puüoL 41 Dinsdag- 17 November 40e Jaargang Hit de Pers. Bsitealand. Biuealanl. Bij Ruw®. SchraleHuid FEUILLETON In 's Sevens branding, van Handen en Gelaat Doos30-60-90ct, Drukkers-Exploitanten: QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaus: Lange Vorststraat 8870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening Ma. 28000. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Verantwoordelijkheden. „De Standaard" schrijft: Wie naar de verantwoordelijkheid vraagt voor de thans ontstane ministeriëele, par lementaire en politieke crisis, stellig een van de belangrijkste in onze parlementaire historie, in elk geval de meest verwarde, moet naar verschillenden kant gaan- Wij spraken daarom van verantwoordelijk heden. Wij schakelen de voorstellers van het amendement uit- Zij wilden het gezant schap doen vervallen en, als het kon, ook wel de samenwerking der drie Chris telijke partijen verbreken. Aan hun recht deze meening te koesteren en hun voor stellen te doen, raken wij niet- Alleen mag met den heer Heemskerk de vraag tot hen gericht, of zij denken, dat in hun weg beter dan door dien welken Dr Kuyper aanwees, de doorwerking der revoluti onaire gedachte zal kunnen worden ge keerd en de Christelijke grondslagen van het leven gehandhaafd. Zij konden de mijn leggen, die, als zij ^sprong, het Kabinet en de meerderheid in levensgevaar bracht; maar de mijn doen springen, dat moesten anderen doen- En zoo moet. in de eerste plaats op de verantwoordelijkheid der Christel ij k- Historisclien worden gewezen. Hun bedoeling kon het niet zijn, om Kabinet of rechtsche samenwerking naar het leven te staan. Integendeel, pas hadden zij er aan medegewerkt een Christelijk kabinet tot stand te brengen en er van bun beste mannen voor gegeven. Zij 'konden weten, welke de gevolgen waren van bun stem voor het amende ment. Dit was immers van te voren duidelijk gezegd. Er kan dus geen twijfel beslaan, of heel de situatie lag voor hen open.' De bedoelingen van de voorstellers waren duidelijk, de gevolgen der aanneming ook en de Linkerzijde lag op den loer om haar slag te slaan- Eigenaardig is ook, dat zij telkens van hun beste mannen 'in de kabinetten had den, die de gezantschapspost, door een li beraal Kabinet voorgesteld, mee voor hun verantwoordelijkheid namen. De „Neder lander" wijst daar zelf op, waar zij in een noot op haar artikel over de crisis zeg-t: „de afwezigheid van Dr de Visser bij de stemming moet hieruit worden verklaard, dat deze, na in de jaren van zijn minister schap mede een zekere verantwoordelijk heid voor den post te hebben aanvaard gelijk op dit oogenhlik met de Ministers Schokking en De Geer hei geval is, het niet oorbaar achtte nu eensklaps om te keeren en voor het amendement te stem men." Eerst aanvaardde dus de heer De Vis ser een „zekere verantwoordelijkheid", die hem belette, zich tegen den gezantschaps post te verklaren. Daarna aanvaardde de 'heer Schokking die een vorig jaar de afschaffing nog verdedigde en ook voor stelde, een „zekere verantwoordelijkheid" die hem stellig, als hij het Ministerschap voor het Kamerlidmaatschap had verwis seld, terwijl alsnog de post op de begroo ting was gebleven en opnieuw in stem ming kwam, er toe had moeten leiden eenzelfde houding aan te nemen. Op die wijze zou de- houding van de Cliristelijk-Hisèorische Kamerclub lid voor lid een wijziging hebben kunnen onder gaan, langs den weg van het Mi nisterschap, wanneer de post het lang genoeg had uitgehouden. Dit feit nu wijst er op, dat in het wezen 29) -o- „Dat deed hij. En ik verlangde op dit punt gerustgesteld te worden." „Vreeselijk! Wat een ellendige leuge naar is hij. Dat had ik nooit van hem gedacht. Het is goed,_dat u mij ingelicht beeft. Nu moet hij mij verlaten. Hp1 w?et niets van mijn klanten af, evenmin als ik iets van Üien miitnheer afweet. Lieve tiid. als hij dergelijke leugens rondstrooit, zal hij mij ruïneeren." „Dus er is geen woord waar, van belgeen hij beweert?" „Waar? Het zijh leugens van het begin tot het eind. Alles leugens alles." „Dank u." De dokter was zeer ingeno men met de schijnbare oprechtheid van den Jood, en, na hem een glas wijln te hebben opgedrongen, liet hij hem gaan onder vele dankbetuigingen en veront schuldigingen. Gedurende het overige gedeelte van den avond was de dokter zichzelf we der. Hij was overtuigd, dat hij den Jood .zulke slimme strikvragen had gesteld, der zaak de Christelijk-Historischen geen andere houding hadden behoeven aan te nemen, dan de Anti-revolutionairen. Zij hadden in dit geval, .met handhaving ook van hun standpunt, met handhaving van huin bezwaren, hun stem tegen het amendement zeer goed kunnen verdedigen door te verklaren, dat zij niet meededen om de mijn, die gelegd werd zooals zij werd gelegd, te doen ontploffen. Zij hoorden immers waarom de Linker zijde met het voorstel meeginglouter om de samenwerking der drie rechtsche partijen te verbreken- Zij hadden heel goed het standpunt kunnen innemen, dat zij er voor bedankten, om aan zulk vernielwerk mee te doen, en dat op zulk een wijze,' Dat zij desniettemin toch wel meede den, wijst er op, dat zij de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde niet van zich kunnen afschuiven. In de tweede plaats valt de aandacht op den heer Marchant, den leider der V r ij z. Democraten. Deze stemden steeds voor den gezantschapspost en ver klaarden ook thans de zaak op zichzelf van geen groot belang te achten. Maar ietwat anders dan de sociaal democraten stelde de heer Marchant het politiek moment zoo scherp mogelijk op den voorgrond. De sociaal-democraten zul len voor hun houding ook ongeveer de zelfde motieven hebben gehad als hij. Het valt af te leiden uit hun gejuich na de gebeurtenis- Maar zij trachtten naar het uiterlijke in de zakelijke sfeer te blijven- Zij zeiden: wij zien hel nut van den post niet in. De Roomsclien verklaarden, niets uit onze hand te willen ontvangen, wij stemmen dus voor het amendement- Alleen de lieer Marchant maakte van het 'geval een en al politiek en zoo stelde hij zich aan het hoofd van het politiek concern, dat de rechtsche meerderheid wilde verbreken. Een liberaal blad sprak zelfs van een dolksteek in den rug. Nu zO(U men kunnen denken, dat hij kans zag, om, waar hij de meerderheid een doodelijken stoot wilde toebrengen, zelf voor een andere meerderheid te zor gen. Maar dit was voor hem thans uitge sloten, daar de verklaring van den leider der R.-Kath. Staatspartij er lag, dat deze Partij geen Kabinet zal steunen, waarin groepen vertegenwoordigd zijn, die mee gewerkt hebben aan het wegnemen van den gezantschapspost- De heer Marchant, zoo bezorgd voor het parlementaire stelsel, gaf dit stelsel een duw, zooals het nog niet eer ontving.' En hij stelde zich daarvoor geheel ver antwoordelijk. Of hij er lang roem op zal willen dragen, betwijfelen wij zeer. In de derde plaats mag gevraagd, of ook de R. Kath. Partij niet zelf een deel der verantwoordelijkheid draagt- Er zijn er, die haar de volle verantJ woordelijkheid willen toeschuiven- De Christelijk-Historischen doen alzoo, en ook van liberale zijde tracht men het aldus te beredeneeren. Nu verstaan wij het. dat de buitenstaan der zegt: maar was deze zaak, ook al begrijpen wij de gevoeligheid van de R.- Kath- Partij op dit punt volkomen, nu wel zoo belangrijk, dat de samenwerking der drie Christelijke partijen er op moest afstuiten en het Kabinet, waarin men van zijn bekwaamste mannen deed op treden, het slachtoffer moest worden? Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat 'deze vraag zelfs in R--Katholieken kring gesteld kan worden. De Antirevolutionair staat tegenover het gezantschap bij het Valicaan anders dan de Roomsch-Katholiek. Een van de Room- sche bladen noemde het gezantschap geen beginsel, maar een belang. En een libe raal blad schreef toen aanstonds: juist, daar erkent ge het, een Roomsc.h belang. Dit was op de grens van valsch citeeren- Want de bedoeling van het Roomsche blad kon niet anders zijn: het is een nati onaal belang. Zooals het ook steeds van Roomsche zijde werd verdedigd. Wij stelden reeds in het licht, dat onze Partij de vraag, of er hier al dan niet een nationaal belang aanwezig was, geheel liet afhangen van de meening der Regeering, die tietvbest kan beoordeelen, wat zulk een luisterpost waard is. Verder ging ons oordeel niet en verdere strekking, pen ieder wist het, had onze stem ook niet- Staande voor een door de Regeering aangewezen nationaal be lang, stemden de Antirevolutionairen voor naar hun gewoonte, zich niet latende lei den door het gevaar van misverstand of wat dan ook. En zoo zouden wij geneigd zijn te mee- nen, dat thans de gevoeli'gheid bij de R.-Katliolieke Partij verder ging dan het zakelijk wegen van het belang, dat hier naar hun meening aanwezig was. In dien zin kan men van een verant woordelijkheid ook voor de R.-Kath. Partij spreken. Maar zoo is het voor den huiten- staander en wij spreken dus hier geen oordeel uit. Wie volkomen objectief, als wij in dit geval steeds zijn geweest, den loop der dingen gadeslaat, die begrijpt, welke moeilijkheid er hier voor de R.- Katbolieke Partij rees- Met dat al, de dingen zijn thans zooals zij zijn. Wij herhalen, wat wij reeds opmerkten onze Partij treft geenerlei verantwoorde lijkheid- En wij hechten daaraan, omdat wij de samenwerking der drie Christelijke partijen alsnog van groot belang voor ons land achten. De toekomst zal dit bewijzen, hoe ook de gang van zaken wordt. Wat in al het rumoer over de crisis, rustig stemt, is de wetenschap, dat al mocht voor korteren of langoren lijd een samenwerking, zooals die zoo langen tijd tot rijken zegen voor ons volk mocht be staan, uitgesloten zijn, de grond, waarop zij berustte, blijft- De Christelijke poli tieke .beginselen zijn blijvend, wat de vij and -ook zeggen moge- Niet de Coalitie was onze kracht- Zij scheen ons den weg, waarlangs in dezen tijd liet revolutie-beginsel het best kon worden gekeerd en waarin wel lang niet alles, maar toch veel voor de toepassing van onze antirevolutionaire beginselen op het leven was te doen- Maar al had de Coalitie haar waarde, de beginselen staan bij ons steeds voorop. En ook in ons isolement zullen wij er den strijd voor kunnen voeren, met, zoo God het wil, ongebroken kracht- dat hijl zich ongetwijfeld had moeten ver raden, indien er eenige waarheid geweest was in de beweringen van denjieer W|y- bum. Dientengevolge bevredigde de uit komst hem volkomen. Maar Floss bleef over het geval tobben. De blik in Douglas Wyburn's oogen toen zijl hem verzocht het huis te ver laten, vervolgde haar. Zij' kon nog steeds niet gelooven, dat hij* de slechte man wa.s, die hij volgens anderen wezen moest. HOOFDSTUK XII. Zonder betrekking- Eer de week ten einde was had Dou glas zijn betrekking verloren. Maar ge durende die weinige dagen had Mozes kans gezien hem het werk van minstens twee weken te laten doen. David was niet tevreden met den reeds behaalden triomf. Hij was vast besloten, Douglas zoo mogelijk de stad uit te drijven- Hij zag in hem een gevaarlijk vijand. De klerk van den geldschieter wist genoeg om hem nieuwsgierig te doen zijn naar meer; daarom moest hij uit den weg ge ruimd worden, hoe eerder, hoe beter, of er konden in de toekomst wel eens allerlei moeilijkheden komen. De verkiezingen in Australië. De algemeene verkiezingen in Au stralië zijn geëindigd met een overwinning der regeering in het huis van afgevaar digden. Hoewel de volledige uitslagen nog niet bekend zijn, kan thans feeds ge meld worden, dat de nationalisten en agrariërs 46 zetels veroverd hebben en de arbeiderspartij 27, 'zoodat nog twee zetels bekend moeten worden. Het is waarschijnlijk, dat een hiervan veroverd zal worden 'door een nationalisten de andere door 'een onafhankelijken candi- ——n—————tars Er waren niet veel argumenten toe noodig, om Mozes de zaak uit hetzelfde oogpunt te doen bezien. Hij verlangde even vurig als David zelf, het huwelijk veilig achter den rug "te hebben, en hij was slim genoeg, om te begrijpen, dat indien zij niet zeer omzichtig te werk gingen, Douglas, al hun plannen in dui gen zou doen vallen. Het speet hem,, Douglas te moeten ontslaan, want hij was een goed klerk gebleken. Maar hier stonden belangrijke zaken op het spel, en van twee kwaden koos hij het beste- Douglas was in het minst niet verbaasd, toen hij zijn ontslag kreeg- Doch toen Mozes het hem gaf, verloor deze zijn gewone voorzichtigheid uit het oog. Hij liet Dpuglas in zjrjn kaarten zien. „Ge hebt u slecht gedragen", zeide hij tot Douglas op droeven verwijtenden toon. Ge hebt leugens verteld. Ge hebt mij bijna in moeilijkheden gebracht. Ge zijt een dwaas geweest een groote dwaas. En ge zult in Deeping geen be trekking krijgen. Ik zou u geen getuig schrift kunnen geven o neen, onmo gelijk. Ge moet hier van daan gaan dadelijk. Ge moet naar Londen gaan de beste plaats van de wereld. Ik zou u een getuigschrift voor Londen kunnen daat. Da uitslag van de senaatsverkiezing is nog 'niet bekend, doch de regeering zal waarschijnlijk een kleine meerder heid verwerven. De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. Volgens de gistermorgen bekende uit slagen der verkiezingen, die overal kalm verliepen, zijn de sociaal-democraten en nationaal-democraten zeer verzwakt uit den slag gekomen. Da sociaal-democrati sche verliezen komen over het algemeen den communisten ten goede. Die natio- naal-socialisten, de partij' van Denes, de katholieke volkspartij en de partij der kleine handwerkslieden hebben winsten te boeken. De agrariërspartij, waarvan de premier Svehla de leider is, heeft in vele districten vorderingen behaald. Be lies is met verpletterende meerderheid gekozen. De voorloopige conclusie dezer verkie zingen is, dat het regeer ingscoalilie-bloc een weinig verzwakt uit deze verkiezingen te voorschijn treedt, maar toch nog een zekere meerderheid behoudt. Alle mi nisters zijn herkozen Minister-president Svehla heeft namens de geheele regeering der republiek zijn ontslag ingediend. Korte berichten. Generaal Sarrail, de gewezen com missaris-generaal in Syrië, is Zondag ochtend te Parijs aangekomen, waar met vertegenwoordigers van den minister-pre sident en 'de ministers van buitenlandschel zaken, oorlog en marine, de Jouvenel, die hem als burgerlijk gouverneur zal' op volgen, aan het station aanwezig waren om hem af te halen. Na een gesprek, dat geen prettig karakter moet hebben gedragen, heeft de generaal zijn. opvolger het onderhoud toegestaan, waar deze om gevraagd had. In Newcastle, in Australië, is een auto, die aan een wedstrijd deelnam en een snelheid van 110 K.M. in het uur had, op de menigte ingereden. Een per soon werd op slag gedood, vijf en twintig anderen gekwetst, van wie negen zw'aar. Naar vernomen wordt is de Italiaan- sche r egeering, nu een overeenkomst voor de regeling der schuld tusschen Italië en de Ver. Staten tot stand is gekomen van plan, binnen kort vertegen woordigers naar Londen te zenden om te onderhandelen over de regeling van Ita- lië's schuld aan Engeland. In liet Engelsehe lagerhuis heeft Baldwin de indiening van een wetsont werp tot het heffen van "invoerrechten! op zekere goederen aangekondigd. De woordvoerders der labourpartijl en der liberalen verklaarden namens hun frac ties, dat deze het ontwerp zouden bestrij'- den. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertenfiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE CRISIS. In verband met den parlementairen: toestand heeft de Koningin gisteren ten Paleize Het Loo de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer en den vice-president van den Raad van State ter conferentie ontvangen. Dte heeren mr D'resselhuys, mr Marchant en Albarda gaan Woensdag naar Het Loo, om Se Koningin van advies te dienen. H. M. de Koningin zal heden de voorzitters der drie rechtsche Kamerfrac ties, dr de Visser, mgr. Nolens en mr. Heemskerk ten Paleize Het Loo ter con ferentie ontvangen. Met het oog op den parlementairen en WHBOWWBBWBB—W—O)—BW—BB——W—B—W geven, maar niet voor hier." ,,Dank u" zeide Douglas- „Maar zoudl u mij dat getuigschrift nu al niet willen geven?" „Wat?" om hier te kunnen gebrui ken?" Waar houdt u mij voor? Ik ontsla u, omdat u leugens hebt verteld len dan zou ik u een getuigschrift geven, dat u betrouwbaar zijt! hoe bedenkt u het?" En hij trok zijn schouders op tot aan zijn ooren, en zag den jongen man minachtend aan. „Ik zeide niet, dat ik het hier gebrui ken zou." „Ach neen, maar ik vertrouw u niet- Als u naar Londen gaat, en mij een brief schrijft, zal ik u een goed zeer goed getuigschrift zenden. „Ik geloof, dat u mij beter kunt ver trouwen dan ik u vertrouwen kan", antwoordde Douglas hem. „Maar u behoeft u geen moeite te geven, want ik ben niet van plan naar Londen te gaan. Ik zal voorloopig hier blijven." De korte Januari-dag was ten einde. De lucht was guur en vochtig, de slecht verlichte straten waren met een laag van modder bedekt, waar men tót aan de enkels inzakte- De vorst was- geheel ver dwenen, en de klamme, doordringende politieken toestand zullen de club van Kamerleden van den vrijheidsbond he den voormiddag en de club van vrijlzinnig- democratische Kamerleden hedenavond bijeenkomen. Ontslag bij dè Rotterdamschö Bankvereeniging. De directie van de Rotterdainsclie Bankvereeniging bevestigde aan de „TeL" de juistheid van het bericht, dat aan 68 kantoorbedienden, onder wie eenige aankomende bedienden, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag is aangezegd. Deze employé's zijh allen werkzaam aan het hoofdkantoor Boompjes te Rotterdam. Al len kregen eind September een extra maand salaris, benevens, bij wijze van wachtgeld, gedurende drie maanden het gewone salaris. De gehuwden krijgen daarna gedurende drie maanden nog' een halve maand salaris. Do extra maand salaris, die de Rotter- damsche Bankvereeniging gewoonlijk eind December aan alle leden van het personeel uitbetaalde, zal' na 1925 niet meer worden verstrekt. Wees voorzichtig met informa- tie-bu r e a u x. Het is den wnd. Directeur-Generaal van den Landbouw gebleken, dat een te Velp gevestigd informatiebureau zijn diensten aanbiedt voor het verstrekken van inlichtingen, de emigratie van Neder- landsche landbouwers naar Frankrijk be treffende, alsmede voor "het pachten of koopen van bedrijlven in genoemd land, waarhij onder meer wordt medegedeeld, dat de vreemde taal voor de emigranten geen bezwaar zou opleveren en waarbij voorwaarden worden genoemd Waaronder hofsteden met inventaris kunnen worden overgenomen. Aan allen, die emigratie naar Frankrijk overwegen, wordt aange raden om, alvorens op die aanbieding in 'je gaan, inlichtingen in te winnen bij de Directie van den Landbouw. Voorzoover noodig zijl er nogmaals op gewezen, dat a.s. emigranten voor het ver krijgen van inlichtingen den Franschen landbouw en emigratie naar Frankrijk betreffende zich kunnen wenden tot den Rijkslandbouwconsulent A. Sevenster, 85 Ruo de Grenelle te 'Parijs. Rechtspositie van gezanten. Heeft een gezant ook zoo iets als ee* „rechtspositie", gelijk de eerste de beste straatveger in Nederland? Men zou haast zeggen van niet. Den heer Van Nispen, onzen gezant bij den Paus, is nu immers tegen 1 Januari de dienst opgezegd, door dien er voor dat gezantschap na dien datum geen geld meer op de begrooting zal staan. Hij heeft dus „de zes weken" gekregen, net als een dienstbode. Maar dat is louter toeval. Ware de begrooting van Buitenlandsche Zaken b.v. even vóór Kerstmis behandeld, dan zou de opzeg gingstermijn niet eens veertien dagen zijn geweest. Het komt ons voor dat de heeren, die vóór het amendement-Kersten hebben ge stemd, 'in hun politieken ijver weinig of niet hebben gedacht aan wat fatsoenlijk heeten mag en 'dat zij, om het gezant schap, den gezant hebben vergeten. Zij mist, deed zijn tegenwoordigheid overal voelen. De fabrieken waren nog niet ge sloten. Het geratel der weefgetouwen en het gedreun der machines vervulde de lucht- „Ik wou, dat ik voor wever of pak huisknecht was groot gebracht", zeide Douglas bij zichzelf, terwijl hij voort liep over het modderig plaveisel- „Ik zou dan het gevoel hebben, dat ik van eenig nut was op de wereld, en ik zou dan in staat zijn mijn brood in vrede te ver dienen. Zooals het nu is, ben ik een nutteloos stuk wrakhout, dat dobbert op een onstuimige zee. Het zal mij be nieuwen, hoe het nog met mij afloopt!" Hij had geen haast zijn kamers te bereiken, hij liep dus langs de voor naamste straten, naar de buitenwijken der stad. Hij lette er ternauwernood op, waar hij liep. Het raadsel waar hij van leven moest, hield hem weder bezig. Plotseling op den hoek eener straat liep hij tegen een dame aan, en wel met zooveel kracht, dat zij gevallen: zou zijn. indien hij haar niet had vastge grepen. Het was echter zijn schuld niet, en de dame wist dat- (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1