwach tershuis te Zernitz, aan den lijn Berlijn-^ Hamburg, een man aan, die voorgaf pp de brug over de Jaeglitz twee groote en twee kleine voorwerpen, die op bommen geleken, te hebben gevonden. Verder vertelde hij, dat, toen hij deze voorwerpen nader wilde bekijken, twee mannen te voorschijn waren gekomen, die gedreigd hadden hem dood te schieten, waar op hij d« vlucht had genomen. De D-trein uit Hamburg, die om 10 uur 's avonds Zernitz passeert, werd dientengevolge opgehouden en men stelde een onderzoek in, waarbij echter slechts een stuk koperdraad en wat isoleer band in de buurt van de brug werd gevonden. Men vermoedt, dat de man het verhaal ver zonnen heeft om de belooning te krijgen, die voor het ontdekken van aanslagen op den spoorweg is uitgeloofd. De trein onder vond een vertraging van bijna 2 uur. Vechtpartij te Wassenaar. Za terdagavond heeft te Wassenaar in de Pape laan een vechtpartij plaats gehad, waaraan verschillende personen hebben deelgenomen. Onder hen was de 25-jarige bakkersknecht K. uit Leiden. Deze sloeg tijdens de vecht partij op de vlucht en kwam .daarbij in een sloot terecht, waar hij zich wist uit te werken. Na een tijdje op een weiland te hebben ge legen, is hij' naar de politie gegaan, waar hij klaagde over buikpijn. Een onmiddellijk ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodig, waarom hij naar het gasthuis te Leiden werd vervoerd, waar hij denzelfden nacht is overleden. Op verzoek van den burgemeester van Wassenaar heeft de politie te Leiden beslag op het lijk ge legd. Of de dood het gevolg is van mishandeling of gevatte koude, zal door de gerechtelijke schouwing moeten worden uitgemaakt. Hevige brand bij Luik. Te Praoyn (Trooz) bjj' Luik heeft een felle brand al de magazijnen der „Cooperative Ouvrière" ver nield met al de koopwaren, die zij bevatten. Ook de „Maison du Peuple" is in vlammen opgegaan. Men kan de oorzaak der ramp niet gissen. De schade wordt op twee millioen franks geschat. De brandweer van Luik moest hulp worden gevraagd. Vechtpartij1 te Amsterdam. Gis ternacht, over twaalven, heeft zich, naar de Tel. meldt, in een logement aan de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam een drama afge speeld, dat zoo vlug in z'n werk is gegaan, dat tot dusverre nog niemand de juiste toe dracht er van aan de politie kon beschrijven. In dit logement vertoeven tal van gepension- neerde Oost-Indische militairen. Tot voor eeni- ge jaren stond juffrouw de W. aan het hoofd van de zaakzij werd daarbij geassisteerd door eenige broers, die toezicht op de oud militairen hielden. Daarna trouwde zij met een zekeren S., hetgeen niet geheel naar den zin van de gebroeders was. Er kwamen haken en oogen en ten slotte ontstond een veete. Gisternacht heeft nu een der broers zijn zwa ger met een broodmes in den onderbuik en in een dij gestoken. De man is geopereerd in de buik, de dader in arrest genomen. AMSTERDAM. V. D. Op 1 Dec. zal de Rechtbank behandelen te zaak tegen Bri- dée en de Jong, directeuren van de Brus- selsche Bank, beklaagd van verduistering van fondsen, aan cliënten toebeboorende, en van valscbheid in geschrifte- Aan Bri- dée afzonderlijk wordt nog ten laste ge legd verduistering, van fondsen- Er zijn 11 getuigen door het 0- M. opgeroepen Verdediger van Bridée is mr Muller Mas- sis en van de Jong mr Kokosky- AMSTERDAM. V. D. Op 10 December zal het Gerechtshof in hoogcr beroep be handelen de zaak tegen van Dam, die in het begin van dit jaar in zijn woning in de Wormerveerstraat zijn vrouw en twee kinderen om het leven bracht en die deswege tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. LONDEN. V. D. De telefoon-kabel, die het vorig jaar gelegd is tusschen Enge land en Nederland, is gebroken op eeni afstand van 10 mijl van Aldeburgh. Een' kabelschip is onder weg, teneinde den kabel te herstellen. LIMBURG. (Duitschl.). Over den massa moordenaar Angerstein is heden de dood straf voltrokken. BERLIJN. V. D. Een dichte mist maakte het verkeer hedenmorgen bijna onmoge lijk in de stad. HALIFAX. V. D. Negen officieren van de Amerikaansche kustwacht zijn verdron ken. De duisternis maakte de redding on mogelijk. LONDEN. V. D. Chamberlain heeft het pairschap afgewezen, hem aangeboden door den koning, vanwege zijn verdiens ten te Locarno. Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Nov., 2 u. Berlijn 59.14—59.18. Brussel 11.2511.30. Parijs 9.909.95. Londen 12.041/412.04i/2. New-York 2.48i/o2.49. Berichten van kerkelijke verkiezingen, die alleen een herkiezing van de aftredenden be vatten, worden niet gehonoreerd. Berichten omtrent ongevallen met auto's enz., waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkomen, nemen wij in 't algemeen niet op. Vrgesproken. Men zal zich ons bericht van eenigen tijd geleden herinneren omtrent een autoongeluk te Eeckeren, waar bij een vrouw om het leven kwam. .Reeds aanstonds hebben wij er toen op gewezen, dat den chauffeur, L. v. d. R, in dienst van Jhr van Vredenburg te Capellen, geen schuld trof. Ook de rechtbank te Antwerpen, voor welke v. d. B. zich heeft moeten; ver antwoorden, blijkt dpze meening ;toegedaan, want zij ljeeft v. d. B. van elke overtreding vrijgesproken. (Z.) Goes, 17 Nov. 1925. Graanmarkt. Nieuwe tarwe f 12 f 14, wintergerst p. 100 k.g. f 11, goud gerst f 11—f 11.50, haver f10fll, kook- erwten 'f 14f 16.50, kroonerwten f 14- f 17.50, bruine boonen f14f 19.50, kar- wijzaad f 22f 23, maanzaad f 44—f 47. Aanvoer "klein; peulvruchten meer at tentie. Eieren p. 100 stuks 13, middenpr. pL 25 st. f3.25, winkelprijfe 15 ct.boter p. k.g. f2.20, winkelprijs fl.20. Aanvoer fabrieksboter 54 pond a f 1.30, boereboter 800 pond, poeleieren 9 ct, eendeicren i0 ct. V. P. N. Aanvoer 2360 eieren. Prijs 113.20 per 100 stuks. OVEZAND. Op de najaarsveemarkt van 16 November 1.1. waren aangevoerd 159 stuks rundvee en 7 schapen. Handel slap. MIDDELBURG, 16 Nov. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Goudreinet 517, Zure Bellefleur 812, Armgaard 17, Zoete Bellefleur 1115, Bismarck 8, Para dijs 11, Kleiperen 23, Groninger Kroon 13, Grauwzoet 13, Uien 1,55, Spruiten 9—25, Idem II 5, Spinazie 18—33, Peen 34yLol I 3235, Idem II 1518 ct., alles per K.G. Savoye kool 1456, Boerenkool 2648, Roo- de kool 3166, Witte kool 35 ct., alles per 10 stuks. Andijvie 1058, Sla 46 ct., beide per 30 stuks. Bloemkool I 1021, ld. II 1,56,5 ct., alles per stuk. Karoten 24 —50, Prei 63111, Selderie 1151, Rapen 939, Peen 10—65, Rammenas 37 ct., alles per 10 bos. VLISSINGEN, 16 Nov. 1925. Grauwzoet 15, Zoete Bellefleur 1016, Goudreinet 7 17, Bismarck 11, Groninger Kroon 1014, Ermgaard 16, Reine d'Or 4, Roodbakker 9, Schutt. reinet 8 Ho.ndsmuil 11, Grauwzoet 1516, Kleipeer 25, Gieser Wildeman 36, Uien 36, Spinazie 1920, Koolraap 23, Spruiten 1822, Wijnpeen 22,5, Kleine peeën 4, Witlof 2730, Mispels 16, Schor- seneeren 1618 ct., alles per K.G. Boere- kool 2,54, Roode kool 47,5, Witte kool 3—3,5, Savoye kool 6—8, Bloemkool 5—25 ct, alle.s per stuk. Selderie 2,56, Prei 6,5 —9, Peeën 4,5—65 ,Kro,ten 4—6,5, Ramme nas 4, Rapen 3,5—5,5 ct., alles per bos. Andijvie 5—38, Kervel 3—4 ct., beiden per mand. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 17 Nov., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 775.2 te Aber deen, laagste 743.1 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 18 Nov.: Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ne velig tot lichtbewolkt. Droog weer. Lichte tot matige vorst des nachts. Overdag tem peratuur om het vriespunt. Kankerbesirijtling- Terzelfde tijd, dat professor Blair Bell van de universiteit van Liverpool in To ronto een verklaring aflegde, volgens welke in 200 gevallen van ernstigen kan ker te Liverpool patiënten waren ingespo ten. met loodzouten, met het gevolg dat een aantal hunner genezen was, hield dr Hastings Gilford een merkwaardige rede voor het koninklijk instituut voor open bare gezondheid te Londen over de oor zaken van den kanker. Deze zijd blijkens de gedane waarnemingen te zoeken in de fouten, welke de beschaving aankleven. De oer-bewoners van Afrika, Australië en Amerika blijven bijna vrij van kanker, ofschoon zij zijn blootgesteld aan de bran dende zon, aan vreeselijke verwondingen', die door de behandeling nog verergerd! worden, aan de meest verwerpelijke ver- lossingsmethoden en aan den invloed van langdurig, sterk misbruik van alcohol en tabak. De grondoorzaak van de tegenwoordige kankerplaag is gelegen in het onvoldoen de gebruik Van belangrijke organen door de beschaafde volken. Het is een bio logische wet, dat het in onbruik raken of het onvoldoende gebruik van organen leidt tot zwakheid, wegkwijning, degene ratie. De hedendaagsche vrouw heeft zich lichamelijk op zoodanige wijze ontwik keld, dat zij ook in staat is de maatschap*- pelijke functie van den man waar te ne men, doch dit kan slechts geschieden ten koste van haar speciale organen. Er is een vorm van kanker, welke vooral daardoor veroorzaakt wordt, dat de vrouw haar eerste plicht, het moe derschap, verzaakt. Prof. Blair Bell, directeur van het in stituut voor kankeronderzoek te Liver pool, heeft aan de academie voor ge neeskunde te Toronto verslag uitgebracht over een aantal gevallen van kanker, die te Liverpool genezen zijn door loodinjec- tles. O.a. is een vrouw, die 5 jaar geleden in het ziekenhuis te Liverpool voor haar bevalling was opgenomen en aan kanker bleek te lijden, welk geval als hopeloos werd beschouwd, thans gezond en heeft sedert aan twee gezonde kinderen het leven geschonken. Een ander geval betrof een vrouw, die men nog slechts een paar weken leventoeschreef, en die thans door loodinjectie genezen is. Dr Adami de vice-kanselier van de uni versiteit te Liverpool is naar aanleiding hiervan geïnterviewd. Hij zeide dat prof. Bell zich tot deze mededeelingen gedron gen gevoelde naar aanleiding van ver rassende genezingen in een aantal ge vallen, die lot nu toe ook niet door een operatie konden worden behandeld!. Er zijn zoovele genezingen voorgekomen, dat de zaak biet langer geheim kon worden gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat in verband met het gevaarlijke karakter der behande ling het tot nu toe slechts mogelijk 'is geweest, om die gevallen te behandelen, welke als hopeloos waren opgegeven. Hij erkende, dat er gevallen van weder- instorting waren geweest, doordien de gegeven dosissen te klein waren geweest, doch h§t behaalde succes geeft reden, tot groote verwachtingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3